Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

5 participanți

In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Ian 2009, 9:50 pm

Incep prin a posta o reteta delicioasa cu acest aluat "minune"

Tarte Tatin
(Reteta am vazut-o pe Culinar si de atunci o tot observ prin alte surse, dar oricum este delicioasa si simpla. Eu am facut-o putin diferit si imi place rezultatul, mai mult.)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ce folosim:
aluat de foietaj
6-7 mere medii(preferabil romanesti wink )
zahar, vanilina si scortisoara(dupa gust)
50g unt

Cum procedam:
Se unge tava de tarta cu 50g unt la temperatura camerei. Se curata merele de coaja si samburi, se taie felii potrivita. Se pun razant in mijlocul tavii si se presara zahar 100g sa zicem, zahar vanilinat, scortisoara(merge si putin cardamom, nucsoara, etc.).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Se da la cuptor la 180grade, sau foc mediu timp de 15 minute, pana se patrund merele si se caramelizeaza zaharul. Se decupeaza aluat cat sa acopere merele si eu am mai adaugat si niste fasii separate, sa nu fie prea subtire aluatul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Din nou la cuptor cu ea, pana se coace aluatul si se rumeneste uniform. Cred ca am mai tinut-o 20 minute, dar depinde de cuptor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se lasa cam 5-10 minute sa se racoreasca si apoi se intoarce. Puneti platoul de servire peste tava si o intoarceti usor(atentie ca se poate prelinge din sirop). Asa arata:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

A se observa ca se coace frumos aluatul, se separa in foi. Si siropul de caramel o inmoaie exact cat trebuie si pe unde trebuie. Este parfumata si buuuna foame


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 12 Ian 2009, 10:04 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Pateuri, saleuri si strudele

Mesaj Scris de Admina Lun 12 Ian 2009, 9:14 am

Pateurile cu branza, ciuperci, cascaval, etc. se fac si mai simplu. Trebuie doar sa respectam cateva reguli. Aluatul frantuzesc se formeaza in foi, la copt, datorita rularii repetate si impaturirii din procesul tehnologic. Foile se formeaza datorita margarinii care intra in compozitia aluatului, pe straturi. Deci trebuie sa ne purtam cu grija cu el, nu trebuie sa rupem, framantam, presam, deformam aluatul. Se taie cu un cutit ascutit si se pune umplutura in mijlocul unei jumatati a dreptunghiului. Se unge cu ou batut pe margini.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi lipim marginile cu grja sa nu lasam amprente Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se ung cu ou si se presara susan(sau nu). Le coacem la foc mediu, cam 20-25 minute, pana infloresc si se rumenesc. Eu am facut si cateva saleuri simple, cu susan.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi Strudelele cu mere, cam la fel. Se taie un dreptunghi de aluat si merele se pun in mijloc si se ruleaza. Am uns o latura cu ou si am rulat cu grija.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se taie in bucati de 10-15cm si se aseaza in tava cu spatiu intre ele.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se coc putin mai mult decat pateurile, vreo 30 minute. Eu le-am uns cu ou ca nu vroiam sa le pudrez cu zahar, dar daca le puneti zahar pudra, nu mai trebuie unse.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mie mi-au iesit cam inegale si grasune dar mai aveam putin aluat si multe mere. Totusi, buuune rau.
Acum sa vedem ce minunatii faceti voi cu aluatul minune love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Re: Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de diada Lun 12 Ian 2009, 9:30 am

foame foame foame foame foame ce bine arata! o s-o fac cu siguranta, chiar am in congelator 400g de foietaj eu zic ca ajunge, ca nici tava de tarta nu e mare.... daca ma gandesc bine cred ca nici nu merge ca a mea nu e asa inalta... vad eu, mersi de reteta pupi

L.E. ca eu stau o ora sa scriu un mesaj de 2 randuri zid

esti o comoara! o sa le fac negresit love eu nu stiam ca nu trebuie presat sa las amprenta, chir insistam Shocked
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Re: Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 14 Sept 2009, 8:34 pm

Vai, Admina, m-ai omorat cu Tarta Tatin. I-am pus gand rau si cred ca o fac zilele astea, desi eu vroiam sa fac prajitura cu mere de la Dulciuri rapide, topicul pe care l-ai deschis pe Culinar.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Re: Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 20 Mar 2010, 8:00 am

Strudel cu visine
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente 1 pachet de aluat pentru foietaj, congelat 500 gr visine congelate sau visine din compot 2 linguri mari de zahar brun 2 linguri mari de amidon alimentar toping de visine sau zeama de la compot de visine scortisoara preparare Visinele se decongeleaza si se scurg bine de apa, sau daca sunt din compot se scurg de zeama, care se pune deoparte. Intr-un castron se pun cele 2 linguri de amidon si deasupra se toarna toping de visine si putin apa, pana se dizolva bine, sau siropul de la compotul de visine si apoi se pune vasul pe foc, amestecand mereu, pana se leaga. Se adauga visinele scurse si zaharul brun si se amesteca bine, apoi se lasa compozitia la racit. Foietajul se intinde pe o suprafata pudrata cu faina si se taie dreptunghiuri in care se pune cu ajutorul unei linguri, din compozitia de visine. Aluatul se lipeste pe o parte, deasupra compozitiei si strudelele astfel obtinute se dau la cuptorul incins, pentru 20-25 de minute, sa se rumeneasca frumos. Se servesc calde, pudrate cu scortisoara sau cu zahar.

Palmieri cu miere
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ingrediente
450 gr aluat de foietaj congelat (din comert)
170 gr zahar brun
6 linguri miere de albine
6 linguri miez de nuca
preparare
Aluatul de foietaj se decongeleaza si se intinde cu ajutorul unui facalet pana devine subtire.
Se amesteca bine zaharul brun si miezul de nuca macinat si se presara deasupra foii de aluat, apoi se pliaza marginile acestuia.
Aluatul astfel pliat se taie in fasiute lungi care se ung cu miere de albine si apoi aseaza intr-o tava tapetata, care se da la cuptor timp de 20-25 minute.
Se servesc fie calzi fie reci, se mai presara nuca deasupra.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Re: Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de luminita_khader Mier 14 Apr 2010, 8:11 am

Strudel cu mere
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Avem nevoie de:
400 g aluat de foietaj
4 mere mari
4 linguri de zahar (sau dupa preferinta)
1 lingurita scortisoara
50 g unt
1 galbenus pentru uns
Merele le calim impreuna cu untul,zaharul si scortisoara,pana scade zeama lasata.
Foaia de aluat e bine sa nu fie dezghetata complet,sa se poata lucra cu ea.
Desfacem foaia de aluat,daca mai e necesar o intindem putin cu sucitorul.Cu un cutit bine ascutit,vom taia pe marginile laterale fasii late de 1-1,5 cm.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Umplutura de mere,bine racita,o repatizam pe mijlocul foii,intre cele 2 randuri de fasii.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apoi incepem sa "impletim" fasiile,aducand cate una de pe fiecare parte si suprapunandu-le
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cu atentie,punem strudelul intr-o tava tapetata cu hartie de copt.Ungem cu galbenus desfacut cu putin lapte,presaram cu zahar
Dam la cuptorul incins la 190 de grade,pana se rumeneste.
Se scoate din tava si se portioneaza dupa ce se raceste.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Re: Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de iuliana72 Joi 15 Apr 2010, 12:37 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el Empty Re: Aluat frantuzesc(foietaj) si facem cu el

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB