Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

+44
valentinadof
SilviaDumitrescu
AlinaJ.Bijoux
Celya_f40
annemariep
RalucaS
olympia
bela gio
Gabiuta
T_mihaela
jade84
DianaDumitrescu
Serban Valentina
Ana Maria
aurishta
danae
lennny
danadea
Giobsy
norelif
europolis
firicel
dandana
Aditza
EuIrinuca
Uca
ladybird
kristadesign
giovi
roxana096
atelierul de margele
Camy
diada
dienutzababy
7furnici
Adela Ispas
lucianemil
Admina
elena.habasescu
adelina24
Ela
Nicoleta Irimescu
ioana soare
Arabela Stefania
48 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de roxana096 Mar 22 Feb 2011, 7:48 pm

In primul rand eu pun la vopsit si sare si otet, la 5litri o mana zdravana de sare si cam 2-3 lg de otet. Pigmentul de dilueaza de preferat separat intr-o cana cu apa calda si apoi se toarna in oala mare cand fierbe apa (cat mai mare oala, cazanul, cu atat mai bine, materialul are loc sa se intinda si nu iese cu pete). Un plic ajunge si rasajunge pentru o pereche de blugi. Ptr intensitate poti pune jumatate de plic negru si jumate albastru sau bleomarin ( rar mi-a iesit cu negru culoarea intensa ca in magazin). Eu fierb cam 40 de min, sau 30 si apoi mai las materialul in apa. Daca vrei sa obtii degradeuri se leaga cu ata in diferite moduri iar portiunea legata va ramane nevopsita.
Pe percursul vopsirii se mai invarte materialul, altfel in bulele de aer ramane nevopsit, si trebuie sa fie cat mai acoperit de lichid posibil
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de diada Mar 22 Feb 2011, 8:39 pm

Eu m-am impotmolit la prima chestie, masina mea de spalat e pe duca si abia o tin la 40 de grade, asa ca partea cu degresatul la masina a picat... de-aia nu am mai intrebat nimic Merci

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de dienutzababy Mar 22 Feb 2011, 9:22 pm

mergea si pus la inmuiat in apa fierbinte cu dero. si dupa aceea spalat de mana si limpezit.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de diada Mar 22 Feb 2011, 9:58 pm

aha, pai daca merge si asa e ok, sa vad cum imi fac timp.

si alta intrebare, miroase cumva in casa? ca am copii mici si nu vreau sa le fac vreun rau.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de roxana096 Mar 22 Feb 2011, 10:46 pm

nu, doar a otet putin, vopseaua nu are nici un miros
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de dienutzababy Mar 22 Feb 2011, 11:55 pm

E ca acelasi principiu cand vopsesti ouale de paste, daca nu sunt spalati, nu se lipeste vopseaua de ei. In rest nu ar trebui sa ai probleme cu ei. O sa imi fac eu o pereche de pantaloni in weekend ca i-am tot amanat si iti arat cum ies. Iar 1 plic de vopsea e suficient, dar cu 2 garantez ca iese negru, negru, iar otetul si sarea sunt pentru fixarea culorii. Nu ar trebui sa ai probleme. wink
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de diada Sam 12 Mar 2011, 3:14 pm

roxana096 a scris:Eu vopsesc esarfe manual in tot felul de combinatii. Pentru ca am parur rar vara le port pe post de turbane, asa cum arata in avatar si pentru ca sunt destul de late si lungi merg purtate peste costumul de baie la plaja, sau la gat in orice anotimp.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe site-ul meu sunt mai multe culori.Nu imi fac reclama dar nu am timp sa incarc pozele, abia reusesc sa incarc pe site ce lucrez.
Daca va intereseaza cum va puteti vopsi singure esarfe sa imi spuneti

odrina a scris:Pe mine ma intereseaza cum sa vopsesc esarfe, Roxana, te rog. Metoda pe care am folosit-o era sa umezesc materialul si apoi sa presar vopseaua peste el dupa designul si culorile alese, apoi puneam plastic peste, rulam si puneam la fiert in apa cu sare.

roxana096 a scris:O, interesanta metoda asta, am sa o incerc si eu. Eu le ud, le incretesc in diferite moduri fie in linie fie in cerc si le leg cu sfoara, apoi le bag la vopsit cam 1 ora in apa clocotita in care am diluat cam un pumn de sare, o lingura de otet si vopseau ( tip Gallus)

danae a scris:Oare conteaza si materialul pe care il vopsesti? Ca eu am vopsit cu Gallus dar au iesit cam sterse culorile. Roxana, esarfa pe care ai postat-o, cea albastru cu verde, materialul avea una din cele doua culori ca baza, sau ai vopsit cu doua culori?

roxana096 a scris:E musai sa fie bumbac 100%. Eu folosesc tifon. La fiert se mai indeseste si arata bine. Vopsesc de la alb, primele culori mai deschise apoi mai inchise, dar am mers cam in 3 culori maxim. Cred ca divagam de la topic, este unul pentru vopsirea materialelor am impresia, eventual ne mutam acolo


Roxana, eu zic sa continuam aici, mie mi s-a parut foarte interesant ce ai zis tu despre vopsitul tifonului, trebuie sa-mi fac asa ceva, sunt fan esarfe, vreau sa te intreb, le croiesti inainte de vopsire sau dupa? vasul in care le vopsesti esteemailat? cam cate vopsesti intr-o cantitate, pastrezi vopseaua si dupa? se mai poate folosi? stiu, sunt intrebari prostesti dar daca nu am facut niciodata, nu vreau sa dau gres.

Si din acest tifon vopsit se pot face si alte chestii? mersi frumos Merci

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de roxana096 Sam 12 Mar 2011, 4:15 pm

Le croiesc inainte de vopsire. Dar in ultima vreme am gasit latime de 90 la tifon si las latimea intreaga iar lungimea de 1,50 cam. Vasul de vopsire este o oala mare, cred ca e de 30 de l luata din b.azar, cred ca e tabla emailata ( nu e inox dara arata ca una de inox. La un plic de vopsea pun cam 20 de l de apa. Depinde si cat de intensa vrei sa-ti iasa culoarea. Daca vrei un roz pal, sau un verde pal, pui mai putin, chiar jumate de plic. Amesteci bine pigmentul ( poti chiar sa-l amesteci initial separat intr-o ulcica si apoi sa-l torni in oala mare).
Dupa vopsire nu se prea mai poate refolosi vopseaua pentru ca la mine de multe ori se absoarbe aproape tot pigmentul in material si apa ajunge stravezie la sfarsit ( dar asta difera de la o culoare la alta).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vopsesc si bluze gen ie, am facut fuste vopsite, bluze gen pareo etc.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Sam 12 Mar 2011, 4:38 pm

Foarte interesante esarfele Roxana!

hug kiss Flowers Felicitari!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de diada Sam 12 Mar 2011, 4:40 pm

Wow, foarte interesant, ma duc sa-mi iau tifon si galus si neaparat o oala maaaaare, iti multumesc pentru informatiile pretioase si sper sa revin cat de curand cu poze.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de giovi Sam 12 Mar 2011, 5:12 pm

Buna,
Roxana, imi plac tare mult culorile care ti-au iesit.
Am incercat si au sa vopsesc in rosu bumbac alb si mi-a iesit doar un roz. Si nici asta nu era intens si parca a iesit in degrade. Cel putin nu e uniform. Am urmat pasii spusi de tine: degresare, firbere in oala mare, piatra vanata pentru fixare si tot nu-mi place. Crezi ca ai putea sa-mi dai un sfat? Am folosit galus pentru textile.
Multumesc
giovi
giovi
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 48
Localizare : Romania, Cluj - Napoca
Data de inscriere : 30/01/2011

http://www.kateyo.ro

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de roxana096 Sam 12 Mar 2011, 9:50 pm

Aaa. eu nu am spus nimic de piatra vanata. Eu vopsesc numai cu otet si sare. Trebuie sa pui mai mult pigment si sa lasi la fiert o ora. Cred ca pentru un plic poti vopsi cam 1 kg de material, deci aprox 2m. Nu stiu daca am facut bine aproximarea, Si da, in majoritatea cazurilor ies in ape, pentru a fi cat mai uniform se amesteca des ca sa nu ramana bule de aer in material. dar tot o sa iasa usoare ape, asta e vopsitul manual. In fabrica au un malaxor si niste vopsele la butoaie si iese uniform, nu am vazut doar mi s-a povestit
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de 7furnici Sam 12 Mar 2011, 11:30 pm

Ah, ce amintiri mi-ati rascolit...love
Eu mi-am facut fuste din tifon, dupa metoda asta.
Aveam pigmenti de la o fabrica de stofe ( vorbim de anii '86, '87).
Eu le faceam doar punind tifonul pe elastic ( in talie), mergea moda asta atunci. Smile
Faceam cercuri prin legare ( in jurul unui nasture sau pur si simplu, cu niste cordoane).
Sau dungi ( plisam strins dupa ce presaram pigmentii)).

Si am mai folosit metoda asta si la vopsirea "celebrelor" ( in orasul meu provincial, la acea vreme :D) fuste din dantela de bumbac, cumparata la metru si apoi cusuta in dungi orizontale .

Chiar as fi curioasa, a mai facut cineva chestia asta, pe vremuri?
Erau niste fuste lungi pina la jumatea pulpei sau chiar pina la glezna), pe talie si solduri si apoi mai largi catre poale ( se incretea dantela la fiecare 2-3 rinduri). Si se purtau cu balerini. Smile
7furnici
7furnici
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 106
Localizare : onesti
Data de inscriere : 21/12/2009

http://7furnici.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de kristadesign Dum 13 Mar 2011, 9:43 am

spune-mi roxana, de care tifon e mai bun, ca sunt de cateva feluri, cu cat e mai des e mai bun, nu? la ce pret ai gasit, spunea mama ca e scump tifonul, ea e asistenta medicala si imi mai trimitea si mie...
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de ladybird Dum 13 Mar 2011, 7:07 pm

Cat de frumoase sunt lucrurile vopsite. Eu mi-am facut curaj si am vopsit cateva fire de bumbac cu galus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sunt foarte multumita de rezultat.


Ultima editare efectuata de catre ladybird in Dum 13 Mar 2011, 7:12 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Mar 2011, 7:49 pm

cyclops Ladybird, ce culori superbe ti-au iesit, la fire... Atat de aprinse. Nu mai iese culoarea la spalat, dupa, nu?
Roxana, esarfa albastra mi-a ramas la suflet. Nici nu zici ca e tifon, arata fenomenal. Si ce vopsea ziceai ca folosesti?
Eu am un plic, dar nu e Galus (scrie Asia color Codlea), vreau sa imi fac blugii, dar nu am oala mare. Trebuie sa apelez la rezervele familiei ca poate gasesc una uzata. M-a chinuit talentul sa tie-dye acum vreo doi ani, dar au iesit f.f.f. mult culorile la spalat (Ioana stie, ca am incercat Jaquard, amandoua). Desi era o culoare intensa si superba, dupa ce clateai iesea tot si ramanea pal. Pe tricou s-a dus de tot, acum a ramas un alb murdar, dupa purtari si spalari repetate.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Uca Dum 13 Mar 2011, 7:52 pm

Lady, supeeeeeeeeeeer , cum le-ai vopsit?
Dupa cate stiam cu galus se vopseste prin fierbere, cum ai procedat sa la poti vopsi asa? La rece?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de ladybird Dum 13 Mar 2011, 8:32 pm

Da daca le pun la mirounde nu se pune ca e fierbere?
wink
Cel putin asa m-am gandit eu. Am preparat culorile cu apa calduta si otet, am imbibat firul cu apa si l-am stors bine. Pe o farfurie plata am asezat sculul si am pus cu pensula culorile, am imbibat cu culoare cat sa nu curga, dupa care am dat la micro 2 min.Am lasat sa se raceasca si apoi iar la micro 2 min.Si iar la rece. De trei ori si apoi la limpezit cu apa rece. La limpezire aproape ca nu a iesit culoare deloc. Desi cand am pus culorile pe ata erau sterse dupa prima tura de micro s-au facut luminoase si frumoase si asa au ramas.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Uca Dum 13 Mar 2011, 8:39 pm

Super idee, nu m-as fi gandit.
O sa incerc si eu sa vad ce mi-o iesi.
Tu de unde ti-ai luat fir de bumbac?


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Dum 13 Mar 2011, 8:41 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de ladybird Dum 13 Mar 2011, 9:57 pm

De la Center, un spatiu cu multe magazine mici si inghesuite din oras.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de 7furnici Dum 13 Mar 2011, 10:42 pm

ladybird a scris:Cat de frumoase sunt lucrurile vopsite. Eu mi-am facut curaj si am vopsit cateva fire de bumbac cu galus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Superbe culori, arata atit de bine in poza asta!! Si sint atit de curioasa cum va arata lucrat firul de bumbac, te rog sa nu uiti sa pui o poza de mostra.
7furnici
7furnici
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 106
Localizare : onesti
Data de inscriere : 21/12/2009

http://7furnici.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de EuIrinuca Dum 13 Mar 2011, 11:56 pm

buna seara,
ma uit la lucurile voastre si ma minunez .Felicitari.
Mama mea e vopsit multa lana la viata ei, pentru cuverturi, dar eu nu am vazut la ea sa faca sculul de lana in degrade. voi cum reusiti???Am vopsit si eu singura un tricou, mai demult, l-am legat cu carpe ici - colo, dar tot s-au amestecat culorile
EuIrinuca
EuIrinuca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 151
Varsta : 54
Localizare : lucru de mana
Data de inscriere : 19/09/2010

http://lucru-de-mana.info/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de roxana096 Lun 14 Mar 2011, 10:17 am

Super tare ideea cu microundele si metoda de vopsire.
Admina eu folosesc Astral de targoviste, vin ambalate in plicuri de plastic, dupa ce le-am incercat pe toate cate am gasit m-am oprit la astea pentru ca nu iese culoarea din ele la spalat ( exceptand Turcoaz-ul unde ramai albastra pe maini 2 zile)
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de ladybird Lun 14 Mar 2011, 8:37 pm

Cineva a cerut sa va arat ce am lucrat din firul degrade. Iata:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Uca Lun 14 Mar 2011, 8:42 pm

Ladybird, arata superb, frumos de tot. Mi-a facut si mie bunica o bluza tricotata dintr-un fir de la Diada ce se aseamana cu cel multicolor vopsit de tine.
Rezultatatul e genial, dungi, dungulite multicolore!
Cand o sa aibe cine ma poza, il pun pe forum sa il vezi.
Felicitari pentru creativitate! Flowers

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 2 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB