Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce metoda contraceptiva folositi?

+29
dienutzababy
canadianca50
Psychologist
solmizel
ramonasimon_74
cris_io_mat
Savu Ramona
anca viragh
cosmeticeladys
bubu85
CCristinaC
magdaR
mssdelilah
Tache Marilena
veniciuc nicoleta
Clio_Ela
Noemi
MagdaMarin
valentinadof
diada
came_lia
cris69
betymi72
gagaritz
iuli.b
teisoara
ivanoiuadela9
Danny24
Admina
33 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Ce metoda contraceptiva folositi?

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap34%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 34% 
[ 29 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap9%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 9% 
[ 8 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap16%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 16% 
[ 14 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap11%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 11% 
[ 9 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap5%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 5% 
[ 4 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap7%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 7% 
[ 6 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_lcap18%Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Vote_rcap 18% 
[ 15 ]
 
Total voturi : 85
 
 

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 18 Dec 2010, 1:36 am

Poate ca sunt cam mica sa imi spun o parere, dar eu anticonceptionale nu as mai lua.
Am luat acu 3 ani ca mi-a recomandat doctorul (chisturi). Am luat Karissa, dar fara nici un control in prealabil, mi-a zis ca daca nu ma simt bine cu ele sa ma duc sa mi le schimbe.
Am luat aproape 2 ani, si-au facut treaba (am scapat de chisturi), tot ce trebuie, am reactionat ca la carte la ele, fara efecte adverse (spotting, etc). Singurul efect a fost ca mam ingrasat. Am slabit dupa, dar m-am ingrasat iar.
Le-am folosit si din punct de vedere sexual ca bonus, dar aveam libidoul scazut.
Am renuntat la ele ca am zis ca si-au facut traba cu chisturile, iar de cand am renuntat la ele, nu reusesc sa ma reglez cu cosurile. Cu menstruatia nu am avut probleme niciodata, am avut dintotdeauna ciclu regulat. Dar de 1 an nu reusesc sa imi treaca cosurile, nu am fost niciodata asa si sunt foarte enervante.
Si parca am ramas de la anticonceptionale cu o pofta de mancare cam mare. Incerc sa ma abtin, dar nu imi iese intotdeauna. E mai mult o chestie psihica.
Iar sexual mi-am revenit wink, si ca masura de protectie, calendar (iar pt siguranta maxima, 5 zile inainte si dupa) si prezervativ (numai durex), sunt putin mai scumpe, dar nu am avut cu ele accident niciodata.
Sper sa fie bine pe termen lung si cand vreau copii sa se poata fara probleme. Momentan mai copilaresc.


Iar cu steriletul, mama mea a folosit fara probleme si fara efecte adverse. Odata pe 5 ani, pauza 3-4 luni, si urmatorul pe 8 ani. L-a dat jos la vre-o 50 de ani cand s-a dus la un control de rutina (mai avea un an) si i l-a dat jos ca i-a zis ca dupa 48 de ani nu mai sunt probleme sa ramana gravida oricum. Cred ca tine si de doctor.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de diada Sam 18 Dec 2010, 5:36 pm

Eu nu iti recomand ca masura de protectie calendarul, asa l-am facut eu pe-al doilea copil.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 18 Dec 2010, 6:17 pm

diada a scris:Eu nu iti recomand ca masura de protectie calendarul, asa l-am facut eu pe-al doilea copil.
si eu pe primul wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 18 Dec 2010, 6:25 pm

Stiu ca e dubioasa metoda calendarului, dar depinde si de organism. Adica la mine functioneaza (nici nu abuzez de ea) pentru ca am ciclu regulat (la 30 de zile) si mai am si uter retrovers (ceea ce teoretic raman mai greu insarcinata, nu e obligatoriu). Am incercat si alte metode dar nu m-am impacat cu ele.
Stiu ca metoda cea mai sigura e abstinenta, dar ce putem face ? ... Smile
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de piciul Mier 02 Feb 2011, 8:58 pm

Initial am vrut sa pun la ce stiu eu si voi nu...sau cam asa ceva....dar poate e mai bine aici, ca nu se stie niciodata! Eu sunt pentru tot ce este naturist desi ne ameninta cu codex alimentarius si interzicerea medicamentelor naturiste! Intoarcerea la natura este totul! hug
"- Inflamatia mucoasei vaginale (datorita germenilor, gonococ, Trichomonas sau ciupercilor), banala sau senila (la menopauza). Germenii saprofiti care provoaca inflamatia exista intotdeauna, insa pot deveni virulenti din cauza rezistentei scazute a mucoasei datorita insuficientei ovarelor. Apar usturimi, uneori prurit. Se manifesta printr-o scurgere purulenta. Informele acute este insotita de dureri si arsuri locale. Dupa instalarea menopauzei poate sa se produca vaginita atrofica, cu subtierea si deshi¬dratarea mucoasei vaginului, datorita lipsei de hormoni estrogeni.

Aceasta duce la: act sexual dureros, predispozitie la infectii, iritari si arsuri vaginale. Tratamentul este la fel ca pentru bufeuri. Se recomanda vitamina E uleioasa, creme, pe cale orala sau supozitoare, care cresc si afluxul de sange din mucoasa vaginala.
Este recomandata alimentatia cu soia, care contine fitoestrogeni si amelioreaza deshi¬dratarea si iritatia vaginala. in SUA exista o varietate de produse din soia: lapte de soia, branza de soia - tofu, deserturi congelate de soia etc, dar mai bune sunt preparate de noi, fara conservanti. e9h867el42vjk
Antihistaminele, alcoolul, cafeina, diureticele, se vor evita deoarece provoaca deshidratarea mucoaselor organismului. Se vor bea lichide multe, se va purta imbracaminte din fibre naturale (bumbac), care permit o respiratie normala a pielii.
Actele sexuale regulate sunt indicate, marind afluxul de sange din tesutul vaginal, ceea ce duce la tonifierea si lubrifierea acestuia.
• Contra pruritului sa se faca spalare riguroasa de 2-3 ori/zi cu sapun vegetal lichid produs de firma Hofigal din Bucuresti, apoi sa se unga cu alifie de catina (firma „Catina Extract PF" - Zalau). Sa se faca dezintoxicare, sa se consume morcovi, catina, seminte de dovleac, lapte, fructe dulci.
• Ceai de: pelin, nalba, salvie, urzica.
• Spalaturi vaginale cu infuzie 10% galbenele, conuri de hamei, iasomie.
• O alta planta eficienta in infectii este galbeneaua (Hydrastis canadensis), care actioneaza in mediu alcalin. Dupa actul sexual se va urina. Se vor spala organele genitale, extern, cu ceai de galbenele concentrat, inainte si dupa actul sexual. Se va consuma multa vitamina C. • Tinctura cu propolis si unguent cu propolis local, 12-18 zile.
• Masarea zonelor reflexe: vagin, uter, puncte limfatice."
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de corina corina Mar 16 Aug 2011, 2:26 pm

Am citit de la inceput rand cu rand , sperand sa gasesc o metoda mai buna decat anticonceptionalele . Dar vad ca : rau cu rau , dar mai rau e fara rau !
Eu iau Mercilon din 2000 . In 2003 le-am intrerupt si abia in 2006 am ramas insarcinata si am si pierdut fetita la 4 zile (nu cred ca a fost efectul pastilelor decat faptul ca nu mai ramaneam ) . Din 2006 le-am luat dinnou si le iau si acum . In 2000 aveam 65 de kg . Acum am 100 . Dar la inceput m-am ingrasat vreo 5 kg in cateva luni , apoi le-am dat jos si pana in 2002 am ramas la 65 de kg ale mele . In 2002 am facut un tratament cu insulina pentru noduli vocali . Nefiind diabetica , a trebuit sa mananc dulce doua saptamani (dulceata , ciocolata , dropsuri in cantitati mari ) sa pot suporta tratamentul cu insulina . In scurt timp m-am ingrasat brusc si am tinut-o tot asa pana cand in 2005 am ajuns la greutatea actuala si de atunci ma mentin (daca se poate spune asa ) . Tot timpul am considerat ca m-am ingrasat de la tratamentul cu insulina . Dar acum ma intreb : sa fie si Mercilon-ul raspunzator de greutatea mea de acum ? Pentru ca daca nu m-am ingrasat la inceput , am zis ca e ok . Dar probabil ca in timp se cunoaste . Am tot crezut ca mi se pare mie ca mananc mai fara pofta in zilele in care nu iau pastilele . Dar cred ca asa este :maresc apetitul si scad libido-ul .
Totusi in afara de solutia Adminei si de prezervative (de care nu am folosit niciodata )nimic nu mi se pare sanatos . Si nici nu m-as risca sa fac un avort de-acum incolo .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de mykya Mar 16 Aug 2011, 2:51 pm

Nu stiu daca are vreo relevanta dar citind ce a scris Corina, am remarcat ca si mie mi s-a intamplat o poveste asemanatoare cu Mercilonul. Mie mi-a dat sa iau anticonceptionale nu pentru a preveni o sarcina ci pentru a-mi regla niste hormoni. Anul trecut in ianuaria am inceput sa iau Yaz. Nu luasem anticonceptionale pana atunci. in acelasi timp cu Yazul am inceput o cura de slabire care a dat rezultate foarte bune. In doua luni pierdusem 10 kg, lucru nemaipomenit. Numai ca din aprilie doctora a considerat ca Yazul este prea slab pentru ce imi trebuia mie si mi-a dat Mercilon. Toate bune si frumoase numai ca intr-o luna nu numai ca nu am mai dat nimic jos cu toate ca regimul il urmam strict ci am pus si cele 10 kg pierdute la loc. cand am vazut ca pun din ce in ce mai mult nu l-am mai luat. Nu numai ca m-am ingrasat ci m-am ingrasat aiurea. cum am oprit marcilonul nu am mai pus kg in plus dar am fost atat de dezamagita incat nici cura de slabire nu am mai reusit s-o reiau.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de corina corina Mar 16 Aug 2011, 2:57 pm

Nu stiu ce sa zic , Mykya . Eu la inceput am luat 5 kg , le-am dat jos , dupa cum spuneam si doi ani m-am mentinut la greutatea mea mancand normal (normal la mine insemna cu multe retitneri pentru ca eram predispusa la ingrasare de mica ) . Apoi m-am lovit de insulina si am zis ca ea e vinovatul ca m-a dat peste cap cu atata dulce o data , care s-a depus in timp bineinteles .Cred ca a fost si mult pana cand organismul a luat-o la trap si nu m-am mai putut aduna (a fost cam brusc si cam greu de acceptat ) . Dar... revenind la oile noastre , eu cred ca ani la rand , la cat m-am straduit as fi putut sa slabesc , daca nu cumva Mercilonul imi sta de-a curmezisul .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? - Pagina 3 Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB