Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mamici de mai multi copilasi

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 26 Apr 2013, 5:06 pm

Eu una cred asa: una e sa iti doresti personal sa ai multi copii si alta e sa ai multi copii din alte considerente. De aici si preventia VS avort.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 26 Apr 2013, 7:11 pm

Pai da, dar aici este vorba de o sarcina neplanificata! affraid Ce e de facut? scratch
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lorisymaus la data de Vin 26 Apr 2013, 8:26 pm

Buna fetelor, sunt noua pe aici insa o cunosc destul de bine pe Adela si situatia in care se afla. Ii sunt destul de apropiata si ii vreau numai binele asa ca :
Draga mea, este numai si numai decizia ta... nici una nu suntem in pielea ta, in situatia in care esti tu. Trebuie sa vezi lucrurile cat se poate de obiectiv... (eu nu am copii insa imi doresc enorm, si poate nu am, pentru ca am amanat momentul, ca sa am ce sa le ofer atunci cand or sa vina, daca or sa vina)... Avand deja 2 copii acasa stii prea bine ce inseamna cresterea unui copil, cata oboseala, neajunsuri, responsabilitati, bataie de cap, mai ales ca tu i-ai crescut mai mult singura.... nu te pot sfatui in privinta asta, insa eu zic ca nimic in viata nu este intamplator... Dumnezeu face minuni, si cred ca daca iti da acest copil ti-l da cu un scop.... Dumenezeu te lasa sa alegi pana la un moment, insa alegerile gresite costa.... intotdeauna. Gandeste-te daca te-ai putea ierta dupa ... daca ai putea uita... Tu ne spui despre cat de mult ai suferit dupa sarcina pierduta, fara voia ta... o sa poti trece peste faptul ca TU ai decis de data asta sa iei viata copilului tau? Eu personal cred ca iti doresti acest copil, altfel nu ai mai fi intrebat pe nimeni si ai fi stiut ce ai de facut, poate ai fi vorbit doar cu Florin... te cred ca ti-e teama de ziua de maine dar trebuie sa ai incredere in Dumnezeu ca o sa te ajute, asa cum a facut-o pana acum... Iti poti imagina viata fara Florin, Luiza si Stefanut? Luiza este cea care v-a adus impreuna, decizia ta sa nu faci intrerupere de sarcina ti-a schimbat viata, eu zic in bine, ai o familie frumoasa...
lorisymaus
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 32
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 14/03/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 27 Apr 2013, 9:21 am

Poti fi fericita avand unul,doi sau sapte copii.Depinde cum privesti si cum abordezi viata.Si eu am crescut intr-o familie mare(sase frati) cu parinti care au muncit continuu fara niciun concediu in viata lor.Au incercat sa ne ofere cat mai multe,dupa posibilitati,prea putine comparativ cu ce au fetele mele astazi de exemplu.Cand esti copil nu prea constientizezi lipsurile, mai tarziu esti frustrat,cel putin asa a fost la mine,am suferit ca nu aveam haine,probabil de asta m-am apucat si de croitorie de-mi dau pe-afara sifonierele in momentul de fata.
Toata viata alegem,suntem multumiti doar daca ne asumam alegerile facute,altfel ne putem vaita toata viata!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 27 Apr 2013, 9:38 am

Daniela, imi cer scuze daca ti-am rascolit amintiri dureroase, nu asta a fost intentia. Unde dai si unde crapa pupi hug

Si ai mei parinti au muncit pe rupte si fara concedii desi eram doar 2, aveam tot ce ne doaream dar nu aveam.... iubirea lor (sa o simtim adica) si asta m-a marcat, am avut cateva esecuri majore in viata din cauza asta. Toate s-au terminat cand mi-am intalnit sotul care ma sustine in tot ceea ce fac si m-a impins de la spate de multe ori. Din pacate fratele meu nu a avut parte de o sotie care sa-i vada lipsurile. Acum vreau ca copii mei sa simta iubirea de parinti si le spunem ca ii iubim si ii imbratisam. Daca ar mai urma sarcini neprogramate (oricum ne este greu si cu 2 si ne protejam cat putem, dar nici o protectie nu este 100% sigura) nu as renunta la ele. Nu cred ca as face fata psihic. Mai degraba fac fata fizic rade
Adela, putere iti doresc!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 27 Apr 2013, 3:01 pm

Diada, eu am pus problema si din alt punct de vedere, cred ca am fost destul de clara cand i-am sugerat Adelei sa isi puna pe hartie tot si ea si sotul sa stea si sa aleaga. Nu i-am sugerat absolut nimic decat ca decizia este a ei!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 28 Apr 2013, 9:46 am

Paula, ai pus punctul pe I. Era o discutie pro si contra. wink
Nu vad de ce se exagereaza atat. Un copil e mai mult decat un fetus. Un fetus intr-adevar se poate auto-elimina pana la 3 luni sau chiar mai tarziu, daca nu e viabil, nu are organele bine formate, nu este functional corect. Asta nu e nimic ciudat, e doar selectie naturala. In natura daca un pui nascut viu nu e destul de puternic, va fi mancat de pradatori, nu va avea putere sa tina piept vietii. Un fetus nu e un copil complet, e un bebelus in formare, nu un copil de X ani. Deci comparatia: ti-ai omori copilul de acasa... e totalmente deplasata.
Eu tot amintesc religia, pentru ca numai preotii spun NU hotarat avorturilor. Nu generalizati, pentru ca nu e totul roz in lumea asta. E usor sa fi preot si sa dai cu o carte in cap "pacatosilor", e usor sa faci teorie cu burta plina si sa dai pilde de viata, cand iei spaga pentru o slujba de 30 de minute, la o nunta, sute de lei si ai Mertzan in parcare. Preotul ala nu da un ban din venitul lui pentru amarata pe care a indoctrinat-o sa-l tina pe al 6-lea copil si nici nu-l intereseaza daca ea e batuta acasa, daca copii au ce manca, au conditii decente de trai, au medicamente, daca au nevoie. Preotul zice: Faceti copii! Vedeti voi dupa, cum ii cresteti... Stiu cazuri de familii pocaite sau cum se numesc, care au 3 copii si-l fac pe al patrulea, care aveau 5 copii si nu aveau de gand sa se opreasca. Nu-i ajuta biserica si nici statul (scuze, le da 42 lei pe luna wink ). Chiar prietena fetitei mele are doi frati si mama ei mai asteapta unul. Traiesc greu, ii tine cu oua, ca atat au. Nu cultiva nimic in curte mama, desi sta acasa, totul cade pe umerii barbatului, care trebuie sa aduca banii in casa. Copii sunt buni, fetita e bine crescuta, dar cu un cap mai mica decat fi-mea, desi e cu un an mai mare. Eu nu i-as zice sa-i omore pe cei pe care-i are, ci sa se opreasca din a mai face altii. Sa se ocupe de cei pe care-i are, ca Dumnezeu are alte treburi decat sa-i creasca ei copii...
Normal, ca este si moral sa nu ucizi, pentru ca de aia nu ne mai dam cu ghioaga in cap, daca vrem ceva de la vecinul, dar cine spune ca e un om, un copilas nenascut, de cateva saptamani? Biserica, normal. Veti spune de suflet si sunt cu totul de acord, nu putem stii cand vine in acel organism viu, care creste in pantecele unei femei. De la conceptie sau chiar dinainte, alege unde va veni? Credeti si in reincarnare atunci si credeti ca acel suflet alege parintii, probabil. Ok, cu totul de acord.
Dar, sa revin cu picioarele pe pamant. Copilul rezultat dintr-un viol, incest, copilul cu probleme grave fizice, care oricum nu are sanse la viata si piere in cateva saptamani de viata, copilul cu malformatii sau copilul care pune in pericol viata mamei, prin acea sarcina, copilul aparut intr-o relatie care e pe sfarsite (cu violenta conjugala, alcool, etc.) sunt tot atatea cazuri cand parca uitam ca acel fetus are un suflet. De aia vorbesc de liber arbitru. Sa fim serioase, pastrarea unui copil doar pentru ca lumea/ preotul/ sotul zice sa-l pastrezi, pentru ca e moral, nu te incalzeste cand ramai singura cu 5 copii acasa, cand copii vad violenta conjugala sau cand te chinui singura sa-i ridici si sa le faci un viitor, pentru ca sotul a plecat la munca, in alta tara si nu s-a mai intors.
Si sa nu uitam ca marea majoritate suntem urmasele mamelor noastre. Cate dintre noi avem 7-8-10 frati sau surori? Credeti ca mamele noastre au avut doar 2-3 sarcini, toata viata, in situatia in care nu se gaseau prezervative, foite sau alte metode contraceptive? De aia militez pentru folosirea unei metode contraceptive si daca sarcina este totalmente nedorita, pentru terminarea ei. E mult mai uman asa, decat sa lasi un copil singur pe lume sau sa-l lasi sa se chinuie cu vreo boala gen sindrom Down sau sa se zbata in nevoi de mic.
Nu sunt situatiile Adelei, dar le dau de exemplu, pentru ca sunt tot atatea cazuri cand un copil nenascut e vazut ca o povara, un impediment, un sacrificiu. De aia se ajunge ca mamele sa-si abandoneze copii nascuti in tomberoane, pe campuri. zid Copilasii aia ajung cu sechele, chiar daca supravietuiesc, ingroasa randurile copiilor strazii, cu o mana, un picior rupt, cu ochii scosi, ca sa produca mai mult. Copii nedoriti au suflet si ii doare. Decat vai de 5, de 7, mai bine vai de 3 sau de 4.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 28 Apr 2013, 2:08 pm

Admina a scris: Un fetus nu e un copil complet, e un bebelus in formare, nu un copil de X ani. Deci comparatia: ti-ai omori copilul de acasa... e totalmente deplasata.

Deci pare ca nu e nimic gresit sa faci un avort, doar o manevra de a readuce menstruatia... scratch Este vorba doar de un pumn de celule aspirante la titlul de om....
Iata una dintre multele investigatii medicale asupra reactiilor unui fetus la retragerea dreptului sau la viata![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mier 05 Feb 2014, 2:02 pm

Buna fetelor,
Nu stiu unde sa pun subiectul asta. Daca e vreun locsor mai bun, rog adminele sa il posteze.
Bun. 
Am un copil (4 ani jumatate). Si ma bate gandul sa ma apuc de bebe 2. De ce? Nu stiu exact. Nu sunt genul de om care e casnica/crescatoare de copii, Rog sa nu se ofuscheze nimeni – sunt cugetarile mele proprii. Nu atac pe nimeni.
Din contra. Din totdeauna am fost omul care a adus (afurisitii aia de) bani in casa. Asa a fost. Sotul ba a lucrat, ba a fost somer, a stat si acasa (astea au fost conditiile sistemului) si eu am fost baza de sprijin.
Sunt si intr-o perioada in care am stat si am analizat mai mult ce se intampla la serviciu, cum sunt puse problemele, cum ma mai aliniez eu cu sistemul de valori, daca mai cred in ele...cum se arunca sarcinile de la unii la altii...cum se spala pe maini unii – pe principiul „nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase”. Am un serviciu bun, la care multe persoane nici nu viseaza, imi este bine, nu ma atinge nimeni nici cu o floare. Dar....cum intotdeauna exista un dar, sistemul incet te macina, te subjuga, te acapareaza, te dezumanizeaza. A scos tot ce nu credeam ca exista in mine: tot ce e mai rau, mai sicanator, mai depreciant, am invatat sa vad oamenii ca procente, ca .... dar ma opresc ca incep sa dau din casa si nu e ok 
Si una dintre problemele pe care mi-o pun este: bun, daca renunt pentru 2 ani la salariul pe care il am acum si mor de foame cu cei 1200 ron dati de milogii din statul roman, oare voi putea sa rezist? Voi putea sa sustin 5+1 (in burta) oameni plus cheltuielile aferente sarcinii si nasterii, cheltuielile lunare ale unei case samd.
Am cautat acum sa vad in oras la mine cat ar costa o nastere la o clinica privata. Si am gasit raspunsul. Intre 4500 si 4800 ron (naturala vs cezariana, dar ambele fara probleme). Daca ai probleme, te fac pachet si te trimit la spitalul de stat. Adica daca m-as apuca acum sa pun deoparte niste bani, as strange doar banii de nastere. Trist.
Si dupa aia? Ce fac? Mor de foame?
Si dupa cei 2 ani, ce se intampla? Poate daca o mai exista firma, ma intorc. Dar in 2 ani de zile se intampla enorm la nivelul micro si macroeconomic din zona/tara. E aproape imposibil sa faci o previziune sau sa iti faci un plan detaliat. Poti in cel mai rau caz sa faci planul A, B, C samd pe care sa le aplici in functie de situatie.
Cugetari de om ganditor 
Voi ce spuneti?
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mier 05 Feb 2014, 2:17 pm

Parerea mea:sa aduci pe lume un copil e dovada de altruism si niciodata acesta nu va ramane nerasplatit,ca si egoismul de altfel.Sincer si sper sa nu supar pe nimeni ,mi se pare trist sa ai numai un copil,nu mai zic nimic sa nu vrei deloc.Da,stiu vremurile sunt asa cum sunt dar fiecare are locul lui in lumea asta,acela pe care si-l castiga,e mult de vorbit aici.Si-apoi mai cred ca un copil vine la pachet cu resurse pe care nici nu le banuiai.Desigur ca cei care au facut copii fara numar s-au gandit fix la treaba asta rade 
Eu tot ma gandesc la un al treilea daca va vine sa credeti si de multe ori ma surprind cautand nume  rade 
Asa ca bisisica daca te vezi mangaind si leganand inca un copil,fa-l,timpul trece!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mier 05 Feb 2014, 2:41 pm

fiu...mai alaltaieri: ne jucam de-a gainile:
el pe jos - mami, am facut un ou. Cotcodac!
eu: bine, mami, da' ridica-te de jos!
el: nu, ca e pui.
eu: pai atunci, pune-te iar pe el, ca il clocesti.
el: pai de ce sa clocesc?
eu: pentru ca asa ies puii!
Smile

putin mai incolo, pe hol, cand ne imbracam (eu si sotul) pentru a merge la serviciu
el: mami, tu cand mai faci pui?
eu: !!!???!!!!
el: ...asa vreo 3, ca sa am cu cine sa ma joc!

Stiti reclamele alea la Visa? Am facut o fata "priceless"  sunny 
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mier 05 Feb 2014, 3:09 pm

Legat de bani eu am constatat ca daca am putini cheltui putini, daca am multi cheltui multi. Poate resusesti sa pui deoparte din salariul de acum pentru cand o sa fii pe ratia de 1200. Sau nu vrei sa stai doar un an acasa? Parca era 80-85% din salariu, maxim 3400, daca alegeai sa stai doar un an acasa. Si daca te intorceai inainte sa faca copilul un an mai primeai si 500 de lei pe luna stimulent de insertie pana face copilul 2 ani. Eu asa am facut.
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mier 05 Feb 2014, 3:15 pm

Geo, nu pot sa stau doar 1 an. Nu ma lasa sufletul.
Eu am alaptat pana la 2 ani si 4 luni Smile si am oprit ca nu mai puteam fizic (si serviciu sa fiu "zen" si copilul).
Deci exclus - cel putin la momentul asta sa stau doar 1 an.
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andas la data de Mier 05 Feb 2014, 4:04 pm

Buna
Desi de principiu vizitez acest forum la sectiunele de lucru de mina, am citit si aceasta dezbatere. Nu stiu sa dau sfaturi, insa am 2 copii (marisori). Cind cea mare avea cam cum spui tu - 4 - 5 ani - am inceput sa ma (ne) gindim si la al doilea. Nu puneam neaparat in cumpana partea financiara, ca la tine, insa ceea ce voiam sa-ti zic este ca al doilea a venit, surprinzator pentru mine, destul de greu - adica dupa inca vreo 2-3 ani, astfel incit diferenta dintre ei este de 8 ani. Obisnuiam sa glumim atunci, spunind ca am uitat cum se face. Insa au fost 2 ani de mari frustrari pentru mine, pentru ca ma simteam aproape ... cum sa zic... handicapata ... ca nu mai ramineam insarcinata. A fost greu. Apoi... copilul nu a vorbit pina la 3 ani... Alte ginduri, alte griji... Groaznic.
Acum cel mic are 12, va implini 13 in primavara, e olimpic la mate si la info, e cit mine de inalt, joaca baschet, e un copil absolut normal. Ca si cea mare, care e stundenta.
Oricum, orice s-ar intimpla, cele mai mari, uriase, nemaipomenite realizari pe care le poti implini in viata sunt copiii. (Stiu, ce banalitate, dar chiar asa e).
andas
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 25/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mier 05 Feb 2014, 4:18 pm

sunt total de acord cu voi: un copil iti lumineaza viata.

Insa implinirea ta ca si femeie: sa te simti bine in pielea ta, sa iti permiti (luxul ? ) de a avea timp si pentru tine, sa poti sa iti faci mici mofturi...
Nu pun doar partea financiara in balanta, dar sa stii ca atarna destul de greu. Sa te "impuiezi" e usor, dar sa ii cresti si sa nu stai la mila nimanui...acolo e buba. Daca ajungi sa te increzi in sistem, esti mancat de viu.
Si sincer, deja suntem 7 miliarde pe pamantul asta. In jurul nostru totul se degradeaza naucitor de repede. Copilul meu nu stie ce e aia rosie naturala, ou de curte si altele asemeni. Oare pana va creste el mare o sa ii trebuiasca masca de oxigen pentru a iesi la joaca (nu glumesc - e o realitate deja experimentata - vezi Fukusima)?

si mai am temeri: primul a venit greu, tot asa dupa 2 ani de incercari si asteptari si framantari si tot felul...
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 05 Feb 2014, 8:38 pm

"Dar....cum intotdeauna exista un dar, sistemul incet te macina, te subjuga, te acapareaza, te dezumanizeaza. A scos tot ce nu credeam ca exista in mine: tot ce e mai rau, mai sicanator, mai depreciant, am invatat sa vad oamenii ca procente, ca .... dar ma opresc ca incep sa dau din casa si nu e ok "
Bisisica, mult adevar graiesti. Nu stiu cum sunt unii/ unele, cu noroc sa lucreze in locuri linistite, fara stres, cu nivel de munca mediu, cu salariu ok. Eu am lucrat mult si pe cont propriu si parca mi-am facut-o cu mana mea, am atras nivel de munca si de stres mare. Zic de mine, pentru ca, la fel ca si tine, incep sa vad ca nu prea merita. Stresul, mesele de pranz la 6-7 seara, ore putine de somn, alergatura, nervii, lucrul cu oamenii, nu mai sunt pentru mine. Nu stiu cum va fi viitorul, dar sunt dispusa sa fac o pauza si dupa aia, mai vedem. La munca nu ti se va face statuie, sa spui ca stai intr-un post stresant doar pentru ca iti place ce faci inseamna ca aia vrei, ca nu te deranjeaza stresul. Sau... sa stai doar pentru bani. Dar oare, la sfarsitul zilei/ vietii, banii chiar merita sanatatea mentala, riscul de imbolnavire, etc?
Tot asa, analizam ca si tine, a fi sau a nu fi, bebe doi. Am stat in dubii ani de zile, vreo 7 mai exact, timp in care oscilam, vreau-nu vreau. Sotul nu prea a vrut niciodata, din motivele enumerate de tine: 7 miliarde, situatia economica mondiala si evolutia in 20-30 de ani, cand vor fi adulti, copiii nostri; pierderea timpului liber, renuntarea la calatorii, la confortul in doi, ca sa fim 4 (pe cea mare o lasam la bunici si ei ii place mult cu ei, ca face ce vrea, de obicei). Am avut in primavara anului trecut o perioada, gata hai! Si am avut niste tentative, mai mult fara acordul jumatatii mele, de a face bebe doi. Numai ca nu s-a intamplat. In vara am hotarat: doar un copil sa ramana; la 45 de ani vreau sa fiu libera (la mare rade ) sa fie fata pe picioarele ei si noi sa calatorim, poate. Dar... cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, luna urmatoare, cu protectie foarte buna, credeam eu, am ramas gravida. Am avut perioade de depresie... ce se intampla cu libertatea mea, confortul meu, etc. dar acum m-am resemnat. Ce rost au planurile pentru 40-50 de ani, cand nu stii daca si cum ii mai apuci?
Sfatul meu este sa nu mai calculezi atat, sa nu mai pui in balanta. Normal ca asta nu inseamna: anul si carlanul, cum fac foarte multi semeni ai nostri, dar inseamna sa alegi si cu inima, nu doar cu mintea. Mintea vede oricum probeleme acolo unde nu sunt (drobul de sare) si de multe ori, nu are toate raspunsurile. Daca ar fi sa luam toti decizia de a face sau nu copii, cu mintea, acum specia umana ar fi in scadere, nu in crestere. Nu prea sunt multe motive constiente de a face copii. Da, sunt lumina vietii, bucuria de a trai, dar e asa de greu cu ei, complica mult viata, se impart finantele (aici subliniez, cam trebuie sa ne imaginam daca ii putem sustine la studii, sa termine o specializare, o facultate), etc. Sa-i faci e simplu, sa-i cresti e complicat.
Dar, revin, viata le aseaza uneori mai usor decat iti imaginezi sau mai greu decat speri, indiferent de cum ne facem noi planurile. Deci ce rost au planurile?
Si timpul pentru tine, il ai sau nu-l ai, cu sau fara copii. Unele sunt casatorite cu o cariera, altele au 2 copii si asta le mananca tot timpul, altele isi pierd timpul la telenovele, daca vrei sa te ingrijesti, o faci cu unul, doi sau 5 copii, la fel ca atunci cand esti fara copii. Sa nu-mi zici ca nu am avea 30-50 de minute pe zi, pentru noi, zilnic? Azi spalat pe cap/ coafat, maine manichiura, poimaine masaj la fata, etc. si din doua in doua zile gimnastica, plimbare. Dar cate ne facem program pentru noi, cu sau fara copii? Da... necasatorita aveam cel mai mult timp liber din lume, stand singura. Dar s-au dus vremurile alea... rade

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mier 05 Feb 2014, 9:38 pm

Admina, adevar si la tine Smile
Mi-am dat seama ca fac parte din generatia de parinti care aplica "atachment parenting". Si (imi) devine un mod de viata. E ca un far calauzitor in toata starea asta de normalitate anormala in care inotam cu totii.
Toata expunerea mea de motive de azi e doar o manifestare a starii asteia blestemate de care vreau/trebuie sa scap.
Nu mi se pare normal/corect sa pun banii pe primul plan cand vine vorba de familie. Insa realitatea ma musca crunt.
Daca nu sunt prea corenta, imi cer scuze. Pe langa criza existentiala din ultima perioada, in seara asta m-am procopsit si cu o nevralgie dentara!
Din toamna anului trecut si pana acum am avut parte de niste discutii (ca un fel de terapie pentru suflet) cu un OM. Caruia o sa ii fiu recunoscatoare toata viata. Si care o sa continue (cat o sa vrea sa ma suporte :D ). Si incep, pentru prima data in viata asta de adult, sa vad lucrurile mai clar, sa vad de ce si unde am gresit, de ce persist in greselile pe care le facem. Si mi-am dat seama ca deja am gresit fata de copilul meu. Si trebuie sa remediez greseala si sa indepartez cauzele. Sa le inteleg mecanismul pentru a le dezamorsa de fiecare data cand apar situatii de genul.
Ma duc la povestea de seara Smile
Ne mai auzim!
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 06 Feb 2014, 12:34 pm

Asta e bine. Schimbarile astea din viata ta, reprioritizarile care apar si intrebarile care se ridica, te vor ajuta mult, desi acum pare haos. Si eu am trecut si inca trec prin asa "criza", dar am ajuns sa fiu recunoscatoare pentru ea. Am atatea exemple in jur, oameni la 50-60 de ani, care inca nu pot sa vada clar ce e important in viata. Traiesc de azi pe maine, muncesc ca niste robotei, nu isi pun intrebari, nu spera, nu vor altceva. Daca isi castiga azi, painea (tigara rade ) pentru maine, e totul ok. Se refugiaza in telenovele, stiri violente si de scandal, barfe si asa trece viata pe langa ei. Da... au copii, au relatii sociale, traiesc o viata foarte normala, dar oare chiar atat conteaza?
Si chiar legat de copii, unul sau mai multi, ei ce sa inteleaga de la noi, cand ne vad cateva ore seara, rupti de oboseala, fara chef, cum abia mai punem o mancare in farfurie si ne trantim pe o canapea, fara chef de nimic, fara chef de viata. A mea tot timpul se supara ca nu ma joc cu ea, ca nu am timp, ca nu am chef. Nu intelege de ce ma omor, de ce ma agit si de ce am timp pentru munca, dar pentru ea, nu.  Sad Nu merita! Indiferent ca e unul sau mai multi, sa-i punem pe locul... 7, dupa servici, gospodarie, cumparaturi, etc. nu e normal. Nici sa nu se invarta viata noastra numai in jurul lor (personal cred ca le strica personalitatea), dar nici sa ii lasam sa creasca cu impresia ca nu avem timp de ei, ca nu sunt importanti, pentru noi. Sa creasca cu bone, pe la gradinite cu program prelungit, la after school, sunt solutii de moment, cred. E pacat sa creasca printre straini, doar de dragul serviciului nostru.
Solutii, fie oprirea muncii pentru mama, timp de mai multi ani, pana spre 10-12 ani, cand devin mai independenti (desi asta nu prea se aplica femeilor de cariera, care daca ar rupe legatura atata timp, nu ar mai putea sa o reia de unde au lasat-o), fie schimbarea serviciului in asa fel incat sa fie timp de copii, in programul de la munca (personal mi s-ar parea plauzibil de la 8 la 4, pentru femei, mai ales pentru cele cu copii pana in 7-10 ani); poate si lucrul de acasa, ca tot suntem pe un forum de lucru de mana. Alta alternativa ar fi lucrul part-time, cu contract de munca de 4-6 ore pe zi sau contract de colaborare (sa ai un PFA sau S.C.) de pe care sa prestezi servicii pentru firma care inainte te angaja, dar sa nu ai birou stabil si program fix, la ei.
Nu poti sa faci si cariera si sa iti vezi copiii crescand, din pacate. Nu ai cum sa scapi de la munca la 7-8 seara si sa ai energie si chef sa te apuci de lectii, sa te joci, sa vezi un film cu cei mici. Nu e timp, in primul rand, pentru ca a doua zi ei reiau gradinita/ scoala si noi serviciul.
Personal nu ma vad nici casnica, dar nici asa nu mai pot continua. Deci o perioada am sa incerc totusi viata de mama full time si in timp imi voi cauta ceva part time sau voi incerca sa lucrez de acasa. Banii vin si pleaca oricum, nu luam nimic dupa noi. Aud des despre oameni de 30-40 care mor rapusi de vreo forma de cancer, de inima, accidente auto si... ce au luat dupa ei? Scuze de pesimism realism, la acest subiect, dar trebuie sa ne gandim si asa, uneori. Neutral

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Lun 19 Mai 2014, 8:27 pm

Smile
Se pare ca tot eu ajung sa scriu aici, iar.
Dupa multe framantari, indolieli, certuri, discutii in contradictoriu ... ne-am apucat de bebe 2  love 
cu conditia ca eu sa stau doar cele 11 luni acasa (pastele mamii lui de sistem de kko din care facem parte  zid )
waiting...dreaming...planning  sunny 
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 19 Mai 2014, 8:59 pm

Bisisica, eu inca nu am de ce sa ma plang, ca micutul sta tot la caldura.
Felicitari pentru decizie, sa fie cu noroc! Sper ca si colegul de viata a zis "da" cat de cat convins sau a acceptat cu incredere. Ma uit la al meu, desi e tata bun, se joaca si se ocupa de fica-sa (cu limitari, multe), in ceea ce-l priveste pe cel din burtica, nu are sentimente, eu asa il vad. Se mira si chiar pare gelos daca ma intraba strainii cat mai am, ce este, etc. Nu face planuri, nu il include si pe cel mic, a cumparat cele necesare cu multe insistente din partea mea, ca parca mergea si fara (chestii uzuale, patut, carut, scaun auto). Nu mi se pare normal. zid 
E mult mai greu cand acest sentiment de maternitate, de bucurie, de implinire, nu e impartasit cu partenerul de viata. Adica ori e indiferent, ori in continuare nu e de acord, ori chiar o acuza pe mama, de sarcina. Asta am vazut-o si la niste prieteni, din pacate. Ea a pierdut 3 sarcini dupa ce a avut o fetita si toti au sarit in capul ei, ca e inconstienta, ca sa nu mai incerce. Ea doar se incredea in medici, care o asigurau, de fiecare data ca e ok sarcina. shot Alta, a ramas gravida din intamplare (probabil) si sotul si soacra i-au tot scos ochii, ca nu trebuia, ca nu acum, ca e vina ei, etc. E exact ce nu trebuie sa auda o gravida, in perioada aia.
Sistemul e mult mai nasol, in alte parti. In Romania se platesc cei 2 ani (cred ca nu s-au schimbat legile), in alte tari doar cateva luni, un an. Nu mai stiu insa, daca dadeau 80% din salariul de baza sau din cel mediu pe economie, ca si asta e o mare diferenta. Eu eram in somaj, deci cred ca primeam din minim sau din mediu, dar cum n-o sa nasc in tara, pica alocatia de la stat.
Nu va mai planuiti atat, daca se poate. Mergeti inainte cu decizia de a mai avea un copil si vedeti ce va rezerva viata. Poate uneori firma sa dea faliment, sa reduca personalul, etc. si noi sa ramanem oricum cu ochii in soare, desi ne puneam increderea in serviciul respectiv. Acum e asa greu sa-ti gasesti un nou servici, ca e nesigur oricum, daca ramai fara. Nu serviciul e totul. Si o sa fie mai ieftin sa cresti bebe doi, daca ai pastrate lucruri de la primul copil, daca nu e diferenta mare. Am pastrat si eu multe, haine, patut, etc.; insa hainele erau 90% de fata si patutul nu l-am luat aici. Insa oricum e mai ieftin, pentru ca stii sa iei numai lucrurile necesare, nu cumperi tot ce e pe piata, doar-doar ti-o trebui.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 19 Mai 2014, 9:35 pm

Admina a scris: Ma uit la al meu, desi e tata bun, se joaca si se ocupa de fica-sa (cu limitari, multe), in ceea ce-l priveste pe cel din burtica, nu are sentimente, eu asa il vad. Se mira si chiar pare gelos daca ma intraba strainii cat mai am, ce este, etc. Nu face planuri, nu il include si pe cel mic, a cumparat cele necesare cu multe insistente din partea mea, ca parca mergea si fara (chestii uzuale, patut, carut, scaun auto). Nu mi se pare normal. zid 
 hug  Crede-ma, este cat se poate de normal! Pentru el, copilul nenascut este mai....abstract  Smile , ca sa zic asa...iar tu, ca mama, esti mult mai implicata, in mod firesc. Nu cred ca trebuie sa te amarasti pentru asta, ia-o doar ca atare! Sotul meu a fost exact la fel! Apoi, insa, dupa nasterea copilului, si-a luat foarte in serios sarcina! Nu trebuie sa fii suparata fiindca nu simte nimic....mai bine asa decat sa se prefaca interesat doar ca sa iti faca pe plac! Important este ce face dupa, in mod concret, asta are valoare cu adevarat!
Iti amintesti, poate, ca eu am cateva sarcini pierdute in istoricul personal! Pentru mine, fiecare pierdere a fost o drama, o mare trauma sufleteasca, intr-atat de mare incat ma apuca tristetea de fiecare data cand imi amintesc! Pentru sotul meu, insa, nu copilul era problema, ci eu! Emotiile lui, grijile lui, toate au fost pentru mine! Degeaba incercam eu sa-i vorbesc despre micutul meu pe care n-aveam sa-l vad niciodata, pentru el era total  abstract! In plus de asta, niciunul dintre copiii nostri nu a fost planificat dinainte...totusi, , el este cel mai bun tata pe care il cunosc, cu toate ca nu s-a manifestat emotional in timpul sarcinii. Practic, insa, a fost si este la superlativ! Si sotul meu a fost gelos pe cei mici si inca mai este daca nu-i acord atentie mai mult timp, dar ce sa-i fac! el este bebelusul meu mare love , imi fac timp si pentru rasfatul lui love 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 19 Mai 2014, 9:57 pm

hug Eu te cred si rational, stiu ca ai dreptate. Am tot auzit-o, concluzia la care am ajuns si eu, ca ei sunt niste copii mai mari, toata viata lor. Au energia canalizata spre a munci, face bani si asigura un trai bun pentru ei si familie (multi dintre ei, sunt si destui capuse zid ). Tot ce tine de compasiune, sentimente, grija e treaba noastra.
Nu s-a omorat nici cu grija fata de mine, noroc ca n-am avut dureri de spate si m-am simtit bine, per total. I-am batut apropouri ca alti tati mangaie burticile nevestelor, le canta, le vorbesc (vorba ta, or fi si de fatada multi...) si altii chiar fac un masaj la spate, din cand in cand. N-ai sa vezi. Ne fiind cu bataie (la stersul prafului wink ), nu beneficiez de asa rasfaturi. Poate la spa, daca m-as duce, contra cost.
Ma rog, nu ma plang, chiar nu era subiectul si nici intentia mea. Sper sa se trezeasca instinctul patern, dupa.
Problema e ca avem o oarecare problema, unde ne-am mutat. E destul de mult de siguranta a noastra a tuturor si a bebelusului in special. Ma doare ca nu i-a trecut prin cap, are net, sta la calculator cu orele si n-a citit sau daca a citit nu a pus cap la cap, ca ar putea sa fie foarte periculos pentru cel mic. De parca n-ar fi sau n-ar iesi la lumina, niciodata. zid Am o mentalitate demodata poate. Cred ca ei trebuie sa se ocupe cu apararea si vanatoarea, ca in comuna primitiva. Adica pune mancare pe masa, bravo lui, dar trebuie sa ne si vrea in siguranta, sa faca tot posibilul sa fe asa. In schimb, isi cauta nu stiu ce ochelari de soare, un joc de calculator, tot felul de prizute si cabluri usb, sa ii faca viata mai usoara... zid

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 19 Mai 2014, 10:09 pm

Admina a scris:.... I-am batut apropouri ca alti tati mangaie burticile nevestelor, le canta, le vorbesc (vorba ta, or fi si de fatada multi...) si altii chiar fac un masaj la spate, din cand in cand.
rade Nici sotul meu nu a facut d'astea rade , el este mai practic, mai rational! La chestia cu "praful" wink , da, toata colaborarea posibila rade , dar la chestii siropoase Smile , cum zice el, nici vorba!
Admina a scris:... isi cauta nu stiu ce ochelari de soare, un joc de calculator, tot felul de prizute si cabluri usb, sa ii faca viata mai usoara... zid
 rade Un bebelus mai mare, cum am zis! rade 
Inteleg bine despre ce vorbesti fiindca sotul meu este genul care nu poate fi fortat sa faca ceva, devine nabadaios la orice tentativa  Smile  Asa ca il iau asa cum este  love , ma sincronizez cu tempo-ul lui! Degeaba vad eu nu-stiu-ce prioritati, daca el nu le vede! Rezolv eu ce pot, rezolva si el cand considera ca vine timpul pentru asta....si mergem inainte!  Smile 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 19 Mai 2014, 10:32 pm

Sper sa ai dreptate si sa se mai responsabilizeze, in timp. Speranta moare ultima, cred...
Macar sa nu o iau eu razna sau sa nu pateasca copiii ceva, pana gasim o solutie. Trebuie sa fiu responsabila cu hei-rupul, ca altfel nu se intampla nimic. Pe ale lui (fire, "jucarii", gageturi) si le tine minte, cu sfintenie. Daca e pentru familie, mai poate sa astepte sau uita in secunda doi. Sau se face ca nu aude sau chiar nu aude si dupa ce i-am zis de 3-4 ori, ma satur si fac singura. Acum merg sa trag de cosul de rufe si cred ca trebuie sa bag si tomberonul in curte, ca ramane acolo 3 zile. I-am zis doar de 2 ori de astea, nu ma asteptam la minuni, oricum. beat 

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mar 20 Mai 2014, 2:28 pm

rade rade rade rade rade rade 
Nu mai pot, Admina,  kiss  parca l-ai descrie pe al meu barbatel!!!
Oricum, ne obisnuim sa traim si cu ”raul” asta, ca e mai rau fara ”rau”... Eu m-am chinuit 5 ani sa il fac sa constientizeze faptul ca acum suntem si NOI  o familie, nu doar el cu parintii lui, ci ca si el la randul lui a intemeiat o familie de care trebuie sa aiba grija asa cum a avut grija tatal lui de a lui ... ei, si in final mi-am dat seama ca daca vreau ceva trebuie sa fac eu!!!
 rade rade rade rade 
Asa ca am luat starea aia ZEN si nu ma mai cert cu el!!! Ce pot eu fac ce nu ma dau ranita pe langa socru-meu si el ma scoate cu treburile mai grele... Nu zic ca scumpul meu sot nu face nimic, dar nu face ceea ce cred eu ca ar trebui sa faca FARA sa ii spun eu - daca intelegeti ce vreau sa zic - adica sa vina de la el, dom”le!  rade rade rade rade 
Si uite-asa noi, femeile, stam pe capul barbatilor toata ziua, ca de-aia ne-au luat, nu???? pupi pupi
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat