Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 7 din 30 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de aba Dum 03 Iul 2011, 11:26 am

Nu e urat Iuliana, e putin neuniform. Continua sa lucrezi si ti se va obisnui mana. Eu mi-am obisnuit mana dupa o pauza de cativa ani cu niste sosete tricotate. Continua ca iti iese pana la urma. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Biene Sam 23 Iul 2011, 11:57 pm

Fetelor, va rog sa ma ajutati si pe mine cu caciula aceasta . Inteleg ca incep in partea stanga cu torsada, dar nu inteleg cum lucrez partea dreapta, care va fi varful caciulii.
Multumesc! Merci
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Dum 24 Iul 2011, 2:20 pm

Albinutzo wink , incepi cu cele 12 ochiuri alocate torsadei (care va fi in dreapta lucrului), apoi continui cu ochiurile lucrate in punct lenes conform instructiunilor, in ceea ce se cheama "randuri scurte", in germana "verkurzte Reihen". Uite un link pentru un tutorial foarte bun pentru tehnica "randurilor scurte": aici link
Succes!
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Biene Lun 25 Iul 2011, 11:04 pm

Ana Maria kiss multumesc! Ma pun sa studiez. La prima vedere mi se pare complicat, dar poate nu-i.
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Mar 26 Iul 2011, 1:20 am

Pare numai, sunt convinsa ca ai sa reusesti!
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Cata lana trebuie pentru un pulover

Mesaj Scris de adriataras Mar 09 Aug 2011, 2:04 pm

Buna ziua,

Bine v-am gasit! Sunt noua pe acest forum si as dori sa va intreb cam ce cantitate (in grame) de mohair mi-ar trebui pentru a-mi face un pulover masura S. Ar urma sa fie un pulover scurt, cam pana in talie.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de adriataras Mar 09 Aug 2011, 6:55 pm

Buna ziua,

Sunt noua pe forum si incepatoare la tricotat. Imi puteti explica si mie ce reprezinta cifrele schematice din imagine? Sunt numarul de randuri, cm, nu stiu? Nu inteleg.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa schema prezentata, ma puteti ajuta, daca vreau sa incep puloverul, pe cate ochiuri trebuie sa montez?

Multumesc anticipat.




Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mar 09 Aug 2011, 8:33 pm, editata de 1 ori (Motiv : schimbat link cu poza)
adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mar 09 Aug 2011, 7:14 pm

Buna adriataras! Bine ai venit printre noi!!
La prima intrebare:
-sunt dimensiunile in centimetrii!
La a doua intrebare doar tu poti raspunde! Smile Trebuie sa faci o mostra cu firul ce ti l-ai ales, sa numeri cate ochiuri si randuri ai pe 10/10 cm si in functie de asta pui ochiurile de inceput.
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de adriataras Mar 09 Aug 2011, 7:22 pm


Acum am inteles. Multumesc mult pentru raspuns. Smile

adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Mar 09 Aug 2011, 8:42 pm

Nicoleta Irimescu a scris:
La prima intrebare:
-sunt dimensiunile in centimetrii!

Nicoleta imi cer scuze ca te contrazic dar simbolul ( " ) este pentru inch nu pentru cm.
1 inch = 2,54 cm, astfel trebuie inmultita fiecare valoare de pe schema cu 2,54.


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ancush Mier 10 Aug 2011, 1:20 pm

fetelor nu aveti o diagrama pentru broscuta?
caut si prin linkurile de la resurse, dar daca vreuna aveti salvata va rog sa ma ajutati love

____________________________________________________

am gasit ce cautam intr-un link pus de Karina la pagina 10 la resurse


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mier 10 Aug 2011, 3:20 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Biene Joi 11 Aug 2011, 12:13 am

Am terminat doua caciuli pt copii, dar nu-s lucrate decat partial circular, deci trebuie sa le inchei cumva. Mama stiu ca le cosea, dar eu am vazut pe undeva (si evident ca nu mai stiu unde), incheiate cu croseta si aratau mult mai bine, parca. Ma puteti ajuta? Merci
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Joi 11 Aug 2011, 9:27 am

Biene a scris:Fetelor, va rog sa ma ajutati si pe mine cu caciula aceasta . Inteleg ca incep in partea stanga cu torsada, dar nu inteleg cum lucrez partea dreapta, care va fi varful caciulii.
Multumesc! Merci

Daca stii engleza, poti sa scoti modelul de acolo, din pagina in care ai poza. Procedezi asa:
- te duci mai jos unde scrie "print this page" si dai clic
- iti afiseaza o fereastra; jos, in dreapta, dai clic pe "Print this pattern" si-ti apare alta fereastra, cea cu modelul explicat
- daca-ti deschide fereastra pentru imprimanta, o inchizi
- dai Ctrl+A - ca sa selectezi tot ce apare in fereastra respectiva
- dai Ctrl+C - ca sa copiezi tot ce este selectat
- deschizi editorul de text Word, dai clic in pagina, clic dreapta si... "Paste"
Si iti apare tot modelul explicat acolo. Salvezi documentul.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 11 Aug 2011, 12:34 pm

Personal imi place sa inchei tricotajele prin coasere in sistemul asta:



cusatura este invizibila si elastica.

Pentru incheiere cu croseta uite cateva modalitati aici link , aici link

si aici:


kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ancush Joi 11 Aug 2011, 12:39 pm

pentru ca cineva mi-a deschis apetitul pentru tricotat vreau sa fac ceva cu modelul acesta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cum nu-s foarte avansata in asemenea modele exersez pe un esantion....dar nu stiu unde se scade la randurile 3, 5 si 7...adica se face numarul ochiurile simple si apoi se scad 2? sau scaderea e inclusa in numarul de ochiuri?.........
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 11 Aug 2011, 1:04 pm

Ancush, lucrezi exact cum indica schema, de ex. randul 3: 2 o. fatza, 2 o. scazute spre dreapta, 1 jeteu, 1 o. fatza, 2 o. scazute spre stanga, 2 o.fatza si asa mai departe, ochiurile scazute sunt inlocuite cu jeteuri asa incat numarul total de ochiuri ramane acelasi. Pe dosul lucrului toate ochiurile inclusiv jeteurile se lucreaza pe dos.
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ancush Joi 11 Aug 2011, 1:33 pm

sati sa inteleg
vorbim de randul 3
deci se lucreaza 2 si apoi 3 si 4 se scad dupa care e jeteu sau se lucreaza 1 si se scad 2 si 3 si apoi e jeteu?
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 11 Aug 2011, 2:05 pm

Se lucreaza 1 si 2, se scad 3 si 4, jeteu (inlocuieste ochiul 4 scazut), se lucreaza 5, jeteu (inlocuieste ochiul 6 pe care urmeaza sa-l scazi), se scad 6 si 7 samd. Dupa ce incepi sa lucrezi iti dai seama.
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ancush Joi 11 Aug 2011, 5:41 pm

mersi Ana Maria, deja merge treaba bine flower
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Vin 12 Aug 2011, 8:04 am

Cu placere, sa ai spor, sa-ti iasa ceva frumos si sa ne arati si noua.
hug
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de adriataras Vin 12 Aug 2011, 6:19 pm

Imi puteti spune si mie ce trebuie sa fac dupa aceste indicatii?

STITCHES USED

Diamond and Shell Pattern (multiple of 16 + 7 sts; 16 row repeat)

Row 1 (RS): K1, p1, k3, p1 *k3, k2tog, yo, k1, yo, ssk, k3, p1, k3, p1, rep from * across, end k1.

Row 2: K2, p3, k1, *p11, k1, p3, k1, rep from * across, end k1.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am tot facut vreo 6 randuri, am desfacut, iar am inceptu si tot asa. Problema care aparea era ca ajungeam sa am mai putine ochiuri dupa cele din schema. Am fost cat se poate de atenta la ochiuri. Mi-am zis ca poate nu am inteles eu bine schema. Smile
adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Vin 12 Aug 2011, 7:26 pm

Nu m-am uitat chiar la tot modelul dar intr-adevar pana la rd.3 nr. de ochiuri scade. La rd.4 insa ai "(p1,k1,p1) into next st" prin urmare faci trei ochiuri dintr-unul si astfel cresti doua ochiuri care iti vor compensa scazaturile din rd. 1 si 3 si per total iti va ramane acelasi numar de ochiuri. Cred ca asa ar trebui sa-ti iasa. Mai departe nu m-am uitat, daca nu te descurci mai intreaba. Succes!
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Vin 12 Aug 2011, 7:53 pm

Si asta de doua ori pe acelasi rand, din cat am vazut. Deci 2+2 4 ochiuri in plus pe randul 4.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de adriataras Vin 12 Aug 2011, 8:40 pm

Ana Maria si Samo Flowers , multumesc mult pentru explicatii. Sigur aici era greseala mea. Nu intelesesem ce reprezenta "(p1,k1,p1) into next st" .
adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Vin 12 Aug 2011, 8:59 pm

Din textul pe care l-ai pus tu mai sus, termenii sunt urmatorii (in romana):
- multiplu de 16, plus 7 ochiuri; se repetă de 16 ori
RS – faţa lucrului
K – knit – ochi pe faţă
P – purl – ochi pe dos
K2tog – knit 2 together – lucrezi 2 ochiuri împreună
Yo – yarn over – jeteu
Ssk – slip, slip, knit – ochi alunecat, ochi alunecat, lucrezi pe faţă
Rep from * - repetă de la *
S-ar putea sa te ajute sa intelegi mai bine. Sper.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 30 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB