Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

+17
Admina
Anuk
subryna
Carmen's
andrabijoux
Day
betymi72
Lucia.BlueFlower
Ela
Noemi
Aditza
darkpoke
firimitura
ladybug
biju-diart
mimmi
Dragonfly
21 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de andrabijoux Mier 25 Aug 2010, 4:53 pm

mda...m-am inspirat si eu de la ea. Cert e ca nu multa lume face ce face tipa asta. Nici nu stiu cum scoate un model asa de regulat si de calculat la mokume. Cred ca trebuie sa cunosti foarte foarte bine materialul si tehnica asa incat sa iti dezvolti singur o tehnica a ta, care sa te caracterizeze si sa fie unica. M-am uitat cu gura cascata o zi intreaga la margelele ei. Superbe!
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Mier 25 Aug 2010, 5:15 pm

cine stie cati ani de experienta are in spate , ohooo Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Girl_tender
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de betymi72 Mier 25 Aug 2010, 6:34 pm

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 197551 ....mama mia!!!!mda...si eu ce sa mai fac??? Sad...dupa ce ca sunt fara chef(VREAU IN CONCEDIU!!!) imi mai aratati si minunile alea (parca nu mi-au ajuns ale voastre!!!!!)...tre sa plec la balaceanca...insa cred ca nici acolo nu ma pot ajuta la ora asta(si la starea mea)....
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de andrabijoux Mier 25 Aug 2010, 8:35 pm

betymi72 a scris:Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 197551 ....mama mia!!!!mda...si eu ce sa mai fac??? Sad...dupa ce ca sunt fara chef(VREAU IN CONCEDIU!!!) imi mai aratati si minunile alea (parca nu mi-au ajuns ale voastre!!!!!)...tre sa plec la balaceanca...insa cred ca nici acolo nu ma pot ajuta la ora asta(si la starea mea)....

calm, nu te posomori Smile) incepe cu un tutorial simplu si avanseaza incet la ceva mai complicat. Tre sa inveti tehnica (una din ele sa o stii bine) si apoi poti amesteca culorile cum vrei. Inspira-te eventual ca si combinatii de culori (eu asa fac :D )
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de firimitura Mier 25 Aug 2010, 9:41 pm

pana apuc si eu sa pun iar mana pe fimo, va las si eu untutorial gasit azi pe net : aici
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de ladybug Mier 25 Aug 2010, 11:28 pm

fetelor, imi cer scuze de off topic, as vrea sa stiu si eu de unde ati luat lamele acelea pt mokume gane, eu am scos lama dintr'un cutter si am incercat cu ea dar nu a mers..sunt seturi speciale pt fimo? multumesc mult hug
ladybug
ladybug
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 83
Localizare : iasi
Data de inscriere : 30/01/2010

http://www.accesoriiladybug.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Mier 25 Aug 2010, 11:41 pm

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Fimo_cutter
ladybug asa arata cutterele,le gasesti in magazinele online de hobby.

daca nu ai timp sa cumperi te sfatuiesc sa folosesti o lama,taiata pe lungime,e destul de practica si te scoate din incurcatura .Se poate indoi asa ca e perfecta

spor !

Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de ladybug Joi 26 Aug 2010, 12:29 pm

multumesc dragonfly! Merci
ladybug
ladybug
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 83
Localizare : iasi
Data de inscriere : 30/01/2010

http://www.accesoriiladybug.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 26 Aug 2010, 2:45 pm

costa o gramada de bani ustensilele. Daca stii pe cineva care poate sa iti ascuta la polizor niste lame din tabla din otel inoxidabil, mai bine ti le faci :D Apropo, din acelasi material se pot face cookie cutters. Am gasit un tutorial dar e munca de barbat nu gluma :P
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Day Joi 26 Aug 2010, 7:45 pm

Libelula mica ce esti,mi-ai facut-o!M-ai pus la treaba!Cinstit,cam fara chef,dar.....puteam eu sa astept mult si bine sa-mi intru in mana,asa ca iata si cerceii mei mokume:
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Picture028
Si pe mama lor....
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Picture027-1
wink
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Joi 26 Aug 2010, 9:29 pm

frumoooosiProvocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_71miniProvocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_71miniProvocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_71mini
Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_60BProvocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_60BProvocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_60B
tu ce ai infipt in material ? ce forme ,ustensile?
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Carmen's Joi 26 Aug 2010, 9:52 pm

imi place. Foarte frumos
aplauze aplauze aplauze
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 26 Aug 2010, 10:45 pm

am zis ca mai astept putin poate mai lucrez altceva mult mai interesant dar se subtiaza vizibil fereastra mea si mai am 3 zile pana la primul examen din sesiunea de toamna Sad asa ca inscriu si eu la provocare o pereche de cercei, poate nu cei care trebuie, dar astia mi se par mai interesanti Smile

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Dsc02293

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 052an


andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Aditza Joi 26 Aug 2010, 10:58 pm

Day, frumoasa si mama si puii.
Andrabijoux, mie imi plac. Nici nu se compara cu ai mei.
zid Imi faceti in ciuda? wink Lasa ca fac eu si mai si. Vedeti voi!!! Pupici si sa aveti spor!
Aditza
Aditza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 485
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/07/2009

http://povesticuzorzoane.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Carmen's Joi 26 Aug 2010, 11:12 pm

ladybug a scris:fetelor, imi cer scuze de off topic, as vrea sa stiu si eu de unde ati luat lamele acelea pt mokume gane, eu am scos lama dintr'un cutter si am incercat cu ea dar nu a mers..sunt seturi speciale pt fimo? multumesc mult hug

Vezi ca langa teatru este un magazin cu materiale pentru pictura. Eu de acolo am cumparat lamele. Intr-un timp se gasea si fimo acolo. Nu stiu cum se cheama strada, dar daca te invarti prin zona nu ai cum sa-l ratezi. (Mai exact in laterala parcului de la mitropolie)
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de biju-diart Vin 27 Aug 2010, 8:45 am

day sunt fff frumosi cerceii love
am incercat si eu ceva aseara da' slab de tot zid .... mai incerc ceva .... bine ca ne-ai pus destul timp la dispozitie dragonfly Flowers
___________
edit ppisic: te rog citeste regulamentul.
Aici ai informatii despre link catre blog in semnatura link
Ti-am editat 15 mesaje pana acum. Te rog renunta la semnatura daca nu doresti schimb de link. Multumesc anticipat.
biju-diart
biju-diart
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : brasov
Data de inscriere : 11/08/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Day Vin 27 Aug 2010, 9:02 am

Eheheee,vreti sa va divulg secretele mele?Bine!Infig pentru mokume ce-mi pica in mana:scobitori,pixuri,surubelnite stea,cuttere,piese lego wink ,roti de la masinute.....orice!Eu lucrez tehnica asta nu pe foaie,intins,ci la cub.Ati inteles ceva?Fac un cub cu straturile,apoi gauricile,texturile,etc,si feliez ca la cane-uri.Mai mokumesc si pe cealalta cale,dar numai pentru modele unde vreau un anumit pattern si am nevoie de precizie.
Spor la treaba ,fetelor!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Vin 27 Aug 2010, 3:07 pm

am vazut undeva ca foaia cu straturi se poate pune pe borcan,inainte de a fi ciopartita cu lama
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de subryna Vin 27 Aug 2010, 3:38 pm

oaa interesanta tehnica mokume gane :D ati facut niste chestii foarte foarte faine!!
subryna
subryna
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 34
Localizare : iasi
Data de inscriere : 22/07/2010

http://cutiuta-cu-minuni.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Vin 27 Aug 2010, 4:29 pm

stiti ce ma gandeam,mai bine fac o tragere la sorti filmata,nu ma mai complic cu votorile.e mai bine asa pentru ca toata lumea are sanse egale
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de firimitura Vin 27 Aug 2010, 8:12 pm

cred k e mai bine asa dragonfly. asa nu mai apar vociferari (desi nu cred ca e cazul) ca a fost una sau alta favorizata. kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de betymi72 Vin 27 Aug 2010, 8:54 pm

chiar ieri ma gandeam ca aici poate o sa ne respectam majoritatea...sa nu fie discutii...


Ultima editare efectuata de catre betymi72 in Vin 27 Aug 2010, 9:33 pm, editata de 1 ori
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Carmen's Vin 27 Aug 2010, 9:30 pm

este foarte bine asa dragonfly. In fond, scopul provocarii este sa invatam o tehnica noua.
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Dragonfly Vin 27 Aug 2010, 10:53 pm

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Laie_82 super!!!!
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Ela Vin 27 Aug 2010, 10:57 pm

Dragonfly a scris:stiti ce ma gandeam,mai bine fac o tragere la sorti filmata,nu ma mai complic cu votorile.e mai bine asa pentru ca toata lumea are sanse egale
Nu cred ca merge. Stiu de pe un alt forum, cu totul alta tema,nu au acceptat tragerea la sorti din simplul motiv ca nu poate fi live, ca nu esti tv. Smile Si se pot face mai multe video,tragi pana iese cine 'trebuie'.
p.s. persoanele de fata se exclud, dar asta era ideea.
Ela
Ela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)  - Pagina 2 Empty Re: Provocare 1 (fimo,cernit,sculpey,etc)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB