Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 27 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Uca Lun 03 Ian 2011, 6:43 pm

Adela, pune-o pe cap si vezi daca ai tricotat pana cam pe unde incepe sa se micsoreze in circumferinta capul, si de pe acolo incepi sa scazi, eu asa am facut nu stiu daca e si bine, dar a iesit bine.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 03 Ian 2011, 11:39 pm

Acum am terminat şi eu căciulita soţului. I am trimis o silviei să o posteze la căciuli tricotate. Sper să vă placă cum a ieşit cu toate că e prima căciulă şi e simplă. Vă pup şi vă mulţumesc pt tot.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Uca Mar 04 Ian 2011, 12:56 am

Adela, ce rapida esti... ura dar cum faci de tricotezi asa repede?
wow, abia astept sa o vad.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de mariaz_09 Mar 04 Ian 2011, 11:41 am

Samo,daca iti iese turban ,vreau si eu unul sa-mi fac,dar sa fie ceva sic! contez pe tine!PusiEu nu fac scadere,le prind la sfarsit fara sa inchei randul si iese rotund
si frumos.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Mar 04 Ian 2011, 11:51 am

Nu, eu nu-l fac asa. Dupa ce-l termin, o sa pun poza cu explicatii.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mar 04 Ian 2011, 1:18 pm

Mariaz 09 ,inteleg ca ai terminat o caciula ,spune-mi si mie mai explicit cum ai facut sa-ti iasa perfect rotund,in crestetul capului...
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 04 Ian 2011, 3:42 pm

Valentina iti raspund si eu daca nu te deranjeaza.
Eu scad asa:
-primul rand de fata reduc nr de ochiuri la jumatate(din 2 ochiuri fac 1)
-randul de spate lucrez normal(doar pe fata)
-al doilea rand de fata iarasi reduc nr de ochiuri la jumatate
-randul de spate iarasi il lucrez doar pe fata
-al treilea rand de fata si ultimul rand pe care fac scaderea ,la fel reduc ochiurile la jumate
-randul de spate lucrez doar pe fata
-al patrulea rand de fata inchei,dar nu cum se incheie normal ,ci trecand fiecare ochi de pe ac peste primul ochi pana ramane doar unul,las firul mai lung la incheiere(cu el cos caciula la final)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mar 04 Ian 2011, 4:04 pm

Nu ma deranjeaza deloc Daniela I.
Ba dimpotriva ma ajuti asa ca iti multumesc foarte mult.
Este sezonul caciulilor si cum s-a adus in discutie de fete acest subiect,chiar doresc sa-mi fac una.
Am vazut un filmulet pe Yotube ,lucra drept pina aproape de crestet,cam cu 4,5
cm inante de final isi punea markeri din 8 in 8 ochiuri pina sus.
Ca sa nu -ti spun ca mai trecea si pe 4 andrele ochiurile in timp ce scadea.
Apoi cu un ac de cusut trecrea firul prin putinele ochiuri ramase..
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 04 Ian 2011, 4:07 pm

Valentina eu toate caciulile de iarna care le-am lucrat asa le-am scazut si vreau sa-ti spun ca iese rotundul acela frumos.Acum am terminat vreo 5 sau 6 caciuli,dar nu am avut timp sa le pun forum.Acum lucrez la o tuninca pt fata mea,mai am doar la maneci si pe urma o voi pune pe forum ,caciulile la fel.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mar 04 Ian 2011, 4:14 pm

Cu multa placere ,iti astept creatiile pe Forum...
Daniela I,imi pare rau ca nu avem filmulete cu fetele noastre postate pe Forum.
Sunt convinsa de faptul ca ies lucruri minunate din mina lor,si nu asa complicate
Asta vroiam sa spun ca mi s-a parut un pic mai complicat in filmulet..

Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 04 Ian 2011, 6:08 pm

Daniela astept cu nerabdare tunica ...
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de europolis Mar 04 Ian 2011, 7:10 pm

Vreau si eu ajutor . Merci
O buna prietena mi-a luat un fir cu bube si din vara ma tot omor cu el. Acum chiar mi s-a pus pata si am inceput eu ceva...dar alta prietena, mi-a spus ca nu-l lucrez corect, ca pe andrea trebuie sa fie doar fir nu si buba. Desir sau nu? Exista o tehnica speciala? Eu am incercat intai cu croseta si... zid nu m-am descurcat. Astept sugestii Merci [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty domino-romburi

Mesaj Scris de pinki20 Mar 04 Ian 2011, 7:36 pm

Buna seara,
Am o mare nedumerire legata de tricotatul modelului domino, stiu sa-l fac dar nu-mi iese cand trebuie sa fac drept, adica jumatate de domino, am gasit pe un site engelz descriere dar nu ma descurc este cineva draguta sa ma ajute. Va dau textul in engleza :
Like a whole domino square, but in addition to dec in the middle of square slip 1 st on a stitch holder at the end of every row. Continue until there are 3 sts left on needle (14 sts on stitch holder each side). K 1 row from WS and work next row as follows from RS: slip 1 st as if to K, K2 tog, psso. Pull thread through remaining st (leave sts on stitch holders each side).


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de pinki20 Astazi la 8:00 pm
Buna seara,
Am o mare nedumerire legata de tricotatul modelului domino, stiu sa-l fac dar nu-mi iese cand trebuie sa fac drept, adica jumatate de domino, am gasit pe un site engelz descriere dar nu ma descurc este cineva draguta sa ma ajute. Va dau textul in engleza :
Like a whole domino square, but in addition to dec in the middle of square slip 1 st on a stitch holder at the end of every row. Continue until there are 3 sts left on needle (14 sts on stitch holder each side). K 1 row from WS and work next row as follows from RS: slip 1 st as if to K, K2 tog, psso. Pull thread through remaining st (leave sts on stitch holders each side).
Ma chinui cu modelul de la ora 13.00 si tot nu-mi iese HELP PLEASE

zid


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MihaelaT:Nu trebuie sa deschizi doua subiecte ca sa primesti un raspuns.
Poate cea care te poate ajuta nu-i pe forum, iar rabdare trebuie sa avem toate.
Te rog sa citesti si regulamentul acestui site.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de pinki20 Astazi la 8:11 pm
Buna seara,
Am o mare nedumerire legata de tricotatul modelului domino, stiu sa-l fac dar nu-mi iese cand trebuie sa fac drept, adica jumatate de domino, am gasit pe un site engelz descriere dar nu ma descurc este cineva draguta sa ma ajute. Va dau textul in engleza :
Like a whole domino square, but in addition to dec in the middle of square slip 1 st on a stitch holder at the end of every row. Continue until there are 3 sts left on needle (14 sts on stitch holder each side). K 1 row from WS and work next row as follows from RS: slip 1 st as if to K, K2 tog, psso. Pull thread through remaining st (leave sts on stitch holders each side).
Ma chinui cu modelul de la ora 13.00 si tot nu-mi iese HELP PLEASE

zid


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de pinki20 Astazi la 8:11 pm
Buna seara,
Am o mare nedumerire legata de tricotatul modelului domino, stiu sa-l fac dar nu-mi iese cand trebuie sa fac drept, adica jumatate de domino, am gasit pe un site engelz descriere dar nu ma descurc este cineva draguta sa ma ajute. Va dau textul in engleza :
Like a whole domino square, but in addition to dec in the middle of square slip 1 st on a stitch holder at the end of every row. Continue until there are 3 sts left on needle (14 sts on stitch holder each side). K 1 row from WS and work next row as follows from RS: slip 1 st as if to K, K2 tog, psso. Pull thread through remaining st (leave sts on stitch holders each side).
Ma chinui cu modelul de la ora 13.00 si tot nu-mi iese HELP PLEASE

zid


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MihaelaT: Oare chiar nu poti avea rabdare? Eu incep sa mi-o pierd.
zid
pinki20
pinki20
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 48
Localizare : oradea
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 05 Ian 2011, 5:58 pm

Europolis eu ma chinui sa gasesc un model de caciula de asta vara cu firul asta Am acest fir satirat alb cu negru si am stricat de citeva ori l-am lasat , l-am luat iar apoi iar lasat iar stricat acum am inteles ceva indrumari de la Ana Maria si dupa ce trec si de saptamina asta de luni imi iau iar inima in dinti .Nu stiu ce o sa iasa dar te rog sa pozezi ce faci pentru a ma inspira ca macar sa si vad ce iese Eu nu am aparat si nu pot pune poze Spor la lucru si astept cu nerabdare sa ne dai indicatii
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de irish05 Mier 05 Ian 2011, 6:58 pm

europolis, te ajut eu.
spune-mi ce scrie pe eticheta mohairului? cum se numeste?

uite , aici ai explicatii. mie mi se par MINUNATE. sper sa-ti foloseasca. kiss
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre irish05 in Mier 05 Ian 2011, 8:26 pm, editata de 1 ori
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 05 Ian 2011, 8:02 pm

Europolis, firul cu pompoane se poate lucra in mai multe feluri, in functie de rezultatul pe care dorim sa-l obtinem. La explicatiile de mai jos ma refer la unul si acelasi fir dar lucrat cu andrele de marimi diferite.

1.Cu andrele nr.9-10, lucrat punct jerseu, normal, pe fata lucrului ochiuri pe fata, pe dos ochiuri pe dos, lucrezi asa cum vine firul, fara sa tii cont de pompoane si iese cred cam cum ti-a iesit tie; poti sa folosesti fie fata fie dosul lucrului

2.Cu andrele nr.6, numai pe dos, (randul de fata pe dos, randul de dos pe fata); in cazul acesta lucrezi numai cu firul dintre pompoane si impingi toate pompoanele pe partea cu ochiurile pe dos (respeciv fata lucrului); pompoanele se aseaza alternativ unul peste altul

3.Cu andrele nr.3-4, punct lenes (toate randurile pe fata), se lucreaza numai firul dintre pompoane, care se vor aseza orizontal unul langa celalalt; se lucreaza ambele ochiuri de la inceputul si sfarsitul lucrului; pentru acest model primul rand nu se pune normal ci se pun "latzuri" ca atunci cand cresti lateral a capatul lucrului: pentru primul ochi se pune un latz cu firul dintre doua pompoane, pentru ochiurile urmatoare cate doua latzuri cu firul dintre pompoane, pentru ultimul ochi un latz cu firul dintre doua pompoane; pentru incheierea lucrului se lucreaza cate un ochi intre pompoane si se trage ochiul anterior peste el;

4.Cu andrele nr.4-5, punct lenes (toate randurile pe fata), se lucreaza numai firul dintre pompoane care se aseza orizontal unul langa celalalt la fel ca la punctul 3 dar mai lejer; se lucreaza tot ca mai sus ambele ochiuri de la capetele lucrului si se trage cate un pompon in afara randului, acesta se aseaza vertical si formeaza o margine frumoasa; randul de inceput si cel de incheiere se lucreaza ca la punctul 3.

Sper ca se intelege cat de cat ceva din explicatiile mele, succes! kiss
(Sursa: Schoeller+Stahl / Funny & More)

Excelent link-ul dat de irish!

Pentru pinki20
Daca aveai rabdare primeai raspunsul de ieri, il scrisesem dar n-am mai apucat sa-l trimit, pe buna dreptate.

Si mie imi place foarte mult "domino" sau "modular" knitting, am sa incerc sa-ti explic (nu traduc chiar cuvant cu cuvant textul!):

Se lucreaza la fel ca si patratul intreg dar, pe langa scaderea de la mijlocul patratului, se ia cate un ochi nelucrat la sfarsitul fiecarui rand pe un ac pentru retinerea ochiurilor (este cel care arata ca un ac de siguranta foarte mare) sau poti folosi andrele cu doua varfuri in loc. Se continua lucrul pana raman pe andrea 3 ochiuri plus cate 14 ochiuri lateral in ambele parti, pe acele sau andrelele pentru retinerea ochiurilor. Se tricoteaza un rand de ochiuri pe fata pe dosul lucrului iar pe randul urmator (fata lucrului) se lucreaza astfel: se ia un un ochi nelucrat, se tricoteaza pe fata doua ochiuri impreuna, se trage ochiul nelucrat peste, se trage firul prin ochiul ramas iar cele 28 ochiuri (14 +14) raman in asteptare pe ace sau andrele sau ce vrei sa folosesti.

Cred ca stiu si modelul pe care il lucrezi de la Drops Design, ai nevoie de ochiurile in asteptare pentru ca la sfarsit le vei pune pe o andrea circulara pentru a incheia lucrul.

Succes si ar fi frumos sa ne arati rezultatul! Smile





Ultima editare efectuata de catre Ana Maria in Mier 05 Ian 2011, 8:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 05 Ian 2011, 8:09 pm

Ana Maria m-ai incuiat cu totul acum te rog sa ma ajuti cum iese mai frumos la sapca circular ?Ai dat mai multe exemple pe care sa-l folosesc ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 05 Ian 2011, 8:36 pm

Imi pare rau ca te-am zapacit Smile , mie imi plac pompoanele indiferent de cum se aseaza, depinde de ceea ce preferi tu. Poate te mai ajuta si link-ul dat de irish sau tutorialul atasat. E drept ca este in germana dar cred ca imaginile spun totul, este lucrat asa cum vine firul, fara sa se tina cont de pompoane. De aici m-am inspirat la "esplicatiile" anterioare.

aici link
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 05 Ian 2011, 8:46 pm

Ana Maria multumesc !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de cld Joi 06 Ian 2011, 11:19 am

eu ma impac mai bine cu crosetul, dar m-am indragostit de acest plovar [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
vreau sa ii fac finutei mele unul la fel. poate cineva sa ma ajute?
nu stiu de unde este inceput si partea cu "volane" nu sint prea sigura cum este.
o sa incerc oricum, dar dupa ce trec sarbatorile astea, adica luni cred.
mersi !!
revin ca are si schema , dar nu stiu sa o citesc!!!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre cld in Joi 06 Ian 2011, 11:35 am, editata de 1 ori (Motiv : adaugare schema)
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Giobsy Joi 06 Ian 2011, 11:38 am

Despre puloverul verde vorbesti? Daca da, mie mi se pare a fi inceput de jos.
Cred ca sunt volane "aparente", adica cele cateva randuri lucrate pe dos, ruleaza lucrul spre interior si dau impresia de volan. Mai asteapta totusi si alte pareri, sa nu fie gresit ceea ce spun eu.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de cld Joi 06 Ian 2011, 1:22 pm

mersi giopsy! de cel verde vorbesc. schema de la al doilea link cred ca este exact explicatia la "volanas" dar nu stiu sa o citesc.
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Giobsy Joi 06 Ian 2011, 1:45 pm

- = ochi pe dos
l = ochi pe fata
/ = 2 ochiuri scazute spre dreapta
cam atat m-am dumirit deocamdata

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de cld Joi 06 Ian 2011, 1:56 pm

mersi mult de tot! o sa incerc luni imediat cum vin de la servici sau simbata daca am timp.
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de europolis Joi 06 Ian 2011, 4:13 pm

Multumesc Irish, multumesc Ana pupi
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB