Ultimele subiecte
» Bluze, topuri (14)
Ieri la 5:29 pm Scris de biancs254

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Premergator: pro sau contra

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Premergator: pro sau contra

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 26 Mai 2011, 12:54 pm

Pai daca sta 5 minute in premergator, la 6 luni, nu te ajuta prea mult. Ce poti face in timpul asta?
Eu pana la 6luni am crescut-o singura, fara sot si fara buni (maxim ma insotea in plimbari, uneori). Da stiu, ma dau mare... rade Bine, depinde si de copil, dar cred ca pe primul plan e sanatatea lor. Decat sa fie afectata coloana, cumva, mai bine ma descurc eu cu treburile si nevoile mele, cat timp doarme. Si dorm multisor, cat sunt mici.
Hai sa ne gandim, o sa stea in fundulet si o sa mearga, toata viata. Sa se bucure de fiecare varsta cu placerile ei. De aia nu sunt de acord cu lasatul copiilor de 3-4 ani la calculator, mai mult de cateva zeci de minute. O sa faca asta toata viata, o sa-si strice ochii destul. E comod sa uiti de ei la TV si calculator, dar chiar merita? Eu de aia m-am oprit de la copii; decat sa nu ma ocup de 2-3 mai bine sa ma ocup ok de una. Aurishta e un mister pentru mine; cred ca o sa o rog sa stau cu ea o zi. Chiar nu vad cum iti poti organiza timpul, atat de bine, cu mai multi membrii in familie. Dar e exemplul perfect ca se poate. hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 26 Mai 2011, 1:30 pm

Da, da, zice cineva care lasa copilul la bunici lol!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 26 Mai 2011, 2:59 pm

Eu una i-am pus pe amandoi in premergator si amandoi merg bine fara probleme.Si ai mei au mers la inceput pe varfuri,dar cand au mers incaltati nu au mai putut.Si acum fata mai merge desculta si pe varfuri.
Si eu pe baiat l-am tinut numai dupa mine pana la 7-8 luni.La orice treaba aveam de rezolvat il luam cu caruciorul apoi cu tricicleta numai dupa mine.
Iar acum ca a venit caldura gata cu ora petrecuta in fata calculatorului.
Afara la joaca,faptul ca stau la tara si am curte e o adevarata binecuvantare,caci ai mei copii se joaca afara,in curte.
Marius cred ca nu a mai vazut joc pe net de cca 1 luna,a mai avut o scapare de o ora imediat dupa Paste ,dar cum "calca pe bec"(ei bine si noi ii cautam nod in papura Twisted Evil rade wink )adios net.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 26 Mai 2011, 3:19 pm

Diada, ai mare dreptate, cand e numai unul mic mai merge.
Si trebuie sa recunosc, cand vine Victor de la scoala mai fac cate ceva. Dupa ce mananca se "odihneste" inainte de lectii si ii citeste lui Leon sau il plimba cu masinuta prin casa. Cum ziua Leutzul adoarme numai la tzitzi, de multe ori il mut cu perna cu tot in bratele lui Victor, care e fericit ca are voie la TV Smile.

Kla, Admina asa sunt si eu, nici macar o ora nu am cu cine sa las pruncul daca sotul meu nu e acasa. Imi e groaza daca patesc ceva sau daca trebuie sa merg undeva. Dezavantaje sunt cand esti departe de tara, dar... mai putine decat avantaljele. Soacra mea saraca are destul stress cu socrul meu care e de 9 ani in scaun cu rotile, asa ca nici o sansa sa ma ajute.
Noroc ca am un sotior intelept si care nu asteapta sa fac mancare si curatenie in fiecare zi:). Ori face el ori amanam pt cand suntem amandoi acasa. Copiii sunt pe primul loc. Operatia de la nas o aman cel putin pana peste un an, desi dr mi-a spus ca dupa ce intarc copilul, imediat, la indreptat nasul, ca altfel o sa fie si mai rau (deviatia mea de sept combinata cu rinita si cu sangerari in fiecare zi-abia ma lasa sa respir)

De la aproape 6 luni si jumatate sede fara sprijin, daca se rastoarna ramane pe burtica si se joaca mai departe. Acum iauo salteluta dupa mine in bucatarie sau unde e nevoie si puiul se joaca. Mai mult de jumatate de ora nu sta, dar tot e ceva. La dush la fel.
Cat a fost mai mic mai statea in scoica de masina, dar dupa 4-5 luni, nici o sansa.
Patutul de calatorie nu ii place, sta in el numai daca e careva langa el, ca sa se joace. Dar singur nu vrea.
Abia astept sa inceapa sa mearga de-a busilea, ca atunci vine singur dupa fusta mea:)

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 26 Mai 2011, 3:27 pm

diada a scris:Da, da, zice cineva care lasa copilul la bunici lol!
Hm... sa fiu rea, sa nu fiu rea... Hai mai bine, nu.
Ma refeream strict la perioada premergatorului, Diada. Nu am lasat copila la bunici decat dupa vreo 2 ani, cand am reinceput full time. Eu si lucram de acasa, cat era mica. Mama mea s-a pensionat anul trecut, deci...
Dar ma rog, fiecare cioara-si lauda puiul, deci totul e subiectiv. peace

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 26 Mai 2011, 3:37 pm

Admina a scris: Aurishta e un mister pentru mine; cred ca o sa o rog sa stau cu ea o zi. Chiar nu vad cum iti poti organiza timpul, atat de bine, cu mai multi membrii in familie. Dar e exemplul perfect ca se poate. hug
Nu ar trebui sa fie nici un mister, caci nu fac ceva supranatural. Este exact ca la munca, pe masura ce cunosti si faci din ce in ce mai bine ceea ce-ti este atribuit, ti se dau si alte sarcini, inaintezi in grad, cum se zice. Desigur ca , daca ma luai acum 15 ani, sa zicem, si ma puneai sa organizez cinci copii, imi prindeam urechile rau de tot. rade Dar am luat-o treptat si am invatat sa gestionez situatia incetul cu incetul. In plus, familia functioneaza ca un organism, fiecare isi indeplineste sarcinile si totul merge normal. Hai, gata, ca am venit cu o galeata de off topic
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 26 Mai 2011, 3:45 pm

Depinde si cat de cumintel e copilul. Bia a fost foarte cuminte. Se juca singura, sau o puneam in scaunul de masa si o luam cu mine prin casa. Ca sa fac dus, o puneam in usa baii si vorbeam cu ea. Cu Isabela e diferit. Nu sta singura, doame putin intre mese, 20-30 de minute si gata. Bia papa si apoi somn neneaca cel putin 2 ore. Si eu lucram de acasa cand era Bia mica si aveam si casa pusa la punct ba chiar aspiram in fiecare zi si ieseam si la plimbare cu ea. Dar acum nu mai pot. Ori am imbatranit, ori nu stiu. Eu pe Bia am pus-o in premergator pe la 9 luni, dar putin, am mai scris, m-a vazut doctorul si mi-a zis ca nu e de acord si atat a fost. Dar ea se juca in tarc, se juca la scaunul ei de masa si nu plangea atat. Acum Isabela e inca micuta, deci nu stiu cum va face in continuare. Si mie mi se pare ca la 6 luni e cam devreme, ii cam fortam. Dar cred ca pana la urma fiecare face cum crede mai bine. pupi
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 26 Mai 2011, 3:51 pm

Admina a scris:
Hm... sa fiu rea, sa nu fiu rea... Hai mai bine, nu.

te rog, nu fi rea lol! eu inca sunt in perioada de lehuzie, de-aici mi se trage lol!

Apropo de: ce sa faci in 5 minute? te duci sa-ti faci nevoile de ex sau sa tai o felie de paine.. ca nu mai apuci sa mananci asta e alta treaba... poate dai drumul la masina de spalat, scoti o masina, iei un xanax... sunt atatea lucruri de facut in 5 minute..

Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 26 Mai 2011, 5:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : greseala)

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Joi 26 Mai 2011, 4:52 pm

eu in 5 minute faceam dus rade dar culmea era ca nu vroia sub nici o forma in scuanul de mancarica,in premergator statea si se uita la mine cum ma spal...ii placea sa stea acolo binenteles ca nu dadea din picioruse sa umble ca nu stia dar nu stiu ce-l atragea asa mult...
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 27 Mai 2011, 1:36 pm

eu o sa-l las in legea si ritmul lui, nu am de gand sa-i suflu toata ziua in fund. Nu vreau premergator pentru ca nu sunt in regula, strica coloana, strica mersul si nu au nici un rost, mai bine il las sa descopere mersul de-a busilea si va fi foarte fericit asa, nu vreau sa sara vreo etapa. Si nici nu voi sta ca o caraghioasa aplecata si cocosata toata ziua sa tin copilul de manute ca sa mearga atunci cand inca nu ii e timpul. Pentru ce? Ca sa ma dau mare ca al meu uite ce precoce e? Eu sunt de parere ca fiecare etapa de dezvoltare are rostul ei. Va sta in fund atunci cand va fi pregatit, va merge de-a busilea cand va fi pregatit, se va ridica atunci cand va fi pregatit, va merge mai intai sprijinit de canapea, de biblioteca si de ce va mai putea. Nu voi fi sclava copilului! Il iubesc mai mult decat orice, mi se face un dor de el cand e cu tati in parc la plimbare, e cel mai frumos, cel mai destept, cel mai scump, cel mai cel mai, dar nu voi accepta ca el sa devina "micul tiran", iar eu o frustrata ca am renuntat la toate, sa ma plang toata ziua ca nu mai pot de spate, nu mai pot de ce de treaba am, nu mai pot nu mai pot... Nici copilului nu ii va face bine ca mama lui sa aiba asa o stare de spirit.

Dat cu aspiratorul in fiecare zi???? dar ce doamne iarta-ma de murdarie se poate pune intr-o singura zi? eu fac o data pe saptamana curatenie si niciodata nu mi se intampla sa mi se murdareasca sosetele pe talpa, sunt mereu albe( nu-mi place sa port papuci). Dar noi ne descaltam la intrare, si nu se intra incaltat, oricat de jignita s-ar simti soacra ca o punem sa se descalte Rolling Eyes N-are decat sa se simta cum vrea, mie sa-mi respecte casa.

Am divagat de la subiect... Ideea era ca un copil nu are nevoie de premergator, noi ii cream artificial aceasta nevoie.

edit: m-am luat cu altele si am uitat sa-i zic Elei ce baieti frumosi are:)))
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 27 Mai 2011, 3:10 pm

ioana soare a scris:.... Si nici nu voi sta ca o caraghioasa aplecata si cocosata toata ziua sa tin copilul de manute ca sa mearga atunci cand inca nu ii e timpul. Pentru ce? Ca sa ma dau mare ca al meu uite ce precoce e? .....Nu voi fi sclava copilului! Il iubesc mai mult decat orice, mi se face un dor de el cand e cu tati in parc la plimbare, e cel mai frumos, cel mai destept, cel mai scump, cel mai cel mai, dar nu voi accepta ca el sa devina "micul tiran", iar eu o frustrata ca am renuntat la toate, sa ma plang toata ziua ca nu mai pot de spate, nu mai pot de ce de treaba am, nu mai pot nu mai pot... Nici copilului nu ii va face bine ca mama lui sa aiba asa o stare de spirit.

Dat cu aspiratorul in fiecare zi???? dar ce doamne iarta-ma de murdarie se poate pune intr-o singura zi? eu fac o data pe saptamana curatenie si niciodata nu mi se intampla sa mi se murdareasca sosetele pe talpa, sunt mereu albe( nu-mi place sa port papuci). Dar noi ne descaltam la intrare, si nu se intra incaltat, oricat de jignita s-ar simti soacra ca o punem sa se descalte Rolling Eyes N-are decat sa se simta cum vrea, mie sa-mi respecte casa.

nu pot decat sa ma plec in fata ta! asa da! La mine nu a mers, si asta cu: mi se face un dor de el cand e cu tati in parc la plimbare, e cel mai frumos, cel mai destept, cel mai scump, cel mai cel mai = eu nu ii cred in nici un fel, nici frumosi, nici destepti, sunt copii mei si atat. Plus ca nu are cum sa mi se faca dor de ei ca stau numai eu cu ei lol! Oricum, eu va inteleg perfect cu premergatorul si cu ce vretti voi, sunt de acord cu orice. Mai vorbim cand nu o sa se imbrace copilul decat cu ce vrea el, sa mearga unde vrea sau mai stiu eu ce personalitate o sa aiba, ca ma gandesc ca o sa aiba personalitate, nu?

Astazi a venit o prietena in vizita si asa m-au urlat amandoi... cica sa-i lasi cu cineva... cu cine? ca sunt salbatici, stiu doar de mine si de tati, asta datorita ajutorului acordat! sanatate la copii!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Vin 27 Mai 2011, 3:34 pm

Ce frumoasa etapa se sare cu premergatorul...ale mele asa se joaca de-a busilea si se fugaresc pe jos ...mai nou se ridica de genunchi cu funduletul cat pot ele de sus si se uita inapoi...am impresia ca or sa cada in cap, dar au f multa stabilitate....am mai inteles ca si muschii li se dezvolta mai bine asa in patru labe.

Eu am zis un mare NU premergatorului si nu regret deloc...s-au ridicat ele in picioare pe marginea patului cand au vrut , iar mai departe la fel le las, cand au chef de mers de manuta le duc.

Recunosc ca abia astept momentul cand o sa mearga singure, dar acum vreau sa ma bucur de fiecare clipa cand le vad catel prin casa....fetelor asa nu-i vom mai vedea niciodata.
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 27 Mai 2011, 3:41 pm

si totusi eu nu am inteles asta: sclava copilului? adica? de spalat, calcat, mancare, culcat, sters la fund, trebuie sa i le faci, ce te faci cand la 3 ani nu scapa de pampers de ex, de biberon, nu se imbraca singur, nu doarme singur, atunci esti sclavalui? bun, nu vrei sa devii si ce-i faci? il lasi in casa si pleci sa-ti cumperi toale, la coafor, la film? nici eu nu sunt sclava lor dar nici nu am cu cine sa-i las. Cand a fost nevoie sa ma duc la doctor l-am lasat pe cel mare la vecina, e normal? asta pentru ca refuza cu desavarsire sa mearga cu noi la doctor, desi stia ca lui nu-i face nimic.

Sunt copii si copii, bravo fetelor, sanatate, eu atat imi doresc pentru ei, sanatate, zic asta dupa 2 internari, sanatate, sanatate,sanatate... gandesc pozitiv, gandesc pozitiv, gandesc pozitiv lol!

edit: si totusi, premergatorul nu mi se pare atat de grav fata de alimentele care se introduc pana la un an, sare, miere, albus, gluten pana la 6 luni si cate si mai cate... asa ca...

si cine ma cunoaste stie ca nu le suflu in fund (nici macar poze nu le mai fac, noroc ca ma mai intreaba Admina de ei si vrea sa-i vada) dar asta trebuie sa le fac asta fac, mi-am adus aminte, cand am anuntat ca sunt insarcinata, singura care mi-a zis ca nu stiu in ce ma bag a fost Camy si a dat si argumente, atunci nu mi-a picat bine, dar ii dau dreptate, asa este, si cine zice una alta... ori are cine sa le ajute ori are bona. Si eu zic la fel, astepti al doilea copil, mai ales la diferenta mica, sa stii ca nu o sa-ti fie moale deloc. Gata, ca m-am intins.

Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 27 Mai 2011, 4:10 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare)

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 29 Mai 2011, 12:54 pm

Prin "sclava lui" m-am referit la faptul ca nu e normal sa recurgem la premergatoare sau fel si fel de tertipuri pentru a putea merge la wc sau pentru a intinde rufele. Ca nu moare daca sta singur un pic. Ca e de la sine inteles ca il ingrijesc si ii ofer tot ce are nevoie. Mie imi place la nebunie sa ma joc cu el, imi place sa-l fac sa rada in hohote, dar nu fac asta toata ziua, il las sa se mai joace si singur, ca altfel mi-as lua campii. Ii place si cand are atentia mea, dar se distreaza si singur chiuind la jucarii si tragand de ele. Cand va mai creste il voi pune pe jos sa incerce sa se deplaseze pe acolo, o sa se distreze si el, sunt convinsa.
De adormit adoarme singur, seara de cele mai multe ori cade ca lemnul, adoarme de nici nu mai da aerul afara, dar mai sunt si exceptii, cand e cu ochii larg deschisi. Il pun oricum in patut chiar daca e cu ochii deschisi si stie ca e seara si ca acolo va ramane. Ma intorc dupa 5 minute si il gasesc adormit. La inceput cand era mic mic plangea cand il puneam in patut, il luam in brate si tacea. Il puneam in pat si iar chiraia. Atunci i-am zis ca eu nu ma joc jocul asta cu el si l-am lasat acolo. De atunci a invatat si seara adoarme fara probleme. Cu imbracatul nu stiu, o sa vad atunci. Daca e ca mine o sa aiba preferinte, tata mereu imi povesteste ca nu aveam nici un an cand m-a imbracat cu o pijama si m-a gasit imbracata cu o alta. E inca un mister pentru el cum am reusit sa fac asta:))) Dar sa nu inceapa cu scandal in toiul iernii ca el nu vrea sa-si puna haina pe el, ca atunci nu mai mergem la sanius, stam acasa. Si treptat se razgandeste el, daca vede ca sunt ferma pe pozitii:)

Si ai dreptate Diada, nu e normal sa trebuiasca sa lasi copiii la vecini cand ai nevoie sa pleci urgent undeva, e pacat ca bunicii nu vor sa se implice macar un pic.

Dar de ce nu-ti trimiti seara baietii (toti 3) la plimbare vreo 2 ore? Mai respiri si tu , mai faci din treburi sau pur si simplu te relaxezi. Eu asa fac cu ai mei doi, ii fac pachet si in parc cu ei, iar prietenului meu chiar ii place, se intalneste cu o gramada de cunoscuti pe acolo si e mandru nevoie mare de puiul lui si nu-si mai incape in pene atunci cand toti ii spun ca seamana cu el:))

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de olympia la data de Dum 29 Mai 2011, 2:44 pm

Fara suparare, asta cu 'sclava lui" si "suflatu-n fund" sunt clisee inregistrate de pe la adultii ce ni le-au servit in copilarie si-s texte care cumva pun din start mama si copilul cumva pe pozitii adverse. Mama are grija de copil atat cat are el nevoie, fara sa-i fie sclava si daca nu are cu cine-i lasa iar nu e sclava, pur si simplu asta-i situatia. Nu copilul e dator sa renunte la nevoile lui (care nu-s doar fizice ci si emotionale, de atasament, de siguranta, asta-i baza unui psihic echilibrat), pentru ca mama sa aiba si ea nevoile implinite, ci adultii din jur, tatal mai exact care are in egala masura responsabilitatea ingrijirii.
Cat despre premergator si eu zic: mai bine fara! Smile
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 29 Mai 2011, 3:55 pm

Eu recunosc ca am fost sclava ei rade de-am ajuns sa am 50 de kile cu tot cu ambalaj si asta la 1,70 si umblam ca zombi, dar nu-mi pare rau nicio clipa.
Copiii sunt diferiti asa cum si noi suntem diferiti.
Diana nu dormea asa cum dorm toti copiii, ajunsese sa se trezeasca de 6-7 ori pe noapte. Cat era mica, pana la 3-4 luni leganam la ea de oboseam ca urla cat o tineau plamanii de nu, daca n-am avut jucarii de oate felurile si degeaba. Dop de oprit plansul in traducere suzeta n-a vrut sub nicio forma si-am luat toate modelele de prin farmacii. Venea mama i-o dadeam in brate si ieseam in terasa si sudam doua tigari cat ai clipi, apoi o luam de la capat...Dupa 4 luni s-a mai schimbat, o puneam in carucior si-o purtam dupa mine peste tot prin casa, dar afara de o puneai in carucior era crima si pedeapsa...urla de se uita toata lumea la noi asa ca am renuntat sa mai cobor si urc caruciorul care trebuia sa-l imping gol...Multi imi ziceau s-o las sa planga ca se obisnuieste, dar zau ca n-am putut.
De-a busilea n-a mers nici cand a invatat sa se ridice singura. Un fel de mers de-a busile la ea a fost asa ca rama, nu ca un catel...si cunosc copii care n-au avut premergator, mamele n-au stat cocosate sa-i plimbe de manute si tot n-au mers de-a busilea, decat asa ca o rama. In premergator am pus-o pe la 6 luni jumate, dar n-a stat asa ca statea intr-un colt. Pe la 7 luni jumate am mai incercat si i-a placut asa ca o mai puneam. Nu statea toata ziua in el, dar asa cat de cat. Avea o singura viteza...rapid. Mi-a rupt tot cantul de la usile mobilei din bucatarie ca aculo se oprea. I-a pus sotul izolatie de tevi pe partea de jos sa nu le distruga si pe cele din camere. A pornit repede in picioare si tot o viteza avea incat la o saptamana dintr-o clipa de neatentie a plecat dupa vara-sa cat ma descaltam si-a cazut, s-a lovit rau la nas incat am mers la ORL ca am crezut ca si-a rupt nasul si tot a continuat sa mearga. Multi zic ca de cad cand pornesc singuri se tem si iau o pauza. Eee, la noi n-a fost asa. De-a busilea a invatat tarziu sa mearga, cred ca pe la 1 an jumate rade cand ea deja alerga peste tot. Sa nu mai zic ca de cadea nu stia sa se ridice tot pt ca eu eram dupa ea si saream imediat. A invatat-o sotul cum sa faca...eu eram la priveghi, la bunica si-a ramas el cu ea (avea 1 an si doua luni) si i-a pus jucarii pe canapea si ea se juca langa stand pe covor. Asa a invatat sa se ridice ca-i tot trebuia cate o jucarie. A doua zi deja se ridica si fara sa se sprijine de ceva.
Acum e destul de mare, e foarte bine dezvoltata si asta n-o spun eu, ci medicul, plus ca e independenta chiar daca in primii doi ani nu avea taiat cordonul Smile , poate chiar mai independenta decat altii care n-au fost suflati atata.
Eu sunt de parere ca toate la timpul lor
Eu cred ca fiecare face cum îi dicteaza conştiinţa, cu premergator sau fara. Smile

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Lun 30 Mai 2011, 9:35 am

Pana la urma fetelor cred ca fiecare mamica stie ce-i mai bine pentru puiutul ei,pentru ca fiecare copil este diferit.Asa ca parerea mea e ca ar trebui sa facem fiecare cum credem ca e mai bine pentru copil. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV la data de Vin 11 Ian 2013, 8:51 am

Apropos, de premergator: am considerat ca nu e nevoie de el ...discutabila Acum la 1 an si 3 luni fetita mea nu vrea sa mearga singura. Cauta un punct de spijin in orice. Daca isi da seama ca sta singura in picioare se pune in fund si plange. Ca sa nu mai spun , ca daca nu are chef sa mearga nu merge si basta. Daca o chem la mine se aseaza in fundulet si vine in 4 labe desi ar putea sa faca pasi; are o stabilitate foarte buna. Nu e vorba de vreun retard sau ca nu are tonus; pur si simplu nu vrea. Incepe sa-mi fie rusine printre celelalte mamici care isi tot lauda pruncii care mai au un pic si fac ecuatii de gradul 2 rade
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 233
Localizare : suceava
Data de inscriere : 03/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Vin 11 Ian 2013, 9:17 am

Cand fetita mea avea un i-am cumparat premergator, dar nu a mers in el decat maxim 2 luni si nu zi de zi. Uneori voia sa mearga cu el, alteori nu. Nu am fortat-o. Imi amintesc ca de multe ori cand o asezam in el incepea sa planga si pana la urma am renuntat la el. Afara daca ieseam cu fetita mea merge ceva timp tinuta de manute ori singura, cand obosea se spijinea de carut si incerca sa urce singura in el... voia mereu sa urce singura in carut. L-am dus la tara la ai mei, au avut vecini cu copii mici si le-a fost de ajutor.
Fiecare copil creste, se dezvolta in ritmul lui, asta e parerea mea.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV la data de Vin 11 Ian 2013, 9:20 am

Stiu, asta e si parerea mea, dar recunosc ca uneori ma dezarmeaza. Am adoptat aceeasi tactica ( fara carut afara) dar degeaba; cand nu mai vrea nu-mi ramane decat sa o iau in brate...
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 233
Localizare : suceava
Data de inscriere : 03/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat