Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyVin 01 Iul 2022, 2:40 pm Scris de diada

» Mobilier homemade (2)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMar 28 Iun 2022, 10:53 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyLun 20 Iun 2022, 9:41 pm Scris de rivka

» Pirogravura
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

» Sacrificii pentru pasiune
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyVin 27 Mai 2022, 3:25 pm Scris de diada

» Amenajari interioare
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyVin 27 Mai 2022, 9:26 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMier 25 Mai 2022, 10:10 am Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyVin 06 Mai 2022, 8:33 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMar 03 Mai 2022, 10:54 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptySam 30 Apr 2022, 9:11 pm Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMier 27 Apr 2022, 10:46 am Scris de diada

» Ornamente de Pasti
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyJoi 14 Apr 2022, 6:56 am Scris de vlad_mom

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMier 13 Apr 2022, 7:08 pm Scris de Panea Laura

» Din materiale reciclabile 6
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMar 12 Apr 2022, 9:43 am Scris de LRodica

» In fire sa ne laudam ! (9)
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyLun 11 Apr 2022, 9:24 pm Scris de Michelle88

» Despre masinile de tricotat
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyMar 05 Apr 2022, 7:55 pm Scris de Sanda P

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 EmptyVin 01 Apr 2022, 7:00 am Scris de Dorulet

Hainute pentru copiii nostri (1)

+25
Clio_Ela
arime
vilcris
livia1981
ortansa
ioana soare
geany
Buburuza
ariana
totolina
cris69
Vianne
zylv
Valentina
mihatm80
anne-marry
ileana cosanzeana
tomari
Admina
irinaindira
duchess
Camy
diada
MihaelaT
lorinaoo1
29 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 Empty Rochite serbare

Mesaj Scris de vilcris Vin 15 Mai 2009, 3:33 pm

Se apropie serbarile de sfarsit de an. Va prezint pentru inspiratie o rochita de printesa facuta pentru fetita mea, demult, cand avea 5 ani si era la gradinita.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rochita roz din stanga este facuta de mine. Cealalta este facuta de mama fetitei respective.
Sunt de fapt fusta si bluza dintr-o perdea ieftina, roz, care arata a dantela. Pe marginea volanului de la bluza si a celui de la fusta este cusuta guta de pescuit ca sa stea mai infoiate. Banda de satin roz este fixata de marginea fustei cos doar in fata. Se leaga la spate cu funda bogata. Fusta are elastic in talie.
Imi aduc aminte cu placere de vremurile cand in aceasta perioada lucram de zor pentru serbare. Acum nu mai vrea lucruri lucrate de mine. Sunt mai interesante cele de cumparat. Sad

Pe cap a avut o cununa de trandafiri roz, naturali, facuta tot de mine. Din pacate nu o avea in poza.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 15 Mai 2009, 3:55 pm

frumoase rochite!
eheeee, cu tineri de azi, ce te mai miri Smile
mai un pic si voi pierde noapte/noptile pt a-i face tinuta de serbare
wink

Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 46
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (1) - Pagina 8 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (1)

Mesaj Scris de diada Sam 16 Mai 2009, 8:22 am

Vilcris, super rochita de printesa, daca nu ziceai ca e din perdea eu nu mi-as fi dat seama wink

Noi suntem tot la faza de barbetele....

Dar am facut 2 rochite pentru prietena lui fi-miu de 1 anisor (alta) rade

Rochita este facuta din cei 28 de cm ramasi de la perdele Laughing + un pic de voal ca nu-mi ajungea pentru volanas jos si a iesit dupa cum se vede:

Ultimele doua poze sunt cu rochita pe dos, ca de cand am "scula" pot sa arat si eu lucrusoarele cum arata pe dos Merci

Si inca una facuta cu ata elastica sus si se prinde dupa gat, materialul este al "clientei". Si mai trebuie sa-i fac una love

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7306
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Sam 16 Mai 2009, 9:15 am

Vilcris, ce printesa de fetita... Si ce mama talentata are, pacat ca nu mai apreciaza acum. Oricum, cred ca ai amintiri frumoase cu ea, purtand creatiile tale. Nici eu nu as fi zis ca e material de perdea, arata superb rochita, de printesa.
Diada, ti-a iesit profi rochia si nu cred ca e numai de "scula" wink Si rochita de plaja e asa de frumoasa, se vede ca ai experienta cu ata elastica. Trebuie sa mai fac si eu cateva, sa-mi intru in mana.

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 16 Mai 2009, 9:45 am

Diada, sunt super rochitele! ura ura ura kiss
cred ca "fur" si eu ideea cu cea portocalie wink
am facut si eu o rochita incretita cu ata elastica, dar o pozez dupa ce pun bretelute unui top, tot cu ata elastica rade si s-o pun pe fii-mea la o sedinta foto wink

Edit: am reusit sa fac pozele...
imi ramasese niste saten de cand i-am facut tinuta pt scufita rosie si era pacat sa zaca acolo in dulap... Smile

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare Sam 16 Mai 2009, 9:53 pm

Diada sunt super rochitele! ura
Ce curate si frumose sunt cusaturile! Cea portocalie e foarte vesela, imi place culoarea mult (cred ca am scris asta si dincolo la decoratiuni Smile ) Flowers

Mihaela foarte frumoase rochia si topul si foarte frumoasa domnisoara ta!
ura
Sa-ti traiasca si sa poarte sanatoasa toate lucrusoarele pe care i le faci!

kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 42
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Sam 16 Mai 2009, 10:19 pm

Mersi fetele hug

Mihaela, ti-a iesit super, super, imi place tare mult rochita! Si topul e frumos, dar rochita imi place mai mult love love love si culoarea, tot tot! vezi ca nu e greu de lucrat cu ata elastica? Felicitari si la cat mai multe creatii! pupi hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 17 Mai 2009, 1:03 am

sar'na, fetelor! kiss
Diada, multumesc pt sfaturi...tu m-ai invatat cum se coase cu ata elastica. kiss deci sunt o eleva ascultatoare si pofa mi-a dat sfaturi pretioase Smile asa mult imi face ca as tot coase cu ea wink
rochita a fost o fusta de a mea, din aceea de se petrecea si se lega cu un cordon...era asa de veche, de vreo 11-12 ani, dar a zacut in dulap ca trecuse moda si acu' i-am gasit o noua intrebuintare wink
Ioana, pai am avut o sedinta foto cu multe pozitii si strambaturi Smile de la zambet, la serioasa si stat pe varfuri Smile tare-i mai place sa pozeze, dar si ce-i lucrez eu
Smile

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arime Dum 17 Mai 2009, 10:27 am

Felicitari tuturor pt. ceea ce creati pt. puii vostri Flowers Numai lucrusoare deosebite am vazut pe acest topic love
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy Dum 17 Mai 2009, 10:42 pm

DIADA foarte frumoase rochitele,amandoua imi plac la fel de mult,numai ca cea portocalie se vede ca ai lucrat mai mult la ea (mai migaloasa),a venit caldura trebuie sa ii mai fac si eu cateva rochite de vara lorenei,are foarte multe din raiat si blug,nu mai merg,poplinul cred ca ar merge foarte bine.

cred ca va fi tare mandra prietena lui Petru de rochite wink

MIHAELA imi place ceea ce i-ai lucrat fetitei tale,se vede ca este tare mandra de ceea ce poarta.asa este se lucreaza foarte usor cu ata elastica,se aseaza foarte bine si iese foarte frumos produsul cu ea.

multi pupicei hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 41
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Lun 18 Mai 2009, 8:51 pm

Mihaela, ai devenit experta in rochite incretite cu ata elastica love Esti pregatita pt vara, se pare; au iesit superbe hainutele pt printesa ta. Si-mi place si mobilierul din camera ei wink
Arime, hai si tu cos ! Trebuie sa vezi ce simplu e sa faci un top incretit pt fetita ta, si este o satisfactie foarte mare sa o vezi purtand ceva facut de tine(deja stii, de la tricotaje).
Eu am incropit un saculet pt gradi, pt verisoara Elizei si sper sa-l foloseasca. Haine... urmeaza, ca nu mai tine, cand vad ce minunatii faceti voi.

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mar 19 Mai 2009, 1:54 pm

Pai abia astept sa vad ce rochite o sa-i faci Elizei! love Am si eu o rochita in lucru, vad ca ma streseaza, abia astept s-o termin sa ma apuc de ale mele wink
Imi place saculetul, sigur o sa-l foloseasca, ori i-a aratat Eli ruxacul ei? wink

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 19 Mai 2009, 2:11 pm

Admina, sar'na! kiss invat si eu. sa stii ca ne pregatim pt vara...care uita sa mai vina.
mobila din camera Dianei, e "proiectul" meu wink rafturile chiar le facusem din carton rade sa vada nenea cum vreau ca degeaba-i explica sotul ce si cum...iar combinatia de galben-albastru mie mi-a placut mult.

frumos saculet si-mi place grozav cum ai brodat initialele.

astept pozele cu rochitele sa mai fur si eu idei
wink

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arime Mar 19 Mai 2009, 2:18 pm

Admina super saculetul, sa-l poarte cu placere nepotica love
Nu mai am mult si am sa vin la cos nu de alta, dar imi doresc sa-i pot face lucrusoare balaurului love
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 19 Mai 2009, 9:10 pm

Diada, Mihaela, rochitele si topul sunt superbe!!
Ma inspir si eu de la voi, am vazut deja toate hainutele de la subiectul acesta.
Cami, si modelele facute de tine sunt minunate!

M-a apucat un chef nebun de facut rochite... A reusit si sora mea sa o prinda pe mititica si sa o masoare Smile Sper sa imi iasa bine si fara proba. (nepotica e departe tare Sad
Am gasit si bucati de bumbac, am de la niste rochii facute pt mine cu ceva ani in urma. am gasit inca o idee aici. Smile Danke Smile Si eu am niste fuste lungi, petrecute, si care se leaga in talie. Sunt toate din bumbac, si stau in dulap degeaba.
Sper ca la sf saptamanii astteia sa va arat si voua ce cos.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 47
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mier 20 Mai 2009, 5:10 pm

Admina, eu nu observasem ca ai si bradat initiale pe saculet zid felicitari! love

Si acum sa va arat ce rochita mi-a mancat zilele, vreo 3.... nu este extraordinara, dar m-am muncit mult la ea si nici nu a iesit foarte frumos, cum as fi vrut....

pe spate i-am pus fermoar.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany Mier 20 Mai 2009, 6:37 pm

frumoasa rochita si plina de viata. love
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 20 Mai 2009, 6:39 pm

Diada, dar e frumoasa si-i asa de vesela! s-o poarte cu placere siiiii te invidiez pt triplock pupi

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Sam 23 Mai 2009, 7:15 pm

mersi fetele prietenie

o vesta la minut bucurie

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany Sam 23 Mai 2009, 7:40 pm

ah diada,ti sa cam urcat la cap cu masina triploc,se va supara masina de cusut liniara pe tine ca nu o mai prea bagi in seama wink
Felicitari,e foarte draguta vestuta si arata asa de frumoas (uniform) datorita surfilatului. flower
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy Sam 23 Mai 2009, 10:12 pm

DIADA imi place rochita iar despre vestuta la fel si este foarte practica.cusatura triplocului arata foarte bine,deci este reglata.

multi pupicei hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 24 Mai 2009, 10:10 am

Diada, foarte frumoasa vestuta si culoarea e minunata! pupi

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess Dum 24 Mai 2009, 5:33 pm

Vai ce draguta e vesta ,Diada flower
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare Lun 25 Mai 2009, 11:40 am

E foarte foarte frumoasa rochita Diada! ura ura Materialul e excelent, mi-ar placea si mie pentru ceva vesel, de vara!

Si vesta e super si daca zici ca e la minut, chiar te invidiez pentru triplock-ul tau. Embarassed

Am citit in cartulia tehnica a masinii mele ca daca ii cumpar piciorus special pentru overlock poate face si asta. Am cautat la reprezentanta si nu am gasit, dar mai caut. Sper sa mearga! Smile

kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy Vin 29 Mai 2009, 9:45 pm

buna fetelor,spuneam saptamana trecuta ca vreau sa ii fac lorenei macar 2 rochite de vara,am reusit sa le fac,miercuri una si astazi inca una,sper sa mai pot ajunge pe la materiale sa ii mai cumpar niste poplin ca merge foarte bine pentru rochite de vara.

-rochita din poplin cu ata elastica ,danteluta la manecute si la tiv si un mot pentru par ca sa fie la asorte wink
la tiv si la manecute am surfilat apoi am pus danteluta si am tighelit-o.

Si a 2a rochita este cu 3 pliuri in fata,3volane incretite cu ata elastica,croite unul mai mare decat celalalt in lungime,(daca vreti va dau si dimensiunile ca mi le-am notat)la maneca si gat i-am aplicat bentita pe liniara,pe spate 3 nasturasi iar la tiv zig zag.

la rochita asta a 3a butoniera am facut aiurea rau,nu este in acelasi rand cu celelalte 2,am masina de ceva timp,dar la butoniere sunt varza.

va pupic dulce
hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB