Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

+88
Giobsy
denis21
bumbu antonia
aurahd
aleinad
obanceacristina
aurag14
deea_2kz
dorinamisov
Dodo-pui
ALICET
ivanoiuadela9
irinel62
cld
zorzonica_z
kitty_1973
Abinusu
georgeta.prnic
godeta
corina corina
daniela67
claudiana
delfin
Gianina4ever
gretty
b_blondutza18
tinap
snk_lorelay
ragazza
ionela stefan
valy_tud
amoni
CCristinaC
feliciagl
dorina64
licuta
Kristina
violetas
andrei aura
dadina
lenus70
alinutza80
fish
anca_criss
mariaz_09
canadianca50
alessia2007
mnarcisa
Uca
Admina
Gabriela_2011
virginia
lennny
firicel
elena_florescu
chis mioara
murca
lady
letho
LORIMAR
geo
first_sister_diana
danniela
raluca1234
anc@
Serban Valentina
crina68
anamaria79"
iuliana72
europolis
anasia
vasilica
danielabordei
mykya
valih
cozma felicia
mishou
rucsy
SilviaDumitrescu
arianalaura
samo99ro
romaya
kmn
emmancita
myky7robc
Octa75
emi
brunettzzica
92 participanți

Pagina 18 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de Octa75 Mier 30 Noi 2011, 9:10 pm

Soru'mea, sarut si dreapta si stanga pentru apelul la arme catre generalese! Esti mortala! pupi

Duamna doctoreasa-generaleasa Romaya, daca nu sunt batutincap si am inteles bine, musiu le cozoroque si bentita aferenta se fac separat de sepcuta si apoi se ataseaza de dansa? Ca eu sepcuta am prestat-o deja.
kiss
Octa75
Octa75
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 366
Varsta : 48
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/09/2010

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.373174042763091.87212.3

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Mier 30 Noi 2011, 9:14 pm

O soră, la nevoie se cunoaște! Smile pupi
Chestia cu apelul la arme m-a făcut să râd singură prin casă rade ,ai un umor Octo, de mă dărâmi! rade

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Mier 30 Noi 2011, 9:51 pm

Apelul la arme sau strigatul din toti rarunchii Crinei ,receptionat , chiar daca-s lasata la vatra.. rade
No, bistosh c-ai inteles bine ce-am inteles io... rade
Sepcuta fiind mai larga si bentita la dimensiunea corespunzatoare capului purtatoarei ... va trebui sa le tragi o potriveala,eventual prin coasere ..
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 30 Noi 2011, 10:03 pm

timit imi dau si eu cu parerea daca imi permiteti.... wink ( si daca nu-mi permteti eu tot imi dau rade )
eu as face asa:
dupa ce am lucrat bascalia, as face si bentita. Apoi insemnat unde este jumatatea iar in stanga si dreapta acelui punct pus cele 30 de ochiuri de care spune romaya si lucrat doar cozorocul dupa diagrama cu prindere de bentita la fiecare sfarsit dar si la fiecare inceput de rand
Cele 30 de ochiuri pot fi mai multe sau mai putine in functie de cat de mare doresti sa fie cozorocul sau in functie de cate de mare ai capul. Ca daca ai un cap miculut... doar nu o sa inceapa cozorocul de dupa urechi wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Joi 01 Dec 2011, 8:57 pm

Se poate si varianta asta ... dar mi se pare mai complicat sa faci bentita direct pe sapca pentru ca sapca fiind mai larga trebuie prinsa incretit in bentita .. wink
Si in schema se vede ca ochiurile de lant pentru bentita incep de-o parte si alta a cozorocului iar primul rand de picioruse se continua apoi pe cozoroc
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de anamaria79" Vin 02 Dec 2011, 1:52 pm

hop si eu de colo .poate e un model usor dar eu nu stiu cum se face.modelul care este la maneca ma intereseaza.cum se face chestia aia din mijlocul celor 3 picioruse?se vede ca ar fi mai multe randuriin mijloc.se fac picioruse simple?si dungile alea lungi sunt lantisoare?
va multumesc anticipat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 44
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Vin 02 Dec 2011, 4:02 pm

Da, liniile sunt ochiuri de lant - 6 parca .. iar rombul din mijloc e din picioruse simple : 1,3,5,7,9 ,7,5,3,1.
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de iuliana72 Vin 02 Dec 2011, 4:05 pm

caut si eu shema de la basca asta stiu ca am vazut-o dar acum nu o gasesc si pace daca o gasiti voi din intamplare sau o aveti va rog sa mi-o dati si mie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de anamaria79" Vin 02 Dec 2011, 5:42 pm

romaya multumesc.maine il incerc iar.sper sami iasa kiss
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 44
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de myky7robc Vin 02 Dec 2011, 8:17 pm

sunt de acord si eu cu romaya, in ceea ce priveste diagrama postata de anamaria.
iuliana imi place si mie f mult bascuta asta, deci astept si eu diagrama,va rog mult de tot.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de ragazza Sam 03 Dec 2011, 6:06 pm

fetelor stie cineva cum e lucrata aceasta bascuta? ma refer la partea de sus

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ragazza
ragazza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 36
Localizare : craiova
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de amoni Sam 03 Dec 2011, 6:20 pm

Ragazza incearca aici eu cred asa se lucreaza desi cel din video clip are alt fel de fir. wink
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de ragazza Sam 03 Dec 2011, 6:36 pm

multumesc amoni, destul de incalcit acum trebuie sa vad cum se creste
ragazza
ragazza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 36
Localizare : craiova
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de amoni Sam 03 Dec 2011, 6:44 pm

Bafta, urmareste tutorialele dupa youtube si vei invata Smile
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de iuliana72 Dum 04 Dec 2011, 10:10 am

am urmarit clipul ,in nici un caz nu se lucreaza asa
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de myky7robc Dum 04 Dec 2011, 1:03 pm

si mie mi s-a parut ca in film e alt punct, dealtfel interesant si asta.
ms Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Dum 04 Dec 2011, 2:24 pm

Tare-mi seamana cu piciorus simplu ( un jeteu pe ac si tras prin toate 3 odata ) incrucisat , adica primul pic. lucrat in al doilea punct si al doilea pic. lucrat in punctul sarit anterior - ca un X ..
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de ragazza Dum 04 Dec 2011, 3:25 pm

in film e alt punct,am tot incercat dar nu iese.Romaya o schema sau ceva asemanator nu se gaseste? ca tare mult mi-a placut modelul
ragazza
ragazza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 36
Localizare : craiova
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de snk_lorelay Dum 04 Dec 2011, 6:43 pm

Buna,eu sunt noua pe aici,imi place foarte mult forumul si subiectele abordate de voi.As vrea putin ajutor din partea voastra...cand eram la scoala crosetam la lucru manual,am facut asta in clasele mai mici si imi amintesc ca imi placea la nebunie!intrebarea mea este: acum la 25 de ani de unde sa incep pentru a invata acest lucru minunat si anume crosetatul?imi puteti spune ce sa cumpar,de unde,ce sa citesc ca sa invat..etc? Multumesc mult pt ajutor si scuze daca sunt ''offtopic'' dar nu stiam exact unde sa postez... Va pup
snk_lorelay
snk_lorelay
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de ragazza Dum 04 Dec 2011, 7:31 pm

snk_lorelay cauta tutoriale pe youtube,eu asa am invatat
ragazza
ragazza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 36
Localizare : craiova
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Ajutor!...Invatam sa crosetam!

Mesaj Scris de tinap Dum 04 Dec 2011, 8:39 pm

snk_Loreley,si eu sint noua pe acest forum,inca nu indraznesc sa ma bag si eu,desi imi place foarte mult de fetele de aici,au legat asa prietenii frumoase...Tare imi doresc sa fiu si eu printre ele...Despre cum sa inveti sa crosetezi,cauta pe you tube,asa:simple crochet stitces.Asta daca chiar vrei s-o iei de la zero.Daca ai ceva notiuni,cauta asa:crochet for beginners,si uita-te la video-ul lui Tereza.
Ea este o doamna care are tutoriale in engleza,nu e nevoie sa stii engleza,urmaresti cum lucreaza.
ea e cea mai buna,dupa parerea mea.O cheama Tereza Richardson.Are foarte multe tutoriale pe youtube,despre cum sa crosetam,multe modele,pentru baby si adulti.Eu asa am invatat,mi-u folosit foarte multe filmuletele ei.Succes la crosetat!
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 04 Dec 2011, 9:16 pm

Referitor la modelul caciulitei imi dau si eu cu parerea.
2 sau 3 picioruse simple (piciorus simplu = un jeteu pe ac si tras prin toate 3 odata ) apoi stranse toate cele 3 picioruse cu un piciorus scur/mic/ ne dat peste croseta, apoi iar 2-3 pocioruse scurte iar stranse... Si se pare ca e lucrat circular deoarece nu se vede diferenta de fata/dos la randuri .
Sper ca cineva a inteles ce vreau eu sa spun si incearca o exprimare mai buna decat am reusit eu, sau de ce nu un video, wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Dum 04 Dec 2011, 11:09 pm

Unde este ,frate, sora-mea????Octooooooooooo, ti-ai prins destele in cozorocul cu pricina, si nu mai dai niciun semn de viata????
Scoate infractorul si pozeaza-l sa admiram si noi ce ai lucrat!!!! hug

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de tinap Lun 05 Dec 2011, 12:21 am

ragazza,s-ar putea sa fie "trinity stitch'',vezi Art of Tereza trinity stitch pe youtube.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de kmn Lun 05 Dec 2011, 10:18 am

fetelor...help....
vreau sa ii fac fetei o patura de pus pe patul ei...care are dimensiuni de 125/200....
cam cat fir de material mi-ar intra?....as lucra cu croset 4....max 5
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB