Ultimele subiecte
» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 9:51 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 9:28 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 7:54 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 2:27 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 9:28 am Scris de cristi970

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ce metoda contraceptiva folositi?

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce metoda contraceptiva folositi?

34% 34% 
[ 29 ]
9% 9% 
[ 8 ]
16% 16% 
[ 14 ]
11% 11% 
[ 9 ]
5% 5% 
[ 4 ]
7% 7% 
[ 6 ]
18% 18% 
[ 15 ]

Total voturi : 85

Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Tache Marilena la data de Sam 28 Aug 2010, 11:24 pm

Interesant acest topic. Fetele tinere chiar au de unde se inspira pentru a merge la sigur cu metoda contraceptiva.
Ce sa va spun eu am niste ani mai multi si am trecut prin toate etapele posibile si imposibile...
Cand eram tanara si abia maritata, m-a invatat socrela sa folosesc niste pastile, local, si erau de inima!!!! Si eu naiva m-am luat dupa ea zid Am ramas gravida dupa 5 luni de maritis. Eram studenta in anul 3 si asta imi trebuia. Dar daca a fost sa fie am lasat-o si uite acum am fata de 19 ani.
Apoi m-am luat dupa babe, cica daca alaptezi nu ramai gravida. Si dupa 3 luni cine era pe la spital? N-a fost mare, decat 3 saptamani dar pacatu-i pacat. Daca il faceam si pe asta nu mai terminam facultatea. Si asa numai eu stiu cum m-am chinuit cu fata. Ani de zile am avut cosmaruri ca alergam cu burta la gura dupa tren si in tren nasteam....
Era dupa revolutie si nici vorba de anticonceptionale. De prin 1992 au inceput sa apara. Veneau rusii cu ele pe piata. Doi ani am luat dintr-astea si apoi mi-am pus sterilet.
Magda sa stii ca ata aia de la sterilet gadila bine si ii face mare placere partenerului rade
Steriletul l-am tinut doar 3 ani si l-am scos de frica. Toti imi spuneau ca se incarneaza acolo si fac cancer. Am fost la un control si doctorul mi-a spus ca nu se mai vad firele. Am intrat in panica si dupa o jumatate de an am fost sa-l scot. Doctorul care l-a scos mi-a spus ca mai putem sa-l tin lejer 2 ani zid Sa plang si nu alta.....mai puteam sa stau linistita 2 ani! Apoi am avut o tentativa nereusita cu prezervativul. A fost circul dupa lume. In prima seara esec total, cum l-a pus s-a facut,, fleosc,, l-am tot implorat sa se mai ,, trezeazca, ca sa nu zic altfel dar n-am avut nicio sansa! A doaua seara, na noi ce-am zis... o fi fost mititelul stresat, hai sa mai incercam inca odata... esec total... a intrat in greva, trei zile nu s-a mai,, trezit,, I-am facut tot felul de antrenamente dar nimic. Mai ca ma speriasem si ma gandeam ca daca mai continua asa sa-l duc pe barbata-miu la doctor. Dar pe de alta parte ce sa-i spun doctorului ca s-a speriat ,, mititelul,, de caciulica? S-ar fi prapadit de ras...... dar la mine era rasul-plansul .....de fierbea sangele in mine....
Daca metoda asta a fost sortita esecului, am apelat la anticonceptionale. Am bagat 8 ani la greu. Am distrus si ficat si tot. Cand n-am mai putut sa iau m-am dus la doctor. Mi-a recomandat ovulele Pharmatex, cele de care spunea Admina. Numai ca in Campina sunt 48 lei 10 ovule. Sunt super. Te ustura la buzunar putin dar nu se mai umfla tatele, nu te mai dor ovarele si ung si bine.... rade Le folosesc de 4 ani si n-am avut niciun fel de poblema. I-am zis lui barbata-miu s-o mai rarim ca e criza dar merge prost, nici el nu lasa tigarile nici eu ovulele! Intrecere care e mai tare in cheltuilei!!!! rade
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1417
Varsta : 49
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Sam 28 Aug 2010, 11:36 pm

Marilena cu pastilele de inima recomandate de soacra ai vazut ce bine ti-au facut?
Eu am luat Aspernter parca la prima sarcina ca sa previn problemele de inima.
Si soacra ta ti le-a recomandat din inima nu de inima ,vezi ce fata ai?
Ti-au ajutat inima sa fiarba sangele in vine si sa sa nu cumva sa ai vre-un soc atunci cand ai constatat ca esti gravida. wink

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Sam 28 Aug 2010, 11:40 pm

Marilena e bine că faceţi întrecere la cheltuieli rade la mine după ce că sunt ieftine foiţele (1O foite 3 lei ) ne ajung şi câteva luni wink rade
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Tache Marilena la data de Dum 29 Aug 2010, 9:41 am

Adela, criza , criza dar aici nu merge ,, mai rarut ca-i mai dragut,, ca maine poimaine te trezesti ca o raresti de tot.... Barbatul isi cauta in alta parte daca nu-i ajunge ce are acasa! Stai sa treaca el de 40 de ani si sa vezi schimbari de nu-ti vine a crede.... Asa ca ai grija ....mareste fondul pentru foite! rade
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 29 Aug 2010, 10:14 am

Tache Marilena a scris:Adela, criza , criza dar aici nu merge ,, mai rarut ca-i mai dragut,, ca maine poimaine te trezesti ca o raresti de tot.... Barbatul isi cauta in alta parte daca nu-i ajunge ce are acasa! Stai sa treaca el de 40 de ani si sa vezi schimbari de nu-ti vine a crede.... Asa ca ai grija ....mareste fondul pentru foite! rade
Marilena, 40? Pai eu am observat ca dupa 30, deja e serioasa treaba... dama Cand schimb urmatorul prefix, unde mai ajung, in ritmul asta. rade Apropo de ce spui tu, a inceput sa-l nevrozeze si pe omul meu, "fesul". Si pe mine ma nervozeaza el, ca s-a fitzosit. zid Mai ales ca in viata unei femei, sunt perioade cand e mai bine cu "fes", la ovulatie as prefera sa nu am griji. Am scris intr-un mesaj tot la subiectul asta, ca am gasit Contracept M si sunt la fel ca Pharmatex si mai ieftine. Cauta pe la famacii, daca nu, da un semn si-ti trimit eu, un colet. Cauta pe net ca au site, e acelasi lucru, aceiasi substanta activa. wink Doar ca sunt romanesti si de aia costa mai putin. Sau crema Pharmatex, care tine mai mult decat cele 10 ovule.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de mssdelilah la data de Dum 29 Aug 2010, 11:11 am

Buna dimineata si aici...am citit ce ati postat...si m-am gandit sa spun si eu "patzaniile" mele..
Initial a fost prezervativul.. apoi primul copil (o fetita de 10 ani acum), la dorinta noastra, "programat" cum s-ar zice.
Au urmat foite contraceptive..cu care am avut sarcina nedorita, prezervative..iar... alta sarcina neasteptata, apoi pilule..
La pilule...am inceput cu novinette, la recomadarea dr ginecolog (doar recomandare..fara analize) pilule care imi provocau migrene insuportabile... de dim pana seara..in ciuda calmantelor
Urmeaza trireglol...parca...tot pilule... cu cae nu mai aveam migrene....dar incepusem sa adun kilograme... dupa doua luni...am renuntat si la ele... chinuri cu prezervative..pana am hotarat ca e timpul si pentru al doilea copil.. un baietel, care acum are 5 anisori
Imediat dupa baietel.. la 4 -5 luni...am zis ca ar fi bine sa incerc un sterilet.. sa scap de griji.. Insa...dupa 4 luni...l-am indepartat... ma jena.. de fapt..ne jena pe amandoi..desi am mers la control.. la ajustari si alte chestii.. desi doctora spunea ca e totul foate ok.. Mi-am zis.. la urma urmei..ce naiba.. nu o sa stau de la 26 ani cu gandul ca "ma doare". Si asa..pa si la sterilet...
Urmeaza inca doi ani si ceva cu diferite metode.. cand prezervativ..cand ovule.. care pareau ok...dar s-au dovedit a fi scumpicele.. facand o medie..
Intr-un final incerc Microgynon , pilule contraceptive... care s-au dovedit a fi ok ..pana acum.Nu dureri de cap..nu griji.. nu kilograme in plus
Ce m-a lasat masca...a fost un dr ginecolog la care am mers pentru un papanicolau... care a inceput efectiv sa ma certe...ca iau pilule.. ca nu e bine..ca nu sunt sanatoase.. la care i-am replicat.. "dl dr...aia nu..aia nu.. ce pot face?" Stiti ce-mi zice? "Lasa lucrurile in voia lor...ce o vrea Domnul"
Imi venea sa-l iau la palme
Sunt convinsa ca multe dintre voi va recunoasteti in cel putin una din situatii..
Multa sanatate va doresc.. si sa aveti grija de voi !
Eu...raman tot la pilulele astea.. nu prea mai e de ales in Romania de azi
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 39
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Tache Marilena la data de Dum 29 Aug 2010, 3:11 pm

Admina, iti multumesc pentru sfat. O sa caut in farmacii Contracept M. Macar daca-l scot la jumatate de pret cat este Pharmatexul si tot fac economie. Daca nu-l gasesc iau legatura cu tine.
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de magdaR la data de Mar 31 Aug 2010, 12:03 am

Interesant subiect.
Admina, apropos de sterilet, ca din cate am inteles asta te interesa...eu am tinut 7 ani un sterilet pe care ar fi trebuit sa il tin doar 5. Si..nu a fost nici o problema. Nici cat l-am avut, nici cand a fost scos...si nici mai tarziu. L-am scos pt ca am mai vrut un bebe si am ramas insarcinata in mai putin de o luna de cand l-am scos. Acum ....desi am nascut de 10 luni, nu am mai luat nimic...nici pastile, nici foite... sau altceva. Insa m-am hotarat sa merg cat mai curand la doctora mea si sa imi spuna ce sa fac., pt ca e destul de stresanta situatia. Eu inca alaptez si nu as vrea pastile. As prefera tot sterilet. O sa vad cum o fi...
magdaR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 40
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 28/06/2010

http://magdahobbyarts2.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Sam 20 Noi 2010, 1:54 pm

NU stiu daca postez bine aici, dar nu stu unde sa cer ajutor.
Astazi am fost la ginecolog si mi s-a facut un chiuretaj pentru curatarea uterului. Endometrul meu se ingroasa repede si mult prea mult. Am recoltat iar pentru biopsie si acu astept rezultatul. Am mai facut acelasi lucru in februarie anul asta si nu au iesit celule canceroase. Cert este ca doctorita mai vrea o biopsie, ca sa fie sigura. Daca apar celule canceroase, merg la operatie, daca nu, mi se va monta un sterilet "Mirena". Tinind cont la cite tratamente am facut ca sa ramin insarcinata, acu am ajuns sa mi se puna sterilet. Nu stiu daca sa rid sau sa pling. Din cauza tratamentelor luate de-a lungul anilor, am ajuns la un dezechilibru hormonal de toata frumusetea (daca nu cumva apar celule canceroase). Bine, acest sterilet contine nu stiu ce hormon care va echilibra balanta hormonala si nu o sa mai trec prin ce trec acum, respectiv menstruatii multe si urite.
Intrebarea mea e daca a mai folosit cineva asa ceva si daca aveti idee la ce pret se ridica fara montare. L-am cautat la farmaciile din oras si nu il au. Cred ca il aduc doar la comanda, dat fiind ca pe net am intilnit un pret de 500lei fara montaj.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Mier 24 Noi 2010, 9:18 am

am si eu o intrebare
ma ajutati sa-mi calculez perioada fertila,
menstruatia luna trecuta am avut-o in 29 octombrie
menstruatia in aceasta luna am avut in 22 noiembrie

am gasit pe net un program de calculare a perioadei fertile, iar acest program da asa:
29.11 - prima zi a perioadei fertile
30.11 - a doua zi a perioadei fertile
01.12 - a treia zi a perioadei fertile
02.12 - a patra zi aperioadei fertile
03.12 - ziua de ovulatie
04.12 - prima zi dupa ovulatie
05.12 - a doua zi dupa ovulatie
dar eu am socotit 14 zile de la prima zi de menstruatie si mi-a iesit 05.12 ca fiind ziua de ovulatie
cine imi calculeaza si mie

P.S. sa nu radeti ca nu stiu calcula rade
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 24 Noi 2010, 9:44 am

Cristina, mie nu-mi suna bine. |De ce e nevoie de sterilet daca sunt probleme de sterilitate? Si de ce de tratament hormonal? Ai facut dozari hormonale din sange, si rezultatul sa ti-l interpreteze un endocrinolog? Nu zic ca nu sunt buni si gineco, dar prea se baga in toate alea; desi nu sunt toate de competenta lor.
Parerea mea e sa ceri sfatul altui medic, eventual cauta unul mai bun, chiar si din alt oras. Chiuretaj numai cu scop medical, nu am mai auzit... Se poate, dar imi pare o metoda mult prea radicala; un chiuretaj este traumatizant pentru corp, pentru uter, nu inteleg de ce s-ar indica pentru a ajuta la ceva. zid Personal as renunta la hormoni si tratamente, macar o perioada, incearca sa-ti detoxifici organismul si fa o pauza. Poate sunt putin cam subiectiva, dar ti-as recomanda sa vezi un homeopat. Exact pentru probleme hormonale am fost de curand si m-a surprins sa aflu ca exista tincturi de plante care inhiba intr-un mod natural fertilitatea; deci riscurile aparitiei unei sarcini nedorite e mult mai mic, daca le ei. Sigur exista ceva si pentru tine mai ales ca esti foarte dezechilibrata hormonal. Plus ca un sterilet (oricat de bine montat) este o agresiune locala; daca ai deja menstra abundenta, de ce e nevoie de socuri mecanice si hormoni?
Cosmina, pentru ce-ti trebuie perioada fertila? Ca sa ramai gravida sau ca sa eviti o sarcina. Exista teste de ovulatie, daca incerci sa ramai gravida. Se fac tot din urina si parca se gasesc si unele Barza, ok la pret.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Mier 24 Noi 2010, 9:54 am

pt a ramane insarcinata am nevoie
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 24 Noi 2010, 10:29 am

Cristina sunt total de scord cu Admina.
Daca nu nu poti face copii si tu vrei sa faci, cu ce te ajuta steriletul?
Ce nu exista si pastile cu acel hormon care iti trebuie?
Daca corpul tau nu il tolereaza si il respinge?
Dai banii de pomana.Am auzit de cazuri in care abia a mai putut fi scos.
Schimba doctorul e si parerea mea.
Poate gasesti unul care sa te ajute asa cum ai tu nevoie.

Admina da se fac chiuretaje cu scop medical fara a fi o sarcina.
Mama desii nu mai avusese relatii sexuale de multa vreme(un an si ceva) a avut sangerari abundente de cateva ori pe luna ,iar ginecologul i-a curatat uterul.Tot chiuretat s-a numit.Era o dereglare hormonala.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de cosmeticeladys la data de Mier 24 Noi 2010, 12:39 pm

Eu folosesc anticonceptionale.
cosmeticeladys
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 15
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/11/2010

http://ladysro.info

Sus In jos

Mesaj Scris de anca viragh la data de Lun 29 Noi 2010, 2:13 pm

Buna fetelor, am tot auzit diferite pareri despre contraceptive, in fine, acestea sunt impartite. Eu iau de trei luni Jasmine si ma simt chiar foarte bine. Nu m-am ingrasat, nu am stari de rau, nu ma mai doare capul asa cum ma durea inainte (aveam niste migrene groaznice), ciclul imi vine regulat, fara prea multe dureri. Inafara de faptul ca este 35 lei, eu sunt multumita.

anca viragh
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 61
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 22/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Savu Ramona la data de Lun 29 Noi 2010, 8:07 pm

Acesta este un subiect care mi-a atras atentia imediat din cauza ca eu am tras mult cu metodele contaceptive , adica nu au prea functionat.
Inainte de primul copil nu am luat nimic si totusi timp de 2 ani nu am ramas gravida , deci in momentul in care sa intamplat nici nu mi-a trecut prin cap ideea vre-unui avort.
Am mai ramas odata gravida cand cel mic avea 3 luni , desi mi se spusese ca nu ramai gravida cand alaptezi , ei bine la mine sa intamplat si pentru ca nu am stiut ca sunt gravida am pierdut sarcina (mai ales ca primul copil a fost nastere pelviana, nu a vrut sa iasa cu capul si pace , a ales sa iasa cu picioarele)
Dupaia binenteles ca m-am gandit la metode contaceptive si am ales foitele. Asa a aparut al doilea copil (cand cel mare avea 11 luni am ramas gravida iarasi).Bbinenteles ca deoarece imi doream 2 copii am zis ca-l pastram desi a venit mai devreme decat intentionam
Insa abia dupaia a inceput adevaratul cosmar.
Am incercat sterilet si nu l-am putut pastra , am un organism mai ciudat si il respingea( nici anestezicele locale nu prind pe mine), deci am ajuns la anticonceptionale.Aici am avut iarasi parte de 3 retete peste care am ramas gravida , primele 2 nu mai stiu cum se numeau, insa ultimele au fost Jasmine. Cu fiecare dintre ele la inceput nu am avut probleme , abia dupa un an , cam asa ramaneam gravida , presupun ca este iaras o metoda de adaptare a organismului meu , nu am idee.
Oricum dupa ultima sarcina( cam acum 6 luni ) cea care a trecut peste Jasmine am ales si o metoda nefericita de chiuretaj , cu pastile sub supravegherea dortorului (fara interventie chirurgicala)care ma chinuit foarte tare pe langa ca a fost si costisitoare , am decis sa ramanem la clasicele prezervative .Aceasta esto totusi o solutie temporara , deoarece al meu sot a decis sa faca vasectomie si in felul asta sa rezolvam problema , mai ales ca eu am avut destul de tras pana acum.
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 39
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Lun 29 Noi 2010, 9:22 pm

Buna dragelor.Asa cum spunea Anca si eu am auzit multe despre pilule, dar nu numai despre ele,ci si despre sterilete,calendare sau prezervative.Eu pina la 27 de ani nu ramasesem niciodata insarcinata si asta fara a folosi nici o metoda...apoi am ramas si de 2 ori pe an.Acum ioana are 5 ani matei 2 iar cand am facut cezariana pentru matei doctorita mi-a recomandat legarea trompelor(desi nu prea am avut timp mult de gandire, m-a intrebat inainte de a intra in operatie,eram urgenta)asa ca acum nu mai am si grija contraceptivelor.Stiu ca se poate face si laparoscopic interventia fara sa fie nevoie de operatie.Dar ideea esta ca fiecareia dintre noi ii trebuie altceva
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 44
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ramonasimon_74 la data de Lun 29 Noi 2010, 9:29 pm

Ai dreptate, si eu dupa a treia cezariana mi-am legat trompele uterine dar n-as recomanda... am ramas cu dureri violente de cap dimineata.
ramonasimon_74
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 43
Localizare : home
Data de inscriere : 23/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Lun 29 Noi 2010, 10:06 pm

Serios Ramona?Eu ma temeam de alte treburi- ingrasat,dereglari ,dar totul e ok,imi pare rau pentru tine...am uitat sa le spun fetelor ca intre cele doua sarcini am facut injectii contraceptive si m-am ales cu o amenoree care a durat cateva luni bune.Apoi am facut vreo doua feluri de tratamente pentru menstruatie si pina la urma m-am lasat pagubasa Si totul a revenit la normal de la sine.Aveti grija de voi
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 44
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ramonasimon_74 la data de Lun 29 Noi 2010, 10:20 pm

Nu m-am ingrasat nici macar un kg, menstruatia e regulata numai ca durea de cap strica totul...
ramonasimon_74
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 43
Localizare : home
Data de inscriere : 23/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 29 Noi 2010, 10:22 pm

Cosmina, nu am timp sa caut acum, dar exista si alte metode de depistare a ovulatiei, inclusiv schimbarea mucusului cervical, temperatura bazala. Mai sunt semne pe care corpul nostru le da si trebuie sa le observam. Pot aparea: tensiune in sani, stari psihice asemanatoare PMS-ului (inaintea ciclului), dureri moderate in ovare, chiar si o durere puternica exact din oravarul care ovuleaza (sunt anumite femei care pot spune si ora la care au ovulat, bazandu-se pe aceasta durere ascutita). \Foloseste un calendar de pe net si in perioada fertila fi atenta dupa semnalele corpului (citeste pe net, exact); intai se schimba mucusul, devine mai dens, mai abundent. Apoi poti folosi teste de ovulatie. Ca sa concepi fetita, poti face oricand vrei, dar nu foarte des, pentru a lasa nr de spermatozoizi sa se inmulteasca. Ca sa fie baietel, trebuie sa ai contact neprotejat chiar in ziua fertila, cu pauza inainte de aceasta perioada, pentru a creste nr de spermatozoizi. Apoi pozitii... sa mananci alimente sarate, carne, etc. He-he sunt multe de spus... Dar mai bine te relaxezi si traiesti momentul. Bebe vine cand te astepti mai putin; daca vei sta cu un test de ovulatie intr-o mana, un calendar in alta si partenerul va stii ca trebuie sa presteze la ora X, mort-copt... cred ca se duce magia.
P.S. Nu e stiinta exacta, se poate sa ovulezi si de doua ori intr-o luna, calendarele si testele se pot insela.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Mar 30 Noi 2010, 10:48 am

admina, iti multumesc mult
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de solmizel la data de Mar 30 Noi 2010, 11:43 am

Eu folosesc Yasmin de 3 ani si exceptand niste dureri de cap de vreo 2 ori care s-au rezolvat cu un algocalmin nu am avut nicio problema. Nu cred in metoda calendarului deoarece am vazut 2 copii nascuti din acest motiv. Despre foite.......vorba cuiva de aici, prefer spuma doar in cada Smile La sterilet nici nu ma gandesc pt ca trebuie sa interactionez cu doctorul de prea multe ori Laughing Asa ca eu raman la Yasmin. Pastiluta de ai luat-o te poti duce la joaca rade
solmizel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 249
Localizare : Sper ca pe Pamant
Data de inscriere : 26/01/2010

http://solmizel.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Psychologist la data de Sam 04 Dec 2010, 3:52 pm

Pentru Cosmina
Cum calculezi perioada fertila:
Sa zicem ca ai avut cel mai scurt ciclu la 24 zile si cel mai lung la 34 zile(eu am patit asta).Scazi 9 respectiv 19 din nr. de zile al menstrei.
24-19=5,24-9=15
34-19=15,34-9=25
Concluzia: ca sa nu ramii insarcinata,intre zilele 5 -15 trebuie sa folosesti prezervativ sau foita/ovul.Intrucit ziua 1 este cea cind vine menstruatia,e cam frustrant si stresant sa calculezi,stiu.
DACA AI CALCAT PE BEC am sa-ti dau o solutie simpla si ieftina care te scapa de posibilitatea neplacuta de a te chiureta-cumperi o folie de anticonceptionale minipilule difazice(ex.Rigevidon,Marvelon) SI IEI CIT MAI REPEDE DUPA INCIDENT 2TB odata,apoi la 12h inca 2tb si in urmatoarele 12 inca 2tb.Nu vei ramine gravida, cu conditia sa te protejezi pina iti vine menstra.
Psychologist
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Google
Data de inscriere : 28/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Sam 04 Dec 2010, 5:27 pm

dragelor eu v-as sfatuii sa evitati pilulele !am eu o fixa ca ele mi-au sensibilizat ficatul ca doar sint pilule nu ? asta la inceput ca apoi au aparut steriletele si consider ca asta e cel mai bun lucru pentru o femeie .Sa va ginditi si la sanatatea voastra nu numai la placerea partenerului !Steriletele sint puse de medic se schimba si nu ne intoxicam cu tot felul de pilule .
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos