Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyIeri la 7:08 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyLun 20 Iun 2022, 9:41 pm Scris de rivka

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyLun 20 Iun 2022, 7:32 pm Scris de vlad_mom

» Pirogravura
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

» Sacrificii pentru pasiune
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyVin 27 Mai 2022, 3:25 pm Scris de diada

» Amenajari interioare
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyVin 27 Mai 2022, 9:26 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyMier 25 Mai 2022, 10:10 am Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyVin 06 Mai 2022, 8:33 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyMar 03 Mai 2022, 10:54 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptySam 30 Apr 2022, 9:11 pm Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyMier 27 Apr 2022, 10:46 am Scris de diada

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyJoi 14 Apr 2022, 6:56 am Scris de vlad_mom

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyMier 13 Apr 2022, 7:08 pm Scris de Panea Laura

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyMar 12 Apr 2022, 9:43 am Scris de LRodica

» In fire sa ne laudam ! (9)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyLun 11 Apr 2022, 9:24 pm Scris de Michelle88

» Despre masinile de tricotat
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyMar 05 Apr 2022, 7:55 pm Scris de Sanda P

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 EmptyVin 01 Apr 2022, 7:00 am Scris de Dorulet

Scoala de croitorie(6)

+71
geia
Panea Laura
aurelia.c
crazyalyna
loo.lory
DANIELA.I
costy_nika
d.dana.c
pepy24
ionela stefan
loremunteanu
denygina
tomari
Abinusu
alice07
olympia
diana_roxana
tatiana_c
m-julie
danabarbu2007
Giobsy
StMihaela
diada
Miniona
louise27
adelykitt
bibidesign
laurin
dis26
ellybijoux
violeta25
ema
veronicas
leonutza69
alexaaa08
SilviaDumitrescu
melus
florentina69
GABRELA
danae
edesia
Uca
rivka
LauraOlteanu
SWIFT123
valentinadof
haute_couture
virus
ocshy
salahhe
elena gina
rosita
Danny24
ancuta_ancuta
geany
margot
Dobri Ionela
zylv
amnro
Cornelya
mada93
mnarcisa
Admina
Karina33
cory74
aurishta
Noemi
veniciuc nicoleta
nadina_b2005@yahoo.com
MagdaMarin
MihaelaT
75 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 29 Noi 2010, 5:16 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5501
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de margot Mar 30 Noi 2010, 8:09 am

Multumesc Magda! Pupici si o zi buna!
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 30 Noi 2010, 9:39 am

Cu placere.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5501
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de tatiana_c Joi 02 Dec 2010, 7:35 pm

Buna!
Sunt complet incepatoare in ale croitoriei insa ma bate un gind sa fac fetitei mele de 4 ani o fustita de catifea pt serbare. Catifeaua insa elastica si ma intreb daca se preteaza la o fustita in clini? )altfel nu stiu daca as avea cum sa o fac, caci materialul este lat de doar 30 cm...care ar veni lungimea fustitei deci).
Cum realizez tiparul? Asa, in mare, ma puteti ajuta aici?Nu prea am timp sa studiez in amanunt ...am 3 prichindei mici si imi maninca tot timpul.
Multumesc mult!
tatiana_c
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 06/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae Vin 03 Dec 2010, 8:30 am

Tatiana, eu mi-am facut rochie cu clini din catifea elastica si ies bine. Putina grija la cusut ca mie mi se pare ca fuge putin materialul.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 41
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de tatiana_c Vin 03 Dec 2010, 11:38 am

Multumesc mult, Dana!
tatiana_c
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof Vin 03 Dec 2010, 1:49 pm

tatiana eu am folosit 3 m de tul,am taiat dreptunghiuri cu latura mica cam de 30- 40 ,latura mare e lungimea materialului.au rezultat 4 astfel de dreptunghiuri pe care le incretesti in partea de sus apoi le cosi de o fasie de satin.fasia o indoi spre interior si o cosi pe rezervele fustei.prin canalul format introduci elastic.tulul nu-l inadesti pe partile laterale,il suprapui tu cumva da sa nu fie in acelasi loc.
acuma incepatoare fiind cred ca te-am zapacit putin .dar curaj,ia-o pe bucatele,si unde te poticnesti te ajutam.de aici am invatat si eu multe lucruri kiss
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 45
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 Vin 03 Dec 2010, 3:57 pm

Tatiana, imi permit sa-ti dau si eu o sugestie, daca vrei sa te descurci mai usor...uite un model de fusta fara cusaturi, de care fetita ta poate fi incantata. Poti folosi la aceasta numai tule negru, zic eu, maletuta alba, cu acea vestuta neagra de care vorbeai, pe care o poti garnisi cu un snur dragut alb sau argintiu, de ce nu...
aici
Mai raman antenutele...poti incerca o sarma mai dura prinsa de bentita din material dur, sarma imbracata in panglica catifelata-neagra; te poti ajuta cu un pistol de lipit cu batoane de plastic
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de tatiana_c Vin 03 Dec 2010, 6:59 pm

Valentina, Cory, va multumesc din suflet pt explicatii! Maine ma duc sa caut materialul si sa vad cum ma descurc! Daca e ceva, va mai intreb!Inca nu m-am hotarit cum sa fac fustita, e tare simpatica si cea din linkul dat de tine, cory...Multumesc! Va tin la curent!
tatiana_c
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de diana_roxana Vin 03 Dec 2010, 9:50 pm

Sper ca m-am orientat bine spre subiectul acesta. Am mare nevoie de ajutorul vostru mai ales ca au fost multe persoane care au participat la concursul cu sarafane si care au avut creatii deosebite. Eu tocmai am in lucru doua sarafane. Ambele sunt cu captuseala si, de obicei prind pe dedesubt captuseala de material in zona rascroielii gatului si a manecilor. La gat e destul de usor ca de acolo incep dar la maneci, dupa ce am prins captuseala pe rascroiala gatului.... cos fffff greu. Vroiam sa va cer si voua parerea. Cum procedati? Exista vreo varianta mai simpla sau nu ar trebui sa prind captuseala pe rascroiala manecilor?
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de louise27 Sam 04 Dec 2010, 1:11 pm

Buna fetelor ,am o intrebare referitoare la realizarea unei fuste cu pliuri : materialul se pune pe bie pentru a obtine o fusta ca asta?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 39
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 Empty cum fac un papion?

Mesaj Scris de louise27 Sam 04 Dec 2010, 1:32 pm

Vreau sa-i fac fiului meu un papion .Are cineva vreo sugestie ,sau un model?

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 04 Dec 2010, 5:45 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 Sam 04 Dec 2010, 3:44 pm

diana_roxana a scris:Sper ca m-am orientat bine spre subiectul acesta. Am mare nevoie de ajutorul vostru mai ales ca au fost multe persoane care au participat la concursul cu sarafane si care au avut creatii deosebite. Eu tocmai am in lucru doua sarafane. Ambele sunt cu captuseala si, de obicei prind pe dedesubt captuseala de material in zona rascroielii gatului si a manecilor. La gat e destul de usor ca de acolo incep dar la maneci, dupa ce am prins captuseala pe rascroiala gatului.... cos fffff greu. Vroiam sa va cer si voua parerea. Cum procedati? Exista vreo varianta mai simpla sau nu ar trebui sa prind captuseala pe rascroiala manecilor?

Ieri am vazut dar n-am avut vreme sa raspund. Sper ca nu-i prea tarziu acum!
La sarafane, topuri, veste captusite intai se prinde captusala pe rascroiala unei maini, se asigura cusatura, se intoarce pa fata. Asta e cel mai usor si rapid. Apoi se trece la a doua maneca, cu grija sa nu ramana rasucite aiurea. Rascroiala gatului se coase ultima. Eu o cos pe bucati de la cusatura umarului spre linia spatelui si fermoar(daca este) si apoi de la umar spre fata. Asa iti poti face loc sa cosi mai usor.

Ar mai fi o varianta in care se finiseaza cu captusala fata si spatele separat(cu cativa cm lasati necusuti pe exteriorul umarului, apoi se incheie linia umarului cosand fata si captusala desfacute si se incheie de mana bucatica ramasa pe capatul umarului. Asta o folosesc la umar foarte ingust, 3-4 cm.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 53
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita Sam 04 Dec 2010, 10:00 pm

diana_roxana, si eu mi-am captusit de curand o rochita fara maneci cu o metoda inspirata din tutorialul asta si mi s-a parut destul de ok. Eu am captusit sarafanul cu care am participat la concurs dupa descrierea tiparului din Burda, dar metoda asta mi-a placut mai mult.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de olympia Sam 04 Dec 2010, 10:57 pm

Louise, eu cred ca-i croita pe biais fusta aceea, dupa cum cade la poale. E foarte frumoasa Smile !
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de diana_roxana Dum 05 Dec 2010, 1:57 pm

Karina si Rosita va multumesc din suflet pentru recomandari. Nu sunt prea tarzii sfaturile acestea ca abia saptamana viitoare le voi prinde captuselile de sarafane. Karina, eu obisnuiam sa cos la gat prima data dar abia acum imi dau seama ca aveam mai mult de lucru. O sa va spun daca am reusit si o sa va prezint si sarafanele. hug
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 Empty ajutor pt croitorie

Mesaj Scris de alice07 Dum 05 Dec 2010, 5:33 pm

buna seara, sunt incepatoare in ale croitoriei, dar as dori sa incerc sa fac un de mantou cu gluga de culoare rosie cu margini albe, pentru nepotica mea care implineste 3 luni fix de Craciun. Am o poza de inspiratie, insa nu stiu daca e voie sa o postez aici. Am cautat toata ziua pe internet si nu prea am gasit ce imi trebuie, dar poate cineva dintre voi ma poate ajuta cu un tipar si dimensiuni... dupa ce gasesc tiparul, o sa caut material. Sper sa ma descurc, si cu ajutorul vostru. Multumesc anticipat ! PS: e posbil sa nu fi postat bine aici, poate trebuia la link-uri pt mamici...

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 05 Dec 2010, 8:45 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 42
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de louise27 Dum 05 Dec 2010, 7:31 pm

Multumesc Olympia, o sa-mi fac fustita aceea dupa ce ma hotarasc la material; cred ca trebuie ceva mai greu, mai plin ,poate o tafta nu stiu.
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 8 Empty ajutor pt croitorie

Mesaj Scris de Abinusu Lun 06 Dec 2010, 2:49 pm

Am si eu o intrebare - poate s-a mai pus pe aici, nu am citit tot capitolul, daca imi poate da cineva link... Cum pot sa ii fac baietelului meu (2 ani si 10 luni) un papion pentru serbarea de la cresa? Am vazut un model destul de simplut, ca o funda, prin oras, dar nu imi place; vazusem eu mai demult intr-o poza un papion mai 'bogat', era ca o funda dubla si al doilea 'strat', cel din fata, avea buclele fundei rombice, nu stiu cum sa ma exprim, ca doua papioane unul peste altul prinse la mijloc cu acelasi inelus... Daca ii suna cuiva cunoscut, rog sa imi explice si mie cum se face si cum se ataseaza cele doua ca sa stea oarecum lipite, sa nu se 'adune' spre centru, ca o floare.
Scuze daca sunt stupida cu intrebarea asta :D

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 06 Dec 2010, 2:51 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 37
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro Lun 06 Dec 2010, 3:26 pm

abinusu, uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a explicat karina cum se face o funda dubla. poate te ajuta sa faci un papion.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Abinusu Lun 06 Dec 2010, 3:42 pm

amnro a scris:abinusu, uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a explicat karina cum se face o funda dubla. poate te ajuta sa faci un papion.

Daaaa, e aproape ce cautam, numai ca fundita din fata avea lobii rombici, ca sa zic asa.. Cred ca merge daca ii tai colturile :D

Merci mult! kiss
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari Lun 06 Dec 2010, 4:34 pm

Abinusu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link maistra a explicat cum se face un tipar de baza; singura diferenta e ca pensa de pe umar se inchide si se muta pe rascroitura manecii. Depinde de cata rabdare ai ca sa-ti faci un tipar dupa dimensiunile tale; in cazul in care intampini greutati suntem pe-aproape hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Abinusu Lun 06 Dec 2010, 11:16 pm

tomari a scris:Abinusu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link maistra a explicat cum se face un tipar de baza; singura diferenta e ca pensa de pe umar se inchide si se muta pe rascroitura manecii. Depinde de cata rabdare ai ca sa-ti faci un tipar dupa dimensiunile tale; in cazul in care intampini greutati suntem pe-aproape hug

Why, thanks! Ce dragute sunteti cu mine! Sunt destul de neajutorata, ce-i drept, si vreau sa ma pregatesc pentru 'marea intalnire' de zilele astea cu noua masina de cusut love Am muuulte proiecte in cap! Multumesc inca o data! kiss
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Abinusu Mier 08 Dec 2010, 10:22 am

tomari a scris:Abinusu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link maistra a explicat cum se face un tipar de baza; singura diferenta e ca pensa de pe umar se inchide si se muta pe rascroitura manecii. Depinde de cata rabdare ai ca sa-ti faci un tipar dupa dimensiunile tale; in cazul in care intampini greutati suntem pe-aproape hug

Why, thanks! Ce dragute sunteti cu mine! Sunt destul de neajutorata, ce-i drept, si vreau sa ma pregatesc pentru 'marea intalnire' de zilele astea cu noua masina de cusut love Am muuulte proiecte in cap! Multumesc inca o data! kiss

Later edit: Mai am o intrebare - poate e stupida, cum fac si eu ceva din saten fronsat? Trebuie sa il .... fronsez eu sau se gaseste deja un saten mai 'incretit'? Si daca trebuie sa il fac eu, cum se realizeaza?
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro Mier 08 Dec 2010, 10:34 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a explicat karina cum se fac fronseurile

si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am pus eu in practica ce am invatat de la karina
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB