Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 11:09 am Scris de ancaanca

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mamici de mai multi copilasi

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Andata la data de Dum 17 Oct 2010, 6:45 pm

costina89 a scris:ma bucur sa vad ca mai sunt mamici care inca mai fac bebei desi au copii mari kiss respectele mele hug

Costina, ms mult pupi
Mezina nu a fost programata, chiar ne-am luat toate masurile de precautie (a se citi prezervative). Nu stiu cum s-a intamplat dar, daca tot a fost sa fie, nu m-a lasat inima sa fac un avort. Asa ca, asta e acum!

Diada, offf. Greu cu cei mici care sunt mai mari. Daca ar fi fost singur, copilasul tau mare inca ti s-ar fi parut mic. Dar asa, fiind mai mare, ai de la el alte asteptari.
Inainte de toate, relaxeaza-te si reanalizeaza situatia. El e inca mic, vede insa ca o alta mogaldeata acapareaza atentia mamei si atunci revine si el la bebelusisme pt a iti atrage atentia. Pe langa gelozia pe care o resimte, ajunge si la o varsta a nu-ului, iar asta se intampla cam tuturor copilasilor de varsta asta. Al meu, pe la varsta asta imi facea crize de isterie cu tavalit pe jos daca nu obtinea ce vroia, si asta desi a fost singur pana aproape de 5 ani.
Poate ca reusesti sa il faci sa colaboreze mai mult daca ii spui ca el e mai mare si trebuie el sa il invete pe bebe cum trebuie sa se spele si daca il implici mai mult in ingrijirea celui mic (gen dus/adus pampers, crema sau hainute) si daca il lauzi fata de toti ce ajutor de nadejde a devenit. In plus, poate gasesti si timp numai pentru el, cand doarme cel mic sau poate reusesti sa il pasezi pe micut taticului si tu sa petreci 1/2 de ora sau o ora doar cu cel mare. La mine a functionat, drept insa ca era si mai mare Tavi cand s-a nascut Sandra.
Curaj si nu te da batuta. Trece si perioada asta mai stresanta

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Dum 17 Oct 2010, 8:24 pm

Diada al tău e mic şi nu înţelege dar fiemea e mare şi nu vrea să înţeleagă. Parcă e nebună uneori eu vorbesc şi ea râde , trebuie să zbier ca să facă ce îi cer şi mai ales când e vorba de lecţii .
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de rivka la data de Dum 24 Oct 2010, 6:17 pm

ma incadrez si eu la mamici cu multi copii rade am patru fete cucuiete 19 ,16, 13 si mezina de 12 ani wink
ma gandesc cand erau micute am trecut si eu prin ce a trecut DIADA
cand am nascuta pe cea de-a treia ... fetia a doua avea trei ani a inceput sa faca noaptea pe ea cerea biberon si vroia si ea sa faca baie in cadita bebelusului ,i-am facut voia dar am inceput sa-i dau mancare de bebelusi cea ce ea nu vroia spunea ca e mare
atunci i-am explicat ca daca e mare trebuie sa ma ajute cu bebelusul si daca e mare atunci trebuie sa faca lucrurile pt copi mari nu bebe ....i-au trecut toate nu i-a mai trebuit biberon si celelalte dar a durat un timp vreo doua sapt. i-am dat scutec noaptea ca la bebe ca asa vroia
asa ca inarmeazate cu rabdare si sfatul pe care ti la dat ANDATA e foarte bun hug
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 879
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Lun 25 Oct 2010, 11:18 am

Diada, intra pe diete si suete si citeste ce a postat Juliennej (parca). Ea este educator la grupa mica de varsta in USA si cunoaste metoda Montessori. Spune lucruri extrem de interesante despre educatia si comportamentul copiilor mici.
Poate te ajuta cu ceva.

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Mar 26 Oct 2010, 8:33 am

rdelia a scris:sanatos sa fie. Dar eu tot fata vreau. Voi face 4 probabil.

Sotul meu avea un coleg cu 7 fete... Tot a sperat omul ca va avea un baiat, a abandonat cursa in cele din urma.
Bafta multa insa la ceea ce v-ati propus, sa aveti fetita dorita. Am o prietena pe un alt forum, are 2 baietei si o fetita, iar alta cu 2 fetite asteapta baietel. Succes si voua.

Adela, si eu am uneori impresia cu fii-mea ca vb cu peretii. Asa ca nu mai urlu, o ating unde o doare (iesit afara, intrat pe net): face ce trebuie, poate apoi sa faca si ce vrea

rivka, wow... Toata admiratia mea o ai. Cum te descurci cu o adulta, o adolescenta si 2 preadolescente? Ca eu abia ii fac fata fie-mii de 13 ani

Andata
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rivka la data de Sam 30 Oct 2010, 4:41 pm

ANDATA multumesc Merci nu spun ca a fost usor sau ca este incontinoare usor ......ceea ce a mers cu cea mare nu merge si cu celelalte fiecare are o personalitate diferita am invatat sa fiu pritena cu ele ,cand vreau sa aflu ceva de la ele le chem la bucatarie si facem cornulete cu gem si cand framant fac mult aluat si le spun ca am nevoie de ajutor .....in general seara :wink
intimp ce preparam cornulete povestim incep eu sa le spun le cer un sfat si apoi cu intrebari subtile le descos , incep fiecare sa spuna ce le doare mai spun si eu cate un sfat si aflu secrete si tot asa wink
de multe ori cand le mai cert le spun acuma va cert in calitate de mama
cand BIANCA avea 13 ani eram disperata tot ce incercam nu reuseam sa comunic cu ea plangea ,striga si trantea tot atunci am primit o carte de la o prietena ,se numeste BRUSC AU 13 ANI SAU CUM SA IMBRATISEZI UN CACTUS de CLAUDIA SI DAVID ARP
trebuie sa recunosc ca mi-a fost de mare ajutor dar schimbarile au avut loc treptat si mi-am dat seama unde greseam .....acuma intradevar imi este putin mai usor le aud cum se sfatuiesc una pe alta si se destainuie intre ele sunt cele mai bune prietene se mai cearta uneori dar na ce sa facem sunt fete totusi wink
rivka
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mamici de gemeni

Mesaj Scris de RamonaM la data de Vin 10 Dec 2010, 11:17 am

Nu am vazut un astfel de subiect..eu m-am lovit de multe probleme cu fetitele si nimeni din cele ce aveau un copil nu au stiut sa-mi zica un sfat...pt ca nu se potrivea situatiei...m-as bucura daca as gasi cu cine sa ma sfatuiesc.

Anisia si Marta sunt fetitele mele si au 6 luni si 10 zile si au 4 dintisori...alti doi acum au iesit numai un pic
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 10 Dec 2010, 2:42 pm

avem acest subiect, sa-ti traiasca bebeii!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 10 Dec 2010, 3:08 pm

Ramona, din cate stiu, mai avem mamici de gemeni printre noi!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Lun 13 Dec 2010, 12:25 pm

Scuze Diada...eu acum sunt la faza ca le las sa mai planga noaptea si nu le mai dau sa manance decat dimineata, cred ca s-au obisnuit ,mai plang cate un pic pe la 4 30 dim cand era ora de supt. La inceput mi-a fost teama sa nu se trezeasca una pe alta..asa a si fost vreo 2 zile acum nu se mai trezesc...fiecare isi vede de somnul lui...mai putin eu, invatata cu trezitul noaptea cum o aud pe una s-a dus si somnul meu.
Au inceput sa-si ia jucariile una de la alta si se si supara...cred ca deacum vine partea frumoasa.
Tare sunt curioasa cum se descurca alte mamici cu gemeni
RamonaM
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de emi la data de Lun 13 Dec 2010, 7:21 pm

Cred ca e greu pentru mamica sa se trezeasca noaptea, insa cred ca este traumatizant pentru psihicul unui copil de 6 luni sa isi dea seama ca nu se poate baza pe mama sa.
Dragostea neconditionata de care au nevoie le-o transmitem fiind alaturi si raspunzand nevoilor lor. Daca se trezesc si cer laptic noaptea nu o fac ca sa ne sacaie, ci pentru ca au nevoie.
Am trei copii si oricati psihologii lui peste mi/ar spune sa ii las sa planga pentru a dormi singuri sau a nu mai suge noaptea nu i-as lasa.

emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 41
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Lun 13 Dec 2010, 9:41 pm

am tot citit ca acum am gasit topicul. doamne ce am mai ras. copii astia sunt o sursa nesecata de minuni.
vad ca sunt si mamici cu copii mari care au bebei.
si eu vreau un bebel, inca una mica, NOOR

cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 47
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 13 Dec 2010, 9:45 pm

Te asteptam, Cris, cu vestea cea mare!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Lun 13 Dec 2010, 9:50 pm

eu tot incerc, ca doar nu e greu dar...pauza,pauza,pauza

cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 13 Dec 2010, 11:18 pm

r_mona17 a scris:...eu acum sunt la faza ca le las sa mai planga noaptea si nu le mai dau sa manance decat dimineata, cred ca s-au obisnuit ,mai plang cate un pic pe la 4 30 dim cand era ora de supt.

aoleu, cum sa le lasi sa planga? nu am gemeni dar zau mi-ar fi tare greu sa las copilul sa planga. Al meu ma trezeste sa suga si acum noaptea, de 2 zile ilpun in patutullui,ma si minunez cum de doarme acolo, pana acum a dormit cu noi 2, eu si tati, cel mare doarme singur in sufragerie, sa ma vezi noaptea e un dute-vino, ca si cel mare (2,8 ani) ma striga si celmic vrea tatza ca mi-l trezeste si tot asa... si pemine ma omoara soacra-mea sa-i dau ceai celui mic sa nu mai suga noaptea... mi se pare o prostie, vrea sa manance noaptea, sa manance dom'le, plus ca el nu accepta biberonul si chiar nu as avea cum sa-i dau... si apa i-o dau cu seringa zid de frica sa nu ia biberonul i-am dat cu seringa si acum chiar ca nu il mai ia nici cu apa!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 13 Dec 2010, 11:25 pm

Si Angelica mea suge noaptea (inca) si de aceea doarme cu noi in pat. Fireste ca mi-as putea umfla muschii sa-i arat eu ei cine e mai tare rade , dar nu mi se pare ca e cazul. Chiar daca are 16 luni, eu tot bb o vad! hug
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rivka la data de Mar 14 Dec 2010, 6:58 pm

bebic bibe aplauze alaptati fetelor ca si io am alaptat-o pe cea mica 1an si 3 luni care are acum 12 ani rade
cris69 te astepta cu vestea cea mare vorba lui aurishta bucurie
rivka
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 14 Dec 2010, 10:01 pm

Ramona, n-as vrea sa crezi ca te-am luat in primire, eu nu am gemeni si pot doar banui dificultatile pe care le intampini cu doi bebelusi. Aici ne dam cu parerea, poate poti culege ceva care sa-ti fie de ajutor. kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 15 Dec 2010, 12:54 am

Cris, si daca e bebe baietel, ii zici Noorel? Embarassed Nu m-am putut abtine... imi dau peste degete...
Cat despre alaptat, cel mai bine e la cerere. Deci daca ati inlaturat colicii, fitzele de bebelusi care vor in brate si atentie si plang de foame, eu sunt pentru lapte de mamica, la cerere, la orice ora, pana la un an. Ce e peste, bravo voua. Smile
In ceea ce priveste plimbat prin casa, tinut in brate toata ziua, leganat pe picioare, distrat copil non-stop, devenit sclav de copil (nu dati cu rosii, prea tare...), mai bine nu-mi spun parerea, ca atunci o sa dati cu oo. Suspect

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Mier 15 Dec 2010, 2:37 am

daca e baiat va fii Albert.si te chem nasa.

cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Mier 15 Dec 2010, 12:53 pm

Nu stiu cum e cu 2 simultan. Cred ca e tare greu, eu abia fac fata la 1.
Fii-mea inca ma trezeste noaptea, inca suge la 17 luni (ce, nici eu nu stiu wink ). Am incercat o singura data sa o las noaptea sa planga, dar dupa 1/2 de ora de urlat in continuu, cu toata casa in picioare, am abandonat...

Andata
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Mier 26 Ian 2011, 8:15 am

aurishta a scris:Ramona, n-as vrea sa crezi ca te-am luat in primire, eu nu am gemeni si pot doar banui dificultatile pe care le intampini cu doi bebelusi. Aici ne dam cu parerea, poate poti culege ceva care sa-ti fie de ajutor. kiss

Nicidecum Aurishta, eu consider ca fiecare mama stie ce e mai bun pt bb al sau. Teroarea, ca sa zic asa nu a durat mult: 1 noapte au plans amandoua dar in reprize, a 2 a noapte numai una si putin, iar in urmatoarele nopti, vreo 2, s-au mai trezit pe la 4, acum vreau sa zic ca este suuuuuuuuuuper bine cu somnul.

Nu am o ora anume de somn seara, cand le vad ca le este somn, le alapez si in patut, le spun rugaciunea, le dau jucarica de somn si gata, se mai trezesc dimineata 6, 7, 8, 9, 10, au fost si dimineti cand s-au trezit si la 11.

Dar e regula dupa ce se trezesc le alaptez si dupa 1 h/30min vor sa doarma din nou 2 ore.
La 6-7 luni le-am impus progrmul asta, dar m-a ajutat sotul, el e mai tare, nu mi-a dat voie sa ma dau jos din pat, eu plangeam, ele plangeau.
Acum ii multumesc
RamonaM
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Mier 26 Ian 2011, 9:49 am

Uff ... cu trezitul asta noapte a e tare greu. Fiimea are 2ani si 2 luni si indca se trezeste. Acum nu mai este vorba de foame ci doar de alint si rasfat. Ba vrea apa, ba vrea lapte. Pana la un an si 6 luni avea program de sugar, se trezea la 3 ore [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am reusit sa o obisnuiesc sa doarma mai multe ore legate dupa ce nu am mai vrut sa ii pun laptele in sticla. A vrut alpte noapte, i-am dat cu canita frumos. Moama ce a protestat vreo 3 nopti si ma certat rau de tot. Dupa sa obisniu asa si nu mai vroia laptre, dar imi cerea apa ci binenteles ca vroia doar intr-o sticla, una mica de 150 ml. si uite cum tot faceam ture la bucatatrie. Acum am gasit o canita de la primii pasi care are sistem antipicurare si pe aia a acceptat-o. Ma mai trezeste o data pe noate.
Acum eu am alta dilema. Ea doarme cu noi in pat, indca [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si VREAU ca atunci cand ne mutam la casa sa o zburatacesc al ea in camera. Mergem mereu pe acolo si ii zic care va fi camera ei si ca va dormi cu "fantu" si restul jucariilor. Pare incantata, dar parca vad ca tot la noi in par ajunge. Cum se mataie putin tati ii si sufla in bors, nu care cumva sa se trice frumuseta de fii-sa plangand.
Nu stiu ce strategie sa adopt sa vrea sa doarma singura la ea in patut.

Poate sa imprumut barbatul Ramonei [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Mier 26 Ian 2011, 10:15 am

rade , Narcisa.
In legatura cu camera ei, este deja mare, si cred ca o poti manipula un pic; picteaza peretii, pune floricele lipite pe patut, manutele ei cu vopsea pe pereti, papusele, ursuleti....Dar toate astea fale numai cu ea.

Poate merge..baafta
RamonaM
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Mier 26 Ian 2011, 10:27 am

Ramona toate aste sunt in plan. Dar, stii ce tablou imi imaginez eu? Mergem o pun in camera si cu totata stradania mea ea va incepe sa plaga si tasu` de la el din pat va striga sa o aduc la el ca etrsez copilul, ca sunt mama rea ca nu ma gandesc ca e mica si ca ii e frica in casa noua sa o las singura cand ea nu a vrut sa doarma in patutul ei de la noi din capmera.

Faza cu pictat peretii e destul de riscanta ca va vrea sa picteze toata casa. Apartamentul este o adevarata opera de arta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] am tot ce vrei pe pereti, creoiane colorate, carioci, acuarela.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat