Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce metoda contraceptiva folositi? EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce metoda contraceptiva folositi?

+29
dienutzababy
canadianca50
Psychologist
solmizel
ramonasimon_74
cris_io_mat
Savu Ramona
anca viragh
cosmeticeladys
bubu85
CCristinaC
magdaR
mssdelilah
Tache Marilena
veniciuc nicoleta
Clio_Ela
Noemi
MagdaMarin
valentinadof
diada
came_lia
cris69
betymi72
gagaritz
iuli.b
teisoara
ivanoiuadela9
Danny24
Admina
33 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Ce metoda contraceptiva folositi?

Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap34%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 34% 
[ 29 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap9%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 9% 
[ 8 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap16%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 16% 
[ 14 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap11%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 11% 
[ 9 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap5%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 5% 
[ 4 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap7%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 7% 
[ 6 ]
Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_lcap18%Ce metoda contraceptiva folositi? Vote_rcap 18% 
[ 15 ]
 
Total voturi : 85
 
 

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Admina Mier 21 Iul 2010, 11:20 pm

Cum suntem un forum majoritar de femei si nu avem o sectiune "intima", adica dedicata sanatatii si problemelor noastre speciale, propun sa vorbim aici de metodele contraceptive folosite. Mai ales ca suntem si mamici care ne dorim sa nu marim numarul membrilor familiei (nu inca, sau niciodata).
Eu sunt impotriva contraceptivelor, desi este o metoda raspandita, si am sa si argumentez, alta data. Nu cred ca exista o metoda 100% sigura si 100% sanatoasa, deci e greu de pus in balanta. As vrea sa stiu pareri despre sterilet, recunosc ca nu am cautat multe informatii pe net.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 22 Iul 2010, 11:17 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Danny24 Mier 21 Iul 2010, 11:30 pm

Mi se pare o idee foarte buna acest topic, mai ales majoritatea membrilor de pe acest forum fiind femei, informatii legate de aceasta tema sunt foarte utile.
Persoanl, neavand copii, sunt de parere ca pentru acest stadiu cea mai buna metoda este prezervativul, deoarece nu influenteaza fizic in nici un fel, cu atat mai putin pe termen lung, si este printre cele mai sigure (normal, nimic nu e 100%). Despre sterilet nu m-am informat mult nici eu, stiu doar ca nu este recomandat femeilor care inca nu au avut copii, si ca trebuie monitorizata starea acestuia pentru a nu provoca infectii.
Danny24
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 22 Iul 2010, 12:04 am

Eu am 2 copii şi nu mai vreau aşa că topicul asta e binevenit. Pe primul nu l am programat a venit din greşeală . . . s a spart prezervativul :-D . . . Nu eram preg pt un copil eram în an 2 de facult fiecare stătea cu părinţii aşa că m a trimis să avortez dar nu vroiam nici în ruptul capului să fac aşa ceva . . . Dar asta e altă poveste. Şi uite aşa a apărut Luiza kiss De atunci folosesc foite (pelicule ) şi nu am nici o treabă mă simt în siguranţă cu ele şi nu prezintă nici un risc . Pe Ştefan l am programat când nu am mai folosit foite am şi rămas . Acum depinde de fiecare femeie cu ce se simte mai în siguranţă . Eu am o colegă care a rămas gravidă cu sterilet . . . cică nu i l a pus bine .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Admina Joi 22 Iul 2010, 11:28 am

Danny, de acord cu tine, dar ce te faci ca e nevoie de doi ca sa dansezi tango... Desi sunt de cea mai buna calitate si cele mai fine... nu sunt o placere la purtare, cica. zid
Adela, ce foite folosesti? Mai sunt doar din cele chinezesti, obisnuite, sau au aparut si alte firme producatoare. Am folosit candva, dar parca m-as teme. Acum folosesc si Pharmatex ovule sau crema, care este acelasi lucru, doar ca mai scump decat foitele. Neutral
Eu intrebam de sterilet ca mi-am imaginat ca e mai simplu, dar am citit ca trebuie "mentenanta" la el si cum spui si tu, poate sa fie montat gresit.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de teisoara Joi 22 Iul 2010, 12:31 pm

Eu,deja,am rezolvat oarecum problema.La a doua cezariana,pe masa de operatie,doctorita m-a intrebat daca nu vreau sa-mi lege trompele argumentand ca uterul nu e de cea mai buna calitate si o eventuala alta sarcina mi-ar putea pune chiar si viata in pericol.N-am stat mult sa ma gandesc,am fost de acord si imediat ce am putut am semnat ca asa e procedura.Au trecut 2.5 ani de atunci si nu s-au produs modificari de ordin hormonal sau alte lucruri de genul acesta,nu pot spune ca sunt linistita 100%,pot aparea sarcini extrauterine,deci nici chiar aceasta metoda nu e infailibila.


pe de alta parte,stiu cel putin 3 persoane in jurul meu care au ramas insarcinate si au acum copii "dotate"fiind cu sterilet


Ultima editare efectuata de catre teisoara in Joi 22 Iul 2010, 12:33 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de iuli.b Joi 22 Iul 2010, 12:54 pm

foite cu nonoxinol am folosit si ovule dar au cam aceeasi compozitie,in sterilet nu am incredere am o cunostinta sotie de medic care a ramas cu sterilet,pustiul are deja 2 ani
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de gagaritz Joi 22 Iul 2010, 2:03 pm

eu folosesc anticonceptionale, stiu si eu o prietena care a ramas cu sterilet ..chiar vb ca a fost la control ,ca si-a pus unul scump fiind in Italia ,ca e totu; in regula si dupa nici 3 saptamiini se simtea rau a fost la dr din nou si surpriza ...era insarcinata !
gagaritz
gagaritz
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 40
Localizare : moreni -dimbovita
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de betymi72 Joi 22 Iul 2010, 2:42 pm

Am avut sterilet de doua ori ..l-am pastrat cate 5 ani...a fost ok(in afara menstrei care ma tinea cate o saptamana si era si foarte abundenta!)
acum folosesc pelicule si e bine...(si calendarul cat pot)..
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de cris69 Joi 22 Iul 2010, 4:11 pm

eu am sterilet montat de 4 ani si ma simt bine.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Danny24 Joi 22 Iul 2010, 4:18 pm

Admina a scris:Danny, de acord cu tine, dar ce te faci ca e nevoie de doi ca sa dansezi tango... Desi sunt de cea mai buna calitate si cele mai fine... nu sunt o placere la purtare, cica. zid

Placerea ca placere, cu al meu viitor logodnic ne intelegem bine si la captitolul asta cu masurile de rigoare, deoarece suntem amandoi de acord ca nu ne permite timpul si banii sa fim parinti inca. in momentul in care vom fi pregatiti vom renunta la prezervativ, pana atunci ne conformam Smile . s-a intamplat o data un accident, produsul fiind de mai proasta calitate (de atunci ne-am invatat minte si nu ne uitam la bani cand e vorba de protectie) si am apelat cu succes la pilula de dupa. dar aceasta nu este recomandata mai des e o data la 6 luni, deoarece contine o doza foarte mare de hormoni, care nu e normala pentru organism. Eu sunt de principiu "better safe than sorry". cand terminam facultatea, ne casatorim si ne gasim un job ne vom gandi si la copii, pana atunci mai bine ne protejam cat mai sigur.
Danny24
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 22 Iul 2010, 5:25 pm

Admina de foitele chinezeşti vorbeam. Nu ştiu de ce îţi este teamă mie mi se pare cea mai simplă metodă . . . Tot ce treb să faci este să respecţi timpul de topire de dinainte 1O - 15 min atât le las eu . Înainte le introduceam numai în perioada fertilă (după calendar ) acum le folosesc tot timpul indiferent de perioada şi mă simt f bine. Pupici kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de came_lia Joi 22 Iul 2010, 8:17 pm

pe moment folosesc metoda aspirinei- tinuta intre genunchi, desigur!!!


am folosit metoda calendarului (cu termometrul)- am determinat ziua exacta cand apare ovulatia- in general apare la ziua a 14-a dupa ciclu, la mine ovulatia este in ziua a 12-a
nu este o metoda foarte sigura, pentru ca cere sa faci socoteli foarte exacte
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de cris69 Joi 22 Iul 2010, 10:32 pm

am folosit si eu foite dar sincer nu imi plac. mie spuma imi place dar in cada. wink
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de diada Dum 25 Iul 2010, 8:09 am

Eu prefer pastilele (am luat pana sa ma casatoresc, sa zicem vreo 3-4 ani si m-am simtit foarte bine, eram si mai tanara atunci), numai ca acum alaptez si nu am ajuns la dr mea sa o intreb ce-mi recomanda (ea recomanda sterilet)
Sterilet nu as vrea, am inteles ca este dureros la pus + ciclul abundent de dupa..., prezervativul nu-mi place, foitele.... hm, nu am folosit (apropo, cum le cer la farmacie?), cu metoda calendarului am ranmas insarcinata cu al doilea copil, asa ca eu as ramane la pastile desi cum zice si Admina nu sunt indicate.

Cred ca metoda aspirinei a Cameliei este cea mai sigura rade pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de betymi72 Dum 25 Iul 2010, 10:26 am

pelicule contraceptive Diada...in mod normal ar trebui sa stie despre ce e vorba Smile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Iul 2010, 10:39 am

Apropo de spermicide locale. La foite nu-mi placea ca erau cam aspre (fiind o foita subtire, ca un calc); ce e drept se topesc la temeperatura corpului, dar uneori ramanea un guguloi netopit. Puneam si doua, pentru siguranta... Dar sunt ieftine rau, vreo 4 lei.
De la Pharmatex am incercat ovule si crema. Ovulele sunt 10 sau 6 la cutie si costa cam (atentie 35lei, cutia cu 10), deci de zece ori mai scumpe ca foitele. zid Crema este la un tub mare, cu aplicator si as aproxima ca ajunge pentru 15-20 de aplicari, dar nu mai stiu sigur. E la fel de scumpa ca si ovulele. Si nu trebuie sa mai astepti 10minute, treci direct la ... sters praful. wink
Tot ovule mai sunt Contracept-M, si sunt 10 la cutie, costa 20 de lei. Am vazut online, am sa caut sa mai iau. Imi pare ca se topeau mai greu decat Pharmatexul, dar pretul/ bucata este cam ca la prezervativele Love, deci merita.
Cris, bulbuci, zici? rade Sa vezi ce Latte Macchiato obtii de la ovule si crema... Dar nu te doare capul, in rest. Uite numai pe pagina asta cate persoane au povestit ca se ramane cu sterilet. Si asta, de curand. Tu esti norocoasa, nu schimba dr.
Diada, si eu ma simteam ok de la antibebe. Am mai povestit eu, in adolescenta mi-au fost prescrise pt acnee si am luat cativa ani. Nu luam cu scopul de anticonceptionale, ca nu era cazul (de maica, pe vremea mea...). Dar, m-am captusit cu vergeturi pe fund (mai faceam pauza de cateva luni, din cand in cand, timp in care slabeam 3-4kg, luate de la AC). Nu mi-au mai aparut altele, in sarcina sau alaptare, desi stim cu toatele ce se intinde pielea pe peste tot. Atunci luam Diane, prescris dupa dozari hormonale, nu dupa ureche. Acum AC sunt prescrise dupa ureche, ginecologul nu te trimite la endocrinolog, pt analize, da el din burta. De aia cred ca sunt generatii de adolescente cu popoul mare, lasat, cu vergeturi si corp de femeie adulta.
Am mai patit-o (ca nu m-am potolit), pe la vrea 20 si ceva de ani, cand am mai luat in reprize, Coral 21 (avea aceiasi compozitie ca Dianele), apoi Jasmin o luna, daca nu ma insel. De la ultimul, m-am speriat rau. Au inceput niste simptome de greutate in picioare, parca de la vene, apoi o amorteala in mana si piciorul stang si apoi dureri de inima... Sad Pana sa inteleg eu ca AC dau tulburari de circulatie sanguina. Doamne fereste, puteam sa fac vreun cheag de sange pe undeva, sa-mi pun viata in pericol.
AC dau schimbari in starile psihice, scaderea drastica a libidoului, retentia apei si ingrasarea treptata (cresc apetitul si cine are vointa de fier, sa se lupte cu poftele..), sensibilitate in sani, caderea parului, odata ce intrerupi tratamentul cu hormoni. La toate se adauga riscul formrii de tromboze (chiaguri de sange) si nu amintesc decat de varice... Acestea nu se pot trata decat prin operatie si din pacate se refac, dupa cativa ani. Deci... eu nu as mai risca.
Apropo, am o cutie de Diane inceputa (lipseste doar o pastila) si e proaspata, sa zic asa. Am vrut sa evit o menstruatie, dar numai bine ca m-am razgandit dupa o pastila. Daca sunt amatoare, o trimit prin Posta, cadou.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Iul 2010, 11:19 am

de ani buni folosessc metoda calendarului,n-am dat gres ,in perioada fertila prezervativ si e f bine pt amandoi.am folosit candva si anticonceptionale dar am renuntat ,orice pastila se metabolizeaza in ficat si am zis ca nu mi-o fac cu mana mea,si apoi trebuia sa am grija si cu mancarea caci simteam cum iau in greutate.nici de pelicule nu sunt incantata ,imi provocau iritatii.acum ,10 zile dupa ciclu si 10 inainte liber la mare,in rest prez Smile
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Danny24 Dum 25 Iul 2010, 11:56 am

Am luat si eu anticonceptionale in adolescenta, pentru reglarea ciclului, ca era foarte neregulat si aveam niste dureri de ma urcam pe pereti. durerile inca le mai am, dar s-au regulat. Coral 21 mi-au fost prescrise si mie, trifazice, si le-am luat vreo 2 ani de zile, fara nici o problema. foloseam totusi si prezervativ, just in case (cunosc o persoana care era de 7 ani pe anticonceptionale cand a avut al doilea copil). apoi nu am mai gasit si am fost din nou la doctorita mea, care mi-a prescris Harmonet. atunci au inceput efectele vizibile. de la Coral 21 nu am avut niciun efect vizibil, ma simteam perfect normal, menstruatia dura tot atata, doar ca era regulata. de la Harmonet a inceput sa ma tina 2 zile, fara nici o durere, dar in schimb am inceput sa am un apetit enorm, si am pus intr-o luna vreo 4 kg (eu avand 45 pe vremea aia, se vedea bine Smile ). dupa 2 luni am luat decizia ca, desi scapasem de dureri, nu era ok faptul ca mancam foarte mult, eram irascibila tot timpul si oricum foloseam si prezervativ, ptr ca asa macar stiu o treaba, am renuntat cu totul la anticonceptionale, si de atunci (cu exceptia durerilor) ma simt bine Smile.
Danny24
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 26 Iul 2010, 12:05 am

Diada eu cer foite sau pelicule şi farmacistele ştiu despre ce e vorba .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 28 Aug 2010, 3:13 pm

Eu am folosit mai multe metode.Prima a fost prezervativul.
Apoi cand am avut o relatie stabila tot prezervativul.Si in niste permisii am facut prostia sa iau pastila de a doua zi Postinor.Si nu luam 1 ci 4 intr-un week-end,ca sa-o facem si" l-a liber".
Cat a facut Vio armata am facut asta de 2 ori. zid zid
MARE prostie cand ele se iau maxim 2 pe an.Atunci se gaseau cate 4 in folie.Si m-a dat peste cap din punct de vedere hormonal.
Ca si cum as fi inghitit o bomba cu hormoni.
Cand a terminat armata am fost la doctor si mi-a prescris Novynette.Aceste pastile le-am luat cca 5 ani fara intrerupere.M-am simtit foarte bine si nici nu am avut probleme cu greutatea.
Am mai luat Marvelon cateva luni, de la dispensar ca era gratis dar erau prea tari si aveam dureri de ovare.
Cum am avut dupa Postinor.
Am intrerupt m-am protejat cu prezervative si metoda calendarului de care am abuzat de am ramas gravida cu baiatul.
Dupa botezul baiatului am luat Exluton 2 luni, de am pus pe mine kg de care tocmai scapasem zid Apoi am luat iar Novynette(nu mai alaptam),timp de 9 luni.
Am facut pauza pentru a concepe inca un copil.Copil care a venit dupa alte 6luni de incercari, primele 3 luni m-am protejat cu calendarul, sa poata iesi din corp efectele pastilelor.
Si facand inca o cezariana ,la alta nu mai am voie,inca un copil nu mai am posibilitate sa-l cresc,am ales sa-mi leg trompele.
Sunt fara griji,nu imi mai e frica dupa varsta de 35 de ani(nu mai sunt indicate pastilele),da nu am reusit sa slabesc,am si glanda care cred ca nu ma lasa,dar nici nu am facut vre-un sport.
Nici sterilet nu vroiam,nici nu vreau sa aud de el.In imaginatia mea acea ata o vedeam ca ata de la Tampax sau OB rade .
Avand in vedere ca nu am nici un avort, nici nu am vrut sa stiu cum e,printr-o sarcina nedorita.
Mi-a placut la nebunie sa fiu gravida si nu cred ca as fi trecut cu mintea intrega prin experienta devastatoare a curmarii unei vieti nevinovate. Sad
Prefer sa previn.
Pentru mine e metoda ideala.Si daca reusesc sa slabesc putin e perfect.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Noemi Sam 28 Aug 2010, 4:07 pm

Am auzit de o metoda de ultima ora (cica) mai simpla, care actioneaza exact ca pilulele numai ca nu se ia oral ca sa treaca prin stomac, ficat si toate cele, ci se introduce acolo in fiecare luna si elibereaza hormoni local, astfel incat te scuteste de ingrasat si zapacit ficatul. Nu stiu cum se numeste, cred ca sunt ca niste ovule/pastile.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Clio_Ela Sam 28 Aug 2010, 5:08 pm

Noemi, inelul contraceptiv l-am folosit eu 3-4 luni, nu mi-a placut deloc. In timpul menstruatiei, daca scurgerea nu e f fluida, se "infasoara" in jurul inelului, trebuie mereu scos si clatit. Aici e iar problema, nu trebuie cu apa mai calda decat temp. corpului. Oricum, mie nu mi-a placut deloc.
Plus, daca il cumperi cu mai mult de o zi inainte, trebuie sa il tii la frigider. De la farmacie (aici) se ia numai cu reteta de la ginecolog, pretul e ok, ca. 15 euro, raportat la veniturile de aici nu e mult.

aici link

Apoi am luat pilule, insa dupa cateva luni am avut des migrene si tensiune foarte ridicata. Au cautat dr. motive si nu au gasit alta explicatie decat pilulele.
Am renuntat la ele si in cateva saptmani s-au terminat toate necazurile. De atunci si pana am planuit sa vina bebe, prezervativul... Iar sotiorul meu drag nu are nimic impotriva lui, asa ca sunt linistita.

Acum fac o gluma... Dr m-a intrebat daca iau pilule, ca alea dau dureri de cap. I-am raspuns ca daca nu luam, aveam si mai multe dureri de cap Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de iuli.b Sam 28 Aug 2010, 5:23 pm

noemi cred ca tu zici de plasturi cu anticonceptionale stiu ca se numesc orto-evra daca nu gresesc am citit pe internet,se pun unde vrei pe corp si cind il dezlipesti esti din nou fertila,probabil or vi si prin farmaciile noastre,daca au un pret convenabil m-ar interesa si pe mine
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Noemi Sam 28 Aug 2010, 8:21 pm

Nu nu zic de plasturi ci de ceva ce se introduce acolo. Cred ca e vorba de inel cum spune ela, eu aveam impresia ca e ca un ovul. Verisoara mea foloseste, eu de mult nu mai folosesc altceva in afara de calendar, si acum suntem la liber, vrem bebe Smile
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Sam 28 Aug 2010, 9:18 pm

Inainte de a ramane insarcinata am luat triregol,pilule..cam un an de la care mai mult dormeam..si nu reuseam sa dau jos mai deloc(aveam nunta si voiam sa fiu perfect rade )Apoi le-am lasat ca sa pot merge la un control de rutina care a iesit bine(dar eu eram insarcina rade )si doctorul nu a vazut.Acum dr ginecolog mi-a prescris,cerazzete care se iau si in timpul alaptarii>de la ele nu am nimic,dar totusi vreau sa incerc alceva ca mi-e frica de boli de plamani,stomac,ficati...de la anticonceptionale....dar nu stiu ce sa iau alceva...
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ce metoda contraceptiva folositi? Empty Re: Ce metoda contraceptiva folositi?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB