Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cine stie? Modele tricotate

+66
Avi
stoy
Karina33
ligia27
Dianette
bumbu antonia
karina-m
Donattela
Ramonica
snoopy
Ofelia Buzescu
mariana.szabo
nina lesu
Dodo-pui
emilia.d
lennny
denygina
MihaelaT
klara
madalina78
adar
matau mirela lavinia
marabr
daniela60
dina_dorina
geany
Linuta
leonutza69
aidaalex
claras
ciucamona
amarylle
liavas
mihatm80
marinamicu
violeta_10
ady_kat
ramona75
came_lia
felicia13
butterfly
SilviaDumitrescu
marlen372001
rucsy
larisuka
Dionisia
teisoara
danageogia
Giobsy
totolina
odrina
margot
Ana Maria
costi_iacob
diada
bubu85
little_light
ioana soare
kittygreeneyed
dariaoana
sayuri
julix_2007
Mimi
Admina
cleo
irish05
70 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de Giobsy Mier 23 Sept 2009, 1:23 pm

Scuze! Varsta! Am priceput cu totul altceva.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty ma poate ajuta cineva?

Mesaj Scris de danageogia Mier 23 Sept 2009, 1:26 pm

Buna ziua tututror.
Sunt o mare iubitoare de tricotaje,de mica mi-am lucrat singura diferite dodele,numai ca acum m-am impotmolit,am gasit de la bunica un model foarte frumos,pe care din pacate nu-l pot descifra.Va atasez o poza si daca cineva ma poate ajuta o sa-i multumesc inzecit.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
danageogia
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Sept 2009, 1:46 pm

Totolina ai lucrat toata fusta si vrei sa o desiri?
Pacat de atata munca! Parerea mea e sa faci o mostra de 10/10 cu andrele mai mari si vezi daca asa iti place. Nu te apuca de toata fusta, fa doar o mostra, in felul asta, daca nu-ti place ce iese, nu o sa-ti para rau de atata timp pierdut.

Intr-adevar caciulita este tricotata, dar eu nu am mai lucrat modelul asta. E cu jeteuri si ochiuri lucrate impreuna, pare destul de solicitant. Dar oricum lucrat cu firul tau nu ar iesi asa, atat de bine definit, pentru ca este buclat. Nu stiu cum ar arata modelele ajurate din fir buclat.
Modele mai stiu, dar nu am poze, ca sa iti arat si sa-mi spui daca e ceea ce vrei.
Poti sa te uiti si pe aici link sa cauti un model si daca vezi ceva ce-ti place eu iti traduc.

Dana nu vad foarte bine, dar modelul pare a fi cu stelute.

Eu stiu sa fac stelute asa: lucrezi impreuna 5 ochiuri, dar nu le dai drumul de pe andreaua stanga, 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 5 ochiuri si nu le dai drumul de pe andreaua stanga, iar 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 5 ochiuri si le dai drumul de pe andreaua stanga. Rezulta pe andreaua dreapta tot 5 ochiuri.

Dar s-ar putea sa nu vad eu bine si sa fie altceva.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 23 Sept 2009, 2:53 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de danageogia Mier 23 Sept 2009, 2:48 pm

ioana soare a scris:Dana nu vad foarte bine, dar modelul pare a fi cu stelute.

Eu stiu sa fac stelute asa: lucrezi impreuna 5 ochiuri, dar nu le dai drumul de pe andreaua stanga, 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 5 ochiuri si nu le dai drumul de pe andreaua stanga, iar 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 5 ochiuri si le dai drumul de pe andreaua stanga. Rezulta pe andreaua dreapta tot 5 ochiuri.

Dar s-ar putea sa nu vad eu bine si sa fie altceva.

Multumesc Ioana,am sa incerc si varianta aceasta,sper sa iasa,oricumte voi anunta indiferent de rezultat. hug
avatar
danageogia
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de totolina Mier 23 Sept 2009, 2:50 pm

cate modele frumoase sunt acolo, multe dintre ele lucrate cu croseta, o sa incerc si eu cu croseta, sper sa imi iasa ceva pana la urma.

modelul asta pare lucrat mai lejer, chiar daca firul nu e fin.
stiu sa traduc, dar nu am mai lucrat dupa schema, o sa caut si pe youtube, poate mai gasesc cate ceva.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Sept 2009, 3:08 pm

E lucrat pe andrele mai mari, de aceea este mai lejer.
Daca ai nevoie de ajutor cu vreo diagrama intreaba hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty cine stie?

Mesaj Scris de odrina Mier 23 Sept 2009, 5:24 pm

Buna, Irish, iti multumesc, poate o sa ai tu mai mult noroc ca mine, ca eu l-am tot cautat sub toate denumirile posibile...SUCCES!
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 23 Sept 2009, 10:27 pm

Odrina, ne-ai mobilizat pe toate! Poate ca seamana cu modelul de la :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Este din link-ul postat de Eva pe 15 august la topicul "Resurse si link-uri pentru tricotaj". Acolo sunt foarte multe modele, poate il gasesti pe cel pe care ti-l doresti atat de mult.
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Cine stie?

Mesaj Scris de odrina Mier 23 Sept 2009, 11:05 pm

Iti multumesc, Ana Maria pt links, dar...pe cele de la picasaweb nu pot sa le vad, e ceva cu browserul meu, nu pot deschide pozele, sunteti toate atat de dragute si vreti sa ma ajutati...deja ma ustura ochii de atata cautat pe Internet...o sa ma mai uit.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de diada Joi 24 Sept 2009, 11:15 am

nu le poti vedea pentru ca nu ai adresa pe gmail si trebuie instalat picasa, am impresia... dar sigur iti trebuie adresa de gmail.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de totolina Joi 24 Sept 2009, 11:40 am

uite aici imaginea cu modelul de spic, mi-am permis sa o incarc eu ca poza hug
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Cine stie?

Mesaj Scris de odrina Joi 24 Sept 2009, 12:41 pm

Buna Diada, Totolina. Am adresa de gmail de ani de zile: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], chiar acolo primesc confirmarea de cate ori imi raspundeti voi pe site-ul asta.
Totolina, iti multumesc pt poza, nu e nici-unul dintre modele...OF! Ma simt si prost ca va pierdeti vremea cu mine. Poate, poate il voi gasi pana la urma! Va pup, ma duc la nani, ca la mine e trecut de 3 dimineata, am stat si am citit "Formula As".

Oh, era sa uit! Totolina, Ioana are dreptate, cred ca cel mai bine ar fi sa tricotezi o mostra, parerea mea e sa incerci cu andrele nr 5, modelul il stiu eu, e tare usor, e un model care-mi place, daca vrei ti-l scriu, dar nu-l recomand pt fustita pe care vrei s-o faci, firul tau e boucle, nu cred ca o sa iasa bine, dar tu poti sa incerci.
Modelul e asa: dupa ce ai facut bentita (1 pe fata 1 pe dos), incepi primul rand de model pe fata lucrului, deci iei primul ochi (nu se lucreaza, ca de obicei) apoi lucrezi impreuna 3 ochiuri, dar nu le dai drumul de pe andreaua stanga, 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 3 ochiuri si le dai drumul de pe andreaua stanga. Rezulta pe andreaua dreapta tot 3 ochiuri, apoi iar lucrezi un ochi pe fata, din nou lucrezi impreuna 3 ochiuri, dar nu le dai drumul de pe andreaua stanga, 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 3 ochiuri si le dai drumul de pe andreaua stanga. Rezulta pe andreaua dreapta tot 3 ochiuri, apoi iar 1 ochi pe fata, lucrezi asa alternand 1 ochi pe fata si apoi grupul de 3 pana la capatul randului. Urmatorul rand e dosul lucrului si il lucrezi pe dos. Al doilea rand pe fata e la fel ca primul, numai ca in loc de 1 ochi la margine, lucrezi 3 si apoi continui cu cele 3 impreuna, etc. Deci singurul lucru diferit e ca la inceputul randului 2 pe fata, in loc de 1 ochi pe fata, lucrezi 3, asta ca sa se formeze modelul. Randul 3 pe fata lucrezi la margine numai 1 ochi, randul 4 pe fata lucrezi 3 ochiuri la margine si tot asa. Sper sa intelegi, sunt obosita rau acum, dar daca nu intelegi intreaba-ma.


Ultima editare efectuata de catre odrina in Joi 24 Sept 2009, 1:26 pm, editata de 1 ori
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de teisoara Joi 24 Sept 2009, 12:43 pm

Totolina cat de aproape esti de noi?Cat de vecine suntem?Nestim cumva? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de Dionisia Joi 24 Sept 2009, 12:44 pm

Odrina,stii ceva : ia deseneaza mata pe hartie modelul ,asa cum ti-l amintesti
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de totolina Joi 24 Sept 2009, 12:54 pm

teisoara a scris:Totolina cat de aproape esti de noi?Cat de vecine suntem?Nestim cumva? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

nu stiu daca ne cunoastem, adica ma uit la copii tai de la avatar si nu imi par cunoscuti, eu stau langa piata din micro 39, de fapt e micro 40 unde stau, dar ca sa iti faci o idee mai buna. wink
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de irish05 Joi 24 Sept 2009, 1:43 pm

odrina , de spicul asta este vorba?




[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

si inca un spic, la asta ma gandeam initial, odrina



[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]


Ultima editare efectuata de catre irish05 in Joi 24 Sept 2009, 5:46 pm, editata de 1 ori
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de irish05 Joi 24 Sept 2009, 4:59 pm

danageogia a scris:Buna ziua tututror.
Sunt o mare iubitoare de tricotaje,de mica mi-am lucrat singura diferite dodele,numai ca acum m-am impotmolit,am gasit de la bunica un model foarte frumos,pe care din pacate nu-l pot descifra.Va atasez o poza si daca cineva ma poate ajuta o sa-i multumesc inzecit.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



stelute in doua culori . cyclops pe doua randuri . dar cum s-or lucra stelutele? Like a Star @ heaven
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Cine stie?

Mesaj Scris de odrina Joi 24 Sept 2009, 9:13 pm

Buna Irish, din pacate nu te pot ajuta cu modelul cu stelute (cel in 2 culori), nu-l stiu. Iti multumesc pt poze, dar nu, in nici-una nu e modelul cautat de mine, foarte asemanator ar fi cel portocaliu, din dreapta, fondul era lucrat la fel, pe dos, codita pe fata, numai ca era un singur spic pe codita, iar partea de sus a spicului era rasfirata intr-o parte si-n alta, exact ca cel din natura, nu era inchis sus, poate asa ii raspund si Dionisiei care mi-a spus sa-l desenez. Va multumesc, ma duc ca am treaba, va pup.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de irish05 Vin 25 Sept 2009, 5:39 am

ma rog. dar am ghicit. fondul pe dos, spicul spic , doar ca e inspicat in trei . wink
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de totolina Vin 25 Sept 2009, 2:08 pm

odrina a scris:

Oh, era sa uit! Totolina, Ioana are dreptate, cred ca cel mai bine ar fi sa tricotezi o mostra, parerea mea e sa incerci cu andrele nr 5, modelul il stiu eu, e tare usor, e un model care-mi place, daca vrei ti-l scriu, dar nu-l recomand pt fustita pe care vrei s-o faci, firul tau e boucle, nu cred ca o sa iasa bine, dar tu poti sa incerci.
Modelul e asa: dupa ce ai facut bentita (1 pe fata 1 pe dos), incepi primul rand de model pe fata lucrului, deci iei primul ochi (nu se lucreaza, ca de obicei) apoi lucrezi impreuna 3 ochiuri, dar nu le dai drumul de pe andreaua stanga, 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 3 ochiuri si le dai drumul de pe andreaua stanga. Rezulta pe andreaua dreapta tot 3 ochiuri, apoi iar lucrezi un ochi pe fata, din nou lucrezi impreuna 3 ochiuri, dar nu le dai drumul de pe andreaua stanga, 1 jeteu, lucrezi din nou impreuna aceleasi 3 ochiuri si le dai drumul de pe andreaua stanga. Rezulta pe andreaua dreapta tot 3 ochiuri, apoi iar 1 ochi pe fata, lucrezi asa alternand 1 ochi pe fata si apoi grupul de 3 pana la capatul randului. Urmatorul rand e dosul lucrului si il lucrezi pe dos. Al doilea rand pe fata e la fel ca primul, numai ca in loc de 1 ochi la margine, lucrezi 3 si apoi continui cu cele 3 impreuna, etc. Deci singurul lucru diferit e ca la inceputul randului 2 pe fata, in loc de 1 ochi pe fata, lucrezi 3, asta ca sa se formeze modelul. Randul 3 pe fata lucrezi la margine numai 1 ochi, randul 4 pe fata lucrezi 3 ochiuri la margine si tot asa. Sper sa intelegi, sunt obosita rau acum, dar daca nu intelegi intreaba-ma.

buna, eu abia acum am vazut ca mi-ai explicat modelul de pe caciulita, multumesc frumos kiss
deocamdata eu nu stiu sa fac decat banalul lucru pe fata sau pe dos, o sa incerc si modele de tricotaj mai dificile, dar intai sa ma familiarizez cu termenii, de exemplu nu pricep cum e cu jeteul, cum sa lucrez 3 ochiuri, dar sa nu le dau drumul de pe andrea, asta nu prea am inteles. dar vreau sa invat. m-am mai uitat pe filmuletele de pe youtube si am mai priceput cate ceva.
acum mi-am cumparat andrele mai groase si am inceput sa fac fustita din nou, imi iese asa cum vreau, desi modelul e simplu, e destul de incarcat firul ca sa incerc ceva mai dificil. nu s-ar cunoaste modelul, oricum. sper sa va arat cat de curand fustita refacuta Merci
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de irish05 Vin 25 Sept 2009, 2:54 pm

totolina, jeteu inseamna ca dai firul peste andreaua din dreapta (presupunand ca esti dreptace Smile ), si il lucrezi la randul urmator cum iti cere modelul.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Cine stie?

Mesaj Scris de odrina Vin 25 Sept 2009, 5:57 pm

Totolina, modelul pe care ti l-am explicat e FOARTE simplu, fa o mostra si o sa vezi! Se lucreaza numai fata pe fata si numai dos pe dos! Asa cum ti-a explicat si Irish, jeteu e cand iei pe andrea un ochi ( il iei de pe firul cu care lucrezi, nu il cresti, adica nu faci o bucla)..."cum sa lucrezi 3 ochiuri dar sa nu le dai drumul de pe andrea?" Uite asa: gandeste-te ca din cele 3 ochiuri prin care treci andreaua dreapta trebuie sa-ti iasa tot 3, pt ca altfel scazi daca nu...deci pe andreaua stanga ai 3 ochiuri, bagi andreaua dreapta prin toate 3 odata, ca si cum ai lucra un ochi normal pe fata, doar ca ai 3, deci bagi andreaua prin toate 3 si tragi firul prin ele, deci acum pe andreaua dreapta ai 1 ochi, dar tie iti trebuiesc 3, da? Acum al 2-lea ochi e jeteul, deci nu mai bagi andreaua dreapta prin cele 3 ochiuri (pe care inca le ai pe andreaua stanga), ci faci 1 jeteu, adica cu andreaua dreapta formezi din firul cu care lucrezi un ochi, acum ai 2 in total pe andreaua dreapta, dar tie iti trebuie 3...deci bagi din nou andreaua dreapta prin toate cele 3 si lucrezi inca un oci. Acum poti sa le dai drumul de pe andreaua stanga, pt ca ai 3 pe andreaua drepta, deci ai lucrat deja cele 3 ochiuri (1 pe fata, 1 jeteu si ultimul tot pe fata). Te rog incearca-l, e f simplu si spune-mi daca ai reusit! Ma bucur ca acum iti iese fustita cum vrei tu, am stiut ca andrelele erau prea subtiri si dupa cum ti-am spus, pt ca firul tau e boucle, nu se preteaza la el un model, ci sa-l faci simplu. Abia astept sa vad fustita gata. Spor la lucru!
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de totolina Vin 25 Sept 2009, 7:18 pm

kiss multumesc pentru explicatii. pare usor asa cum explici, sper sa imi iasa si mie. oricum intai trebuie sa imi cumpar fir drept si apoi sa incerc.sper sa imi iasa, daca nu, va bombardez cu intrebari love
vreau sa invat si eu sa fac lucruri minunate. eu nu am facut la scoala astfel de cursuri, am facut atelier de baieti, deci stiu sa bat un cui, dar nu sa impletesc sau sa crosetez rade
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Cine stie?

Mesaj Scris de odrina Vin 25 Sept 2009, 8:33 pm

Pt putin, Totolina, stai linistita ca o sa inveti, totul e sa vrei...eu n-am batut un cui in viata mea (am facut filologia in Ro) si acum vreo 10 ani mi-am pus singura parchet in casa, pt ca de cate ori angajam pe cineva nu-mi placea cum iesea, asa ca am invatat. Daca dupa ce te apuci de model mai ai nevoie de explicatii, intreaba-ma!
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de larisuka Dum 25 Oct 2009, 10:20 pm

DROPS number 115-20


DROPS short poncho knitted from side to side in pattern in ”Alaska”. Size S - XXL.
" - Wonderful! If this won’t keep you warm nothing will!"
This pattern has been carefully reviewed, but should you have any comments/questions please contact [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

DROPS design: Pattern no X-351

Size: S/M - L/XL - XXL
Materials: DROPS ALASKA
300-300-350 g colour no 52, dark turquoise

DROPS CIRCULAR NEEDLE (80 cm) size 5.5 mm - or size needed to get 16 sts x 20 rows in stocking st = 10 x 10 cm.
DROPS CIRCULAR NEEDLE (60 cm) size 5 mm - for neck.
DROPS Buffalo horn buttons no 535:
3 pcs.

Max prices as of 25.10.2009:
DROPS ALASKA - 1.95 GBP per 50 gr skein
Remember - the DROPS collection is always «Best in Price», up to 25-35% lower than other similar yarn brands.
...AND remember that every time you buy a skein of the original DROPS / GARNSTUDIO yarn, not only you will be guaranteed the best result, but you have also made an important contribution to our designers and our development to make [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] to an even better net place.

Color chart for Alaska | Yarn alternatives | School of Handcraft | Dictionaries
NEW DROPS CATALOGS 114, 115, 116 and 117 ARE COMING TO OUR STORES NOW!
We are now sending the new fall/winter catalogs to our DROPS dealers. They are printed in a limited edition and and each catalog costs only 1£/$2 over the counter and 2£/$4 by mail order. DROPS fall/winter 09/10 collection is very varied. From fine to heavy, garments with texture and patterned. Jackets, sweaters, ponchos, shawls and lots of accessories. The designs are chosen on the basis of an overall assessment, where voting results and accompanying comments have been important.

Good luck with your fall crafting projects!
Banner
Tip a friend | Pattern talk (0) Add | Knitting help (0) Add | UK-US terminology | video icon DROPS Tutorial Videos

Note: This pattern is written in British English.
All measurements in charts are in cm. For conversion from cm to inch - click here.
There are different terms for crocheting in British and American English.
If this pattern includes crochet, click for "crochet terms" here.
GARTER ST (back and forth on needle): K all rows.

MOSS ST:
Row 1: * K1, P1 *, repeat from *-*.
Row 2: K over P and P over K. Repeat row 2.

TURNS:
* Work all sts from bottom edge to neck, turn piece and work return row. On next row work row to first marker, turn piece and work return row – see KNITTING TIP. Work row to second marker, turn piece and work return row. Work row to third marker, turn piece and work return row. Work all sts from bottom edge to neck, turn piece and work return row *. Repeat from *-*. I.e. 1 repeat of Turns = 10 rows on sts towards bottom edge and 4 rows on sts towards neck.

KNITTING TIP:
When turning mid piece, slip the first st as if to K, tighten thread and work return row - to avoid hole in transition.
---------------------------------------------------------

PONCHO:
Worked from side to side, back and forth on circular needle and sewn tog mid back afterwards.
LOOSELY cast on 48-51-54 sts on circular needle size 5.5 mm with Alaska. Insert 3 markers (from bottom edge towards neck) in piece as follows from RS:
First marker = after 15-16-17 sts.
Second marker = after 31-33-35 sts.
Third marker = after 40-43-46 sts.
Leave the markers in piece so that the turns will all be in straight lines.
Continue as follows from RS: 6 garter sts, K2, P7-8-9, K2, 14-15-16 moss sts, K2, P7-8-9, K2 and finish with 6 garter sts towards neck.
WS: 6 garter sts, P2, K7-8-9, P2, 14-15-16 moss sts, P2, K7-8-9, P2 and finish with 6 garter sts towards bottom edge.
Continue in pattern like this, AT THE SAME TIME work TURNS - see ABOVE. Continue with turns until piece measures 132-144-156 cm from cast on row – measured at the bottom of piece where it is widest. Piece will measure approx 53-58-62 cm at the top towards neck. Cast off LOOSELY.

ASSEMBLY:
Sew cast on row to cast off row, edge to edge to avoid a chunky seam. The seam will sit mid back.

NECK:
Place piece flat with front piece facing up and seam facing down. Insert a marker approx 6-7-8 cm from left shoulder towards mid front.
Beg by marker and pick up approx 108-112-116 sts (divisible by 4) along neck on circular needle size 5 mm with Alaska (pick up inside 1 garter st). Now pick up 6 sts behind the first 6 sts that were picked up at beg of row = approx 114-118-122 sts. K 1 row from WS, and continue back and forth on needle as follows: 6 garter sts, * K2/P2 *, repeat from *-* and finish with K2 and 6 garter sts. AT THE SAME TIME when neck measures 3, 7 and 11 cm make buttonholes on right front band as follows: Cast off 3rd garter st from edge and cast on 1 new st on return row. Continue until neck measures 14 cm and cast off loosely with K over K and P over P. Sew on buttons.

DROPS number 115-20

We take pride in providing knitting and crochet patterns that are correct and easy to understand. All patterns are translated from Norwegian and you can always check the original pattern for measurements and calculations.
Go to original pattern for model 115-20.
All patterns are carefully reviewed, but we make reservation for possible mistakes. In the case of discrepancies please post your remark in "knitting help" or contact your local Garnstudio retailer.


Buna fetelor...eu as incerca modelul acesta....pentru mine si pentru fetita mea....cred ca merge si pe dedesuptul gecii!
Ioana te rog sa-mi traduci tu....iti multumesc din suflet
larisuka
larisuka
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 37
Localizare : Gura Humor
Data de inscriere : 25/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate - Pagina 4 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB