Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:40 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:22 am Scris de Dorulet

» Despre masinile de tricotat
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Aug 2022, 9:13 pm Scris de Michelle88

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Aug 2022, 5:08 pm Scris de diada

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Aug 2022, 5:06 pm Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Aug 2022, 5:03 pm Scris de diada

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Aug 2022, 4:59 pm Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Aug 2022, 12:27 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyJoi 11 Aug 2022, 9:31 am Scris de vlad_mom

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyJoi 11 Aug 2022, 7:11 am Scris de Dorulet

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyMar 09 Aug 2022, 6:07 pm Scris de vlad_mom

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyVin 05 Aug 2022, 7:04 am Scris de Dorulet

» Bijuterii din sarma 9
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyVin 29 Iul 2022, 10:30 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 6:55 pm Scris de MagdaMarin

» Mobilier homemade (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 9:22 am Scris de ema

» Amenajari interioare
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyDum 24 Iul 2022, 8:47 pm Scris de vlad_mom

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyDum 24 Iul 2022, 5:52 pm Scris de diada

» Pirogravura
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

Gradina mea... de apartament(2)

+53
carmenfratila
katyP
ragazza
geo
Uca
clodi
lennny
elenaxx
carmenco
aba
scumpy_nensy
lilianna
julix_2007
micheline
Adelaida
CCristinaC
gty
rosita
dorina64
cld
corina corina
ioncica
arielas
Gianina4ever
victoriacus
lotus nufar
mariucamariuca
stoy
violeta_10
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
amoni
MagdaMarin
irish05
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
canadianca50
Karina33
firicel
came_lia
Floren
catallinag
claudia_mami
maryd
silvisor
mimmi
rivka
mikybt
Roxanne
amnro
antonina
57 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Steluzza Vin 14 Ian 2011, 4:48 pm

Firicel multumim de ghiocei love aplauze Duminica am sa dau si eu fuguta aici unde locuiesc eu ca e o padure si sunt curioasa daca au iesit ghioceii;anul trecut am mers pe 1 martie si erau multi.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 14 Ian 2011, 6:15 pm

Firicel poti pune o poza cu floare? eu cred ca am una, adica vanzatoare a zis ca se mai numeste si Coroana lui Isus, sar nu sutn sigura ca stiu ca sunt mai multe variante. Daca e ce iti doresti te servesc cu mare drag.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 39
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Vin 14 Ian 2011, 6:17 pm

corina corina a scris:Multumesc fetelor ! Intr-adevar , nu pot sa traiesc fara flori . Draga Roxana , coroana lui Isus si plamanul le stiu de cand eram mica si m-am gandit ca-s mai cunoscute cu denumirea populara ,dar multumesc de completare .
Cld , eu tai coroana lui Isus in fiecare primavara , las lastarii taiati sa se scurga bine de seva alba , apoi ii pun la inradacinat in paharele mici cu mranita . Netaiata , planta asta e o rebela , creste cum vrea ea . Mie imi plac plantele cu forma de copacel , asa de la 15 februarie incepem cu frizurile de primavara si mai obtinem si ceva lastari .
Corinuta,cand tai coroana lui Isus,imi dai si mie un puiut sa prind din nou ca am avut sdi am pierdut-o? pupi
Narcisa ce poza sa mai pun ca s-a uscat floricica mea cu acest nume.O am ,dar este uscata si tot sper ca isi revine in primavara.eu o ud mereu Sad Sad Sad Sad
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 61
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 14 Ian 2011, 6:23 pm

aici Firicel am gasit eu una cu ce am eu.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Roxanne Vin 14 Ian 2011, 6:25 pm

Deci pina si Coroana lui Isus este denumirea populara pt mai multe plante wink
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina Sam 15 Ian 2011, 11:03 am

Buna fetelor ! Am lipsit o vreme pentru ca eu mai am o gradina care plange dupa mine : cea de legume ( la solar ) , pe care ama sa v-o arat la topicul respectiv .
Roxana , nici vorba de suparare , suntem aici sa invatam . Imi place ca avem pasiuni comune si ce conteaza cum le boteaza lumea ? Fiecare le alinta cum vrea , important e sa le iubim .
Firicel , prinde tu pentru mine un lastaras de trandafir portocaliu batut si eu iti dau Coroana lui Isus din poza . De multa vrema na straduiesc sa am trandafir portocaliu si galben batut , dar nu tine.
Mai vorbim si va doresc flori frumoase !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 47
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta Sam 15 Ian 2011, 5:51 pm

Acel mucegai de care zici unde apare?
Este ca o vata cumva?
Poti face o poza?Te putem ajuta desigur dar trebuie de explicat mai in detaliu ca sunt multe boli si fiecare are tratamentul ei .
Si daca a avut o planta categoric ca s-a intins si la celelalte.Daca mai ai vreuna intreaga izoleaz-o repejor.Fa-le un dus cald fara sa atingi pamintul.Inveleste ghiveciul/ele in punga de plastic si da-le un dus cald chiar daca au ramas chele.
Astept mai multe explicatii.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 70
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Sam 15 Ian 2011, 6:30 pm

corina corina a scris:
Firicel , prinde tu pentru mine un lastaras de trandafir portocaliu batut si eu iti dau Coroana lui Isus din poza . De multa vrema na straduiesc sa am trandafir portocaliu si galben batut , dar nu tine.
Sunt de acord Corina bounce bounce bounce bounce bounce bounce pupi pupi pupi pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Sam 15 Ian 2011, 9:19 pm

Asa arata acel mucegai. Initial am crezut ca este mucegai de perete (am pe un perete in bucatarie) I-am facut dus si acum vad ca a aparut mai mult si s-au ingalbenit frunzele. Ghiveciul este lipicios si la fel si pervazul. Nu se vede nici o ganganie.
Este si pe frunze dar mai mult este la noduri.

Tare m-as bucura sa ma ajutati cu un sfat ca este o floare de suflet. Am primt-o acum 5 ani de la sotul meu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gty Sam 15 Ian 2011, 9:37 pm

este cumva hoya ( cerica ) ?
daca da si dupa poza se vede ca este atacata de paduchii lanosi
arata detalii mai apropae de aceea pasta albicioasa
solutia este : cumpara mospilan iar 1 data amesteca apa+spirt 1/1 si curata tot ce este albicios apoi stropeste cu mospilan
dupa 1 spt. stopeste iara

sa vad mai de aproape poze ca sa-mi dau seama
gty
gty
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 44
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Sam 15 Ian 2011, 9:54 pm

este ceea ce credeam eu ca este Coroana lui Isus.
Am mai facut indca doua poze. Sper sa fie suficient de clare.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 16 Ian 2011, 8:46 am

Citeste aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sper sa nu gresesc si sa ma certati ca dau acest link Embarassed dar este mai bine sa citeasca Narcisa TOT ce scrie acolo referitor la boala plantei ei .
Succes!
Oricum izoleaza de urgenta planta desi nu prea cred ca o mai poti salva la cum arata insa merita sa incerci .
Nu cred ca s-a extins dupa dus.Oricum sterge cu detergent si spirt si imprejurimile unde zici ca a stat.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus Dum 16 Ian 2011, 12:06 pm

Roxanne a scris:Fructele au tepi? mirat
hahaha,scuze , m-am exprimat gresit. Crengile au tepi rade
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 48
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 16 Ian 2011, 12:49 pm

Gabi iti multumesc. Voi incerca intai varinata cu spaltul si schimbatul pamantului.

edit:
Am sos planta din ghiveci si am constatat ca avea pamantul plin de paianjeni din astia. Am spalat fiecare frunza in parte. Si violetele sunt infestate. Am rupt frunzele care erau atacate si mane le imbaiez si pe ele. Acum ma bucur ca am florile impartite prin casa si am aceasta problema doar la cinci din ele.

Ultima editare efectuata de catre mnarcisa in Dum 16 Ian 2011, 4:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : completate dupa constatare)
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 16 Ian 2011, 5:11 pm

eu am patit asa ceva cu oleandru sau leandru nu stiu cum e corect .Cind am dat de el partca era dat cu miere de albine .Am tot spalat cu apa dar asa era de bolnav ca a patat si peretele unde a ajuns frunza .S-a intins si la alte flori si in fiecare zi tot am spalat la ele si am reusit sa salvez citeva.
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 16 Ian 2011, 5:37 pm

Am cumparat ieri o primula rosie. Era asa o mare de primule la florarie, ca imi venea sa le iau pe toate
Iat-o

CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 16 Ian 2011, 5:54 pm

E tare frumoasa Cristina. Abia astept sa imi iau si eu sa le pun in gradina. Mama anea de toate culorile. Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea, sa iti faca flori frumoase.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 16 Ian 2011, 6:25 pm

Atentie Narcisa !Paduchele lanos este un parsiv.De aceea ti-am dat sa citesti acea rubrica Smile

Cristina,ce frumoaaaaaaaaaasa este.Tine-o la racoare daca poti.Sa-ti traiasca,sa infloreasca,sa se inmulteasca rade
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 16 Ian 2011, 6:35 pm

Multumesc frumos! Sa va arat si craciunita sau craciunel, fiecare cum doreste sa o numeasca. Faceti-va ca nu vedeti si butoiul cu varza din balcon rade Nu puteam sa mut planta pentru poza ca e sensibila si, la mutare pierde florile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 16 Ian 2011, 7:06 pm

Eu nici nu am vazut butoiul pana nu am citit ce ai scris, am vazut doar craciunita!!! E f. frumoasa!!! Si mama are una, cumparata de vre-un an si jumatate. E a doua oara cand imfloreste, defapt a imflorit a doua oara pe la sfarsitul lunii noiembrie. Trebuie sa caut neaparat pozele facute de mama!!! wink
CCeistinaC. acum am vazut si minunatia de primula!!! F. frumoasa!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 37
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 16 Ian 2011, 7:34 pm

Cristina e tare frumoasa. Acu mai manci varza dupa ce ii tec florile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si eu am primit una mare de la mama, dar fiindca nu avea destula lumina era tare suparata asa ca am dat-o si eu mai departe unei matusici care are mai multa lumina in casa.

Gabi am observat "pe propria piele" asta. Sunt niste ganganii tare afurisite. Cand i-am facut dus prima data am crezut ca este mucegai si apa a curs peste pamant si au intrat in el facandu-si de cap.
Maine le scimb pe toate.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel Dum 16 Ian 2011, 9:38 pm

CCristina sa-ti traiasca Craciunita ca tare frumoasa este!Eu nu am noroc de aceasta floare!In fiecare an ba primesc cadou d eziua mea ba "fur"altoi si prin si dupa un timp se stafidesc frunzele si nu stiu ce sa-i fac.Am dat-o vara afara la umbra,nu i-a placut,am dat-o in plin soare ,iar nu i-a placut asa ca ...ce sa-i mai fac sa am si eu una?
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 16 Ian 2011, 10:59 pm

Din pacate nu mai am pozele. Sad Nu le gasesc prin calculator. Cred ca le-a sters mama!!! Si acum craciunita nu mai e imflorita!!!! Embarassed Cred ca m-am laudat degeaba cu ea!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 37
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 16 Ian 2011, 11:19 pm

Trebuie izolate neaparat plantele bolnave de restul,altfel se imprastie peste tot
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 43
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 17 Ian 2011, 7:36 am

Gabiuta a scris:
Fa-le un dus cald fara sa atingi pamintul.Inveleste ghiveciul/ele in punga de plastic si da-le un dus cald chiar daca au ramas chele.

Eu ti-am spus dar cred ca nu ai citit cu atentie.
Orice boala la orice planta se poate extinde si la cele din jur.Asa ca daca iubiti florile care le aveti in preajma priviti-le cu atentie si la cel mai mic semn faceti in asa fel incit sa le faceti tratament contra daunatorilor.
Narcisa eu iti urez succes cu plantutele sa le poti salva!
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB