Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyAstazi la 9:49 am Scris de Dorulet

» Păpușile noastre
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de LRodica

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyDum 23 Ian 2022, 7:35 pm Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMar 18 Ian 2022, 12:32 pm Scris de mlizeta

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyLun 17 Ian 2022, 9:51 pm Scris de anielle

» Botosei, ciorapei, papucei crosetati ( IV)
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMier 12 Ian 2022, 5:13 pm Scris de anielle

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMier 12 Ian 2022, 8:42 am Scris de diada

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMier 12 Ian 2022, 5:46 am Scris de anielle

» Jucarii crosetate
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyJoi 06 Ian 2022, 9:23 am Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyJoi 06 Ian 2022, 9:18 am Scris de vlad_mom

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyJoi 06 Ian 2022, 8:48 am Scris de vlad_mom

» Mașina de surfilat Toyota
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMier 05 Ian 2022, 10:49 am Scris de diada

» Pirogravura
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptySam 25 Dec 2021, 2:43 am Scris de vlad_mom

» Fire de tricotat
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyVin 17 Dec 2021, 8:42 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyJoi 16 Dec 2021, 10:00 am Scris de diada

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyLun 06 Dec 2021, 9:09 am Scris de LRodica

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMar 23 Noi 2021, 3:13 pm Scris de diada

» Accesorii pentru papusa Paola Reina
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Noi 2021, 10:35 am Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyJoi 04 Noi 2021, 10:55 am Scris de diada

» Fotografia, intre hobby si arta
  Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 EmptyMier 27 Oct 2021, 8:09 am Scris de LRodica

Impletituri in tehnica macrame(2)

+31
ladybird
dienutzababy
bissceglie
ghita
fizicuta
corina corina
diada
odrina
violetas
Uca
Dodo-pui
ikuta
Cristache
Aditza
adelina24
danibu
denis21
Giobsy
margelutamea
Marry
danadea
aba
AlinaJ.Bijoux
mariaz_09
cristinica_70
Handmade DEEA
carmenco
firicel
cld
samo99ro
MihaelaT
35 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(2)

Mesaj Scris de bissceglie Joi 28 Apr 2011, 11:33 pm

Multumesc din toata inima, Samo! Intr-adevar esti atotcunoscator!
Carmenco, ce bine ca ai acea carte! Te rog frumos sa mi-o trimiti pe mail daca nu se poate posta! Am acelasi ID pe yahoo.
bissceglie
bissceglie
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Pascani-Iasi
Data de inscriere : 05/08/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(2) - Pagina 7 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(2)

Mesaj Scris de carmenco Vin 29 Apr 2011, 9:23 am

Nu o am scanata, ar dura prea mult, sunt foi multe. Imi dai adresa si ti-o pun la posta.
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 1:53 pm

Cand eram la liceu, a trebuit sa fac pt un proiect impletituri. Noi le numeam "Fancy ropes". La momentul respectiv am realizat in jur de 80 de bucati, dar au fost date la diversi.

A doua colorata, firele au fost vopsite cu galus

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 33
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 2:41 pm

Dienutza,imi place mult cea de-a doua!Nu-mi dau seama ce-ai facut(sau cum ai facut!)cu firele din stanga?Vad ca le-ai trecut in dreapta si le-ai innodat dr cu cele existente deja(in dreapta)ce-ai facut? scratch
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 61
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 2:49 pm

sunt 2 bucati distincte. am continuat sa lucrez drept, iar pe cele din stanga le-am adus in dreapta pe deasupra. iar partea din mijloc, am subtiat-o, pe masura ce am adus mai multe fire din stanga. sper ca m-am exprimat corect.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 2:59 pm

Inteleg eu ceva dar nu cred ca e tocmai ce spui tu!Practic,tu ai plecat cu un nr. de fire si ai terminat cu acelasi numar,doar ca pe cele din stanga le-ai transferat in dreapta si le-ai lucrat tot asa simplu sau ai lucrat cate doua fire (ai innodat cate patru peste cele doua suport)sa le termini?na ca si eu am o exprimare de ma doare mintea! rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 3:03 pm

Sunt lucrate simplu. O rog pe mama sa imi trimita impletitura de acasa si o sa fac niste poze mai detaliate ca sa vezi exact ce am facut. E bine asa?
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 3:12 pm

Prea multa munca pentru mine!esti draguta tare!Lasa ca incerc si eu sa vad ce iese si daca nu iese ca si a ta e o.k ca fiecare este unica in felul ei wink Treaba la mine este ca dupa poze si scheme(ca si la crosetat)eu nu prea ma pricep sa lucrez dar daca vad lucrul respectiv,vin acasa si-l fac imediat din amintiri! Smile
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 3:15 pm

Nu e nici un deranj, stai linistita. oricum mama imi trimite maine bagaj cu mancare (sunt studenta la Bucuresti), deci daca il pune si pe ala, nu e nici o problema. Imi pare rau ca nu stiu sa explic prea bine, prefer sa arat fizic cum se face ceva decat sa explic.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 3:20 pm

Merci Merci Merci si pupi pupi pupi sunt sigura ca daca vad detalii,o sa-mi dau seama!oricum nu este un model greu ca sa nu ma pot descurca dupa poze dar este faorte de efect.Firele cele vopsite cu glus le-ai decolorat in prealabil sau ai vopsit direct?Eu folosesc fire vopsite dar le decolorez in clor si apoi le bag in vopsea galus sau mai nou,in putina apa in care am pus hartie creponata sa-si lase culoarea acolo.Nu vopsesc multe fire odata .
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 3:24 pm

am vopsit direct, fara sa decolorez. Arata un pic mai rau impletitura pentru ca a stat pe balcon si a mai batut soarele in ea, si am spalat-o recent ca era plina de praf.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 3:27 pm

Daaaaa,stiu cum se fac de la soare si praf!Oricum,multumesc inca o data pentru osteneala si te pupacesc! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 3:29 pm

pentru putin, stiu ca si tu ai m-ai fi ajutat daca nu stiam ceva kiss . oricum, cand ma reapuc de treaba, pun pariu ca o sa iti cer ajutorul
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 3:45 pm

cu drag te invat tot ce stiu si eu(extrem de putin ,oricum!)din aceasta minunata tehnica! pupi Eu nu prea m-am avantat in modele sofisticate,in ceea ce priveste nodurile.Lucrez doar nodul de baza si imi plac foarte mult ornamentele.Poate ai vazut "stilul" meu!Practic,prin ornamentatia fiecarui lucru,il fac unic!Si de regula nu lucrez doua obiecte identice!Fac lucrul(baza)la fel ca si forma si marime,dar il personalizez cu ornamentele !
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 30 Apr 2011, 4:39 pm

am observat ce faci, sunt super. pupi
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 4:47 pm

Multumesc frumos! pupi Scuze de offtopic!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta Sam 30 Apr 2011, 7:43 pm

interesant mai ales al doilea.Firi, cred ca asa la jumatatea lucrului, dupa ce a facut nodul cu ultimul fir alb din stanga la trecut pe sub lucru in parte dreapta, apoi in randul urmator de noduri cu firul alb ramas ultimul in stanga dupa ce l-a innodat l-a trecut in dreapta, pe deasupra, a luat cele 2 fire si le-a facut purtatoare.A facut inca un rand de noduri, dupa care a trecut cele 4 fire albe in dreapta pe deasupra si le-a lucrat pe fiecare in cate un rand, transformind fiecare fir in purtator.Oare se ingelege ceva?Daca te uiti cu atentie toate nodurile sunt facute cu un singur fir
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 64
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de samo99ro Sam 30 Apr 2011, 7:55 pm

Fetelor, vreti sa vedeti cateva minunatii? Iaca: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta Sam 30 Apr 2011, 8:11 pm

Foarte faine, Samo dar pana nu termin majoritatea proiectelor din cartea mea nu ma mai apuc de altele
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 30 Apr 2011, 8:14 pm

Fortye frumoase samo!
Ikuta,ai o carte cu modele,sau ai zis-o la misto? wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta Sam 30 Apr 2011, 8:26 pm

da, in zilele astea nelucratoare cand bantuiam pe net am vazut o carte pe care mi se parea ca eu o am.Am cautat in vastele mele bibleoteci (4 la numar)si am gasi ca am o carte iti trimit MP cu titlul cartii
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de samo99ro Sam 30 Apr 2011, 8:28 pm

Nici eu nu pot sa fac tot ce gasesc pe net. Dar le descarc, le pun pe caprarii si le pun pe DVD. O adevarata librarie. Le am la indemana cand caut modele.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aba Sam 30 Apr 2011, 11:44 pm

Dienutza, sunt foarte frumoase. aplauze aplauze
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy Dum 01 Mai 2011, 12:28 pm

multumesc de compliment pupi
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Aditza Dum 01 Mai 2011, 1:47 pm

Foarte de efect al doilea. Felicitari!
Aditza
Aditza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 485
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/07/2009

http://povesticuzorzoane.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB