Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 2

+96
afilimonb
oanah
ancabanu
dansdk
carmenlenuta
clauditza
ocrucianu
peskaroosh
aidil
valentinadof
Aurora31
valentina_d1986
kerkyra
dana3082001
cilia24
maddy0805
despina13cucli
gogu1
ruca
glamvintage
cif2010
marius aur
danielabordei
alfacosmin
IOANA 80
silkpilk
Larisa
ChrisReeana
tuki_cocu
alice07
ALICET
andrasonia
M.Emilia
alinutza_andrei08
nicopop
monica11
diada
Chirrox13
ileana cosanzeana
nicoleta_mc
ellybijoux
clodi
alexia
louise27
symos
dimaoana
vero50
moruna
ancuta_ancuta
aurishta
vilcris
nastureicolorati
kla78
rianna
mykya
danyelyta28badea
emmancita
la261019
iulia1512
MihaelaT
EuIrinuca
nicoleta_vls
mdlupu
i.xell
danae
p93ia62a89
Adela Ispas
violeta25
Camy
angells
stoy
mariaz_09
Admina
Savu Ramona
margot
alexaaa08
arielas
rosita
danabarbu2007
aurelia.c
mariag
gaza
anemarie
lucianemil
norelif
tomari
laurin
jade84
avramescu
Vitrina
geany
niculaie
amoni
Karina33
Uca
MagdaMarin
100 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de danae Vin 01 Apr 2011, 7:02 pm

Aurishta, ce masina ai? Eu la xl 5500 am avut acceasi problema ca sa imi dau seama ca a ruginit suveica. zid Si nu am umezeala in casa si mereu e unsa si nici nu cos foarte mult la ea. Dupa ce am desfacut-o peste tot, pare ca merge dar zici ca trece acceleratul cand cos.

Ancuta, regleaza marimea pasului si latimea cusaturii si va iesi. Cusatura este de fapt, un fel de zig-zag.


Ultima editare efectuata de catre danae in Vin 01 Apr 2011, 7:03 pm, editata de 1 ori (Motiv : gramatica)
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Sam 02 Apr 2011, 1:15 am

danae multumesc de sfat! loare se pot regla astea la masina mea? ca eu parca am citit ca nu le pot regla...(ls2125); ma uit maine pe cartea ei ca acum e muult prea tarziu sa incep sa fac zgomot prin casa! sper sa se poata regla si sa rezolv problema ca am senzatia ca am dat banii pe fereastra pe piciorusul ala! zid
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de aurishta Dum 03 Apr 2011, 10:19 am

Danae, am un Privileg nu-stiu-de-care Smile , unul luat de la Quelle. Masina e luata cam acum cinci ani. Suveica n-are nimic, m-am uitat cu atentie! Cred ca are o problema care necesita interventia unui mecanic. Si nu stiu nici unul! zid Sunt asa de manioasa ca nu-mi merge masina! zid , scot fum pe nari! Am ramas cu o rochita la jumatate zid
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de moruna Dum 03 Apr 2011, 3:01 pm

Am un janome jr1012 . Am cumparat ac dublu si am incercat sa cos cu el . Unul din ace coase si celalat nu . Imi puteti spune daca pot face ceva? Va multumesc !
moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de geany Dum 03 Apr 2011, 3:08 pm

Ai infirate ambele ace? scratch
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de aurelia.c Dum 03 Apr 2011, 7:20 pm

geany a scris:Ai infirate ambele ace? scratch

=))

Imi cer scuze ca sunt pe langa subiect, dar nu m-am putut abtine... Geany ai fost prea tare Smile)
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de geany Dum 03 Apr 2011, 8:16 pm

Hai mai nu rade Embarassed doar am mai auzit ca s-a infirat acelasi fir prin ambele ace... sau unul nu a fost infirat deloc...

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de vero50 Dum 03 Apr 2011, 8:21 pm

Dragele mele, cred ca MECANIC scrie pe masinile voastre. Dar mai exista asa ceva in ziua de azi? Eu nici nu vreau sa ma gandesc ca mi se va intampla ceva la Ileana mea din 1974 ...
vero50
vero50
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 06/03/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de geany Dum 03 Apr 2011, 8:28 pm

Vei gasi un mecanic la o firma de industrie textila, in principiu masinile sunt la fel pe interior, diferenta la masinile noi este ca sunt mai multe functii, ceea ce nu schimba foarte mult interiorul...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de moruna Lun 04 Apr 2011, 1:34 pm

Ioi Geany ... Smile bineinteles . Eu am cartea tehnica in franceza si nu intelegeam prea bine , asa ca am pus firele dupa explicatiile dintr-o carte tehnica de la o mashina Brother ls . Unul coase si unul nu . In general care este cusatura ce se foloseste la acul dublu ? dreapta ?
moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de geany Lun 04 Apr 2011, 2:05 pm

Daca acul are tija pe mijloc, atunci cusatura trebuie neaparat setata tighel mijloc. Daca tija acului este pe stanga sau dreapta (am vazut si asa ceva), trebuie setat in asa fel incat acul sa bata pe mijloc, alfel risti sa il rupi de la prima bataie.

aaaa, cred ca acum am inteles intrebarea ta, da cusatura trebuie sa fie dreapta (se numeste tighel)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty cum reglez masina XL5500

Mesaj Scris de dimaoana Joi 07 Apr 2011, 9:27 am

Buna!
De curand am achizitionat o masina de cusut XL5500. Nu reusesc sa reglez lungimea cusaturii si latimea cusaturii. Cusatura imi iese foarte marunta. Cum sa procedez? Ma poate ajuta cineva?
dimaoana
dimaoana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Localizare : buzau
Data de inscriere : 27/03/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de amoni Joi 07 Apr 2011, 9:36 am


cum reglez masina XL5500
Scris de dimaoana Astazi la 07:27

Buna!
De curand am achizitionat o masina de cusut XL5500. Nu reusesc sa reglez lungimea cusaturii si latimea cusaturii. Cusatura imi iese foarte marunta. Cum sa procedez? Ma poate ajuta cineva?


Ai o rotita pe mijlocul masini de cusut de acolo reglezi pasul in functie de cit vrei sa fie pasul de mare e nuerotata de la 0 la 4.
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de dimaoana Vin 08 Apr 2011, 8:39 am

Merci amoni de raspuns
Problema este ca nici nu-mi trage materialul pentru a iesi cusatura. O avea masina probleme sau nu stiu eu sa umblu cu ea( fiind incepatoare) Cum sa procedez?
dimaoana
dimaoana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Localizare : buzau
Data de inscriere : 27/03/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de symos Dum 10 Apr 2011, 2:08 pm

ajutor mi s-a rupt cureaua de la masina de cusut am incercat si cu ciorap dar nu transporta bine..........si chiar aveam nevoie sa-mi termin cadourile pt fete...............ce ma fac?????????????ajutooooooooooooooooooooor
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Apr 2011, 2:12 pm

Stiu ce simti! zid
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de symos Dum 10 Apr 2011, 2:20 pm

da,poate ma ajuta sotul meu cand vine ......ca-i mai inventiv ca altfel sunt terminata.............vai si aveam nevoie doar o jum. de ora
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Mier 13 Apr 2011, 12:02 am

am si eu o intrebare...poate ma ajutati, va rog!
E posibil ca o anumita cusatura (de obicei folosesc un tip de cusatura) la masina de cusut brother LS 2125 sa se ...uzeze?!? ca asa trag eu concluzia Sad pasul respectiv nu vrea sa-l coasa deloc cum trebuie! ei si cum mut la alt numar (sunt pe numere tipurile de cusaturi) coase de n-am treaba! oare pt ca am folosit mereu felul ala ...s-a uzat?! e posibil ? ca eu ma tot mir
Multumesc!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de louise27 Mier 13 Apr 2011, 2:57 pm

Nu cred ca se poate uza o cusatura.......incearca sa-i reglezi tensiunea de la mica la mare si vezi la care coase mai bine... wink
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Mier 13 Apr 2011, 3:01 pm

louise multam de sfat! love am tot incercat! merg asa ...pe pipaite insa am preferat (deocamdata) sa schimb cusatura preferata! nu pot s-o fac pt multa vreme insa! ceva incercari o sa mai fac cu tensiunea...
PS-inca nu m-am prins cand trebuie sa fie mica si cand mare ... aceasta tensiune...functie de material...ac...? tot pe bajbaite, la nimereala, dar as vrea sa ma lamuresc ce si cum e si cu ea...
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de alexia Mier 13 Apr 2011, 3:25 pm

fetelor ajutor - am o masina Ileana electrica (defapt mai am una Nicoleta dar deocamdata merge) de la un timp cand trag mai mult la ea incepe sa miroase a ebonita arsa si scoate un pic de fum pe la stecherul care este alimentata masina, credeti ca s-a largit cureaua s-au trebuie s-o duc la un electrician? multumesc mult si va doresc spor la cos
alexia
alexia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de EuIrinuca Mier 13 Apr 2011, 3:42 pm

cheama un electrician, sigur e de la motor alexia
EuIrinuca
EuIrinuca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 151
Varsta : 54
Localizare : lucru de mana
Data de inscriere : 19/09/2010

http://lucru-de-mana.info/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de alexia Mier 13 Apr 2011, 4:59 pm

cred ca pana la urma asa am sa fac ca nu vreau sa fac un "foc de tabara" in apartament. multumesc mult
alexia
alexia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de Savu Ramona Vin 29 Apr 2011, 12:39 am

Ash avea si eu o intrebare , caci si eu am achizitionat un brother BM 3500, si ma gandesc ca poate am eu o defectiune sau ceva la a mea si sa iau masuri acum cat e noua si in garantie.
Cine are acest model la solicitat la blug facut tiv adica in 2 si sa faca probleme , adica sa sara la imbinari?
A mea sare si la piele subtire rau in 2.Deci citind mult inainte si documentandu-ma am crezut ca merge pe mai multe materiale, dar si la butoniere probleme inclusiv pe material. Deci cred ca e a mea cu o problema , altfel nu-mi explic la tot ce am citti aici despre model, si fiind noua sa nu mearga pe mare parte din ce ar trebui sa faca.
Intrebarea mea se adreseaza celor ce au modelul asta si au incercat-o la ce spun eu.Trebui sa o duc la o revizie ? Aceste probleme exista la toate ? Sau e a mea sensibila sau cu o problema si atunci sa incerc sa o rezolv cat e in garantie.
Multumesc anticipat celui care ma va lamuri, caci am incercat o mare dezamagire.


Edit Marinmagda18
Mutat de la "Ce masina de cusut recomandati"


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Vin 29 Apr 2011, 9:31 am, editata de 1 ori (Motiv : Mutat mesaje)
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Probleme tehnice masini de cusut

Mesaj Scris de aurelia.c Vin 29 Apr 2011, 9:08 am

Ramona, eu am testat-o si pe blugi si pe piele... La blugi am facut un tiv, si intr-adevar in dreptul cusaturilor laterale am mers putin manual, invartind cu mana rotita din dreapta, dar in rest a mers ok... La fel si pe piele, am incercat pe 2 straturi, era o piele potrivita, nici groasa nici subtire...
Poate e din cauza tensiunilor, n-o fi corect reglata...
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 2 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB