Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

3 participanți

In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Joi 10 Iun 2010, 11:29 am

Nu stiu desi am cautat acest subiect ,propun sa discutam si de acesta realitate ,toate patologiile feminine, de la cele mai grave la cele simple dar mereu in atentia noastra.Pentru ca este mult mai usor sa previi decat sa tratezi orice patologie .
Este o realitate crunta tumoarea de col uterin sau cancerul mamar,dar cu simple analize preventive putem sa ne ajutam in timp util.Cel mai banal -papp test -test pentru colul uterin ne poate informa de starea sanati noastre .Fiind anul trecut foarte ocupata am intarziat la testul obligator cu doua luni ,iar medicul meu a facut un scandal monstru desi era totul in ordine ,dar avea perfecta dreptate,sanatatea inainte de toate .Cred ca orice experienta ne ajuta sa avem atitudini corecte fata de noi si cei dragi. kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Vin 11 Iun 2010, 7:18 pm

Sant singura pe aici, boo nu vrea nimeni sa sustina vreo idee sau comentariu. peace
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Mier 16 Iun 2010, 1:38 pm

Sa imi cunosc corpul meu trebuie doar sa-l privesc cu atentie.

Femeia se ingrasa in forma de para ,spunea anatomistul cu care am urmat cursul de operator sanitar aici in Italia,ceea ce este un semn de alarma pentru femeile cardiace ,adica o atentie in plus la dieta,modul de viata si binenteles tigari.Iar barbatul spunea acelasi medic ia forma de mar , ei sunt mai predispusi accidentelor vasculare deoarece ereditatea ,obezitatea alccolul si tigarile sunt principalele cauze .Ce curiozitate ciudata la o anumita varsta sa vezi forma corpului tau si sa-ti dai seama ca este un semn de alarma.Dar este bine sa ne cunoastem corpul,de la simpla palpatie a sanului putem evita placeri nebanuite ale nodulilor ,sunt mult mai proeminenti in vecinatatea zilelor de CM,iar prin palpatie le simtim singure,si este un instrument extrem de simplu la indemana noastra. love
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Iun 2010, 8:39 pm

Eu citisem ca femeile cu grasimea preponderent in partea superioara a corpului (sani, umeri) si bazinul mic, sunt predispuse la boli de inima. Asa ma consolam, ca nu o sa am probleme cardiace... Smile
Barbatii tip mar... pai marea majoritate au burta, incepand cu varste tinere. Dupa 40 de ani, cam toti au burti de bere, sau nu, desi nu sunt supraponderali.
Privitor la tema propusa, am vrut sa raspund mai demult, dar nu am terminat mesajul fiind pe fuga. Ai mare dreptate, e cel mai bine sa previ sau depistezi devreme. Dar cate dintre noi ne facem timp sa mergem la controale, sa ne analizam corpul, atent. In general sunt pentru auto-analiza, pentru ca noi ne cunoastem cel mai bine corpul si putem observa semnele alarmante. Spre exemplu nodulii la san, o alunita care se mareste in diametru si devine neregulata, la forma; si chiar fibromul uterin are ca semn sangerarea menstruala prelungita.
Nu am incredere in medici, din pacate. Probabil daca lucrezi in sistemul medical, ai alta parere. Dar eu am patit-o de multe ori si am auzit cazuri, in care un tratament nu era necesar, totusi medicii au intervenit, numai de dragul pastrarii clientilor (pardon, pacientilor), si au facut mai mult rau decat bine. zid
Intr-adevar, un test PAP, nu poate face rau. Dar daca in ziua de azi se poate sa se greseasca RH-ul intr-un laborator dintr-un oras mediu ca marime, ce sa mai asteptam de la alte teste?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Mier 16 Iun 2010, 10:26 pm

Admina ,tu ai dreptate si medici sunt tot oameni si ei gresesc sau sunt "plictisiti" si asta de multe ori costa vieti omenesti ,eu zic ca asta este un motiv in plus sa fim noi primul nostru ceas cu alarma ,stiu si banuiesc ca sistemul sanitar in Ro. lasa de dorit dar greseli sunt si la case mari si uneori foarte grave ,iar fiecare din noi poate invata ceva din experienta celeilalte . ,Pentru ca a preveni costa enorm de putin in materie de vieti omenesti si i economic ,iar frica de lucruri urate uneori nu ne indeamna sa le luam in calcul.Anorexia ,diabetul ,tumorile si stresul sant dusmani acestui mileniu sau cel putin inceput de mileniu si toate stau dupa colt si ne asteapta la punctul sensibil ,curaj,in tarile vest-europene sunt campanii intensive de educatie la preventie ,totul spre folosul nostru .
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Vin 18 Iun 2010, 9:33 am

Osteoporoza,este o alta ,patologie cu precadere a noastra,a femeilor.Dupa menopaza ,oasele noastre devin precum un burete,si enorm de fragile,cauza unor numeroase probleme locomotorii si de autosuficienta in varsta a treia cea ce inseamna dependenta de altri costuri de viata ,interventii chirurgice cu lungi perioade de recuperare,si calitatea vietii mult deteriorata.Femeia in perioada ei fertila de-a lungul vietii la fiecare CM pierde o enorma cantitate de calciu,la care contribuie si sarcinile.Putem singure sa prevenim aceasta neplacere cu o alimentatie corecta si bogata in calciu,lapte ,branza ,oua stitim toate ca sunt importante in alimentatia corecta a noastra ,dar un aport important in rezerve de calciu si proteine vegetale necesare in prevenirea ostoporozei este soia .Unii nutritionisti o recomanda chiar si de patru ori pe saptamana,si asta nu doar in prag de menopauza ci cu mult inaite cand organismul nostru este in gradul de a acumula si stoca acest important element. kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Lun 21 Iun 2010, 10:19 am

PH pielii este in general 5,5 ,deteriorarea acestuia cu diverse substante sau sapunuri agresive slabeste capacitatea ei de protectie.Fiind in contact direct cu exteriorul , se poate transforma intr-o poarta de intrare a diversilor virusi sau bacterii.Sapunul cu concentratie superioara a PH poate distruge protectia naturala iar in acest caz suntem vulnerabili la infectii. Deasemenea o atentie deosebita se acorda si modului de depozitare a detergentului ,adica folosim sapunul solid sau preferam sapunul lichid!? apa si caldura sunt medii ideale de dezvoltare a bacteriilor de aceea eu prefer dozatoarele de sapun cu pompita ,evit astfel contaminarea de la o persoana la alta cat si dezvoltarea unui mediu ideal pentru bacterii.Este vara si deseori facem dus,dar utilizarea detergentilor este recomandata de maxim 3 ori pe zi pentru a nu distruge filmul natural de protectie a pieli.
Expunerea exagerata la soare fara utilizarea de creme protective este daunatoare.Cu toate ca soarele ajuta la fixarea calciului si Vit.D. in oase o expunere treptata si cu protectia necesara evita petele de culoare cauzate de razele ultra-violete extrem de periculoase.
Pielea necesita o atentie deosebita .
Fructe cu efect benefic asupra pielii ,acum sunt piersicile ,caisele si pepenele galben. kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de lotus nufar Joi 24 Iun 2010, 11:22 pm

Atacul de panica, nu doare nu se trataeza dar este o patologie ce controleza viata celor ce sufera de ea.Evenimente traumatice sau pedispozitia genetica paote sa declanseze aceasta patologie cu care se convietuieste dificil,se manifesta in diferite forme ,numai persoanele ce sufera de aceasta patologie pot sa inteleaga starea de panica si frica de frica.Psihologi medicamente si cel mai mult propria vointa de a controla emotiile puternice ajuta aceste persoane .

Eu ma intreb adesea cum sunt tratate persoanele cu diverse handicapuri fizice motorii, etc,persoane dawn,autistici, persoane diverse dar in acelasi timp persoane.Cat suntem de capabili sa intelegem ca sunt fiinte umane cu acelesi drepturi ca noi, mai mult fiinte ce au nevoi de educatia noastra pentru a avea o viata normala !?
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de milena Lun 02 Aug 2010, 7:47 am

Cautand informatii despre sapun am gasit aceasta informatie , sper sa va ajute :Vitamina C stabilizeaza greutatea corporala

Acesta este un lucru extrem de important pentru toate persoanele supraponderale si obeze: vitamina C este aliatul principal al celor ce doresc sa devina supli. Interesant de remarcat este si faptul ca animalele, traind in libertate, isi mentin greutatea corporala stabila pana la sfarsitul vietii, cu ajutorul vitaminei C.Vitamina C are si alte functii in organismul nostru: ea "elibereaza" fierul din peretele intestinului si din splina si il transfera in sange, pentru a permite aprovizionarea cu oxigen a celulelor.Primele semne ce indica un deficit de vitamina C pot fi: sangerarea gingiei, racelile frecvente, tendinta de inflamare a mucoaselor, varicele, hemoroizii, excedentul de greutate corporala, oboseala persistenta, nervozitatea, dificultatea de concentrare, starile depresive, tulburarile somnului, riduri, incretituri ale pielii, talpa gastei la ochi, caderea parului, slabiciune generala, lipsa de farmec si carisma.


milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine Empty Re: corpul nostru ....prevenim sau tratam patologiile feminine

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB