Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bijuterii din fimo XII

+40
Aghata
zahariaelouise
Handmade DEEA
szoke89
monatibi
ancamm
calinabda
nanavulpe
andrea.z style
emma90
Day Lily
maddy13
Marry
MihaelaT
dia
Corina Dorina
chivucris
danabarbu2007
margelutamea
Karina33
Admina
ador.mita
darkpoke
annamaria26985
stoy
cristinica_70
AlinaJ.Bijoux
Carmen's
GIO Studio
firicel
Lucia.BlueFlower
Dragonfly
andrabijoux
Zuri
firimitura
Aditza
Andata
nana_vulpe
Day
betymi72
44 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de maddy13 Vin 13 Mai 2011, 3:02 pm

E superb colierul tau, Andra. Mor dupa combinatia asta de turcoaz cu maro. Mi-am facut si eu comanda de fimo si abia astept sa soseasca sa ma apuc de lucru. Vreau sa va intreb ceva: am facut ceva cu fimo alb mother of pearl si cand am scos din cuptor era asa un alb spalacit, nu imi place deloc. Era asa frumoasa combinatia cand era crud si cand am scos din cuptor nici nu am mai vazut unde era alb. O sa fac poze si o sa vedeti. Nu stiu ce sa fac sa nu-si modifice prea tare culoarea? Nu am cuptor electric, folosesc aragazul si tin usa intredeschisa, nu le-am tinut nici mult de frica sa nu se arda si tot nu a iesit cum am vrut. Ce ma sfatuiti?
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Vin 13 Mai 2011, 3:28 pm

'Trandafiri albastri'
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de maddy13 Vin 13 Mai 2011, 9:17 pm

Despre astea vorbeam. Nu-mi place ca nu se vede culoarea alba. In schimb pentru setul cu albastru am folosit tot alb mother of pearl si parca e mai bine
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] By maddy1376 at 2011-05-13[/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de andrabijoux Vin 13 Mai 2011, 9:33 pm

Maddy in primul rand mersi pentru aprecieri Smile
In al doilea rand, parerea mea in legatura cu dilema ta: alb mother of pearl nu este ca una din nuantele metalice (metalicele si perlatele au compozitie diferita), adica nu da un nu-stiu-ce efect pieselor daca faci-de exemplu-un mokume gane cu el. Dar, in schimb, folosit asa cum e el arata frumos, elegant chiar si dupa coacere (vezi trandafirasii lui andreea_z-sper ca nu se considera reclama). Mai ales in combinatii alb-negru foloseste alb alb nu pearl white.
P.S. am citit intr-o carte in schimb ca pearl white daca il combini cu alte culori poti face margele perlate colorate. N-am incercat dar e pe "to do list" Smile
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de betymi72 Vin 13 Mai 2011, 10:18 pm

Maddy dar oricum sunt reusite piesele!!! love parerea mea... Smile
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de andrea.z style Vin 13 Mai 2011, 11:01 pm

rade eu nu am facut trandafirasii cu alb mother of pearl, ci cu alb simplu, sideful este dat ulterior cu pigmenti rade

Una din marele dezavantaje ale Fimo este ca isi schimba culoarea la copt, devin mai inchise piesele decat crude. Asta nu tine nici de tipul cuptorului, nici de temperatura de coacere, ci de polimerul in sine.

La un moment dat trebuia sa fac ceva piese de un alb imaculat pentru o mireasa, albul acela rece... si nu mi-a iesit decat foarte greu dupa muulte teste si amestecuri de culori. Mother of perl nu a fost printre cele castigatoare. Desi crud arata alb si este OK odata copt se inchide la culoare si nu mai este acelasi.
Desi pozele nu sunt foarte reusite, combinatia arata bine, mai ales ca nimeni nu stia cum aratau crude piesele tale, wink mie imi place ce a iesit.
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de maddy13 Vin 13 Mai 2011, 11:20 pm

Multumesc pentru sfaturi si pentru aprecieri. Am mai facut si asta dar mi-e ciuda ca poza nu reflecta realitatea

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] By maddy1376 at 2011-05-13[/img]
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de andrabijoux Lun 16 Mai 2011, 10:39 pm

mai mai dar nimic nu mai ziceti? Sad
Atunci...sa va mai arat si eu un set nou:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 17 Mai 2011, 12:19 am

Ce set dragut!!! Eu nu am mai lucrat cu fimo de ceva timp si cei drept nici nu mai am rea mult ca l-am cam consumat. Acum sunt inebunit dupa quilling si ma ocup mai mult de acesta tehnica!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nanavulpe Mar 17 Mai 2011, 9:15 am

Salve fetelor harnicutelor!
Foarte frumoase toate lucrarile pe care le-am vazut! Va citesc zilnic!

Eu am lucrat foarte multe, dar tre sa vina cineva sa le asambleze Smile). Nu mai am timp sa le si asamblez Smile)
O sa incep sa le pun cap la cap si sa vi le arat.
Intrebarea mea este: cu ce feliati voi canele atat de subtir, incat cele cu fimo transparent sa lase culoarea de dedesubt sa se vada? Eu mi-am luat un set din ala de cutite speciale, dar nu reusesc sa feliez atat de subtire! Sau poate nu am incercat de destule ori.
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de Day Mar 17 Mai 2011, 9:44 am

Frumos fetelor,abia acum mi-am mai eliberat si eu timpul sa scriu,pana acum doar am admirat din umbra.
@Maddy13,mie imi plac toate,stiu cum ar trebui sa arate si la lumina buna,adica imi imaginez,deci bravo!
@Andra,superb setul tau!
@Nana,eu folosesc pentru feliat lama flexibila din set,e cea mai subtire si o controlez mult mai bine.Conditia nr 1 pentru a reusi sa tai foooaaaaarte subtire(a se intelege cam gat grosimea unei coli de scris)este sa ai cane-ul bine racit.Ale mele stau in frigider,intr-o cutiuta,tot timpul,asa sunt pregatite de feliat in orice clipa imi vin idei.Mai incearca,o sa vezi ca reusesti!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de betymi72 Mar 17 Mai 2011, 12:32 pm

andrabijoux a scris:mai mai dar nimic nu mai ziceti? Sad
nu toata lumea munceste ca voi!!frumooosss!!! love Flowers
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de darkpoke Mar 17 Mai 2011, 1:42 pm

andra superb setul tau
imi plac cane-le..mai ales cele transparente..si cum ti-a iesit suprapunerea
eu am probleme cu albul meu translucid..probabil sunt mai multe nuante
tot pe translucid se vede super..dar am icnercat pus pe alb..si se vede urat..se vede translucidu..o culoare..albicioasa asa..
Sad
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nanavulpe Mar 17 Mai 2011, 2:04 pm

Day a scris:...
@Nana,eu folosesc pentru feliat lama flexibila din set,e cea mai subtire si o controlez mult mai bine.Conditia nr 1 pentru a reusi sa tai foooaaaaarte subtire(a se intelege cam gat grosimea unei coli de scris)este sa ai cane-ul bine racit.Ale mele stau in frigider,intr-o cutiuta,tot timpul,asa sunt pregatite de feliat in orice clipa imi vin idei.Mai incearca,o sa vezi ca reusesti!
Domne ce inseamna imaginatia! Mie nu mi-a trecut prin cap sa le bag intr-o cutie in frigi! Ce tutioaca sunt!
Deci incalcam conditiile de la cea cu numarul 1. Azi le arunc in frigi pe toate!
Am incercat sa tai fluturasul de la provocare, ca de facut l-am facut, dar cum nu am mai avut inspiratie sa-l si folosesc la ceva... l-am lasat cane si gata. Acum cu crucea helix... este facut toat dar cine sa asambleze? Sper sa asamblez eu azi-maine si sa fac poze.
Va pup fetele si Multumesc Doina pentru raspuns kiss kiss kiss kiss
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de Day Mar 17 Mai 2011, 3:29 pm

Aoleu,stai,nu fugi asa repede!Vezi in ce cutie le pui!Sa invelesti cane-urile in folie de plastic mai intai ,pe fiecare in parte,si abia apoi zdup la cutie!Eu am o cutiuta tot din plastic,cu capac.


Ultima editare efectuata de catre Day in Mier 18 Mai 2011, 9:08 am, editata de 1 ori
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nana_vulpe Mar 17 Mai 2011, 3:59 pm

Day a scris:Aoleu,stai,nu fugi asa repede!Vezi in ce cutie le pui!Sa invelesti cane-urile in folie de plastic mai intai ,pe fiecare in parte,si abia poi zdup la cutie!Eu am o cutiuta tot din plastic,cu capac.
Da draga mea! In pungute cu zip le tin. Si-apoi tot intr-o cutie de plastic cu capac ma gandeam sa le pun, atata doar ca acum nu am una disponibila. O sa-mi iau una si rezolv si problema asta. kiss kiss kiss
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de chivucris Mar 17 Mai 2011, 5:12 pm

buna, fetelor!
foarte frumos setul! ce frumos e acesta, pe langa ceva facut de mine... uite cum se vede la mine, la ceva asemenator Sad( nu am reusit deloc sa le fac asa frumoase, ca tine, sau ca andrea. eu le-am facut cu ceva timp in urma, dar m-am inspirat de la andreaz.style (chiar port una din creatiile ei). setul tau e superb! ca si al ei, dealtfel, dar eu, ca sa fiu multumita de ce am facut eu, le-am dat cu 3 satraturi de lac. nici nu am avut curajul sa le pun aici, pt ca sunt uratele, dar poate imi spui/spuneti, te rog/va rog, ce am gresit la ele. pun poze doar cu detalii. la mine, translucidul nu e chiar translucid, iar cu feliile subtiri... am inteles. eu am folosit numai lama normala, pe cea subtirica am ignorat-o total. Sad(
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu nu mai lucrez, pt ca urmeaza sa nasc zilele acestea. Va pup, va citesc zilnic, si va admir creatiile. Sper sa revin curand. Smile Pana atunci, va urez spor la lucru, si daca aveti targuri, vanzare buna!

A, si mai am ceva de intrebat. Daca eu nu mai lucrez, cane-urile sa le tin la frigider, am inteles, dar restul de fimo? poate sta in dulap fara probleme? Expira? Si daca tin la frigider caneurile, cand vreau sa reiau lucrul, nu se "bucatesc" feliile? Sau daca da, dupa cat timp? Multumesc. Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de andrabijoux Mar 17 Mai 2011, 11:09 pm

Hey Cris Smile In primul rand felicitari pentru bebe!!!
In al doilea rand in legatura cu canele, eu nu le tin la frigider, ci doar invelite in hartie de copt, intr-o cutie separata cu capac. Dupa un timp ele se intaresc si au tendinta sa se faramiteze de aceea va trebui sa le feliezi cu foooooarte mare grija, subtire si incet. Cat despre fimo, acesta ar fi bine tot impachetat si tinut in cutie cu capac (nu de alta dar se intareste la contact indelungat cu aerul).
Acuma sa iti spun de bine: creatiile tale sunt foarte frumoase! sa nu mai spui ca sunt urate! Vrei sa vezi primele mele cane? Smile))) si sunt sigura ca si andrea a avut aceleasi probleme la inceput. Nu te nasti invatat si doar exersand te poti perfectiona. Acestea fiind spuse, pare-mi-se ca ai gresit la feliat (ar fi trebuit mai subtire) si -poate mi se pare- am impresia ca ai texturat margeaua inainte de a pune feliile pe ea si eu as zice sa texturezi dupa. Acuma cu feliile, pe nuante deschise chiar daca sunt mai groase, daca le "intinzi" bine cu "sucitorul" se vor aseza mult mai bine si vor arata mult mai frumos. Si mai poti incerca sa lacuiesti doar partea cu floricelele, si textura sa o lasi mata.
Pffff cat am vb...Andrea asteptam si parerea ta :D
kiss
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de Day Mier 18 Mai 2011, 9:06 am

Hai sa va mai dau un tip legat de asezarea feliei de cane pe baza.Dupa ce ai feliat subtire si ai asezat feliuta,ia o scobitoare si plimb-o prin rulare de-a lungul marginii feliutei,pana se difuzeaza .Se va estompa lipitura,iar translucidul va fi....mai translucid rade Ca sa nu mai zic de reducerea riscului de deformare a floricelei prin presare!Sper ca ati inteles ce vroiam sa zic...
Cris,nu sunt urate deloc!Doar ca mai ai inca nevoie de exercitiu.
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nanavulpe Mier 18 Mai 2011, 9:12 am

Day a scris:Hai sa va mai dau un tip legat de asezarea feliei de cane pe baza.Dupa ce ai feliat subtire si ai asezat feliuta,ia o scobitoare si plimb-o prin rulare de-a lungul marginii feliutei,pana se difuzeaza .Se va estompa lipitura,iar translucidul va fi....mai translucid rade Ca sa nu mai zic de reducerea riscului de deformare a floricelei prin presare!Sper ca ati inteles ce vroiam sa zic...
Cris,nu sunt urate deloc!Doar ca mai ai inca nevoie de exercitiu.
Multumesc pentru secret! Bun la casa omului! kiss kiss kiss
Cris, sa stii ca nici mie nu mi se pare urat setul. Doar ca avem aceeasi problema: grosimea feliei de translucid! Deci ce-am invatat noi: se tine cane-ul la frigiderm se foloseste lama cea mai subtire si dupa ce s-a asezat pe baza, in pozitia dorita, se estompeaza marginile prin trecere fina cu o scobitoare, astfel incat desenul sa nu se deformeze! kiss kiss kiss kiss
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de chivucris Mier 18 Mai 2011, 8:18 pm

Multumesc, fetelor, pentru lamuriri.
Adevarul e ca nu m-am gandit sa intind oarecum (cu sucitorul sau in masina de paste) felia de cane pe rondea, eu doar am aplicat-o si atat, si o feliuta, la copt, chiar s-a desprins putin de baza, ceea ce m-a determinat sa bag piesele in lac, 3 ture.
Cred ca trebuia sa fac intai partea cu feliutele, si astfel puteam sa o bag si la masina din nou ca sa intind feliile (mai simplu era si cu scobitoarea trecuta pe margine, dar... daca nu stii... faci si tragi ponoasele, dupa...), dupa care sa pun strat peste strat, cele doua culori ale bazei, nu? Eu am facut baza din cele doua culori, pe care am aplicat feliile...
A, si da, am texturat toata baza, apoi am aplicat feliile, iar la lacuire, chiar se vede daca va uitati cu atentie, ca s-au format mici bule de aer in unele gaurele ale texturii. Sad
Clar... mai am de invatat muuulte, dar ma bucur ca va am pe voi care sa ma sfatuiti. Smile


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nana_vulpe Mier 18 Mai 2011, 8:22 pm

Fetelor, dati-mi voie sa va arat colectia mea de medalioane imitatie de os
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] medalioane imitatie os 2 by nana_vulpe, on Flickr[/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] medalioane imitatie os 1 by nana_vulpe, on Flickr[/img]

Cum am strans foarte multe lucruri facute deja... unele nu vor fi asamblate.
Dar am sa vi le arat chiar si asa kiss kiss kiss kiss
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de chivucris Mier 18 Mai 2011, 8:27 pm

Absolut superbe, nana, felicitari!
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nana_vulpe Mier 18 Mai 2011, 8:47 pm

Medalioanele de mai sus si cele ce urmeaza nu sunt finisate.

SET FLORICELE DE TOAMNA
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] FLORICELE DE TOAMNA by nana_vulpe, on Flickr[/img]

CABOCHON Lapis Lazuli
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Imitatie LAPIS LAZULI cu texturi de cochilii by nana_vulpe, on Flickr[/img]

SET LIBELULE
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] LIBELULE by nana_vulpe, on Flickr[/img]

SET micashift cu folie argintie

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] MICASHIFT cu folie argintie by nana_vulpe, on Flickr[/img]

MEDALION FLORICELE DE VARA
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Floricele de vara by nana_vulpe, on Flickr[/img]

Urmeaza sa le finisez, dar... nu stiu cand se va intampla asta.
Va pup.
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de nana_vulpe Mier 18 Mai 2011, 8:48 pm

chivucris a scris:Absolut superbe, nana, felicitari!
Multumesc Cris!
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din fimo XII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB