Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Masinile noastre de cusut - cap 1

+47
ioana soare
Lia33
annelise
mes
totolina
RalucaS
diane
dandana
Adriana13
livia1981
Diana
alexya
alyna
dana_mi16
ciresicca
Clio_Ela
DANIELA.I
cleo
ariana
babuscky
geany
jeni_m
lora17
lizbethlizz
kla78
zylv
loremunteanu
andreeaX
luiza
postoleirina
danutzii2
anne-marry
sayuri
arime
tomari
vilcris
mary
Admina
Dionisia
lorinaoo1
comun
MihaelaT
Ania
duchess
cris69
Camy
diada
51 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 21 Apr 2009, 3:43 pm

Nu stiu ce am facut, credeam ca am postat, dar nu apare Sad
Daca am scris aceleasi lucruri la alt subiect, imi cer iertare, --- ori am gresit, ori am dat doar sa vad ce am scris si nu am trimis Sad

Am reusit!!!!!!!! Pe la ora 3 noaptea ... a inceput in sfarsit triplocul meu sa imi rasplateasca si mie chinul:)
Va multumesc pt postari, a fost buna ideea de a cauta in manualele de la alte masini!
Am tot cautat schite despre cum arata cusatura la cel cu trei fire, si am reusit in final. Dar inca nu stiu cum sa reglez firele cum trebuie. Ba e prea strans, ba prea larg, ba merge o bucata si apoi e iar larg... Dar nu am avut rabdare, asa ca am surfilat asa cum am putut, vroiam sa imi termin bluza.
Probl e ca nu am nici un indiciu, nu sunt numerotate nivele de indindere a fireloc. Abia am reusit sa imi dau seama care fir de la care papiota e Smile
Dar cu timpul o sa reusesc eu, si mai ales cu ajutorul vostru.
Acum ramane sa mai incerc sa aflu ce stie masinuta de cusut noua. Are 40 de programase, incluxiv floricele si ftrumzulite, 4 sau 5 tipuri de butoniele - dintr.un pas
Acul dublu nu stiu sa il folosesc, il aveam si la cealalta masina de cusut, dar nu am avut nevoie, cum nu am facut decat lucrusoare simple de vara, si nici timp nu a fost.
Cu timpul o sa descopar eu Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Mar 21 Apr 2009, 4:37 pm

Luiza s-o folosesti cu placere! abia astept sa-ti vad creatiile, si mie mi-a placut mult masuta lol!



Mihaela 75 abia astept sa-ti vad creatiile, sa ne arati si masina cealalta! cos

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 21 Apr 2009, 6:28 pm

am pozat si masina noua. Dincolo, la ce am cumparat, pun si materialele alese ieri.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty masini

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 01 Mai 2009, 10:47 am

astazi am sa va arat masina mea de brodat cu program,dar am sa va arat si ce masini am eu in atelierul scoala,tot ce trebuie ca sa confectionezi un produs vestimentar:masini simple,masina triploc,overlock cu 4fire si 5fire,masina zig-zag,masini de cusut lant(pt,materiale elastice),masina de cusut nasturi,masini de cusut ascuns,masini de butoniere.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 01 Mai 2009, 11:09 am

wouuuu! un intreg arsenal aveti la scoala.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Vin 01 Mai 2009, 11:17 am

Foarte frumos,asa sa tot invete copiii cu drag.Eu am facut scoala de confectii imbracaminte,dar atelierul nostru lasa de dorit.Masinile care le aveam erau functionabile dar....nu ce vad eu aici in pozele de la tine maistra.si pentru aia am fost si cea mai buna eleva din clasa(nu ma laud,asa e rade ) dar daca nu practici imediat in continuare ...Eu ma bucur ca ai venit maistra printre noi,cand vad tiparele si explicatiile scrise,imi amintesc exact cum eram la scoala si cum ce masuram intre noi colegele. hug
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de arime Vin 01 Mai 2009, 5:23 pm

Am tot promis o poza cu masina mea de cusut si nici pana in ziua de azi n-am reusit sa o pozez, spre rusinea mea zid Asa ca am salvat o poza de pe net sa va fac cunostinta cu ce detin, nu este o masina sofisticata, dar sper sa ma ajute sa croiesc lucrusoare frumoase! wink

BROTHER LS2125
Masina de cusut electromecanica, nivel basic
23 functii de coasere, 14 cusaturi nereglabile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty imi cumpar si eu Brother

Mesaj Scris de ciresicca Lun 04 Mai 2009, 9:53 am

buna fetele,

am urmarit cu interes discutiile voastre despre masinile de cusut, mi-ati facut pofta sa-mi iau Brother Smile. Eu am acasa o masina de cusut mica de voiaj, cu suveica orizontala, plastic toata, nu stie decat sa coase material subtire in linie dreapta. Am fost in acest weekend la Iasi la o firma care comercializeaza masini de cusut si am facut o demonstratie cu Brother innovis 10 si m-am indragostit pur si simplu.
e fantastica, face o gramada de cusaturi, scoate 4 tipuri de butoniere, nu trebuie reglata cine stie ce..e tare, ce mai!
Costa in jur de 14 mil, e scumpa? voi ce ziceti? am vazut pe diverse site-uri si innovis-uri mai scumpe.
Am in lucru prima fusta si prima rochie (m-am impotmolit la bata, deoarece masina mea n-a mai vrut sa coasa, s-a blocat), sper sa revin cat de curand cu creatiile sa vi le arat (fusta e din Burda, iar rochia e creatie dupa o bluza de la Hellen).
toate bune!

L.E. aceasta e masina de care va povesteam:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

e la un nivel intermediar, adica buna pentru ce imi trebuie mie..


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 04 Mai 2009, 10:03 am, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Lun 04 Mai 2009, 10:02 am

bine ai venit Ciresicca, ce sa zic, mie mi se pare mult 14 mil o masina de cusut, dar daca iti permiti, foarte bine, nu mai sta pe ganduri! eu am facut eforturi pentru un triplock de 8 mil... nici nu ma pot gandi macar la asemenea sume! cred si eu ca e fantastica! nu cred ca e scumpa pentru un brother, banuiesc ca face mult mai multe chestii, are multe cusaturi, etc.

da, am vazut acum, are si ecran LCD si multe alte optiuni.... cred ca e un vis s-o ai acasa! love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Lun 04 Mai 2009, 11:34 am

Pretul e bun,la Brother in bucuresti era 20mil acum cateva luni,ma tenta si pe mine insa era f mult;la 14 e mai accesibila cat de cat.
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 06 Mai 2009, 9:36 am

Am promis de luni intregi ca am sa pun si eu pozica cu masina mea de cusut, dar ca nu am stiut cum sa o atasez sper sa functioneze acum kiss

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

hug
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty va rog ajutati-ma

Mesaj Scris de alyna Vin 29 Mai 2009, 2:26 pm

de curand am achizitionat un singer 155 ,mi-am luat si piciorusele care nu erau incluse dar nu stiu cum a surfilez cu ea, ma poate ajuta cineva?
avatar
alyna
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bc
Data de inscriere : 29/05/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de postoleirina Vin 29 Mai 2009, 2:34 pm

eu am un singer 155, insa nu pricep ce fel de surfilare vrei sa faci. De aia in zig -zag presupun, pt ca altfel nici nu poate mai mult masina asta pt ca e o liniara.
Daca totusi te-ai referit la cusatura in zig-zag vezi ca pe rotita este un semn in zig zag care creste de la mai mic la mare. Setezi intai pasul(daca vrei mic pui la 1 sau chiar la 0,5) si apoi seletezi invartind rotita marimea zig-zagului. Nu ar tb sa fie dificil, dar daca mai nedumeriri poti sa intreebi.
Ps: pt ce sunt piciorusele care nu sunt incluse, de curiozitate?
eu am primit inclus: picior pt fermoar, picior pt butoniere si picior pt coaserea nasturilor.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Help..probleme cu masina

Mesaj Scris de alexya Sam 30 Mai 2009, 11:07 pm

Am stricat masina si probabil trebuie sa ajung cu ea la service.
Sunt posesoarea unei masini de cusut Singer 4210 de aproximativ o luna(sunt incepatoare...experienta zero... zid ).
Am zile cand sunt foarte incantata de ea love dar si zile cand nu vreau sa o mai vad fiindca imi rupe ata de "n" ori.. doar uneori si cand vrea ea ...la acelasi material si folosind aceeasi ata( nici eu nu prea stiu sa o setez dar sper sa invat din mers).
Astazi mi-a prins materialul si probabil am tras ceva mai tare pentru a iesi si am dereglat/descentrat ceva la mecanismul din interior. E vorba de acel cilindru mare din otel(nu stiu cum se numeste fiindca nu aprea nicaieri prezentat in manualul masinii).
Mi s-a mai intamplat si altadata sa-mi agate materialul si trebuia sa scot bobinele din interior dar dupa era ok si puteam continua. Mi-am dat seama de problema abia dupa ce am vazut ca nu vrea sa mai agate ata din bobina interioara si scotea un zgomot metalic intrucat acul nu mai nimerea in orificiul din cilindrul respectiv.
Luni urmeaza sa ajung cu ea la service-ul cel mai apropiat( din pacate din alt oras).
Am scris in speranta ca poate a mai trecut cineva printr-o experienta similara si mi-ar putea explica ce sa fac sa o reglez sau cel putin in viitor daca imi mai agata materialul.
Am incercat sa mai rotesc cu o srubelnita acel "cilindru mare din interior" dar fara succes fiindca mi se invartea si mecanismul din dreapta(rotita manuala care controleaza miscarea inainte-inapoi a acului) si astfel se pastra aceeasi distanta intre ac si locul in care ar fi trebuit sa intre in interiorul cilindrului.
Astept cu mare nerabdare sfaturile fetelor cu experienta si a celor care poate stiu putina mecanica... Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 4246
Multumesc frumos. hug
avatar
alexya
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Romania
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Dum 31 Mai 2009, 12:12 am

Buna si bine ai venit hug
Eu nu stiu daca te pot ajuta,dar dupa cum spui ca-ti agata materialul,pe mine ma duce gandul ca mosorelul(sponul)cu spui tu bobina din interior ;nu este bobinat uniform;sau poate e prea larg bobinat(sau prea strans).Numai in asa cazuri am avut eu asemea probleme la masina de cusut.
Oricum verifica daca asta este problema,daca nu mai asteapta la fetele pricepute sa te lamureasca ele.
pupici kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Dum 31 Mai 2009, 9:19 am

Alexya, eu zic sa o duci la service neaparat si sa o regleze ei pentru material mediu ca grosime cu o tensiune medie (ia o mostra de material la tine, sa o incerci dupa ce o repara). Pe viitor sa nu o lasi sa "trancane" sa scoata sunete metalice, ca inseamna ca e ceva in neregula cu ea; daca nu merge " ca unsa", dai materialul la o parte si faci putin pe mecanicul. In primul rand reinfilezi ata superioara, te asiguri ca are o tensiune buna (ata trebuie sa iasa usor prin discurile care o ghideaza, cand o tragi cu mana, dar nu foarte usor, deci sa opuna o rezistenta, totusi). Scoti bobina care intra in suveica si te asiguri ca este bine infilata (ata trebuie sa fie infasurata uniform, sa nu aiba denivelari sau galme, la infasurare, cum zice si Geany). Uite un link cu o masina Brother, si sistemul interior, suveica impreuna cu graifarul (sistemul care se invarte si tine bobina de ata): Suveica verticala Brother - vezi ultima poza.
Si mai poate fi problema cu tensiunea in firul inferior; scoti bobina de ata cu tot cu suveica si vei vedea pe aceasta un surub mic. Incearca sa-l invarti cu o surubelnita mica sau un varf de cutit, in asa fel incat ata, daca tragi de ea, sa iasa tot asa, usor, dar nu foarte usor zid Nu am cum sa-ti explic, vei simti la mana, dupa cateva probe. Deci sa asiguri o tensiune in firul inferior de ata, medie, normala.
Incearca sa cumperi ata de polyester, care are scame mai putine cand te uiti pe ea si care e mai rezistenta. In plus, cand iti face figuri pe un material la care lucrezi, ia o bucata de bumbac de cearceaf, sau una de denim si coase drept, ca sa o reglezi, sa-si revina. Dar totusi nu o forta, daca scoate zgomote metalice neaparat umbla la ea, regleaza tensiunea, presiunea piciorusului, daca are, lungimea pasului cusaturii, sa nu fie prea marunt.
Si cand iti mai incurca ata inferioara, sa ai la indemana un descusator, ridici piciorusul si materialul prins acolo si introduci descusatorul pe dedesubt, taiand atele incalcite. Sa nu tragi tare de acele ate sa le rupi, ca poti deregla sistemul de la suveica.
Si nu prea am inteles cum nu mai intra in lacasul suveicii, acul... Oricum este mai bine sa o vada un mecanic, si cat e in garantie, neaparat cei de la service.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Dum 31 Mai 2009, 11:19 am

Multumesc admina,tu esti experta si in explicatii si in tehnica,de cusut nu mai zic,am vazut cu toate ce frumos lucrezi.
Eu cred ca acul nu intra in acel lacas,deoarece fortand s-a cam indoit.Imi dau si eu cu parerea Smile
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Multumesc

Mesaj Scris de alexya Dum 31 Mai 2009, 12:35 pm

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Intr-adevar cred ca la mine bobina care intra in suveica nu e infilata bine.
Am sa verific tensiunea atei cum mi-ati explicat.
Cand imi mai incurca ata pe spatele materialului mai reinfilam bobina sau mai ajustam putin tensiunea din butonul de ajustare a tensiunii.
La mine mecanismul este orizontal. Oricum voi merge cu ea la service pentru a mi-o regla si in viitor voi fi mai atenta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc frumos hug
avatar
alexya
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Romania
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Dum 31 Mai 2009, 2:25 pm

Alexya, mi se pare mie, sau in poza postata acul atinge suveica? Daca da, nu cred ca e ok. Incearca sa verifici acul, cum a zis si Geany, poate fi indoit(il pui cu tesitura pe un plan drept si te uiti din profil, la el, sa fie paralel cu suprafata dreapta). Si neaparat sa verifici daca e bagat in orificiul lui, pana la capat, deci desfaci surubelul care fixeaza acul si il impingi in sus, cat de mult merge, apoi strangi surubul la loc.
Si nu cumva ai suveica din teflon sau alt plastic, sa se fi gaurit? Astea cu suveica orizontala sunt mai sensibile la socuri si de obicei nu am vazut de metal.
Oricum sa ii faci si o curatare de scame cu un spray cu aer comprimat sau cu o bucata de stofa sau polar si o pensula fina. Sa aduni toate scamele si apoi sa pui putin ulei pe partile in miscare. Dar daca mergi cu ea la service, iti vor curata ei masina.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Dum 31 Mai 2009, 3:37 pm

Apropos...admina spunei de spray cu aer comprimat pentru curatarea masinii,daca ai , de unde ai procurat asa ceva.As vrea si eu dar nu stiu unde as putea gasi si nici cum arata.Eu stiu doar acele pistoale din fabrici dar altceva nu.La triploc e ca si musai sa ai asa ceva,altfel se curata foarte greu sau doar superficial.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de alexya Dum 31 Mai 2009, 9:30 pm

Exact Admina, acul imi atinge suveica si nu mai nimereste orificiul din suveica in care intra inainte.
Ceva s-a descentrat cand am tras de materialul prins. De obicei mi-l prindea doar putin pana sub placa metalica dar acesta a fost mai moale si mi l-a tras pana in interior in suveica.
Oricum maine ajung cu ea la service fiindca nu mai am rabdare.
Am recitit manualul ...am schimbat picioruse, ac, setat tensiunea dar degeaba...se pare ca nu mai e de competenta mea si trebuie desfacut mecanismul in interior.
La mine suveica e din metal.
Am observat ca masina mea trage mai bine materialele mai groase, inclusiv blugi am tras foarte bine. Sper sa invat sa o setez si pentru materiale mai subtiri..
Voiam sa va intreb daca pot folosi si alte ace decat cele de la reprezentanta Singer? Si unde as putea gasi ac dublu sau ata elastica fiindca am tot intrebat in mercerii si vanzatoarele par foarte mirate.
Ma bucur ca am gasit acest forum ...ma ajuta foarte mult fiindca am gasit aici multe informatii si linkuri utile.
Va multumesc pentru sfaturi si sper sa ma apuc cat mai repede de cos. Nu de alta dar e vara si visez la cateva rochite. Sper sa apuc sa le si fac Smile
avatar
alexya
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Romania
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Iun 2009, 9:48 am

E bine ca e suveica de metal, nu trebuie schimbata, inseamna. Bafta la service.
Se pot folosi ace tesite, se gasesc la mercerii, de ce grosime iti trebuie pentru materialul folosit (65/70 pentru materiale subtiri, ca tot e vara). La fel, ace duble se gasesc, dar nu peste tot. Uite, in Buzau sunt la mercerii, prin Bucuresti... nu prea. Ata elastica am sa pun eu la bazar, ca am prea multa, daca nu gasesti in mercerii. Am bleu si verde, dar se foloseste pe dos si nu conteaza culoarea, doar sa nu folosesti la topuri/ rochii albe, transparente.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de postoleirina Lun 01 Iun 2009, 11:53 am

Imi poate spune si mie cineva la ce fol acul dublu pt o masina de cusut liniara? Daca am pus o intrebare stupida, va rog sa ma iertati, dar asa cum am spus tot ce stiu am invatat singura, si cum nu am ac dublu nu stiu la ce foloseste.
pt tiv sau pt a coase deodata 2 randuri paralele?
tb talpita speciala nu? cum se numeste?
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Lun 01 Iun 2009, 12:33 pm

daca masina ta face zig-zag, s-ar putea sa-ti mearga acul dublu !
daca da, nu iti trebuie talpita speciala
se foloseste la tivuri pe materiale elastice, ca sa ramana tivurile elastice Smile
ca la tricourile din comert, desigur , nu asa frumoase ca acelea
distanta dintre ace e mai mica decat la tricourile cumparate, in plus, nici pe spate nu sunt asa bine impletite firele
poti folosi si pe materiale neelastice, poti pune culori diferite de ate ; da , coase cu ambele ace in paralel
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de postoleirina Lun 01 Iun 2009, 1:27 pm

aha, am inteles. Tb sa am 2 papiote? sau se baga prinambele gauri 1 sg fir de ata. Tocmai ce am trimis mail la cei de la singer sa vad daca masina mea merge cu ac dublu. Ma incanta ideea.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB