Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Creatiile noastre-bluze, topuri

+42
Giobsy
alinutza80
ariana
julix_2007
Adriana13
dana_mi16
aisha
gabi1795
adar
tomari
Buburuza
Clio_Ela
DANIELA.I
loremunteanu
postoleirina
geany
ioana soare
kla78
RalucaS
ame
zylv
andreeaX
Valentina
Eva
Dionisia
ileana cosanzeana
irish05
duchess
Ania
cris69
arime
MihaelaT
emilia
Vianne
Ela
mary
lorinaoo1
Tonsis
diada
Admina
iulia72
Camy
46 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Dionisia Vin 16 Ian 2009, 11:23 am

Si eu am lucrat tiparul de la camasa galbena, anul trecut, am folosit un material pretios, sa zic asa, satin elastic, mai am doar sa-i cos nasturii, dar o sa-i cos curand, ca m-ati mobilizat voi love
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Vin 16 Ian 2009, 11:55 am

ooo misto abia astept sa-ti vad camasa,satenul elastic este un material pretios?sau mai bn zis pretentios eu am cam lucrat saten si chiar este pretentios,daca il uzi un pic asa ramane pana speli tot produsul.te pupic si astept camasuta hug hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Vin 16 Ian 2009, 12:08 pm

Hei, Dionisia, ai lucrat camasa ura super, pai mai ai foarte putin de lucru la ea! asteptam pozicile!

hug pupi
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de lorinaoo1 Sam 24 Ian 2009, 10:20 am

Am terminat si eu ieri o bluzita din lycra, prima mea bluzita facuta fara tipar. Mie imi place ca doar e prima mea incercare si sunt indulgenta, dar nu prea imi place cum sta la talie. Daca aveti sugestii le astept cu placere. Asta e bluzita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si mai am una din numarul de ianuarie din Burda la care trebuie sa mai cos manecile si sa insailez dublurile fata-spate. Sper s-o termin astazi.
Weekend placut si rodnic! kiss
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Sam 24 Ian 2009, 10:43 am

wauuu ce superba este ,este genul meu de bluza care imi place mult si chiar se poarta ,e la moda.iti sta foarte bn si la talie,eu una nu am nimic de obiectat,materialul ,nuantele ce sa mai zic ,superbe.eu iti dau nota 10 cu felicitari. in ambele parti este la fel de larga nu?simai ales ca e facuta si fara tipar este si mai perfecta.saptamana viitoare am si eu de facut o bluzita am gasit un model pe net,cred ca styu cum se face dar sa vad ,sper sa ii dau eu de cap tot asa cu maneci largi dar trei sferturi,si anchior.cat ti-a intrat la bluza ?mai mult de 1m de material?

te pupic si te asteptam cu cat mai multe. hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Dionisia Sam 24 Ian 2009, 11:16 am

E superba, Lorina, imi plac foarte tare culorile, si am si eu aceleasi intrebari :de unde ai luat materialul, cat ai dat pe el si cat ti-a intrat ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Ian 2009, 11:47 am

Lori, topul tau e ura Materialul e incredibil de frumos, concureaza cu cele din Burda, sau chiar le intrece. Eu am vazut jerse imprimat, dar... culori hm... care lasa de dorit. Si-ti vine foarte bine, poate ti se pare usor dubios ca e foarte ampla sus si nu e cambrata in talie. Dar, cum zice si Camy, asa se poarta. Poate sa o mai iei pierdut in talie, sa-i mai iei din amploare; dar cred ca s-ar pierde sharmul modelului si nu ar mai arata asa frumos manecile fluture.
Am lucrat si eu asa o bluza dar mult mai putin ampla. Intra mult material si strici si bucata ramasa deoarece trebuie sa croiesti cu maneca la 90 de grade si fara cusaturi. Oricum merita love Astept si eu sa ne zici date despre material.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si am mai gasit un top tot cu genul asta de maneca, e tipar din Burda, daca vreti sa faceti topul Lorinei. E din tricot mai gros decat jerseul, de aia nu prea drapeaza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Sam 24 Ian 2009, 2:36 pm

Lorina, imi place foarte, foarte mult bluza ta, si croiala, si materialul, tot tot, iti sta foarte bine! pe mine ma intereseaza daca ai cusut-o in liniara, sau ai bagat-o si la triplok?

Admina, super si topurile tale, pe-ala alb nu-l mai tineam minte! cred ca ti le-ai facut dupa ce ti-ai luat triplock.
Observati obsesia mea Sad peace
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 24 Ian 2009, 5:43 pm

Lorina, super! imi place tare mult materialul si cum ti-a iesit! ura
Admina, frumos topul cel alb! ura
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de lorinaoo1 Sam 24 Ian 2009, 6:47 pm

Multumesc tare mult pt aprecieri, fete dragi kiss , m-ati incurajat mult sa mai incerc asa, fara tipar adica.
Am sa va raspund la toate odata: materialul l-am primit de la un cumnat din Cluj care lucreaza in domeniul confectiilor (la costume de baie/plaja). Am primit vreo 4 materiale foarte frumoase si niste fir de lana din care am tot facut cate ceva. In magazine nu am vazut lycra pe aici, nu stiu la Bucuresti daca se gaseste (aici nu gasesc nici tricot, darmite lycra). Am lucrat dintr-o bucata de 1,4 latime si cam tot atat lungime si nu mi-a ramas mare lucru. Am cusut la masina Veronica, de aia manuala, liniara o fi ca nu stiu prea sigur ce inseamna masina liniara Embarassed Este ampla in ambele parti, dar nu prea stiu eu sa pozez (dupa ce am pozat mi-am pus si accesorii asortate Embarassed )

Admina, foarte frumoase bluzitele flower Cred ca asta e, nu am mai purtat bluzite de genul asta si mi se pare un pic ciudat lol!
Modelul dupa care m-am inspirat e de pe siteul Burda, asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Azi am terminat si bluzita din Burda, nu mai stiu ce model era. Arata asa (tot fara accesorii asortate Embarassed )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si materialul arata asa (ca in prima fotografie aparatul a alterat culoarea)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mai am de reparat un umar, am cusut prea amplu si se ridica urat, dar acum e cam tarziu, vine duminica.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 24 Ian 2009, 9:30 pm

super! acesta ce material este, tot lycra? ca din poza nu-mi dau seama.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Sam 24 Ian 2009, 9:38 pm

frumoasa si bluzita asta dar nu o intrece pe cea fata tipar.te pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Sam 24 Ian 2009, 10:33 pm

Lorina, asta imi place foarte mult, e chiar genul meu! si nu pare greu de facut! bestiala, trebuie sa caut si eu prin burda modelul.
foarte frumoasa love love love si culoarea imi place mult!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 25 Ian 2009, 9:30 am

Mihaela da, tot lycra este si asta. Am avut un metru (imi trebuiau 1,3 m), dar tot am reusit s-o fac, am despicat maneca s-o pot incadra pe material.
Diada m-am uitat in Burda, e modelul 106B, ca 106A e rochita. Merge un jerse mai gros, ca sa stea incretitura aia la maneca mai frumos.
Camy mersic, eu pana acum nu am facut fara tipar pt ca aveam impresia de improvizatie (eu sunt mai pripita asa si am tendinta sa sar peste etape sau masor prea generos sau cu zgarcenie). Bluzita aia a fost usoara, dar mai in primavara vreau sa incerc si eu camasuta aia galbena a ta, ca acum am si eu tiparul (kiss multumiri Adminei). E greu de facut?

Mai, mai am un lycra maro simplu mai cu tinuta care ar merge pt o fustita plisata, zic eu, si inca un lycra inflorat cu alb si verde si rosu din care as face o rochita usoara. Ce spuneti, merge rochita din lycra? Daca nu, fac din el un neglije cos Astept idei kiss
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Dum 25 Ian 2009, 11:47 am

ar merge super o rochita din licra am si eu cateva facute,sper ca astazi sa pot pune una din ele,dar am vazut si in burda o gramada de rochite din licra,sau mai poti face asa.scoti un tipar de bluza din burda care iti place tie si in jos o continui ca o rochie,ca sa ma intelegi ce vreau sa spun.de ex asa cum a ifacut tu bluzele astea te duci in jos drept pana unde vrei tu sa iti vina o rochita de lunga,deasupra de genunchi ,peste.Credca este super licra in florat love.apropo eu fac di ferenta intre licra,jerse.licra e tot elastic dar e foarte fin.parca in burda este model si de rochie cum ai facut tu ultima bluzita si este din material tricotat.Camasa galbena da fiind prima mea camasa cu guler am migalit un pic la ea,dar nu este foarte grea.vezi la pliurile de pe maneca eu le-am facut altfel decat in revista.o sa iti fac o poza de aproape daca vrei numai la pliuri,dar e frumoasa e mai deosebita.

ma bucur ca mai avem inca o creatoare printre noi, la capitolul croitorie era cam slabut,mai mult pe tricotat parca.

eu sa vad saptamana viitoare am 2 modele de bluzite in cap sper sa le dau de cap.

va pupic dulce hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Ian 2009, 12:01 pm

Diada, bluza alba de jerse am facut-o cand nu aveam trilock se si vede valurita la baza gatului. Si asa e, triplockul iti usureaza munca mult, cu elastice si nu numai. Tivurile se aseaza mult mai bine daca le surfilezi inainte, poti monta o bluza doar din triplock, ii cosi doar tivurile la masina. Iti tin pumnii sa-ti implinesti visul cat mai repede pupi
Lorina, si eu ochisem modelul asta. Ti-a iesit foarte frumoasa, sa o porti cu placere. Bagi accesorii rosii sau o fusta rosie si esti in trend. Ar merge si lila, galben sau grena, cu gri. Si tu lucrezi pe o masina Veronica, atat de frumos... esti foarte talentata, draga mea. Chiar ma bucur ca ai inceput sa-ti faci haine si pt tine. Cele pt iubita mica ieseau asa bine, era pacat sa nu-ti lucrezi si tie.
Hai sa pun si eu bluza de tricot. Dupa ce a venit Lorina din urma, Camy ne incanta des cu minunatii... hai si eu cu o bluza. Am croit-o direct, nu am mai scos tipar pe folie si am modificat decolteul, in V. M-a chinuit talentul intr-atat incat am facut cusaturi decorative, cu fir argintiu(mi-a mancat o papiota intreaga Sad )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 25 Ian 2009, 12:27 pm

wouuuuu! arata super! ura Felicitari! Flowers
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Dum 25 Ian 2009, 2:35 pm

Foarte fumoasa! love love love si fara tipar, ce a mai, imi place foarte mult, si cusaturi decorative cos

superba!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de irish05 Dum 25 Ian 2009, 3:55 pm

foarte frumoase bluzitele! cos m+ar interesa un tipar de pantalon "pana". aveti asa ceva?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 25 Ian 2009, 5:07 pm

Multumesc fetelor, si pt sfaturi, si pt aprecieri pupi

Admina e superba bluzita ta cos cu acele cusaturi decorative. La decolteu ai pus ceva tricot elastic? Si cum ai calculat cat sa fie pana la decolteu, de la subsuori ma refer, ca mi-as face si eu o rochita cu umerii mai golasi, dar ma impiedic de calculele astea, of rau e sa nu iti placa matematica Embarassed, tare zapacita mai sunt.

Camy pai chiar acolo la pliurile alea as vrea sa-mi spui cum ai facut, si daca poti pune si niste imagini mai clare ar fi super Flowers Si mai am o nelamurire: azi am citit in Burda ca la platcuta trebuie o singura bucata; pai eu stiam ca se face dubla sau ma insel? POate doar la camasile barbatesti... Rolling Eyes Si la guler ce intaritor ai pus?

Irish am vazut un tipar de pantalon pana in numarul 1/2008 (l-am studiat bine, daca tot il am Laughing), dar avea fermoar jos si cusaturi de alea incalecate si multe.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de irish05 Dum 25 Ian 2009, 5:14 pm

lorina001, m-ar interesa un tipar simplu. poate imi dai niste repere. daca mi-as face singura tiparul ar trebui masura taliei, sold, lungime si lungime tur. zic bine? crezi ca as putea incerca ? cos fara sa stric ceva, desigur wink
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Ian 2009, 5:35 pm

Multumesc boo
Lorina, eu am scos-o dupa o bluza pe care o aveam, cu umerii goi. O pot poza mai aproape ca sa vezi cu e facuta. Fata, spate, maneci dintr-o bucata si banda elastica. Mergea din tricot ca si restul bluzei dar m-am zgarcit. Este un elastic foarte lat si putin gauros, am luat niste pense din el, pe lateral, pe umeri sa se aseze mai bine. Dar daca vrei cu umerii goi poti face ca si Camy cu o fasie indoita si in ea o butoniera. Bagi un snur prin acest tub si scoti capetele prin butoniera, facand o funda. E finut asa.
Pentru camasa sa incerc sa-ti zic si eu, pana raspunde Camy. Uite un detaliu de la o camasa pe care am facut-o sotului meu:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Gulerul l-am intarit cu intaritura cu adeziv, calcabila pe dosul materialului. Eu zic ca mergea si mai teapan, fiind barbateasca dar sta bine si asa. Depinde de material, daca pui voal, trebuie autoadeziva subtire, daca pui bbc sa cauti ceva mai tare.
Sfat! cyclops cand cosi gulerul(pe dos) sa nu mergi de la un capat la altul, trebuie sa incepi din margine si sa mergi pana la mijloc, intorci pe partea cealalta si cosi iar de la margine pana la mijloc(se aseaza mult mai bine). Trebuie sa gradezi rezervele in trepte, sa tai din ele dar nu egal, ci in scari, lasand un strat de material cam de 1/2 cm, intaritura cam de 1/4cm si celalalt strat de material il tai langa cusatura. Colturile(daca are colturi gulerul) le tai oblic, nu drept ca sa nu ramana material adunat cand il intorci. Trebuie sa crestezi aceleasi rezerve unde este linie curba ca sa ajuti materialul sa se curbeze(tai cu o foarfeca ascutita pana foarte aproape de cusatura, ca sa reduci tensiunea). Abia apoi intorci gulerul pe fata si impingi cu o pila de unghii sau ceva ascutit, varfurile gulerului. masina
La platca din fata se da tiparul unic de camasa(pana la indoitura finala) si dublura care se indoie dedesubt. Ei asa zic, daca e platca dreapta sa se croiasca unitar si doar sa se indoaie, ca sa scutesti o cusatura. O sa ai lungimea platcii de doua ori si o rezerva a dublurii care sa indoaie sub dublura, cand cosi si se vede frumos pe dos. Dai tighelurile si gata; ma rog, mai sunt butoniere, nasturi... dar in mare cam asa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 25 Ian 2009, 10:00 pm

Wooow, Admina, ce tare esti Merci , e foarte frumos lucrata camasa, din ce am vazut in poza masina
Irish daca ai un tipar de pantalon pe marimea ta, il poti modifica dupa masuratorile pe care le-ai spus si tu plus genunchi, si jos la pantalon (la ultimele doua se aproximeaza dupa cat de larg vrei tu sa fie pantalonul, se foloseste metrul pt aproximare). Daca vrei sa-l faci de la zero, e mai dificil, pt ca trebuie sa ai in vedere ca spatele e mai inalt decat fata cu vreo 2-3 cm, si mai lat decat fata cam cu 1 cm la fiecare cusatura. Deci cand masori cat ai la genunchi in circumferinta, de ex, trebuie sa imparti la 2, dar apoi scazi in asa fel incat partea din fata sa fie mai lata decat cea din spate. Daca e si material cu dungi, atunci trebuie sa faci o verificare (ca dungile sa cada uniform): indoi partea de jos a pantalonului peste linia genunchiului; daca dungile se potrivesc, ai suprapus bine tiparul pe material, daca nu, trebuie sa-l repozitionezi (asta o stiu de la mama). No, acuma eu vorbesc din prea putinul pe care-l stiu, ca inca nu am reusit vreo pereche de pantaloni Embarassed , dar mai muncesc. Daca vrei tiparul pt pantalonul de care ti-am spus, ti-l pot scoate si trimite prin posta, dar mai simplu ar fi sa alegi un tipar mai simplu, este unul in nr din decembrie 2008 si mai tai din laterale pana jos dupa cum ti-e pofta, eu asa as face.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de irish05 Dum 25 Ian 2009, 10:07 pm

lorina, esti o draguta pt toate sfaturile pe care mi le dai. doar k eu n-am nici un nr din burda. (cred ca despre burda e vorba, nu?) ai un link ceva?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Ian 2009, 10:40 pm

Daca te intereseaza niste 🔗Pantaloni ca acestia, o sa fie tiparul in Burda 2/2009 deci o poti lua. E cel mai simplu sa lucrezi dupa tipar si sa nu-l modifici prea mult. Ca sa-i simplifici, poti renunta la buzunare(eventual pui unele aplicate) si ii faci lungi pana la glezna, astia sunt 7/8.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 3 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB