Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(6)

+71
geia
Panea Laura
aurelia.c
crazyalyna
loo.lory
DANIELA.I
costy_nika
d.dana.c
pepy24
ionela stefan
loremunteanu
denygina
tomari
Abinusu
alice07
olympia
diana_roxana
tatiana_c
m-julie
danabarbu2007
Giobsy
StMihaela
diada
Miniona
louise27
adelykitt
bibidesign
laurin
dis26
ellybijoux
violeta25
ema
veronicas
leonutza69
alexaaa08
SilviaDumitrescu
melus
florentina69
GABRELA
danae
edesia
Uca
rivka
LauraOlteanu
SWIFT123
valentinadof
haute_couture
virus
ocshy
salahhe
elena gina
rosita
Danny24
ancuta_ancuta
geany
margot
Dobri Ionela
zylv
amnro
Cornelya
mada93
mnarcisa
Admina
Karina33
cory74
aurishta
Noemi
veniciuc nicoleta
nadina_b2005@yahoo.com
MagdaMarin
MihaelaT
75 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de laurin Vin 22 Oct 2010, 3:54 pm

mai mult ca sigur ca este prea gros. amnro, tu cum te lupti cu materialul pe portiunea asta?
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de amnro Vin 22 Oct 2010, 4:09 pm

eu la blugi am problema asta, si pentru ca pastrez si tivul initial, am vreo 3 straturi la cusaturi. in ultimul timp am scurtat doar blugi subtirei asa ca nu am avut probleme, dar daca nu merge si nu merge ridic acul, ridic piciorusul si imping usor in spate, sa trec cusatura, pe urma las piciorusul si acul si continui sa cos. si asta e o sa am o "liniuta" din tighel mai lunga decat celelalte. dar cum spuneam, pentru ca e vorba doar de o cusatura pt stabilitate (pentru ca pastrez tivul original) nu e f grav. si ata e la culoare asa ca nu se vede.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de bibidesign Dum 24 Oct 2010, 11:22 am

multa vreme m-am chinuit si eu cu chestia asta si am rupt o multime de ace...
dar cnd mi-am cumparat masina Husqvarna am gasit in dotare o piesa extraordinara care mi-a rezolvat problema
arata asa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

se pune sub talpita masinii intai in spate si apoi se muta in fata si ajuta trecerea peste cusatura perpendiculara
bibidesign
bibidesign
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 59
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 05/08/2010

http://www.bibidesign.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Dum 24 Oct 2010, 12:32 pm

laurin a scris:fetelor dragelor, vin si eu cu o intrebare. probabil ca s-a mai mentionat problema, eu una am incercat sa gasesc topicul dar nu am reusit drept pentru care va intreb urmatoarea intrebare intrebatoare: cum va descurcati cu tivurile la masina de cusut pe materiale ceva mai groase, inclusiv blug, pe portiunile unde tivul trebuie sa cuprinda o eventuala cusatura perpendiculara (de ex. cusatura de interior si exterior la pantaloni, fuste, etc.)? Eu fac pasul acului nu din pedala ci numai din volan dar chiar si asa fie acul bate pe loc, fie se blocheaza in material. Mai stiti vreo solutie inafara de schimbarea acului pe care am aplicat-o dar fara succes? Precizez ca ma lovesc de necazul asta si la materialele mai subtirele. Am cusut cu masini industriale de cateva ori si aveam pretentia ca si Singerul meu sa mearga la fel.

Spor la lucru si in toate!

in industrie la trecerea peste mai multe straturi de material chiar daca sant masini industriale si nu intampina dificultati in asa ceva se mai si bate adica inainte de trecere peste portiunea groasa cu un corp dur de obicei cu un ciocanel sa bate pur si simplu partea groasa (acum nu stiu cum o sa va descurcati cei care aveti blaturile la masina din material plastic) eu acasa la masina mea ILEANA asa procedez si merge foarte bine , eu nu pastrez niciodata tivul original la pantaloni pentru ca arata ca si cand acestia au fost inaditi cum ca ar fi fost scurti (oricat de bine sar face cusatura sau orice masina sar folosi)
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de leonutza69 Dum 24 Oct 2010, 12:47 pm

Eu in schimb pastrez tivul la blugi, cel original daca are aspectul acela de "vechi", purtat, consumat....si arata tare bine, il fac asa de finutz ca nu se vede....chestie de gusturi....la alte stofe sau materiale nu....numai la blugi!
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de adelykitt Dum 24 Oct 2010, 6:13 pm

in ceea ce priveste "cum se ia masura pentru lungimea haine la mana" eu am avut 2 experiente, o croitoreasa mi-a luat masura fara sa indoi cotul, alta cu el indoit, si surpriza, cea care mi-a luat masura cu mana dreapta mi-a facut sacolul cu maneci ma scurte, deci poate conteaza si felul in care masori, de unde pana unde...
am si eu problema, ce model de fusta sau pantaloni imi recomandati sa fac pentru a ascunde niste defecte, respectiv, faptul ca atunci cand eram mai mica am purtat ghiozdanul pe o parte , nu stiu daca asta e cauza, dar acum am un sold drept si unul usor rotund, si nu am nici o talie definita, asa ca ceva mulat in zona taliei n-o sa pot purta veci pururi, am incercat sa scot pe hartie tipar burda de fusta cu talie inalta dar avea prea mult spatiu lasat la solduri, eu nu le am mari, adica diferenta intre talie si masura de la solduri e de vreo 15cm, sa pun pense mai adanci sau ce model sa aleg pentru a nu scoate in evidenta acel "defect" cu soldul usor rotund, si talie nedefinita??? zid
adelykitt
adelykitt
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : Deva
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de amnro Lun 25 Oct 2010, 9:22 am

eu ti-as recomanda fustele clos sau semiclos, plisate, gogosar si in general cele fixe pe talie si care se largesc sper solduri. eventual marchezi talia cu o curea lata si nu stie nimeni ce se intampla pe dedesubt wink
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de rosita Lun 25 Oct 2010, 11:14 am

Adelykitt si eu ma gandeam tot asa, la fuste clos si in pliuri, evazate, care sa nu fie fixe pe solduri, in general. Rochite in forma de A (A-line) cu care sa abati atentia de la sold, si eventual cu talia inalta (sub piept, "empire waist") ca sa abati atentia de la talie. Bluze cu tivul asimetric, uite la ce ma uitam mai devreme si mi-a placut (scuze, poza e mai mare decat cadrul, dar ai inteles ideea). Succese! Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de adelykitt Lun 25 Oct 2010, 7:11 pm

rosita a scris:Adelykitt si eu ma gandeam tot asa, la fuste clos si in pliuri, evazate, care sa nu fie fixe pe solduri, in general. Rochite in forma de A (A-line) cu care sa abati atentia de la sold, si eventual cu talia inalta (sub piept, "empire waist") ca sa abati atentia de la talie. Bluze cu tivul asimetric, uite la ce ma uitam mai devreme si mi-a placut (scuze, poza e mai mare decat cadrul, dar ai inteles ideea). Succese! Smile

Scris de amnro la data de Lun 25 Oct 2010, 09:22
eu ti-as recomanda fustele clos sau semiclos, plisate, gogosar si in general cele fixe pe talie si care se largesc sper solduri. eventual marchezi talia cu o curea lata si nu stie nimeni ce se intampla pe dedesubt wink

Va multumesc frumos de sfat sa vedem ce o sa iasa, eu sunt si plinuta asa ca... dupa ce ma hotareasc asupra unui model o sa va arat, inca o data va multumesc! kiss kiss
adelykitt
adelykitt
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : Deva
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de SWIFT123 Mar 26 Oct 2010, 4:40 pm

buna ziua,


dana este numele meu, am si eu o rugaminte;

ma ajuta si pe mine cineva cu un tipar rochita bebe 2 ani?

vine ziua ei si as dori sa-i croiesc o rochita, gen balerina;

mersic

o zi buna
SWIFT123
SWIFT123
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 55
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 26 Oct 2010, 4:57 pm

O rochita gen balerina o faci foarte usor dintr-un maieu ramas scurt(sau il scurtezi tu cat iti trebuie de care prinzi fusta. Acum depinde din ce vrei sa-i faci fustita. Daca vrei tulle tai fasii de-o palma(nu-mi dau seama cat de mare-i fetita), le incretesti(fara sa le innadesti) si le prinzi de maieu.
Daca vrei alt material incearca cu crep-saten ca-i mai batzos sau o panzica colorata/inflorata. Faci niste discuri cu cercul interior mai mare decat talia si lungimi diferite, le suprapui, le incretesti si le cosi de maieu.

Sa ai spor si sa ne arati ce-a iesit!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de louise27 Joi 28 Oct 2010, 4:02 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

vreau sa-mi fac aceasta rochita si nu prea stiu cum sa fac tiparul la partea de sus . ma puteti ajuta........

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

merci .... marinmagda18

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Edit marinmagda18 Citeste te rog Punctul 6 din Regulament!

Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Vin Oct 29, 2010 5:45 am, editata de 2 ori (Motiv : Unit mesaje)


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 03 Noi 2010, 2:31 pm, editata de 3 ori (Motiv : Unit mesaje(Magda)....mutat postari (MihaelaT))
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Noemi Joi 28 Oct 2010, 7:01 pm

Eu ştiu ca întrebările de acest gen se pun la capitolul "scoala de croitorie".
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty ajutor pt o rochie

Mesaj Scris de louise27 Joi 28 Oct 2010, 7:56 pm

scuze, am sa intreb acolo.Merci
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty un mic ajutor

Mesaj Scris de violeta25 Mar 02 Noi 2010, 3:15 pm

am nevoie de ajutor ajutor azi mi-am facut curaj sa stric niste material incercand sa fac o fusta. toate bune si frumoase numai ca m-am impotmolit la tiv: mama spune ca tivul se insaileaza ca unde am mai vazut eu tiv la fuste! ca nu se trage la masina. sunt in ceata...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] aceasta este fusta, ce parere aveti?



MihaelaT: La topicul "Fuste" prezentam ce am lucrat, dar ajutorul il cerem aici. wink


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mar 02 Noi 2010, 3:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de laurin Mar 02 Noi 2010, 4:09 pm

violeta, am vazut si tivuri trase la masina. eu, daca le fac la masina, le trag fie la o distanta foarte mica de margine 1 mm, maxim 2, daca se preteaza la materialul respectiv (merge la materialele usoare de vara sau chiar si la cele grosute), iar inauntru vine doar partea surfilata (adica sa nu lasi mult material inauntru pentru ca risti sa inceapa sa atarne), fie ii fac un tiv de 5-6 cm daca am o fusta gen clos si dintr-un material mai cu tinuta, pentru ca aranjeaza fusta mult mai bine. La fusta ta ar merge fie tiv de mana dar trebuie sa ai maiestrie sa nu tragi prea tare de fir ca se observa, fie si mai bine un tiv foarte aproape de margine si cu pasul mic, la 1,5-2,5, parerea mea. dar mai intai il surfilezi daca mashina ta permite.

succes
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de violeta25 Mar 02 Noi 2010, 4:28 pm

laurin ms frumos pt ajutor pupi materialul fustei este o stofa subtirica, voi incerca mai intai sa-i fac tivul tras la masina la 1-2 mm daca nu merge asa o voi ruga pe mama sa-l coasa la mana inocent
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de bibidesign Mar 02 Noi 2010, 5:45 pm

pentru tivuri invizibile la fuste, pantaloni exista o talpita speciala care se foloseste cu pasul special de tivuri pe care il au masinile mai noi, sau cu un zig zag mai mare daca nu ai pasul special in menu
rezulta un tiv invizibil asemanator cu cel facut de mana, dar mult mai regulat si mai profi...
pt modelul tau de fusta -e bine ca ai pus o poza ca sa ne lamurim wink -eu as face totusi tiv invizibil de mana in lipsa de altceva... cel cu tighel vizibil pe fata materialului merge mai mult pt fuste sport, sau din mat mai putin pretentioase doc, velur, jeans.. sau chiar din stofa daca modelul e mai sport Smile
bibidesign
bibidesign
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 59
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 05/08/2010

http://www.bibidesign.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty ana are mere

Mesaj Scris de Miniona Joi 04 Noi 2010, 11:55 pm

fetelor eu sunt la inceptu de drum in croitorie, ce imi sugerati sa fac ? sau ati avea un tipar pt un proiect mai lejer pt mine? multumesc
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de laurin Vin 05 Noi 2010, 2:00 pm

raspuns pentru silviasimon: poti sa incepi pur si simplu cu niste tivuri (de fete de masa, cearsaf, etc) pana iti intri in mana daca chiar esti absolut la inceput. Daca mai ai ceva habar, atunci iti recomand tot Burda dar modelele foarte usoare, cele cu o bulina, cel mult una jumate (in instructiuni fiecare model este cotat cu grad de dificultate). Sau poti incerca pe pasi: iei bucati de panza si exersezi cum cosi un tiv, cum cosi in zigzag, cusatura frantuzeasca, cum montezi un nasture, un fermoar, etc. Dar trebuie sa ai rabdare, insa te ajuta. Iti recomand o carte care mie mi se pare buna pentru ca iti arata cum se executa diverse chestii in croitorie. E la 50 RON, o poti gasi si in Cora (eu am luat-o cu comanda de pe net).
Ideea e sa te "joci" cat mai mult cu materialele, sa le cosi, sa indraznesti sa le "ataci" si sa nu-ti fie teama ca o s-o dai in bara ca oricum se va intampla si asta, e normal. Si apoi, stii cum e, inveti din mers si lucrand.

spor!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 05 Noi 2010, 2:46 pm

Discutia despre cutitul de butoniere am mutat-o la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 10 Noi 2010, 11:14 pm

Cum pot scurta o pereche de pantaloni dublati?
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Noi 2010, 1:09 am

Am si eu o pana, de idei, normal. Am un raiat elastic si vreau sa-mi fac niste pantaloni stramti (nu ca mi-as permite la silueta de acum), dar vreau sa-i port cam ca niste colanti, cu tunici, rochii. Merge sa folosesc tipar de pantaloni de trening, sau ma rog, deci drepti cu cusatura si pe picior, dar fara slitz. Intru in ei, apoi? Nu au elasticitatea unui tricot, nici atat a unei lycre, dar nu vreau tipar de pantaloni, ca nu vreau slitz. Sau nu scap de el?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Joi 18 Noi 2010, 5:13 am

Admina tu vrei sa iei bataie? Cum adica nu-ti permiti?

La ce-ti trebuie tipar pentru asa ceva? Copiaza niste colanti la care lasi inca vreo 2 cm de lejeritate pe laterale. Sau copiaza o pereche de pantaloni stramti din care mai tai vreo 2 cm ca largime.

Daca totusi nu intra pe tine pune-le fermoar ascuns pe sold.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de geany Joi 18 Noi 2010, 8:10 am

mnarcisa a scris:Cum pot scurta o pereche de pantaloni dublati?

Depinde de cum este terminatia si cat de fin vrei sa arate dupa modificare. Poti scurta ca la sacouri sau poti scurta cu o cusatura la 1-2 mm. la terminatia pantalonului.


geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB