Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Mamici de mai multi copilasi

+59
Samarineanca
andas
geo
bisisica bijuterii
lorisymaus
Ais
PAULA CONSTANTIN
alban andreea
i.xell
aurishta
laura simona
AcidoR
Carmencyta
ismi3ismi
gloriamix
T_mihaela
deosebita1
danniela
kitty_1973
ioana soare
coripin
Cristache
gattino
Buburuza
tinap
valentinadof
tadok
stejara
Gabiuta
cristinamihaela
LORIMAR
fulguta28
monatibi
nicopop
victoriacus
Steluzza
bubu85
Bianka7
cris69
RamonaM
rivka
costina89
Andata
rdelia
Simonika241
Giobsy
lucky
veniciuc nicoleta
adelina24
MihaelaT
amnro
SilviaDumitrescu
ivanoiuadela9
Maci
MagdaMarin
emi
sunflowers
mnarcisa
diada
63 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM Mier 26 Ian 2011, 10:41 am

Apoi nu stiu ce sa zic...eu nu am experienta...dar cred ca va trebui sa lucrezi la barbat, sa-l convingi ca isi creaza dependenta fata de voi si mai tarziu o sa fie si mai rau.

Am citit un articol in revista Familia ortodoxa despre dependenta pe care si-o creaza copii fata de mama, sau altcineva m-am speriat si am actionat. Vreau sa zic ca ale mele daca iesim si toti din camera ele nici nu baga de seama, nu plang, isi vad de treaba lor.
Mai zicea ca un copil mic trebuie obisnuit sa adoarma la loc singur, nu cu un truc, lapte, apa, ceai sau mai rau mancare noaptea, am auzit pe cinneva ca da si biscuiti noaptea, de fapt tot ce ii cere copilul numai sa adoarma la loc.

Ale mele le mai aud noptea ca se mai trezesc, dar nu plang se foiesc, uneori bolborosesc, apoi adorm la loc.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 26 Ian 2011, 10:52 am

Intr-un fel e bine la tine ca sutn de o varzsta. Eu nu pot sa o las sa planga noapte aca e si baiatul si se trezeste si a doua szi nu mai poate merge al scola. Acum am inceput sa o las doar pe ea sa doarma cu sotu si eu fug pe canapea in sufragerie. La inceput a protestat rau de tot dar acum vad ca sa obisnuit. sa nu mai fiu noapte alanga ea.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Admina Mier 26 Ian 2011, 12:01 pm

RamonaM a scris:
aurishta a scris:Ramona, n-as vrea sa crezi ca te-am luat in primire, eu nu am gemeni si pot doar banui dificultatile pe care le intampini cu doi bebelusi. Aici ne dam cu parerea, poate poti culege ceva care sa-ti fie de ajutor. kiss

Nicidecum Aurishta, eu consider ca fiecare mama stie ce e mai bun pt bb al sau. Teroarea, ca sa zic asa nu a durat mult: 1 noapte au plans amandoua dar in reprize, a 2 a noapte numai una si putin, iar in urmatoarele nopti, vreo 2, s-au mai trezit pe la 4, acum vreau sa zic ca este suuuuuuuuuuper bine cu somnul.

Nu am o ora anume de somn seara, cand le vad ca le este somn, le alapez si in patut, le spun rugaciunea, le dau jucarica de somn si gata, se mai trezesc dimineata 6, 7, 8, 9, 10, au fost si dimineti cand s-au trezit si la 11.

Dar e regula dupa ce se trezesc le alaptez si dupa 1 h/30min vor sa doarma din nou 2 ore.
La 6-7 luni le-am impus progrmul asta, dar m-a ajutat sotul, el e mai tare, nu mi-a dat voie sa ma dau jos din pat, eu plangeam, ele plangeau.
Acum ii multumesc
Ramona, initial si eu am zis ca e cam dur tratamentul, crezind ca fiind gemene, au fost mai micute si trebuiau sa manance mai mult. Dar iti dau dreptate si felicitari sotului, pentru verticalitate.
Tot asa si eu, dar impinsa de imprejurari. De pe la 2 luni mi se trezea doar o data pe noapte si apoi pe la 4-5 cred ca deloc, doar dimineata. Eu dormeam bustean, o auzeam cand gandurea, cand se mai trezea, dar ma culcam la loc. Si s-a invatat si ea sa savureze somnul. Era si liniste in casa, ce e drept. Nu pot sa inteleg cum sa-ti faca, copilul program. Pai ce-i dupa el? rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de diada Mier 26 Ian 2011, 12:13 pm

Admina a scris:........ Si s-a invatat si ea sa savureze somnul. Era si liniste in casa, ce e drept. Nu pot sa inteleg cum sa-ti faca, copilul program. Pai ce-i dupa el? rade

Haide mai... eu zic ca e dupa el fuga

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM Mier 26 Ian 2011, 12:21 pm

Admina, micute nu au fost, 3000g si 2700g, acum au vreo 9kg, devenise obisnuinta sa se trezeasca noaptea, iar eu eram glont langa patuturi. In plus nu va imaginati primele 3 luni se trezeau din 2 in 2 h cat mancau, pe rand, abia o puneam pe una in patut, ma puneam fuga in pat sa prind o bucata de somn , dupa juma de ora oa, oa, oa foame cealalta, si tot asa....

Sotul meu a zis ca nu credea ca se mai odihneste vreodata, ca apelam si la el, daca se trezeau in acelasi timp sau il rugam sa le aduca in pat sau sa le puna in patut, pt ca pe mine ma intepenea spatele.

O fost greu, dar a trecut, acum dormim toti bustean...e un tratament dur, dar de nevoie l-am impus
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de aurishta Mier 26 Ian 2011, 9:21 pm

Si eu cred ca uneori trebuie sa te iei si dupa bb. Credeti-ma eu am fost o mama spartana, ca sa zic asa. Nu am dat si nu dau drept de apel copiilor. Cu primii patru copii a mers. Au dormit in patut, nu i-am alaptat noaptea decat pana la trei-patru saptamani, s-au obisnuit vrand-nevrand cu programul impus de mine. Cu Angelica n-a mers aproape nimic din ce a mers cu ceilalti. A refuzat cu indarjire patutul din prima zi de nastere(adica de la maternitate). Nu este chip sa doarma singura mai mult de o ora, trebuie neaparat sa simta pe cineva langa ea. A fost imposibil sa o culc fara perna. Nu doarme invelita decat cu o anume paturica, alta se pare ca are tepi. A refuzat constant ceaiul, apa sau orice alt lichid in afara de lapte. Abia acum a inceput sa mai bea, dar doar daca nu sunt eu acasa. Nu biberon, nu suzeta!Cu greu a acceptat mancare, dar doar dupa varsta de 9 luni. N-am avut ce face si m-am adaptat, desi determinarea nu imi lipseste. Acum totul a intrat in rutina. Singura chestie pe care as schimba-o ar fi dormitul cu noi in pat. A! si alaptatul nocturn!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM Mier 26 Ian 2011, 11:39 pm

Fiecare copil e unic...eu vad la ale mele ca sunt diferite si au fost in acelasi timp in burtica...
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Bianka7 Joi 27 Ian 2011, 1:22 am

Util topic si frumoase povesti.
Intre puisorii mei sunt 11 ani diferenta, au temperamente diferite si nu cred ca exista un "sablon" aplicabil tuturor copiilor. Cel mare a fost o fire somnoroasa, la primele alaptari din maternitate lua 10 g, i-am dat sa suga cand si cat a vrut, nu puteam aplica din 3 in 3 ore. In schimb nu plangea, adormea usor, intarcatul a fost cu acordul ambelor parti in ziua in care a implinit 1 an. Mezinul m-a stors ca pe-o lamaie, golea ambii sani si apoi se culca, mama l-a invatat sa adoarma cu cantat, aude cel mai mic zgomot, se trezeste noaptea daca nu se poate intoarce cu saculetul lui de dormit, pe la 3,30-4,00 mai mananca o data (lapte in biberon sau san), iar dimineata la 7 il iau in pat langa mine, mananca, se joaca, dar nu mai adoarme la loc.
Cu dormitul in pat am avut probleme cu cel mare, a dormit singur pana pe la un an, cand ne-am mutat la socrii si n-am mai avut loc de patul lui, taica-su era mai mult plecat si a inceput sa doarma cu mine. A dormit cu noi pana la 6 ani si l-am dezvatat foarte greu, cu plansete, rugaminti, intai il trimeteam pe el la culcare, in patul nostru dar singur, vroia lumina aprinsa, ii batea in ochi si se baga sub patura, il gaseam lac de transpiratie. Apoi cu veioza, ba ca bazaie ceva (era una care se invartea cu niste desene), ba ca vede umbre pe pereti...ma striga din 5 in 5 minute, cand credeam ca a adormit il vedeam ca ne pandeste din hol. Am reusit abia dupa vacanta, cand il duceam la parintii mei si i-am rugat sa-l culce intr-o camera alaturata, cu usa deschisa intre ei si din patul lui vedea la tv. Huh, greu a mai fost!
Cu gelozia n-am avut probleme, el e un copil dragastos, vorbea cu bebe-fasolica din burtica(asa i-am spus la primele luni, ca e cat o boboita de fasolica), iar pe la 7 luni mi-a zis "acum e bebe-bostanica". Cu ajutorul mai putin, ca se plictiseste repede. In schimb cu mancarea celui mic ma inebuneste, vrea si el mere rase cu biscuiti sau gris din biberon, pana si din ceai bea.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asa facem noi baita din vara, de pe la 7 luni, el il tine, eu il spal, poza e din preajma Craciunului si-si facusera barbi de spuma.
Bianka7
Bianka7
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 14/07/2009

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de aurishta Joi 27 Ian 2011, 1:55 pm

Ce dragalasi! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de bubu85 Joi 27 Ian 2011, 2:04 pm

Bianka7 frumosi sunt baieti tai, sa-ti traiasca
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Steluzza Joi 27 Ian 2011, 8:08 pm

Bianca sa -ti traiasca copii sunt tare frumosi. love
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM Vin 28 Ian 2011, 7:07 pm

Bianka ce nazdravani ai!!! Sa-ti traiasca. Vreau si eu cada Sad . Noi stam in chirie si am numai dus...asa m-as balaci cu fetele in cada.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de rivka Vin 28 Ian 2011, 8:43 pm

mnarcisa las-o sa picteze vorba lui RamonaM am incercat si eu metoda cand erau mezinele micute ca acum sunt pana la umarul meu rade
mnarcisa unde venea patul le-am lasat sa picteze ele ce au vrut cu mainile cu creioanele cu pensula ...cand se plictiseau dadeam cu var si iar desenau sa sti ca am avut liniste si nu am desenat altundeva ,iar acum este si vopsea care stergi peretele si se poate desena din nou ..
aaa una dintre fete picteaza si acum si participa la concursuri de desen dama nu sti ce talent zace in fetita ta hug
Bianka7 frumosi feciori sa te bucuri de ei
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Bianka7 Sam 29 Ian 2011, 1:31 am

Multumesc de urari, asemeni si voua. M-a impresionat sa vad aici mamici cu mai multi copii, eu regret ca am lasat prea mult timp sa treaca intre cei doi, pt. ca imi doream 3.
Cel mai important mi se pare ca parintii sa aiba grija ca relatia dintre frati sa fie deosebita, indiferent de varstele lor, detest sa aud pe cineva zicand "eu nu vorbesc cu fratele/sora mea de x ani", indiferent de motiv. Eu cu sora mea am o relatie extraordinara, chiar daca stam in orase diferite, relatie insuflata de parinti si mentinuta indiferent de schimbarile de viata prin care am trecut (pentru ca am vazut si soti care au incercat sa-si indeparteze partenerul de familia lui, de frati sau parinti, detestabil deasemenea). La primul meu servici, unul dintre sefi avea 2 fetite, la o distanta de 2-3 ani, cea mare mai linistita, cu o inteligenta peste medie, cea mica mai zvapaiata, isteata, dar repezita. Mereu cea mare era data drept exemplu, iar cea mica denigrata si admonestata, incat fetele nu se suportau, faceau pana si vacantele separat, una la bunicii dinspre mama, calalta la cei dinspre tata. Ma intrista sa le vad asa si mi-a ramas in minte sa nu fac greseala asta.
Bianka7
Bianka7
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 14/07/2009

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de aurishta Sam 29 Ian 2011, 8:22 am

Intr-adevar , e foarte grav sa faci diferente intre copii. Am cunoscut odata o femeie care avea doicopii, un baiat de vreo 5 ani si fetita de un an. Ea spunea tuturor ca o iubeste doar pe cea mica fiindca e fata si , mai rau de-atat, ii spunea si baietelului in fatza lucrul acesta. Eu am admonestat-o atunci, m-a maniat foarte tare situatia, la care ea a replicat senina: '' trebuie sa-i spun adevarul, doar nu vrei sa-l mint'' Ma gandesc cu groaza ce frustrari trebuie sa fi produs aceasta atitudine in sufletul bietului baietel. Nu am pastrat legatura cu aceasta familie uracioasa si nu stiu in ce fel s-au dezvoltat acesti copii, dar e usor de imaginat ca lucrurile nu aveau cum sa stea bine.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de emi Dum 06 Mar 2011, 9:21 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragele mele, am deschis acest nou topic in speranta ca ne vom impartasi experientele noastre si vom aduna idei utile.
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de victoriacus Dum 06 Mar 2011, 10:09 am

Pacat ca exista si asemenea mame.Iti dai seama cu ce frustrari si cata ura poate acumula baiatul , din cauza unei "mame" iresponsabile
Vai ce m-am enervat numai citind.Daca as avea-o in fata cred ca as lua-o de par
Eu nu uit niciodata sa ii spun si lui David ca il iubesc atunci cand o alint pe Rebecca,sau invers,desi Rebecca abia are 8 luni.Nu pot concepe sa nu ii iubesc pe amandoi la fel.
Eu mi-as fi dorit 4 copii,dar am reusit sa raman insarcinata abia la 34 de ani cu David,iar acum este cam tarziu la 38 sa mai fac unul,mai ales pe vremurile astea.Inca nu avem casuta noastra si trebuie sa ma gandesc la viitorul lor,la ce pot sa le ofer.
Daca aveam casa mea si sa nu avem datorii la banci,as fi facut si la 40 Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de nicopop Mier 23 Mar 2011, 1:10 pm

"e haos cu masa... daca cere cineva de mancare bine, daca nu... sunt biscuti la discretie in toata casa, e autoservire."

si la noi e tot asa...gemenele au fost crescute "ca la carte",adica aveau program strict,mancare special pt ele,in scimb Sara...mananca de la noi din farfurie,doarme oriunde apuc sa o culc cate o ora,in cel mai fericit caz,de multe ori plange pana adoarme in scoica cat timp eu ma ocup de gemene sau fac mancare sau alte cele prin casa...si cu toate astea Sara,cea mica,e mult mai grasuta si mai dezvoltata fata de cum erau gemenele la 6 luni.
Nu e usor,si mie imi vine cateodata sa ma iau si sa ma duc cat vad cu ochii,macar o saptamana sa ma relaxez,sa uit de copii si de treburi casnice...dar sunt ai nostri cum sunt,si ii iubim.
Cresc deodata si ne aduc multe bucurii,pe langa greutati:)
Sa ii multumim lui Dumnezeu pentru familiile noastre!
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de monatibi Mar 29 Mar 2011, 4:38 pm

buna ziua! ma numar si eu printre mamicile cu mai multi copilasi,trei deocamdata,2 fetite su un baiat.nici noi nu avem casa noastra stam cu chirie dar sintem sanatosi , fericiti si cred ca asta conteza cel mai mult.mi-am propus ca ultimul copil sa fie conceput in casa noastra ....daca sanatatea imi va permite poate mai fac un baietel.
monatibi
monatibi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 432
Varsta : 46
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/03/2011

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de aurishta Mar 29 Mar 2011, 7:34 pm

Sa-ti traiasca, sa te bucuri de ei si sa-ti vezi toate visele implinite! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de monatibi Mar 29 Mar 2011, 8:54 pm

multumesc mult si voua la fel
monatibi
monatibi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 432
Varsta : 46
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/03/2011

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM Joi 02 Iun 2011, 9:07 am

Nicopop, ce diferenta este intre gemene si Sara, te intreb pt caa si eu sunt insarcinata, cand am sa nasc fetele, or sa aiba 1an si jumate.....cat par alb ai? Si mai ales cu te-ai descurcat la inceput cu trei?
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de nicopop Joi 02 Iun 2011, 12:41 pm

Ramona,gemenele au 2 ani si Sara 9 luni,cand am nascut-o pe ea gemenele aveau 1 an si 3 luni.
La inceput nu mi-a fost chiar atat de greu,pentru ca cea mica dormea mai toata ziua.Mai greu imi este acum,cand nu mai vrea sa stea in fundulet si are nevoie de multa multa atentie,iar gemenele,de si mai multe.
Cu gemenele mi-a fost usor pentru ca le-am invatat sa doarma singure,si acum dorm de cate 2 ori pe zi,le dau sticlutele,le pun in patuturi si am scapat de ele.Dar Sara nu,pe ea o alaptez,doarme cu noi in pat,iar ziua aproape ca nu doarme deloc,decat reprize foarte scurte,si numai la san... zid
PS:ce dragalase sunt fetitele tale,Ramona!sunt identice?cat timp au si cum le cheama?Sa va traiasca si nu dispera gandindu-te ca nu o sa te descurci,timpul o sa treaca repede,nici nu o sa stii cand au 2 ani.Si de la 2 ani incolo,deja e altfel,incepi sa te intelegi cu ele.Sarcina usoara iti doresc si sanatate la copilasi!
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM Joi 02 Iun 2011, 3:07 pm

Multumesc Nico, Nu sunt identice, au fost separate de membrana....fiecare cu capriciile ei. Anisia si Marta.
Multumesc de incurajari. Si ale mele dorm cu biberonul dar o singura data pe zi. Nu pot zice ca este f greu...este biine, avand in vedere ca nu stiu cum este cu un copil.

Pe cand un baietel? Pe ale tale cum le cheama?
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de nicopop Vin 03 Iun 2011, 2:03 pm

Gemenele sunt Naomi si Ruth.Cea mica e Sara.
Am uitat sa specific ca mi-a fost greu la inceput,cand am fost insarcinata cu Sara,deoarece imi era tare rau,mai ales cand le schimbam pe gemene...Tu cum esti?Nu ti-e rau?
Un baietel...?Sotul meu vrea,dar nu stiu cand va fi...De acum incolo Smile)
Vad ca esti din sighisoara,eu sunt din targu-mures,dar sotul meu e din maramures si avem aici casa.Sapt trecuta am fost la parintii mei,pe la zoo,pe la platou...
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 4 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB