Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

+42
michelinebeaulieu
teisoara
aba
mnarcisa
olympia
tinap
SilviaDumitrescu
Carmencyta
trandafiras78
danielabordei
zahariaelouise
Love
danae
natasaSV
coripin
Cristale
cristinaalina
IrisT
Gianina4ever
vyky2010
da-mely
violeta25
MagdaMarin
musetel
geo
RamonaM
ioana soare
Clio_Ela
camelia-db
mariaz_09
valentinadof
oliviamar
ismi3ismi
Steluzza
Admina
Chirrox13
amnro
diada
ancone
ivanoiuadela9
annamaria26985
aurishta
46 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mier 21 Dec 2011, 10:26 pm

Carmencyta a scris:va rog frumos lamuriti-ma si pe mine ce este apa de Sibiu?Multumeeesc!

Am intrebat si eu mai departe pe Adar pupi

adar a scris: e izvorul de langa strandul cu apa termala, daca intreaba acolo, stie toata lumea, apa pentru tratamente

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 22 Dec 2011, 2:03 am

Aveti grija si cu algocalminul asta, acum se da pe reteta cu un scop. Nu-l mai aruncati copilasilor, fara motiv. Panadol/ Eferalgan simplu sau in cel mai rau caz (febra) in combinatie cu Nurofen, cum zice si Aurishta.
De antibiotice nu mai scriu, ca se stie. E NU hotarat, in 99% din cazuri. I-am dat o data sau de doua ori, la insistentele medicilor si mi-am dat palme, dupa. Am mai scris-o si o repet in Olanda si alte tari Europene nu se da decat paracetamol, la raceala si febra. Am o prietena care a ajuns cu copilasul cu 40+ si nu vroiau sa-i dea antibiotic. Credeti ca toti sunt prosti si numai romanii destepti? Mai ganditi-va...
Si sa o completez pe Diada, noi ne tratam cu Biosept capsule si Usturoi capsule, la primele simptome. Noi toti si adultii si copila. Minuni face si propolis pe miere. La copii 5-7-10 picaturi, la adulti vreo 20. Nu mai lasati boala sa se instaleze in organism, din cauza aia se ajunge la complicatii. Febra e o reactie fireasca, nu ar trebui oprita, doar urmarita si daca trece de 38-39 la copii, actionat. Eu o dau cu DrMom sau Wick vapo rub si o invelesc bine, sa transpire. Cand creste temperatura corpului e semn ca lupta cu boala si o invinge. Asa e normal, asta e mecanismul unui organism sanatos.
Daca ar fi dupa mine ar da toate cabinetele faliment. zid Ieri ne-am despartit de primul dintisor si eu i l-am scos. Normal ca s-a terminat cu plansete, dar de sperietura, nu se astepta sa iasa. Smile Apoi l-am pus sub perna si a venit zana Maseluta, dimineata...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Dec 2011, 9:07 pm

Ce le dati copilasilor pentru diaree si varsaturi? De dimineata se simte rau si abia daca bea lichide, de pe la 4-5 vomita si nu tine nici apa. Acum a facut si scaun moale. zid A luat un microb si avem in casa mai mult medicamente de oameni mari Ercefuryl, Saprosan, Imodiun, Furazolidon. I-as da jumatate de comprimat sau de capsula, ca sa fie doza de copil, toate se pot lua dupa 6 ani si ea face in primavara. Dupa ceai de menta ce sa-i mai dam sa o calmeze?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 25 Dec 2011, 9:11 pm

Pentru diaree cateva boabe de orez crud daca ar inghitii nu cred ca are ca sa-i faca rau. Incearca si trage-o putin cu otet pe manute, pune-i putin otet si la buric. Iei pe mana ta si o "ungi" pe burta si pe la buric sa fie putin mai mult..
Sanatate!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Dec 2011, 9:16 pm

Am incercat sa-i dam o lingurita de orez si abia daca a inghitit cateva boabe ca restul a zis ca nu poate sa-l inghita. Si de tras pe maini a tras-o tatal meu, cu otet. Ii pun si pe burtica, multam Silvia.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 25 Dec 2011, 9:25 pm

cateva boabe sunt suficiente. Nici eu nu iau o lingurita wink Eu imi pun in palma si pun limba, cate se ia pe limba atatea inghit si este suficient.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 25 Dec 2011, 9:27 pm

Admina eu zic să i dai o jum de furazolidon de adulţi fărâmitat într o linguriţă cu un pic de miere şi ceai de mentă. Şi dacă şi vomita smecta dacă ai sau biotics . Încearcă să i dai totuşi să mănânce ceva chiar dacă vomita ca să nu se deshidrateze şi multe lichide. Sănătate micuţei
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de tinap Dum 25 Dec 2011, 10:31 pm

Admina,Eridiarom medicament naturist inventat de pr.dr.Roman Morar din Cluj.Este facut din afine,eu l=am folosit de citeva ori,mi-am adus si cu mine aici(asta acum 8-9 ani).Eu am 4 copii si stiu ce grea e diareea,nu stii ce sa-i mai dai.Aceste pastilute au fost adevarat miracol!Tatal copiilor mei e dr.si crede-ma ca a fost foarte impresionat de rezultatul extraordinar!
Pentru mine acest medicament,sau extract de afine e cel mai bun la ora actuala din lume,nu exagerez!Da o cautare pe net,Eridiarom.
A!Atunci cind l-am folosit eu,nu se vindea in farmacii inca,nu-i dadea brevetul,ceva de genul asta,dar era folosit de multi ani,faceai comanda la e,era legal,prin mamici am auzit de el,mamica respectiva mi-a si facut comanda si l-am primit prin posta.Nu stiu ce s-a mai intimplat cu soarta acestui medicament naturist.Daca stie cineva,sa ne spuna si noua,sau daca cineva la folosit.l
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Dum 25 Dec 2011, 10:46 pm

Si eu tot cu afinele rezolv, acum de cate ori ii dau borcanel cu afine, se constipa. Dar ii plac la gust, si nu renunt. Mma congela afine, si aveam mereu, o lingura era de-ajuns.
Sper sa rezolvi, sanatate multa!!

Am fost si noi raciti, prima raceala, o sa o tin minte, la 14 luni. A facut Leon temperatura, 38,8, cateva ore a durat, doua nopti. Am fost cu el la medic, am primit siropel cu ibuprofen, pentru ca i.-am spus ca noaptea e incomod pt el cu supozitor de paracetamol. A avut rosu ing at, au curs mucisorii, dar a treia zi a fost totul ok.

Cu Victor am fost la urgente cand eram in in Spania, cu 40 temperatura, si nu i-au dat antibiotic. In Romania mi l-au indopat cu antibiotic si mi-a prescris pediatrul si cefalosporine (pe care tatal meu mi-a interzis sa i le dau).
Aici (in Germania) mi-a spus pediatrul ca numai daca 3-4 zile are temperatura peste 39 si nu scade cu paracetamol sau nurofen/ibuprofen, se da altceva. Antibiotic nu iau nici adultii decat cand e rau.

Sanatate multa micutilor si putin stress mamicilor va doresc!!

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Lun 26 Dec 2011, 6:50 pm

In sfarsit e mai bine, de fapt de la pranz. Am mers la farmacie si i-am luat Eubiotics, Metoclopramid, Prolyte, Loperamid. Am dat Eubiotics si l-a dat afara si apoi imediat sirop de Metoclopramid. Ce sa va zic, desi vomitase de cateva ori in 24 de ore si avea o durere in burtica (in partea de jos) toata dimineata, cum i-am dat Metoclopramidul i-a luat cu mana si greata si durerea. Apoi a mancat supa de gaina, dar putina ca-i era pofta de ciorba de burta. rade I-am dat, ca nu am scapat de ea. Acum ce sa zic, e de tinut minte, il iau cu mine pe unde plec, ca mai are si rau de miscare uneori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Mier 28 Dec 2011, 10:42 pm

Se pare ca m-am grabit si tot nu i-a trecut. Acum are diaree cam 3-4 scaune pe zi si se pare ca a luat si mama mea, care a inceput cu aceleasi simptome ca si cea mica. Acum nu stiu daca se face copro la urgenta, decat in spital si nu as vrea sa ajung in spital cu ea, de teama internarii. zid Cred ca tot dupa ureche o sa incercam Frazolidon, Saprosan orice e pentru microbi digestivi. Chiar nu avea de unde sa o ia... decat de pe lingurita cu vin, daca nu i-a trecut de atata timp, sigur e microb. Sad
Mare grija dupa cine mananca sau beau copilasii, sunt plapanzi mult timp, nu doar cat sunt bebelusi. Ea n-a avut probleme din astea, decat intr-o vara, acum doi ani. Dar uite ca exceptiile confirma regula si s-a nimerit si intr-un moment neprielnic.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 28 Dec 2011, 11:17 pm

admina,daca te ajuta cu ceva,iata cum procedez eu: o refac cu DEBRIDAT sirop,Smecta,orez,banane,morcov fiert..regimul e esential ,la diaree.Apoi,daca observ mucozitati in scaun,atunci e un microb ,distruge flora intestinala...trebuie antibiotic ,am avut recomandat de dr Zinnat,pt asta...apoi refac flora cu Biotics sau,mai bine,cu Colostrum cu probiotice
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Mier 28 Dec 2011, 11:49 pm

Merci Merci Ismi. La asta ma gandeam si eu, ea n-a tinut regim deloc, din greata a dat in pofta de ciorba de burta... zid Cum sa-i treaca daca a mancat cate putin din fiecare, dupa boala. Sper ca nu e nevoie de antibiotic.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mier 28 Dec 2011, 11:50 pm

ismi3ismi a scris:Apoi,daca observ mucozitati in scaun,atunci e un microb ,distruge flora intestinala...trebuie antibiotic ,am avut recomandat de dr Zinnat,pt asta...apoi refac flora cu Biotics sau,mai bine,cu Colostrum cu probiotice

Haide... ca nu stiam, pai fara analiza? foarte ciudat sa dai antibiotic dupa care sa refaci flora. Eu iti recomand sa te duci la un homeopat cred ca nu e de aceeasi parere.

Si noi am fost in "focuri" incet, incet trec, cu gemoterapice si rabdare, multa rabdare dar fara antibiotic!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 29 Dec 2011, 12:34 am

asa e,corect e cu analize inainte,dar,probabil,din experienta si ca sa nu mai piarda timp,pt ca dura de vreo doua saptamani treaba asta...ba avea scaun bun si credeam ca a trecut,ba iar diaree si tot asa...pana la urma am mers la doctor si mi-a zis ca diareea revine pt ca microbul e inca acolo...asa ca ne -a dat direct antibiotic si i-a trecut... fata avea atunci 4 luni...
si,era sa uit,ne-a mai dat si saruri Elektrolyt Humana pt rehidratare si lapte fara lactoza
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danae Joi 29 Dec 2011, 10:54 am

Admina, copro simplu se face de pe o zi pe alta. In spital iti pot face analize la sange si rezultatele vin pana seara. Eu am povestit ca am avut probleme cu Isabela, a facut scaun cu sange si apoi foarte moale. Pentru diaree, merge garantat ceaiul de frunze de salcam. Pararea mea e ca daca dureaza de atatea zile, nu ar trebui mers pe medicatie dupa ureche. Cei mici sunt sensibili si se deshidrateaza repede. La noi cica a fost salmonela. Sanatate multa! pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de olympia Sam 31 Dec 2011, 1:38 pm

Saprosan sau furazolidon poti da, chiar daca n-are inca 6 ani. Smecta e buna, orez, morcovi, banane, mar copt, nu grasimi, nu lapte cateva zile, poti da sticsuri sarate. Ceai de menta cu musetel. Eu am patit ceva asa de rau la mare la noi. Poate fi si ceva viral. Atentie la metoclopramid, il dai numai la varsaturi repetate si stare alterata ca actioneaza pe sistem nervos central si in timp da depresii.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Sam 31 Dec 2011, 2:06 pm

Danae, eu fug de spitale ca necuratu' de tamaie... Smile De obicei tot aia fac si ei, isi dau cu parerea si incearca medicamente, pana cedeaza la ceva. O sa am tot timpul ceai de salcam, in casa si vreau sa-i dau si bunicii mele, ca are des probleme.
A rezolvat-o cu Furazolidon si ceva de la Fares, niste capsule. Am luat si comprimate cu afine, sa fie si i-am dat vreo doua. Nu a tinut regim ca ne e imposibil si asa e pretentioasa, daca ii scoteam laptele cu cereale de dimineata si trei feluri de mancaruri care-i plac, ramanea doar cu ceaiul. zid Sigur a fost virala sau cumva s-a luat, ca a avut si mama mea.
Cat despre Metoclopramid, nici o sansa. Bine, i-am dat doar odata, dar e zapacita rau, nici urma de depresie. Oricum nu fac abuz de medicamente, in caz de urgenta doar.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 03 Ian 2012, 10:32 am

Fetelor, de 2 zile fetita mea tuseste seara cam mult...ce le dati copiilor pentru o astfel de tuse.?
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mar 03 Ian 2012, 1:27 pm

gemoterapic de lemn cainesc, daca are 1-2 ani 10-15 picaturi de 3 ori pe zi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 03 Ian 2012, 1:54 pm

Multumesc Diada de raspuns...fetita mea are 2 ani si 3 luni...la varsta ei cum se administreaza? O sa merg la farmacia naturista pana diseara.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mar 03 Ian 2012, 2:44 pm

20-25 picaturi de 3 ori pe zi. Si se scade, adica dupa o saptamana de 2 or pe zi si a treia saptamana 1 data pe zi, asta daca copilul sesimte bine. Cand tusea este deasa si productiva eu le mai dau prospan.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Ian 2012, 3:37 pm

Chirrox, daca tusea este seaca poate fi de la aerul prea uscat. Copiii mici sunt sensibili la asta in timpul iernii.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 03 Ian 2012, 4:59 pm

fetelor am o mare problema, dora mea are un an si noua luni si acum incepe sa imi arunce hainele afara din dulapuri si sertare si sa loveasca, pe mine, pe sotul, pe nepoata. In prima faza i-am explicat ca nu e voie si am strans mai mult eu, ca pe ea nu am putut-o convinge sa stranga cu mine, apoi dupa cateva zile cand repeta schema de cateva ori pe zi i-am dat peste manuta, dar s-a incapatanat si mai tare si nu am rezolvat nimic. Voi ce ziceti cum ar trebui sa procedez, ca bataia nu e o solutie, ca sa inteleaga ca nu e bine; sotul zice sa o pedepsesc, dar cum pedepdesti un copil asa de mic?
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Ian 2012, 5:03 pm

Nu ai ce sa faci, resemneaza-te si asteapta sa mai creasca, ii trece ei, mai ales daca nu te "crizezi" Smile Nu renunta niciodata sa ii arati cum se pun la loc caci, la un moment dat , o va face si ea. Merge si cu bataia zid am vazut copii "dresati" zid dar mie, personal, mi se pare o cruzime inutila de dragul ordinii si curateniei.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 7 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB