Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 9:44 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Masinile noastre de cusut - 3

Pagina 2 din 12 Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masinile noastre de cusut - 3

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 14 Mai 2010, 9:35 pm

Eu stiu de la Privileg (tot computerizat) ca nu merge bine cu bobine de metal. Dar am sa incerc si eu, aceiasi problema cu tensiunea in firul inferior. La mine nu se simte la cusatura dreapta, ci la cea zig-zag, care nu are firul inferior tensionat.
Lucian, si eu tot fara pedala cos. Nu e problema, sper ca nici in timp. Daca vrei ii poti da PM lui Nicolaie, lucreaza la Brother Sibiu si poate intreba colegii, despre acest aspect. E minunat cum pot coase singure, cusaturi de aceiasi intensitate, la aceiasi viteza. Nu au forta masinilor vechi (parca), dar sunt asa de usor de folosit. love
La capitolul materiale, la noi nu prea se importa gama mare de produse. Iti pot spune ca am umblat prin depozite, en-gros-uri textile si sunt pline de materiale vechi si inchise la culoare (primele) si sintetice si sclipicioase (celelalte). A, mai sunt magazinele de firma, mai scumpe; sunt axate pe materiale de ocazie, mai ales.
Marea majoritate a materialelor sunt din China, tarile arabe. Sunt materiale ieftine, in general. Cum ti s-ar parea sa se gaseasca materiale care la noi se vand cu 15-20lei/ml la 20$ cum vezi pe Ebay un metru sau yard de bumbac imprimat cu cranii si trandafiri. (Smile e doar un exemplu). Din punct de vedere al materialelor si aplicatiilor e ok la noi. Sunt cum sunt, dar sunt accesibile. La Joanne (in State) au preturi foarte mari, in tari precum Austria, Germania la fel scumpe sau nu se gasesc.
Plus ca, nu te supara, esti barbat. Ai alte gusturi, e normal ca vei cauta materiale uni, serioase, nu floricele si roz-bombon. E un lucru bun, clar, dar esti in minoritate. wink Am sa ma uit dupa denim deschis la culoare (probabil vrei mai subtire, de vara) si iti dau pm, daca gasesc pe undeva. Daca ai vreo poza de pe net, cu nuanta, ar fi super.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de lucianemil la data de Vin 14 Mai 2010, 10:37 pm

Admina a scris:Eu stiu de la Privileg (tot computerizat) ca nu merge bine cu bobine de metal. Dar am sa incerc si eu, aceiasi problema cu tensiunea in firul inferior. La mine nu se simte la cusatura dreapta, ci la cea zig-zag, care nu are firul inferior tensionat.
Lucian, si eu tot fara pedala cos. Nu e problema, sper ca nici in timp. Daca vrei ii poti da PM lui Nicolaie, lucreaza la Brother Sibiu si poate intreba colegii, despre acest aspect. E minunat cum pot coase singure, cusaturi de aceiasi intensitate, la aceiasi viteza. Nu au forta masinilor vechi (parca), dar sunt asa de usor de folosit. love
La capitolul materiale, la noi nu prea se importa gama mare de produse. Iti pot spune ca am umblat prin depozite, en-gros-uri textile si sunt pline de materiale vechi si inchise la culoare (primele) si sintetice si sclipicioase (celelalte). A, mai sunt magazinele de firma, mai scumpe; sunt axate pe materiale de ocazie, mai ales.
Marea majoritate a materialelor sunt din China, tarile arabe. Sunt materiale ieftine, in general. Cum ti s-ar parea sa se gaseasca materiale care la noi se vand cu 15-20lei/ml la 20$ cum vezi pe Ebay un metru sau yard de bumbac imprimat cu cranii si trandafiri. (Smile e doar un exemplu). Din punct de vedere al materialelor si aplicatiilor e ok la noi. Sunt cum sunt, dar sunt accesibile. La Joanne (in State) au preturi foarte mari, in tari precum Austria, Germania la fel scumpe sau nu se gasesc.
Plus ca, nu te supara, esti barbat. Ai alte gusturi, e normal ca vei cauta materiale uni, serioase, nu floricele si roz-bombon. E un lucru bun, clar, dar esti in minoritate. wink Am sa ma uit dupa denim deschis la culoare (probabil vrei mai subtire, de vara) si iti dau pm, daca gasesc pe undeva. Daca ai vreo poza de pe net, cu nuanta, ar fi super.

zid

nevoia m-a impins. vad prin magazine haine material ok, dar nu mi se potrivesc.
eu sunt inalt si slab si numai skinny jeans gasesc, sau baggy jeans, numai o pereche normala nu dau. si alea normale, daca gasesc din intamplare, sunt inchise la culoare, si ma fac si mai slab. zid

am nimerit sa-mi fac blugi exact cum imi plac, pe un albastru inchis.
cred ca o sa ma apuc incet, incet, sa dau cu smirghel pe pantaloni, pe coapse fata, pe buzunare spate,sa se mai deschida ,sa creez iluzii optice wink

pana la urma cred ca o sa ma axez pe croiala, sa invat sa pun in valoare orice material ce-mi cade in mana.
ceva de genul ''rochie croita din perdele''

oricum la materialele pe care le-am luat de la tex si merceria, cand o sa le dau gata , sigur o sa ridice lumea din sprancene.
numai materialele in sine, cand le scot din colet, parca striga
HOMEMADE!!! Smile

ar fi o ambitie de a mea , sa le coordonez in triade cromatice,
ca m-am convins intre timp,
ca monocromul ma face prea inalt.
dar ma las batut deocamdata.

si la tex , jumate din materiale sunt spandex/stretch/satin Sad
dar e bine ca macar exista

Merci

lucianemil
Nou venit
Nou venit

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 35
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 14 Mai 2010, 11:56 pm

Lucian, pai ia arata-ne si noua ce cosi, sa te luam la "criticat". Doar stii, din greseli invata omul, ba mai mult, mai dai idei si altora si/sau mai primesti idei daca nu ai destule wink

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 15 Mai 2010, 5:25 pm

Uite ca eu nu pot coase fara pedala, parca nu am aceeasi viteza, mi se pare asa de stresant ca trebuie s- opresc, parca nici nu o fac la timp! Felicitari celor care puteti, eu una lucrez de peste 15 ani pe masina cu pedala si nu ma mai pot invata acum fara...

l.e. Apreciez ca un barbat isi face singur hainele! Poate o sa ne arati si noua.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

nemultumire

Mesaj Scris de adelinas62 la data de Dum 16 Mai 2010, 11:14 am

Buna tuturor.Eu tocmai am achizitionat un Singer 4228,dar nu prea sunt multumita de ce face. Ce e drept nu prea am studiat bine ce face inainte de a o lua si acum nu sunt prea multumita de ea.Sa ma explic ;mai ales la cusaturile elastice,nu surfileaza uniform,iar daca folosesc ac dublu,cusatura este stransa.Am reglat asa cum este indicat in carte dar tot nu sunt multumita.O sa mai incerc,dar ma bate gandul sa cumpar si un triplok sau ceva care sa surfileze.Ce ma sfatuiti sa cumpar ,mai ales ca acum nu stau prea bine cu banii dupa ultima achizitie(ma gandesc sa fie ceva mai ieftin,cu toate ca ce e ieftin nu e bun...) confused

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 16 Mai 2010, 11:27 am, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)

adelinas62
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Plopeni jud.Prahova
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 16 Mai 2010, 11:31 am

Eu cred ca ar trebui sa reglezi tensiunea firului...si eu cos cu acul dublu, dar cusatura nu-i stransa...iar cusatura cu zig-zag de o faci cu rabdare iese uniforma.
Despre triplock, citeste ce s-a discutat

Cititi Regulamentul!

MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 40
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 16 Mai 2010, 11:41 am

Merci Mihaela. Merci Am pierdut un ditamai mesajul, elaborat... pupi
Adelina, foarte important e sa stabilizezi tivul, inainte de coasere. E o direnta enorma, am constatat ca si la masina de acoperire (speciala de tivuri elastice), ies cusaturile mult mai profi, daca stabilizezi marginea.
Insertia dublu adeziva, arata asa:

O desfaci de pe suportul de hartie si o pui in tivul respectiv (marginea indoita inapoi). Apoi presezi cu fierul la o temperatura medie, pana adera cele doua parti, una de alta. Vei avea o margine perfecta, dreapta si fara cusatura. Nu va tine la spalat, insa si trebuie cusuta. Cu acul dublu sau macar cu o cusatura elastica, vei observa diferenta fata de un tiv nestabilizat. wink
Daca la cusatura dubla strange materialul, trebuie sa maresti pasul cusaturii, spre 3-4mm. Sau micsoreaza tensiunea in ata superioara. Nici o masina de cusut nu va coase materiale elastice, bine, fara minime ajustari. Invata manualul masinii, cu probe.
Un overlock bun si cel mai ieftin, ar fi cel de la Merrylock, se gaseste la reprezentantele Brother. Este vreo 1200lei. Apoi mai poti lua un triplock, mai ieftin, dar sunt doar cu 3 fire si nu au transport diferential, nu te va ajuta pe materiale elastice.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 16 Mai 2010, 11:47 am

Admina, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Edit Admina: pupi Pai nu ti-am pus pupici, sa nu crezi ca m-am suparat. Uite ti-am mai pus unul, sa stii ca vorbesc serios. hug

Cititi Regulamentul!

MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 40
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Dum 16 Mai 2010, 11:54 am

Si eu am folosit banda aceea de fixare,tot in modul in care povestea Admina, insa am gasit un tutorial pe net in care arata ca o poti aplica prima oara fara sa o deslipesti de pe hartie, o lasi sa se raceasca, dupa care o deslipesti, indoi materialul si mai calci o data. o sa incerc si eu varianta aceasta ca ma tot chinuiam cu banda deslipita, mi se tot agata de material. Oricum cu banda se vede diferenta, te ajuta mult!
Succes!

Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3898
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Dum 16 Mai 2010, 1:50 pm

Admina nu mai dezlipi de pe suport adezivul. Aplica-l cu hartia in sus, apoi dezlipesti hartia, intorci si indoi tivul si calci iar. Asa chiar ai siguranta ca nu se intinde, aluneca, e drept, s.a.m.d

Karina33
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 16 Mai 2010, 2:46 pm

Mercic de sfaturi. O sa incerc si asa, desi nu am avut probleme de intins, alunecat, etc. Am folosit mai mult pe lycra, si a fost ok. Ieri pe jerse de bumbac, cam era greu de brodit, cu fierul, dar a iesit frumos decolteul; la maneci fac ca voi, azi. Merci

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancush la data de Dum 16 Mai 2010, 7:05 pm

mi-am luat masina de cusut
nu am venit sa va spun pentru ca m-am gandit sa va si prezint ceva....
ei, bine.....incepusem eu un sarafan, de fapt am modificat la el, l-am desfacut tot si l-am recroit (cu experienta 0)
problema e ca la un moment dat s-a auzit un tzac metalic, mi-a rupt ata de la bobina de jos si mi-a indoit acul
am schimbat acul dar nu merge (acul l-am schimbat bine)
nu intra acul ci se opreste pe metal......apoi chiar daca intra se aude un tzacanit metalic si indoie iar acul Sad
oare pot eu sa dibuiesc problema sau sa caut un mecanic?

ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Sabine la data de Dum 16 Mai 2010, 7:34 pm

Pai ai putea... Cred ca trebuie sa desfaci capacul si sa te uiti pe ce "calca" acul. Poate a sarit suveica, trebuie verificat si acolo. Ce masina ai?

Sabine
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Dum 16 Mai 2010, 8:12 pm

No, m-am lamurit si eu ce-i cu banda de fixare. Eu o dezlipeam de pe suport si apoi ma chinuiam sa o fixez in tiv. zid Deci se poate si altfel. Idea

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2020
Varsta : 48
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de adelinas62 la data de Dum 16 Mai 2010, 10:22 pm

Mersi Admina pentru sfaturi.O sa incerc si cum a zis Karina.MihaelaT scuze,nu am vrut sa deschid subiect nou,dar asa a iesit

adelinas62
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Plopeni jud.Prahova
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ellybijoux la data de Dum 16 Mai 2010, 11:26 pm

Asta imi este minunatia dar si nenorocirea. Problema este ca nu stiu cum sa tensionez firul, prin urmare nu coase. Face o cusatura pentru aproximativ 1 cm dupa care ata de sus nu mai prinde ata din bobina de jos. Am incercat in toate modurile, am schimbat ata, am schimbat acul, insa nu am ajuns la nici un rezultat Sad . Dupa ce m-am chinuit vreo doua zile sa o fac sa mearga, m-am lasat pagubasa, probabil va trebui sa chem un mecanic sa-mi spuna ce si cum, daca e stricata sau (sper) nu am stiut eu sa o folosesc.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Am vazut ce masinute aveti voi, superbe...dar eu m-am invatat sa cos de mana si pe asta am luat-o doar pentru cusaturi drepte, in rest la tiv ascuns, incretire...ma descurc cu "lucru de mana" wink

ellybijoux
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 29
Localizare : Iasi, Romania
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Dum 16 Mai 2010, 11:37 pm

Elly da masinuta pe mana unui mecanic bun si-ti vei face apoi treaba cu ea! Daca nu ai mecanic pune-o la pastrare si transform-o in piesa de muzeu, iar pentru cusut ia-ti una moderna. Te va ajuta si la surfilat, lucrul manual e bun dar nu in exces!

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Lun 17 Mai 2010, 8:21 am

ellybijoux, spune-mi modelul de masina, si incerc sa iti gasesc un manual de utilizare dar in engleza, sau trimite-mi pm cu adresa de mail. Si eu am singer si tot cu tensionarea ma chinui.

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Lun 17 Mai 2010, 9:00 am

Degeaba ai manual la o masina veche! Reglajul la singerul vechi e extrem de simplu, sunt doar cateva suruburi, dar in nici-un manual nu-ti va spune cum trebuie reglate. De-aia am recomandat un mecanic bun, la masinile astea se poate sa fi intervenit uzura sau sa se fi dereglat, si asta nu-i recomandat sa o faca un nestiutor!!!
Am avut si eu ca prima masina prin '83-84 o masina(nu Singer) cu pedala si suveica barcuta. Si stiu ca era greu de lucrat cu ea, pe-atunci nici ata nu era asa buna...asa ca in '85 mi-am luat prima masina de cusut noua, romaneasca.

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Lun 17 Mai 2010, 9:09 am

Ok Karina, am inteles, si eu la Singer am probleme la tensionarea atei, tot de surubel e vorba, sa apelez si eu la mecanic? Mi-ar convenii sa o folosesc si pe asta ca fata de Brother are o gramada de picioruse si coase si materiale groase, la brother cu ceva mai gros ma chinui, (de ex jeans gros la tiv), si nu am cum sa investesc acum in picioruse suplimentare, gen pt bie, tiv rulat, incretit... si ce mai are asta. Sincer, chiar daca e din 1930 o consider o bijuterie!

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Lun 17 Mai 2010, 9:38 am

Da Ucabesty daca tii la masina ta de cusut du-o la un mecanic bun. Insist pe bun ca un carpaci ti-o poate strica mai rau. Plus ca ii ceri tot lui sa-ti arate ce si unde ai voie sa reglezi tu.

Ma irita cand nu se merge la specialisti si apoi se vaita lumea ca uite, nu merge desi...Daca ai nevoie de-o operatie te tai singura sau mergi la cel mai bun chirurg?

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Lun 17 Mai 2010, 9:58 am

Karina, mersi! O sa caut un mecanic bun, nu un Ciomu' al masinilor de cusut! rade
Ma indoiesc sa gasesc unul dar o sa caut!

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Lun 17 Mai 2010, 10:21 am

Cauta la reprezentantele ce vand masini de cusut sau pe la atelierele/firmele de croitorie. Sau daca exista un mecanic in varsta ce tine vreun atelier de reparatii de pe vremea lui pazvante.

Nici eu nu am masini de cusut computerizate, am o masinuta second hand(made in Western Germany) contemporana cu bunica mea. Dar merge struna pe orice material, de la voal, lycra pana la denim, doc, piele. Si asta nu-i meritul meu ci al mecanicului pe care-l frec pana iese ce vreu eu!

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Lun 17 Mai 2010, 10:37 am

Saru'mana Karina! Merci

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ellybijoux la data de Lun 17 Mai 2010, 11:10 am

Ucabesty, merci pt sfat, insa am manual de utilizare in limba engleza. M-am uitat azi dimineata mai bine la ea si mai incerc sa o curat si sa-i pun ulei, daca nu merge nici asa inseamna ca s-a dereglat si am sa chem un mecanic bun. Sper sa mearga dupa aceea.
Karina, intr-adevar in manual nu scrie cum sa tensionezi ata.

PS. Modelul este singer 27k (sau ceva de genul), este manuala, fara pedala si este o adevarata piesa de muzeu Smile , am cautat pe site-ul singer seria de pe masina si a fost fabricata intre 1910-1920 (nu mai tin minte exact anul, parca era 1916).

Va doresc o zi buna ! Smile

ellybijoux
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 29
Localizare : Iasi, Romania
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 12:15 am