Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gemuri si dulceturi EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gemuri si dulceturi EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gemuri si dulceturi EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gemuri si dulceturi EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gemuri si dulceturi EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gemuri si dulceturi EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gemuri si dulceturi EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gemuri si dulceturi EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gemuri si dulceturi EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gemuri si dulceturi EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gemuri si dulceturi EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gemuri si dulceturi EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gemuri si dulceturi EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gemuri si dulceturi EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gemuri si dulceturi EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gemuri si dulceturi EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gemuri si dulceturi EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gemuri si dulceturi EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gemuri si dulceturi EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gemuri si dulceturi EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gemuri si dulceturi

+56
vero79
Gabica
piciul
Dorulet
bubu85
stejara
irish05
mimiady63
LORIMAR
cocav
diblaru maria
tiana
dorina64
adelina24
ikuta
carmenco
StMihaela
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
corina corina
cris_io_mat
came_lia
Tache Marilena
europolis
aurishta
mykya
LYNDA
canadianca50
zahariaelouise
teisoara
Love
amoni
melus
denis21
cretu_veronica22
julix_2007
AlinaJ.Bijoux
geia
Avi
Nina Constantin
dana_mi16
danae
MagdaMarin
mnarcisa
Noemi
Marry
CCristinaC
rosita
ivanoiuadela9
Karina33
Admina
diada
ema
Nicoleta Irimescu
valentinadof
andreeaX
60 participanți

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Gemuri si dulceturi Empty Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Sam 05 Iun 2010, 12:04 pm

Buna fetelor!Anul acesta as vrea sa fac,pentru prima data,dulceata.Cred ca voi folosi Gelfix deoarece nu am foarte mult timp liber si nici nu sunt o gospodina f buna,deci nu vreau sa risc sa nu-mi iasa.Voi ce fructe folositi si ce retete?Pe langa cele clasice,capsune,caise,visine etc stiti combinatii mai deosebite?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de valentinadof Sam 05 Iun 2010, 1:29 pm

iata cum fac eu dulceata si-mi tine f bine , nu punconservanti sau alte minuni.fructele le masor cu un castron,cate castroane de fructe atata zahar.pun la fiert cu jum din cantitatea de zahar si zeama de la o lamaie.cand fructele sunt fierte adaug si cealalta parte de zahar si zeama de la inca o lamaie.vei vedea ca se leaga imediat,dar mai fierbi cam 10-15 min.o pui calduta in borcane fierbinti uscate.sa ai grija la degete [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .succes
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Sam 05 Iun 2010, 1:41 pm

Cel mai adesea fac povirla. Dar pt ea ai nevoie de f f mult timp. Insa sa stii ca merita.

Si cu gelfix fac dar de acela 2 / 1 , e intradevar conservant dar tinand cont ca nu se fierbe f mult fructele si cantitatea de zahar e mica fata de o reteta obisnuita cred ca e ok.
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de ema Sam 05 Iun 2010, 2:24 pm

Mie cu gelfix mi-au mucegait si nu-mi place nici consistenta E mai mult jeleu decit dulceata sau gem Cea mai buna varianta e cea naturale cum ti s-a prezentat mai sus.
Sa fii atenta ca sunt fructe mai zemoase ca altele si atunci pui mai mult zahar (sa lege mai repede si sa nu fierbi mult). Dupa cum sunt fructe cu pectina multa (gutui, capsuni, zmeura,trandafiri, pere) care leaga mai repede
Depinde si de zahar.
Eu nu reusesc sa fac dulceata de cirese sa nu se inchida la culoare (sa lege fierbind-o mai putin timp)fara sa pun lamiie.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de diada Sam 05 Iun 2010, 4:09 pm

Si eu fac dulceata, preferata mea, la mine e simplu, nu-mi place sa ma complic. Un castron de fructe, se socoteste 1Kg de fructe peste care pun 1/2 Kg zahar, las o zi, pun la fiert, la urma zeama de la o lamaie si gata. Dulceata este fiarta daca pui o picatura pe unghie ea nu se imprastie, ramane ca o bobita.
Aveam o prietena la serviciu care facea dulceata la Kg. punea Kg de fructe Kg de zahar si fierbea doar acel Kg. Daca avea 5 kg de fructe facea separat. Si avea o culoare foarte frumoasa!

edit: nici mie nu imi place cu gel fix, nu mi-a tinut, gustul nu se compara. Cum am zis sunt mare amatoare de dulceturi! dupa mine as manca ziua si borcanul rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Admina Sam 05 Iun 2010, 8:45 pm

Am facut ieri o dulcetica de capsuni si pepene galben. foame Am facut o inovatie, am adaugat gelatina vegetala Vege-gel si a iesit siropul inchegat, o nebunie. Am sa o pozez, desi nu e prea fotogenica (nu am adaugat lamaie). Dar e buuuna.
p.s. dulceata Diadei e o nebunie. si cu putin zahar si foarte buna. pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Karina33 Sam 05 Iun 2010, 10:05 pm

Si eu tot asa la kilul de fructe pun jumate de zahar, las peste noapte sa-si lase zeama si fierb pana se leaga. Nu-mi place aia jeleu, de-aia n-am mai cumparat deloc din magazine ca s-au prostit parca toti fabricantii. Nu-mi place nici dulceata aia de te seaca la inima de cat de dulce este, le prefer mai acrisoare, sa se simta fructul. Si mai scazute, daca e zeama prea multa o aleg separat si-o pastrez ca sirop pentru nepoti.

La dulceata de cirese albe fierb siropul inainte pana se leaga, apoi pun ciresele, fierb iar pane se leaga si la sfarsit pun zeama de lamaie si cateva fasiute de coaja. Coaja de lamaie pun si-n cea de cirese amare. Aia e preferata mea si culmea e ca o mananc singura, nu se mai inghesuie nimeni pe ea....

Sa vad cand mai scade putin pretul la capsuni sa fac niste dulceata, poate saptamana viitoare.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Sam 12 Iun 2010, 10:52 am

Buna fetelor.Am nevoie de un sfat.Fac dulceata cu gelfix,imi place gustul,e ok,insa iese prea siropoasa.Am facut din piersici si capsune de proba.Fructele le-am taiat bucati mici,iar dintre capsune am pasat cu furculita vreo 250gr dintr-un kg.Cum sa fac sa iasa mai legata,mai groasa?Merci
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 12 Iun 2010, 12:11 pm

Ca sa fie mai groasa trebuie sa o fierbi un pic mai mult .... dar nu prea mult ca apoi se zahariseste . aeu cu asta al mic nu am apucat sa fac decat niste compot de capsuni ....
Vreau si eu dulceata de capsuni cu pepene galben ... sunt curioasa ce gust are ... kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Sam 12 Iun 2010, 2:03 pm

Cand sa o fierb mai mult?Inainte sau dupa gelfix?Eu am fiert-o mai mult inainte sa pun gelfix....vad ca a iesit mai groasa,sper sa nu se zahariseasca zid
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de rosita Sam 12 Iun 2010, 3:54 pm

Vreau sa fac si eu gem de capsune anul asta. Am fost acum vreo trei zile cred, pe la piata Matache si am vazut capsune faine si am vrut sa iau pentru gem, dar mi-a zis colegul cu care eram ca inca e prea devreme sa iau capsune pentru gem, sa mai astept un pic ca inca nu le-a iesit "toata bunatatea" LOL. Si m-am luat dupa el, parca vad ca se trec capsunele si n-apuc sa fac gem. Oricum, am intrebat-o pe mama cum dozeaza ea zaharul si mi-a zis ca la 3 kg de capsune pune 2 kg de zahar.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de CCristinaC Sam 12 Iun 2010, 11:45 pm

Rosita, eu am pus 4kg de zahar la 6,5kg, de capsuni, dar cred ca era mai bine sa fi pus doar 3kg. A iesit un pic cam prea dulce pentru gustul meu.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Marry Dum 13 Iun 2010, 1:27 am

Am facut si eu ieri dulceata de capsuni a iesit bine.Am folosit gelfix 2 in1si anul acesta am lasat fructele care au fost mai mici intregi si am fiert mai mult cu gelul pana sa pun tot zaharul.
Am incercat anul trecut si de mure si de zmeura.Zmeura si murele le-am trcut intii prin masina de rosii iar sucul obtinut l-am fiert cu gelfix si a iesit aproape un jeleu foarte bun la" uns "clatite. click .
Adela, te rog sa-mi dai si mie reteta de compot de capsuni. Merci
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 60
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 13 Iun 2010, 9:23 am

Marry este foarte simplu ... se face ca orice compot de fructe ( mere, piersici , struguri , cirese etc...) fiert la bain marie .
Speli fructele sub jet de apa rece ca sa pice nisipul de pe ele si le asezi in borcane de 400 -800 g sau sticlute de prigat . In borcanele mici pui o lingura sau una si jumatate de zahar ( depinde si cat de dulci sunt capsunile ) iar in cele mari cam 3 - 3,5 linguri de zahar . Apoi umpli borcanele cu apa , inchizi bine capacul sa nu curga si invarti de borcan sa se topeasca zaharul . Pui intr o cratita mai mare un prosop pe fundul ei , pui borcanele si umpli cu apa pana ajunge aproape de capacul borcanului ( sa nu treaca apa peste el) si lasi la fiert cam 15 min dupa ce da in clocot la foc mic .
Si asta este tot .Eu asa fac compot din orice fruct doar ca la celelalte pun 2 linguri de zahar la borcanul cel mic si 4 linguri la cel mare.
Lui Stefi ii place ffff mult sucul de la compotul de capsuni ,fructe inca nu i am dat, si s a umplut tot de bubite pe manute zid .
Va pupam si spor la treaba .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de rosita Dum 13 Iun 2010, 11:59 am

Cristina, si eu cred ca o sa pun mai putin zahar, ca nici mie nu-mi place gemul prea dulce. Si cred ca o sa dau capsunele prin blender inainte sa le pun la fiert, ca mi se par greu de manevrat capsunele intregi din borcan, si la clatite, si pe orice. Cred ca ce vreau eu sa fac suna mai degraba a magiun :D

Adela, tu capsezi borcanele cu capsatorul ala special, sau folosesti borcane cu filet? Eu stiu ca avea mama capsator dintr-ala pe timpuri, ce se mai chinuia cu el, saraca! In primul rand era greu de capsat, si apoi rezultau o gramada de borcane care se bombau. Rata de reusita era destul de scazuta cu metoda aia, si am ramas cu o frica fata de ea.

Am o intrebare pentru fetele care au folosit zeama de lamaie la gem: ea se foloseste ca sa faca gemul mai acrisor, sau are si alt rol? (sa lege mai bine compozitia, etc)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 13 Iun 2010, 12:10 pm

Rosita, ai grija la zahar. Din propria expertienta stiu ca zaharul in punga de hirtie , gen Cristal, Margaritar, indulceste mai mult decit cel in punga de celofan. Sau cel putin asa mi se pare mie.
Am patit-o cu niste gogosari care au iesit mai mult dulci decit acri.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de rosita Dum 13 Iun 2010, 12:13 pm

Da Cristina, eu am patit invers! A trebuit sa facem (eu+mama) niste cozonaci pentru un eveniment in familie, si am folosit zahar Coronita, dintr-ala in punga in punga de plastic. Si nu a iesit cozonacul dulce!! De atunci nu mai cumpar niciodata zaharul ala. Prefer Margaritar, pun mai putin zahar, si gata.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Dum 13 Iun 2010, 3:07 pm

Lamaia are rolul sa lege mai bine dulceata,iar la unele fructe impiedica oxidarea.

Ma lamuriti si pe mine va rog,cand sa le fierb mai mult,fara sa risc sa se zahariseasca?Azi vreau sa fac din nou dulceata de capsune...
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 13 Iun 2010, 3:55 pm

Rosita nu capsez borcanele cu nimik , iau borcane cu filet . Nu are de ce sa ti fie frica de metoda asta wink mie mi se pare foarte usoara .Iti dai seama daca filetul nu este bun pentru ca atunci cand invarti borcanul sa se topeasca zaharul , cand il intorci cu gura in jos curge apa .
Andreea eu zic sa fierbi un pic mai mult inainte si apoi sa pui gel fix , acum tu stii cat de mult se ingroase dupa ce l pui ... eu nu am folosit la dulceturi niciodata . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de rosita Dum 13 Iun 2010, 4:35 pm

Merci Adela, asa e, la cele cu filet n-ar trebui sa-mi fie frica
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Noemi Dum 13 Iun 2010, 4:39 pm

Of toata ziua a rulat topicul asta in lista si mi-a stat pe creier, gata ma duc sa iau o lingurita de dulceata ca mi-ati facut o poftaaaaa
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 14 Iun 2010, 6:19 pm

Fetelor stici cumva vreo retata de dulceata fara zahar. cu ce ar putea fi inlocuit zaharul si fructoza. Intreb asta gandindu-ma la ce metoda se folosea inainte de aparitia zaharului.
are cineva vreo idee?
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 14 Iun 2010, 8:06 pm

Singura ,,dulceata'' deadevaratelea fara zaha e povirla zisa si magiun de prune.Desi doar magiunul de prune Topoloveni e recunoscut in Europa si premiat ( inganfat sunt cunoscatoare , nui asa? rade ) cred ca se face peste tot in tara unde sunt pruni!

Reteta e asa : se pun prune bine coapte si spalate la fiert intr-un vas emailat, mai mare decat cantitatea de prune ce o avem, la foc moale, amestecand incontinuu cu o paleta de lemn. Cand totul devine fluid, samburi nu mai au deloc pulpa, strecuram compozitia printr-o sita pt a indeparta simburii si cojile. Reluam fierberea pastei obtinute, amestecand permanent cu paleta de lemn, pana se ingroasa in asa fel incat paleta sa stea dreapta in compozitie. Se pune fierbinte in borcane cu filet.

Nu scapam de strecurat atunci cand folosim prune fara samburi deoarece trebuie sa indepartam cojile.

Pentru strecurat eu folosesc o sita de inox de la o oala pt cartofi prajiti.

PS: era sa uit, tot timpul prepararii focul trebuie sa fie moale altfel povirla fierbe cu bulbuci improscand si suntem in pericol sa ne frigem si sa fim nevoite sa zugravim, asta daca lucram in casa!

Cred ca inainte de a se inventa zaharul fructele se conservau mai mult uscate iar dulceturi se faceau cu miere de albine.


Ultima editare efectuata de catre Nicoleta Irimescu in Lun 14 Iun 2010, 8:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 14 Iun 2010, 10:55 pm

Nicoleta, ai uitat sa spui ca daca pui simburi de nuca in magiun, ai o adevarata delicatesa bio.
Cit priveste "magiunul de Topoloveni" s-a profitat de faptul ca e o zona de livezi si vie, cu veche traditie in conservarea fructelor si legumelor. Daca nu era firma straina din spatele afacerii, nu ar fi ajuns un "brand"
A, si sa nu uit: din fericire, magiunul de Topoloveni are gust de magiun. rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Admina Mar 15 Iun 2010, 1:28 am

Multumesc Nicoleta, pt. reteta de magiun. Suntem fani magiun de Topoloveni, d-al cumparat si premiat si original. Smile Incerc si eu, cand apar prunele.
Acum sa va intreb, ati avut experiente cu gemuri fara zahar (cu fructoza, prefer), care sa tina peste iarna. Aveti vreo reteta? Am incercat si cu zaharina (dar nu-i pot da fetei) si cu fructoza, dar ambele nu tin mult; la frigider, poate 2 luni, cam asa. Diada, mai spunea ca face cu 1/2kg de zahar, la 1kg fructe si tine peste iarna. De altfel, se pricepe la gemuri si dulceturi, Diada noastra, o pup pe aceasta cale pentru dulceata de trandafiri. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB