Ultimele subiecte
» Pirogravura
Astazi la 7:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Joi 07 Dec 2017, 11:05 pm Scris de sarabendis

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Mar 05 Dec 2017, 2:35 pm Scris de Djmanianfs

» Modele de brodat
Lun 04 Dec 2017, 8:53 pm Scris de Djmanianfs

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mamici de mai multi copilasi

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de laura simona la data de Mier 20 Mar 2013, 10:45 am

buna si eu sunt mamica de 2 baietei cel mare are 11 ani iar cel mic 4 luni , initial am zis ca ne oprim la unu dar in ultima perioada ma zapacise cel mare ,ca vrea frate asa ca ne-am conformat si a venit pe lume andrei , care e topit dupa fratesu si invers deci sfatul meu nu va opriti la un copil va pup si va urez o zi buna
laura simona
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 2
Localizare : gorj
Data de inscriere : 20/03/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 20 Mar 2013, 11:17 am

Te pupam si noi pupi , si pentru baietei chiar mai multi pupi kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 10 Apr 2013, 10:14 pm

Am revenit si eu. Acum au 3 ani cel mic si 5 ani cel mare. Chiar si acum mai sunt divergente dar pot spune ca e mai usor, pot face si eu altceva cat ei se joaca, a inceput si cel mic sa se joace frumos (cand nu sparge capul lui frac-su sau geamul sau televizorul sau altceva Smile))) ).
Acum sunt fericita ca am 2 copii la diferenta mica. Sunt sacrificii din partea parintilor dar pentru ei ca si copii, este minunat! Dimineata cand se trezesc sunt asa linistiti si placuti (pe mine plansetele de noapte m-au albit, credeam ca nu mai terminam si nu ma gandeam ca o sa mai dormim noaptea... 4 ani de zile nu am dormit 3 ore legat). Seara dupa baie sunt atat de fericiti si se joaca, o nebunie este in casa! nu stiu cat o sa mai dureze pana ma reclama si pe mine vecina rade Spun asta ca sa incurajez, mie mi-ar fi facut tare bine sa citesc experiente de-astea. Copii sunt diferiti, asta-i clar. Am prietene cu cate-un copil si le aduc o data pe saptamana copii acasa sa se joace si mereu imi zic ca la mine este bine ca sunt 2 au tot timpul cu cine se juca, fiind apropiati au si jocuri comune.

Parintii cu copii mai mari decat ai mei zic ca e din ce in ce mai greu, din ce se maresc. Asa o fi, momentan ne bucuram de perioada asta, sanatosi sa fim (alta albire de par si nopti nedormite).

Va doresc copii sanatosi si sa ne mai impartasiti din experienta voastra de parinti! hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Joi 25 Apr 2013, 12:02 pm

Admina a scris:O intrebare, ca intre noi femeile, pe care o adresez mamicilor de mai multi copilasi. Cum s-a intamplat a doua oara? Adica, ati ales voi sau a ales copilasul cand sa vina? Am tot auzit: oricum e decizia femeii... pacaleste-l... nu a vrut el, dar ea l-a pus in fata faptului implinit...
Adica, prima oara mai e cum mai e, se intampla, hotarati de comun acord. Dar a doua oara, daca nu sunt ambii 100% siguri ca mai vor inca un copilas, se intampla sau nu? Eu am avut momente cand vroiam mult inca un copilas si altele cand eram in cumpana. Acum sotul meu nu mai vrea sau daca zice da, se simte spiritul de gluma sau de: hai... daca vrei tu... Au fost cazuri cand sotii vostri au vrut cu hotarare al doilea copil?

buna fetele . a doua oara a fost cum a fost dar de a treia oara ce ziceti ? intreb si eu mamicile care au facut al treile copilas hug . La noi s a intamplat evenimentul ... eu nu mai vreau , cred ca sunt suficienti 2 , dar sotul da ( noi am fost 3 surori ) .... voi ce credeti ce sfat imi dati ? sunt intr-o mare dilema si nu stiu inca ce sa fac , abia am 4 sapt ... mai am timp de gandire pana .... va pup dragele mele kiss hug
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de i.xell la data de Joi 25 Apr 2013, 1:00 pm

offffffffff zid am scris aici ditamai raspunsul si dintr-o eroare mi-a disparut.
O iau de la capat zid , ziceam asa, daca imi permiti, raspund si eu aici in calitate de "observator" , nu de mama.
Eu mai am o sora, 4 ani diferenta, locuim in orase diferite, deci la distanta si ne ajutam cum putem, dar mi-as fi dorit un frate mai mare sau macar unul mai apropiat de varsta mea(eu sunt cea mare). Comentariul meu se referea la o prietena buna, sunt 3 frati, 2 fete si un baiat, cu diferenta notabile intre ei, nu stiu cum erau cand erau mici, daca se certau se bateau sau se intelegeau, acum cand sunt mari sunt foarte uniti. Frati mai uniti ca ei nu am mai intalnit. Fiecare e la casa lui, cu problemele lui, dar daca are unul un necaz, toti sunt impreuna. Recunosc ca sunt uneori invidioasa pe relatia stransa pe care o au cei 3, si aici parintii lor sunt "vinovati" de asta, sunt crescuti cu mult bun simt si notiune de familie.
La noi bebele se lasa asteptat, poate va veni vreodata sau nu, de 2 ani si incercam si nimic Sad , eu as vrea 2 copii ca doar am fost 2 la parinti, sotul in schimb opteaza pt unul. Ma uit la el de multe ori ca ar vrea sa vorbeasca cu cineva, sau la vreo problema simte nevoia sa discute cu cineva si ia si suna pe cine???? prieteni? poate nu au timp de tine si problemele tale si de cele mai multe ori o suna pe sora mea wink
Nu stiu ce costuri implica cresterea unui copil, daramite 2 sau 3, dar stiu ca daca cel de sus mi-ar da 3 copii, i-as tine pe toti si asta pt ca am vazut familie cu 3 copii crescuti exceptional.
Oricum voi stiti cel mai bine cat va permiteti pe moment si cat va veti permite pe viitor, decizia e in mainile voastre, si indiferent ce veti decide eu iti doresc multa sanatate tie si familie tale hug .
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 610
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alban andreea la data de Joi 25 Apr 2013, 1:05 pm

nimic nu e mai minunat pe lumea asta decat sa ai casa plina de copii.eu m-am casatorit si am plecat la casa mea, fratele e la munca in strainatate,iar ai mei parinti stau singuri si suparati ca nu au mai facut copii.daca ar fi sa dea timpul inapoi cu siguranta ar mai face macar 1 in plus. wink
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 31
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN la data de Joi 25 Apr 2013, 1:54 pm

ivanoiuadela9 a scris: buna fetele . a doua oara a fost cum a fost dar de a treia oara ce ziceti ? intreb si eu mamicile care au facut al treile copilas hug . La noi s a intamplat evenimentul ... eu nu mai vreau , cred ca sunt suficienti 2 , dar sotul da ( noi am fost 3 surori ) .... voi ce credeti ce sfat imi dati ? sunt intr-o mare dilema si nu stiu inca ce sa fac , abia am 4 sapt ... mai am timp de gandire pana .... va pup dragele mele kiss hug
sora mea era in aceiasi situatie ca si tine, cu 2 copii acasa, si fata si baiat, ce i-ar fi mai trebuit (asa gandesc unele persoane), avea o mare dilema, iar intre cei doi a mai avut o sarcina gemelara care s-a oprit din evolutie. cealalta sora vazand-o intr-o asa mare dilema i-a dat un pliant cu asta:

"5 ianuarie: Astazi începe viata mea. Parintii mei nu stiu înca acest lucru, sunt mai micuta decât semintele unui mar, dar totusi cuget si traiesc. Voi fi o fetita cu parul blond si cu ochii albastri. În mine sunt deja înscrise toate caracteristicele si trasaturile de mai târziu, chiar si faptul ca o sa iubesc florile.
19 ianuarie: Sunt unii care spun ca nu sunt o persoana reala, ca nu exist, ca doar mama mea exista. Dar eu totusi sunt o persoana reala, pentru ca ii aud, asa cum o farâmitura de pâine este tot pâine. Eu si mamica suntem doua persoane reale distincte si unice.
23 ianuarie: Astazi am deschis pentru prima oara gurita. Ei bine, cam peste un an pe fata mea se va asterne zâmbetul, si cu buyitele mele ii voi putea da tatalui meu un pupic pe obraz. Si mai târziu voi putea sa vorbesc... Si deja stiu ca primul meu cuvânt rostit cu drag va fi: MAMA.
25 ianuarie: Inima mea a început sa bata de astazi. Pâna la sfârsitul vietii, în orice clipa se va auzi usor ritmul ei. Dupa multi ani ea va obosi, se va opri si eu voi pleca din nou la Dumnezeu.
2 februarie: Cresc în fiecare zi câte putin. Mânutele si piciorusele mele au început sa se contureze din ce in ce mai clar. Dar va trebui sa mai astept mult timp pâna când ma vor ajuta sa ajung în bratele mamei, pâna când voi putea sa vin cu buchetelul de flori în mânute si sa-l îmbratisez pe tata.
12 februarie: La mâini au început sa-mi apara degetele grasute. Sunt grozav de caraghioase asa mici! Mamico cu manutele astea o sa te mangai, tot cu ele o sa ma joc cu jucariile si o sa fac multe nazdravanii care o sa te faca sa zambesti.
20 februarie: De-abia astazi medicul i-a spus mamei ca va avea un copil. Ce fericita trebuie sa fie! Te bucuri, mamico?
25 februarie: Cred ca mama si tata îmi cauta acum un nume, dar ei nici macar nu stiu ca sunt fetita. Eu as vrea sa ma cheme Maria, sper sa i-si asculte sufletelul si sa imi puna numele pe care mi la harazit Dumnezeu. Sunt deja maricica acum.
10 martie: Mi-au aparut primele firisoare de par, moi si aurii. Ma întreb ce fel imi va impleti codite mamica mea.
13 martie: Vad cu ochisorii! In jurul meu sunt multe culori feerice, o parte din razele soarelui razbat de afara pana la mine, dar când mama ma va aduce pe lume vor fi numai raze de soare si flori colorate, dar mai mult decât orice as vrea sa ii vad pe mami si pe tati... Cum arati, mamico?
24 martie: Oare mamica poate auzi soapta inimii mele? Unii copii se nasc putin bolnavi, dar inimioara mea este puternica si sanatoasa. Bate mereu: bum-bum, bum-bum. O sa ai o fetita sanatoasa, vesela si frumoasa, mamico! Ai sa vezi!
28 martie: Astazi parintii mei m-au ucis. De ce mamico? de ce taticule? Doar va iubesc asa de mult ... si Dumnezeu m-a trimis la voi sa va fac fericiti. Voi astazi ati ratat o sansa spre fercire si nu stiti. Mamico sufletul meu s-a intristat si plange."
iar aqm urmeaza sa nasca o fetita din clipa in clipa

si plus de asta cred ca unde manaca doi, mananca si trei
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 32
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Ais la data de Joi 25 Apr 2013, 2:05 pm

Eu sunt mamica de trei copii. Noi am vrut sau mai bine spus cea mare a vrut un surior sau o fratioara si s-a intamplat sa vina 2 surioare (sarcina gemelara). Noi am vrut 2 copii dar acum ca avem trei ni se pare ca am primit cel mai de pret dar. Cea mare este putin geloasa pe cele mici dar le iubeste si se joaca foarte bine impreuna , la fel si cele mici o asteapta sa se intoarca de la scoala pentru a se juca impreuna. Mai sunt si zile cand nu se inteleg deloc si iese cu scandal dar in general e bine.
Financiar pot spune ca se cunoaste, e un efort mai mare, noi de exemplu am renuntat la mai multe lucruri pentru noi printre care si la concedii pentru a le asigura copiilor tot confortul dar cand vezi casa plina e un sentiment care nu se poate descrie iar acum pot spune ca nu imi imaginez viata fara fetele mele.
Ais
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 10/01/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Joi 25 Apr 2013, 2:26 pm

va multumesc fetele ca sunteti alaturi de mine hug
in primul rand cred eu ca primul inconvenient este varsta ...am implinit luna aceasta 36 ani si nu mai sunt o mamica asa de ,, tanara '' , in al doilea rand locul de munca ..in septembrie fac 2 ani de cand lucrez aici .... apoi cine ma mai angajeaza la 40 ani ? Despre situatia financiara ce pot sa spun : tot timpul ne-am descurcat singuri ( unele dintre voi stiti mai multe despre mine ) . Inca nu stiu ce sa fac . sotul abia maine ajunge acasa de la lucru iar sambata dimineata voi merge la control . Am sa va tin la curent cu tot. va pup si va iubesc. pupi
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 25 Apr 2013, 2:36 pm

ivanoiuadela9 a scris:
buna fetele . a doua oara a fost cum a fost dar de a treia oara ce ziceti ? intreb si eu mamicile care au facut al treile copilas hug . La noi s a intamplat evenimentul ... eu nu mai vreau , cred ca sunt suficienti 2 , dar sotul da ( noi am fost 3 surori ) .... voi ce credeti ce sfat imi dati ? sunt intr-o mare dilema si nu stiu inca ce sa fac , abia am 4 sapt ... mai am timp de gandire pana .... va pup dragele mele kiss hug

sa te gandesti la ce? cum adica abia ai 4 saptamani? imi permit sa-ti dau 2 palme sa te trezesti. Nu ai la ce sa te gandesti, o sa mai aveti un copil daca asa vrea Dumnezeu. Mai ales ca puiul a venit in jurul Sarbatorilor Pascale, este un dar pentru voi. Daca tii cont de parerea noastra eu una zic sa nu o faci si cred ca toate fetele spun asta. Eu una nu as suporta durerea asta.

ca o pilda daca vrei....
1. O prietena imi povestea marti cum era sa moara pentru ca, al doilea copil avea 4 luni si a ramas insarcinata. Doctorita care i-a urmarit sarcina i-a spus ca e riscant sa-l pastreze si i-a facut intrerupere de sarcina. I-a fost foarte greu dar cum nimeni nu ii garanta nimic a trebuit s-o faca (nascuze prin cezariana). Ideie este ca a sangerat foarte mult, daca mai statea 2 zile acasa murea, a ajuns la Bucuresti si i s-a facut transfuzii de sange. Mi-apovestit multe, am trait ce mi-a povestit incat mi s-a facut rau efectiv, era sa lesin, nu-mi pot imagina cum a putut sa treaca prin asa ceva! cata durere! si cand a ajuns inapoi acasa cel mic deja nu o mai recunostea de mama...
2. O alta prietena mi-a povestit ca s-a dus la preot sa-i dea dezlegare sa faca intrerupere de sarcina, pentru ca, exact ca tine mai avea 2 copii acasa. Stii ce i-a raspuns preotul? ca nu are cum sa-i dea dezlegare pentru asa ceva, in schimb, ii da dezlegare sa se duca acasa si sa omoare unul din copii pe care-i are deja, pentru ca ei macar sunt botezati, cel din burtica nu are nici o sansa. Are si timp sa se odihneasca pana se naste celallat numai bine este! Chiar ar trebui sa te gandesti la asta, este tot copilul vostru, cum ar fi sa-ti omori unul de-acasa? Sunt dura, stiu, dar este o viata de om si nu stiu daca avem noi dreptul sa le luam.
3. Poate ar trebui sa discuti si cu un preot. Eu zic ca Dumnezeu te ajuta cand ai nevoie. Eu de ex cu copilul cel mic nu am cheltuit banii decat pe pampersi pana la 2 ani, oricum mancare ramanea si de la cel mare, imbracaminte are de la el, acum ii iau asa, foarte rar, oricum se duce tot la dulapul lui frate-su sa se imbrace.

Esti cel mai bogat om daca ai copii. Citeste si topicul unde fetele sunt disperate ca nu raman macar o data insarcinate. Sau si mai rau... daca intra ele aici nu cred ca ai vrea sa le afli parerea lor despre dilema ta.

edit: 36 de ani? prietena mea a nascut la 41 de ani cu diferenta de 17 ani intre copii si cu o sarcina pierduta intre ele. Si mai stiu pe cineva care a nascut la 41 de ani, si mai este si o forumista care a nascut la 41-42 de ani. Depre serviciu, sa-ti zic ca nici pe mine nu ma angajeaza nimeni la 34 de ani? pe domeniul meu ma refer ca de oase rupte stai tu linistita ca-ti gasesti. O sa te descurci, eu de ex sunt foarrte multumita de viata mea actuala, chiar daca nu am serviciu, copii sunt extraordinari, sunt fericita ca-i pot creste si educa eu. Asta pentru ca nu am avut alternativa, mamele nu vor si nici nu am insistat. Asa a fost sa fie.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN la data de Joi 25 Apr 2013, 3:47 pm

bravo diada, te aprob in tot ce ai spus

singura avere care o avem si o vom avea vreodata sunt ei COPII NOSTRI
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Joi 25 Apr 2013, 4:41 pm

Diada, de acord 100% cu ce ai scris. hug
Dupa ce am citit postarea lui Paula, i-am multumit lui Dumnezeu ca nu am fost pusa in situatia de-a face o alegere.
Doi mi-a dat, doi am, love dar daca mai dadea mai aveam. bebic prietenie bebic
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 61
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 25 Apr 2013, 10:21 pm

ivanoiuadela9 a scris:...
in primul rand cred eu ca primul inconvenient este varsta ...am implinit luna aceasta 36 ani si nu mai sunt o mamica asa de ,, tanara '' ,
Adela, eu a avut-o pe Angelica la 41 de ani affraid affraid affraid La 36 wink bucurie bucurie esti chiar tinerica
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus la data de Joi 25 Apr 2013, 11:29 pm

PAULA CONSTANTIN a scris:
sora mea era in aceiasi situatie ca si tine, cu 2 copii acasa, si fata si baiat, ce i-ar fi mai trebuit (asa gandesc unele persoane), avea o mare dilema, iar intre cei doi a mai avut o sarcina gemelara care s-a oprit din evolutie. cealalta sora vazand-o intr-o asa mare dilema i-a dat un pliant cu asta:

"5 ianuarie: Astazi începe viata mea. Parintii mei nu stiu înca acest lucru, sunt mai micuta decât semintele unui mar, dar totusi cuget si traiesc. Voi fi o fetita cu parul blond si cu ochii albastri. În mine sunt deja înscrise toate caracteristicele si trasaturile de mai târziu, chiar si faptul ca o sa iubesc florile.
19 ianuarie: Sunt unii care spun ca nu sunt o persoana reala, ca nu exist, ca doar mama mea exista. Dar eu totusi sunt o persoana reala, pentru ca ii aud, asa cum o farâmitura de pâine este tot pâine. Eu si mamica suntem doua persoane reale distincte si unice.
23 ianuarie: Astazi am deschis pentru prima oara gurita. Ei bine, cam peste un an pe fata mea se va asterne zâmbetul, si cu buyitele mele ii voi putea da tatalui meu un pupic pe obraz. Si mai târziu voi putea sa vorbesc... Si deja stiu ca primul meu cuvânt rostit cu drag va fi: MAMA.
25 ianuarie: Inima mea a început sa bata de astazi. Pâna la sfârsitul vietii, în orice clipa se va auzi usor ritmul ei. Dupa multi ani ea va obosi, se va opri si eu voi pleca din nou la Dumnezeu.
2 februarie: Cresc în fiecare zi câte putin. Mânutele si piciorusele mele au început sa se contureze din ce in ce mai clar. Dar va trebui sa mai astept mult timp pâna când ma vor ajuta sa ajung în bratele mamei, pâna când voi putea sa vin cu buchetelul de flori în mânute si sa-l îmbratisez pe tata.
12 februarie: La mâini au început sa-mi apara degetele grasute. Sunt grozav de caraghioase asa mici! Mamico cu manutele astea o sa te mangai, tot cu ele o sa ma joc cu jucariile si o sa fac multe nazdravanii care o sa te faca sa zambesti.
20 februarie: De-abia astazi medicul i-a spus mamei ca va avea un copil. Ce fericita trebuie sa fie! Te bucuri, mamico?
25 februarie: Cred ca mama si tata îmi cauta acum un nume, dar ei nici macar nu stiu ca sunt fetita. Eu as vrea sa ma cheme Maria, sper sa i-si asculte sufletelul si sa imi puna numele pe care mi la harazit Dumnezeu. Sunt deja maricica acum.
10 martie: Mi-au aparut primele firisoare de par, moi si aurii. Ma întreb ce fel imi va impleti codite mamica mea.
13 martie: Vad cu ochisorii! In jurul meu sunt multe culori feerice, o parte din razele soarelui razbat de afara pana la mine, dar când mama ma va aduce pe lume vor fi numai raze de soare si flori colorate, dar mai mult decât orice as vrea sa ii vad pe mami si pe tati... Cum arati, mamico?
24 martie: Oare mamica poate auzi soapta inimii mele? Unii copii se nasc putin bolnavi, dar inimioara mea este puternica si sanatoasa. Bate mereu: bum-bum, bum-bum. O sa ai o fetita sanatoasa, vesela si frumoasa, mamico! Ai sa vezi!
28 martie: Astazi parintii mei m-au ucis. De ce mamico? de ce taticule? Doar va iubesc asa de mult ... si Dumnezeu m-a trimis la voi sa va fac fericiti. Voi astazi ati ratat o sansa spre fercire si nu stiti. Mamico sufletul meu s-a intristat si plange."
iar aqm urmeaza sa nasca o fetita din clipa in clipa

si plus de asta cred ca unde manaca doi, mananca si trei
M-ai facut sa plang
Da,e groaznic sa traiesti cu gandul ca ai curmat o viata
Ma intreb oare cum se simt ginecologii care fac avorturi.Oare mai au credinta?
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 44
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Joi 25 Apr 2013, 11:38 pm

Adela, sa stii ca apreciez mult faptul ca ai scris despre aceasta dilema a ta.
De cele mai multe ori nu se intampla asa si femeia fuge spre medic sa o "ajute".
Ca o paranteza: citeam zilele trecute pe blogul lui Amnro despre violenta asupra copiilor si incheia foarte frumos :
"-De ce ne batem copii?
- Pentru ca putem! "
Cred ca acelasi raspuns este valabil si in momentul in care o femei ia in calcul avortul ca fiind solutia salvatoare. O face pentru ca poate! si pentru ca poate sa gaseasca tot felul de scuze pentru acest genst. (acum ma gandesc cumar arata un subiest pe tema asta)

Te felicit si pentru sarcina si pot sa iti zic din proprie experienta ca este mult mai bine sa lasi lucrurile sa curga de la sine.

D-zeu stie de ce avem noi nevoie mai bine decat ne dam noi seama si un copil este darul suprem pe care il poate primi o femeie.
Primii doi se cresc mai greu ca la urmatorii lucrulie merg mai usor.
Adela, draga, sa te bucuri de sarcina asta si de copii de acasa si daca tu iei in calcul varta poate ar trebui sa te gandescti ca sunt femei care la 36 de ani se gandesc ca ar vrea sa fie mame. Tu esti o fericita ca mai ai doi. Eu sunt si mai fericita ca am trei si Aurishta e si mai fericita ca are 5. rock
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus la data de Joi 25 Apr 2013, 11:54 pm

Bunica mea materna a facut 16 copii atunci cand era foamete,cand bunicul era mai mult plecat la razboi si cand erau foarte greu de crescut copiii.Nu existau atatea(pampersi,premergatoare....etc) si a trait fericita pana la 85 de ani,inconjurata de o gramada de copii,nepoti si stranepoti.Bineinteles,pe atunci nu se stia de anticonceptionale sau avort(doar de babe wink ).
Dar a considerat ca daca Dumnezeu i-a dat,trebuie sa ii creasca si nu s-a dus pe la babe sa ii dea afara. De la stat a primit o medalie pe care o tinea in sertarul de la masina de cusut si o pensie mica de mama eroina.
Pot sa va spun ca am iubit-o ca si cum ea ar fi fost mama mea.Desi o vedeam doar 3 luni pe an in vacanta de varaEra atat de calda,calma si inteleapta.Niciodata nu tipa la noi ci,daca greseam cu ceva,doar ne privea,iar privirea ei ne facea sa ne ascundem ochii de rusine.
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 44
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 26 Apr 2013, 10:08 am

Ei hai sa vin si eu, in tabara cealalta. Twisted Evil Ca tot e post si Diada abia ma asteapta. wink
Cand anume in sarcina incepe sa bata pentru prima oara inima fatului?
Inima embrionica incepe sa bata la 22 de zile dupa conceptie, adica cam intr-a 5-a saptamana de sarcina.
Teoretic sarcina Adelei nu are inimioara, deci povestioarele cu talc, nu se aplica, inca. wink

Adela, eu nu zic nici da, nici nu, pentru ca nu e alegerea mea sa o fac. E alegerea ta, corpul tau, copilasul are celule din celulele tale, deci e alegerea ta si a sotului tau, de fapt. E induiosator ce au scris fetele, dar totusi, e mai complicat decat atat. De aia suntem peste 7 miliarde in 2013, desi acum nici 100 de ani era doar 2 miliarde... fuga Toti chinezii, indienii, africanii se relaxeaza daca apare o sarcina, chiar daca e a 7-a si nu-ti poti permite sa cresti decent nici doi. Sad
Asta a fost o paranteza, nu are legatura cu tine, ci cu cei care sustin ca viata trebuie aparata cu orice pret, chiar daca e la nivel de celula. Spre exemplu, in comunitatile strict religioase, nu se accepta nicio forma de contraceptie. Care e problema, o data pe an sa se foloseasca pilula de a doua zi, contraceptie de urgenta, dupa un act sexual in perioada feritla? Care e problema sa se foloseasca metode de bariera, cum ar fi prezervativele, daca celulele nici nu se intalnesc si oricum ovulele noastre mor daca sunt nefecundate si spermatozoizii lor mor oricum, ca sunt aruncati. Hai sa nu mai lasam religia, sa ne intunece gandirea logica, in 2013 primavara, de parca am fi in anul 1000.
Ok, s-a intamplat, sa revin. Voi stiti ce situatie materiala aveti, daca puteti asigura copiilor un viitor bun (sa fim seriosi, un fetus de cateva celule sufera daca e "ucis", dar un om mare, daca se lupta cu saracia, se ia de bautura, isi rateaza viata, e mai fericit?; nu doare sa-ti vezi copii ca sufera, pentru ca nu ai putut sa le asiguri studii si i-ai lasat sa se descurce cum pot?). In zilele noastre, fara un amarat de liceu si poate o postliceala, chiar o facultate, nu ajungi prea departe. E problema spatiului, intr-o garsoniera incap 3 persoane, cu parintii si un copil, dar inca un copil mai incape, spre exemplu? Ceilalti copii si-ar dori un fratior sau o surioara? Aveti la cine sa apelati daca e nevoie sa-i lasati pentru cateva ore sau o noapte?
Uneori e frumos, e poetic. Casa plina de copii, rasete vesele, satisfactii cand au realizari, mai apoi nepotii... are cine sa-ti deschida usa (cresc sansele, daca sunt mai multi, unul sa ramana pe langa parinti - un motiv foarte egoist, dupa parerea mea). Dar... somajul creste galopant, tarile dau faliment, sistemul de pensi nu cred ca va mai sta in picioare decat maxim cativa ani, in Romania, preturile si inflatia cresc, nimic material nu mai e sigur. Doamne fereste de o boala, de o problema grava, iti poti permite sa faci fata cheltuielilor curente si cresterii copiilor? Eu nu zic ca nu era greu in perioada razboiului, foamete, la 1500, cand circula febra bubonica. Dar atunci nu aveau alternative. Daca masculul in calduri zicea hai, femela ramanea cu burta la gura si il nastea pe unde apuca, indiferent de conditii, chit ca era primul sau al 10-lea. Acum avem alternative, totusi, ca de aia face stiinta progrese, sa traim decent, nu sa taiem buricul copilului, cu secera, pe camp. wink Avortul nu e o alternativa, doar daca mama alege asta, dar daca ea crede ca nu e in regula, fie cu varsta, sanatatea, puterea, nervii, banii, etc. atunci e alegerea ei sa sufere cateva zile, o luna, decat pana la sfarsitul vietii ei. Hai sa fim seriosi, ideea de sacrificiu pe altarul familiei, maternitatii si cresterii de copii, e un concept frumos poetic, ridicat in slavi de barbati, poate. Dar mai ieri citeam de depresii post-partum, de mamici carora le e greu cu unul, cu doi. Da, toata stima si respectul pentru mamicile de 3-5-7, 16. Unele sunt facute sa fie mame, le vine usor, le tin nervii, altele se arunca de la balcon, cum spunea cineva. Una e sa cresti unul-doi cu ajutor de la parinti, cu o bona angajata si menajera in casa, poate si alta e sa cresti 3 singura, cand e sotul plecat toata saptamana la munca si-l vezi cateva ore, ocazional.
diada:
si cand a ajuns inapoi acasa cel mic deja nu o mai recunostea de mama...
zid Tu ma omori pe mine... adica vrei sa zici ca cel mic nu o mai recunostea pentru ca a facut un avort? Poate pentru ca a avand doar cateva luni a resimtit ca pe un soc lipsa mamei de acasa, pentru cateva zile.
Era de preferat sa tina sarcina si sa moara si mama si bebelusul II la nastere, doar pentru ca s-a incapatanat sa ignore sfaturile medicului? Era de preferat sa lase un copil orfan? Un uter sectionat nu e pregatit pentru o noua sarcina atat de repede, tind sa cred ca medicul avea dreptate. wink Eventual trebuia sa ceara o a doua parere si daca se recomanda chiuretajul, sa-l accepte, pentru ca probabil i-a salvat viata. Eu tot timpul zic, e mai usor sa previ, decat sa tratezi. Daca folosea o metoda contraceptiva, nu se ajungea la situatia aia, in primul rand. wink Dar noi cu totii stim ca nu avem voie, biserica nu ne da voie, decat sa fim abstinenti si frustrati sau gestante anual... zid

p.s. si nu, nu am facut si sper sa nu fac avort vreodata. nu militez pentru avort sau alte forme de intrerupere de sarcina (decat pentru prevenirea responsabila a ei). dar sunt o feminista convinsa, deci sunt de acord ca femeia e libera sa faca ce-i spune propria constiinta, propria inima. o astfel de decizie o iei oricum greu, nu cred ca face cineva din asta un hobby.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 26 Apr 2013, 10:30 am

Admina a scris:... femeia e libera sa faca ce-i spune propria constiinta, propria inima. o astfel de decizie o iei oricum greu...
Este adevarat, este libera, insa constiinta, daca este sincera, se opune uciderii unui prunc care nu este cu nimic mai diferit decat ceilalti doi de acasa. Socoteala asta trebuie facuta inainte de conceptie, nu dupa. Fireste, femeile au dreptul si pot sa opreasca evolutia sarcinii (eu consider expresia un eufemism menit sa inlocuiasca termenul mai dur, cel de ucidere) Cu alte cuvinte, chiar daca decide sa o faca, macar sa fie constienta de gravitatea faptei . A-ti ucide pruncul este o libertate prost inteleasa, zic eu. Eu nu sunt genul care spune povesti cu talc, ci doar sustin asta: punand in balanta viata unui om , pe de-o parte, iar in cealalta parte orice calcule economce,, sociale, personale etc, consider ca viata are prioritate. Viata acelui copil este o realitate, nu o posibilitate. Alegerea este simpla: iti asumi nasterea, cresterea si educarea lui sau scapi de el.
Adela, cele scrise de mine nu au scopul de a te presa implicit sa iei decizia de a pastra copilul, ci doar de aprivi adevarul gol-golut, dezbracat de fraze frumoase,de argumente bine alcatuite. Trebuie sa privesti matur situatia si sa iei o decizie in deplina cunostinta de cauza. Este vorba de viata unui om si nu o oricaruia, a unui
X, ci a propriului tau copil. Sincer, eu cred ca tu percepi asta intr-o anumita masura, dovada stand faptul ca ai adus in discutie aceasta problema, atat de delicata!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 26 Apr 2013, 11:15 am

Respectiva mamica a stat internata in spital la Bucuresti pentru transfuzii de sange, cand s-a intors acasa cel mic deja se obisnuise cu mama ei, nici nu a mai bagat-o in seama, era o straina, copilul avea 7-8 luni atunci.

eu o tin pe-a mea si daca tot ai pomenit de biserica, pe mine m-a ajutat foarte mult sfatul preotului, si cum imi sta pe creier chestia asta cu avortul, mi-a zis sa-i spun Adelei ca poti sa ai si 10 copii si sa nu iti faca necazuri si poti sa ai unul sau 2 si sa te distruga cu problemele. Aici ai si exemplul meu (Admina stie).

Referitor la contraceptie, si noi o folosim, nici nu se pune problema sa nu, cred ca as face pe banda rade dar accepta si sotul asta. Prietena mea imi spune ca sotul ei nu accepta sa-si puna prezervativ, cea mai buna contraceptie pentru ea la momentul asta. Si? pentru asta sa moara ea? Vezi ca si el este egoist... Trompele nu si le leaga, steriletul este si el cu dus si intors, etc.... Nu vreau sa judec pe nimeni, este alegerea ei, fiecare isi duce crucea.

Degeaba suntem 2 frati si nu ne intelegem, tata si mama au muncit toata viata si nu se lasa nici acum (mama), fara concedii si plimbari si noi am fost crescuti la respect. eu nu am auzit de nici o familie cu multi copii sa nu ajunga bine. Copii se trag unul dupa altul.

edit: Aura a fost mai explicita. Multumesc.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 26 Apr 2013, 11:31 am

Eu sunt un copil dintr-o familie numeroasa. 8 copii!

Toate frustarile mele din copilarie sunt legate de neajunsurile financiare. Tata ne ducea la oras la scolile profesionale cu contract pentru ca NU avea bani sa ne tina la internate. Am fost norocoasa ca fratele meu mi-a platit internatul, apoi sora mea si am fost singura din familie care a terminat liceul.
Toti copii mergeau sambata acasa, eu mancam spanac si paine neagra dulceaga la gust in care mai era si cate o lacrima sarata.
Am tot respectul pentru parintii meu ca s-au straduit sa ne creasca, oare a cui o fi fost responsabilitatea??? Unde mananca unul, mananca si restul de 8. Daca nu stiti, abtineti-va.
Toti parintii raman singuri la un moment dat, aviz si noua care suntem parinti la randul nostru.
Si noi ne ajutam ca fratii si nu ne ajutam, niciunul din noi nu este foarte bine realizat financiar...deh, vremurile!
Cred in Dumnezeu si urmez cumva o religie, insa cea impusa o urasc din tot sufletul.

Pentru tine Adela tot respectul meu, dar personal cred ca trebuie ca tu si sotul tau sa luati o decizie, indiferent care este ea, e a voastra si nu trebuie sa fie influentata de comentariile noastre! Poate a lista cu asta da si asta nu te-ar ajuta sa iti pui ordine in ganduri!

Inca o data spun ca imi iubesc din suflet parintii, desi mama ramasa singura nu cere si nu vrea ajutor din partea noastra, toti sarim sa o ajutam. Cum putem, cum ne duce mintea. Cum putem rupe, pentru ca toti suntem casatoriti cu familii, greutati si...responsabilitati!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 26 Apr 2013, 1:04 pm

danniela a scris:Eu sunt un copil dintr-o familie numeroasa. 8 copii!

Toate frustarile mele din copilarie sunt legate de neajunsurile financiare. .....Daca nu stiti, abtineti-va.
Toti parintii raman singuri la un moment dat, aviz si noua care suntem parinti la randul nostru.
Si noi ne ajutam ca fratii si nu ne ajutam, niciunul din noi nu este foarte bine realizat financiar...deh, vremurile!
Cred in Dumnezeu si urmez cumva o religie, insa cea impusa o urasc din tot sufletul.

8 copii, felicitari! si care din frati ai fi vrut sa nu existe? poate toti? mama ta nu si-a luat responsabilitatea uciderii unui copil, este de apreciat. Si tatal tau este de apreciat, pentru ca si sotul are un cuvant de spus.

Eu nu ca mi-as dori sa ne ajutam ca fratii de ex, dar macar sa putem discuta despre ce facem cu mama, s-o ajutam, nu s-o jecmanim!
Eu una chiar nu-mi doresc copii langa mine dupa ce se fac mari, nu pentru asta-i cresc, sa se duca fiecare pe drumul lui, cum am plecat si eu de la parintii mei, sa-si faca familiile lor si sa se inteleaga fara sa ma bag eu, soacra :D ca o sa fiu soacra, de-aia de nu iubesc eu acum wink

dar nu inteleg de ce zici ca este impusa religia in cazul asta. Este clar, un copil care e pe drum sa se nasca si atat. Ce treaba are religia. Daca renunta la sarcina il omoara, nu e asa? si daca omoara unul de-acasa nu e tot copilul ei?

Imi spunea o prietena care a facut copilul in liceu, si l-a pastrat, desi avea 17 ani si fara sot: "ma intalneam cu lumea pe drum, copilul cat mine si ele ma intrebau, dar de ce nu ai renuntat draga la sarcina?" "pai hai ca-l omor acum nu-i acelasi lucru?"

Acum nu scriu sa o incurajez pe Adela, ci vreau sa va inteleg punctul vostru de vedere. Asta cu situatia financiara nu m-a convins deloc.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Vin 26 Apr 2013, 1:26 pm

Fetelor nu vreau sa va certati din cauza mea , fiecare are punctul ei de vedere . Am scris aici pentru ca simteam nevoia sa vorbesc cu cineva deoarece nu am pe nimeni aproape . Dupa Luiza am pierdut o sarcina la 4 luni ( s a oprit din evolutie si chiar in data de 21 mai ) am suferit foarte mult atunci si nu mi-am mai dorit copii pana am ramas gravida din nou cu Stefanut . Tot timpul ne am protejat si folosesc foitele astea chinezesti de 10 ani , dar acum nu stiu ce s a intamplat ... chiar nu mi dau seama . Cred ca v-am mai povestit ca atunci cand am ramas gravida cu luiza eram in anul 2 de facultate , actualul sot era si el mai tanar si nici nu a vrut sa auda de copii , asa ca m-a trimis sa scap de el , parintii nu stiau ( au aflat cand eram abia in luna a 6 si atunci m-au scos afara din casa ) . Am plecat la medic dar inainte de asta am trecut pe la biserica sa i multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a dat deoarece nici nu ma gandeam sa scap de minunea mica . poate va intrebati de ce ? inainte cu o zi de a merge la medic noaptea am avut un vis : eram cu sora mea cea mijlocie prin oras si dintr-o data a inceput sa ploua torential iar eu am inceput sa plang din senin ... dupa cateva minute a rasarit soarele iar printre raze a aparut chipul lui Dumnezea care a inceput sa rada si mi a spus ca totul va fi bine ,, m-am trezit plangand i-am spus visul mamei ( care nu banuia nimic atunci ) si ea a zis ca Dumnezeu m-a certat pentru vreo prostie facuta . Atunci mi-am dat seama ca oricum nu puteam sa fac acest lucru iar visul m-a convins si mai mult . Cu toate acestea in ziua respectiva dupa ce am plecat de la biserica inainte de a ajunge la cabinet afara era soare si cum am pasit pe trotuar in fata cabinetului a inceput o ploaie torentiala , parca intrasem in alta lume ... atunci mi=am dat seama ca si Dumnezeu plangea pentru ceea ce voiam eu sa fac . Florin a aflat ca am pastrat copilul cu o sapt. inainte sa nasc si a fost asa de bucuros de nu va spun . Pe Luiza am crescut-o mai mult singura deoarece soacra mea a venit din Italia cand ea avea 2 luni si s-a gandit ca la 40 ani e o bunica prea tanara si mi-a spus sa plec din apartamnet . El nu a avut nici un cuvant de spus atunci iar mai tarziu i-a parut rau . Abia cand a implinit Luiza 2 ani ne-am mutat inapoi si atunci fara voia ei , am pus o in fata faptului implinit cand a venit si nu a mai zis nimic . Va multumesc tuturor ca sunteti alaturi de mine indiferent de decizia pe care am sa o iau . pupi kiss
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN la data de Vin 26 Apr 2013, 2:27 pm

nu cred ca este o cearta, ci mai mult discutii, pro si contra avortului
eu una te felicit pentru alegerea pe care ai facut-o cu primul copil, si imi pare rau pentru a doua sarcina care ai pierdut-o, dar sunt sigura ca si acum te va intruma Dumnezeu sa faci ceea ce trebuie, iar ceea ce mie imi este clar: in cazul tau nu este vorba de protectie ci de un dar pentru familia voastra
Flowers Flowers Flowers
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 26 Apr 2013, 3:30 pm

Diada, cred ca nu m-ai inteles bine!
Eu nu am nici un drept sa imi aleg fratii sau parintii cum nimeni nu are in lumea asta. Era vorba de prevenit!! Tu crezi ca mama era fericita sa vada ca o felie de paine ajunge firmituri la fiecare din noi?? Insa nu cred ca stia de protectie, insa noi stim!
Nu am spus ca in cazul asta e impusa religia ci ca religia impune anumite lucruri fara sa puna in calcul absolut totul. Si asta urasc eu ca un reprezentant al religiei sa imi impuna anumite lucruri numai pentru ca ''asa e bine''.

Mai este vorba si de cum suntem educati! Daca asta mi-a dat Dumnezeu! Dumnezeu iti ofera, dar iti ofera si posibilitatea sa alegi. Cand mergi la magazin si cumperi sa zicem o pereche de pantaloni la cel mare. Cum alegi? Sa fie potrit pentru copil, o culoare placuta, purtabili si in cazul in care mai apare o pata, sa fie de durata lunga si daca se poate..cand raman mici la cel mare sa ii poarte cel mic. De ce gandesti asa??? Si nu cumperi 2 perechi de pantaloni sa zicem. Pai cu banii de pe una as putea sa cumpar altceva tot pentru copii mei. Alegi ce e mai bine pentru tine si bugetul tau ca toti sa fie fericiti. Buget care este...fiecare stie mai bine.
Nu e vorba despre partea financiara!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 26 Apr 2013, 3:36 pm

[quote="diada"]
danniela a scris:
dar nu inteleg de ce zici ca este impusa religia in cazul asta. Este clar, un copil care e pe drum sa se nasca si atat. Ce treaba are religia. Daca renunta la sarcina il omoara, nu e asa? si daca omoara unul de-acasa nu e tot copilul ei?
Da, chiar! Preventia este una, iar avortul alta!
Mie imi spunea o vecina ca stie ea de ce nu fac eu avorturi Shocked , cica nu mi se da voie de la religia mea zid Pai daca voiam sa fac avort, cine m-ar fi putut opri? Cine m-ar fi pazit indeajuns de bine ca sa nu fac? scratch Altcineva imi spunea: "Mare rasplata o sa primesti in cer fiindca nu iti omori copiii!" Shocked Pai pentru ce? Pentru ceva firesc, ceva ce este normal sa fac? In nici un caz!
Lucrurile aste nu ar trebui sa aiba legatura cu religia, ci cu normalitatea!(care, fie vorba intre noi, a capatat atatea fatete incat nici nu mai putem spune ce este normal si ce nu fara sa declansam un razboi) shot
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat