Lucru de mână
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyIeri la 8:33 pm Scris de LRodica

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 12 Ian 2021, 10:42 am Scris de LRodica

» Provocare tricotat nr. 1 - Şosete, botoşei, jambiere.
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 12 Ian 2021, 10:34 am Scris de LRodica

» Paturi crosetate 2
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 12 Ian 2021, 10:31 am Scris de LRodica

» Fotografia, intre hobby si arta
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyLun 04 Ian 2021, 8:19 am Scris de piciul

» Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 22 Dec 2020, 4:10 pm Scris de MagdaMarin

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyVin 18 Dec 2020, 8:14 am Scris de LRodica

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyVin 18 Dec 2020, 7:53 am Scris de piciul

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 15 Dec 2020, 7:48 pm Scris de vlad_mom

» Despre masinile de tricotat
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 01 Dec 2020, 11:40 pm Scris de Sanda P

» Jucarii crosetate
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyVin 27 Noi 2020, 5:00 pm Scris de vlad_mom

» Solicitare inchidere cont
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyVin 27 Noi 2020, 10:36 am Scris de tubey1801

» Desen, acuarela, ulei, acril... 2
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMar 24 Noi 2020, 9:40 am Scris de Gabica

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyLun 23 Noi 2020, 9:55 am Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptySam 21 Noi 2020, 4:01 pm Scris de LRodica

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMier 18 Noi 2020, 10:49 am Scris de Gabica

» Fire de tricotat
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyJoi 12 Noi 2020, 7:44 am Scris de LRodica

» Jucarii homemade
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyVin 06 Noi 2020, 9:00 am Scris de diada

» Pirogravura
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyVin 30 Oct 2020, 11:08 am Scris de diada

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA EmptyMier 21 Oct 2020, 6:05 am Scris de piciul


CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Votati deux pieces-ul festiv!

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap1%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 1% 
[ 5 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap20%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 20% 
[ 83 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap12%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 12% 
[ 50 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap1%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 1% 
[ 6 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap7%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 7% 
[ 30 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap2%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 2% 
[ 8 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap3%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 3% 
[ 13 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap2%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 2% 
[ 8 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap1%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 1% 
[ 3 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap6%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 6% 
[ 26 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap6%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 6% 
[ 24 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap15%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 15% 
[ 63 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap0%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 0% 
[ 2 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap19%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 19% 
[ 79 ]
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_lcap4%CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Vote_rcap 4% 
[ 16 ]
 
Total voturi : 416
 

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 27 Dec 2010, 12:20 pm

Va invitam la votarea Deux Pieces-ului festiv, preferat. Va reamintesc ca trebuie sa tineti cont nu doar de aspectul finit ci si de detaliile prezentate, corectitudinea executiei, felul in care este finisat compleul, pe dos si felul in care devin un intreg, materialul, modelul, culorile folosite. De asemenea, foarte important este daca acest deux pieces, o avantajeaza pe cea care-l poarta. In concluzie, tineti cont de detalii tehnice si aspectul artistic, al articolelor realizate.

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Multumim sponsorului, Brorom Sibiu: http://www.decusut.ro, care a facut posibil acest concurs. Marele premiu este o masina de cusut Brother BM 3500!

In continuare sunt prezentate creatiile inscrise la concurs.:

Concurenta 1. marinmagda18

Buna ,dupa cum spuneam am terminat cu chiu cu vai Deux Pieceul pentru concurs.
Si tocmai cand am facut sedinta foto am constatat ca mai am de retusat la el dar fiind duminica azi nu lucrez.
Am facut fotografiile asa urmand sa mai intru in el pana miercuri cand vreau sa-l scot in lume.
Recunosc nu e perfect.Am ales o tafta grena pe care am combinat-o cu dantela si catifea neagra.
Acest material a stat neatins pana acum deoarece taftaua se sfasie in ambele directii si mi-a fost tare teama ca la purtare o sa se rupa.
Dar uite ca mi-am invins teama si am facut o rochita cu insertii de catifea in laterale (de frica ca paraie pe mine la miscari bruste rade )
Iar boleroul/sacoul e cu insertii de dantela neagra si e decorat cu snur negru si paiete negre.In loc de butoniere si nasturi am folosit inchizatori preformate din snur negru.
Acum si pozele.Daca nu va place va rog sa nu aruncati cu rosii sau oua ci sa trageti cu pusculita cu monezi rade
Poza cu materialul croit

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Fg018-1

Dosul produsului

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF6622-2

Un detaliu important pentru mine e acesta,fata boleroului.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF6640

Poza din fata

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA NNB15-1

Poza din spate

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA NNB23

Profil

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA NNB2

Si inca una

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA NNB14


Concurenta 2. louise27

Am facut o tinuta pentru seara de revelion cu care particip la concursul de la croitorie ‘’Deux pieces festiv” , compusa dintr-o rochie din satin si voal, si un bolero din satin mov. In talie am cusut de mana o dantela de aceeasi culoare. Atat rochia cat si boleroul au in componenta lor falduri pe umar, respectiv pe capul manecii. Tiparul pentru partea de sus a rochiei l-am luat din revista Burda si l-am adaptat,adaugandu-i un brau, iar pentru partea de jos am facut o fusta in clos. Tiparul pentru bolero l-am obtinut prin transformarea tiparului clasic al sacoului, pe care-l aveam. Tipul acesta de bolero l-am vazut in colectia Bien Savy ,si mi-a placut foarte mult. Unele explicatii de pe forumul ‘’lucru de mana’’ m-au ajutat in realizarea cat mai corecta a tinutei si va multumesc pentru asta.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0828agCONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0830l

Dosul tinutei

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0852vo

un detaliu

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0888a

spatele

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0872do

fata

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0869r

profil

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Img0880v

Mai multe poze AICI


Concurenta 3. PAULA CONSTANTIN"

am terminat si eu cu deux pieces-ul si cu putin inainte am constat ca modelul meu se aseamana cu cel al lui Louise Shocked
sper ca nu este nici o problema

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030214

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030222

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030237

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030231

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030233

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030235

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1030247



Concurenta 4. dktimi

Imi plac foarte mult rochitele postate pana acum love daca as putea sa ma intorc in timp, as alege si eu un alt model... dar asta e, oricum ma bucur ca am terminat rochita mea.

La crearea rochitei nu m-am folosit de un tipar anume, sau un model de rochita, ci am luat o bluza de a mea care statea destul de bine pe mine - si fiind din lycra ca si materialul pe care-l aveam la indemana, am decis sa incerc sa-l combin cu ceva frumos ce sa scoata in evidenta culoarea. Am pornit de la ideea ca rochita sa fie una confortabila - fiind destul de plinuta, m-am saturat ca fiecare rochie sa ma stranga, sau sa nu ma simt bine in ea.

Boleroul a fost facut dupa modelul unui bolero alb pe care il am de ceva vreme. Din pacate n-am putut posta toate pozele, limita fiind de 7, dar am incarcat pe net si va trimit linkul:

http://picasaweb.google.com/dktimi/RochitaPentruConcurs?feat=directlink

Partea de sus a rochitei este compusa din doua parti, cu cusaturile pe lateral, iar volanasele sunt facute din trei bucati de tafta, fiecare de o lungime de 2 metri, latimea descrescatoare - poate nu ma exprim prea bine, dar sper sa intelegeti din poze flower

Cel mai mult imi place cum a iesit partea de sus la decolteu, am cusut perlutele ca sa nu fie nevoie sa port colier, si in acelasi timp rochita sa fie mai speciala.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf5945g

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf5967r

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf6008w

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf6010v

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf6003l

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf6005

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dscf6007s


Concurenta 5. stoy

Haideti fetelor ca am terminat si eu treaba.De ceva timp ma roaga colega sa-i fac si ei ceva pentru Revelion, am refuzat-o de frica sa nu-i stic materialul( eu am mai facut lucrusoare doar pentru cei de-ai casei). Am avut ocazia sa dau comanda aici pe site la mercerie si a luat si colega o tafta rosie super.
Am folosit asadar tafta 3 m, captuseala 3 m, si tul 2 m si celelalte maruntisuri.
Haideti sa pun prima poza cu croirea materialului mai multe poze in linkul specificat mai jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Picture002

In timpul lucrului
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Picture014

Fata rochitei si a colegei binenteles
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_4679

Spatele
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_4676

Detaliu
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_4707

Cu capa
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_4684

Si dosul rochitei si al capei
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_4712

La capa pe dos am pus o catifea ca sa nu folosesc captuseala, sa nu-i tina rece.
Mai multe poze puteti vedea si aici link,unde sunt si poze cu croitul manusilor si mai multe.
Ce ziceti frumoasa colega am nu? Tanara frumoasa si cu un suflet mare.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 16 Sept 2012, 12:07 pm, editata de 2 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 27 Dec 2010, 12:22 pm

Concurenta 6. maistra

Acum candva timp am cumparat de la merceria de pe forum un satin curcubeu,mi-a placut foarte mult .Este un satin finut si placut la purtare.
Deux pieces-ul pe care l-am realizat este in spiritul Craciunului, o combinatie de satin si triplu voal rosu.Modelul rochiei este unul potrivit pentru ocazii speciale si pentru varsta si conformatia mea.Partea superioara a rochiei are un decolteu destul de indraznet,dar in acelasi timp este un decolteu sobru si care ma avantajeaza.Este dublat in totalitate cu triplul voal rosu,material care l-am folosit si la imbinarea corsajului din talie ,acesta la randul lui este dublat si are aplicat in interior o insertie adeziva -ptr. tinuta, cu partea inferioara a rochiei.Tiparul partii inferioare a rochiei este un tipar de fusta in clini,captusita la randul ei ,iar la terminatia acesteia am utilizat cusatura de surfilare(prin intoarcerea terminatiei ca si la tivurile obisnuite,deoarece prezinta o rezistenta mai buna la purtare si impiedica desirarea acestuia.
Capa este din acelasi satin curcubeu si dublata in totalitate.

deux pices-ul in totalitate

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Daniela001

vedere din fata

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Daniela002

vedere din spate

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Daniela003

detaliu

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Daniela008

dosul rochiei

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Daniela004

detaliile croite

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC00478

Asteptind Craciunul!

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Daniela007

Bafta tuturor si va doresc la toata lumea "Sarbatori fericite"si multa sanatate .



Concurenta 7. Lucia Ro

Abia acum mi-am facut ceva timp sa incarc pozele pentru concurs... azi am terminat rochia... stiu ca nu e perfecta, dar de-abia luni pe 20 am aflat si eu ca este concurs la croitorie de pe un alt topic.. si mi-am dorit sa particip, chiar daca e cam din scurt... Rochia e din crepsatin auriu cu jupa de tullle si bolero de tafta elastica dublat cu tafta, colierul prins de rochie e cusut manual... zic eu ca ma reprezinta in totalitate ca si creatie si model, am incercat sa nu copii nici modele nici conceptii. Asa ca pot sa spun cu mana pe inima ca ideea imi apartine... ca si executia de altfel (nu e o executie profesionista cum mi-as fi dorit, dar nici masina mea nu m-a ajutat de loc!!)CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Partilecroite
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Detaliu CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Deuxpieceul
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Profilf CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Spaterochie
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dosulrochieisialbolerou CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Partialasamblat


Concurenta 8. clodi

Postez si eu costumatia cu care particip la concurs. Mi-am dorit acest model de rochie de cand am vazut in otto aceasta poza:
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Model%20inspiratie
Iata ce mi-a iesit mie:
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05732

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05712

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05737

Rochia, desi simpla, ma incanta cel mai mult. De ce? Pentru ca este prima piesa vestimentara pe care o croiesc fara tipar bucurie Am folosit metoda prezentata in LINK cu croitul direct pe manechin (in link se fac mulaje pentru piese dar eu am facut direct rochia Smile ). Poza cu tiparul nu am insa am facut mai multe poze in timp ce lucram pe manechin.
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05667

Cum aici nu incap toate si am vazut ca se poarta cu link Smile am si eu http://picasaweb.google.com/clodi123/Concurs?locked=true#
Sunt super fericita ca rochia mi-a iesit si se aseaza foarte bine. Materialul folosit este ca un saten gros si nu asa lucios – de fapt sunt niste bucati de material primite acum vreo 10 ani (se vad intr-una din pozele din album). Dreptunghiurile au toate aceleasi dimensiuni si sunt pe fir drept. Rochia este captusita si are fermoar ascuns pe o parte. Cu ocazia aceasta am si eu o rochie neagra in dulap. Si cum avea nevoie de o pata de culoare am facut boleroul galben dintr-o matase foarte subtire. Din acelasi material folosit la rochie i-am aplicat boleroului banda neagra pe partea mai lunga si se inchide cu copci pe partea mai scurta.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05740

Poza in timpul executiei - dupa ce am imbinat partea de sus si cea de jos a rochiei.
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05673

Poza cu dosul rochiei:

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSC05742



Concurenta 9. d.dana.c

Buna fetelor. Am terminat si eu rochita pentru revelion. Va mai scriu odata mesajul, ca am incercat si ieri sa-l postez si se pare ca am avut ceva probleme cu calculatorul. Deci, rochita e facuta din catifea elastica dupa un model din Burda. Boleroul l-am facut din dantela. Pe partea de jos a rochiei am aplicat dantela decupata din ce am avut pt bolero. Sper sa va placa. Sarbatori fericite in continuare!
Si acum pozele...(am ales cu greu doar 7)
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1507
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1511
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1541
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1538
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1535
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1536
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA DSCF1539


Concurenta 10. danabarbu2007

Va arat si eu tinuta mea de Craciun-mai calduroasa asa ca de iarna si mai zurly asa ca mine...Am facut-o dintr-o combinatie de 2 materiale groase pentru ca am mers si putin pe afara si mi-am luat masuri de precautie.stofa neagra are niste insertii de fire albe si ceva sclipici negru prin ea si m-am gandit eu ca ar merge pentru o astfel de ocazie. este alcatuita dintr-o capa, mai stilizata accesorizata cu o curea in ton cu aplicatiile de pe material si o brosa primita acum 10 ani dar la care tin foarte mult, si o fusta mini din combinatia de material de la capa si o stofa groasa,fina alba in partea din fata si in spate sus.
tiparul de la capa e facut dupa o chestie din burda de se punea doar pe umeri dar am lungit, am latit ma rog am adaptat eu sa-mi placa , iar fusta la fel doar ca am venit eu cu acea combinatie...
in fata cele doua parti ce se prind de platca au cateva cute mici pentru design si lejeritate,iar in spate am facut o cuta inchisa -sa fie mai shic in partea de jos cand strang in talie
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 241220102340
tiparul si croiul fustei(asa-i la mine cand croiesc)
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 241220102341
piesele asamblate dar neterminate
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 251220102342
produsele pe dos-capa e captusita in totalitate cu un satin crem elegant,am termoculat guler,revere, platcile si partile din fata si spate fara maneci-pentru ca ar fi stat prea tepene, iar la fusta am ales sa nu captusesc si sa-i fac un tiv mai mare in caz ca vreau sa o port si in alte locatii mai serioase
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 251220102356
produsul imbracat

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1080439-1
spatele
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1080452
si mai de aproape
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA P1080441
cam asta ar fi
tare greu a fost sa aleg pozele....uffff..... kiss

PS:rog adminele sa-mi spuna daca am respectat in totalitate regulamentul-daca trebuie sa pun poze cu profilul n-am decat sa renunt la una cu tiparele ,dar eu le-am croit separat intai capa si apoi fusta din ce mi-a ramas sa fac economie de material ca nu stiam daca mai gasesc si de aceea am 2 poze cu tiparele se capa si fusta...
am vazut ca putem pune un link cu restul de poze asa ca voila link
https://s1180.photobucket.com/albums/x402/danabarbu2007/deux%20pieces%20de%20Craciun-%20concurs/

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 27 Dec 2010, 12:26 pm

Concurenta 11. pisi

Buna la toate fetele si felicitari participantelor.Tocmai am terminat de facut si eu pozele,rochita fiind terminata de vreo 3 zile,a mers mai greu din lipsa timpului liber.Este rochita care o voi purta de revelion si care aveam de gand sa o fac chiar daca nu exista concursul.
Cateva detalii:
-am ales ca material satin elastic,boleroul are vipusca pe margine,partea de sus a rochitei este termocolata pt. a putea forma cutele si de a le da stabilitate si are captuseala pt. a da forma de gogosar Smile
Succes participantelor si sarbatori fericite tuturor.
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03066g
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03077qh
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03104a
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03105qg
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03108y
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03109h
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03113b

Concurenta 12. olympia

Am conceput un deux-pieces asimetric, pentru doamne ce nu mai au din pacate siluete de zana... E compus din bluza si fusta, ca o varianta la casica "petite robe noire" (pe mine genul "zana" m-ar face sa arat ca Viorica de la Clejani Embarassed ... Deci nu e negru ci aproape negru, mai exact maro-cafea dintr-o tesatura usor elastica. Bluza e suprapusa, cu un joc geometric din croi, cu guler sal si mansete decorate cu paiete autocolante (lipite cu fierul) si cu o inchidere evident tot asimetrica, brodata cu margele si paiete... rade ... plus nasturei imbracati si brodati. Fusta e pe biais , suprapusa si ea si cu lungime diferita, ca sa nu repet "asimetrica" wink
Am facut initial un mulaj ca sa verific partile si suprapunerile la bluza.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 1
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 2
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 5
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 6
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 7
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 8
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 4

Ma bucur ca am reusit sa-l termin la timp, toate stim ca cel mai greu e sa lucrezi pentru tine wink Smile Felicitari tuturor participantelor si sarbatori fericite hug

Concurenta 13. bibitu

Dupa atatea obstacole,am ajuns si eu acasa sa pot atasa pozele de la deux pieces.Am luat acest model din BURDA decembrie 2010 si l-am modelat dupa bustul meu.Am aplicat si cateva paiete pentru a diminua marimea bustului.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam0867z

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam0936

Aici sunt piesele croite ,material,captuseala si bolerou blanita.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam0985n

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam1001h

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam1004

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam1010

Iar aici am aplicat paietele pentru a desprinde privirea de pe bustul foarte dezvoltat.acesta a fost un sfat dat de o croitoreasa cu vechime.


CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Sam1012

Concurenta 14. violeta25

Vin si eu pe ultima suta de metrii cu o rochita simpluta, zic eu, si un mic bolero din dantela. M-am cam speriat cand am vazut atatea frumuseti lucrate dar mi-am facut curaj Smile Dantela era simpla dar am adaugat cateva paiete pentru putin efect. As scrie mai mult dar nu prea mai am timp wink
Rochita este facuta dupa un tutorial de pe youtube deci:
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03296em

cand am cusut rochita
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03340q

tipar bolero
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03487u

detaliul ar fi paietele cusute
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03335l

lucrul pe dos
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03574i


din fata
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03565o


din spate
CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Dsc03560w

Nu este chiar foarte eleganta dar ma reprezinta

Concurenta 15. Noemi

Am facut si eu la repezeala un compleu, fusta cu bluza din catifea elastica usor creponata.
Inspiratia mea a fost costumul popular romanesc, am incercat sa fac ceva original, feminin datorita fustei mulate, sexy prin spatele decoltat, si luxos datorita materialului si margelelor cusute manual.
La compleu am asortat si o esarfa cu terminatie dantela din bumbac.
Am cusut (asa cum am stiut de bine) margele si strasuri pe motiv geometric.
Ah si totul este realizat fara tipar chiar daca e relativ simplutz eu sunt mandra ca mi-a iesit asemeni schitei de conceptie.
Sper sa va placa, si multumesc diada pt imbold, daca nu erai tu ieri nu era nici costumul asta azi.

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7493

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7501

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7503

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7504


CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7505

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7506


CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA IMG_7517



_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de leonutza69 la data de Lun 27 Dec 2010, 12:35 pm

Sant prima?Pot sa felicit toate fetele pentru creatiile lor, sant cu adevarat deosebite, as fi vrut si eu sa particip dar nu am avut efectiv timp de nimic...sa le purtati sanatoase, sa va aduca noroc la inceput de An.Eu votul meu il dau pentru Stoy, cu felicitari...
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 51
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de ciresicca la data de Lun 27 Dec 2010, 12:52 pm

Desi a fost cam greu sa ma decis, am votat si eu pentru Stoy. Felicitarile mele pentru rochie, e superba, culoarea frumoasa, cade minunat, iar purtatoarea superba deasemenea!
Mi-au placut foarte mult si creatiile Maistrei, Louise27, Paulei Constantin, Clody, Pisi, Violeta25 si Noemi.
Maistra, ai o silueta superba si iti sta tare bine cu culori vii!
Pisi, frumos ca de obicei, combinatia de culori mi-a placut foarte mult si te prinde bine.
Noemi, mi-a placut tare mult ideea ta de inspiratie folclorica si margelele pe material. Intr-adevar pozele nu prea te ajuta, dar sunt convinsa ca in realitate arata mult mai bine materialul. Iar tu esti superba ca intotdeauna!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Lun 27 Dec 2010, 1:00 pm

Louise ai votul meu kiss
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de mykya la data de Lun 27 Dec 2010, 1:18 pm

Felicitari tuturor concurentelor, ati muncit din greu pentru a realiza aceste tinute. Bineinteles ca gusturile difera. Unele imi plac altele nu, este normal pentru oricine. Deasemenea sunt sigura ca fetele cu un corp frumos sunt avantajate la votare si de silueta, pe cand cele mai plinute pornesc cu un mic dezavantaj. Dar stiti cum se zice ~grasa si frumosa~. Cred ca este mult mai greu sa realizezi o tinuta pentru un corp mai voluptos pentru ca trebuie sa alegi cu grija modelul, sa te avantajeze, trebuie sa adaptezi tiparul, trebuie sa ai grija la ce culoare alegi si foarte important este si materialul. Asa ca, pentru ca eu sunt din tabara acestora din urma mi-a fost foarte greu sa ma decid pentru ca nu m-as vede, din vina mea bineinteles, in niciuna din tinutele prezentate. Am decis sa votez totusi tinuta prezentata de Violeta. Este o tinuta eleganta, nu este tipatoare, si, daca rochita ar fi croita un pic mai lunga si nu mini cred ca ne-ar avantaja si pe noi, cele mai plinute. Este o rochita care mi-a atras privirea de cand am vazut-o. Felicitari tuturor, fiecare dintre concurente merita sa castige! Sper ca nu v-am necajit, iar daca da, imi cer mii de scuze! bucurie
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 44
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Savu Ramona la data de Lun 27 Dec 2010, 1:19 pm

Stoy , dupa cum am mai zis , superba rochita , ai votul meu.


Ultima editare efectuata de catre Savu Ramona in Lun 27 Dec 2010, 1:20 pm, editata de 1 ori
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de nicky3128 la data de Lun 27 Dec 2010, 1:19 pm

Felicitari fetelor, ca de obicei faceti niste lucruri foarte frumoase.Sa le purtati cu placere si sa va bucurati de ele.
Eu votez pentru Louise27.Mi-a placut din prima clipa cand am vazuto.
kiss
nicky3128
nicky3128
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 33
Localizare : braila
Data de inscriere : 19/01/2010

http://bijuuri-nicky.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de artbaby la data de Lun 27 Dec 2010, 1:36 pm

Violeta25 ai votul meu,s-o porti cu placere.Succes!
artbaby
artbaby
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 40
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/06/2010

http://bebekart.wordpress.com/

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Karina33 la data de Lun 27 Dec 2010, 1:42 pm

Felicitari fetelor!

Am votat si eu ca cine stie daca mai apuc loc la pc saptamana asta.

Comentarii si explicatii dupa incheierea votarii, pana atunci tin pumnii!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 51
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de melus la data de Lun 27 Dec 2010, 1:43 pm

Deux pieces- ul Olimpiei m-a impresionat cel mai mult! Felicitari si la cat mai multe voturi pt. eleganta, calitate si bun gust!
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 41
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Adriana13 la data de Lun 27 Dec 2010, 1:50 pm

Olimpia, m-ai impresionat cu compleul tau! love
Iti acord votul meu cu mare drag.
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de marina40 la data de Lun 27 Dec 2010, 2:09 pm

Daca fetele de varsta fetei mele ar avea cont,ar castiga Pisi .Felicitari doamnelor ati creat lucruri superbe,fiecare are frumusetea ei si toate sunteti castigatoare,iar noi v-am putut admira si aprecia, Flowers
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Felicitari!!!danabarbu2007

Mesaj Scris de daniellerose1 la data de Lun 27 Dec 2010, 2:18 pm

Felicitari, Danabarbu2007 - imi place foarte mult deux-pieceul tau , iar materialul folosit se potriveste de minune sezonului.
Ai votul meu cu siguranta!
daniellerose1
daniellerose1
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/12/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Lun 27 Dec 2010, 2:29 pm

multumesc mult daniellerose !ma bucur ca iti place!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 39
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de bibitu la data de Lun 27 Dec 2010, 2:48 pm

toata lumea merita sa castige ,sunt toate frumoase si sa castige cel mai frumos si cel mai practic,succes tuturor
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de aba la data de Lun 27 Dec 2010, 2:50 pm

Am votat si eu. Greu, foarte greu m-am hatarat, am ametit deruland pagina si incercand sa aleg. Felicitari tuturor concurentelor si sa le purtati cu drag. santa prietenie
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de louise27 la data de Lun 27 Dec 2010, 2:57 pm

Multumesc tuturor celor ce m-au votat si celor ce vor vota in continuare kiss
Bafta tuturor concurentelor si Sarbatori fericite!
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de petronela2008 la data de Lun 27 Dec 2010, 3:13 pm

Am votat si eu. Toate creatiile sunt minunate.Felicitari tuturor participantelor! CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA 756219
petronela2008
petronela2008
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 45
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de firicel la data de Lun 27 Dec 2010, 3:16 pm

Foarte greu mi-a fost si mie caci votand cu inima,as fi ales 4 modele,dar votand cu mintea,ca nu-mi mai merge mie chiar orice model,am votat un deux pieces care cred ca mi s-ar potrivi perfect wink Oricum,foarte frumoase toate,felicitari concurentelor care au trudit pentru creatiile lor si sa le poarte sanatoase si iubite intr-o seara magica kiss
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 60
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de ancone la data de Lun 27 Dec 2010, 4:54 pm

Un vot si de la mine. Greu de ales cand vezi atatea creatii minunate. Felicitari tuturor concurentelor. Bafta multa si Sarbatori fericite in continuare.
ancone
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de daiana25 la data de Lun 27 Dec 2010, 5:05 pm

felicitari fetelor superbe creati ca de fiecare data.am votat si eu.toate sunt minunate dar din pacate nu am putut vota decat una asadar am votat paula.sa le purtati cu placere Flowers
daiana25
daiana25
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 145
Localizare : resita
Data de inscriere : 05/08/2010

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de violeta25 la data de Lun 27 Dec 2010, 5:26 pm

multumesc frumos pentru voturi, ma bucura nespus faptul ca va place tinuta Flowers
Bafta multa tuturor participantelor! pupi
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 40
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Lun 27 Dec 2010, 5:39 pm

Am votat sui eu. Pe cine si de ce dupa incheierea concursului daca va fi cazul

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/
album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA Empty Re: CONCURS DEUX PIECES FESTIV - VOTAREA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB