Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cine stie? Modele tricotate II

+75
ella_me
Dionisia
danire
loredana40
mari42
cica elena
Abinusu
iuliana72
arra
Dodo-pui
Angelica18
murca
lika
squirrel
elenao
covasna1978
mariaz_09
anda81
rodikuta
chemio
piciul
mariutakiss
canadianca50
danida
eriliana
rebel
ivanoiuadela9
ioana istrate
ninatopor
pufoi
silvia adriana
cristinica_70
rucsy
lennny
EuIrinuca
rora
zarazaabrudan
m.m.
yoannacri
tomari
emmancita
myky7robc
adriana@n
Ana Maria
Maria51
masullomamic
firicel
Uca
MagdaMarin
Dana06
dadina
mishou
iozefina
datsun
lavlav
Comoara casei
dayanna
doraly
roxanna
Giobsy
florentina2006
craluca
Delilah_FM
teisoara
SilviaDumitrescu
24elena
letho
melus
radamaria
samo99ro
irish05
cory74
aba
Zana Mica
ioana soare
79 participanți

Pagina 5 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de tomari Lun 17 Oct 2011, 6:30 pm

Ochiul pe fata nelucrat se ia cu firul dupa el, adica jeteu iar pe dos se lucreaza impreuna; lucrezi la fel si ochiurile de fata de pe spatele modelului.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de emmancita Lun 17 Oct 2011, 6:41 pm

Asa-i? Am avut dreptate, macar pe jumatate... wink
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de yoannacri Mar 18 Oct 2011, 12:31 am

doresc sa ma ajute cineva cu niste explicatii in legatura cu un bolero atat tricotat cat si lucrat .Astept sa -mi explice cineva cum se face.Multumesc anticipat!
yoannacri
yoannacri
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : arges
Data de inscriere : 17/10/2011

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Uca Mar 18 Oct 2011, 9:00 am

Emmancita, Tomari, vă mulţumesc pentru ajutor. O să îi comunic doamnei şi poate o să îl încerc şi eu. Mi se pare chiar interesant.
Emmancita, poate îl încerci înaintea mea, chiar sunt curioasă cum o să arate pe un pulover! Merci


yoannacri, ai scris mesajul şi la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Nu era necesar să îl mai scri şi aici deoarece aici discutăm doar despre modele tricotate.

Referitor la rugămintea ta, a răspuns deja Giobsy, la subiectul indicat de mine mai sus.
Succes!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de m.m. Joi 27 Oct 2011, 8:13 am

am vazut pulovere care aveau pense pe bust, simulate sau chiar reale, din scazatura si/sau ochiuri pe dos; poate sa ma ajute cineva cu o imagine sau o schema?
m.m.
m.m.
helper
helper

Numarul mesajelor : 67
Varsta : 56
Localizare : undeva in sud
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 27 Oct 2011, 11:28 am

Se pot simula pensele pentru bust, pentru a da largime zonei, cu randuri scurte. Uite aici mai multe informatii.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty tipar pulover tinere

Mesaj Scris de zarazaabrudan Joi 10 Noi 2011, 1:35 am

Ma poate cineva ajuta cu un tipar pentru pulover adolescente? Din acela mai scurt (pana in talie) si care se inchide in fata cu unul sau doi nasturi, sau se leaga cu un snur.
As dori sa-i tricotez fiicei mele. Am vazut unul (mai de la distanta) si nu mi-am dat seama exact cum e tiparul. Nu sunt incepatoare, deci ma descurc si cu modele mai complexe! Multumesc!!! kiss
zarazaabrudan
zarazaabrudan
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2011

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 10 Noi 2011, 10:52 am

Gasesti aici link o multime de modele.Vezi ca sunt multe pagini, fa clic pe numerele de deasupra.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Mier 16 Noi 2011, 8:45 am

salutare dragelor! nu am mai vbit de mult! ideea e ca mi-am prins urechile cu un model aparent simplu, adica m-am gandit ca il stiu fireste...dar nu si nu imi iese! nu am avut timp sa caut printre modelele dezbatute de voi! va rog mult sa ma dirijati si pe mine! nu este pentru mine! si nu vreau sa dezamagesc!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de EuIrinuca Mier 16 Noi 2011, 10:21 am

rora, se lucreaza un ochi pe fata si unul pe dos , apoi de la randul 2 , ochiul pe fata il lucrezi dublat (iei ochiul din randul anterior)si ochiul pe dos il iei normal. Astai tot.
EuIrinuca
EuIrinuca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 151
Varsta : 54
Localizare : lucru de mana
Data de inscriere : 19/09/2010

http://lucru-de-mana.info/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Mier 16 Noi 2011, 10:46 am

Multumesc Irinuca! Incerc!
Am incercat asta...si nu iese la fel ca fesuletul!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Stiu ca sunt prostanaca...dar se intampla sa ai vreun filmulet explicativ cu ce mi-ai spus...sa nu radeti de mine, va rog!

.............................................

eventual pot face 2 ochiuri pe dos? sa iasa mai proeminent spicul de grau?


Ultima editare efectuata de catre Uca in Mier 16 Noi 2011, 1:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de lennny Mier 16 Noi 2011, 11:50 am

rora, cum spune irinuca...se lucreaza un ochi pe fata si unul pe dos doar ca, atunci cand lucrezi ochiul pe fata ,introduci varful andrelei cu un ochi mai jos decat ai lucra in mod obisnuit...nu prea stiu sa explic bine... Smile ochiul pe dos se lucreaza normal.Lucrezi asa si pe fata si pe spatele lucrului.
Modelul iese mai proieminent daca il lucrezi cu un fir mai gros.
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rucsy Mier 16 Noi 2011, 1:19 pm

Rora, modelul prezentat in filmulet nu este cel pe care-l vrei tu, acela este bun pentru un patent la o fusta, de exemplu, pentru ca portiunea lucrata asa se dubleaza si poti introduce prin interior un elastic.
Fetele ti-au explicat foarte bine, incearca si-ti va iesi, dar depinde si de grosimea firului.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Mier 16 Noi 2011, 1:31 pm

mai am o singura intrebare, cu mii de multumiri fetelor: ok, fac un rand- unul pe fata unul pe dos, la al 2-lea modific cum mi-ai explicat, acum, al 3-lea rand, tot unul pe fata si unul pe dos? sau merg in continuare ca randul 2? hai ca ati avut treaba cu mine acum? sunt la birou acum, intr-o ora am acces la fire si la andrelele mele...dragi!
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de letho Mier 16 Noi 2011, 2:35 pm

Rora, poti sa faci modelul in multe variante, incearca-le pe toate si vezi care se potriveste:
- varianta Fishermans rib: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]: rand1 - un ochi pe fata, 1 jeteu, un ochi nelucrat ca si cum l-ai face pe dos, repeti. rand 2 (modelul de baza): ochiul luat nelucrat se tricoteaza inpreuna cu jeteul pe fata, faci jeteu iar ochiul tricotat in randul precedent il iei fara sa-l lucrezi ca si cum l-ai face pe dos. Ca in filmuletul tau. Repeti, lucrezi si pe fata si pe dos la fel. Video aici: link

- varianta 2 (false fishermans) : [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] 3 pe fata 1 pe dos, dar ochiul pe dos il faci nelucrat. La fel pe ambele fete. Video aici:link
Tot 3 pe fata si 1 pe dos exista varianta cu ochiul pe dos lucrat normal; Tot asa poti sa faci doi pe fata unul pe dos. La toate astea, se lucreaza la fel si pe fata si pe dos. Nu gasesc acum video si poze sa pun

- variante 1 pe fata 1 pe dos cum zic fetele: nu gasesc acum poze, dar poti sa faci si aici in mai multe feluri: pe dosul lucrului 1 fata 1 dos normal iar pe fata lucrului tot 1 fata 1 dos dar pentru ochiul fata bagi andreaua in randul precedent.
Poti sa lucrezi la fel si pe fata si pe dos, iese modelul mai plin.
Pe o parte a lucrului poti sa faci toate ochiurile pe fata, ca aici (iese cam la fel):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]link
- varianta cu toate ochiurile pe fata Ca aici: link
Sper sa fi scris bine linkurile ca n-am timp sa verific Sad
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Mier 16 Noi 2011, 2:59 pm

Stiam eu ca sunteti salvarea mea! Letho, este incredibil, nu mai razbeam, este exact ceea ce cautam! Cu drag, multumesc din suflet! ramane varianta -Fishermans rib, este cea mai potrivita pentru firul meu! Doamne ajuta, sper sa termin curand si o sa arat aici ''dichiseala''! Cu drag, inca o data multumesc pentru rapiditatea cu care m-ati raspuns si m-ati ajutat!
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de cory74 Mier 16 Noi 2011, 3:02 pm

Rora, mai ai si alta poza cu fesul, ca sa pot vedea cum e inceput? Ca-mi place si mie love !
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Mier 16 Noi 2011, 3:09 pm

Cam acesta ar fi!! e intr-adevar un model dragut!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de cory74 Mier 16 Noi 2011, 3:15 pm

Multumesc, Rora! Pentru fetita mea ma interesa... cred ca i-ar veni dragut..
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Mar 22 Noi 2011, 10:34 am

fetelor, dragelor, a iesit ceva de vise frumoase! incantator! astept o poza cu prietena pentru care a fost facut! asta ca sa ma laud! va multumesc mult pentru ajutor si ganduri! va pup si va imbratisez! Cu drag!
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de cristinica_70 Joi 24 Noi 2011, 7:57 pm

Doamnelor am si eu nevoie de ajutorul vostru.Am vazut un model care imi place foarte mult dar nu prea stiu cum se realizeaza.Este o caciula dubla,dosul este lucrat drept,un rand pe fata ,unul pe dos,iar fata seamana cu cu modelul fagure.In speranta ca ati inteles ce spun va multumesc anticipat.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
cristinica_70
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 123
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de silvia adriana Joi 24 Noi 2011, 10:04 pm

cristinica modelul se realizeaza foarte simplu.partea de dos o faci toata pe fata cat tine lungimea formei capului.Cand crezi ca e suficient lucrezi 2 impreuna pe fata una o iei pe andrea,dou luate impreuna una pe ac.................pana la capat de rand,pe dos lucrezi dos.sper ca am fost inteleasa.A fost doar o idee.daca fetele zic altfel nu le contrazic.
silvia adriana
silvia adriana
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : bihor
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de rora Lun 23 Ian 2012, 11:20 am

Un an bun va doresc fetelor si iubitoarelor de ''nestat degeaba''! Vreau sa fac ceva si mi s-a nazarit pe un astfel de model! credeti ca ma putei ajuta? multumesc!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rora
rora
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de myky7robc Lun 23 Ian 2012, 12:05 pm

rora, imi place proiectul tau, dar mi se pare cam dificil de realizat.
poate cineva se va pricepe sa te ajute.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de lennny Lun 23 Ian 2012, 1:08 pm

rora, modelul acesta mi se pare ca se aseamana cu ce vrei tu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



...si schema.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Cine stie? Modele tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Cine stie? Modele tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB