Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

+42
michelinebeaulieu
teisoara
aba
mnarcisa
olympia
tinap
SilviaDumitrescu
Carmencyta
trandafiras78
danielabordei
zahariaelouise
Love
danae
natasaSV
coripin
Cristale
cristinaalina
IrisT
Gianina4ever
vyky2010
da-mely
violeta25
MagdaMarin
musetel
geo
RamonaM
ioana soare
Clio_Ela
camelia-db
mariaz_09
valentinadof
oliviamar
ismi3ismi
Steluzza
Admina
Chirrox13
amnro
diada
ancone
ivanoiuadela9
annamaria26985
aurishta
46 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 13 Feb 2012, 12:04 pm

stefan al meu nu a vrut suzeta deloc .... eu ii pun fular la gurita si nasuc si ii trag caiulita pe ochi deoarece plec dimineata la 7 cu el ( mergem cu troleul pana la cresa ) si am zis ca trage curent ca il apuca limbarita dimineata ... asa mai tine cat de cat si nu trage curent si macar respira un aer mai caldut cu toate ca se umezeste fularul .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Lun 13 Feb 2012, 12:16 pm

Eu nu-i pun fular, il las sa respire aer curat. Nu are nimic, doarme balotica de cum da cu nasul de aerul rece. Nu a racit, nu a patit nimic si l-am scos si la -10 grade si la -15grade, si pe ninsoare, cum a fost ieri. Ba chiar am fost eu racita si nu m-am ferit de el, l-am luat in brate, l-am pupat, l-am alaptat(de fapt aici cred ca e secretul) si nu a patit absolut nimic.

Pun si o poza cu balotelul, de acum vreo saptamana sau doua. De fapt vroiam sa mergem la sanius, dar a adormit pana sa ajungem sa luam sania, asa ca l-am lasat in carucior. E adevarat ca atunci cand doarme respira pe nas, dar atunci cand ne dam cu sania pe derdelus rade cu gura pana la urechi:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 13 Feb 2012, 12:23 pm

ioana soare a scris:Eu nu-i pun fular, il las sa respire aer curat. Nu are nimic, doarme balotica de cum da cu nasul de aerul rece. Nu a racit, nu a patit nimic si l-am scos si la -10 grade si la -15grade, si pe ninsoare, cum a fost ieri. Ba chiar am fost eu racita si nu m-am ferit de el, l-am luat in brate, l-am pupat, l-am alaptat(de fapt aici cred ca e secretul) si nu a patit absolut nimic.

Pun si o poza cu balotelul, de acum vreo saptamana sau doua. De fapt vroiam sa mergem la sanius, dar a adormit pana sa ajungem sa luam sania, asa ca l-am lasat in carucior. E adevarat ca atunci cand doarme respira pe nas, dar atunci cand ne dam cu sania pe derdelus rade cu gura pana la urechi:)


Sa-ti traiasca balotelul, Ioana. E scumpic foc. Asa sta si fii-miu in carucior, numai ca-l imbrac subtirel si ii pun un fel de plapumica in carucior, care sa-i tina de cald. Nici eu nu-i pun pun fular pe gura si nas. El s-a imbolnavit, din cauza cresei, dar fara nici o legatura cu iesitul in ger. Intr-adevar, cat timp e alaptat, e ferit de raceli. Abia dupa aceea, incepe organismul lui sa lupte singur. Cel putin asa a fost la noi.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 13 Feb 2012, 12:46 pm

Ioana Soare, sa-ti traiasca baietelu, sa fie sanatos si sa te bucuri de el
Esti o norocoasa ca nu iti face febra....daca as lasa-o afara mult(30-1 ora) pe timpul asta mi-ar face febra seara.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Poza e facuta pe 30 decembrie, fularul e mai mult de forma pus desi era ffff frig.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de RamonaM Lun 13 Feb 2012, 12:54 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa le purtam anul trecut, nu aveau un an. Fara fular si nu au avut nimic toata iarna, pe ger, ninsoare si soare cu dinti. nasa mea m-a invata sa nu le pun nimic de mici. prima data cand m-am dus a ea pe frig mi-a luat fularul si a zis ca asta nu e bun aici, ca mai tare le face rau...asa ca am ascultat-o si nu am fact rau.

la fel fac acum si cu nectaria.

Rutina o avem demult, la 8 le spun nani, nani si ele se indreapta spre dormitorul lor, schimat, gadilit si stins becul, cu noi in camera. fiecare cu cate una in pat.

unii au spus ca e prea devreme, dar inainte de a le pune la 8 le puneam la 10 11 si tot aia era, tot 2 ore le lua sa adoarma si mai maraite de la oboseala. asa ca la 8 ne convine p ca iesim la 10 si mai pot sa citim si noi o carte ca altfel nu avem timp.

biberonul l-am scos acum 3 sapt - mi se parea inutil, il mancau si apoi aceeasi poveste. daca ar fi adormit cu el nu-l scoteam nici la 3 ani asa ca l-am scos.

am incercat multe dar nimic nu merge, cred ca ele isi fac programul...ziua dorm 1 -2 ore pe la 1-2 ziua. si adorm repede.

suzati greselile dar scriu cu nectaria la san, cu un deget ttastez si nu pot scrie literele mari
pupici
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Lun 13 Feb 2012, 1:02 pm

Daca tot punem poze cu copiii in carucior, hai ca pun si eu Laughing
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ioana, balotelul tau e cu 2,5 luni mai mare ca al meu, dar pare mai mare. scratch La multi ani lui Paul, parca pe 10 februarie a fost ziua lui, nu?
Al meu nu mai doarme de mult afara, si ma bucur. Asa mai fac si eu cate ceva cand doarme el. Desi de o saptamana nu prea mai doarme nici in casa, sper sa fie doar o faza.

geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 13 Feb 2012, 1:11 pm

Sa va traiasca prichindeii,ai mei s-au marit...cand o fi trecut timpul?!Iata-i la sanius...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Voiam sa spun ca ai mei n-au purtat fular ,nici nu recomandat,tocmmai din cauza acelui condens si gatul nu trebui acoperit,infasurat,pt ca nu mai are pe unde circula aerul si astfel se incing in spate...Vivi si-a pus 2 zile pe gerul care a fost fularul,dar ea stie acum sa tina gura inchisa,ca e mare...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de RamonaM Lun 13 Feb 2012, 1:17 pm

ce de copilasi draguti iti vine sa le mananci nasucul rosu si obrajori trandafirii.

Sa va traiasca kiss
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 13 Feb 2012, 1:25 pm

Multumim,la fel,si tu ai trei printese... kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Lun 13 Feb 2012, 1:26 pm

Sa va traiasca piticutii , sa fie sanatosi si sa va bucurati de fiecare moment cu ei!
Geo multumim pentru urari, asa e pe 10 a facut 1 an, nu pot sa cred ca si tu ai tinut minte! pupi hug
Pare mare si grasan din cauza caciulii si pentru ca sta cu barbia in piept, dar cand i-o dau jos si sta normnal, nu mai ramane nimic:)) Si din cauza hainelor ca stau fixe pe el, dar de fapt sunt ele mici, pentru 78cm (atat avea acum o luna). Am cautat de-am innebunit o salopeta cum are Sebi, dar nu am gasit pe nicaieri.

S-ar putea sa gresesc, dar eu cred ca, cu cat incercam sa protejam copiii mai mult cu iatat ei devin mai sensibili. Copii cresc si in Alaska si in Scandinavia si cresc bine. Imi place cand ma uit la eurosport la cupa mondiala de ski si vad printre spectatori o gramada de copii care se tavalesc prin zapada si se joaca si se distreaza. Asa vreau si eu sa fie al meu, sa ne zbenguim, sa facem cazemate, sa ne intre zapada pe dupa gat, asa cum faceam si eu cand eram mica si nu aveam nimic.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Lun 13 Feb 2012, 1:30 pm

Gianina, ce tare iti seamana fata!

Ioana, si eu m-am gandit ca e din cazua salopetei, ca e asa fixa pe el. Crede-ma ca si eu am cautat salopeta timp de vreo 2 saptamani. Nimic din ce gaseam nu ma mutlumea. Pana la urma m-am dus la un SH, mi-a zis cineva ca tocmai au primit marfa, si am gasit salopeta asta. E intr-adevar foarte faina.

Si pana la urma, Sebi chiar e mai mic. Are abia 72 cm.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Carmencyta Lun 13 Feb 2012, 2:58 pm

Fetelor intrebati pediatrul copilului despre fular si va va spune ca e inutil(chiar daunator pentru ca in umezeala se inmultesc mai cu spor viruseii) deoarece la copii mici exista reflexul de a se contracta narile la frig(reflex de adaptare).
Nu dati cu perne dupa mine va rog, fiecare isi creste copilul cat de sensibil crede pana la urma!
Si apoi plimbatul prin frig face parte din calirea organismului, nu?! pupi
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 13 Feb 2012, 4:12 pm

RamonaM a scris:


Rutina o avem demult, la 8 le spun nani, nani si ele se indreapta spre dormitorul lor, schimat, gadilit si stins becul, cu noi in camera. fiecare cu cate una in pat.

unii au spus ca e prea devreme, dar inainte de a le pune la 8 le puneam la 10 11 si tot aia era, tot 2 ore le lua sa adoarma si mai maraite de la oboseala. asa ca la 8 ne convine p ca iesim la 10 si mai pot sa citim si noi o carte ca altfel nu avem timp.

pupici

Se confirma ceea ce cred eu. Poti incerca una alta, insa depinde si de copil daca se conformeaza intr-un final. Nu toti sunt docili si ascultator.

LE: Acum am vazut pozele noi. Ce copii frumosi. Geo, feciorasul tau e tare dragalas cu ochisorii lui mari. Iar tu Gianina ai copii mari deja. Sa va traiasca si sa fie sanatosi.
Ioana, La multi ani pt Paul, sa fie sanatos, fericit si cu mult noroc in viata.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de valentina_d1986 Mar 14 Feb 2012, 8:27 am

si eu sunt de parerere ca e mai bine fara fular pe nas si gura, pentru ca e mai rau aerul umed decat cel uscat si rece din atmosfera...Sper sa nu cobesc...dar Aris (7luni)nu a racit niciodata pana acum desi nu a fost alaptat decat 4 luni, si am iesit cu el afara cate juma de ora o ora si la -10 grade, imbracat bine dar nimicpe fata. Si in casa la 21 de grade il tin destul de subtirel imbracat fara 3 bluze si doua veste...body cu maneca lunga, bluca subtire, ciorapei subtiri ( ca sosetele sile trage afara) si pantalonas. Si mentionez ca noi o data pesaptamana mergem la inot si stam oora in apa si iesim de acolo dupa ce a fost capul ud ( il uscam) si uneori erau si -15 afara...dar nu a racit niciodata...copiii trebuie caliti putin
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Uca Mar 14 Feb 2012, 10:32 am

Ce copilaşi drăgălaşi. Unul mai scump decât celalalt!
De dimineaţă am aflat o informaţie şi m-am gândit la ce spunea Ioana cu imuniatatea copiilor din nord.
Am o cunoştinţă care s-a stabilit în Norvegia, are copil de vreo trei sau patru anişori şi spune tare şi răspicat că nu vrea să îşi lase copilul acolo la grădiniţă căci la prânz au program de dormit în sacul de dormit, afară, cam 2 ore în fiecare zi! wink
Au nişte pătuţuri speciale, scoase afară, în curtea grădiniţei şi acolo îşi fac somnul de înfumuşeţare. Frumos nu?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 14 Feb 2012, 11:08 am

Ce fain! Eu n-as sta pe ganduri nici un pic! Ce! bebeii nu dorm afara , in carucior? De ce n-ar face asa si copiii mai maricei?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de musetel Mar 14 Feb 2012, 12:15 pm

Chiar că e o idee grozavă. Şi dacă e la grădi, clar e avizat de n-şpe doctori. Parcă îmi vine şi mie să o scot la somnic pe Muşeţica în balcon wink

În altă ordine de idei, aveţi habar de unde pot cumpăra rucsac pt cărat copilul în spate? Pe principiul omul gospodar îşi face iarna car..., trebuie să mă ocup şi de aspectul ăsta. A folosit cineva? Îmi recomandaţi o firmă anume?

Să nu uit - ieri la controlul lunar ne-a zis şi nouă pediatra fără fular pe guriţă. Şi a mai subliniat ceva - cum fata a fost până acum sănătoasă, nu de la ger o să răcească, riscul cel mare este în colectivităţi, la mall, pe unde se plimbă viruşii.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Feb 2012, 3:25 pm

Am vazut la Decathlon, vrem si noi sa cumparam unul mai la vara. nu mai tin minte cat costa, parca in jur de 4 mil. Avea cadru de metal si acoperis de soare/ploaie
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 14 Feb 2012, 8:48 pm

Fetelor spuneţi mi ce să i dau lui ştefanuta pt tuse seacă. Ieri şi azi l am dus la mama că a fost închisă şi creşa şi cred că a schimbat aerul că de azi noapte a început să tusească , în camera e foarte cald că cu sobe (tata e friguros la vârsta lui ) iar în baie şi bucătărie e frig. Azi după masă mama s a gândit să i mai scoată şi la sanie şi cum a dat de aer a început să tusească şi mai rău. I am dat Stodal şi nişte nurofen preventiv şi i am făcut un chatou cu lapte miere şi ou dar mai mult călduţ . De cum am venit s a pus în pat şi a adormit dar nu l lasă deloc tusea asta şi se trezeşte plângând. Ce să i mai fac că nu mai ştiu . Să i pun o foaie de varză pe piept ? Vă pup
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Zana Mica Mar 14 Feb 2012, 9:44 pm

incalzesti niste sare intr o cratita cat sa fie mai calda spre fierbinte, o pui intr un sac de panza si i o pui pe piept asa peste hainute. Mai ajuta si inhalatiile cu cimbru. Sanatate multa! Ps: foaia de varza nu cred ca ajuta
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Mar 14 Feb 2012, 9:44 pm

ivanoiuadela9 a scris:Fetelor spuneţi mi ce să i dau lui ştefanuta pt tuse seacă. Ieri şi azi l am dus la mama că a fost închisă şi creşa şi cred că a schimbat aerul că de azi noapte a început să tusească , în camera e foarte cald că cu sobe (tata e friguros la vârsta lui ) iar în baie şi bucătărie e frig. Azi după masă mama s a gândit să i mai scoată şi la sanie şi cum a dat de aer a început să tusească şi mai rău. I am dat Stodal şi nişte nurofen preventiv şi i am făcut un chatou cu lapte miere şi ou dar mai mult călduţ . De cum am venit s a pus în pat şi a adormit dar nu l lasă deloc tusea asta şi se trezeşte plângând. Ce să i mai fac că nu mai ştiu . Să i pun o foaie de varză pe piept ? Vă pup

Nu stiu exact ce e Stodalul (eu nu locuiesc in tara si nu am auzit de denumirea asta), insa ii dau cu succes de 2 ori pe zi Mucosolvan pt copii. Din cate stiu, exista siropul asta pt adulti in tara (l-a folosit tata). Poate o fi si cel pt copii. Ca leac babesc, stiu ca ceaiul de cimbrisor/cimbru e f bun pt tuse/bronsite.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 14 Feb 2012, 10:55 pm

Copiii mai tusesc asa, sec, in timpul iernii de la aerul prea uscat.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 14 Feb 2012, 11:17 pm

E şi asta o cauza aurish. Mă duc să pun un castron cu apă pe dulap. Dar el a avut o tuse expectorantă acum vreo săpt şi se transformă în tuse seacă. Îi pusei o frunză de varză pe piept . Îl mai lasă un pic tusea dar nu de tot. kiss Trandafira stodal este un sirop de tuse seacă şi expectorantă (aşa mi a spus farmacistă ) . De mucosolvan nu ştiu am vrut să i iau în schimb bixtonim dar a zis că nu e pt copii mici.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Carmencyta Mier 15 Feb 2012, 6:57 am

sirop de ridiche neagra facut de tine acasa sau sirop de brad macerat la rece.Se gasesc si la plafar.recomand primul daca Stefanut il accepta
aaa si frectie pe piept cu carmol sau macar spirt indoit cu apa,sau cu vaporub/pulmex(dar testat inainte pe o portiune mica de piele sa nu-ti fie alergic).multa sanatate si te asteptam cu vesti bune kiss
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 15 Feb 2012, 9:31 am

ivanoiuadela9 a scris:E şi asta o cauza aurish. Mă duc să pun un castron cu apă pe dulap. Dar el a avut o tuse expectorantă acum vreo săpt şi se transformă în tuse seacă. Îi pusei o frunză de varză pe piept . Îl mai lasă un pic tusea dar nu de tot. kiss Trandafira stodal este un sirop de tuse seacă şi expectorantă (aşa mi a spus farmacistă ) . De mucosolvan nu ştiu am vrut să i iau în schimb bixtonim dar a zis că nu e pt copii mici.

Din cate stiu eu bixtonimul este substanta activa a picaturilor de nas si e foarte puternica. Poate afecta mucoasa nazala. Probabil de-asta nu se foloseste la copilasi.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB