Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

+26
valentinadof
danniela
ivanutamihaela
arielas
Andata
tinap
adelina24
danabarbu2007
cris_27
Gianina4ever
alinutza_andrei08
moruna
Admina
zsofia
RoxanaL
Day Lily
MagdaMarin
Clio_Ela
ivanoiuadela9
Karmin
amnro
aurishta
RamonaM
diada
aba
ana.acount
30 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 26 Apr 2012, 2:27 pm

Dar voi vorbiti cu ea?Adica sa comunicati,sa-i spui tot ce faci,ce faceti voi zilnic,nu doar sa o intrebi ceva si apoi s-o lasi acolo sa se joace,intelegi ce zic?...intreb nu acuz...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Apr 2012, 2:37 pm

Coripin, eu as zice ca-i prematur sa-i citesti povesti, este prea mica pentru asta. Mai bine gaseste un catren simpatic ,cum ar fi:"Soricel burtos/Lasa burta jos/Ca vine pisica/Si papa burtica!" Deseneaza-i o ilustratie sau arata-i niste poze pe net , chestii simple, minimale.O selectie de cantecele pentru copii mici pe Youtube este foarte faina fiindca are si ilustratii. Vorbiti cu ea fara sa pociti cuvinte, va vorbi cu siguranta cand se va simti in stare. Daca intelege ce se intampla in jurul ei este perfect, restul vine de la sine, la timpul potrivit. kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 26 Apr 2012, 2:40 pm

Coripin stefan al meu de abia pe la 2 ani a inceput sa spune diverse cuvinte dar in clipele cand ramaneam doar eu cu el in puneam sa repete cuvinte dupa mine .. ex. copac , lapte , ieri ... fel de fel de cuvinte care imi veneau in cap si el le repeta asa cum putea el . Eu zic sa nu te stresezi deoarece unii copii vorbesc mai greu si acum al meu nu mai tace deloc , toata ziua sporovaie pe limba lui si deja a inceput sa lege 2-3 cuvinte . pupici. pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 26 Apr 2012, 2:52 pm

fata mea abia la vreo 2 ani si vreo 4 luni a inceput sa-si dea drumul la vorba,si acum vorbeste mai mult decat mine Smile
in schimb,eu vorbeam prin casa tot timpul ,sa ma auda,sa auda cuvinte,daca spalam vasele spuneam "acum spal vasele",etc explicam cu voce tare tot ce faceam,pt ca ea inmagazineaza cuvintele,chiar daca nu iti raspunde.uite.fata mea,daca vreau sa o invat o poezie,nu repeta dupa mine cuvintele poeziei,dar,daca eu o tot repet prin casa,ca ea sa o auda,la un moment dat,ea incepe si o spune singura ,de la cap la coada...nici a mea nu are rabdare la citit povesti,tot timpul comenteaza ce citesc e un dialog,nu monolog,ea participa la povestire,descriind pozele din ce citesc eu...e prea devreme pt 1 an si jumatate.ai rabdare,dar discuta cu ea,fara a avea pretentia sa dialogheze si ea neaparat.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de coripin Joi 26 Apr 2012, 3:33 pm

da, gianina, vorbim cu ea tot timpul, nu o lasam sa se joace singura in treaba ei, tot timpul. ne-am dorit-o foarte mult si vrem sa vfacem tot ce e mai bine pentru ea. stai linistita, nu am luat-o ca pe o acuzatie.

aura, multumesc frumos pentru sfaturi.
adela, ismi, va multumesc din suflet pentru ca mi-ati impartasit din experientele voastre.

nu vreau sa o stresez, sa o oblig sa repete dupa mine. numai ca ma gandesc ca e destul de marisoara de acum. si nu imi place atentia pe care o da televizorului, in primul rand. nu merge tv-ul tot timpul, dar atunci cand ii dam drumul si aude sunete de la reclame, de la promo de pe diverse posturi tv, sau muzica care ii place, vrea sa stea lipita acolo, cu greu o iau de acolo si cu proteste. ex: de obicei nu sta sa ii tai unghiile nicicum si singura modalitate e in timpul reclamelor tv, cand e foarte atenta acolo

sanatate multa copilasilor
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de tinap Joi 26 Apr 2012, 4:03 pm

Eu sint bunica unei fetite de 1 an s 2 luni.A inceput sa spuna mama si tata la 6=7 luni.Acum vorbeste sau incearca sa repete orice cuvint.Vorbim cu ea 2 limbi,eu romaneste,parintii araba.Orice ii spun in romaneste intelege.Ma striga:mamaia!!foarte clar,stie unde sint ochii,gura,urechea,parul,fundita din par,minuta,piciorusul,limba,dintii si barba,le arata toate la ea,dar si pe ale mele.Cind o intreb daca vrea sa mergem afara,zice "lalea"asta inseamna "floarea"caci eu o scot pe balcon si-i arat florile.Ii spun poezii "un pitic asa de mic.."cind ajung la "mic"face si ea gestul cu degetelele,ii spun 'o fetita cu fundita"iar cind ajung la "si mamica o-ntreba" face gestul intrebator cu mana,asa cum fac eu cind spun poezia.Ii spun multe poezii,ii plac foarte mult,nici nu misca,si ride sugubat caci stie ce urmeaza sa spun.Zice multumesc,baterie,cutia,coco(ursuletul),cartofi,apa,data(gata)repeta orice cuvint il aude,nu conteaza cit de bine il pronunta,cum se nimereste.Cinta,ii zic "hai sa cintam,caci eu ii cint toata ziua,si-ncepe "la,la,la.." Ii cint "you are my sun shine","pisicuta pis,pis,pis","un elefant se legana.etc..."citeodata Amazing Grace...Trebuie sa-mi inbogatesc repertoriul. rade Raspunde la "cum te chiama?"-Luly(o chiama Lamees dar o mai striga si Luly).Ieri am sters-o la nas,si a deranjat-o putin,mi-a zis "uaua"adica buba in araba,si "dide"( bataie)si ma batea usor cu minuta.
Sper ca ati inteles ceva din ce-am bilbiit eu pe-aici,mai am putin si dau in mintea copiilor,daca chiar n-oi fi si dat! rade
Si daca va spun ca dupa parerea mea wink e desteapta foc,ca nu am vazut copil asa inteligent...chiar o sa zice-ti ca deh...mamaia a dat in mintea copiilor... rade
Da o iubesc fetelor de mor....o pup toata ziua,ne da pupici in aer,cu palma..eu am invatat-o!
Acum serios fetelor,chiar e desteapta,in fiecare zi m-a uimeste cu ceva..
Dar si daca nu vorbea nici un cuvint,tot la fel o iubeam! hug
Povesti nu am incercat,caci e prea mica sa-nteleaga notiuni cu logica mai adinca,ca verbele s-anserat,s-a saturat,adverbe,ca tocmai...si mai stiu eu ce...E mult prea mica pt povesti.
kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de ivanutamihaela Mier 02 Mai 2012, 10:11 am

bun gasit din nou fetelor.Am inteles de la prietena mea cea cu problema ca fetita sa mai potolit noaptea de cand au fost la o manastire si ia citit preotul.
Coripin nici nepotica mea de 2 ani nu vorbeste sa sti.De fapt nu vrea sa vorbeasca/repete.Doar daca moare de sete cere "API".Cumnata mea a mers cu ea la logoped,tot ingrijorata fiind ca nu vorbeste ca alti copii de varsta ei.Mare lucru acolo nu au facut,pentru ca ia facut niste teste de potrivire a formelor,a animalelor..etc.Cumnata in schimb a gasit cu ea un stil de joaca ca sa-i zic asa,sa o determine sa zica cate ceva.Foloseste telecomanda sau telefonul pentru a-i lua interviu rade Zice mama ei "PUi" i da tatalui sa zica si el,apoi fetitei....si asa ea repeta..cateva cuvinte 2-3 minute pana se plictiseste si numai zice iar nimic.Ciudat este ca asa stie sa "vorbeasca"in rest face pe muta. rade
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 02 Mai 2012, 11:09 am

Coripin, sa sti ca si al meu fecior e la fel de clar in vorbire ca si fetita ta si e chiar cu cateva saptamani mai mare decat ea Smile . Eu nu-mi fac nici o grija in privinta asta, cu atat mai mult cand il vad ca intelege tot ce-i spun si reactioneaza ca atare. Din cate stiu eu, sunt copii care vorbesc mai tarziu altii mai repede, asa cum sunt unii care sunt mai energici si cu idei crete, iar altii mai domoli si docili. Cu adevarat probleme e bine sa-ti spui daca in afara acestui aspect, copilul prezinta alte "deficiente" in dezvoltarea psihica si motorie. Altfel, in conditiile date e nevoie doar de rabdare si perseverenta in partea noastra.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de coripin Mier 02 Mai 2012, 11:28 am

mihaela, transafiras, multumesc frumos pentru raspunsuri. nu imi mai fac griji aiurea, asa sunt eu, mai panicoasa, asa am fost inca de cand am ramas insarcinata Smile

vad ca a mea, in ultimele zile a inceput sa cante, mai nou. e asa dura, sta in fata oglinzii de pe hol si canta cat o tin plamanii. zilele trecte mi-a spus mamaaaaa, dar o singura data, sa nu ma invat cu narav rade , si tata la fel, sa nu ne obisnuim
in rest e foarte energica, merge in parc la toti copiii pe care ii vede, ii dragaleste, le ia biberoanele din mana. e smechera foc! e din ce in ce mai dulce, draga de ea. numai cu ea in parc mai pot face si eu sport Smile

va pup, sanatate multa micutilor si crestere usoara
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de aurishta Mier 02 Mai 2012, 2:10 pm

Offf, fetelor, ce va sfaramati voi ca nu vorbesc pruncii! Sa vedeti voi cand or incepe sa turuie, nu le mai sta guritza locului fuga
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de coripin Mier 02 Mai 2012, 2:55 pm

Smile asa am auzit si eu, aura. abia astept
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de diada Joi 03 Mai 2012, 12:30 am

s-o crezi tu, mai vrei sa-ti auzi si tu gandurile! Ce e clar, al doilea o sa vorbeasca muuult mai repede, nici nu mai gangureste rade asa ca, nu mai sta pe ganduri pupi glumesc desigur.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de Andata Joi 03 Mai 2012, 10:20 am

Primul copil la mine a vorbit foarte repede, asa ca la al doilea, vazand pe la 2 ani ca vorbeste mai mult monosilabic cam intrasem in panica, dar de pe la 3 ani a inceput sa vorbeasca si nu s-a mai oprit. Nici in somn, nici la gradinita si nici la scoala. Cea mai mare pedeapsa era sa o pun sa taca 5 minute!
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de danniela Joi 03 Mai 2012, 11:05 am

Andata rade rade
Sotul meu vorbeste repede de felul lui. Cand l-am cunoscut ziceam "da" pentru orice, ca nu prea intelegeam ce spune. Cel mic, abia dupa doi ani a inceput sa silabiseasca, acum ...doamneeeee, nici nu va imaginati ce logoree are, insa..in engleza, in romaneste vorbeste mai greu. No, sotul din motive de nestat pe acasa nu prea il intelege, plus ca engleza noastra nu se compara cu a lor studiata la scoala. Cea mai mare pedeapsa pentru sotul meu este sa vorbeasca cu fecior-su rade rade Deci toate in lumea asta au un circuit inchis!!!! Orice se plateste, pana si vorbitul rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de coripin Joi 03 Mai 2012, 2:22 pm

rade o sa tin cont de sfat, diada. oricum lucram la al doilea, acum sa vedem cand o sa iasa. {mai am un motiv de intrat in panica (fetita a iesit dupa 5 luni, acum am depasit 5 luni si cred ca o sa merg sa imi fac niste analize) zid }
si acum am momente in care nu imi pot auzi gandurile, canta fata mea cu un patos si cu jale, cate jumatate de ora continuu! rade

andata rade . avea si fata mult de recuperat rade

danniela, am ras cu lacrimi. bietul sot! rade

pupici tuturor
kiss
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de dyna Sam 29 Sept 2012, 1:43 pm

salut. vreau sa iti impartasesc si eu ceva. Am 2 fetite una de 3 ani si 2 luni si una de 1 an si 9 luni. Cea mare m-a speriat si pe mine tot la fel. Avea deja 2 ani si 4-5 luni si nu vobea romaneste doar pe limba ei iar eu nu intelegeam nimic nimic Question
prin februarie am operat-o pe fetita cea mica si a trebuit sa ma internez cu ea in spital. in martie cand am adus-o pe cea mare acasa de la bunici deja incepuse sa vorbeasca. Asa ca sa nu te ingrijorezi probabil ca ea acum asimileaza cuvintele, iar mai apoi va vorbi cand se simte pregatita. Am vazut la fetita mea ca ea de groaza sa nu stalceasca cuvintele nu spune nici macar nu se straduieste si spune doar cand considera ea ca e bine cum pronunta respectivul cuvant.
Asa ca sanatate ca-i mai buna decat toate. Si succese. bucurie
dyna
dyna
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : cluj
Data de inscriere : 03/03/2011

Sus In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB