Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina cu legume (2) - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina cu legume (2)

+42
LORIMAR
Cristina_Ionela
irish05
cocav
valentinadof
EuIrinuca
alinutza_andrei08
danyelyta28badea
carmenco
mnarcisa
olympia
came_lia
SilviaDumitrescu
greieras
dorina64
danniela
cld
valentyna_sweetly
ema
Floren
betymi72
rosita
Chirrox13
MagdaMarin
Marry
lennny
denis21
diblaru maria
firicel
victoriacus
AlinaJ.Bijoux
violetas
bubu85
Tache Marilena
mykya
claudiana
amoni
CCristinaC
teisoara
corina corina
Uca
Admina
46 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 01 Iun 2011, 6:58 am

Si eu am poze cu curcubee.facute in curte caci atunci plantam rosiile si nu aveam aparatul la mine.
La un moment-dat erau chiar 2 unul sub celalalt.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Lun 06 Iun 2011, 12:19 pm

Presupun ca lumea munceste de zor in gradina si nu prea mai e timp de stat pe forum. Va mai intreb si eu ceva: castravetii cultivati in solar trebuiesc copiliti precum rosiile sau las toti lastarii asa cum credc ei??Pana anul acesta eu am pus castraveti doar afara si nu-i ridicam ii lasam pe sol.
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Lun 06 Iun 2011, 1:15 pm

Buna fetelor !Am intrat un pic inainte de pranz sa mai dau si eu un semn de viata . Nu mai am timp sa stau in casa mai deloc in perioada asta .
Claudiana , neaparat trebuie sa copilesti castravetii si constant . Nu lasa copilii sa creasca mari ca ranesti planta si se deshidrateaza . Daca nu cureti lujerii de copili risti sa ai o mini jungla cat de curand . Asa de mult se '' iubesc '' castravetii ca se intortocheaza si se rasucesc pana cand nu se va mai intelege nimic acolo .Daca as avea timp ti-as pune o poza , dar sunt tot pe fuga . Sa ai recolta bogata !
V-am pupat fetelor !Va doresc gradini cat mai frumoase si ploaie buna si curata la timp ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Lun 06 Iun 2011, 1:33 pm

Salut si spor la treaba in gradinitele voastre
Corina de ce rasadurile ramin pitice? La mine refuza sa creasca si stau belalii Nu e primul an cind ma ocup de gradina dar nu am mai patit asa niciodata La vecini sunt marisoare, la mine au intepenit asa Ce sa fac? Sa le sting carbuni de deochi? rade
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Lun 06 Iun 2011, 1:57 pm

Ajute-le cu putin azotat de amoniu : o lingura la 10 l de apa . Pui cam o jumatate de litru la fiecare planta . Ai putea sa le dai si un ingrasamant foliar , cu vermorelul . Atonik cred ca este cel mai bun in cazul asta .Nici rasadurile mele nu au evoluat bine anul asta , dar cred ca de vina a fost pamantul cu prea mult gunoi de grajd si le-a cam ars . Acum si-au revenit , dar sunt intarziate .Sper sa creasca plantele tale dupa tratamentul asta .
Doamne , ce leandru frumos ai la avatar !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Lun 06 Iun 2011, 2:15 pm

Corina tot de la tine invat Merci Merci ! Cred ca esti "profa" mea de gradinarit! kiss Multumesc!
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Lun 06 Iun 2011, 2:38 pm

Macar sa cresca toate cu spor la tine si sa am eu multumirea ca te-am invatat din ce stiu eu si-a fost bine . pupi
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Mar 07 Iun 2011, 11:07 am

Ei bine ,am urmat sfatul Corinei si am rupt lastarii castravetilor si acum parca alta viata...sunt mai aerisiti! Cateva poze din micul meu patratel cu legume(pe langa ce munciti voi, nu stiu daca il mai pot numi pe al meu solar) Embarassed
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ardeii plantati de 2 saptamani
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ardei plantati mai demult
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
in asteptarea ciorbitei cu pastai dama
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
restul gradinii cand mai am tip de pozat Smile
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 07 Iun 2011, 5:00 pm

Claudia frumoasa gradina ai sau solar!!! Sa vezi ce mandra o sa te simti cand o sa culegi roadele!!! Spor la gradinarit!!! hug
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Mar 07 Iun 2011, 10:34 pm

Corina multumesc pt sfat Am pus deja in vreo doua rinduri si azotat si foliar Degeaba Parca sunt menite sa nu creasca Stau ofilite de soare ziua si se mai ridica noaptea Arde soarele ca nebunul
Leandrul e frumos Dar poza e de anul trecut Anul asta nici macar leandrul nu vrea sa faca flori Am stropit de paianjeni (paduchi linosi nu are) si sta si asta parca mai are o chemare
Imi place sa muncesc dar cind vad ca nu am rezultate....
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Vin 10 Iun 2011, 1:36 pm

Gradina cu legume pe la noi e tare vesela! Avem ploaie deasa si marunta , fara vijelii si grindina. Smile
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Vin 10 Iun 2011, 3:50 pm

Imi place la tine Claudiana . Nu conteaza cat e de mic solarul tau . Important e ca e ingrijit si ca vei manca legume curate .
Si la noi in sfarsit a plouat ieri un pic , iar acum bureaza incet . Sper sa mai tina nor sa mai respiram si noi si sa mai facem si treaba . Eu am pus azi un ultim saculet de arpagic ceva mai mare si am semanat varza de toamna sa am rasad si de vanzare .Ieri si alaltaieri am plantat 180 de rosii de la pahare , ca aveau si rod saracele si acum arata foarte bine . Pana la toamna termin eu .rade
Tot alaltaieri am facut o rasadnita si am semanat niste rosii pitice, pe care le voi planta luna viitoare sa am la toamna gogonele . Dupa cum vedeti chiar daca sunt in urma nu ma las . Am mai pus o brazda de loboda sa vedem daca tine, daca n-o face direct seminte pe caldurile astea si inca seman marar sa fie continuitate la verdeata .
Am mai scos doua exemplare de catelul pamantului si fortat am mutat 50 de tufe de leustean pentru ca le manca tacticos pe rand . Am niste transee grozave pe langa un gard unde sotul meu sta la panda cu harletul si mai scoate cate un daunator ca alta solutie nu e .
in curand cred ca ama sa seman cate ceva si pe sub gard ca sa iasa si la vecini , dar macar sa am si eu , sa aiba si ei...Cand o sa am putin mai mult timp am sa descarc si ceva poze din jurnalul meu de gradina.
Ema nu stiu ce sa zic . Imi pare rau ca gradina ta nu da inainte . Poate daca da o ploaie si se mai racoreste...
S-aveti spor fetele si sa ne citim sanatoase data viitoare ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de olympia Mar 14 Iun 2011, 5:52 pm

Noi suntem invadati de furnici, e plina gradina de musuroaie. Nu stiu cum sa scap de ele zid
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Mar 14 Iun 2011, 8:59 pm

Corina ai avut dreptate A plouat si s-a mai racorit si parca au inceput sa se mai ingroase la tulpini si sa mai creasca Eu tot banuiesc ca se intimpla ceva necurat Peste garduri la vecinii mei care se ocupa de ele cind da Domnul, sunt frumoase Anul asta si copacii si via si florile si legumele merg rau E clar ca se intimpla ceva dubios Miine sting carbuni si le descint ca nu se mai poate (stiu de la bunica chestia asta) Au fost multi pe aici care s-au tot minunat de ce frumos este
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mar 14 Iun 2011, 11:45 pm

Probabil ca pare aiurea rau de tot, dar acum imi pare rau ca nu am ierbicidat gradina. Imi pare si nu imi pare... Am inteles ca ierbicidul strica si nutrientii din sol, insa la cit e gradina de plina de buruieni, in urma ploilor astora...
Sper sa reusesc ca, de miine sa incep sa o scot la lumina. Asta daca se mai opresc ploile, ca ploua numai dupa ce ies eu de la serviciu. zid
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 15 Iun 2011, 12:52 am

Sa ai spor la scos buruieni si desfacut mazarea Cris!!!La noi nu a mai plouat de aproape 4 zile si nici nu o sa ploua toata saptamana asta. cel putin asa am vazut pe situl cu vremea pe care ma uit eu!!! Si noi avem destule buruieni dar, scoatem din ele cate putin in fiecare zi si scapam candva de ele!!!
Apropo de mazare a noastra e adunata de aproape 3 saptamani si sta in congelator in pungi de ja (22 de pungi cu aproape 1 kg de boabe in fiecare)!!!Si acum parca ma mai doare putin degetul mare de la mana dreapta de la cata mazare am desfacut!!! Smile hug
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de amoni Mier 15 Iun 2011, 8:25 am

Eu am scos mazare si am bagato la gongelator a iesit 15 pungi a cite 1kg fiecare , iar in locul la mazare am pus varza, Crisule sa ai spor la desfacut si multa rabdare pupi


Ultima editare efectuata de catre amoni in Mier 15 Iun 2011, 11:16 am, editata de 1 ori
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 15 Iun 2011, 10:04 am

Eii voi deja culegeti din gradia sila mien abia se prind, ies legumele.

Pot zice si eu eu ca am terminat cu prioma faza in gradina. Adica am reusit sa insamatez cate ceva. am pus si cateva rasaduri.
Anul asta fiind primul an voi avea o recolta tarsie si experimentala.
Sa vedem cum ma descurc si intre timp sa iau notite pentru la anul.
Da e greu sa dai la sapa si ma enerva la culme ca e un pamant cleios si orice ii faceam tot ramanea bulgari.

Ma distreaza ca si la mine sunt buruieni siplantute putine.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Iun 2011, 10:14 am

Narcisa, la toamna, in noiembrie sapi la hirlet (e greu) toata gradina Ai grija sa nu calci pe acolo si sa batatoresti sapatura Si inca ceva: iei cite putin pamint la hirlet ca altfel ies brazdele mari si e mai greu sa le maruntesti in primavara Peste iarna bulgarii de pamint ingheata si pamintul devine sfarimicios La anul, cind vei face straturi si vei sapa cu sapaliga (spargi bulgarii de pamint cu grebla si nivelezi) va fi mai usor
Si eu am invatat de pe la altii Ai sa vezi ce satisfactie vei avea la primele legume din gradinutza ta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 15 Iun 2011, 10:27 am

MErci de sfat Ema. pupi
Pamantul asta a fost cam chinuit el. Dupa ce ca a stat parloaga cine stie cat timp a mai fost si calcat in picioare la greu.
Sa stii ca deja ma bucur de gradinuta. Am ous rasad de cimbru si am primit niste radacini de leustean de la mama si ieri am facut ciorba de gaina si am pus din ele. A inceput sa imi creasca si busuiocul si mai fur cate o frunzulita. castravetii acum au iesit si eu si au 2 frunze mici. Am pus si fasole de doua feluri. Una a iesit deja si pe cealalta o pandesc la cotitura.Merg si inspectez in fiecare dimineata sa vad ce a mai iesit. Azi am vazut cateva frunze de ridichii. Trebuie s amerg sa caut ceva betisoare sa leg rosiile. Dupa ce le leg am sa le pozez si sa va arat si voua.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Iun 2011, 10:38 am

Narcisa si eu am cumparat terenul pirloaga cind am facut casa Erau balarii mai mari ca mine Trageam de buruieni (nu am ierbicidat) si iesea din pamint cite o radacina .....Si am reusit cu multa munca Uneori te ma enervezi ca vezi ca nu prea iese asa cum ai vrea, alte ori vine gheata, alte ori sunt daunatorii dar desi e munca multa, merita.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 19 Iun 2011, 3:55 pm

Imi place cand vad ca va incurajati una pe alta . Numai harnicute pe aici .
Stai linistita Narcisa ca pentru toti inceputul e greu . Eu gradinaresc serios de 4 ani si anul asta sunt la fel de in urma ca si tine . N-as fi putut sapa la harlet 1500 de metri in timp util , asa ca daca s-a sticat tractorasul si eu inca mai plantez sa recuperez timpul pierdut . Deja productia de vara e pierduta , asa ca in iulie stagnam ca nu e nimic de vanzare , dar in august ne vom reveni . Ce era sa fac ? Sa ma omor ca n-am fost gata la timp ? Eu nu ma las cu una cu doua ! Inca mai seman cate ceva si plantez de zor , alta tura de rosii , alta tura de vinete si in sfarsit ceva castraveti pe care numai eu stiu de cate ori i-am semanat .
Nu mai avem aerul curat din alti ani, soarele arde la maxim , radiatii berechet , iar noptile reci de tot . Toate astea ne afecteaza culturile serios .
Doar ce plantaseram rosii pana la 500 si vreo 200 de vinete si incepusera sa li se usuce varfurile si ceva frunze . Am dat fuga la fito-sanitare cu speranta ca nu le vom pierde dupa ce ca nu avem prea multe si nici prea mari . Acum si-au revenit , dar evolueaza greu .Udam si seara si dimineata si parca n-am udat . Arde soarele nemilos si nici un nor de ploaie . Din caldura asta , Doamne fereste de-o furtuna sau vreo piatra ceva .
Dar asta e ! Noi ii dam inainte ca pana la urma trebuie sa iasa ceva.
S-aveti spor si vreme buna fetelor, ca sa fie camara plina pentru iarna ! dama

Edit : Eu am erbicidat anul asta prima data Cristina , din acelasi motiv : nu mai facem fata ierburilor, care distrug legumele o data ce le invadeaza .As fi vrut sa nu fie nevoie sa umblam cu chestii chimice , dar nu se mai poate . Eu toata vara trebuie sa fiu pe brazde cu noaptea-n cap si pana noaptea tarziu , sa jumulesc iarba . As putea sa fac altceva in timpul asta si gradina sa fie mai bine intretinuta . Asa ca , astept sa vad cat de bun e domnul Stomp , pe care il lauda atata toti cei care spun ca l-au folosit .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 19 Iun 2011, 5:13 pm

Corina, eu intentionez sa pun gradina la primavara viitoare, pe locul unde de vreo sase-sapte ani e lucerna. Nu mai este doar lucerna caci nu a fost intinerita si e plina si ea de buruieni. Parca mi-e teama sa pun gradina acolo, din cauza buruienilor. Nu as vrea nici sa pierd toti nutrientii depusi in pamint atitia ani. Nu prea stiu ce sa fac.
In alta ordine de idei, dupa ce termin de recoltat mazarea, pot sa mai pun o tura? Se mai face pina in toamna?
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 19 Iun 2011, 5:19 pm

Cris si noi am vrut sa mai punem o tura de mazare dar, ne-a zis cineva ca nu se mai face ca e prea cald. Nu stiu ce sa zic, vecina de langa noi a mai pus o tura, noi in schimb nu am mai pus. Am pus, varza de toamna si telina (din rasaduri facute de noi, ma refer la cele de telina)!!! Dar, nu ai terminat cu mazarea inca?
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 19 Iun 2011, 5:43 pm

Mai am o tura de mazare de strins. Eu am pus-o mai tirziu, ca a fost frig rau pe la noi.
Am si eu rasad de varza de toamna. E cam de 10-15cm. Astept sa "se culce" ceapa si pun varza intre rindurile de ceapa.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB