Ultimele subiecte
» Pirogravura
Vin 15 Dec 2017, 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vin 15 Dec 2017, 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 15 Dec 2017, 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mamici de mai multi copilasi

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de RamonaM la data de Mar 14 Iun 2011, 9:09 am

Si la mine e destul de greu, a inceput sa ma doara burta jos...trebuie sa merg la control. Rau nu-mi e, nu am nimic.
Si noi vrem baietei. Trebuie sa fie frumos in Maramures, pe acolo nu am ajuns inca.
E destul de greu..dar frumos, o sa creasca si am inteles ca de la 2 ani incolo e mai usor...ma rog usor in sensul ca nu trebuie sa le mai iau in brate atat de mult.
Te pup
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 35
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Mier 23 Mai 2012, 12:39 am

Diada, m-ai trimis aici ca sa ma sperii! Ioi, ce ma asteapta!!!
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 23 Mai 2012, 12:49 am

Adevarul este ca dupa aia mi-am dat seama, ca te sperii, dar stai sa vezi ca nu e tot hug o sa mai spunem din culise.

Ce este foarte important, sa vina si fetita sa va ia de la maternitate, mie nu mi-a scos nici o nasa copii din maternitate (spun nici una ca au diferite si tot aia mi-e pana la urma ca nu am reusit sa le dau o nasa cum mi-ar fi placut wink adica sa tina minte data lor de nastere si sfantul si sa le zica la multi ani), revenind, foarte important sa vina sa va ia de la maternitate, noi am filmat momentul si il mai aratam din cand in cand, a fost emotionant si acum mam emotioneaza. Avea momente cel mare cand imi zicea sa-l ducem de-acasa si eu ii zicea ca el l-a adus acasa acum il crestem! Acum, cand ma apuca nervii pe cel mic il intreb pe cel mare daca sa-l lasam pe strada si el zice: "nu mami, ca e micut, nu-l lasam!!! bine, el nici la cresa nu ma lasa sa-l duc ca e micut, sa mai tina el minte prin ce-a trecut? spitale, branule etc... Oricum, tot inainte, daca a venit inseamna ca trebuie sa rezistam sa-i crestem, altfel nu ne alegeau! sa ne traiasca rade

edit: si aveam noi o utilizatoare prietena, costina89 care astepta si al doilea copil, s-a nascut si acum surpriza, vine al treilea, oricum isi dorea 5, asa ca, te rog frumos, fruntea sus!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Sam 26 Mai 2012, 12:52 pm

E greu dar ffooooaarte frumos....
RamonaM
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de LORIMAR la data de Sam 26 Mai 2012, 6:46 pm

Offf si vai.....cand vad fetelor cu cata usurinta vorbiti si va faceti planuri pt al treilea copil si chiar pt al patrulea Shocked am impresia ca eu traiesc pe o alta planeta sau ca fete mai obraznice si incapatanate ca ale mele nu mai exista!!! zid Iris face 5 ani in iunie iar Emma implineste 3 ani in septembrie,deci e o diferenta de 2ani si 3 luni insa se intrec una pe alta la obraznicii....nu asculta de nimeni si nimic si imi vine zilnic sa o iau razna.....Nu vorbesc de greutatile legate de cresterea lor,cheltuielile pt ele ci de nebuniile pe care le fac zilnic,trebuie sa stau numai dupa ele pt ca la orice pas si mai ales daca o secunda am intors capul e imposibil sa nu faca o prostie!E adevarat ca se uita greul cu trecerea timpului iar noaptea cand dorm imi vine sa le mananc de dulci ce sunt dar sa ma gandesc la un al treilea bebelus e total exclus oricat de dragi imi sunt copiii!Tot ce-mi doresc e sa fie sanatoase si sa le pot creste bine in conditii normale. kiss
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 38
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinamihaela la data de Sam 26 Mai 2012, 9:09 pm

rdelia a scris:sanatos sa fie. Dar eu tot fata vreau. Voi face 4 probabil.

Asta mi-a adus aminte de discutia avuta cu socrii dupa ce s-a nascut al doilea baietel :P
Ii spuneau sotului ca ar fi cazul sa ne oprim, ca nu facem gradinita si el a replicat ca ar fi faina si o fetita ...
- Pai draga, la noi in familie ies numai baieti...ca nustiu ce ... chestie genetica...:P La care eu intepata :P i-am raspuns ca o sa incercam pana iese fata rade
Si uite, ca a fost sa fie si o fetita, pe laga grozavii mei baietei love
Sunt neastamparati baietii, dar si cand se joaca impreuna ca niste ingerasi...parca trec toate. Amandoi sunt topiti dupa cea mica, care face ce vrea din ei ;))

E greu...cu siguranta o sa fie si mai greu :P, dar deocamdata sunt niste minunatii de copii love , cea mai mare si mai grozava realizare a mea :D
cristinamihaela
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 159
Varsta : 42
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Dum 27 Mai 2012, 7:39 pm

Eu am trei fete si vreau si baieti....sper cel putin.
RamonaM
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinamihaela la data de Dum 27 Mai 2012, 7:48 pm

Nu a contat prea mult ce o sa fie, doar sanatatea lor si a mea m-a interesat...dar dupa 2 baietei simteam ca o fetita ar completa formatia... wink
La inca o sarcina nu mai fac fata, asta ultima a fost foarte grea pentru mine, pentru corpul si psihicul meu e de ajuns
cristinamihaela
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 159
Varsta : 42
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta la data de Lun 16 Iul 2012, 5:22 pm

Vai de mine Tina ce vehementa ai fost.... Shocked
Nu am dat cu barda,mi-am exprimat punctul de vedere personal,mi-am cerut scuze daca am ranit pe cineva si am vorbit oarecum in cunostinta de cauza desi EU m-am format pe generatia fiicei mele si nu am adus-o pe ea la gindirea generatiei anilor in care am crescut eu si suntem foarte fericite una cu alta si cu toti prietenii ei .

Mi-ai dat exemple de mame care au facut copii la virste mai inaintate si sunt fericite dar copiii aceia au fost intrebati cit de fericiti au fost ei cu parinti facuti la o virsta inaintata ?Si hai sa nu vorbim de personalitati din nici un domeniu fiindca ei si la 70 de ani daca fac copii sunt ai lui Meril sau Mel sau ai cui vrei tu si se simt bine fiindca sunt ai lor.

Inca ceva fiindca gresit ai gindit fata de ce am scris eu.
Nu e vorba de moartea care vine numai la o anumita virsta (ma si amuz ca scriu asa ceva) ci de mentalitatea parintilor de o anumita virsta care nu se pliaza pe cea a generatiei din care face parte copilul respectiv.Nu imi da exemplu SUA....acolo...hm e ceva complet diferit.Da-mi un exemplu pe Tanti Frosa care face copil la 51 de ani si trebuie sa il creasca in sec.21 in satul Cuca Macaii.
O avea rabdare o mama la 40 de ani cu copilasul ei ca doar e mama dar cind acel copil va avea 10 ani se mai poate plimba cu el cu bicicleta asa cum face una de 30????(aoleu ce banal exemplu dar relevant)
Si da...copilul este MUSAI sa fie secondat pe drumul catre maturizare.

GATA.Tac mucles.
Inca odata mentionez.Este numai si numai parerea mea personala.

Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 66
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 16 Iul 2012, 8:01 pm

Gabiuta a scris:
O avea rabdare o mama la 40 de ani cu copilasul ei ca doar e mama dar cind acel copil va avea 10 ani se mai poate plimba cu el cu bicicleta asa cum face una de 30????(aoleu ce banal exemplu dar relevant)
rade rade Eu da!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de stejara la data de Lun 16 Iul 2012, 8:01 pm

Nu vreau sa ranesc nici eu pe nimeni, dar a avea un copil implica asa cum stim toate, multa, multa responsabilitate, si mai ales, la o anume varsta trebuie sa ne gandim: suntem suficient de sanatoase,rezistente fizic incat sa mai purcedem la frumosul, dar anevoiosul drum al cresterii unui copil?Dupa 40 de ani e de asteptat si cezariana, care implica anume riscuri, stiu din experienta mea, si aveam 22 cand am facut-o,e imposibil sa spui ca da, esti perfect sanatoasa dupa asa ceva la o etate de 44 - 45 de ani, sau mai mult,,nu vreau sa descurajez pe nimeni, mai exista ricul ca bebele sa aiba probleme de sanatate, vezi sindromul Down si altele..
Sa zicem ca finaciar si afectiv suntem in staresi la 100 dar,,,, cu sanatatea ce ne facem?
Spun si eu ce gandesc asa ca cantariti ceea ce vreti. voi reveni
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 47
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta la data de Lun 16 Iul 2012, 8:19 pm

Aurishto...bravo-bravisimo; la 44 esti tinerica draguto.

Ultima editare efectuata de catre Gabiuta in Mar 17 Iul 2012, 12:19 am, editata de 1 ori (Motiv : reformulare)
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 66
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de tadok la data de Lun 16 Iul 2012, 9:24 pm

fetelor sufleteste si fizic sint mult mai sanatoasa decit multe alte tinere , rabdare este , bani de crescut este si daca nu o sa pot fugii dupa el o sa merg mai repede , si unde este vointa este de toate , mentalitatea mai trebuie sa va o schimbati putin . in biblie scrie ca rahel a nascut la 90 de ani, nu o sa fiu a doua , dar credeti-ma stiu ce fac
tadok
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 57
Localizare : israel
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 16 Iul 2012, 9:58 pm

Tadok, imi place ca esti optimista! Si eu consider ca nu trebuie sa ne dupa prejudecati, fiecare decide pentru el insusi in raport cu situatia specifica. Eu am cinci copii si multi se uita lung dupa mine, dezaprobator, dar si eu ma uit tot asa dupa cei care cresc cinci caini,de pilda rade rade Fireste ca sunt niste limite statistice, ca sa zic asa, dar sunt si nenumarate exceptii. Cineva pomenea de riscul sindromului Down si nu neg ca el exista, dar, cel putin in dreptul meu, toate cazurile pe care le cunosc provin din mame tinere. Sincer, eu nu as forta limitele naturii, cum a facut d-na Iliescu, dar asta n-o pot aplica decat la mine .
In final, apreciez oamenii care au curaj, chiar daca acesta tinde spre nesabuinta in opinia unora, daca isi asuma total raspunderea propriilor alegeri!

Ultima editare efectuata de catre aurishta in Mar 17 Iul 2012, 9:05 am, editata de 1 ori
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 16 Iul 2012, 10:20 pm

Fiecare fetita vine pe lume cu un numar limitat de ovule.De la pubertate ele se elimina sau sunt fecundate.Cele mai "tari din parcare"se elimina in primii ani ai maturitatii sexuale.De-aici si ideea sa faci copii la tinerete.Dar asta nu inseamana ca nu se poate si mai tarziu sa ai un copil perfect sanatos din toate punctele de vedere.Eu sunt adepta teoriei -copiii isi aleg parintii.Daca el(copilul)vrea o mama de 50 de ani inseamna ca are un scop.

Aurishta si eu m-as uita dupa tine, dar in semn de admiratie.Pentru mine esti un exemplu de rabdare si daruire!As mai vrea si eu copii si ma simt egoista cand invoc diverse motive.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de stejara la data de Mar 17 Iul 2012, 9:04 pm

Tadok, ma bucur sa stii!Chiar te felicit, atata doar ca expuneam cateva din probleme, stii, si eu daca as fi putut as mai fi facut unul, dar asta e, dupa trei sarcini pierdute, mi s-a interzis sa mai incerc, ultima am pierdut-o in trei luni si trei saptamani, am crezut ca nu imi mai revin,mi-am adunat insa curajul, gandindu-ma la baiatul meu, ca trebuie sa ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu pentru el!
Daca mama se simte bine de ce sa nu dea nastere unui prunc?Dar daca stie ca are probleme, e mai bine sa se infraneze, asta e parerea mea!
Iti urez sanatate Tadok, si un bebe sanatos, frumos si istet!

stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 47
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de tadok la data de Mar 17 Iul 2012, 9:15 pm

sint in tratament la unul dintre cei mai buni doctori din tara , prof. mesiah , tina sigur ai auzit de el , care e foarte sincer si un profesionist ,personal verifica toate analizele.., am intilnit la el cupluri chiar si din ro , sau sua, deci sint pe maini bune tehnic , in rest cel de sus hotaraste , noi sintem doar uneltele lui , oricum va avea un tata deosebit si o mama cu experienta, aurisha aici nimeni nu se uita la fam. cu multi copii, noi spunem fiecare copil norocul lui,
tadok
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 65
Localizare : israel
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de tinap la data de Mar 17 Iul 2012, 10:46 pm

Asa e Tadok,aici toate familiile au multi copii,cel putin 4,si mamele majoritatea stau acasa.Cind am venit aici,nici nu vroiam sa-mi imaginez sa fac mai mult de 2 copii,rideam de femeile de aici.....mi-e rusine de mine,dar vorbeam si gindeam dispretuitor la adresa lor...Dar....dupa citiva ani,mi-am schimbat mentalitatea,vazind ce frumos si armonios cresc copii cind au frati in jurul lor.Pe primul l-am cocolosit,fiind singurul timp de 8 ani..Apoi,ceilalti 3 au venit cam unu dupa altul.Mi-a fost greu,dar am vrut sa-i cocolosesc si pe ei,dar n-am mai putut!!!Nu faceam fata!Si ce crede-ti ca s-a intimplat?Ceva frumos si minunat:au devenit independenti de la virste mici,responsabili de jucarii,camera lor...etc...Urmarile se simt pina astazi,cel mare e parca neajutorat,oricine il duce de nas,e asa naiv...la el toata lumea e buna..
Ceilalti 3,sint foarte isteti(in sensul bun al cuvintului),au invatat singuri,fara meditatori(ca cel mare)si cu rezultate foarte bune.Cel mare chiar si acum,crede ca i se cuvine totul,daca asa l-am invatat? zid Ceilalti,cu chiu cu vai,cu multe insistente reusesc sa primeasca ceva bani de buzunar de la mine.Imi zic:"nu mama,cum sa iau eu bani de la tine??"Citeodata ii ascund prin geanta,sa-i gaseasca mai tirziu.Odata fata cea mica,mi-a pus ea pe ascus o suma de bani,din ce strinsese ea.I-am gasit mai tirziu,si-am plins.Cel mare....ah...ah....mai bine tac...desi el a fost sufletul si viata mea...Concluzia?Eu sint de vina!Fetelor,nu va rasfatati copii,ca e dezastru,puneti-i la munca de mici,dati-le responsabilitati,sa vedeti ce oameni capabili si respectosi vor fi.Societatea in care traiesc eu,asa isi cresc copii,si eu ii admir pentru asta,caci vad rezultatele in comportamentul copiilor lor.

Da,si dupa mine se uita lumea cind veneam in Romania si ma vedea cu 4 copii,ma compatimeau... rade iar mie imi venea sa rid..."vai de ea saraca..aoleo! 4 copii!!!..."
Ah...asa rideam si eu mai inainte....asa ca intelegeam,nu ma deranja.
Tadok,iti dores din inima un baby frumos si sanatos si sa ma chemi la party!
O sa-i crosetez ceva frumos! rade
kiss
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 17 Iul 2012, 11:28 pm

Ma iertati ca ma bag din nou in vorba. Da' ce legatura au toate astea cu gandirea pozitiva? Din cate stiu, moderatorii au la dispozitie un instrument minune numit split.
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de gattino la data de Mier 18 Iul 2012, 3:15 pm

draga EMA , eu am ramas insarcinata pur si simplu fara medicina ......am 34 de ani ,insa aveam probleme hormonale ca nici medicul nu credea cind iam spus ca sunt insarcinata , consider un mic miracol ce sa intimplat ,mai ales ca in afara de probleme foloseam si doua metode anticonceptionale pt a nu avea surprize ......insa mititica m-a ales si ....acum ma vrea nu mai dezvolt are deja un anisor si e cam suparata din cauza la maselute ,vreau doar sa iti spun ca va veni cind te astepti mai putin si credema ca in privinta copiilor miracole sunt.....ANNA MARIA (fetita mea) e dovada vie bibe
gattino
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 40
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 19 Iul 2012, 1:23 am

Eu pana sa am copii mei nu am iubit copii, nu ma interesau, imi erau indiferenti, nu am crezut vreodata ca eu o sa fac copii!!!

Dupa ce au venit copii, sunt foarte sensibila cand vine vorba de ei, poate prea sensibila...

Intaplarea de azi: ma duc la banca sa rezolv o problema, aglomerat rau, nu ma asteptam, de obicei era liber, dar probabil perioada concediilor... o fetita sta la o masa de asteptare si scrie ceva pe o brosura din banca. De la coada se aude o batrana care o striga iritata: Maria, ce faci acolo, vin-o incoace, vrei sa faci pe interesanta? ca te traznesc de nu te vezi!!! fetita sa duce la ea speriata si rusinata (6,6 ani) langa batrana se mai afla o fetita mai mica (surioara ei 2,6 ani) si ea foarte cuminte, abia ridica ochii de jos.
Eu deja eram in spume.... credeam ca e bona, nu ma asteptam ca o bunica sa urle asa la un copil foarte cuminte. Am chemat copila sa stam de vorba, am gasit 2 scaune libere, m-a emotionat profund, pana la lacrimi, pe langa ele 2 mai aveau un frate de 15 ani, mi-a spus ca isi iubeste foartemult surioara si ca mamaie asa se poarta cu ele mereu. I-am zis si eu ca mami nu are cum sa se descurce cu 3 copii fara serviciu si este nevoita sa-i lase cu mamaie care nu mai are rabdare. Peste 10 min am vorbit cu ea, m-a emotionat, copil la 6,6 ani, vorbeam cu ea ca si cu un om mare! si mamaie, om mare, dar nu aveai ce discuta!
Din cand in cand mamaie se uita curioasa sa nu cumva sa plec cu copila wink cand sa plece, ele au terminat mai repede decat mine, fetita mi-a spus ca mama ei face prajituri sa-i intretina.

Atunci m-am gandit, poate asa trebuie sa fie, asta este sansa mea sa stau acasa sa-mi cresc copii, sa le dau dragostea de care au nevoie. Asta este alta poveste pe care o s-o dezvolt mai tarziu, sa-mi treaca, si poate imi trece de tot rade

Si bomboana de pe tort: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], 2 articola care m-au facut sa plang in hohote, este vorba despre site-ul lui amnro meseriadeparinte.ro, merita rasfoit, scrie fantastic! Cel putin in primul articol, mi-am dat seama citindu-l cat de mult cer si eu de la copii mei... maine o sa fiu o mama mai buna! Doamne ajuta!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 19 Iul 2012, 9:03 am

Intr-adevar, asta este una dintre cele mai frecvente erori de comportament a parintilor:"ma asteptam la prea multe de la copilaria ta. Te masuram cu rigla anilor mei. "(am citat din "scrisoarea unui tata...") Eu insumi am facut aceasta greseala, mai ales in primii ani ai fiului meu celui mare. Am sesizat-o destul de repede si ma straduiesc de atunci sa evaluez obiectiv actiunile copiilor mei. Nu este usor, necesita timp si atentie. Si spun si eu ca si tine, Diada, "asta este sansa mea, sa stau acasa sa-mi cresc copii, sa le dau dragostea de care au nevoie."
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 19 Iul 2012, 11:05 am

tinap a scris:Asa e Tadok,aici toate familiile au multi copii,cel putin 4,si mamele majoritatea stau acasa.Cind am venit aici,nici nu vroiam sa-mi imaginez sa fac mai mult de 2 copii,rideam de femeile de aici.....mi-e rusine de mine,dar vorbeam si gindeam dispretuitor la adresa lor...Dar....dupa citiva ani,mi-am schimbat mentalitatea,vazind ce frumos si armonios cresc copii cind au frati in jurul lor.Pe primul l-am cocolosit,fiind singurul timp de 8 ani..Apoi,ceilalti 3 au venit cam unu dupa altul.Mi-a fost greu,dar am vrut sa-i cocolosesc si pe ei,dar n-am mai putut!!!Nu faceam fata!Si ce crede-ti ca s-a intimplat?Ceva frumos si minunat:au devenit independenti de la virste mici,responsabili de jucarii,camera lor...etc...Urmarile se simt pina astazi,cel mare e parca neajutorat,oricine il duce de nas,e asa naiv...la el toata lumea e buna..
Ceilalti 3,sint foarte isteti(in sensul bun al cuvintului),au invatat singuri,fara meditatori(ca cel mare)si cu rezultate foarte bune.Cel mare chiar si acum,crede ca i se cuvine totul,daca asa l-am invatat? zid Ceilalti,cu chiu cu vai,cu multe insistente reusesc sa primeasca ceva bani de buzunar de la mine.Imi zic:"nu mama,cum sa iau eu bani de la tine??"Citeodata ii ascund prin geanta,sa-i gaseasca mai tirziu.Odata fata cea mica,mi-a pus ea pe ascus o suma de bani,din ce strinsese ea.I-am gasit mai tirziu,si-am plins.Cel mare....ah...ah....mai bine tac...desi el a fost sufletul si viata mea...Concluzia?Eu sint de vina!Fetelor,nu va rasfatati copii,ca e dezastru,puneti-i la munca de mici,dati-le responsabilitati,sa vedeti ce oameni capabili si respectosi vor fi.Societatea in care traiesc eu,asa isi cresc copii,si eu ii admir pentru asta,caci vad rezultatele in comportamentul copiilor lor.

Da,si dupa mine se uita lumea cind veneam in Romania si ma vedea cu 4 copii,ma compatimeau... rade iar mie imi venea sa rid..."vai de ea saraca..aoleo! 4 copii!!!..."
Ah...asa rideam si eu mai inainte....asa ca intelegeam,nu ma deranja.
kiss
Tina, hug respectele mele pentru mentalitatea ta, pentru curaj si priceperea de a-ti creste bine copii. Am intarit o fraza din ceea ce-ai scris tu, pentru ca este atat de adevarata. Multi, mult prea multi parinti fac acest pas, isi rasfata copii si si-i ridica pe un piedestal, ii venereaza si se roaga de ei sa faca una sau alta. Nu au pic de autoritate in fata lor, cu vorba si apoi ajung sa-i pedepseasca fizic pentru incapacitatea lor (a parintilor), de a-i educa mai bine. De aia se pica la bac, in marea majoritate, de aia nu exista respect si bun simt in randul adolescentilor si se golaneste de la varsta fragede. Copilului nu i se zice NU! Are voie sa faca orice, oricand, oriunde si parintii sunt niste marionete in mainile lor.
Am vazut diferenta dintre copii bine crescuti si prost crescuti si am vazut si copii amarati (cu mama izgonita de acasa) care au vazut prea multe in viata lor. Toti au nevoie de iubire, dar multi parinti confunda iubirea cu rasfatul, crezind ca sunt parinti mai buni, daca ii tin in puf pe cei mici (indiferent de situatia materiala, atentie).
Tina are dreptate, mai multi cresc mai frumos si in toate familiile de 2 copii, pe care le stiu, cel mare e cel mai rasfatat, cel mai alintat, care face orice din parinti. Cel de-al doilea e de decor, traieste in umbra celuilalt si sigur nu e bine, sigur simte.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 19 Iul 2012, 11:23 am

Eu as vrea sa-mi pun copiii la munca, cred ca este indispensabil acest lucru in educatia lor, dar in conditiile orasului nu prea gasesc ceva cu continuitate, mai cu seama pentru baieti. Fiecare are indatoriri casnice precise, Simona deja este ucenica la croitorie wink , si ea si Patricia au mare drag de gatit dar...cu baietii ce sa fac? Mai ales cu cel mare, la 18 ani are energie cat o turbina, nu este indeajuns pentru el sa duca gunoiul, sa-si ordoneze camera... Mai merge cu sotul meu la munca, dar nu are continuitate. A incercat sa-si gaseasca ceva sezonier, dar fara succes....Ma simt neputincioasa in fata acestei provocari fiindca alternativa este pierdutul-verii cu alti tineri in aceeasi situatie.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 19 Iul 2012, 12:21 pm

Am vazut ca poate fi promoter (impartitul pliantelor in magazinele mari, etc.) din cand in cand. Pe vremea mea, in facultate, mergeam cu o colega in public, la diverse emisiuni, pentru niste sume mici, dar se adunau. Plus ca depinde de specializarea lui, in facultate poate lucra part time. Poate voluntariat la diverse actiuni (Cruce Rosie, actiuni umanitare sau de mediu, adaposturi de animale, depinde ce-i place si ce-l atrage). Un sport, de ce nu.
Imi dau cu parerea, iti dai seama. wink E bine daca ai copil cuminte, sa-l lasi sa se si odihneasca, dupa scoala. Important e sa nu aiba anturaj rau, care sa-l indemne la prostii.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos