Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


puloverele mele si alte creatii tricotate

+43
Noemi
marlen372001
bubu85
SilviaDumitrescu
Armeana
Felicia2
irina.c.
DANIELA.I
teisoara
Dionisia
Ana Maria
arttemys
Lia33
Giobsy
ariana
arime
aisha
dana_mi16
madalinutzaa
adar
Eva
mihatm80
ioana soare
julix_2007
viorica
geany
dariaoana
irish05
roxx
irisa
paula
cleo
juliana
Camy
julia
tomari
Admina
MihaelaT
duchess
Ania
irinaindira
diada
cris69
47 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de Noemi Mier 14 Oct 2009, 3:39 pm

Fetele felicitari, as vrea sa ma pricep si eu.. dar e mult de invatat
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 14 Oct 2009, 3:42 pm

Rocsana, ca sa nu ai un rand cu mai putine ochiuri (atunci cand vrei sa mergi drept) poti sa cresti cu jeteu (cand dai firul peste andrea) chiar langa cele doua ochiuri pe care le-ai lucrat impreuna. Sunt o comoara andrlele tale confectioante manual!

Noemi nu e complicat deloc, e chiar foarte simplu dupa ce inveti cateva lucruri de baza. Noi suntem aici daca te hotarasti sa te apuci de impletit si ai nevoie de ajutor!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 14 Oct 2009, 4:24 pm

dragele mele, cele care spuneti ca nu stiti sa tricotati

cum stati cu limba engleza ?
uite ce am gasit eu si are o multime de poze:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ce ziceti, va incumetati ?

daca stau bine sa ma gandesc, tricotajele sunt iar in mare voga - asa ca se merita !

Spor la treaba fetelor harnice !
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de irish05 Mier 14 Oct 2009, 5:25 pm

marlen n-am downloadat fisierele dar sunt sigura ca-s grozave pt invatzacele. felicitari pt cautari Smile
rocsana ce vesta chic ai ! de unde ai andrele asa groase? foarte frumoasa vesta!. (si eu tot roxana sunt)
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de rocsana Joi 15 Oct 2009, 7:27 pm

[quote="ioana soare"]Rocsana, ca sa nu ai un rand cu mai putine ochiuri (atunci cand vrei sa mergi drept) poti sa cresti cu jeteu (cand dai firul peste andrea) chiar langa cele doua ochiuri pe care le-ai lucrat impreuna. Sunt o comoara andrlele tale confectioante manual!

Chiar asa am crescut insa nu stiam ca se numesc jeteuri ups tre sa ma pun si eu un pic la punct cu termenii utilizati de voi...
Multumesc pentru aprecieri, ma fac sa mai incerc si alte "creatii". tricot
rocsana
rocsana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 39
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/06/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de costi_iacob Sam 17 Oct 2009, 7:09 pm

Poti sa-mi faci o vizita si iti mai arat cate ceva daca vrei. Daca doresti, spune-mi si stabilim pe privat cum ne intalnim.
O zi frumoasa tuturor!
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de rocsana Joi 22 Oct 2009, 12:38 pm

Costi multumesc , esti tare draguta. O sa tin cont de invitatia ta. kiss
Ei bine, eu m-am apucat iar de treaba. Am inceput o bluza rosie ca focul, atat ca merge greu ca nu am asa antrenament wink Deocamdata fac spatele si ma astept sa ma "impiedic'' la partea de fata...dar va intreb pe voi hug
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rocsana
rocsana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 39
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/06/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Joi 22 Oct 2009, 12:54 pm

Rocsana e foarte promitator inceputul, abia astept sa vad continuarea!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de stella Joi 22 Oct 2009, 4:18 pm

Marlen multzam de explicatie chiar ma interesa si pe mine, de saptamana viitoare incep sa-mi impletesc si eu. Multzam mult!!
stella
stella
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de costi_iacob Joi 22 Oct 2009, 7:13 pm

rocsana a scris: wink Deocamdata fac spatele si ma astept sa ma "impiedic'' la partea de fata...dar va intreb pe voi hug
Da' de ce sa te impiedici?! ( pune si tu ghemul intr-un cosulet rade si nu te mai impiedici) dai inainte andrele lucru lucru de mana ca doar asa capeti experienta.

Cand am terminat eu prima bluza ( acum 100 de ani - eram in clasa a saptea) am intins-o pe birou sa ma apuc sa cos partile intre ele. A vazut-o tata si m-a intrebat: Ce e asta?! I-am zis ca e bluza mea.....
- Daaaaa? mirat2 .... e foarte frumoasa!
Fii sigura ca daca arata ca a ta se prindea si tata ce e.
Spor, bucurie si inspiratie in tot ce faceti!
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de Antilopa Bongo Joi 22 Oct 2009, 10:01 pm

[quote="costi_iacob"]
rocsana a scris: :
Fii sigura ca daca arata ca a ta se prindea si tata ce e.
rade
Asta chiar e o super-incurajare, serios! hug
Antilopa Bongo
Antilopa Bongo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/10/2009

http://www.alexav.ro

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de costi_iacob Vin 23 Oct 2009, 2:14 pm

Embarassed Ai dreptate, rupt din context suna cam aiurea.... Dar era de-adevaratelea o incurajare, pentru ca, la cativa ani dupa aceea, cand ramasesem deja fara tata, am reusit sa ma sustin cativa ani in facultate tricotand la comanda (pentru bani), sau pentru mine, fiindca era mai ieftin sa cumpar fire decat sa cumpar haine.
prietenie barfa
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de rocsana Dum 25 Oct 2009, 10:38 am

[quote="costi_iacob"]
rocsana a scris: wink Deocamdata fac spatele si ma astept sa ma "impiedic'' la partea de fata...dar va intreb pe voi hug
Da' de ce sa te impiedici?! ( pune si tu ghemul intr-un cosulet rade si nu te mai impiedici) dai inainte andrele lucru lucru de mana ca doar asa capeti experienta.

Laughing Tare faina gluma Smile
Oricum multumesc mult pentru incurajare! pupi
rocsana
rocsana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 39
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/06/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty panou pluta

Mesaj Scris de Dionisia Mier 28 Oct 2009, 2:19 pm

am citit bine, oare? cineva foloseste un panou de pluta (poate Iona) pentru a fixa lucrul si a-si pastra forma ?
as vrea sa stiu si eu ce fel de panou, ce dimensiune ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Oct 2009, 2:34 pm

Se gaseste la librarii, am vazut si in Carrefour. E dintr-acela de folosit drept avizier, are 80/60 cm , e cel mai mare pe care l-am gasit. Eu i-am dat jos rama din stinghii de lemn.
Vreau sa imi mai cumpar una acum si sa o prind in continuare, se fie mai lung, pentru ca tocmai am facut o jacheta cu fetele si spatele dintr-o bucata si nu am loc suficient pe o singura placa.
Dar nu mai tin minte cat a costat.

eu am imbracat placa intr-un sac mare de plastic pentru gunoi pentru a nu intra apa in pluta.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de Dionisia Mier 28 Oct 2009, 2:45 pm

am vazut dimensiuni 90x 60( deocamdata pe net ), exista si mai mari; sunt scumpe cele cu rama de aluminiu, dar daca zici ca nu e necesara rama... care crezi tu ca ar fi dimensiunea ideala ?
si cu ce prinzi tricotul ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Oct 2009, 2:52 pm

m-am uitat si eu acum pe net si am vazut unul de 72/98, cu rama de aluminiu, dar e ingrozitor de scump.
Placa mea a fost in jur de 25-30 de lei
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Oct 2009, 6:14 pm

Mai fetelor, lamuriti si baba ce faceti cu placa? Am inteles ceva "dupa spalare", adica puneti la uscat ce ati tricotat prins pe o placa din/de ceva pentru asi pastra forma? Scuzati dar asa sunt eu mai grea de cap.
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Oct 2009, 6:43 pm

Dupa ce ai terminat de impletit, inainte de a asambla partile intre ele, le speli cu mana delicat, fara sa freci, fara sa storci, cu perwoll de preferat, apoi le presezi intr-un prosop gros pentru a absorbi apa in exces. Intinzi partile pe placa si le prinzi in ace la dimensiuni. Ca aici

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Lasi sa se usuce complet. Cand scoti acele partile isi vor pastra acele dimensiuni. Lucrul va avea un aspect mai uniform si mai ingrijit. Modelele dantelate se deschid frumos si isi pastreaza aspectul. Pe langa asta marginile nu vor mai sta rulate si iti va fi mult mai usor sa cosi partile una de cealalta
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 28 Oct 2009, 7:14 pm

E buna ideea, dar eu nu aplic chestia asta. Asamblez puloverul/bluza/vesta tricotat/a inainte de a spala produsul finit. Mi-am format obiceiul de a incheia respectand randurile. Nu am gresit niciodata.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Oct 2009, 7:43 pm

Multumesc Ioana. Ceva ceva pricepuse baba dar nu eram sigura wink Dar in cazul asta si o placa/foaie (sau cum se cheama) daia de scartietoare (de la izolarea blocurilor) ma gandesc ca ar fi buna - asta pentru un cost mai redus
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Oct 2009, 7:51 pm

pai e buna orice suprafata plana in care poti infige ace.
e buna ideea cu polistirenul!
doar ca mie mi se face pielea de gaina cand il ating Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Oct 2009, 8:00 pm

ptiuuuuu na ca POLISTIREN se numea rade si cat m-am chinuit sa-mi aduc aminte zid rade
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

puloverele mele si alte creatii tricotate - Pagina 12 Empty Re: puloverele mele si alte creatii tricotate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB