Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

+42
michelinebeaulieu
teisoara
aba
mnarcisa
olympia
tinap
SilviaDumitrescu
Carmencyta
trandafiras78
danielabordei
zahariaelouise
Love
danae
natasaSV
coripin
Cristale
cristinaalina
IrisT
Gianina4ever
vyky2010
da-mely
violeta25
MagdaMarin
musetel
geo
RamonaM
ioana soare
Clio_Ela
camelia-db
mariaz_09
valentinadof
oliviamar
ismi3ismi
Steluzza
Admina
Chirrox13
amnro
diada
ancone
ivanoiuadela9
annamaria26985
aurishta
46 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 03 Ian 2012, 6:12 pm

nu crizez, dar cand scoate a treia oara pe zi.... zid , am sa ma resemnez ca nu vreau sa o cresc cu frica de bataie si am sa iti urmez sfatul sa ii arat cum trebuie puse la loc kiss
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 03 Ian 2012, 6:16 pm

^na, de problema cu stransul hainelor sau al jucariilor ne lovim cu totii . Incearca sa stai langa ea si sa faceti immpreuna treaba asta.
Nu ii interzice sa scoata din dulapuri, ca o va face si mai des. Las-o pur si simplu cateva zile sa rand sa faca asta si ai sa vezi ca isi pierde interesul, daca u o certi si daca nu ii arati ca acorzi importanta acestui lucru.

Apoi, cand e gata, cand toate sunt aruncate prin camera, o iei frumos de manutza, si va asezati amandoua la strans. la noi functioneaza asta cand e vorba de jucarii.
Partea cu scosul din sertare am facut-o cand scotea din toate sertarele, mai ales cabluri si televomenzi sau CDuri. Ai mai baieti l-au tot "dresat"" cu "NU", dar dupa ce l-am lasat o saptamana intreaga sa faca cum vrea el, s-a saturat. Acum e la capitorul "bucatarie", oale si capace:)

Anna, cand sunt asa mititei, vor mereu sa ia parte la acrivitatile celor mari. Cand ma prefaceam ca sunt obosita si imi e greu sa ridic cutia cu jucarii, Victor venea rapid sa ajute. Functioneaza si la prietenele mele chestia asta.
Cand sunt mai mari, atunci incerci altfel. De ex eu i-am spus de doua ori lui Victor ca daca nu strange jucariile dupa ce se joaca, o sa fac eu curat, si cum nu am timp sa le pun la locul lor, le arunc direct in cosul de gunoi. Atunci sa ilfi vazut, ca racheta, in cateva minute era totul strans. Dar asta mai incolo, Dora e cam mititica pt asa ceva.

Sunt convinsa va va merge si la tine. Iar de lovit... in nici un caz, nici macar peste manutza. Si eu i-am mai dat cate una la fund lui Vic, dar cand avea vreo 6-7 ani, si intelegea. Acum insa imi pare nespus de rau, pt ca nu e o solutie. Noi am incasat si de la profesori si de la parinti cand eram copii, si nu am deloc amintiri placute .

Mai ales cand copilul e asa de mic, nu intelege de ce e pedepsit, indiferent ce pedeaspa aplici. In loc de pedeapsa, trebuie incercat invers, cu motivarea, cu recompensa (in afra de mancare/dulciuri) - eu nu respect asta, eu spun numai ce e bine Smile -de multe ori MacDonald a fost recompensa pt Victor...

Hai sa va povestesc scurt cum facem noi la grupa de "purzelbärchen" - ursuleti rostogolitori Smile

Revin cu poze si un video, intai sa incarc.
Dupa ce facem "incalzirea", vine instructoarea cu o ladita plina cu bile de cauciuc (flummi), si le da drumul n sala de sport. Pana cei mici le aduna si le pun in ladita, noi, mamicile scoatem saltelele, punem bancile sau barna, lazi de port, trambuline...
Catr de mici sunt copiii, inteleg ca numai cand toate bilele sunt la locul lor au voie sa se joace si sa se catzere peste tot. iar la sfarsitul orei la fel, intai adunam cu totii mingile, cercurile, corzile sau ce mai e. Si cei mici sunt incantati "sa ajute".
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Ian 2012, 7:04 pm

annamaria26985 a scris:nu crizez, dar cand scoate a treia oara pe zi.... zid ,
rade Angelica le scotea si de zece ori pe zi. rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 04 Ian 2012, 9:43 am

super, ai avut antrenament aurishta!!!! rade acum ca v-am citit sfaturile ii dau pace sa le scoata, sper sa ii treaca la un moment dat! de strans strangem totul impreuna si jucariile si pufuletii pe care ii arunca pe jos... si mai nou hainele...
va pup ca acum ma asteapta cu o carte de povesti, nu are ea rabdare inca sa ii citesc toata povestea, dar o zic mai pe scurt pe marginea pozelor din ea si tare incantata
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 04 Ian 2012, 10:06 am

Nu am ajuns acasa si in zona e o farmacie care nu are produse pentru copii mai fara chimicale. multumesc de raspunsuri fetelor.
Ana, noi nu ne mai confruntam cu problema asta, ne-a trezit in noaptea asta de 2 ori ca nu vrea scutecul si cand il dadeam jos plangea dupael, am pus-o pe olita, plange de ne stie toata lumea...cum face nitel in scutec gata plinge si arata la scutec ca trebuie schimbat zid ...am amanat momentul pana azi cand sunt doar eu cu ea, si ii explic la fiecare 5 minute ca e fetita mare si trebuie sa faca la olita, etc...
zid cred ca avem un inceput de raceala toti 3, ne apuca pe rand o tuse seaca, usturime in gat zid
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 04 Ian 2012, 12:23 pm

Anna , Stefanuta al meu isi ia toate hainele din dulap si le pune pe covor si le intinde ( zice ca le calca ca mine ) wink , cand se plictiseste le pune gramada la loc . Acum am legat dulapul cu un snur si i-am lasat doar cateva hainute afara , cu jucariile face la fel , le strangem de cateva ori pe zi si bineinteles ca apoi tot eu le adun dar uneori le aduna si singur dar numai daca ii promit ca ii dau o bombonica sau daca ii spun ca plecam la plimbare . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Ian 2012, 1:33 pm

Este buna ideea cu snurul, Adela, si eu am aplicat-o cand n-am mai avut chef de strans (de parca as fi avut vreodata Sad )Am mai folosit o "shmecherie". Am pus in locurile de jos lucruri mai mari, care pot fi stranse mai usor si pe care le bagam pur-si-simplu inauntru, neimpachetate, fiindca oricum dura 5 min pana "sareau" din nou pe covor. Ideea de baza este sa nu observe copilasul ca-ti provoaca vreo reactie fiindca va folosi mai des lucrul respectiv ca sa te faca sa tipi, ca pe o jucarie pe care o apesi pe burta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 04 Ian 2012, 2:39 pm

am sa leg si eu cu snur si am sa ii las doar o usa de la dulapuri unde sunt caciulile si fularele ca alea sunt oricum tot timpul in dezordine. mie imi era ciuda ca pana acum nu facea, nu o interesau dulapurile deloc
chirrox sanatate la toata familia!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Ian 2012, 11:24 pm

Vin si eu cu o sumedenie de intrebari:

- cum sa-l fac pe Paul, care mai are un pic si implineste 1 an, sa accepte biberonul?
- cum sa fac sa-l intarc? cum sa-l intarc daca nu voi reusi vreodata sa-l invat cu biberonul?
- cum sa-l fac sa accepte piureul de legume cu carne? piure care este delicios, chiar i-am pus un strop de sare, desi stiu ca parerile sunt impartite vis-a-vis de subiect. Reusesc sa-i dau cateva lingurite cu pacalici, intercalate printre lingurite de iaurt, care-i place la nebunie. Dar incepe sa invete trucurile si devine din ce in ce mai greu sa-l pacalesc. Am incercat sa-l las sa-i fie foarte foame si e mai rau, incepe sa si planga. De gustat gusta din toate, e curios si pofticios. Din toate, adica mai putin din piureul de legume, pe care il refuza fara ca macar sa-l guste. Iar cand reusesc sa-i dau o lingurita cu pacalici se stramba tot, iar daca e cu peste se cutremura si uneori plange.

- de la ce varsta as putea sa-i dau somon? acum ii dau salau(de fapt incerc, pt ca-l refuza cu incapatanare) si ma gandesc ca poate somonul i-ar placea mai mult, plus bonusul de omega 3.



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 21 Ian 2012, 7:13 am

Ioana , pe Luiza mea nu am putut deloc s o învăţ cu biberonul şi am întărcat o pe la 1,2 luni brusc. Adică noaptea i am dat piept şi deja avea toţi dinţisorîi şi m a muşcat aşa de rău că nu am mai putut suporta aşa că de a 2 a zi .. .gata cu tata. Am început să i dau şi ceai şi lapte la început cu o cercută de cafea mai colorată iar apoi cu cana. Nici suzeta nu a vrut nici unul. Cu Ştefan acum l am întărcat pe la 7 luni şi am reuşit să îl păcălesc cu biberonul . . . I am pus suc de morcovi în el dar îi era foarte greu să tragă din cauciuc şi se enerva şi plângea. Până la urmă am reuşit dar totul a durat până la 1,7 luni când i l am scos pentru că începuse să le toace cu dinţii. Acum la creşa i am dus o sticluţă de plastic în care îi pun apă , e o sticluţă de 330 ml de suc Figo , care are o ridicătură că de tata , probabil că ştiţi despre ce vorbesc. Eu nu am avut probleme cu ai mei cu suzeta şi biberonul dar sunt părinţi la creşa care au copii de 3-4 şi pe care nu i pot dezvăta de suzeta şi mai grav se plângea o mămică ieri că mai are la cămin un copilaş de 4,2 ani pe care nu a reuşit să l dezvete de pampers şi bineînţeles că nu îl schimba nimeni la vârsta asta şi stă până seara cu pampers ul pe el. Am rămas crucită când am auzit aşa ceva. zid
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de mnarcisa Sam 21 Ian 2012, 8:29 am

Ioamadaca puil refusa un aliment nu trebuie sa insisisti. Il lasi o perioasa si incerci iar. Si sunt copii care chiar daca sunt pofticiosi rrefuza anumete alimente cu desafarzire. Baiatul meu nu a vrut branza nici o data si a fel ca si tin am incercat sa il pacalresc folosind diverse metode, dar cum simtea gust de branza nu mai manca nimic. Cu pestele am patit la fel. Acum are 12 ani si tot nu le manca. A incercat sa guste branza la insistentele mele si i sa facut rau ( nu a mai putut manca nimic toata ziua).
Cu fata am avut mai putine probleme. Ea a refuzat painea si nici acum nu o anca, doar foarte rar. Nu stiu sa iti zic care este este mecanismul lor de repingere, dar chiar citisem ca este mai rau sa insistam si sa ii fortam sa mance ce vrem noi si stim ca este bun pentru ei.

Cat despre incarcat nu stiu ce sa iti spun ca la mine sa-au terminat rezervele de lapte inate de 7 luni si am trecut pe lapte praf
(un chin din punctul meu de vedere)
Daca nu a luat biberonul nici suseta pana acum sunt putine sanse sa o faca se acum in colo. Poti incerca canitele aceae acu cioc,, se vasesc in mai multe variante si sunt si frumos colorate.

si tot inaite de 1 an am inceput "operatiunea olota" , dar e nevoie de multa cal si rabdare si totul luat ca un joc. Abia la 2ani jumatate am scapat total de pampersi.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de musetel Sam 21 Ian 2012, 10:10 am

Ioana, chiar vroiam să scriu şi eu să întreb cum să îi dau fetiţei mele lapte praf. Are 10 luni şi jumătate, iar la sfârşitul lui febr mă întorc la muncă. Am început încă de acum o lună să îi fac câte 50 de ml de lapte praf o dată la 2-4 zile. Dar îl scuipă, fie că îi dau cu bibneronul, cu linguriţa sau din ceaşcă.

Fetiţa mea a mai băut din bibeon supă sau suc de fructe, aşa că e obişnuită cu el. Dar am remarcat că de când am încercat să îi dau lapte praf, refuză şi biberonul, cu ce o fi în el.

Eu am decis să îi mai dau sân încă 2-3 luni după ce împlineşte 1 an, chiar dacă se complică lucrurile fiindcă mă întorc la muncă. Dar Muşeţica (dacă tot avem nickuri, de dragul convenţiei hai să-i dăm şi ei unul, mai ales că i se potriveşte) se trezeşte de 2 ori pe noapte, în nopţile agitate chiar de mai multe ori. Aşa că îmi e simplu să o alăptez. Cred că ar fi un chin dacă m-aş apuca să-i fac lapte praf. Apoi, om vedea ce se întâmplă, că mai creşte.
E drept, în timpul zilei nu o alăptez decât foarte rar, am intrat în faza de antrenament cu ea ca să-i fie mai uşor când nu e cu mine.

Cănile cu cioc sunt f bune, eu folosesc de la Avent pentru apă. La început cu tetină flexibilă din silicon, apoi cu tetină tare. O să încerc să vă dacă poate să bea din cană şi întinsă în pat, nu doar în picioare sau funduleţ.

Iar cu pireul de legume, încearcă să pui orez în el. La noi funcţionează, îi place f mult orezul cu legume. Plus iaurtul de rigoare, desigur.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Sam 21 Ian 2012, 10:50 am

Ioana, nu este musai sa bea din biberon ca sa-l intarci. Cel mai usor merge cand ai un ajutor, fiindca bb accepta greu bibe sau canuta de la mami, maiales cand este asa de aproape de tzitzi wink Apoi, nu toti bebeii accepta laptele praf, daca-l refuza poti incerca cu lapte obisnuit, chiar "dres" cu putina scortisoara sau coaja de lamaie, trebuie sa gasesti un gust care-i place. La ai mei a functionat foarte bine trucul asta.
Cand vine vremea mesei, ofera-i mai intai alternativa, chiar daca refuza de fiecare data, incet-incet se va familiariza cu noul gust. Daca se incapataneaza, mai amana vreo doua luni. Abia dupa ce nu mai suge deloc ziua , incearca sa-i scoti alaptatul nocturn(daca este cazul, bineinteles).
Cu piureul, la fel. Gusta-l tu si, daca iti place, ofera-i si lui. Mancati impreuna caci copiii au tendinta sa manance ceea ce mananca mami.
Daca toate tentativele esueaza, mai amana, poate nu este inca timpul.
Si, ca sa zic ceva concret din experienta mea, pe Angelica nu am putut-o intarca pana la un an si 10 luni cu nici un chip. Este adevarat ca nu" mi-am umflat muschii " la ea, nu mi s-a parut necesar. Biberonul l-a acceptat doar atunci si inca isi bea laptele din el si acum. Avand in vedere folosirea lui tardiva, o mai las un timp. Nu regret ca am alaptat-o asa de mult, dintre toti copiii este cea mai rezistenta la imbolnaviri si este posibil sa aiba o legatura cu asta.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 21 Ian 2012, 11:27 am

aura,prelungirea perioadei cu biberonul ,zice ca deformeaza pozitia dintilor din fata....asa am citit...pe fata mea am dezvatat-o de biberon,dandu-i ,ca alternativa,paiul...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Sam 21 Ian 2012, 12:32 pm

Da, am auzit si eu asta, in curand ii tai si eu macaroana wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 21 Ian 2012, 3:41 pm

fata mea are acum 4 ani si 4 luni si ,inca,face pipi in pat noaptea.daca nu as trezi-o eu sa faca,de 2-3 ori pe noapte,ar face in fiecare zi...uneori,uit sa pun ceasul sa ma trezeasca la orele respective sau nu il aud...cand sunt foarte obosita, si ,deci,face in pat...ea doarme cu mine..din cand in cand ,mai verific eu daca e uda,si abia atunci stiu ca s-a udat...pana atunci sta asa,uda...
fetele care au trecut cu copiii peste faza asta,va rog,spuneti-mi si mie cum ati rezolvat
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Ian 2012, 4:24 pm

Ismi, in timpul zilei cat de des face? A mea, spre exemplu, face rar chiar daca bea apa mai multa sau mananca pepene, sa zic. Noaptea nu face niciodata, poate spre dimineata, dar se trezeste singura. Accidente se mai intampla si la 6, dar se joaca si uita sa faca... rade deci scapa pe ea.
Daca face des si ziua si nu o ustura, nu pare sa fie infectie urinara sau altceva medical, eu cred ca trebuie cultivat reflexul de a se trezi. Eu merg des la toaleta ziua si noaptea ma trezesc uneori, asa imi e felul, nu am probleme medicale. Mananc o felie de pepene, nici nu o termin si fug la baie... Tin minte ca ma trezea mama mea, noaptea, cand eram mica.
Eventual sa-i scazi cantitatea de apa bauta seara, ca sa faca odata, nu de mai multe ori. Cred ca se va rezolva in timp, se va trezi singurica. pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 21 Ian 2012, 5:46 pm

ziua nu face des,nici nu o ustura,acum doarme si dupa amiaza, la gradi si nu face pe ea,nu avem probleme care sa semene a vreo patologie,ca sa zic asa...si eu merg repede,dupa pepene,dupa ceai,etc...voi incerca sa nu-i mai dau sa bea inainte de somn.ma gandesc,oare eu ii formez "programul" de a urina ,punand-o sa faca la anumite ore,noaptea?practic,eu ii cer sa faca la ore fixe ... daca nu as mai pune-o sa faca si as lasa-o sa faca pe ea, cand ii vine ei...oare,cu timpul s-ar opri...?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Dum 22 Ian 2012, 12:17 am

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

Stiu ca nu este bine sa insist cu o anume mancare, dar vreau sa manance cumva carne, ca sa-si ia portia de fier. Acum aproape 3 luni cand a fost internat in spital, i-au gasit la analize si o anemie. Fiind alaptat exclusiv pana la 6 luni si apoi avansand destul de greu cu diversificarea, oarecum ma asteptam. I-am dat fier Hausmann, iar acum cand i-am facut hemoleucograma, i-a iesit totul foarte bine. Am incetat cu fierul, si mi-e teama sa nu revina anemia daca nu mananca suficienta carne. O sa incerc sa-i fac doar piure de cartofi amestecat cu carne (poate pulpa de pui ca nu e asa de fada ca pieptul) poate poate il accepta. Hmmm, sau poate vrea sa fie vegetarian:)), stiti cumva ce alternative ar fi pentru aportul de fier? In afara de spanac sau salata verde, ca nu-i pot da.
Aurishta, eu gust de fiecare data din mancarea lui, este delicioasa. Mananc impreuna cu el, ma vede, ii arat, se uita, dar la el in gura nu intra. Refuza si cerealele lui de seara (nestle somn usor sau cu miere, facute cu lapte praf), intra cateva lingurite si gata. In schimb din amestecul meu de dimineata(amestec mai multe tipuri din mai multe pungi, cu lapte La Dorna Eco semidegresat) mananca cu pofta si mult mai mult. Si fulgii de porumb amestecati cu acelasi lapte ii mananca. Poate pentru ca sunt pregatite pentru mine nu pentru el? Ca mananca din castronul meu? Ma gandesc totusi ca se poate sa fie asa cum ai zis, sa nu-i placa gustul de lapte praf. Adevarul e ca si mie mi se pare oribil. Are un gust nefiresc, nu il asociez deloc cu laptele. O sa incerc sa vad cum ii place laptele de vaca. O sa incerc sa i-l pun si in biberon, iar daca nu si nu, atunci in canuta. Sa vedem cum va fi, oricum mi-am propus sa fiu calma si rabdatoare, pentru ca stiu ca orice alta atitudine nu rezolva nimic.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aba Dum 22 Ian 2012, 12:54 am

Fierul se gaseste in carne vita, carne de pui, peste, galbenus de ou, ficat, lapte.
Daca a mancat din cerealele tale cu lapte si nu a facut diaree sau nu i-au aparut iritatii , parerea mea e ca poti incerca sa-i introduci incet laptele de vaca.
Nu stiu ce varsta are copilul tau si cat de diversificat mananca, dar daca ii dai lapte praf in continuare exista riscul sa-i revina anemia. Stiu asta din experienta.
Sa fiti sanatosi si tie multa rabdare, pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Ian 2012, 1:00 am

Ioana, nu mai sta cu drobul de sare, deasupra capul lui Paul... Auzi tu, ti-e teama sa nu revina anemia. Nu stiu cat de grava crezi ca poate fi anemia la un copilas hranit diversificat, sanatos si cu mancare de calitate. Plus ca nu fi asa de sigura ca era reala anemia de la prima analiza, pentru ca se inseala si cabinetele (da, toate, nu conteaza renumele wink ). Iza nu manca nimic, dar nimic si acum frunzareste, are cateva mancaruri preferate, dar e inalta, proportionata, nu are rahitism sau alte nebunii la oase desi bea lapte doar din ce sug cerealele. Cand a fost mica, eu eram zombie, nici vigantolul nu i l-am dat ca la carte, ca uitam. Apoi a fost alaptata pana la 11 luni, nu am cautat-o de anemie pentru ca analizele de sange mi se par un stres inutil pentru oricine, dar pentru un pui. Daca e fericit, normal dezvoltat fizic si psihic, motor si cognitiv, nu-ti fa griji in privinta mancarii, cantitatii si diversitatii alimentelor. Ei au un simt mai dezvoltat ca noi si au tendinta de a manca ceea ce au nevoie.
Crezi ca e ceva in neregula sa fie vegetarian, de mic, la alegere? Eu cred ca traiesc mii de copilasi din parinti vegetarieni bine-merci si poti sa cauti pe net informatii, ce surse vegetale poti gasi. Uite aici o lista. Doar ca e pentru vegani, poate sunt alimente ouvo-lacto care contin fier. Eu nu mi-am pus problema asta de ani de zile si vad ca nu am lesinat pe strada. Smile
Cat despre lapte, fetita mea a baut din sticla cu tuturoi, niciodata din biberon. Intre 11 luni (intarcarea, care a fost de comun acord si in cateva zile) si 1 an si 1 luna nu a baut lapte deloc. Foloseam din cele de la Prigat sau Gatorade:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Dum 22 Ian 2012, 1:27 am

Ioana, nu iti mai fa atatea griji, daca acum e ok mergi inainteasa, fara carnita.
Fierul il ia si din vegetale, zice bine Admina, iar oul e si el o sursa buna. Moasha mi-a spus mai demult sa ii combin oul cu cartof, ca se asimileaza fierul foarte bine, cartoful continand foarte multa vitamina C-ajuta la absorbtia fierului.
Ficat nici a nu incerci sa ii dai, e cea mai mare greseala. Nu ar trebui sa il mancam nici noi in cantitati mari, iar celor mici ... nici macar in gand. Toxine si grasimi, atat.
Laptele praf contine absolut tot ce are nevoie puiul, iar cantitatile de vitamine, proteine, minerale, sunt calculate in functie de varsta celui mic. Laptele de vaca nu ar face decat sa ii furnizeze grasimi si proteina mai multa, nu fier.

Nu te chinui cu biberonul, oricum e recomandat ca de la un an sa renuntam la sticla si sa bea pruncii din cana. Eu am inceput pe la 8-9 luni asa ii dau din canita cu cioc (cea cu supapa, sa nu curga mult), dar recunosc, noaptea isi bea inca (la 15 luni) ceaiul sau apa din biberon. E mai linistit, si nu ii refuz placerea asta. Ziua insa bea din cana si din pahar.
Mai fura si el cate putin lapte de vaca (degresat- de 1,5%, si nu din cel UHT, ci proaspat-, din magazin), dar nu mult. Inca ii dau lapte praf, iar la doua zile ii fac inca , ori dimineata ori seara, cereale de bebelusi, cu 42% lapte praf in ele.

Nu te chinui nici cu piureul de legume, incearca sa i le pui in castronel, fierte si taiate bucatele, si lasa-l sa incerce singur. Eu buchetelele de brocolli si conopida nici nu le mai tai, le fierb si i le pun in fatza. Si morcovi, si cartofi. Piureuri nu i-am mai facut de pe la 9 luni, de cand am venit din ROmania din concediu. Atunci a inceput sa "fure" piscoturi, sticksuri si bucatele de fructe (desi nu avea nici un dintisor -primul i-a iesit la 11 luni fara o zi Smile )
Fructele negre rosii si contin fier, afinele sunt foarte bune-daca nu se constipa de la ele. Eu inca mai cumpar borcanele cu pasta de afine pt bebei-(ca nu gasesc altfel aici) si i le amestec cu iaurt.

Soldatei ii fac cu branzica de vaci degresata si cu pasta de fructe (pt bebelusi, ca nu are zahar in plus), uneori cu miere, si mananca cate doua felii de paine integrala. Mai fura si cate un biscuite de la fratior, dar acum are voie, ca e mare. Smile

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de teisoara Dum 22 Ian 2012, 9:14 am

Ioana,si daca beti suc din fructe adauga si putina sfecle rosie si musai patrunjel .Sfecla zic putina pt.ca irita funduletul.E important care anemie a fost descoperita:-cea din sange sau cea din urina.Oricum fierul Hausman rezolva problema pe moment ,iar tratamentul indelungat nu e recomandat. kiss
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Ian 2012, 10:14 am

ismi3ismi a scris:fata mea are acum 4 ani si 4 luni si ,inca,face pipi in pat noaptea.daca nu as trezi-o eu sa faca,de 2-3 ori pe noapte,ar face in fiecare zi...uneori,uit sa pun ceasul sa ma trezeasca la orele respective sau nu il aud...cand sunt foarte obosita, si ,deci,face in pat...ea doarme cu mine..din cand in cand ,mai verific eu daca e uda,si abia atunci stiu ca s-a udat...pana atunci sta asa,uda...
fetele care au trecut cu copiii peste faza asta,va rog,spuneti-mi si mie cum ati rezolvat
Ismi, eu am avut aceasta problema cu fiul meu cel mare. Daca este exclusa posibilitatea unei infectii urinare, atunci fetita sufera de enurezis nocturn. Eu am incercat cu fiul meu diferite tratamente, dar au avut doar rezultate temporare. A trecut de la sine pe la 15 ani zid zid :zid:In urma acestei experiente am tras urmatoarele concluzii :este inutil, chiar agravant, sa culpabilizezi copilul fiindca nu o face constient. Cel mai bine este sa te inarmezi cu rabdare, sa iei cearsafuri impermeabile sau sa folosesti scutece in deplasare, sa tratezi cat mai calm problema, astfel ca fetitza sa nu se simta rusinata, sa eviti aportul de lichide,mai ales cele dulci , seara si sa astepti maturizarea ei in aceasta privinta. Stiu pe pielea mea cat este de frustrant, dar ce sa faci? Te poti adresa si medicului pentru tratament,dar ,sincer, eu inca nu am vazut copii vindecati definitiv astfel de aceasta problema. Si, in final, o incurajare: in cazurile pe care eu le-am cunoscut, enurezisul trece mai repede la fetitze decat la baieti. Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 22 Ian 2012, 11:17 am

Atat eu si sotul meu am suferit de enurezis eu pana la 13 ani jumate iar sotul meu pana la 12 parca iar baiatul nostru se pare ca ne mosteneste.
Eu am fost investigata medical si la un moment dat o urografie ar fi aratat ca as avea o malformatie/rinichi dublu pe stanga.
Am stat 1 luna jumate in 3 spitale din care 2 fiind Grigore Alexandrescu si Budimex doar pentru 2 urografii si nimic mai mult.
Si mi-a trecut de la sine peste 6 luni.
Nici eu nu insist cu fiul meu doar il mai trezesc noaptea si il duc la baie.
Totul tine de controlul corpului si nu cred ca exista leac medicamentos.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 8 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB