Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

+39
aba
mnarcisa
valentinadof
ppisic
datsun
Camy
Maci
coripin
ioana soare
RoxanaL
Giobsy
mami de doi ingerasi
LYNDA
betymi72
mickyta
vilcris
amnro
CCristinaC
clodi
ivanoiuadela9
Noemi
Admina
teisoara
Tinkerbell
cris_27
europolis
Karina33
feliciagl
Adeana
danae
andacoman
SilviaDumitrescu
MihaelaT
Clio_Ela
MagdaMarin
veniciuc nicoleta
miclescumirela
jessica
diada
43 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 10 Iun 2010, 11:00 pm

Oooo,lume noua,bine ati venit si sa fiti sanatosi.Iti doresc din tot sufletul sa fie ca si ai mei copii,sa manance si sa doarma.Eu nu am avut treaba cu ei.Cu cel mare e mai greu,el nu intelege ca atunci cand doarme cel mic trebuie sa fie liniste.Pupici. kiss

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Joi 10 Iun 2010, 11:06 pm

Bine ati venit acasa! Sa-ti traiasca Stefan si sa va aduca numai bucurii. hug
Sa aiba putini colici spre deloc, sa doarma mult si sa manance bine. Si Petru sa se adapteze usor, la noul lui fratior.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de amnro Joi 10 Iun 2010, 11:19 pm

Diada, felicitari, sa fiti sanatosi, fericiti si sa aveti numai bucurii.
Lasa calculatorul si forumul ca ne descurcam noi cumva. Tu ai grija de Stefan si de Petru ca ei sunt cei mai importanti. sunny
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Noemi Joi 10 Iun 2010, 11:35 pm

diada sa iti traiasca, sa fiti sanatosi cu totii, lasa ca noi nu recitim regulamentul si o sa fim cuminti inocent
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Iun 2010, 11:48 pm

beat beat Sa-ti traiasca diada!
rade Mama si ce m-am mai distrat cand mi-am adus aminte ce listoi ti-ai bagat in bagaj, sa-ti ajunga...Iar fiu-tu se grabea sa ajunga acasa lol!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 11 Iun 2010, 8:09 am

Bine ai venit printre noi Stefanel , sa ti triasca mamicuta , sa fie sanatoasa ca sa aibe grija de tine .Stefi al meu a fost fffff cuminte , papa si dormea toata ziua . te pupam .Sa aveti grija de voi pupi kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 11 Iun 2010, 8:35 am

Diada,Stefanut bine ati venit acasa.Va doresc sanatatate multa.. hug
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 11 Iun 2010, 9:34 pm

Bine ai venit pe lume, Stefan! Diada, felicitari, sa fiti sanatosi si fericiti, alaturi detati si Petru!!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de mickyta Vin 11 Iun 2010, 11:57 pm

diada felicitari, sa-ti traiasca stefan. sa fiti sanatosi si sa va bucurati de tot cei mai frumos pe lume.citind povestea ta, mi-am amintit si eu de momentul naterii.ceva asemanator.

29 iunie 2008, agitatie mare ca era nu stiu ce finala mare la meci. ne-au inviat niste prieteni la un gratar dupa care se nu uitam la marele meci. sotul meu mare amator de asemenea meciuri.toate bune si frumoase, s-a facut gratarul, am mancat bine merci si ce sa vezi. cineva vroia sa vine pe lume m-am dus la baie, moment in care mi-a cazut dopul , am intrta in trepidatii (prima nastere sa precizez). am iesit din baie si am ineput sa o strig pe prietena mea. toata rosie la fata, ma luasera caldurile.toata lumea se uita la mine si in mod special sotul meu care nu pricepea ce vreau sa spun.

intr-un final dupa vreo zece minute, timp in care am incercat sa ma calmez, am sunat-o pe d-na dr , i-am explicat starile si mi-a zis: bagajul draga mea si ne vedem la spital. sunt de garda asa ca te astept. pai si sa vedeti voi show ca la papusile mapeti, ca sotul meu nu mai stia ce e cu el. acum ca era emotionat ca se naste dariuca sau ca pierde finala, nu stiu wink

am plecat acasa, ca nu eram departe la cateva case. si sa vedeti voi minte la mine, am intrta sa fac si baie ca am zis ca nu pot sa ma duc afumata de la gratar , timp in cae sotul meu era atat de zapacit ca nu nimerea cu ce sa se imbrace.

intr-un final am reusit sa ne urnim spre spital, drum de vreo 15 kg pana in oras, ca stam langa constanta. ma relaxasem intre timp, am avut de la bun inceput incredere in doamna dr tork , fosta daduianu, asta pt fetele din cta.

una peste alta stiam ca voi face cezarian, pt ca dariuca mea nu era in pozitia in care trebuia.si au urmat, anestezia, si marea surpriza a serii:finala din 29 iunie 2008 a fost castigata de invingatoarea mea, daria maria - 2.800 kg, nota 9

fetelor spre ca v-am amuzat cu povestea mea, mie imi face placere sa povestesc acest moment. nu vreau sa-mi amintesc de zilele de dupa, pt ca am avut probleme cu durerile de cap din cauza anesteziei, dar asta e un alt capitol, despre care nu povestim sa nu descurajam gravidutele.

va pup si sarcina usoara si bebelusi sanatosi
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de betymi72 Dum 13 Iun 2010, 12:12 am

kiss love
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 13 Iun 2010, 12:40 am


Diada, bine ai revenit! Sa fiti sanatosi si sa aveti parte doar de bucurii!

diada a scris:

Ma bucur ca am reusit sa nasc normal, mi-am revenit destul de repede, inca nu total dar cum am ajuns acasa m-am pus pe treaba, asa ca...
Sa inteleg ca te-ai apucat de cusut? Smile pupi

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de LYNDA Lun 14 Iun 2010, 9:42 am

Stefan si Diada multe felicitari si multa sanatate la amandoi.
Sa fie intr-un ceas bun si cei doi ingerasi sa va umple casa de dragoste si fericire kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 14 Iun 2010, 11:10 am

Diada, asteptam poze!!!

Nu am fost vinneri la gimnastica pt gravidute, daca tot am imbatranit, trebuia sa beau si sa chefuiesc, nu sa fac sport Smile

Noi crestem repede, avem forta mare, nu doar se simte cand ne jucam in burtica, dar se si vede. O sa iasa un flacau puternic. Victor-Stefan al meu abia asteapta sa isi tina in brate fratiorul Smile (muuuulti Stefani avem aici pe forum, adica mamicile lor)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de cris_27 Lun 21 Iun 2010, 12:03 pm

In primul rand felicitari Diadei si sa-i creasca puiutul mare .N-am mai intrat de mult pe forum deoarece am fost cam ocupata in ultima vreme asa ca acum vin cu niste intrebari si poate careva din viitoarele mamici ma vor lamuri si pe mine.Acum ca am scapat de greturi de vreo doua saptamani,m-am gandit ca ar fi super sa merg la mare in vara asta.Zis si facut ,mi-am luat bilet dar pe la doctorita n-am fost sa intreb daca am voie.Asa ca pana una alta,pana ajung la control,va intreb pe voi ce stiti?E voie cu burtica la mare sau nu e voie? Smile Am auzit de la unele persoane ca nu e voie sa faci baie in apa sarata.O fi adevarat?Eu am vazut si anii trecuti viitoare mamici pe plaja.Mentionez ca prin august voi avea cam 5 luni de sarcina.Vapup si astept sa aud si parerile voastre.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de mami de doi ingerasi Lun 21 Iun 2010, 12:41 pm

Cris eu am fost cu amandoua burtici la mare ,la soare,numai ca, cat am putut m-am ferit de soarele puternic!!!
iti doresc un concediu placut si atata timp cat nu ai alte probleme cu burtica nu cred ca te poate afecta cu ceva! pupi
mami de doi ingerasi
mami de doi ingerasi
helper
helper

Numarul mesajelor : 33
Localizare : langa voi
Data de inscriere : 20/06/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de LYNDA Lun 21 Iun 2010, 1:12 pm

Cris si eu cam de 3 saptamani am scapat de greturi... si eu vreao sa merg la mare la inceputul lui august dar inca nu am intrebat-o pe doctorita....ce am aflet ca trebuie sa ne ferim de prea mult soare mai ales in perioada cand soarele arde cel mai tare... eu abia peste doua saptamani ma duc la urmatorul control si atunci cu siguranta am sa intreb... hug
Daca afli tu pana atunci sa ne tii la curent..

Cate saptamani aveti?Stiti deja ce este?
Noi avem 18 saptamani si bebe nu a vrut la ultimul eco sa ne arate ce are intre picioruse... rade dar poate data viitoare

Sanatate si putere pentru toate mamicile kiss
Iar pentru bebelusi sa cresteti mari si voinici kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 21 Iun 2010, 2:31 pm

Chris, Lynda, am intrebat eu dr., daca bebeii si burticile sunt bine, nu e nici o problema. Doar sa va fetiti de soarele puternic, si, in caz ca apar pete de la soare (din cauza hormonilor de sarcina vin si astea) evitati-l cat se poate de mult.
Si noi ne gandeam la concediu la mare, dar asta inainte de a ne hotari sa ne mutam. Acum a picat Sad. Victor are numai 6 sapt vacanta, si am aflat si ca eu nu am voie in avion din luna a 7-a. Asa ca o sa facem un miniconcediu la un lac, la vaslit si inotat.

Grija mare la miscari bruste daca sunt valuri mari.

Eu merg miercuri la control, suntem in saptamana 25, si pana acum totul bine, nici cea mai mica problema.
Ups, mint... Una e totusi... am inceput sa acumulez kg multe Sad Am ajuns la +8, desi mananc la fel ca inainte, si mai fac si miscare... In ultimele 4 sapt. am pus 4,5.

Lynda, abia astept sa ne spui ce e Smile

Pupici si aveti grija de burtici voi si de bebei!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de betymi72 Lun 21 Iun 2010, 2:39 pm

Clio_Ela nu-ti fa probleme 8 kg in plus in sarcina e bn...am cateva colege care au acumulat cate 20 insa dupa nastere le-au dat jos...asa ca nu-ti fa probleme de la asta!!! Sa fiti voi sanatosi!!!
Si e voie de mers la mare ...doar atentie la soare...concediu placut!!! kiss
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 21 Iun 2010, 2:46 pm

Bety, multumesc, esti draguta Smile
8 kg... daca ar fi in toata sarcina Smile dar mai am 15 saptamani, daca merg inainte acumuland peste 1 kg pe sapt...Sad
La prima sarcina am pus 28, din luna a sasea am stat cu hipopresol- tensiunea era f mare si mereu probleme.
Nu vreau sa se mai repete...
E bine ca pana acum nu sunt probleme, sper ca acele kg in plus sa fie singura nemultumire.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de betymi72 Lun 21 Iun 2010, 2:55 pm

Presupun ca la prima sarcina nu prea ai stiut despre ce e vorba...(cat si cum sa mananci) dar acum stii....eu personal sunt micuta de statura (1,55) si am pus in ambele sarcini cam cate 10 kg de care am scapat atunci...mai rau ca depun acum fara sa fiu insarcinata... wink ... iar cu depusul kg in timpul sarcinii depinde de fiecare -e posibil ca de-acum sa nu mai depui decat foarte putin sau invers...important e sa nu apara alte probleme...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 22 Iun 2010, 9:18 am

Tiii, uite acu` mi-am amintit:
Am fost in 2008 la Costinesti si pe plaja, pe strada, la terase, la plimbare...peste tot multe, multe...multe mamici cu burtici sau cu bebici foarte mici. Parca era congresul mondial al gravidutelor. Ceea ce m-a facut sa ma simt batrana si cu timpul pierdut. Dar asta e alta poveste...
Asa ca, dragelor, va doresc sanatate si concediu placut.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de RoxanaL Mar 22 Iun 2010, 5:28 pm

Salut, fetelor!
Am si eu niste intrebari...daca aveti cunostinta de cauza si amabilitatea sa`mi raspundeti....Sunt gravida in 23 de saptamani. Pana recent, nu am prea avuit probleme cu sarcina, la inceput am avut ceva contractii (dureroase, ca la menstruatie), doc. a zis ca nu`i bai mare, am luat no-spa si utrogestan o perioada, dupa care totul a fost ok. Acum 2 luni, mama mea a facut un AVC, a stat in spital peste 2 sapt, si acum la pat. In toata aceasta perioada, am avut grija de ea, si bine`nteles, m`am intins mai mult decat mi`era plapuma...asta fara sa`mi dau seama ca nu e bine. Doc a descoperit ca am colul mai scurt, sarcina foarte joasa, si contractii puternice. Acum aproape 2 sapt, mi`a facut cerclaj, si de atunci stau la pat. Am facut injectii cu no-spa, scobutil, si am luat utrogestan, cate 6 pe zi, si pastile no-spa, insa contractiile nu au disparut. Doc mi`a recomandat niste pastile, Gynipral, care pana acum nu mi`au facut probleme, insa de vreo 2 zile am inceput sa nu ma mai simt asa de bine....Nu mai zic...efecte secundare sunt cu carul, dar parca ...totusi nu e ok...A mai luat careva Gynipral? A mai trecut cineva prin asa ceva? O sa fiu condamnata la pat pana la sfarsitul sarcinii?
Scuzati`mi disperarea :D
Ms anticipat!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mar 22 Iun 2010, 6:55 pm

eu gynipran nu am luat, ma bag aiurea, parerea mea este ca daca ai ajuns si la cerclaj musai trebuie sa stai in pat, nu e de gluma cu sarcina jos si colul deschis, ti-o spune cineva care a avut ambee sarcini jos (dar fara cerclaj), la prima am stat ultimele 3 saptamani (36 saptamani a venit bb) cu perfuzii in spital, era risc de avort.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de cris_27 Mar 22 Iun 2010, 7:56 pm

Fetelor,multumesc de sfaturi,parca nu mi-e mai asa de frica sa merg la mare si nu-mi mai fac probleme,dar pentru orice eventualitate intreb si cand o sa merg la control.
Lynda ,noi avem 14 saptamani ,la control merg saptamana viitoare la sfarsit.Cred ca te-ai prins ca nu stiu ce este inca si habar nu am daca o sa se vada ceva saptamana viitoare sau e prea devreme.Cu fiica-mea cand eram insarcinata nu am reusit sa aflam ce e pt ca statea mereu cu spatele dar doctorita a presupus ca e fetita pt ca la baietei se vede mai bine de obicei.Oricum sunt tare curioasa.Va pup kiss
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Mar 22 Iun 2010, 8:36 pm

Roxana, cauta informatii si pe Despre copii, au subiecte stufoase despre probleme in sarcina. Poti incerca sa ceri o a doua opinie, a altui doctor, dar daca exista contractiile, colul e scurt, nu cred ca vei scapa de repaus la pat si tratament. Trebuie sa fi puternica pentru bebelus si sa te gandesti ca de tine depinde tot. Plus un medic bun si incredere in el/ ea. Incearca sa elimini stresul pe cat posibil, e un foarte mare cauzator de probleme, in sarcina. Sad Capul sus, ca bebe e pe locul I. hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB