Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de denisa_rachid Vin 15 Oct 2010, 6:07 pm

Poate te ajuta fetele mai experimentate...eu am tradus ce era din engleza. Sper sa iti iasa modelul pupi
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ana Maria Vin 15 Oct 2010, 9:30 pm

Valentina, eu am invatat modelul de la mama mea love cu numele de "zmeura" (tot pe-acolo wink ) iar nemtii il numesc model persan si se lucreaza asa:

- randul 1: pe dos
- randul 2: ochi de margine, *3 ochiuri impreuna pe dos, 3 ochiuri lucrate in acelasi ochi (unul pe fata, unul pe dos, unul pe fata)*, se repeta de la * la *, ochi de margine
- randul 3: pe dos
- randul 4: ochi de margine, *3 ochiuri lucrate in acelasi ochi (unul pe fata, unul pe dos, unul pe fata), 3 ochiuri impreuna pe dos*, se repeta de la * la *, ochi de margine

Se repeta cele 4 randuri.

Nu se poate sa nu-ti iasa!
Succes! kiss

Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Sam 16 Oct 2010, 12:53 pm

Fetelor multumesc frumos pentru ajutor.
Denisa, m-ai ajutat mult in traducere din engleza, dar tot am eu impresia ca nu-mi iese modelul ca in poza postata pe net.
Daca ai timp si vrei, uita-te putin si pe subiectul Explicatie la diagrama cu model.
As vrea traducerea ta si acolo... ne-ai ajuta ff mult si-ti multumesc pentru asta.
Ana Maria, iti multumesc pentru ajutor, acesta este modelul, dar mi-am batut capul cu diagrama modelului din engleza in romana, sa invat sa deslusesc si alte modele de pe net, mi-au placut tare mult.

Aaa, am uitat sa va spun ca greseam la rindul patru.

O zi placuta tuturor!
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty jambiere tricotate

Mesaj Scris de marisabel Mar 19 Oct 2010, 1:13 pm

Buna ziua tuturor ! Sint sigura ca ma puteti ajuta !Vreau sa tricotez niste jambiere si nu stiu pe cite ochiuri sa incep,daca merg egal pina la capat etc.Poate ma ajuta cineva !
avatar
marisabel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 71
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de sandydeea Mar 19 Oct 2010, 1:22 pm

Eu cred ca se fac ca niste maneci de pulover...
sandydeea
sandydeea
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2010

http://www.sandydeea.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de fabia25 Mier 20 Oct 2010, 6:28 pm

ajuuutooor!!!! ajutati-ma va rog Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 4246 ...am inceput un pulovar si am ajuns la maneci...la care stiu ca trebuie sa incep sa cresc la un monent dat, iar apoi sa scad (pt. rascroiala). imi poate da cineva niste explicatii concrete sau sa imi zica mai exact unde le gasesc pe forum, ca le caut de ceva timp si nu le gasesc.
fabia25
fabia25
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : italia
Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de irish05 Mier 20 Oct 2010, 7:04 pm

fabia, uite aici picasa mea . e linkul chiar de la o maneca cresteri, rascroiala, etc etc. ia vezi poti s-o accesezi? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de fabia25 Joi 21 Oct 2010, 4:53 pm

multumesc mult de tot esti o simpatica irish kiss
fabia25
fabia25
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : italia
Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ema Joi 21 Oct 2010, 5:23 pm

Are cineva un model de pulover barbatesc inchis ?Ceva cu torsade ca nu sunt chiar experta sa fac altceva Va rog mult Am cautat pe net dar nu am prea gasit Sunt mai mult de dama
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 22 Oct 2010, 9:28 am

sa ai grija ca torsadele strimteaza si trebuie sa pui ochiuri mai multe Eu mi-am facut un zerseu cu torsade si m-am trezit ca e cam strimtut
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ema Vin 22 Oct 2010, 9:35 am

Mersi mult Canadianca Uite ca nu m-am gindit la posibilitatea asta
Sugerezi sa fac un alt model? E cam complicat cu impletiturile pt barbati ca nu poti face chiar orice model
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 22 Oct 2010, 10:09 am

Incearca linkurile astea:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 22 Oct 2010, 10:19 am

uita-te si pe aici:

link 1

link 2

link 3

link 4

link 5

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ema Vin 22 Oct 2010, 10:27 am

Samo, Ioana, va multumesc Am pus ochii pe ceva Sper sa si iasa pupi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 22 Oct 2010, 11:11 am

Bravo. Succes ! bee
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de tamara Vin 22 Oct 2010, 11:40 am

Va rog mult sa-mi spuneti, daca stiti, cum se tricoteaza o fusta plisata.
Numai bine va doresc!
tamara
tamara
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : botosani
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 22 Oct 2010, 11:45 am

Pliseurile se realizeaza prin alternarea ochiurilor pe fata cu ochiurile pe dos. De aici poti crea o multime de modele - pliseuri mai late, mai inguste, fusta evazata sau nu, cu pliseuri mai jos de solduri sau pe toata lungimea fustei, etc... - trebuie doar sa-ti lasi imaginatia sa zburde.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 22 Oct 2010, 8:49 pm

eu la fusta plisata fac asa : incep pe un elastic unu fata unu dos si fac cam 2 cm cit sa pot coase pe dos un elastic care sa tina de cordon Apoi continui tot asa 15 cm cu unu fata unu dos apoi fac tot unu fata dar doi dos inca 15 cm apoi fac unu fata trei dos inca 15 cm si faci tot asa cit vrei de lunga fusta .Poti incepe doi fata doi dos si sa inmultesti tot as Poti face trei fata si trei dos Daca faci asa iese mai pronuntat pliseul Alegerea e a ta Succes !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de tamara Vin 22 Oct 2010, 10:52 pm

Ioana, Canadianca, va multumesc mult de tot!
tamara
tamara
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : botosani
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de daniela60 Lun 25 Oct 2010, 3:19 pm

Se mai poate si in felul urmator: se foloseste punctul de tricot ,,ciorapesc,, adica lucrul ochiurilor numai pe fata, si pe dosul lucrului, si pe fata lui. Functie de grosimea firului sau de adancimea pliseurilor, e lucreaza cate un ochi pe dos. Exemplu: 10 ochiuri pe fata, un ochi pe dos( va da adancime cutei), 11 ochiuri pe fata, 10 ochiuri pe fata, un ochi pe dos,s.a.m.d.In toarcem lucrul si ochiul care a fost lucrat pe dos si acum , pe aceasta parte apare ca fiind ochi pe fata il luam nelucrat, adica il trecem asa cum e pe andreaua dreapta, ochiul care a fost pe fata acum e pe dos si il lucram, urmand ca atunci cand intoarcem lucrul sa fie luat nelucrat, asa cum am procedat mai inainte.Creatia astfel obtinuta va avea practic 2 fete, ochiul pe fata dand aspectul de indoit spre in fata, cel de pe dos de adancime a cutei.Atentie la margini, pentru a se potrivi la cusut.Pentru largime, crestem pe timpul lucrului nr de ochiuri lucrate numai pe fata, in 2-3 etape, pentru a mari marimea unei cute, nu nr. lor. Scuze, punctul ,,lenes,,nu ciorapesc.Dupa sarbatorile sf.Dumitru o sa incerc sa postez un esantion


Ultima editare efectuata de catre daniela60 in Lun 25 Oct 2010, 7:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
daniela60
daniela60
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : internet
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de tamara Mar 26 Oct 2010, 9:24 am

Daniela, iti multumesc foarte mult. Abia astept sa incerc (dar tot dupa sarbatori). Sper sa ma descurc. Iti urez toate cele bune!
tamara
tamara
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : botosani
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de emmancita Mar 26 Oct 2010, 6:50 pm

Buna fetele, sper ca aici trebuie sa scriu!
Azi am intrat intr-un magazin sa-mi iau ceva pt croitoreala mea si m-am " indragostit" de niste fire pt tricotat. Le-am cumparat, tot ce aveau in nuanta aia, adica 10 bobine de cate 50 gr fiecare, firul este f subtire si e in doua, pufos. Va rog sa-mi spuneti daca credeti ca-mi ajunge sa fac o bluzita pt mine ( sunt slabuta) daca am 500 gr, cu firul in 2!Ma gandeam la un model cu gaurele , ceva... si sa il fac cu andrele f groase ca sa iasa ceva...pufos! Multumesc.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de irish05 Mar 26 Oct 2010, 7:34 pm

iti ajunge, in principiu, dar depinde cat de 'mare' esti.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de emmancita Mar 26 Oct 2010, 8:19 pm

Cam de marimea M.Am sa pun si o poza cu firele, poate imi dati si o idee de model.multumesc Irish Merci
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 26 Oct 2010, 8:32 pm

emmancita de abia astept sa vad ce model si ce croi faci ,Culoarea imi place foarte mult
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB