Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:46 am Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mier 09 Aug 2017, 3:33 pm Scris de vlad_mom

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Joi 27 Iul 2017, 9:25 am Scris de vlad_mom

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Produsele cosmetice impotriva acneei si a cosurilor

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Produsele cosmetice impotriva acneei si a cosurilor

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 09 Feb 2011, 10:24 pm

Zinneryt da dependenta si dupa ce incetati sa-l folositi, o perioada, va umpleti de cosuri si nu cedeaza decat la... surpriza, doar Zinneryt zid Am patit-o si dupa aia am cautat pe net. Se intampla des.
Amnro, folosesti ulei pe toata fata? Am luat dintr-o sursa ce mi-a inspirat incredere, dar miroase parca a benzina si ustura rau, daca e pielea lezata. Sad Ne-am dat pe maini, eu si copila si a trebuit sa o trimit sa se spele, sa-i treaca. Pe fata nu am incercat, cica e bun pentru acnee.
Am gasit ca ajuta si Lemnul de santal; miroase frumos de tot, in plus.

Am zis ca revin, dupa vreo 3 luni de homeopate (doar 2 tincturi/ zi, 4ml in total) sunt foarte ok, e pe duca acneea. Rar apar si trec mult mai repede. Sper sa-mi dispara si semnele, in timp. Amnro, mii de multumiri, d-na dr Padureanu a "nimerit-o" din prima. love
Eu cred ca merita incercat, indiferent de varsta la care aveti aceasta problema. Tratamentul nu e scump, consultatia este ok, la luna sau la 3 luni, dar rezultatele se vad. Si e natural 100%, nu va chimizati cu anticonceptionale, antibiotice, etc. Si nici nu depindeti de produse aspre cu pielea, care usuca excesiv. Eu folosesc gel de curatare seara si dimineata, demachiant anticomedogenic(rar) si fond de ten tot dermato-cosmetic. Dar... nu mai folosesc nici un produs pentru acnee. Am luat o crema hidratanta, pentru piele agresata de cosmetice anti-acneice (sper ca s-a inteles ceva) si nu o folosesc. bounce Acum ca scriu realitatea, nici mie nu-mi vine sa cred...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Dum 13 Feb 2011, 9:08 am

Admina ai dreptate cu dependenta...Folosesc numai de o saptamana si ceva Zinneryt si nu m-am dat intr-o zi.A doua zi aveam fata mai groaznica decat inainte sa il folosesc din cauza cosurilor aparute peste noapte...in plus deasupra sprancenelor a inceput sa mi se ia pielea cu toate ca folosesc crema hidratanta.
Problema aceasta mi-a aparut doar dupa ce am nascut...Pana sa nasc nu am avut vreodata probleme cu acneea.
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Mier 16 Mar 2011, 9:28 am

La capitolul acesta... teoretic am facut o prostie, practic rezultatele sunt foarte bune. Ajunsesem la stadiul in care aveam in continuu cosuri si nu le mai dadeam de cap indiferent cat de bine ma curatam. Dr mi-a zis ca n-am nimic, ca e vorba de curatatul fetei dimineata si seara. Eram si intr-un cerc vicios... pentru ca aveam fata praf imi dadeam cu fond de ten ca sa pot iesi pe strada si sa merg la birou, dar porii se incarcau din ce in ce mai mult. Am avut o saptaman de concediul in care nu m-am dat cu nimic in afara de creme si fata s-a curatat, doar ca m-a mancat in ... si m-am dus la un tratament facial unde mi-a strans toata fata sa scoata tot ce era de scos si de atunci n-am mai reusit sa le calmez cu nimic. Cu sau fara machiaj tot rau era. In disperare de cauza, am desfacut o amoxicilina, am amestecat-o cu crema hidradanta si mi-am dat pe fata. De 2 ori am facut asta (acum vreo 3 luni) si acum am fata foarte curata si pielea sanatoasa si nu ma mai aplic nici un fond de ten zi de zi. Folosesc in continuare creme antiacneice de zi si de noapte si una hidratanta. Eu nu zic sa faceti ce am facut eu, ci sa intrebati dr daca ceva pe baza de antibiotic ajuta.
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 23 Mar 2011, 11:06 pm

Clodi, cred ca e exact cum ai zis tu, e cerc vicios, dar nu cred ca avea de-a face fondul de ten. Cercul vicios e cu produsele anti-acnee care usuca prea tare si pielea tinde sa produca mai mult sebum, orcium, dupa ele.
Si mai cred ca fondul de ten e aliatul nostru, mai ales daca traim in orase mari. Cine nu a simtit fizic praful de capitala,asteptand un autobuz, mergand pe o strada, deschizand geamul. E praf ca in desert, sculat de masinile astea care nu mai trag pe dreapta. Sunt noxe de la masini, praf de constructii, etc. si toate in plamanii si pe pielea noastra. Eu sunt alergica pe piele, la... Bucuresti. Cand merg cu cortul, sau la curte, nu am probleme, nu ma irit. Aici, daca ies fara fond de ten, e jale. Deci imi dau cu un fond de ten, amestecat cu crema hidratanta, ambele cat de bune imi pot permite. Eu zic ca sunt mai controlate produsele dermato, decat praful si noxele ce umbla libere. Se vede pe masini, dupa o ploaie, raman dare de praf, cred ca si ploaia aduce noroi in ea... zid

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Joi 24 Mar 2011, 7:20 am

pe mine nu m-a interesat niciodata toata tevatura despre cosuri. acum am inceput sa citesc pentru fiica mea. pe cand am reusit sa obtin informatii despre creme, geluri de curatare iau disparut cosurile si am cumparat doar un sapun antibacterian de la farmacia naturista si un gel cu busuioc tot de acolo. produse romanesti si la preturi mai mult decat acceptabile.

cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 47
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Joi 29 Sept 2011, 6:17 am

O sa va spun acum un lucru pe care l-am aflat eu de curand si pe care l-am probat si stiu sigur ca este adevarat. Nu in toate cazurile in care apare acneea se poate aplica dar in cele mai multe da. Acneea apare de foarte multe ori datorita secretiei mari de sebum. Sebumul nu se elimina si porii se inflameaza, apar punctele albe si punctele negre si uneori se si infecteaza si apare roseata in jurul "cosului" . Secretia de sebum este in stransa legatura cu testosteronul nostru. Da, si femeile au testosteron. Ca sa nu mai ai acnee trebuie sa iti cobori niv. de testosteron, dar nu prea mult ca ai parte de alte surprize. Saw Palmetto sunt niste pastilute pe baza 100% naturala de fruct de palmier(un anumit tip de palmier) si care s-a dovedit a cobora niv. de testosteron. Personal am facut o cura cu saw palmetto si mi s-a curatat fata extraordinar de mult, nu mai era uleioasa, nu mai aveam puncte albe...a fost CEA MAI BUNA SOLUTIE pentru tratarea acneei pe care am incercat-o vreodata.
Stiu ca nu e usor de procurat dar merita pentru ca rez. sunt extraordinare. Principiul sta in coborarea nivelului de testosteron, coboraraea secretiei glandelor seboreice si prin urmare curatirea fetei. Nu stiu cum se preteaza la tenurile uscate cu acnee . Acolo as incerca o cuta de 1 luna de doxiciclina 2/zi apoi inceput Palmetto.
Exceptand 1 zi intarziere la CM absolut nici o alta schimbare nu am observat. Ma bucur ca v-am putut impartasi si voua secretul si sper sa va ajute.
kiss
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 29 Sept 2011, 10:47 am

Este scump Palmetto asta?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de claudia_mami la data de Joi 29 Sept 2011, 10:55 am

da spunene de unde lai achizitionat si cat e cutia -poate mai dam si la alte fete informatii utile .pup
claudia_mami
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 43
Localizare : iasi
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Joi 29 Sept 2011, 11:38 pm

Cu cea mai mare placere fetelor. Aici in unde locuiesc se gaseste la toate farmaciile si nu e cu reteta. Uite aici si pentru voi se poate procura din Romania:

dar cred ca mai repede si mai ieftin ati iesi de pe ebay:

incercati sa luati pur saw palmetto fara alte ingrediente.

Cel mai ieftin cred ca ati iesi de aici:

Personal stiu sigur persoane din Romania care cumpara de pe amazon dar trebuie sa scrieti un mail daca fac delivery in Romania si cat costa. Taxe vamale nu veti plati pt ca este sub 45Euro.

Succes!! si nu va speriati ca spune de prostata...etc etc. Da este ff folositor si barbatilor, s-a dovedit ca previne caderea parului, si are efecte benefice asupra prostatei. Se pare ca totul este pe baza hormonala si...de acolo ni se trag baiurile si noua la femei dar si lor.
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 30 Sept 2011, 11:40 am

Multumesc Merci
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 20 Oct 2011, 12:22 pm

Am avut ( şi într-o mică proporţie încă mai am) probleme cu acneea.
Am fost la dermato acum trei ani şi bineînteles că am plecat de acolo cu reţetă de skinoren şi zineryt. Evident nu mi-a fost de folos, în continuare apăreau pe faţă şi pe spate cele mai multe.
Am încetat să le folosesc şi am continuat cu vichy, avene dar cu mici rezultate doar.
Am trecut pe Roche Posay atât cu gelul de curătare cât si cu crema pentru ten cu probleme.
Sunt bune, deşi mai apare câte un coş mic înainte de ciclu, dar doar atât iar faţa s-a mai lumitat, e mai curată, insă pe spate nu m-am dat spălat frecvent cu gelul pentru faţă şi se vede diferenta.
Permanent aveam exces de sebum. În concediu am zis să îi fac o vizită doctoriţei de familie care e o naturistă convinsă. I-am povestit problema şi mi-a recomandat un produs ayurvedic cu neem. Săpunul ăsta:
De sâmbătă am început să-l folosesc şi deja văd diferenţele. Mă spăl zilnic cu el pe tot corpul şi parcă e altfel pielea mea, fără excesul de sebum pe care îl aveam înainte. Nu îmi mai simt spatele inflamat, altele nu au mai apărut şi multe sunt uscate deja . Sper să scap de tot de acnee. bounce

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 20 Oct 2011, 12:39 pm

Am avut si eu sapanul asta in concediu, cred ca l-am luat ca e antibacterian si am avut nevoie, ca am umblat mult. Uite ca nu mai tin minte sa fi fost altfel pielea, dar o sa-mi mai iau. Eu sunt dependenta de tincturile mele, cum nu iau o perioada, pentru ca uit sau nu mai am, cum imi apar. Si nu multe, dar care dispar greu, cred ca se numesc comedoane. zid Cand iau tincturile regulat, imi apar rar de tot si trec repede de tot. Smile

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli la data de Joi 20 Oct 2011, 2:49 pm

in unele megazine gaseşti si himalaya unguent, este ieftin şi f.b pt diferite probleme dermatologice.
am cumpărat şi pasta lor de dinţi dar n-am fost mulţumita
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 20 Oct 2011, 3:19 pm

Eu nu am avut probleme niciodata cu acneea, mi-au mai aparut cosi pe nas sau frunte dar au trecut repede de la sine.
Unguentul de la Himalaya de care vorbeste Despina o fi acelasi cu cel care e bej?...Luase sora mea si i-a mers foarte bine cu el, isi dadea la rani, zgarieturi, etc si ii tecea fff repede rana respectiva.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ClaudiaM la data de Vin 01 Iun 2012, 10:41 pm

Salut. Si eu am probleme cu acneea. De un an si jumatate tot incerc sa scap de ea si nu prea merge. Am mers la un dermatolog, care mi-a dat un tratament cu antibiotice (Azitrox, Doxiciclina), creme si solutii cu gramada( Zinneryt, Eryfluid, Brevoxyl, Isotrexyn, Fucidin). Dupa un tratament care a durat aproape un an, imi cam trecusera. Imi mai apareau cate unul doua dar era bine. Dupa ce am terminat tratamentul, au inceput din nou sa-mi apara. Am mers acum cateva luni la o alta doamna doctor dermatolog, careia i-am spus ca nu mai doresc sa iau antibiotice. Mi-a prescris o singura crema cu antibiotic. Crema le tine cat de cat sub control, dar tot imi mai apar, in unele perioade chiar multe.
Admina, mi-ai putea spune ce tincturi iei? Sau ar fi mai bine sa merg la un medic homeopat sa vad ce-mi recomanda? Cam cat de mult costa un consult? Iti multumesc mult!
ClaudiaM
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 24
Localizare : Gorj
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 02 Iun 2012, 11:25 am

Claudia, antibioticele sunt o otrava, sunt un medicament foarte puternic, te rog gandeste-te bine, ca iti strici sanatatea (ficatul, imunitatea - flora intestinala, se inmulteste candidoza, etc.). Am tras mult cu acneea, la varsta ta luam anticonceptionale si am citit mult pana sa inteleg ca nici ele nu sunt sanatoase, fac bine la ovare si rau la sani (in cel mai rau caz, cancer), circulatie periferica (risc de chiaguri de sange, care pot ajunge la creier, in cazuri extreme). Nu vreau sa te sperii si nici nu am nimic de castigat, pentru ca nu sunt medic (da, dragutii de ei, castiga comisioane daca recomanda un anumit medicament, de la un anumit producator wink ).
Momentan iau tincturi gemoderivate de: Zmeur (dimineata 2ml) si seara Amenti de salcie (2ml). Precizez ca acest tratament e dat dupa un profil homeopatic (iti pot spune sigur ca amentii de salcie scad si fertilitatea, desi nu sunt metoda anticonceptionala), deci s-ar putea sa ti se potriveasca mai bine altceva. Macar citeste-le prospectele pe internet, vezi daca ti se potrivesc si incearca. Un consult era 70lei/ 30minute, dar sigur gasesti alte tarife in localitatea ta. Iti recomand acest site: Gemoterapie - acnee si acest tip de produse. Costa cam 13-17 lei o sticluta si tine destul de mult, pentru ca folosesti putin. Cam 2luni, in situatia in care eu mai uit sa iau, uneori. Vezi ca sunt alte produse descrise in link, poate e ceva mai potrivit pentru tine. Fitohormonii din plante sunt foarte eficienti, regleaza cantitatile de hormoni din corp si normalizeaza ce e dezechilibrat. Gandeste-te, acneea nu e o boala, nu trebuie tratata drastic, cu antibiotice. E o dereglare hormonala, datorata varstei, schimbarilor din corp, etc. Acorda vreo 3 luni unui tratament gemoterapic. E mult mai bine schimbarea sa fie inceata dar sigura si naturala. Antibioticele/ anticonceptionalele stopeaza (poate) acneea mai repede, dar cu ce pret? Plus ca orice crema cu corticosteroizi sau antibiotice, va da dependenta, dupa ce incetezi sa o folosesti, pielea se va umple de acnee, mai rau ca inainte. Testat de mine pe Zineryt lotiune; Retin A, Sckinoren, etc.
Ce a recomandat si Uca, produse La Roche Posay, e foarte bun gelul de curatare Effaclair (50lei/ 400ml, la Helpnet, poate pare mult, dar e un produs neutru, fara multe chimicale, care nu da dependenta - pielea nu se obisnuieste cu el si tine muuult de tot ). Am trecut prin toate produsele din magazine: Garnier, L'oreal, Avon, Nivea, etc. toate care promiteau ca iti curata pielea, etc. si dupa jumatate de tub erau mai proaste decat sapunul de rufe). Deci iti trebuie produse dermato-cosmetice, cat mai naturale si neutre, sa nici nu usuce, sa nici nu ingrase pielea. Plus ca sunt non-comedogenice, nu astupa porii, deci nu favorizeaza aparitia punctelor negre, cosurilor.

p.s. de cateva saptamani nu am mai luat decat rar gemoderivatele si pot spune ca nu am nici un cos pe fata, unul pe spate, si abia a trecut perioada de la jumatatea lunii (ov. cand aveam probleme cutanate). deci se poate sa rezolve problema asta pe o perioada mai lunga, chiar daca nu se continua tratamentul.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ClaudiaM la data de Sam 02 Iun 2012, 6:36 pm

Admina, iti multumesc mult pentru raspuns! Am citit pe site si vreau sa incerc. Trebuie sa ma hotarasc care ar fi mai bine sa le iau. O sa ma interesez si de un medic la care as putea merge. De crema cu antibiotic sunt dependenta. Trebuie sa-mi fac curaj sa renunt la ea si sa incerc tincturile, caci dupa ce renunt, probabil o sa ma umplu de cosuri.Sper sa functioneze!
ClaudiaM
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 02 Iun 2012, 7:02 pm

Poti rari folosirea (parca ei recomanda de doua ori pe zi sau macar odata pe zi), la doua zile sau cam asa si incepi un tratament de tincturi. Din cate mai tin minte, cele folosite de mine, au functionat destul de repede, cam 1-1,5 luni. Bine, suntem cazuri diferite. Cum am mai scris pe forum, am acnee din adolsescenta, aveam mai putina cand luam anticonceptionale, dupa ce le-am interupt iar au aparut. Apoi sarcina, nastere si alaptare au fost rare, fiind o perioada cu multi hormoni feminini. Dupa vreun an de la nastere iar au aparut, chiar multe, pana sa merg la homeopata. De atunci au disparut, rar apare cate unul. Alta cauza nu e, nu iau alte tratamente, anticonceptionale nu am sa mai iau si nici antibiotice (sunt total impotriva). Deci... bafta multa, sper sa-ti fie cu folos. hug

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ClaudiaM la data de Sam 02 Iun 2012, 7:25 pm

Multumesc mult! O sa caut un doctor. Sunt la facultate in Timisoara si sigur aici sunt o multime.O sa va tin la curent. hug
Crema o folosesc o data pe zi. O sa incerc sa o raresc dupa ce incep cu tincturile.
ClaudiaM
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Sam 02 Iun 2012, 8:42 pm

Pentru ingrijirea tenului acneic este foarte buna si masca de fata de la Pell Amar. Contine extract de namol. Eu o folosesc pentru pete si sunt foarte multumita. I-am zis despre ea unei prietene care are acnee si ea zice la fel, ca da rezultate.
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1262
Varsta : 46
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Dum 03 Iun 2012, 7:06 pm

Eu nu am cosuri mari cu puroi si rosu pe linga bubite ! Dar sint plina sub piele de puncte albe pe care le string si ies dar parca e gris sub piele Le mai ignor le mai string dar nu le-am dat de leac Cred c-o sa mor cu ele !
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 04 Iun 2012, 5:37 pm

Am uitat sa zic, pentru acnee este foarte bun un produs E.L.F. costa doar 8lei si usuca cosurile, cam peste noapte. Puteti citi pe net, despre el. Eu nu am observat sa dea dependenta, il folosesc ocazional si face fata cu brio.
INGREDIENTI ACTIVI: Salicylic Acid 1%
ALTI INGREDIENTI: Water, Witch Hazel (Hamamelis virginiana) Distillate, Alcohol, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Laureth-7, Cinnamomum Camphora (Camphor) Bark Oil

Canadianca, exfolieri saptamanale faci? Eventual sauna faciala (la aburi) daca nu ai cuperoza si apoi exfoliere cu tarate, cu bicarbonat de sodiu, cu aspirina sau amestecuri. Eu am asa ceva, cam cum descri tu, dar unul singur pe spate. Nu stiu de ce a aparut, nu ma deranjeaza, doar ca e pielea ridicata acolo.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Lun 04 Iun 2012, 7:30 pm

Admina de unde cumperi ELF de la plafar sau farmacie ? da am inceput sa ma spal o data pe saptamina cu bicarbonat acum sa vedem cum v-a fi
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 04 Iun 2012, 9:08 pm

De pe site-ul elfcosmetics.ro. Au si niste produse de machiaj minerale cu care ma impac bine (nu au chimicale, parabeni) si din cand in cand incropesc o comanduta. Tubuletul e mic, dar e bun. Ma tine cam jumatate de an, in cazul in care nu-l folosesc prea des. De obicei in perioadele acelea, ale lunii.
Parca era pe youtube un video cu punctele albe, daca-l gasesc il postez. Sa incerci si aspirina, dizolvata in putina apa, tot asa frecata circular, usor, pe fata. Nu mai des de odata pe saptamana, alternativ. Eu nu prea m-am mai exfoliat si se vede, mi-au aparut puncte negre. Embarassed

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos