Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyIeri la 11:58 pm Scris de ema

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyIeri la 10:31 pm Scris de vlad_mom

» Despre masinile de tricotat
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyIeri la 10:27 pm Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyJoi 11 Aug 2022, 9:31 am Scris de vlad_mom

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyJoi 11 Aug 2022, 7:11 am Scris de Dorulet

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyMar 09 Aug 2022, 6:07 pm Scris de vlad_mom

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyVin 05 Aug 2022, 7:16 am Scris de Dorulet

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyVin 05 Aug 2022, 7:04 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyVin 29 Iul 2022, 3:31 pm Scris de ema

» Bijuterii din sarma 9
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyVin 29 Iul 2022, 10:30 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyJoi 28 Iul 2022, 12:50 am Scris de Andreea22c

» Ce melodie asculti acum !-5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyMar 26 Iul 2022, 6:55 pm Scris de MagdaMarin

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyMar 26 Iul 2022, 10:13 am Scris de LRodica

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyMar 26 Iul 2022, 9:22 am Scris de ema

» Amenajari interioare
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyDum 24 Iul 2022, 8:47 pm Scris de vlad_mom

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyDum 24 Iul 2022, 5:52 pm Scris de diada

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de crina68 Joi 03 Noi 2011, 6:54 pm

Mamaaaaaaaaaaaaaaaaaa ce frumoasa eeeeeeeeeeee!!!!

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de irish05 Sam 05 Noi 2011, 9:45 pm

fetelor, am o dilema.
lucrez pt prima oara o bluza raglan. e despicata la gat. am lucrat randurile pt decolteu, dupa care am impartit pt maneci, spate, respectiv fatza. pana aici e OK. am crescut doar pe fatza lucrului.
acum vine problema.
am inceput sa lucrez circular, adica am unit "despicatura" de la gat, si nu stiu cum sa lucrez pe dosul lucrului. teorretic, stiu ca circular, se tricoteaza doar pe fatza lucrului,. daca lucrez asa, asta inseamna ca voi creste la fiecare rand cand ma intorc? cum sa fac? cum sa fac sa lucrez si pe dosul lucrului ?

zid
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de mimiady63 Sam 05 Noi 2011, 11:57 pm

Eu pun marcator la inceput de rand si la randul ce ar veni pe dos lucrez pe fata si inmultesc doar la al doilea rand (un rand da un rand nu)
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 58
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 Dum 06 Noi 2011, 5:08 am

Smile multumesc mimiady63! multumesc
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita Mar 08 Noi 2011, 9:25 pm

Fetele, am vazut ca dupa ce tricotati ceva apoi"blocati", eu am lucrat mult timp dar asa ceva nu stiam ca se face. Acum ceva timp am citit despre blocare, iar acum m-am apucat din nou de tricotat si am caut in urma subiectul acesta , dar nu mai stiu unde se discuta despre asa ceva.
Va rog sa ma indrumati catre acest subiect, care stiti , eu am rasfoit din nou pe aici, dar nu gasesc. Multumesc mult pt ajutor!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 49
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geo Mier 09 Noi 2011, 7:43 am

Emmancita, nici eu nu ma descurc cu functia de cautare. Am incercat cu "bloca/blocat/blocare" si ma gandesc ca ar fi trebui sa gaseasca ceva. Daca stii engleza, poti citi aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ioana spunea ca ea face doar blocarea cu apa, nu si cea cu aburi. Si am mai citit asta si pe alte bloguri.

(Eu ma mai lupt putin cu cautarea, poate o biruiesc Smile )
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 37
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 09 Noi 2011, 8:02 am

iata si ceva video

album picasa
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de samo99ro Mier 09 Noi 2011, 10:13 am

Am mai adunat si eu cateva filmulete in care se demonstreaza pe diferite tipuri de lucratura si in diferite tehnici. Daca nu stiti engleza, trebuie sa tineti cont de urmatoarele:
- daca lucratura e destul de larga si nu trebuie sa intindeti prea mult pentru a ajunge la dimensiunile cerute, blocarea se face cu materialul uscat si se stropeste cu apa sau se folosesc aburii de la masina de calcat;
- daca modelul se strange foarte tare la lucrat, obiectul lucrat se inmoaie in apa la temperatura camerei, se pune intr-un prosop si se ruleaza, fara sa stoarceti prea tare; cateva picaturi de balsam fac posibila o intindere egala si omogena;
- intotdeauna, se pune o bucata de material de bumbac deasupra materialului peste care treceti cu masina de calcat;
- niciodata nu presati cu masina de calcat; se trece usor peste materialul de deasupra, fara sa apasati.

Am si doua linkuri care nu sunt video. Vi le pun pe astea mai intai:

[youtube] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[youtube] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita Mier 09 Noi 2011, 10:44 am

Wow, multumesc mult, dragele mele!! Ce prompte sunteti, nu ai cum sa nu intelegi de aici! V a multumesc inca o data, mai am de lucru , dar cand o sa fie gata va arat ce mi-a iesit!! ( fac o bluza verde, cam in genul celei facute de Ioana Soare, ca mi-a mers la suflet bluza ei).
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de samo99ro Mier 09 Noi 2011, 10:53 am

Sa ai spor si sa vedem rezultatul.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita Mier 09 Noi 2011, 12:05 pm

Multumesc, Samo, am facut un model cu frunzulite, imi place ce iese! Merci
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare Joi 10 Noi 2011, 9:51 am

Emmancita ma bucur ca ti-a placut bluza si ca te-a inspirat!
Am avut piticul bolnav si n-am mai avut timp sa stau pe forum, intre timp ti-au raspuns fetele foarte complet. Nu mai tin minte nici eu unde am scris despre blocare, stiu ca am scris de mai multe ori, dar e atat de stufos forumul acum ca e enorm de sapat. Functia de cautare nu-mi da nici un rezultat, cred ca nu identifica cuvintele din mesaje, ci dor din titluri(ale subiectelor sau mesajelor)
Eu folosesc de fiecare data metoda in care inmoi impletiturile in apa deoarece vreau sa tratez inca de la inceput lucrul asa cum va fi tratat in cursul "vietii", atunci cand se va murdari si va trebui spalat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 42
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de samo99ro Joi 10 Noi 2011, 10:10 am

Adevarul e ca asa e cel mai sigur. Faci treaba odata pentru totdeauna.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de letho Joi 10 Noi 2011, 1:15 pm

arianalaura a scris:(...) Mi s-a pus pata pe bolerul acesta (...)Ma puteti ajuta cu ceva explicatii, si poate cu niste idei ref la ata si nr. andrea pt a-mi iesi modelul asemanator.
multumesc anticipat
Abia acum am vazut mesajul tau. Mi-a placut si mie si am cautat explicatii si modelul s-ar parea ca e acesta: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am salvat atunci mai multe poze si scheme dar sa nu ma intrebi detalii pentru ca nici n-am mai incercat sa-l lucrez, il uitasem Embarassed Ti le-am pus intr-un album, poate intelegi sau iti explica altcineva, le gasesti aici: link
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1315
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca Joi 10 Noi 2011, 2:53 pm

Letho, iar am ajuns în albumele tale şi iar am văzut fusta aia tricotată... love

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3916
Varsta : 36
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de letho Joi 10 Noi 2011, 3:33 pm

Eu asteptam sa ne-o arati gata! pupi
Sunt in pana de inspiratie: mi-am luat un fir care mi-a pacut tare mult dar fara sa am nici cea mai vaga idee ce sa fac din el:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am pus poza mare ca sa va faceti o idee despre fir, este lana+acril, l-as lucra cu andrele de 4-4,5. Din pacate n-am decat 500 gr. In schimb mai am 450 gr din acesta (acelasi fir):[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Daca aveti idei, saru'mana anticipat hug
Hmmm.... de fapt pe la ce topic trebuia sa va intreb? Smile
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mykya Joi 10 Noi 2011, 4:07 pm

Firul este foarte frumos, eu il vad lucrat intr-un model simplu, ca sa nu ii ia modelul din frumusetea firului, dar mai spart, adica pe andrele mai mari, cred ca 4,5 -5. Si mi-ar place o jacheta care sa se incheie cu 3-4 nasturi foarte mari. Iar daca silueta iti permite, daca 0 faci scurta pana in talie cred ca iti ajunge firul. Sau nu?
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 46
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca Joi 10 Noi 2011, 7:45 pm

Letho, eu zic că firul ar merge lucrat cu andrele mai mari ( minim 5 mm) şi cu model simplu.
Acum mi-a venit în minte un modelul cu un ochi pe faţă şi trei pe dos.
Mereu m-a încântat modelul ăsta, am vreo trei pulovere lucrate aşa.

Eu defapt vroiam să şi întreb, când am zis de fustă, dacă mi-ar ajunge 300 grame de fir?

Am un fir de merinos, violet închis, 50 grame - 125 metrii, cu recomandarea că pentru o bluză cu mâneci lungi,mărimea 40 trebuiesc 600 grame, mărime andrele 3,5 sau 4 mm.
Nu ştiu cum să calculez dacă îmi sunt suficiente 300 de grame. Pentru fizicul meu, mărimea 38 zic( cam aşa am la fuste) .

P.S. Letho,
Am făcut poze puloverelor să vezi despre ce model vorbesc şi cum se aşează:

În relief:

Poţi combina firul lucrând un rând dintr-o culoare şi celalalt rând cu cealaltă culoare.
De exemplu, ăsta de jos e din acelaşi fir ca şi sus dar alternat cu un rând pe negru ( îi mai rămăsese bunicii fir dar nu suficient pentru un alt pulover, astfel a combinat cu ce a mai avut)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , am mai pus o jachetă lucrată tot cu acelaşi model ( cred că deja se subînţelege că eram obsedată rade )

Scuze pentru calitatea pozelor, nu am lumină bună în cameră pentru pozat .

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 10 Noi 2011, 8:02 pm

Buna seara.Am o intrebare pentru cunoscatoare.Vreau sa-mi fac o mini rochita tricotata,mulata cu maneca lunga.Eu am cam 1,60 m si 53 kg.Vreau sa o lucrez cu ROSA-acril 100%.Cat material trebuie sa cumpar?
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de letho Vin 11 Noi 2011, 12:49 am

Mykya si Uca, va multumesc pentru idei! pupi Am facut o proba si intr-adevar, cu andrelele de 5, chiar 6 iese cel mai bine. Mykya, da, jacheta ar fi fost prima alegere daca aveam fir destul si din pacate nu ma ajuta silueta, trebuie musai sa treaca de talie! Pana la urma poate-mi fac o vesta lunga si lalâie wink
Uca, modelul tau sta foarte bine, cred ca pe asta il aleg! hug
Referitor la fusta ta, as zice ca e cam putin 300 gr. Uite la asta: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Tipa zice ca a lucrat cu fir 30% lana si 70% acril, 100 gr - 400m, andrele nr 3, total fir 600 gr. Poate dac-o faci mai scurta? inocent
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de samo99ro Vin 11 Noi 2011, 9:31 am

Sau daca o incepi mai de jos? rade
Din ce stiu eu, la o fusta intra mai mult decat la o jacheta. Poate, daca o faci mai putin ampla. Adica fusta dreapta, cum se zice.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lennny Vin 11 Noi 2011, 9:39 am

...sau asa

...scuze ca ma bag si eu ca musca... dar aveam modelul salvat si mi se pare ca se aseamana cu varianta mai lunga pusa de letho. Smile
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 53
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca Vin 11 Noi 2011, 9:50 am

Lenny, exact despre asta era vorba, acum vroiam să pun şi eu poza. Mulţumesc!

Samo, Letho, cam asta vroiam să fie lungimea, ieri am uitat să pun şi poza zid, de dimineaţă mi-am amintit. Şi eu cred totuşi că nu o să îmi ajungă, nici măcar la lungimea asta, o să îmi fac un tipar, tricotez o mostră sub formă de dreptunghi ( măcar cu modelul din talie) îl cântăresc şi încerc să calculez cât mi-ar intra pe totată suprafţa. Cam complicat, nu? scratch

Letho, abia aştept să văd ce tricotezi love .

Georgeta, nu ştiu ce să spun, căci nu ştiu cum e firul, câţi metrii are, cu ce andrele se lucrează, ce model vrei să faci? Contează şi modelul pe care vrei să îl lucrezi.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de georgeta.prnic Vin 11 Noi 2011, 12:37 pm

Am eticheta de la ROSA de 75gr.=210m,si sunt recomandate andrele de 3.M-am gandit la un model de genul 3fata-2dos sau 4fata-3dos,de pe forum am citit ca s-ar aseza bine pe corp.Firul nu este prea gros.Oricum recomandati-mi un model mulat ,scurt,ca sunt slabuta si-mi plac purtate cu colanti si cizme.N-am idee cat material intra la genul asta de modele(mini-rochite).
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 16 Empty un pic de ajutor

Mesaj Scris de clearence Vin 11 Noi 2011, 3:36 pm

kiss Va salut cu respect sunt noua aici si vreau sa fiu mult timp.Am rugamintea daca cineva ma poate initia,vreau sa imi tricotez un jerse singura dar bordura o stiu face cu fir simplu pur si simplu am uitat bordura cu fir dublu cum se face,am cautat imagini aici dar nu am reusit sa gasesc poate daca ma puteti ajuta unde anume as putea gasi imagii.Va multumesc un Week-end placut tuturora!!!!!
Mary

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de clearence Astazi la 3:37 pm

va salut cu respect kiss

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MihaelaT: Bine ai venit!
Te rog sa citesti Regulamentul acestui forum si apoi sa vezi unde poti incadra postarea ta.

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 11 Noi 2011, 3:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate; unit subiecte)
clearence
clearence
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 11/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB