Ultimele subiecte
» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Ieri la 10:56 pm Scris de sarabendis

» Modele de brodat
Ieri la 10:03 pm Scris de Djmanianfs

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Pirogravura
Lun 11 Dec 2017, 2:13 pm Scris de White_Raven

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dum 10 Dec 2017, 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mamici de mai multi copilasi

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 20 Mai 2014, 6:08 pm

rade Ne-au luat ca sa-i cicalim, ca altfel nu erau fericiti...
Hai ca prea ii scuzam. Nu stiu de ce am avut impresia ca era mai bine sa fie mai mare ca mine. Cred ca ma inteleg ok cu barbati in jur de 40 (fara bataie wink ). Imi par mai copti, mai responsabili. Sau doar par, ca am vazut si auzit destui bebe mari si la 40-50-60 de ani, adica tot n-au depasit adolescenta. wink 
Omul face bine ca se joaca cu fi-sa. Adica e colegul ei de joaca, alearga cu ea, joaca mingea, o gadila, etc., dar cand vine vorba sa se joace responsabil, sa o previna sa nu se dea cu capul de ceva, e la fel de distrat ca ea. Au avut odata o joaca la un bazin, ea a cazut si i-a zburat un dinte de lapte. Ii curgea sangele siroaie si am mers la spitalul din Mangalia si apoi pana in Constanta la un cabinet non-stop, ca nu eram in Bucuresti. A cazut din cauza lui si tot nu s-a invatat minte. Alta data... dar mai bine nu povestesc. Sad Era sa se termine o joaca in gluma, cu o drama pentru fata noastra si o prietena, din cauza lui...
Cum pot sa fie asa naivi si copii, nu inteleg. zid

p.s. Incerc sa ma abtin in ceea ce priveste influenta socrilor, asupra omului din dotare... Pana acum n-am avut problema asta, nu am de ce sa ma plang. De acum incolo... vom vedea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 20 Mai 2014, 6:54 pm

Admina a scris:rade 
Hai ca prea ii scuzam...
 Smile Nu e vorba de "scuze", ci de a lua pe fiecare asa cum este! Am constatat ca nu sta in puterea noastra sa schimbam pe nimeni, chestia cu "puterea modelatoare a dragostei love " e doar un mit! Singura schimbare reala este cea produsa in propria mentalitate, asta fiind valabil si la sotii nostri. Cicaleala obtine doar rezultate de suprafata (in cel mai bun caz). Eu nu-l compar pe sotul meu cu nimeni, nu incerc sa il "bag" in nici un sablon! El este el si atat!
 ups ...si usor, usor, am intrat in alt subiect! ametit 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 20 Mai 2014, 7:46 pm

Da, suntem offside, clar. Stiu ca nu putem schimba pe nimeni, chiar greu ne shimbam SI PE noi... Dar as vrea Sa fie responsabil cu fata si de ce nu, cu juniorul. Adica nu Sa fie doar partner de joaca, Sa o intrebe daca are teme, Sa ii dea o haina daca e frig, sa o corecteze daca spune ceva gresit. Si acum, sa fie leu, daca ne trage cineva PE sfoara si e in joc siguranta copiilor Lui, sanatatea, pote chiar viata celui mic. Sad
Nu e drobul de sare... Daca e un pericol real, as vrea Sa se impuna in fata altora, pentru noi.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 20 Mai 2014, 8:14 pm

Admina a scris:...as vrea Sa fie responsabil cu fata si de ce nu, cu juniorul. Adica nu Sa fie doar partner de joaca, Sa o intrebe daca are teme, Sa ii dea o haina daca e frig, sa o corecteze daca spune ceva gresit...
 rade Stii ca asa este fratele meu? rade  Este in "imersiune" totala cu copiii lui. Dar parca nu-mi place  Shocked , este prea "siropos" Shocked  , are tendinta sa devina "plastilina" Shocked 
Morala: asa nu e bine Laughing , pe dos nu e bine Laughing 
Sotul meu face aproape toate chestiile de care pomeneai mai sus, se implica foarte mult in educatia lor...in ceea ce priveste protectia, nu e doar leu, e de-a dreptul zmeu!  rade In mana cealalta, el este foarte rational, nu ia decizii bazate pe sentimente! Aici intervin eu si trag balanta in sens opus  Smile  Nu intentionat, cred ca asa stau lucrurile, pur si simplu!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Mar 20 Mai 2014, 8:16 pm

Se pare ca sotii pupa burtica doar la primul bebe si sunt super fericiti .Si eu am una bucata sot care la a doua sarcina a luat pauza...nici la spital nu a venit pe motiv ca sta cu cea mare , a venit dupa ce am nascut.A fost cam aiurea, frustrant , ciudat...sotul meu e un inger de om si pt mine a fost cam un soc sa vad asa comportament...Ciudatenia a continuat chiar dupa ce am nascut dar treptat a revenit la normal.Eu cred ca ei se tem sa aiba inca un copil pt ca trec pe locul trei, Smile Al meu sot a trecut pe locul 5 o perioada dar acum l-am pus pe locul 1 , uite
asa, copiii cresc , pleaca ...eu si mosneagul meu ramanem love  love
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 42
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 20 Mai 2014, 8:28 pm

T_mihaela a scris:.....Si eu am una bucata sot care la a doua sarcina a luat pauza...nici la spital nu a venit pe motiv ca sta cu cea mare , a venit dupa ce am nascut....
Am patit si eu asta, cand am nascut al treilea si al patrulea copil! La toate fetele veneau sotii cu trandafiri, cadouri etc, al meu statea acasa cu pruncii (intr-o ocazie aveau toti varicela  zid ) Colegele de camera chiar ma tachinau: "ce ne tot faci tu capul mare cu sotul tau bun, vesnic indragostit si implicat? Nici macar nu catadicseste sa vina pe-aici!" Nu-mi cadea bine, dar ce facea el era muuult mai important pentru mine decat vizitele si cadourile!
Si, asa cum spui si tu, Mihaela, legatura noastra este primul loc.....va veni vremea cand "cuibul" va ramanea gol, noi, insa, vom ramane tot asa cum am fost in toti anii astia! love  love 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mier 21 Mai 2014, 10:08 am

Admina, ma repet: prea il descrii pe al meu!!!! Daca il las afara cu fetele, in afara de faptul ca e afara cu ele, nu am incredere in nimic!!! Nu vede ca au mainile ighetate, la picioare ude leoarca, pe cap nimic daca bate vantul etc... Cred ca aici a intervenit legea supravietuirii: lor sa le fie bine, restul d-zeu cu mila(lor = el+soacra)  rade rade rade 
Iar despre eucatie........ totul cade pe umerii mei.... ce lectii, ce vorbit respectuos... e de la sine inteles ca asa trebuie sa faca un copil, nu? ce, trebuie sa il educam noi???? zid 
Aurishta - nu prea ramanem asa cum am fost mereu dupa ce sa goleste cuibul... toate chestiile astea sapa si sapa si sapa... si nu prea mai e asa cum era cand ne-am cunoscut Sad Esti o norocoasa, al meu nici nu a simtit ca fetele au avut varicela si am stat o luna in casa cu ele...
In orice caz, speranta moare ultima, nu???? Avem si zile mai bune si zile mai proaste... Scuzati-ma, dar azi am o zi mai proasta... Hai sa ne inveselim ca copii nostri sunt sanatosi si cand ajung acasa sar amandoua pe mine sa ma pupe si sa le iau in brate!  hug 

lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 37
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 21 Mai 2014, 10:39 am

lacrisel a scris:
Aurishta - nu prea ramanem asa cum am fost mereu dupa ce sa goleste cuibul... toate chestiile astea sapa si sapa si sapa... si nu prea mai e asa cum era cand ne-am cunoscut :
In cazul nostru, este chiar mai bine decat la inceput si sunt convinsa ca va fi excelent si cand vom ramane singuri! Greutatile si bucuriile, deopotriva, ne-au apropiat si mai mult, ne-au "impletit" chiar love  El a fost mereu pe locul I pentru mine, iar eu la fel pentru el! Copiii au venit in acest cadru, cel mai potivit, zic eu! Ei, in cadrul nostru, nu noi in cadrul lor! In orice situatie am stat "spate in spate" Smile , ca la razboi! Am facut planuri impreuna, am stabilit strategii de abordare a copiilor, mai mult decat atat, le-am urmat Smile , chiar si in cele mai dificile situatii, cand totul parea a fi pe "muchie de cutit", cum se spune!
Asta este baza pe care afirm ca vom ramane la fel dupa ce puii isi vor lua zborul! love love 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 21 Mai 2014, 8:11 pm

Da, cred ca sunt asemanatori toti, dar totusi diferiti. Sunt unii mai gospodari, altii mai cerebrali, altii mai hahalere, altii mai visatori, altii mai pragmatici, altii mai cheltuitori, etc.
Clar sentimentalismele raman la noi. Desi, dintre noi doi, el e mai "mamos" cu fica-sa. O ia in brate, o cearta mai putin, o iarta mai repede. Eu compensez si sunt mai mana de fier, ma mai infig in parul ei, pentru ca cineva trebuie. E rasfatata de bunici, de el si cineva trebuie sa-i mai aduca aminte unde e locul ei.
Cat despre relatia cu partenerul, doar timpul va spune. Barbatii se schimba dupa 40-45, noi la fel. Ni se schimba prioritatile in timp si noi vrem liniste si echilibru, cred; ei... cica, ori se iau de femei, ori de bautura/ vicii, ori o iau razna. zid Bine, nu e batut in cuie, dar am vazut destule exemple concrete. Noi cred ca devenim mai distante, mai reci, poate si ei vor sa fie crai. Poate si asta strica relatia.
Copiii cresc si pleaca, asta e clar. Nu trebuie sa fie idolatrizati, pentru ca riscam sa ramanem cu o viata pustie, dupa ce ajung ei adulti.
Dar cred ca trebuie sa le luam pe masura ce vin, probleme sau bucurii, nu sa stam sa planificam cu ani inainte. Totul e sa vasleasca amandoi in aceiasi directie, nu unul cea si altul hais.
Lacrisel, nu ai cum sa-l scoti din influenta soacrei? Sa va mutati in alt oras, poate? Eu abia am intrat in sfera socrilor de actiune, am noroc ca sunt cam distanti si ii doare in dos de tot. Dau sfaturi pretioase, vin in vizite de lucru si dau directive. Cica sa nu tinem in sufragerie jucarii, sub nicio forma... Ei na!  zid O sa tin casa mare, cu un copil si un bebe, ca vrea socrul. Nu au venit sa pune mana pe nimic, sa ne ajute, dar dau ordine. shot Hai ca m-am apucat de alte chestii, sa o las moarta.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mier 21 Mai 2014, 8:39 pm

Admina,te rog sa nu mi-o iei in nume de rau dar......nu mai baga mana in parul fetei,o jicnesti,o ranesti.Pe cand era mai mica cea mare a mea am incercat si eu s-o fac atenta tragand-o de par.Nu-i bine!Eu mi-amintesc si acum cu durere acele episoade cand bataia era rupta din rai.Si mai ales mi-amintesc ca bunicii tatalui incurajau pe ai mei sa puna mana pe bat ca numai asa scoti oameni. zid 
Cu cea de-a doua am fost altfel de la inceput.trebuie doar sa ma uit la ea si intelege.Eu mai salt vocea dar incerc sa lucrez la asta.Clar nu le place fetelor!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 21 Mai 2014, 10:11 pm

Ei, nu o lua ad literam, tot timpul. O palmuta la fund si un tras de par e foarte rar si la noi. Ma bucur ca ale tale inteleg de vorba buna. A mea, fiind singura, a fost rasfatata de tot familionul. Acum cere sa stea la soacra, pentru ca: ea a fost crescuta de bunici si asa e invatata (cuvintele ei)... Nu zice pentru ca a fost rasfatata de bunici si asa e invatata. zid Are momente cand il ia pe nu in brate si nu ne intelegem cu ea. Are fite de toata frumusetea, cand cere apa si chestii, nu se ridica sa si le ia. Pentru ca... asa a fost invatata. Acum, bunica (pe care o barfesc, ce-i drept), o slugarniceste, ca de... nu a avut nepoata pana acum. Urca scarile ea, sa-i aduca nu stiu ce caiet, nu stiu ce jucarie, nu o trimite pe fata. Pai sa nu mi se urce sangele la cap?
Privitor la bataie, cred ca e mult teatralizata treaba. Ma refer la bataia= atingere, nu violenta, sa lase semne. Deci o palmuta la fund, o mana mai ferma pe umar nu le cataloghez ca bataie. Am avut parte de batai memorabile, de la toti membrii familiei. Poate ca era bataia rupta din rai, poate ca asa erau vremurile, dar nu am ramas cu sechele. Mi-am iubit bunicii si parintii si avem relatii bune, acum. Am primit bataie cu cureaua, cu niste araci enormi de prin curte, unchiul imi tragea "castane" (in cap wink ) si fara motiv si bunica ma tragea de perciuni. Mancam cu papucul sau cu lingura de lemn, pe masa si mama nu se sfia sa imi traga cate una din astea doua, daca nu mancam. Si? Am depasit momentele alea. Nu zic ca e bine, ca a fost educativ, dar nici marcant pe viata, cum se face reclama acum, nu a fost. Culmea e ca cele mai nasoale batai, nu mai stiu de ce le-am primit.
Acum incepem sa o punem sa faca diverse prin casa, sa isi faca temele la timp si sa faca in plus. Dar e dificil, pentru ca din Romania, unde abia apuca sa faca temele, aici nu prea au teme si trebuie sa inteleaga conceptul de a lucra in plus. A uitat multe din ce facea in tara, deja. Bunica... cica... ce sa faca? Nu are teme! Urlat la noi (am mai zis ca are niste iesiri, lucreaza cu nebuni toata ziua, deci...), deci copila intelege ca nu trebuie sa faca nimic in plus. Noi suntem aia rai si ii vrem raul. Termina temele in 10 minute si gata, ce atata matematica si engleza (ii ajunge ce face la scoala, dar e varza, are multe de invatat). Deci lupta noastra e cu bunicii, care o lasau la desene sau pe jocuri toata ziua si ea are impresia ca e bine cum faceau ei, noi nu stim. Si daca-i zicem cu vorba buna, incepe sa se smiorcaie, sa se planga, ca avem ceva cu ea.
Deci, daca ai ceva sfaturi, sunt deschisa la dialog. hug  Cum dez-naravim un copil naravit?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Mier 21 Mai 2014, 11:16 pm

Admina, ma bag si eu ca musca-n lapte, desi eu nu am copiii asa mari precum fetita ta. Insa am experienta mutarii dintr-un oras in altul (mai vine o mutare anul asta  zid ) si stiu cat de greu a fost pt cel mare. Iar el avea doar 2 ani si 7 luni. Am inteles ca tu te-ai mutat cu fetita si sotul pe alte meleaguri, iar fetita a petrecut mare parte din copilarie alaturi de parintii tai. Parerea mea este ca starea asta de revolta a fiicei tale vine taman de la mutarea propriu zisa. Nu-si mai are bunicii preferati, prietenii, locurile unde a crescut, limba e alta in afara casei. Daca la baietelul meu, procesul de acomodare a durat cateva luni bune, in care totul se reducea la a dori sa fie in fiecare secunda a vietii lui numai cu mine, altfel respingand totul, ma gandesc ca fetita ta joaca tot teatrul asta in speranta ca se va intoarce de unde a plecat. In timp, va fi mai usor, dar probabil ca fetita simte nevoia sa-si restabileasca echilibrul emotional si asteapta de la voi sa faceti asta.

Legat de narav ... nu ar merge pt inceput sa faceti impreuna totul? Sa fiu mai explicita: daca vrea un pahar de apa sa mergeti impreuna dupa el sau asta merge doar la copiii mai mici? Legat de lucruri extra, cred ca ar merge daca ai transpune totul intr-o joaca pt nivelul ei. Pana una alta e un copil care reactioneaza bine la joaca. Iti urez multa putere sa depasiti perioada asta dificila si mai ales cea ce urmeaza.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 21 Mai 2014, 11:38 pm

Ce e ciudat e ca nu se arata melancolica dupa Romania, nici macar dupa ai mei... Shocked A luat totul normal, ca un adult as zice. S-a adaptat ok la scoala, nu se plange, si-a facut cateva prietene (primeste mici cadouri de la ele, bratari, felicitari) si are o buna prietena cateva case langa noi, tot intr-a doua, dar la alta clasa, la scoala ei. Stau dupa-amiezele impreuna.
In weekend, doar, ii poate vedea pe ai mei, pe Skype. Ma socheaza ca nu cere sa vorbeasca cu mama mea, in mod expres si daca vorbeste cu ea, nu cere sa-l cheme pe tatal meu. Uneori se joaca in timp ce sta pe Skype cu ea si nu prea ii vorbeste, nu prea o baga in seama. Sad Stiu ca mama mea a suferit mult, ca am plecat, mai ales ca am luat-o pe fetita, de langa ei. Dar, fiind gravida, i-am impus sa nu se mai manifeste siropos, de fiecare data. Era ciudat, bocea de parca am fi murit, nu de parca am incerca o viata mai buna, mai tihnita, aici unde suntem.
Revin la cea mica... nu a plans dupa ei, dupa prieteni. A avut niste rabufniri mai mult ofticate, ca noi am adus-o aici, dar i-au trecut repede.
Ce povestesti tu de baietelul tau, am vazut la finuta mai mare, dupa mutarea lor in alta tara. A reactionat foarte rau la mutare, desi ei au plecat si cu mama finei, care a crescut-o de fapt, pe fetita. Deci nu era doar cu parintii, acolo. La gradinita statea putin, nu stiu cat o afecta limba si nici in tara nu cred ca avea foarte multi prieteni, la cei 4 ani ai ei. Dar... a facut niste crize teribile, in care cerea sa se intoarca acasa, sa plece ACUM. Noi eram in vizita la ei, cand am vazut asta. Acum e bine, s-a adaptat si merge bine cu gradi, sta si fara bunica si cred ca vara o vor petrece in tara, toate 4 fetele (bunica, mama si cele doua fete).
Dar, a mea nu s-a manifestat, de aia nu stiu daca nu cumva fitele de aici, nu sunt doar urmare a rasfatului de pana acum. E vesela, doarme si mananca bine, nu pare apatica, visatoare, nu stiu cum sa imi dau seama daca a marcat-o mutarea.
Dar asa a fost tot timpul. Cand era cu noi, nu vroia sa vorbeasca cu ai mei la telefon, cand era la ei, nu era interesata de noi. Pleca in vacante cu noi sau cu ei, se distra oriunde, in orice companie. Daca o las la prietena ei de aici, nu pleaca pana nu o trimit ei acasa. Am lasat-o la o matusa o noapte, sa simtit super, a dormit dusa si asta acum cativa ani. Acum, o las la mama sotului, in weekend si nu suna dupa noi, e ok. Deci e... foarte adaptiva, parerea mea. Nu are probleme de socializare si de adaptare, as zice. Dar, nu sunt psiholog, nu pot baga mana in foc.

p.s. azi am observat... nu am avut televizor de 2 saptamani jumatate si nu a cerut desene... ce copil ciudat, am... lol! 

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Mier 21 Mai 2014, 11:59 pm

Ce rau imi pare de parintii tai  Sad . Le e greu sarmanii. Am observat si eu de la ai mei ca sentimentul de bunic/a e bazat pe mult mai multa afectiune si dragalasenie decat cel de parinte. Stiu ca si parintii mei sufer enorm dupa ce plecam din vizitele de la ei, dar nu se manifesta. E drept ca ne spun ca ne duc lipsa tuturor, dar atat.

Revenind la fetita ... mi se pare ciudat ca a trecut asa usor peste mutare, dar bravo ei. Macar nu va mai bateti capul si cu treaba asta, pe langa multe altele. Legat de lenea de a-si lua paharul cu apa, eu nu m-as duce, explicandu-i si de ce. S-ar supara, azi, maine, poimaine dar pana la urma tot ar merge, ca doar nu ar sta sa lesine de sete. Partea dificila este data de faptul ca soacra ta face echipa cu fiica-ta. Al tau sot nu poate interveni? Zic si eu. Cu lectiile extra, tot raman la ideea ca e bine sa fie provocata, insa pe panta pozitiva, in joaca, in asa fel incat ea sa creada ca vine de la ea. Eu am fost un copil mai incapatanat si stiu ca asta functiona. Ba mai mult, aveam si o bucurie de nedescris in credinta mea ca totul pornea de la mine Smile.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 22 Mai 2014, 9:02 am

Deci problema e la bunici,aici trebuie lucrat.Cum zice si trandafiras,eu nu m-as duce sa-i aduc ce-mi cere,ba mai mult,as trimite-o pe ea sa-mi aduca ceva pt mine si sa-i spun ca ea e nadejdea mea si ajutorul meu,etc.Aici joaca un rol important si sotul sa discute cu parintii dar s-ar putea sa ti-i pui in cap,sa zica pur si simplu,descurcati-va!Eu am ales varianta asta,i-am lasat sa se supere,le-a trecut pt ca le-am demonstrat ca ma descurc de minune singura si nu numai cu fetele!Ce scandal le face sotul alor lui cand le da ceva fetelor de mancare mai ales dulciuri fara sa ne intrebe!Si-au invatat lectia!
Tu stii ce ai de facut,apropie-ti fata simuland nevoie,ajutor,neputinta.Spune-i si arata-i ca a fost foarte important ajutorul ei.N-are cum sa nu fie sensibila la asta.
Dar tu stii mai bine ce ai de facut,stii foarte multe,nu-mi permit sa-ti dau lectii si mai ales nu vreau sa pun paie.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 22 Mai 2014, 9:29 am

Admina a scris:....  Cum dez-naravim un copil naravit?
 Smile Pe aceeasi cale pe care a capatat naravul!  Smile  Adica prin repetare! Bineinteles, asta solicita timp, atentie si rabdare, mai mult decat ar fi fost necesar pentru implementarea unui obicei bun! Dar se poate, este dovedit!
Poate ca suna cam ciudat, dar copiii au nevoie de antrenament si disciplina! Nu sunt impotriva corectiei fizice  affraid , dar aceasta trebuie sa fie extrem de rara si doar in cazuri de razvratire grava sau rautate fatisa! Va rog sa remarcati ca nu am folosit termenul "bataie"! Multi confunda bataia cu educatia. Aud destul de des expresia: "i-am dat o bataie sora cu moartea, dar tot nu vrea sa asculte!". Asta este maltratare rezultata din frustrarea produsa de comportamentul copilului si nu este deloc educativa, produce doar frica! "Scatoalcele" nu ar trebui sa existe. Baza educatiei copiilor mici este "antrenamentul" insotit de "disciplina". Asta inteleg eu prin "cei sapte ani de acasa"!  Laughing 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Joi 22 Mai 2014, 11:23 am

------ Bunica... cica... ce sa faca? Nu are teme! Urlat la noi (am mai zis ca are niste iesiri, lucreaza cu nebuni toata ziua, deci...), deci copila intelege ca nu trebuie sa faca nimic in plus. Noi suntem aia rai si ii vrem raul. ------
Separati-va de bunica!!!!!! Ideile astea ca parintii sunt aia rai nu trebuie sa existe!!!!! Mai ales din partea bunicilor!!!!! Si la mine era cam la fel, cum faceau sau spuneau fetele mele ceva rau soacra intreba repede: cine te-a invatat sa faci asa? cine ti-a zis sa zici asa? mama???? De ce mama???? De ce nu tata???? - ca el e fi-su!!!!! Si am rarit vizitele si s-au rarit si intrebarile pe care copii nu le inteleg!!!
Admina - cu mutatul in alta parte nu prea e o optiune, pentru ca avem casa la 500m de socrii si afacerea e la ei in curte, iar dupa ce m-am chinuit 5 ani sa imi fac casa asa cum vreau eu nu prea ma indur sa o vand si sa incep altundeva. Scap de problema prin faptul ca nu ne mai vedem des - adica cand e mama la mine vreo 2 sapt nici nu le vede iar apoi cateva zile pe sapt, o duc pe cea mare de la 12 la 3 sa manance si apoi are alte activitati...

In ceea ce priveste adaptarea fetitei tale la situatia data... E clar ca a afectat-o mutarea, si sunt convinsa ca si pe voi, adulti v-a afectat, d-apoi pe ea??? Cred ca pur si simplu alege sa nu vorbeasca despre sentimentele ei in legatura cu despartirea de cei dragi ... de ex, cea mare a mea nu pot scoate de la ea decat doar un raspuns la intrebarea: ma iubesti? si ea zice doar: da, iar cea mica imi spue de 10 ori pe zi: mamicuto, te iubesc! Si ca sa iti mai dau un exemplu, tatal meu a murit cand eram mica, si eu am ales pur si simplu sa nu vorbesc despre sentimentele mele legate de aceasta chestiune (cam asa cum nici fata ta nu vrea sa se uite la monitor cand vb cu bunica!!!)... DAAAAAAAR aici este un pic si greseala mamei mele care nu a stiut sa ma apropie si sa discutam despre asta!!!!! Asa ca eu as lua-o pe cea mica la... sa zicem un picnic afara, pe paturica, cu niste prajiturele, asa ca la o discutie intre fete... si din intrebare in intrebare sa o poti intreba daca este ceva ce nu ii place acolo, sau daca ii pare rau ca bunicii nu sunt cu ea acolo unde sunteti voi... etc. Trebuie sa fim si psihologi pentru copii nostri... stiu ca nu ne invata nimeni, iar vechile metode cu ”bataia e rupta din rai” sunt depasite si cred ca si-au demostrat ineficienta, dar exista o gramada de carti de psihologie pediatrica... Pe mine una m-a ajutat o carticica sa inteleg cum trebuie sa ma port cu fetele sa le fac sa adoarma singure fiecare in camera ei, fara mami si fara tati...

EU ACUM AM ALTA DILEMA: dupa ce vei naste, simti ca fetita va fi geloasa???? Mie asta mi se pare provocarea cea mai mare la marirea unei familii! Trebuie sa stii sa imparti dragostrea si atentia in asa fel incat mai ales cea mare sa nu simta ca e lasata deoparte...
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 22 Mai 2014, 1:09 pm

Grozav acest topic!! L-am citit azi-noapte pe tot pe nerasuflate. Mamicilor de mai multi copii, sunteti fantastice! Va admir si va iubesc! kiss 
Vorbeati la un moment dat de cum nu trebuie sa fie o mamica de mai multi copii: sa faca diferente, sa compare si sa admonesteze pe unul in favoarea celuilalt etc. Intr-adevar, acest lucru lasa rani foarte adanci. Soacra mea a fost o astfel de mama si urmarile le traim cu totii si acum. Al meu a fost atat de ranit de tratamentul care i s-a aplicat de mic si pana la maturitate (“cu tine am avut ghinion”, “tu ai venit pe lume ca sa strici fericirea surorii tale”, “tu nu esti bun de nimic”, “nu ma intereseaza problemele tale,  sora ta are probleme mai mari” – si multe alte lucruri cumplite de genul acesta –vorbe si fapte - pe care mi le-a povestit) incat relatia cu mama si sora lui s-a rupt si cred ca definitiv. Pur si simplu nu isi mai vorbesc deloc. A incercat la un moment dat impacarea, dar de fiecare data se ajungea in acelasi loc in final (“esti mic sufleteste, dar eu te-am iertat” – tot ea zicea!- si incepea iar cu rautati si scandaluri), asa ca a hotarat ca nu mai vrea sa se mai impace, pentru liniste, pur si simplu.  Dar stati, ca n-ati auzit tot! Ciudatenia cea mare este ca noi doi si ea traim in aceeasi casa, pentru ca pur si simplu nu avem alta optiune mai buna. Ei nu isi vorbesc, eu o salut si cateodata mai schimb cateva vorbe, dar ne evitam reciproc. Impartim bucataria si baia, pe care ea le tine mult ocupate (gateste si acum la batranete pentru fiica ei de 50 de ani si cele doua nepoate, fete mari, de 20 si 30 de ani! Shocked ) si cand le elibereaza, tranteste usa ostentativ, lucru care ne aduce aminte zilnic cu cine avem de-a face. Am incercat sa inteleg motivatia comportamentului ei, pentru ca stiu povestea vietii ei (intr-adevar, grea), dar sincer tot nu pot.
Ei, viata e ciudata si complicata, asa-i?
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de i.xell la data de Joi 22 Mai 2014, 1:23 pm

off samarineanca, stiu ce zici, referitor la impartit bucataria si baia, am fost in situatia ta ani de zile pana sa ne mutam si atunci am simtit o eliberare, o liniste sufleteasca ca niciodata pana atunci. Dar pana sa ne mutam am trait cu certuri, trantiri de usi si cate si mai cate, a fost o perioada grea, urata....dar pe care am inceput sa o uit, mai corect spus, cand imi aduc minte ma lasa rece, nu ma mai enervez ca puteam sa fac altfel, nu ma mai doare si ii multumesc lui Dzeu ca am scapat si suntem bine.
Iti doresc multa putere si liniste intre voi doi ptr ca te inteleg, stiu prin ce treci  hug 
Cred ca sunt   off topic
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 610
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 22 Mai 2014, 1:27 pm

Ah, eu am inceput cu offside-ul, dar m-a luat valul, ca nu prea am ocazia sa descarc aceste lucruri.
Multumesc mult pentru incurajari, i.xell si ma bucur ca la tine s-a rezolvat. hug 
Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Joi 22 Mai 2014, 2:07 pm

Samarineanca, i.xell - cam asa ceva!!!!! Unii/unele au noroc si imediat dupa casatorie - sau chiar inainte - se pot muta singuri singurei ca gugustiucii sa le fie bine... daaaaar mai sunt si unele ca noi care nu au norocul asta... Si eu am indurat reprosuri, certuri si tranteli de usa 5 ani, dar stiam ca se vor termina odata si-odata, si am tras tare sa ne facem casa noastra. Ei, si dupa ce ne-am mutat: MINUNE!!! Ce, ne-am certat noi vreodata??? Acum soacra-mea ma invita pe la ea, cica ii e dor de fete - eu zic ca nu ii mai ajung certurile cu socra-miu, ii e dor de ale noastre  rade rade 
Mai rarut ca e mai dragut!!!
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 22 Mai 2014, 2:27 pm

Da, se pare ca unii au nevoie sa se certe cum au nevoie de aer. Se sufoca daca nu se enerveaza si nu enerveaza pe cineva. Se ofilesc, ii mananca in fund .... Dumnezeu sa ii scape de demonii acestia, ca le va fi ca o ghiulea de gat pe vesnicie! si maica-mea a fost cu chef de cearta si mereu nemultumita toata viata, dar te mai si intelegeai cu ea. Acum, ca e bunica, parca s-a mai maturizat un pic, e mai calma, mai altruista. Mi se pare asa ciudat, ca un om sa se maturizeze la 70 de ani...dar se pare ca totul e posibil.

in fine, chiar ca am iesit din topic acum!
Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 22 Mai 2014, 3:10 pm

Ce imi place discutia asta. Mi se pare asa de o alaturare sufleteasca incredibila a mai multor mamici. Sa ne dea Dumnezeu putere sa trecem peste toate problemele de orice natura, in asa fel incat sa putem creste copiii cu liniste interioara care sa-i ajute in viata de adult.

Lacrisel, poti sa-mi spui ce carticica ai citit? Vreau si eu sa inteleg mecanismul asta ce se produce in capusorul unui pitic atunci cand vine vorba de culcare Smile. De asemenea, vreau sa invat sa fiu mai calma, eu din fire fiind impulsiva si foarte directa in relatiile cu cei din jur ... nu neaparat in sensul rau al cuvantului, dar nu ar strica sa gasesc puterea sa-mi mentin calmul daca se poate la nesfarsit Smile.

Samarineanca, mi se pare trista povestea pe care ai descris-o. Am si eu pe socrul meu care si acum ii reproseaza mamei lui de aproape 90 de ani ca pe el l-a pus in umbra fratelui. Mi se pare greu de indurat pt un copil asa ceva. Personal, ma rog mereu la Dumnezeu sa ma tina cu mintile limpezi si sa caut in fiecare din copiii mei partile bune dar si pe cele rele, insa fara a compara pe unul cu cealalt. E important sa oferi fiecaruia ce are nevoie si atunci toata lumea e fericita.

Sunt de acord de asemena cu Aurishta. Tare frumos ai punctat crezul tau.

Valentinadof, eu zic ca ai procedat corect cu ruperea raului de la radacina.

La noi e mai simplu. Noi locuim departe si avem o armonie in intreaga familie pe care ne-am dorit-o mereu. Ne intelegem cu totii bine, chiar si cuscrii intre ei care se invita la diferite ocazii sa petreaca impreuna. Ne vedem destul de des, as zice eu, si toata lumea e fericita. Copiii isi iubesc bunicii foarte mult si stiu ca de la ei obtin rasfat major, dar toate cu limite ca sa nu ne ciocnim cumva Smile.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Joi 22 Mai 2014, 3:25 pm

Trandafiras, nu mai stiu cum se numeste, dar cand ajung acasa ma uit si iti raspund. Ideea generala a cartii era ca la sfarsitul zilei sa existe un ritual inainte de culcare - la noi fiecare se spala pe dinti in camera ei, deschidem geamul sa aerisim, alegem povestes, se imbraca, se pun in pat, stingem luminile si eu de pe hol citesc povestea... nu ajung pana la sfarsit si ele sunt deja in lumea viselor. Cand sunt mai mici, ca sa poata face fata despartirii fizice de chipul drag, trebuie invaluiti de dragoste, atmosfera in familie sa fie una pozitiva, astfel ca atunci cand pleci de langa ei si stingi lumina ei sa se simta in continuare in siguranta. De ex, eu niciodata nu m-am ascuns cand am plecat de-acasa, adica sa plec pe furis si sa las copilul dezorientat ca dintr-o data nu mai e cu mama ci cu bunica... le-am explicat ca plec undeva si ma intorc pana la urmatoarea lor masa sau pana se trezesc... Cam asa e si faza cu noaptea cand sunt mici: inchizi ochisorii, nu ma mai vezi, dar cand se va face dimineata, eu voi fi aici!
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 22 Mai 2014, 3:38 pm

Multumesc mult Lacrisel.