Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Punct in cruce - creatii diverse (1)

+59
Dorulet
emmancita
godeta
valentyna_sweetly
Angelica18
moruna
Larisa09
denis21
dorinami
dienutzababy
diblaru maria
Dodo-pui
despina13cucli
georgeta.prnic
tinap
dia
vyky2010
anamaria79"
tantza_m
wonderful_leave
rucsy
vero50
Nicoleta Irimescu
Gianina4ever
corina corina
anka_gabi
ema
FILIPCAROL
anc@
ionela stefan
dorina64
lilianna
SilviaDumitrescu
carolina-bubulina
Giobsy
Crissy86
canadianca50
ilda
firicel
rossana
RamonaM
aba
vera_45
Wave
da-mely
floare de colt
georgi
veraelyazji
geany
67dana
duchess
Doina
DANIELA.I
stella
mihaelabuzatu
maria_covacef
diada
Admina
julix_2007
63 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Joi 15 Dec 2011, 10:05 pm

Georgeta,nu fi modest,ce-am lucrat eu sint facute de-a lungul multor ani,deci cite ceva la citiva ani.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 15 Dec 2011, 11:16 pm

Si la mine situatia este aceasi,am postat lucruri facute de-a lungul timpului.Doar nu suntem ateliere,de lucrat in serie pe banda rulanta.Lucrarile de mai sus nu au varsta,sunt cu valoare ,de cand a-ti terminat de cusut ultima ata,si valoarea lor creste in timp.Acestea sunt comorile familiei.
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de RamonaM Joi 15 Dec 2011, 11:22 pm

Foarte frumoase, la pernuta ai avut de munca nu gluma.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de firicel Joi 15 Dec 2011, 11:26 pm

Tina imi place pernuta!Seamana modelul cumva cu modele bucovinene.Panselutele sunt dragalase foc!Simplu dar tare frumos si de efect tablouasul cu casuta!Felicitari draga mea si la cat mi multe creatii! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Joi 15 Dec 2011, 11:29 pm

Asa este Georgeta,rezista probei timpului.Copiilor mei le place foarte mult aceste lucruri,le-am cusut la toti cite ceva,am in dulap pernute goblen,tablouri(cu flori,cu peisaje..etc)goblen pentru tapitat scaun,3 covorase..Am sa-mi scot comorile miine,le fotografiez si le voi posta curind.
Multumesc Firicel,e cusuta acum citiva ani buni cind aveam ochi sa cos pe negru,acum nu cred ca mai pot.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 15 Dec 2011, 11:57 pm

Tinap ce frumuseti ai!Bravo tie!Pastreaza-le! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de despina13cucli Vin 16 Dec 2011, 11:24 am

f frumoase creatiile
eu am scos dintr-un mileu vechi o floare si am împodobit o rochie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Dum 18 Dec 2011, 9:52 pm

Fetelor,azi am umblat la lada zestre(vorba vine),si am pozat ceva din comorile mele,cusute de-a lungul anilor,una e cusuta de mama mea,la unele m-a ajutat la ümplut"caci stateau prin dulap de multi timp.Asta e pentru tapitat un scaun,cusut cu linai:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]si detaliu:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bunica citind nepoatei:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Oitele venind la casuta::[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Maci:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fetita si baietel in leagan:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aceasta e facuta de mama mea,eu copil fiind,ma punea sa umplu:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si ultima cusuta,bobocul de jos l-am adauget eu sa fie armonios:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 18 Dec 2011, 9:57 pm

Tinap, superbe. Copilasii in leagan imi plac la nebunie.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Dum 18 Dec 2011, 10:07 pm

Multumesc Julix,i-am facut cu planul sa fie pusi in camera viitorilor mei nepoti(am doar o nepotica),deasupra patuturilor.Lasa ca si in zona ta ,se fac lucruri foarte frumoase.Moldova a fost intodeauna bogata in artizanat.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Dum 18 Dec 2011, 10:20 pm

V-am spus si am avut dreptate,SUNT COMORI!Mi-e imi plac florile,(aranjamentele florale,motive populare florale....tot ce tine de flori),pe locul doi sunt peisajele(am si eu incepute doua goblene cu peisaje,de vreo 4 ani)sunt spectaculoase terminate,dar greu de lucrat(pentru mine).Acestea sunt adevaratele mosteniri valoroase ale familiei.Multe felicitari! kiss
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 18 Dec 2011, 10:29 pm

georgeta.prnic a scris:V-am spus si am avut dreptate,SUNT COMORI!Mi-e imi plac florile,(aranjamentele florale,motive populare florale....tot ce tine de flori),pe locul doi sunt peisajele(am si eu incepute doua goblene cu peisaje,de vreo 4 ani)sunt spectaculoase terminate,dar greu de lucrat(pentru mine).Acestea sunt adevaratele mosteniri valoroase ale familiei.Multe felicitari! kiss

Asa este. Doar ca incet- incet aceste comori vor disparea, pentru ca prea putina lume mai lucreaza asemenea minunatii. Ce este mai grav e ca satul romanesc nu mai este pastratorul acestor comori, ci "second hand la mana-a doua/purtate, dar curate" vorba unei emisiuni de divertisment.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Dum 18 Dec 2011, 10:53 pm

Asa e Julix,ce pacat ca dispar!Eu ma emotionez intotdeauna cind vad un lucru facut de mina omului.Te uiti la el,il admiri, si stii ca dincolo de asta a fost o persoana care a pus acolo emotiile ei,dorurile ei fericirile si durerile,amintirile,sperantele....e o bucatica de viata in viecare lucrusor facut de mina omului!
Multumesc Georgeta,da si eu le consider comori,mai ales ca sint migaloase.
Buchetul de trandafiri,mai am unul,necusut,asa cum l-am cumparat,doar o bucata de itamina,diagrama si firele.Am cumparat doua ca am 2 fete,dar cine stie cind ii vine rindul la cusut.Nr,1 pe lista de goblene sint niste peisaje de iarna,cu niste copii saraci carind lemne intr-o padure in viscol.Daca pot,voi pune si diagrame.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Dum 18 Dec 2011, 10:55 pm

Ideea mea ,era sa pastram aceste lucrari in familie si sa le predam din generatie in generatie.Eu stau cu soacra mea in casa.Are lucruri facute de bunica ei,lucruri facute de ea cand era doar o copila,foarte bine pastrate.Eu invat de la ea sa le pastrez la fel.Pentru mine sunt comori,si fetele mele le vor mosteni,si le invat valorile familiei noastre.Sper sa existe cat mai multe familii,care sa ma inteleaga,si sa invatam unele de la celelalte.Intra la"poze pentru inspiratie-tricotat"si "costum popular"si spune-mi parerea ta.Chiar si un PM(julix)


























georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 19 Dec 2011, 8:33 am

Superbe,Tinap! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Giobsy Lun 19 Dec 2011, 9:22 am

Cu riscul de a fi off topic, trebuie sa spun ceva.
Si eu am gandit ca se vor pierde traditiile si in special frumusetile create de maini harnice si pricepute.
Dar uite cate creatii si cat frumos s-au strans doar aici, pe forum!
Putini dintre creatorii de frumos au acces la internet. Deci, in realitate sunt mult mai multe maini pricepute.
Eu cred ca mai exista speranta. Ne-am strans aici cateva mii de iubitori de frumos, de creatii handmade.
Poate nu e totul pierdut.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Lun 19 Dec 2011, 10:46 am

Asa e Giobsy,aici pe forum e doar o picatura,in satutele romanesti,ascunse printre vai si dealuri,mai sint comori ascunse.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Dodo-pui Lun 26 Dec 2011, 3:44 pm

Tinap ..erau doar draperiile mele :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de RamonaM Lun 26 Dec 2011, 4:11 pm

In luna decembrie am cusut un saculet pt plantele medicinale, pt sotul meu sa/l ia la munca. Este cusut cu modele traditionale din Moldova

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Lun 26 Dec 2011, 4:35 pm

Mama,dodo-pui ce frumoase sint!!ce idee sati faci asa draperii,cusute de mana!Si ce danteluta bleo crosetata!tare frumoase sint!mI-ai dat o idee pentru un table runner.

ramona,tare frumos saculetul!Ce idee minunata,sa oferiun cadou(sticluta de parfum)in acest saculet.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Lun 26 Dec 2011, 4:38 pm

Foarte frumos lucrat,a fost cadou?A meritat munca,este reusit,si cred eu,original!Felicitari!Spor la lucru,si la anul! pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de RamonaM Lun 26 Dec 2011, 5:36 pm

Da cadoul de CRACIUN....miroase asa de frumos, menta, ttei si altele. Sotul meu este un mare consumator de ceai.

Multumesc
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Dodo-pui Sam 07 Ian 2012, 7:42 pm

Acele draperii sunt completate si cu o "cuvertura" cusuta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PS: Huna e a mea...dar nu-i din "punct in cruce" Embarassed
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de diblaru maria Sam 07 Ian 2012, 8:58 pm

Foarte frumoase,ca dealtfel tot ce lucrezi tu. Imi place ca nu te dai inapoi de la nimic ce inseamna lucru de mana,si cred ca ai un real talent felicitari.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de tinap Dum 08 Ian 2012, 7:59 am

dodo-pui,am ramas cu gura cascata!Ce frumusete de cuvertura!!
Felicitari!Imi place tare mult! Flowers bucurie
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB