Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati ?(3)

+101
Carmencyta
emimari
lord_lesy
Gianina4ever
camelia-db
despina13cucli
LYNDA
i.xell
ChrisReeana
zorzonica_z
ndianai
Oanucik
tiana
tomari
alice07
leia
vladvas
deedee_d_89
Cornelya
FlorentinaA
liv22
nicopop
arielas
nicoleta_mc
valvoinicoleta
mykya
clodi
anaR
alinutza_andrei08
lennny
aurishta
esconado
Chirrox13
danabarbu2007
amoni
Andreea_u
corinasmile
emmancita
zahariaelouise
sunflowers
ancuta_ancuta
Lucia Ro
jade84
alexaaa08
Aditza
Marc
kabunta
elena.habasescu
jujabila25
Narnia
rozina
ismi3ismi
melus
felyss88
Panea Laura
moruna
andreeaX
norelif
iriclau
lotus nufar
Steluzza
Cristache
rosita
psychoralu
firimitura
d.dana.c
crazyalyna
shopmena
cris_tkp
diada
daniela_dav70
Adriana13
TeoCanada
danae
pisi
cristina.moncea
pitigoiul
louise27
Admina
Mickey
stefutza3
MagdaMarin
laurrra
Abinusu
Gabiuta
diana_roxana
cris69
nicolae arsenie
degetica
M.Emilia
Savu Ramona
stoy
aurelia.c
elenaxx
Uca
m-julie
niculaie
t_violett_e
geany
Noemi
Indra
105 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de diana_roxana Dum 28 Noi 2010, 12:37 pm

Degetica, sa stii ca eu am o masina cumparata din Plus. Tot la un pret mai mic. De mai bine de 4 ani cos aproape zilnic la ea si sunt destul de multumita. Daca o vrei doar pt uz casnic eu zic ca e ok. Daca vrei mai mult de atat poate e bine sa te orientezi spre o masina cu mai multe functii si firma sa aiba si reprezentanta in tara ca sa ai la cine apela in caz de nevoie. Eu am prin vecini un domn care se ocupa de reparatul masinilor si mi-o mai regleaza el cand e nevoie dar fara el nu stiu ce m-as face.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 28 Noi 2010, 1:38 pm

Vad ca se inscriu si citesc multe fete pe aici.Revin cu rugamintea mea:stiti cumva in Bucuresti pe cineva care repara masini de cusut?Nu am reusit nici pina acum sa fac ceva cu ea si tare mi-ar trebui la strimtat vreo doua bluze pentru sarbatori Sad
Mulumesc anticipat.
Poate cineva se indura .........
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Savu Ramona Dum 28 Noi 2010, 3:37 pm

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Am completat formularul de la Brother si in 2 zile sper sa primesc mail de la ei .
Cat despre masinile industriale , da stiu ca asa ceva ar fi cel mai indicat pentru piele, dar pretul unei astfel de masini depaseste suma de care dispun momentan pentru asa ceva plange
In functie si de raspunsul celor de la Brother am sa optez pentru o masina pe care mi-o pot permite momentan si eventual sa incep sa strang banutii si pentru una industriala. Eu nu o vreau SH din mai multe motive: unul nu sunt atat de priceputa ca sa stiu cum ar trebui sa mearga chiar daca ash proba-o inainte , iar in al doilea rand prefer sa beneficiez de perioada de garantie daca tot fac efortul sa-mi iau ceva scump.
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de t_violett_e Mier 01 Dec 2010, 7:10 pm

M.Emilia foarte folositor linkul tau, tocmai am raspuns intrebarilor din chestionarul recomandat de tine, sper sa am un raspuns cat de curand si sa gasesc masina de cusut potrivita pentru nevoile mele.
t_violett_e
t_violett_e
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de M.Emilia Mier 01 Dec 2010, 9:10 pm

ma bucur ca am putut fi de folos Smile
La multi ani de ziua noastra !
M.Emilia
M.Emilia
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de elenaxx Joi 02 Dec 2010, 11:44 am

Gata, am cumparat si masina de cusut, nu ce imi doream eu,din motive financiare, bate-le vina, dar pentru inceput e ok si aceasta. Am luat un Singer Tradition 2250, si sunt multumita. In curand o sa postez si prima fusta terminata de mine, care mi-a necesitat toata imaginatia mea si multe ore de citit pe net zid .
By the way, aseara baia mea s-a schimbat in atelier de croitorie
bucurie pentru toata lumea
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Abinusu Vin 03 Dec 2010, 12:14 am

Buna!

De cativa ani buni ma chinui sa achizitionez si eu o masinuta de cusut si pana acum nu am indraznit sa imi iau decat de-alea portabile, de plastic, de la teleshopping :D Pe la vreo 100 lei. Care crapa inevitabil dupa vreo 6 luni de utilizare moderata...

Asa ca de vreo saptamana am indraznit sa ma uit dupa masini casnice mai serioase si ma tentau foarte mult cele de la Singer... Am auzit eu ca ar fi foarte bune. Asta pana sa dau de forumul asta :D

In alta ordine de idei, deoarece nu am avut rabdare sa citesc primele doua capitole in intregime, rog pe cineva sa se uite putin la 'cerintele' mele si sa imi indice si mie unul/doua/trei modele potrivite din care sa fac o alegere finala. Initial voiam sa dau comanda pe net :D , dar dupa ce am rasfoit putin subiectul asta aici pe forum m-ati convins ca e nevoie sa dau un raid prin reprezentante. So...

- sunt incepatoare, dar imi doresc foarte mult ca masina sa aiba cat mai multe functii, sper sa invat intr-o buna zi sa le utilizez pe toate. Chiar daca nu o sa se intample, in general imi place sa cumpar chestii cat mai bine 'echipate';
- bugetul meu initial era de 500 RON, asta ca asa vazusem eu niste modele mai rudimentare de la Singer, gen 155, 1507, etc. prin supermarketuri, la oferta, acum ceva vreme, dar acum am vazut ca au cam explodat preturile, am marit marja, sunt dispusa sa cheltui pe undeva pe la 700 lei, dar daca e un top of the top la oferta la 999 lei, sunt in stare sa dau banutii astia, daca ma convinge... ;
- vreau sa aiba in primul rand optiuni de ajustare lungime/latime a cusaturii, functie de SURFILARE e musai!, ac dublu (tot de la voi, fetelor, am aflat ca e bun pentru tivuri elastice, nu stiti cati ani la rand m-am chinuit sa tin cusaturile simple paralele :D si ma intrebam cum or face aia din industrie de le ies perfect... mda, silly me :P), cusaturi ascunse pentru lenjerie (imi doresc foarte mult sa pot crea lenjerie dupa bunul plac), sa mearga ok pe materiale grosute (visez sa imi croiesc taioare si sa imi pot stramta/ scurta blugii... la stofa de palton inca nu am pretentii), nu ma intereseaza neaprat modele de broderie, butonierele ar fi un moft, dar ar fi dragut sa aiba, oricum nu stiu ce masina cu mai mult de 5 - 7 cusaturi nu face butoniere... .

Cam astea ar fi caracteristicile dupa care ma uit. Bineinteles ca idealul e sa aiba cat mai multe cusaturi, dar sa fie si buna, adica prefer sa am cu 5 cusaturi mai putin la acelasi pret, dar sa ma tina mai multi ani, sa coasa impecabil, sa fie mai silentioasa, sa nu fie lenta, etc. etc.

Sper sa ii sune cuiva de aici cunoscuta combinatia, poate gasiti ceva si pentru mine, astept pareri!

Va multumesc mult!
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de laurrra Vin 03 Dec 2010, 12:38 am

Masina Brother LS2125 o gasesti la 470-500RON.
Este marca de calitate si in plus are si ac dublu :P
Nu se merita sa dai 1000RON pe cateva cusaturi care le poti avea si cu 500RON, plus produs de calitate.
laurrra
laurrra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 34
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/10/2010

http://rochite.blog.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Dec 2010, 6:49 am

Abinusu surfilarea nu o face nici o masina de cusut simpla(liniara)
Asta doar festoneaza.Nu surfileaza.
Functia de surfilat o are decat un triplock.
Iar cand citesti in magazin ca masina de cusut are si functie de surfilare e impropriu spus.E o cusatura in zig-zag si atat.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de stefutza3 Vin 03 Dec 2010, 8:43 am

eu am un singer nu stiu ce tip e. nu prea am folosit-o pana au dar m-am hotarat sa o pun la treaba.
mai am inca in beci si singerul ala antic care e nefolosit de zeci de ani si in casa am una japoneza pe care m-am jucat ani de zile.
poate imi spuneti si mie ce cusaturi stie sa faca masina asta ca eu am folosit-o deocamdata doar pe aia dreapta si in zig-zag
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Dec 2010, 9:00 am

Exact modelele din cea de a doua poza stie sa faca.
Zig-zag de la cel ingust la cel lat.
Zig-zag in pasi care e bun la atasarea elasticului de la chilotei si nu numai,e o cusatura elastia.
Urmatoarea cusatura e cea elastica invizibila.
Apoi urmatoarele sunt invizibile,

Semnele rosii sunt pasii de butoniera,adica face butoniere in 4 pasi numai ca semnul rosu de la mijloc e pentru intaritura de la capete.

Uite AICI un manual,unde poti vedea cum se folosesc cusaturile.

Si inca un sfat.Cauta pe google singer,imagini pana gasesti poza

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Uca Vin 03 Dec 2010, 10:08 am

marinmagda18 a scris:Abinusu surfilarea nu o face nici o masina de cusut simpla(liniara)
Asta doar festoneaza.Nu surfileaza.
Functia de surfilat o are decat un triplock.
Iar cand citesti in magazin ca masina de cusut are si functie de surfilare e impropriu spus.E o cusatura in zig-zag si atat.

Magda, nu toate liniarele au numai cusatura zig zag pentru surfilare.
Nu stiu daca se numeste tot surfilare, dar in lipsa de triplock eu ma multumesc si cu cele trei cusaturi care in cartea masinii mele sunt trecute ca si cusaturi de " surfilare" respectiv cusaturile cu nr 6 , 7 si 8 ( click pe imagine sa se vada mai mare)

brother bc 2100

Aspectul creat pe materiale pentru mine e multumitor, mult mai frumos decat cu zig zag, clar nu se compara cu un triplock, dar in lipsa de acesta folosesc aceste cusaturi.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Dec 2010, 10:18 am

Si eu am aceste cusaturi si tot cusaturi de surfilare sunt numite in manual,dar adevarata cusatura de surfilare triplockul o face.
Am incercat si eu sa le folosesc dar nu mi-au placut.
Dar vorba ta in lipsa triplocklui ne adaptam si ne folosim de ce avem. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de stefutza3 Vin 03 Dec 2010, 5:02 pm

marinmagda18 a scris:Exact modelele din cea de a doua poza stie sa faca.
Zig-zag de la cel ingust la cel lat.
Zig-zag in pasi care e bun la atasarea elasticului de la chilotei si nu numai,e o cusatura elastia.
Urmatoarea cusatura e cea elastica invizibila.
Apoi urmatoarele sunt invizibile,

Semnele rosii sunt pasii de butoniera,adica face butoniere in 4 pasi numai ca semnul rosu de la mijloc e pentru intaritura de la capete.

Uite AICI un manual,unde poti vedea cum se folosesc cusaturile.

Si inca un sfat.Cauta pe google singer,imagini pana gasesti poza

MERSI pupi
doar ca nu prea ma pricep la teorie. are si un piciorus cred ca pt butoniere dar inca nu am descoperit cum se foloseste
mersi pt ghid. o sa ma uit si pe al ei dar nu scrie in romana ca e luata din spania
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Mickey Vin 03 Dec 2010, 5:36 pm

Eu nu sunt in masura sa va recomand o masina anume.Pana acum am avut o amarata de Ileana cu care nu am indraznit sa-mi lucrez nimik,doar retusuri mici.De curand mi-am luat un Brother XL 5500,inca nu am intrat in posesia ei.Credeti ca am facut o alegere buna? Pot lucra orice fel de material cu ea? Multumesc!
Mickey
Mickey
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 62
Varsta : 47
Localizare : Slatina
Data de inscriere : 23/11/2010

http://autismcatalina.blogspot.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Abinusu Vin 03 Dec 2010, 11:09 pm

Fetelor, va multumesc mult de raspunsuri. Am mai reusit sa citesc prin capitolele anterioare si mi s-a pus pata pe Brother BM3500... Mi se pare buna si ca functii si ca pret, mai ales ca acum e la oferta pe site-ul alora de la Brother Sibiu - e 699 RON. Transport gratuit :D

LS2125 imi pare putin cam simpluta... Marturisesc ca nu stiu sa utilizez nici 30% din ce scrie ca stie ea sa faca, da' nadajduiesc sa invat mai multe in curand! (Pana acum nu am facut decat sa trag tivuri/ sa scurtez, stramtez, adaug bias, parca asa ii spune, si le-am facut cu o masina care nu stia decat sa faca o cusatura simpla si sa bobineze :D)

Intre BM3500 si Brother BC2100 e mare diferenta? La pret ar fi vreo 250 RON, da' as vrea sa stiu daca chiar as simti lipsa celor catorva cusaturi in plus si daca isi indeplineste mai cu simt de raspundere functiile, adica daca se vede diferenta la 'surfilat', la materialele mai groase (vreau sa stramtez blugi si sa confectionez pantaloni din latex :D), etc.

Cam astea sunt nelamuririle mele, daca puteti sa ma mai luminati inca o data, as fi foarte recunoscatoare, saptamana viitoare vreau sa o am!!!
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Admina Sam 04 Dec 2010, 3:16 am

Pentru latex, cred ca nu e nevoie de masina de cusut. wink


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de louise27 Sam 04 Dec 2010, 1:15 pm

Imi poate spune cineva daca exista o masina de cusut casnica ,care sa si surfileze ? Multumesc!
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Abinusu Dum 05 Dec 2010, 12:33 am

Admina a scris:Pentru latex, cred ca nu e nevoie de masina de cusut. wink

Wow, Admina! Nu stiam ca se poate asa ceva... Cred ca sunt pe dinafara rau de tot Shocked
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de pitigoiul Dum 05 Dec 2010, 5:31 pm

Am cautat mult si pana la urma mi-am luat un brother bm 3500.
Sant super incantata de ea.Coase cu ac dublu, surfileaza, are multe cusaturi pt materiale elastice.Am incercat-o pe materiale subtiri - voal, tricot- elestic- mediu ca grosime si tricotaj la masina- deci grosut.
Coase corect chiar si peste cusaturile unde sant mai multe straturi de material.E silentioasa. Sant f multumita.
pitigoiul
pitigoiul
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 54
Localizare : deva
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de louise27 Dum 05 Dec 2010, 7:24 pm

Poate pui si niste poze cu cusatura de surfilare ...te roooooooog.Eu nu sunt inca hotarata cu privire la masina de cusut ce o voi achizitiona ,in curand sper.
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de cristina.moncea Dum 05 Dec 2010, 8:25 pm

buna fetelor
are cineva o masina de cusut Veronica cu pedala? am gasit una veche de 30 de ani nu a fost untilizata niciodata si as vrea sa o incerc dar nu stiu sa o folosesc
daca ma poate ajuta cineva in sensul asta este extraordinar.
am incercat sa pun ata dar cred ca gresesc pe undeva ca imi scoate ata din ac.
am gasit si o cutie cu piciorusele ei, cu suportii pt brodat.
eu am o masiina electrica cateva notiuni am.
cristina.moncea
cristina.moncea
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 53
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/08/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de niculaie Lun 06 Dec 2010, 9:43 am

@Albinusu, intre BM3500 si BC2100 (mai nou DS120 sau MS4NT) diferenta este ca BM-ul este o masina electromecanica - motorul principal misca si camele pentru zigzag, pe cand BC e computerizata, la zigzag are alt motoras electronic pas-cu-pas.
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de pisi Lun 06 Dec 2010, 9:56 am

Abinusu eu am BM3500 si pot sa zic ca-si face treaba f bine.Am ramas uimita chiar cand am reusit sa cos piele destul de groasa cu ea,avea cred 1 mm grosime plus intaritor lipit de ea.La pretul care e acum eu zic ca merita iar diferenta de 250 lei pt. cealalta o dai doar daca intradevar ace ceva in plus care merita nu doar cusaturi decorative care oricum nu le folosesti.
Cat despre surfilat cred ca s-a mai discutat ca nu exista masina liniara care surfileaza.Fetele numesc acel zig-zag surfilat si sunt multumite,da un aspect placut si daca esti multumita nu are rost sa investesti in masina de surfilat.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Abinusu Lun 06 Dec 2010, 10:23 am

Da, pisi, asa m-am gandit si eu... Am inteles ca BC este computerizata, dar nu stiu daca imi trebuie deocamdata chiar asa ceva si mi-as lua accesorii de 250 lei... Ace, picioruse, ate, etc.

niculaie, nu prea inteleg ce spui :D Scuze, dar sunt niste termeni prea complicati pentru mine. Voiam doar sa stiu daca se vede diferenta la cusaturi... Adica daca BC2100 isi face treaba mai bine. Ca daca rezultatele sunt net superioare, as inclina sa mai dau niste banuti in plus, numai sa ma apropii de perfectiune love

Si da, pitigoiul, ai putea sa ne arati si noua cate ceva facut la BM3500? Ma intereseaza cusatura aceea zig-zag careia ii zicem 'surfilare' mai ales si cum ti-a iesit cusatura pe piele, parca ai spus! Multumesc anticipat!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 06 Dec 2010, 2:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : inlocuit rosu cu verde)
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(3) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB