Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

+44
valentinadof
SilviaDumitrescu
AlinaJ.Bijoux
Celya_f40
annemariep
RalucaS
olympia
bela gio
Gabiuta
T_mihaela
jade84
DianaDumitrescu
Serban Valentina
Ana Maria
aurishta
danae
lennny
danadea
Giobsy
norelif
europolis
firicel
dandana
Aditza
EuIrinuca
Uca
ladybird
kristadesign
giovi
roxana096
atelierul de margele
Camy
diada
dienutzababy
7furnici
Adela Ispas
lucianemil
Admina
elena.habasescu
adelina24
Ela
Nicoleta Irimescu
ioana soare
Arabela Stefania
48 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de olympia Joi 22 Mar 2012, 10:37 am

Ioana, pentru pictura am si am si folosit, pentru vopsit in masa inca nu, dar voi incerca pe matase.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de T_mihaela Joi 22 Mar 2012, 6:13 pm




Traducerea e gresita sau intentionat incorecta .Stiintific, chimic oricum vrei s-o luati acid dyes nu se prind pe molecula de celuloza decat pe cea proteinica...nu mai spun de sintetice.
Apoi cum sa setezi masina la temp cea mai fierbinte...doar daca vrei sa feltuiesti bunatate de lana , casmir sau pene...pene feltuite Smile
Instructiunile sunt nu doar gresite ci amuzante de-a dreptul.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de RalucaS Lun 26 Mar 2012, 4:40 pm

In instructiunile detaliate si oficiale spune ca metoda cu masina de spalat nu este pentru lana
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] iar tipul de tesatura este "Fabric/Fiber
protein fibers: silk, wool, cashmere, alpaca and feathers"
Se pare ca asta ar fi pentru fibre din plante [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] insa nu stiu daca se gaseste pe la noi sau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cum spunea mai sus si Mihaela

Bine ca am citit aici ca era sa ma pacalesc si eu cu Acyd Dye, nu stiu de ce aveam si eu impresia ca merge la bumbac. Ce merge la bumbac este vopseaua Coloreria care se gaseste la spalatoria din Baneasa, galeria Carrefour. Nu au foarte multe culori insa - culori de baza. Am mai vazut o data chiar in Carrefour pentru jeans.

Stati ca din una in alta am gasit asta Vopsea Columbus.(Sters link reclama) Nu stiu ce este de capul lui Columbus, insa este destul de ieftina incat sa nu plangem dupa bani.



Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Lun 26 Mar 2012, 5:35 pm, editata de 2 ori (Motiv : Sters link reclama)
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de annemariep Mar 31 Iul 2012, 12:43 am

hei:D
Imi puteti spune si mie va rog, unde pot sa gasesc vopseaua Gallus sau Astral in Bucuresti?
annemariep
annemariep
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2012

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Arabela Stefania Lun 08 Oct 2012, 3:56 pm

Ah, am si uitat de topicul asta Smile

Eu am facut un tutorial "Cum sa iti faci o esarfa", il gasiti aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sper sa va ajute cu ceva Smile

Spor
Arabela Stefania
Arabela Stefania
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Celya_f40 Sam 08 Mar 2014, 7:44 pm

Am si eu un prosop care de foarte multi ani e preferatul meu. Doar ca odata cu trecerea timpului, s-a cam dus albul...a devenit un  gri foarte decshis.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/UR
Ideea mi-a venit cand mi-am facut un suc de varza si sfecla rosie. Ei culoarea aia violet turbat...stiam ca nu va iesi asa, dar trebuia sa incerc sa vad ce iese.

Am pregatit prosopul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
 rade  rade (reactia mea cand am facut pozele)


L-am lasat sa fiarba vreo 2 ceasuri la foc mic, apoi am oprit focul si l-am lasat asa pana ziua urmatoare.

Nu mi-a placut ce a iesit, un roz spalacit... zid 
Norocul meu cu cojile de ceapa ce le-am adunat pentru ceaiuri.

Asa ca am schimbat apa si am pus toate cojile de ceapa, uite ce-a iesit

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In concluzie, mai adun coji de ceapa !  wink
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 08 Mar 2014, 8:53 pm

Dragut prosopul. Mama mi-a povestit ca pe vremuri in felul acesta se faceau tricourile. Chiar si ea si-a facut cant era prin liceu.
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 08 Mar 2014, 8:58 pm

poate te "bronzezi" dupa ce te stergi cu el  rade rade 
Aspectul prosopului e dregut .

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Celya_f40 Sam 08 Mar 2014, 9:01 pm

Alina, bunica mea vopsea lana toarsa asa, si ce degrade frumos iesea... wink 

Silvia, nu ca l-am spalat deja, si nu se ia...... bee
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de valentinadof Dum 09 Mar 2014, 12:09 pm

Bravo,Celia.Parca te vad c-o sa mai faci multe lucruri asa!
Si mama mea vopsea lana in ceai din cojile de la ceapa.Doar ca trebuiesc multisoare.A,si mai spunea ca mai vopsea candva in coaja de arin si stejar si iesea un kaki-oliv.
Pt fixarea culorii ai folosit otet si sare?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Celya_f40 Dum 09 Mar 2014, 12:37 pm

Doar otet am pus eu. Nu stiam ca se pune si sare ...Am mai vopsit doua mai mici, si le-am spalat de cateva ori deja, insa nu s-au decolorat. Chiar ca-mi parea rau sa le transforma in carpe de sters pe jos. Ma bucur tare ca mi-a iesit.  wink 
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de IOSIF ELENA Lun 20 Iul 2015, 6:15 pm

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de vopsitul blugilor. Am citit aici ca se spala inainte de vopsire la 90 grade. Blugii mei au si 5%elastan si voiam sa stiu daca nu cumva intra la apa sau se incretesc spalandu-i la 90 grade si apoi la vopsit daca se fierbe la fel exista posibilitatea sa intre la apa? Oare merge sa-i vopsesc? Daca stie cineva sa-mi raspunda multumesc anticipat.
IOSIF ELENA
IOSIF ELENA
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 11/04/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de manu7 Mar 21 Iul 2015, 9:54 am

IOSIF ELENA a scris:Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de vopsitul blugilor. Am citit aici ca se spala inainte de vopsire la 90 grade. Blugii mei au si 5%elastan si voiam sa stiu daca nu cumva intra la apa sau se incretesc spalandu-i la 90 grade si apoi la vopsit daca se fierbe la fel exista posibilitatea sa intre la apa? Oare merge sa-i vopsesc? Daca stie cineva sa-mi raspunda multumesc anticipat.

Elena, spalatul inainte de vopsire are rolul de a indeparta orice alte substante din material (apret, balsam) pentru a asigura fixarea uniforma a vopselei. Eu zic sa ii speli ca de obicei, eventual cu o tura extra de clatire.
Legat de vopsitul efectiv - de ce spui de fierbere? Cum si cu ce ii vopsesti?
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de oprisanalina69 Mier 12 Aug 2015, 10:18 am

Buna ziua tuturor!!!
Am citit cu mare interes tot ceea ce ati afisat... superbe toate.. si esarfele si firele... si sfaturile...
Am o problema.... vreau sa vopsesc lana netoarsa si nu stiu ce vopsea si cum s-o folosesc.... lana nu trebuie sa se impasleasca... asta este foarte important.... o impaslesc eu dupa aceea...
Cine ma poate ajuta cu informatii despre vopsea si modul de vopsire????
avatar
oprisanalina69
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : internet
Data de inscriere : 16/10/2009

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de manu7 Joi 13 Aug 2015, 9:10 am

oprisanalina69 a scris:Buna ziua tuturor!!!
Am citit cu mare interes tot ceea ce ati afisat... superbe toate.. si esarfele si firele... si sfaturile...
Am o problema.... vreau sa vopsesc lana netoarsa si nu stiu ce  vopsea si cum s-o folosesc.... lana nu trebuie sa se impasleasca... asta este foarte important.... o impaslesc eu dupa aceea...
Cine ma poate ajuta cu informatii despre vopsea si modul de vopsire????

Alina, poti sa vopsesti cu ce vrei, nu de la vopsea se impasleste lana ci de la temperatura apei si modului de vopsire (nu merge in masina de spalat).
Lana netoarsa vopseam cu bunica-mea cand eram copil (dar nu chiar asa mica, aveam vreo 12-13 ani) si vopsea in cazan, cu apa calda, dar nu fierbinte (max. 40 de grade as spune acum) si tot invartea cu un bat in ea. O presa pe urma ca sa o stoarca si o lasa atarnata la uscat. Pune in apa de vopsit sare si otet in apa de clatit, pentru fixarea culorilor si incearca sa vopsesti toata lana pe care o doresti intr-o culoarea anume intr-o singura vopsire (pentru ca se poate intampla ca daca iti mai trebuie ceva lana culoarea respectiva, sa nu mai reusesti, chiar respectind proportiile, sa obtii aceeasi culoare mai tarziu).
Chiar sunt curioasa cum iti iese - daca treci la treaba, poate dai un semn pe urma cu rezultatul! Smile
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de mishou Lun 17 Aug 2015, 12:37 pm

Am o mare rugaminte catre cele experimentate in ale vopsitului: mi-am luat de curand o rochita de un verde crud, brodata cu matase naturala de aceeasi culoare. Pe o eticheta din interior scrie ca este din vascoza 100%, made in India. Spalarea sa se faca in apa rece, uscarea - nu la soare. In consecinta: la primul spalat apa s-a colorat intens, semn ca vospeaua utilizata initial nu are nici o rezistenta. Ma astept ca dupa 2-3 spalaturi rochita sa fie buna de aruncat. Va rog sa-mi recomandati o modalitate (sau un tip de vopsea) cu care sa ii pastrez culoarea pe care o mai are acum, dupa primul spalat. Multumesc anticipat.
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de manu7 Lun 17 Aug 2015, 1:21 pm

mishou a scris:Am o mare rugaminte catre cele experimentate in ale vopsitului: mi-am luat de curand o rochita de un verde crud, brodata cu matase naturala de aceeasi culoare. Pe o eticheta din interior scrie ca este din vascoza 100%, made in India. Spalarea sa se faca in apa rece, uscarea - nu la soare. In consecinta: la primul spalat apa s-a colorat intens, semn ca vospeaua utilizata initial nu are nici o rezistenta. Ma astept ca dupa 2-3 spalaturi rochita sa fie buna de aruncat. Va rog sa-mi recomandati o modalitate (sau un tip de vopsea) cu care sa ii pastrez culoarea pe care o mai are acum, dupa primul spalat. Multumesc anticipat.
mishou, eu cred ca nu e cazul sa iti faci mari griji, ca de multe ori asa se intampla la primul spalat (sa iasa din culoare mai mult). Dar ca sa stai linistita, pune otet in apa si ar trebui sa fixeze culoarea si sa nu mai ai probleme (eu asa am facut si la lana si la matase naturala 100%).
De curiozitate insa, acum dupa primul spalat si uscare - cum arata culoarea rochitei?
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de mishou Lun 17 Aug 2015, 2:54 pm

Draga manu7, o sa incerc si ce ai spus. Ochiul meu sesizeaza o usoara decolorare, dar este uniforma, nu cu pete. Insa ma astept ca dupa 2-3 spalari, decolorarea sa fie evidenta. Din acest motiv incerc acum sa previn aruncarea rochiei la cos inainte de uzarea ei fizica.
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de manu7 Lun 17 Aug 2015, 4:27 pm

mishou a scris:Draga manu7, o sa incerc si ce ai spus. Ochiul meu sesizeaza o usoara decolorare, dar este uniforma, nu cu pete. Insa ma astept ca dupa 2-3 spalari, decolorarea sa fie evidenta. Din acest motiv incerc acum sa previn aruncarea rochiei la cos inainte de uzarea ei fizica.
E veste buna asta - chiar cred ca va functiona cu otet (si nu va trebui sa faci asta tot timpul). Era de ingrijorat daca se decolora cu pete. Smile
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice - Pagina 5 Empty Re: Vopsitul cu materiale naturale sau sintetice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB