Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyAstazi la 10:27 am Scris de vlad_mom

» Mobilier homemade (2)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMar 28 Iun 2022, 10:53 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyLun 20 Iun 2022, 9:41 pm Scris de rivka

» Pirogravura
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

» Sacrificii pentru pasiune
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyVin 27 Mai 2022, 3:25 pm Scris de diada

» Amenajari interioare
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyVin 27 Mai 2022, 9:26 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMier 25 Mai 2022, 10:10 am Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyVin 06 Mai 2022, 8:33 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMar 03 Mai 2022, 10:54 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptySam 30 Apr 2022, 9:11 pm Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMier 27 Apr 2022, 10:46 am Scris de diada

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyJoi 14 Apr 2022, 6:56 am Scris de vlad_mom

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMier 13 Apr 2022, 7:08 pm Scris de Panea Laura

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMar 12 Apr 2022, 9:43 am Scris de LRodica

» In fire sa ne laudam ! (9)
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyLun 11 Apr 2022, 9:24 pm Scris de Michelle88

» Despre masinile de tricotat
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyMar 05 Apr 2022, 7:55 pm Scris de Sanda P

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Gradina cu legume (3) - Pagina 7 EmptyVin 01 Apr 2022, 7:00 am Scris de Dorulet

Gradina cu legume (3)

+58
oanaraluca
Gabiuta
IOANA 80
greieras
annamaria26985
lucky
ileana cosanzeana
violetas
panduta
ancabanu
aurahd
aba
odrina
GabitzaMami
mariaz_09
patru
gretty
Gianina4ever
cristinadumitru1977
lennny
pufoi
godeta
despina13cucli
tinap
adriuta
ismi3ismi
cld
Floren
stoy
rosita
canadianca50
LORIMAR
ancone
olympia
dorina64
RamonaM
Uca
Cristache
Admina
valentinadof
bubu85
mnarcisa
ionela stefan
Marry
MagdaMarin
stelave
claudiana
amoni
arielas
CCristinaC
SilviaDumitrescu
elenaxx
cocav
AlinaJ.Bijoux
diblaru maria
diada
ema
corina corina
62 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Mar 03 Ian 2012, 2:02 pm

Multumesc fetelor ! Sunteti tare dragute ! Nu sunt eu chiar asa o frumusete , dar sunt foarte multumita de infatisarea pe care mi-a dat-o mami. Surorile mele sunt si mai frumoase (una de 30 si alta de 24 de ani ), dar nu seamana niciuna cu mine . Seamana intre ele .
Pufoi draga , un cal alb n-am , dar am o masina neagra (cam ca a lui CIUC MORIS - asa ii spune socra mea lui Chuck Norris si ne amuza grozav) care e lucrul meu cel mai de lux ca sa zic asa si ma reprezinta la fel ca palaria (cu toate ca ma usuca la taxe si impozit - dar nu ma pot desparti de ea ).
Si pentru ca eu sunt vorba luunga sa vorbesc si despre legume si fructe ca de-asta ne-am adunat aici . rade
Nucile le-am pus intregi in pamant , in gropite facute cu harletul , nu prea adanci . Treaba asta se face toamna , dar nici iarna asta nu a fost prea geroasa si oricum n-a nins asa ca n-am pierdut nimic . In februarie cica vom avea precipiataii , asa ca va fi numai bine . Daca la vara va fi seceta , va fi nevoie de apa la puii de nuc , dar sa speram ca va mai si ploua .
Maria si eu am incercat sa plantez nuci si se prind tare greu .Int-adevar , nu e bine sa-i pui aproape de casa si pentru ca se ''introduc'' pe sub fundatie si pentru ca sunt un pericol de trasnete si fulgere . Important e sa fie nucile din zona sa se adapteze usor la clima . Nu iese acelasi soi , asta e dezavantajul cand nu plantezi , dar daca pomul are apa si primeste mranita toamna , primavara si vara cand rodeste nu are cum sa nu mearga . Roadele se culeg dupa cativa ani buni , dar nucul e longeviv (60-100 de ani ), asa ca sigur si stranepotii mei or sa ma pomeneasca . rade
Va doresc sa aveti o zi minunata kiss si o sterg in solar sa plantez salata , ca de-o jumatate de ora tot zic ca plec si nu mai plec ! Cand e vorba de vorba...asa ca la treaba cu mine !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 46
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Mier 04 Ian 2012, 3:04 pm

Am uitat sa scriu ieri : Grety , nu m-am speriat deloc ! Unele link-uri le frecventez de mult , dar de altele nu stiam si orice informatie e utila . hug
Nici gradina mea nu e mare : am vreo1500 de metri patrati cu solarii cu tot . Dar e destul pentru oase rupte in doua persoane . rade
Azi am plantat 20 de visini , ca anul trecut din 30 doar 10 s-au prins asa ca mai completam .Cand n-o sa mai fiu buna de treaba in gradina , macar pomi sa am . rade rade
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gretty Mier 04 Ian 2012, 4:59 pm

Corina, e bine ca ai putere sa muncesti si sa te bucuri de roadele muncii tale, te felicit!
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1996
Varsta : 72
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 7 Empty An nou fericit cu gradini frumoase si roditoare!

Mesaj Scris de GabitzaMami Mier 11 Ian 2012, 10:42 am

Buna tuturor
Din 2008 pe langa serivici ne ocupam de gradina noastra, de vreo 10-12 ari ... dar pot sa zic ca sotul este cel care s-a ocupat mai serios, eu il ajutam doar ... de anul asta vreau sa il ajut mult mai mult si asa am ajuns sa citesc toate capitolele acestui topic. Am invatat multe si am gasit multe sfaturi utile pe care vreau sa le aplic. Ne dorim o gradina cat mai bio, pentru ca altfel ne-am permite sa ne aprovizionam si noi din piete (rar producatori, multi comercianti) sau supermarketuri asa ca incet ne pregatim pentru noul sezon.
Legat de rosiile fara gust, Corina sunt de acord cu tine, si in ceea ce priveste cumparatorii si in ceea ce priveste ceilalti comercianti. Cand eram studenta parintii se ocupau de gradinarit (rosii, ardei, vinete) si eu mergeam la piata cu ele, comerciantii ceilalti daca eu sortam marfa si dadeam la un pret mai mic cea mai putin buna mi se urcau in cap, intr-o zi chiar au inceput sa ma "atace" ... sunt niste profitori, mai ales ca nici unul nu e producator.

... dar sa revin la ziua de azi ... pamantul e extrem de rau, slab, se face bolovan dupa ploi, deloc afanat ... dar in toamna asta am adus gunoi de pasare si vrem sa imprastiem nisip care sper ca vor avea efectul dorit. Am citit si de rumegusul de PAL, probabil la toamna cand vom mai aduce gunoi vom pune si rumegus. Legat de gunoi, Corina ziceai de gunoiul de oaie ce are mai special, care sunt avantajele lui? Mai e o problema si cu aratul pe la noi, terenul e lung si ingust, avem si pomi in fata si in spate (casa e cam la mijlocul gradinii) si nici nu sunt multe arii asa ca f greu ne vin la arat tractoristii ... acum avem promisiuni de la tractorit pe maine, speram sa se tina de cuvant. Pana acum sotul sapa din hartet, dar e f mult de munca si cum a fost asa de seceta, anul asta ar fi fost imposibil sa faca asta, mai ales ca doar dupa servici si sambata si printre picaturi sa se ocupe si de casa ca suntem in constructie ... asa ca inca speram sa ne vina maine sa ne are. Din pacate, ne luptam si cu limacsi, gargarite, tot felul de viermi si insecte, dar si pirul, tataneasa si alte buruieni.
Vrem sa ne luam si un motor nou pentru motocultor de la Honda GX200 Tehnic-shop Ce stiti de acestia, sunt seriosi? Pentru ca pe net am tot cautat pareri, nu prea am gasit, insa am gasit atentionarea ca au inceput chinezii sa cloneze aceste motoare si ne e frica sa nu fie o teapa, pentru ca pretul e f bun fata de alte site-uri.

Sper sa nu va incurc, dar am cateva intrebari.
Corina am citit ca pui toamna usturoi calugaresc si usturoi de toamna, sunt acelasi lucru? cum sunt si cum se inmulteste? Ceapa perena de care zici tu este ceapa de tuns? Ce este susaiul? De dovleci cataratori nu am auzit pana acum, de unde te aprovizionezi cu seminte? Ziceai ca s-ar putea sa incercati sa cultivati bame, cand se cultiva si unde gasesti seminte? Am citit ca soiurile pe care le cultivi tu in special sunt rosii Marmande, ardei lung Cosmin, vinete Lucia si Baluroi, gogosar Cornel, toate le iei de la Buzau? Acei ardei negrii care apoi se rosesc, ce soi sunt si de unde ai seminte? Rubarba in afara de a aduce de undeva un pui cum se poate inmulti?

Victoriacus aveai acele vinete albe rotunde ce soi sunt si de unde ai samanata?

Alina nu vindeti seminte de dovleac pentru supa crema?

Claudiana am vazut rosiile tale ardei am avut si eu candva dar s-a pierdut samanta, ai procurat de undeva anume sau ai primit de la cineva?

Rosiile portocalii si galbene de unde procurati pentru ele seminte? La o nunta am primit rosii micute galbene sub forma de para are cineva asa ceva in gradina?
La noi singurele rosii care rezista si din care mancam mai multe sunt cele cherry care deja cresc de la mama natura, restul pe cand sa se coaca se inegresc pe interior. Legat de leustean am avut 2 tufe maaaari cat o galeata de 20 de litri, la umbra, dar de vreo 2 ani a tanjit, o tufa a murit complet, cealalta am incercat sa o salvam, dar se pare ca fara folos, oare de ce?

Zilele trecute am sortat semintele si am facut un necesar de seminte
La noi vinetele (in toti anii, indiferent de schimbarea locatiei) se fac tufe frumoase, fructe frumoase dar cand ajung la maturitate, adica pe cand cresc si se coc se albesc la coaja, stie careva sa imi spuna de ce?

Anul asta vrem sa facem tot felul de "teste" sa aplicam tot felul de sfaturi bio pentru a preveni si trata boli si a feri de paraziti, iar la toamna ne vom face cred ca un solar mic (am mai avut, dar am restructurat gradina, pentru ca deja in fata pomii sunt mari si asa ca acolo vom pune lucerna si partea din spate o vom folosi pentru legume). Inca un detaliu, udam regula gradina, doar ca apa are continut f mare de fier.

Hai ca v-am plictisit cu povestile mele lungi, daca mai imi amintesc ceva revin. Astept sfaturi, pareri, opinii. Multumesc anticipat
GabitzaMami
GabitzaMami
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Sam 14 Ian 2012, 2:42 pm

Gabitza , acum am vazut mesajul tau , ca nu prea primesc raspunsurile in ultima vreme . Am multa treaba si o sterg in gradina , dar maine dimineata sunt la raport si-ti spun tot ce doresti sa stii , daca stiu si eu , bineinteles ! hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Dum 15 Ian 2012, 11:08 am

M-am intors , dupa cum am promis ! wink

Gabitza draga , cred ca ti-a placut ca ai gasit forumul nostru , cred ca ti-a placut si ce ai citit , ai avut o pofta grozava de scris si sper sa-ti placa si raspunsul meu .

Sa incepem cu pamantul . Un sol sarac nu devine fertil , decat in cativa ani , indiferent cat gunoi de grajd ai baga . Nu stiu in ce masura ajuta nisipul (depinde de sol - daca e lutos sau nisipos - ambele se bolovanesc ), dar rumegusul ajuta sigur la afanarea solului , pentru ca in timp devina mranita . Noi imprastiem rumegus in strat gros pe teren inainte de arat . Cam asa :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi aram si frezam si brazdele ies , cum se vede in stanga , in solarul descoperit . Asa raman dupa freza de la tractorasul mic pe care il avem in dotare . Dupa semanat , batatorim brazdele cu o lopata de zapada . Aici am pus zilele trecute marar si loboda rosie .

Zilele astea daca am noroc sa nu mai inghete pamantul , am sa pun usturoiul calugaresc si ceapa perena . Trebuia sa le pun din toamna , dar cum noi am tot schimbat configuratia gradinii am ramas in urma . Abia anul urmator , cand toate brazdele vor fi paralele cu solarul mare va fi exact cum ne dorim sa fie .Si acum poze !

Acesta e usturoiul calugaresc pe care eu l-am tot mutat si nicodata nu l-am pus de toamna ca nu am avut o brazda pe care sa n-o deranjez tot anul . In mod normal , face capatani ca si usturoiul obisnuit , iar in cap , infloreste flustiul si acolo se fac semintele , adica ceea ce se vede in cutia albastra .Toamna se pune usturoiul batran sa faca seminte , iar semintele (puse tot de toamna ) , fac usturoi verde pentru primavara sau usturoi matur daca se lasa pana la sfarsitul verii . La gust e bun doar verde (parerea mea ), si cand e foarte crud (frunzele sunt foarte aspre cand cresc prea mult ) . Eu il cultiv pentru ca se seamana ca si semintele (adica repede si usor ) si tine foarte bine peste iarna , fiind si foarte timpuriu (in general se vinde de Pasti pentru drob si stufat ).

Ceapa perena nu se numeste asa . Am botezat-o eu pentru ca seamana cu usturoiul calugaresc , care si el la origini este salbatic . Si ceapa se comporta la fel : face seminte direct in flusti si acestea se seamana in toamna , Spre deosebire de usturoi , ceapa matura e foarte buna , dulce si aduce cu ceapa de apa si la forma si la gust . Nici pe ea n-am reusit s-o inmultesc , pentru ca mi-a mancat-o catelul pamantului in fiecare an . Anul asta sper sa facem mai multa . Ea e ceapa mea perena :

Nu am poze de asta vara cu ea , dar anul asta am sa fac .
Si pentru ca tot suntem la capitolul poze sa va arat salata Lolo Rosa si mararul care au trecut iarna afara in gradina , dat fiind faptul ca am avut vreme buna pana acum .

Revenind la pamanturi , eu cred ca daca ai pir trebuie sa erbicidezi (si-ti rcomand STOMP ), ca altfel ai sa-ti blestemi zilele cum am facut eu vreo trei ani pe motiv ca nu e ecologic si am muncit grozav de mult . Nici mie nu mi-a fost bine , nici plantelor . Singurii fericiti au fost limacsii care apar unde e iarba si umezeala .

Si-apoi gunoiul :
- cel de vaca e slab , trebuie cantitati enorme ca sa se cunoasca ceva si umple terenul de balarii daunatoare ;

- cel de oaie e foarte nutritiv , nu aduce iarba pentru ca arde semintele o data cu arderea lui , se foloseste numai putrezit bine , dar efectul se vede al doilea an : asta numai prima data , pentru ca daca gradinaresti cu adevarat bagi gunoi in fiecare an ;

- cel de pasare e cel mai bogat , se foloseste tot foarte bine putrezit (pentru ca altfel arde ca si cel de oaie ) sau proaspat , in solutie (eu l-am botezat Maggy - adica ''cu gust de gaina'' ), caz in care se da direct la plante in momentul udarii si are si efect imediat .

Si in final , despre seminte : cel mai bine este sa folosesti seminte din zona (pentru ca sunt gata adaptate la clima locala ) in cazul in care vrei sa obtii legume autohtone si gustoase . Pentru productie mai mare se folosesc si soiuri straine (care sunt mai rezistente la mana si boli ) , dar sunt foarte scumpe semintele .Eu am cumparat cativa ani seminte de la Buzau , dar nu de toate am fost multumita . Acum mi-am strans ceva seminte din productia proprie si incerc sa folosesc numai soiuri (nu hibrizi ), ca sa-mi pot pastra semintele mele la ce cultiv . Semintele de dovlecei le am de la bunica si le produc in fiecare an . Ardei negri nu mai am , pentru ca e un hibrid de frumusete si nu e productiv .Ideea cu bamele a ramas doar o idee pentru ca imi place mai mult cultura de mazare pe care am s-o incerc anul asta .Rubarba se inmulteste si prin seminte , dar dureaza vreo doi ani . Radacina e cea mai rentabila .

Referitor la vinete , cred ca rasadul e imbatranit la plantare . Numai atunci se ingalbenesc fructele inainte de maturitate .

In final , eu zic sa incerci cat mai multe soiuri de legume pentru a vedea care se adapteaza mai bine la clima si mai ales la sol . Si mai vorbim si alta data , ca pentru azi cred ca e suficient ! wink

S-aveti spor fetelor ! kiss Iesiti la semanat sa aveti verdeturi timpurii !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de GabitzaMami Lun 16 Ian 2012, 9:53 am

Multumesc Corina Merci
GabitzaMami
GabitzaMami
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Lun 16 Ian 2012, 3:12 pm

Cu placere , draga Gabi !

Saptamana asta fetelor ,termin planul culturilor pe care mi le-am propus pentru anul asta si am sa vi-l impartasesc si voua , asa de inspiratie . wink Cand ai teren putin trebuie sa-l folosesti la maxim si cam asta mi se intampla si mie . Si tare vreau sa am din toate cate un pic ! bounce
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de pufoi Lun 16 Ian 2012, 8:41 pm

Coriana ,draga, vrei sa ai din toate cate putin pentru ca esti ambitioasa si tare harnicuta.
te rog sa pui poze cu loboda la vara, sa o vad macar in poze!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 48
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina Lun 16 Ian 2012, 9:11 pm

Buna, Grety, la ce sistem de udare cu PET-uri te referi? La ghiveciul SIBI cumva?
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Mar 17 Ian 2012, 9:45 am

dama Mai sunt poze cu loboda pe aici , capitolul trecut cred , Pufoi ! Smile Dar sigur ca va tin la curent cu tot ce se intampla in gradina mea .
Zilele astea a fost pamantul foarte inghetat si n-am iesit afara . Stau in casa si martisoresc...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gretty Vin 27 Ian 2012, 9:02 pm

odrina: uite la acesta ma refeream, deschide si vezi ceva ce eu am sa practic vara asta:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina Vin 27 Ian 2012, 9:38 pm

Multumesc, Grety, o sa incerc, am pus din nou in ghivece patrunjel, cimbru si marar, sper sa am mai mult noroc cu ele anul acesta, ca anul trecut s-au uscat incade la stadiul de 1-2 cm, cu toate ca le-am udat cu religiozitate (sau poate tocmai de aceea...aici e f cald vara).
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de pufoi Vin 27 Ian 2012, 9:49 pm

Grety sarut mana de informatii. foarte utile!
Odrina eu am si acum,adica pe timp de iarna patrujel la ghiveci: simplu si cret si sunt afara.
Corina am bagat leusteanul la ghiveci in casa si pt ca pamantul nu a inghetat,a inceput sa se faca iar. pupi
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 48
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Lun 30 Ian 2012, 8:44 am

Pufoi , ma bucur ca a trecut iarna leusteanul tau !

Grety , eu am sistem de picurare in toata gradina , dar pentru rosiile oloage ideea asta de udare mi se pare grozava . Merci
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina Lun 30 Ian 2012, 6:00 pm

Pufoi. eu am inceput de la seminte (am vrut ca totul sa fie bio), vlastarele au iesit, dar apoi au murit. Sper sa am noroc de data asta.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de gretty Mar 31 Ian 2012, 11:11 am

Si mie mi se pare grozava ideia, am si strans ceva bidoane, am mobilizat prietenii din Bucuresti. Eu am sa pun bidoane la dovleci si dovlecei fara vrej ca nu ajung cu apa decat 60-65 m si in fundul gradinii nu am pus nimic pt ca nu pot sa ud. Am insa si eu o problema, daca vrei sa-mi dai o mana de ajutor.... Am ierbicid roundap (total) si nu stiu cum sa-l aplic, adica tb sa-l dau dupa ce ies balariile si au cam 7-8 cm dar abia dupa 3 saptamani pot sa cultiv. Nu e prea tarziu? Sti alta substanta? eu pun acolo mai ales dovlecei, inclusiv patison, ca am multi amatori de dovlecei murati (un deliciu!) dar nu stiu cum sa scap de costrei si nu numai...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Mar 31 Ian 2012, 1:46 pm

Draga Grety , costreiul (noi ii zicem mohor ) , face parte din aceeasi familie cu pirul si dispare tare greu . Am si eu , am chiar si stuf pe o bucata de loc . Anul trecut am dat cu Stomp si vreau sa spun ca s-au imputinat considerabil ierburile daunatoare. Nu mi-a intarziat nici lucrarile pentru ca se da pe negru spre deosebire de erbicidul total care se aplica in timpul vegetatiei .
Stomp se aplica dupa ce ai pregatit brazda , ai semanat , ai nivelat , pentru ca dupa erbicidare sa nu mai deranjezi pamantul . E cel mai bun din ce stiu eu pentru monocotiledonate .
Iti doresc sa scapi de iarba ca eu stiu ce inseamna sa plivesti sau sa nu reusesti sa plivesti la timp si sa sufere cultura la care ai muncit . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gretty Mar 31 Ian 2012, 2:36 pm

Multumesc mult Corina. cred ca asta imi trebuie il procur saptamana viitoare sa-l am la indemana. Zici ca pot sa pun cuiburi de dovlecei si dupa aceea sa imprastii ierbicidul....Daca ma "impiedic"undeva te mai deranjez, daca nu te superi. Pana atunci iti doresc spor la gradinarit si succes la recolte bogate!Ca acusi trece iarna asta...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Mar 31 Ian 2012, 2:55 pm

Grety , eu l-am folosit ce-i drept numai la seminte mici (marar , patrunjel , morcov ) si la rasaduri pe care le-am plantat dupa ce am erbicidat brazdele . Aveam de gand sa intreb la fito-sanitare daca la semintele mai mari (fasole , castraveti , dovlecei ) nu dauneaza . Dar daca iti cumperi intreaba si tu ca sa avem mai multe pareri .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gretty Mar 31 Ian 2012, 5:41 pm

OK, Corina, pe 16 si 17 merg in Bucuresti eu apelez de regula la sanplant, dar mai vad si la altii si iti spun.Pana atunci hai sa cautam si pe net si ne informam reciproc. kiss

uite aici ceva [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

am gasit ceva interesant aici, arunca si tu o privire peste tot daca nu stiai site-ul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Rolling Eyes

Ultima editare efectuata de catre gretysimonica in Mar 31 Ian 2012, 11:35 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare)
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Joi 16 Feb 2012, 1:48 pm

Grety , Merci ! Am studiat site-urile astea doua si ce ma incanta este ca s-ar putea sa gasim o solutie pentru rozatoarele subterane care ne distrug munca de cativa ani .
Am venit si cu o poza despre...solarul meu la inceput de 2012 . Cred ca nu mai trebuie insotita de descriere . Are cam 3 m inaltime...

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de claudiana Joi 16 Feb 2012, 1:52 pm

mirat mirat Vai Corina!!! Dar a nins strasnic si la voi!!
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 41
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Joi 16 Feb 2012, 2:26 pm

Ha ! Da' tu ce credeai ? rade
Aseara a trecut echipa cu snow mobile de la Realitatea prin poarta mea spre Valea Salciei . Acolo e prapad . La noi , doar sotul meu este cel care are de munca vreo saptamana in curte . Am iesit si eu ieri sa-l ajut un pic si m-a suparat un rinichi azi noapte . Asa ca am decis sa stau cuminte in martisoarele mele ca-i mai intelept . Pana la urma vine ea si primavara aia ! sunny
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 16 Feb 2012, 4:57 pm

Corina, asta da strat de zapada. Dar si cand incepe sa se topeasca....
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 37
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB