Ultimele subiecte
» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 10:52 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

CONCURS DE PASTE - Compleu pentru copii - VOTAREA

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: CONCURS DE PASTE - Compleu pentru copii - VOTAREA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 02 Mai 2010, 10:15 am

Ete na la cafenea. Da la bar ce are? Hai zii club ca cica asa se zice acu. rade Nici nu sunt pretentioasa

album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12694
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de anasia la data de Dum 02 Mai 2010, 10:19 am

felicitari si organizatorilor si participantelor/castigatoarelor! am avut ce invata, cu siguranta voi "copia" modele pt fetita mea; flower
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Dum 02 Mai 2010, 10:38 am

silvia, ramane cum am stabilit: bautura la mihaela, masa la alina si dansul la mine lol!
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 02 Mai 2010, 12:04 pm

Felicitari castigatoarelor MihaelaT,Amnro si Alina.C ,multumim sponsorului, Bro Rom Masini Casnice http://www.decusut.ro/, prin oferirea premiilor motivante,Adminei,Diadei si membrelor juriului: Camy, Geany, Karina, Olympia, Vilcris. kiss Flowers

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Dum 02 Mai 2010, 4:21 pm

Vilcris, si nu numai, si eu astept cu interes comentariile promise! hug

Ultima editare efectuata de catre Alina.C in Dum 02 Mai 2010, 11:00 pm, editata de 1 ori
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 38
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de petronela2008 la data de Dum 02 Mai 2010, 8:22 pm

Felicitari castigatoarelor!
petronela2008
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 41
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 03 Mai 2010, 11:46 am

Iata si justificarea promisa.

Incep cu cateva generalitati despre imbracamintea pentru copii, lucruri interesante de stiut despre aceasta.

Imbracamintea pentru copii, vazuta ca o categorie independenta, a aparut abia in a doua jumatate a secolului al XVIII-lea in Anglia. Pana atunci, hainele copiilor erau copiile miniaturale ale imbracamintei pentru adulti.
Primul creator de moda pentru copii a fost Jean Lanvin (1867-1946), un designer cu mare influenta in perioada 1920-1930 si in moda pentru adulti. Acesta a creat piese minunate pentru fiica sa Marguerite. Este fondatorul primei case de moda pentru copii.

Unul dintre cei mai importanti factori in conceperea imbracamintei pentru copii este constitutia copilului in diferite perioade de varsta. Daca silueta adultului este in general stabila (in figura de mai jos se vede ca inaltimea capului este in general cam 1:7-1:8 din inaltimea totala), silueta copilului se schimba foarte repede. Astfel se evidentiaza urmatoarele categorii de varsta:
- Nou-nascuti – Constitutia lor se caracterizeaza printr-un cap mare, gat scurt, picioare destul de scurte si mici, Acum circumferinta capului este aproximativ egala cu cea a cavitatii toracice, iar latimea umerilor este egala cu cea a soldurilor.
- Grupa de cresa, prescolari mici (1-3 ani)-Se schimba proportiile corpului. De exemplu, inaltimea capului comparativ cu lungimea intregului corp constituie 1:4 sau 1:4,5
- Grupa prescolara, prescolari mari (3-6 ani)-Picioarele se lungesc, cavitatea toracica devine mai neteda si mai larga.
- Grupa scolara mica (6-11 ani)-Cresterea este mai lenta. Se intareste musculature, silueta devine mai puternica datorita lungirii picioarelor, se contureaza talia. La 10 ani relatia proportionala dintre inaltimea capului si cea a corpului este de 1:5,5 sau 1:6. La aceasta varsta incep sa apara tendintele modei.
- Grupa scolara mare (11-14 ani)-Raportul dintre inaltimea capului si a corpului este de 1:6,5, apropiindu-se astfel de proportiile adultilor. La fete apare rotunjirea sanilor, soldurile se latesc si abia acum incepe sa se contureze clar talia.
- Adolescentii (14-18ani)-Proportie de 1:7 ca si la adulti.
Ceea ce am spus este reprezentat in desenul de mai jos:

Poportii la adulti
[img] Uploaded with ImageShack.us[/img]

Proportii la copii-diferite etape de dezvoltare
[img] Uploaded with ImageShack.us[/img]

Toata vorbaria asta a fost ca sa va explic ca pana pe la vre-o 8, poate chiar 10 ani copiii nu prea au forma si nici proportii prea grozave. Nu se vede o diferenta clara intre talie si sold, pieptul este plat, ba la cei mai mici abdomenul este proeminent, iesit in afara. Hainele incearca sa le ascunda aceste neajunsuri ale siluetei si sa contrabalanseze disproportia dintre inaltimea capului si cea a trupului.
In plus mai sunt si aspectele practice. La cei mici care nu au talie si solduri deloc nu le vom face fustele si pantalonii cu sprijin in talie pentru ca neavand pe ce se sprijini, vor aluneca continuu, chiar daca au elastic si ne enerveaza pe noi mamele ca trebuie sa stam mereu dupa ei sa le ridicam nadragii sau fusta dar ii enerveaza si pe ei ca nu se simt lejer daca au impresia tot timpul ca raman in funduletul gol. Astfel pentru acestia vom alege pantalonasi si fuste cu platca sau cu bretele, mutand astfel sprijinul pe umar si degajand talia.
Rochitele de asemenea, pentru fetitele mici se vor face fie cu talia ridicata (adica cu platcuta) fie cu talia joasa (ca rochiile din 1920) pentru a masca lipsa taliei.
Unele dintre voi, instinctiv sau in cunostinta de cauza ati respectat aceste reguli, altele mai putin.

In continuare am sa spun cate putin la fiecare model din concurs.

Cretu_veronica22 – bine realizat, bine alese culorile, potrivite modelele de rochita si salopeta pentru varsta fetitei. Totusi nici culoarea, nici croiala, nici macar decoratiunile nu au mai nimic original si inedit. Si sacouasul nu este foarte potrivit pentru copilasii de varsta fetitei. De obicei se apeleaza la un puloveras tricotat pentru ca le da mai multa libertate de miscare. Nici forma lui nu are nimic deosebit. In schimb tinuta este versatila pentru ca se poate purta atat la joaca cat si la o ocazie speciala. Si fetita este o bombonica…

Lushca-fetita ta este mai mare deci poate sa poarte deja fustite pe talie. Modelul este bine ales. Combinatia de material, ca si culori ar fi in regula desi materialul roz nu este uni ci are un imprimeu cu…ceva…nu prea imi dau bine seama ce. Carourile in general se combina destul de greu cu alte imprimeuri. Daca chiar vrem sa le combinam alegem un material uni intr-una din culorile continute de imprimeul cu carouri sau intr-una contrast. Ma rog, sa zicem ca ar merge combinatia ta dar analizeaza si tu: avem o combinatie de 2 imprimeuri, margine la fusta, o floare, o funda in talie, o catarama, o alta floare la rever, aripioare la vesta, si mai avem si maneci inzorzonate la bluza. Orice tinuta trebuie sa aiba un centru de interes adica o zona care atrage privirea prin elemente deosebite, fie la bust, fie in talie, fie la poale. Daca privirea mi se plimba peste tot dupa toate acele elemente devine obositor si da senzatia de model “incarcat” sau dezordonat. Eu as fi facut vesta simpla, fara aripioare si fara floare la rever, bluza cu maneca dreapta si simpla sau cel mult bufanta dar fara sa pun alt material decat alb si as fi lasat ca zona de interes fusta cu floarea si funda cu catarama. Asa ar fi OK. Modelul este original dar mult, mult prea incarcat chiar si pentru un copil.

Maistra-ca de obicei cusut si finisat impecabil. Modelul este original dar nu o avantajeaza deloc pe fetita ta. Ideea de talie joasa nu e rea pentru silueta ei dar nu are deloc volum in partea de jos si face un contrast neplacut cu volumul adaugat in partea de sus prin manecile bufante de la bluza sau chiar prin bolero. Am inteles ca trebuia sa fie ca o fusta gogosar, pai atunci trebuia mai mult volum. Eu i-as fi facut fie o fusta gogosar clasica si voluminoasa, fara banda cea galbena jos (fragmenteaza silueta prea mult-e destul cea din talie), fie o fusta plisata clasica (mai banal dar ar fi echilibrat mai bine silueta).
Si alegerea a 2 materiale lucioase, plus contrastul de culoare este prea mult. Materialele lucioase nu sunt potrivite pentru copii, mai ales pentru joaca dar nici pentru ocazii mai deosebite. Poate doar la nunta dar mie nici acolo nu mi se par potrivite pentru copii. Si compleul trebuia sa fie “primavaratec”, orice o fi insemnand asta: un imprimeu cu floricele, culori proaspete de primavara, o croiala in forma de flori inflorite, ceva de genul asta…

Marinmagda18-ma bucur ca avem si un baietel pe-aici. De obicei sunt numai fetite. Bine ales modelul pentru baietel, si culorile. Bine realizat si finisat destul de corect. Tighelele nu sunt chiar asa drepte dar nu se vede din avion. Asa cum am spus la inceputul postarii si cum se vede din poza, pantalonasii o sa trebuiasca sa-i ridici tot timpul pentru ca aluneca un jos, n-au pe ce se sprijini. Pune-i niste bretele de elastic, eu asa ii puneam fetei mele. Pentru copii sunt frumoase cu personaje din desene animate. Mai “inveselesc” tinuta care nu are prea multe elemente deosebite in ea. Poate doar detaliul de pe umar-spate care este interesant…

Totolina – compleul i se potriveste fetitei, la fel si culorile alese, croiala. Totusi volanasul de pe marginea colanteilor este in plus. Nu este nici bine realizat, e prea lat si trebuia mai cret. Dar oricum “incarca” inutil tinuta. Finisajele sunt bune in general dar buzunarasul in forma de inimioara nu este prea bine realizat dar este si mai dificil. In general la buzunarele cu zone curbe se trage un tighel la masina, aproape de margine ca atunci cand vrem sa incretim materialul sau sa-l retinem la capul de maneca. Se trage de un fir de cusatura si chiar se retine materialul facandu-l sa se indoaie spre interior prin retinerea marginii. Dupa ce am obtinut latimea de margine dorita insailam pe margine, calcam si aplicam cu tighel. Cam asa pe scurt…

Pisi-frumoasa fetita, frumoase rochitele si potrivite pentru varsta si silueta ei. Simplu dar frumos si practic. Fustita gogosar e foarte portivita pentru ea. Se sprijina in talie unde trebuie si are exact lungimea potrivita.

Milena-frumoase culorile, bine aleasa croiala, frumoasa jachetica, frumoasa si fetita. Totusi rochita pare putin cam mare pentru ea si cam lunga. Apropo de ce vorbeam mai sus de proportiile copiilor. Ei si asa au picioare mai scurte decat adultii, nu trebuie sa le ascundem picioarele de tot.

Cory74-Nu e foarte spectaculos dar i se potriveste fetitei foarte bine. Este simplu dar bine realizat. Si totul este bine dozat: culoare, textura, croiala, elemente decorative. Totul exact in cantitatea potrivita. Si fetita e o nazdravana…Bravo!

Alina.C-Doamne, Doamne…ce domnisoara avem noi acolo! Superba fetita, superba si tinuta. Palariuta si posetica fac tot dichisul. Foarte bine dozate elementele decorative cu inimioare. Fustita insa are talia cam jos (apropos de ce ziceam mai sus de proportii). Si eu n-as fi ales materialul negru cu buline pentru corsaj. As fi mers tot pe alb cu buline sau daca nu mai era, alb simplu.

Aglaia-potrivita croiala pentru varsta fetitei. Imprimeul nu este prea spectaculos dar merge si el. La fel cum am mai spus si Maistrei insa, materialele lucioase sunt prea mult pentru copii (ma refer la bluza). Mergea bumbac, panza topita, ceva care sa arate mai practic pentru ca asa arata tinuta in ansamblu. La fel nu se prea potriveste imprimeul cu ideea de sacou. Aproape ca nici nu se vede sacoul. Fetita e o frumusica…

Amnro-frumoasa si fetita, frumos si catelul. Model foarte potrivit pentru copil si materiale bine alese cel putin ca si culoare. Tulul nu este prea practic pentru copii dar acceptam originalitatea modelului si a ideii. Frumos decorata jachetica. Fusta este putin cam lunga. Ii ia din lungimea picioarelor si poate fi incomoda la joaca. O poate agata…O, si am uitat de tricou, dar el, saracul, aproape ca nici nu se mai vede. Pare ca e facut doar ca sa iasa 3 piese la numar, nu ca ar face parte din ansamblu…

Zylv-foarte corect realizata tinuta si ca proportii, si ca alegerea materialelor, si ca dozare a elementelor decorative. Foarte curat cusut si finisat. Nu are nimic spectaculos, am senzatia ca am mai vazut 1000 de astfel de modele, dar este foarte potrivita tinuta din toate punctele de vedere cu genul diafan al fetitei (par lung si blonut, ochi albastri, piele deschisa la culoare…etc.). Bravo!

MihaelaT-foarte potrivit modelul si culoarea pentru fetita. Bine realizat, la masura potrivita, finisaje bune, zici ca ar fi cumparat. Totusi si tu ai preferat sa “mergi la sigur” cum se spune. Nu ai riscat nimic nici ca si croiala, nici ca si imprimeu, nici ca si elemente decorative. Poate ceva elemente mai greu de cusut cum ar fi slitul de la pantaloni…Felicitari!

Dupa mine, amnro si Alina.C au avut cele mai originale si mai deosebite tinute.

Felicitari la toata lumea si pentru tinute si pentru copilasii frumusei pe care ii aveti…

PS: Editez ca sa adaug si pe lushca. Modelul ei de fusta mi se pare original si deosebit.
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Lun 03 Mai 2010, 12:01 pm

Vilcris, multumim pentru "justificari" (mi se pare cam mult spus, dar daca tu vrei...)
Ce sa-ti zic de fusta... cand am terminat de facut pozele ii atarnau vreo trei volanase, de alergau toate matzele dupa ea, erau la vanatoare. Mai sunt si acum fasii de tul prin curte lol! Deci, fusta e doar pentru ocazii speciale si pentru impresia artistica, nici vorba de joaca, ca nu mai ramane nimic de ea.

In alta ordine de idei, foarte interesanta poza cu proportiile la adulti. Chiar o s-o scot sa o studiez mai bine. mai zi-ne si noua secrete din-astea multumesc

l.e: de fapt a treia piesa din compleu e pamponul rade

Ultima editare efectuata de catre amnro in Lun 03 Mai 2010, 5:32 pm, editata de 1 ori
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 03 Mai 2010, 12:24 pm

Amnro ai sa razi, dar eu cand m-am uitat prima data chiar am crezut ca a 3-a piesa e pamponul rade . Dupa ce m-am uitat mai bine am vazut tricoul.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Lun 03 Mai 2010, 12:33 pm

Vilcris , asta asteptam . O critica ma i constructiva . In ceea ce ma priveste ai dreptate la modelul meu si voi tine cont de sfaturi .
Multumesc mult ca ai avut rabdare sa "despici firul in patru " .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lushca la data de Lun 03 Mai 2010, 1:02 pm

acel material nu are imprimeuri este o tesatura simpla intr un fir roz deschis si unul roz inchis .imi pare rau ca nu a fost atat de apreciat ( ceea ce ma si asteptam ) dar imi pare bine ca a fost apreciat de cei care l-au vazut in realitate si drept rasplata am comanda de la scoala ptr serbarea de sfarsit de an de 5 bucati numai fusta si jacheta .puteam sa pun pariu ptr cele ce vor castiga numai dupa mesajele primite pe privat.Imi pare rau ca am participat ,nici nu am sa mai deranjez .
lushca
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 03 Mai 2010, 1:15 pm

Vilcris, sar'na! Merci
Compleul acesta chiar l-am vrut simplu, fara aplicatii si multe brizbizuri.
Sa stii ca slitul, atat la pantaloni, cat si la fusta, a fost un mic "examen" pentru mine Smile ca nu mai facusem asa(mai am o fusta cu slit, dar e facuta total diferit ca pe atunci nu stiam care sunt etapele), dar noroc cu tutorialul Diadei de la pantaloni. Si fiind vorba de un concurs chiar n-am vrut sa risc, mai ales ca mi-a mancat sufletul si timpul...dar sunt incantata ca Diana se simte bine in el, il imbraca la gradi si este practic.
Si eu am considerat compleul lui Amnro foarte original.

Lushca, nu stiu de ce mesaje pe privat vorbesti si faci niste acuzatii care nu-si au rostul.
Eu personal nu am deranjat pe nimeni pe privat si nici nu am "mituit" pe nimeni sa-mi voteze creatia si nici pe membrii juriului sa-mi dea note mari si-s convinsa ca nici celelate fete(Alina si Amnro) nu au facut-o.
Nu-i prima acuzatie de acest gen pe care o faci...ca tot stai in casa cu un om al legii cred ca ar trebui sa stii ca nu se fac acuzatii fara dovezi. O zi buna!

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 03 Mai 2010, 1:20 pm

lushca modelul tau a fost apreciat. Am scris la sfarsitul postarii mele ca apreciez si eu modelul de fusta ca fiind original si deosebit (daca ai ajuns cu cititul pana la sfarsit).
Nu stiu despre ce mesaje pe PM vorbesti ca eu n-am decat 2 primite de la organizatori. Unul in care ma roaga sa particip in juriu si unul in care imi multumesc ca am votat.
Mie nu-mi pare rau ca ai participat si iti doresc sa ai succes cu lucrurile facute de tine.
hug
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Lun 03 Mai 2010, 1:22 pm

multumim, abia asteptam comentariile acestea. de asta imi place mie sa particip la concursurile astea. hug asa mai invat si eu cate ceva.
m-am chinuit mult la buzunarelul ala. am vrut sa nu il mai dublez, dar nu iesea nici asa bine. nici masina mea nu prea ma ajuta pt detalii: cand cos incet, mi se incurca ata si cand cos prea repede se rupe ata.
cat despre volanul de la colanti, nu eram sigura ca ii vin colantii bine, de asta l-am adaugat, ca ii mai facusem unii la fel si i-am facut scurti. initial am zis ca il mai scurtez, dar am uitat, si cand am probat-o pt poze mi-am dat seama ca l-am lasat cam lung.
din toate, eu de rochita sunt multumita, mi se pare ca a iesit cel mai bine din toate produsele pe care le-am cusut pana acum.
apreciez foarte mult aceste sfaturi kiss
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 03 Mai 2010, 1:27 pm

totolina, nu ar fi fost scurti colantii fara volan. Ar fi fost bine si daca erau 3/4.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Lun 03 Mai 2010, 1:30 pm

atunci o sa ii dau volanasul jos. am mai facut o pereche tot asa roz, dar fara volan si nu am probat-o inca, sa vad cum ii vine cu rochita.
ai dreptate, nu conteaza daca sunt 3/4, oricum vine vara.
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de lushca la data de Lun 03 Mai 2010, 1:58 pm

imi pare rau Mihaela T dar la inceputul concursului era un paragraf care specifica " un element dificil sau complicat " cam asa ceva pe cand compleul tau nu il prea are ,specifica care e ,poate nu il vad eu mai degraba era al Alinei sau Amnro dar nu acesta dar ............................ nici ptr mine nu a fost un concurs nu vroiam sa castic ,intradevar sunt altele mai experimentate dar am vrut sa vad ce pot sa fac si daca pot tine pasul cu ceilalti , dar daca la anceputul concursului scrie ceva eu zic ca trebuia respectat si date voturile in functie de cerinte .

Ultima editare efectuata de catre lushca in Lun 03 Mai 2010, 2:10 pm, editata de 1 ori
lushca
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Lun 03 Mai 2010, 2:05 pm

Nu cred ca ar trebui sa ne suparam . Fiecare a fost incantata de modelul ei si fiecare s-a asteptat sa fie apreciata . Eu sincer nu am participat cu speranta ca voi castiga ci mai mult ca un test pentru mine . Nu sunt croitoreasa de meserie si cos din Pasti in Craciun si ca un divertiment pentru mine .
Dar trebuie sa nu ne suparam cand vedem ceva frumos la altii . Unii au talent nativ , altii au experienta .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Lun 03 Mai 2010, 2:11 pm

Eu vreau sa va felicit pe toate. Toti copilasii arata dulcici in costumatiile facute. Multumiri participantelor, adminelor si membrelor juriului. A fost un concurs foarte frumos. Mihaela, abia astept sa vad ce face masinuta.

off topic Lushca, in primul rand, fetele care au castigat, sigur au castigat pe bune. Tu ai venit cu un compleu, ti s-a parut ca nu se incadreaza si dupa un timp, ai venit cu altul, lucru care nu a mai fost facut de niciun alt membru de pe forum. In mod normal putea sa ti se refuze schimbarea de produs de concurs (cred ). Iar acum, cand vezi ca nu ai castigat, desi Vilcris ti-a explicat ca a fost admirat, ai iesit la inaintare cu acuze. De fapt, ai fost contra de la inceput. Prea frumos concursul ca sa se termine asa.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 03 Mai 2010, 2:11 pm

vilcris a scris:Iata si justificarea promisa.
Marinmagda18-ma bucur ca avem si un baietel pe-aici. De obicei sunt numai fetite. Bine ales modelul pentru baietel, si culorile. Bine realizat si finisat destul de corect. Tighelele nu sunt chiar asa drepte dar nu se vede din avion. Asa cum am spus la inceputul postarii si cum se vede din poza, pantalonasii o sa trebuiasca sa-i ridici tot timpul pentru ca aluneca un jos, n-au pe ce se sprijini. Pune-i niste bretele de elastic, eu asa ii puneam fetei mele. Pentru copii sunt frumoase cu personaje din desene animate. Mai “inveselesc” tinuta care nu are prea multe elemente deosebite in ea. Poate doar detaliul de pe umar-spate care este interesant…

Intradevar tighelele nu sunt drepte,nu sunt suficient de atenta ca sa-mi iasa drept. zid
Asa credeam si eu ca o sa trebuiasca sa-i ridic pantalonii,dar ieri i-a imbracat la un botez(si camasa) si a alergat pana nu a mai putut,dar nu am avut reclamatii ca i-ar fi cazut pantalonii.Eu am stat acasa cu fetita si s-a dus decat sotul cu el.
O sa-i cumpar niste bretele, mai are niste pantaloni care il lasa in chiloti.
Am vrut sa-i mai aplic niste embleme ceva frumos dar trebuia sa o fac pana sa inchei pantalonii.Si nu m-am mai stresat si asa credeam ca nu il termin la timp.
Data viitoare,cine stie?
Oricum multumesc mult,pentru critici,eu le consider foarte constructive si abia le asteptam. kiss
Hai mai vine cineva din juriu cu explicatii?

Magda Marin
Ce cos eu
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Lun 03 Mai 2010, 2:35 pm

Multumesc mult, Vilcris, de aprecieri, si sugestii, de timpul acordat jurizarii si comentariilor de mai sus. hug
Sa-ti spun un secret? Prima data partea de sus a rochitei am taiat-o tot din materialul alb cu buline, doar ca fiind destul de batzos nu-mi placea cum se aseaza.... si gandindu-ma deja ca urmeaza sa-i fac bolero tot din acelasi material, am zis ca e prea mult... De aceea am bagat materialul negru cu buline albe... mie una imi place combinatia finala.
In ceea ce priveste pozitionarea taliei, poate fi ca ai dreptate. Nu ma pricep prea bine, insa tiparul l-am construit dupa explicatiile Maistrei, calculand conform dimensiunilor fetei mele, si deja il aplicasem la rochita alba de "miresica" (postata la costume de carnaval), si am fost multumita.
Si la fel, initial gandisem partea de jos a rochiei ca fiind clos, si am zis ca o fusta clos nu incepe prea de sus (cum sunt unele rochirele de fetite), ci de undeva de pe talie... nu stiu daca reusesc sa ma exprim cum trebuie. Tocmai ca sa evidentiez un pic talia (e adevarat ca nu are inca, e normal, are aceeasi dimensiune si la talie, si sub brat...) am gandit acel "brau" rosu, adica o fasie de material dat in doua, ca un cordon mai lat, incretit un pic pe alocuri, si l-am prins la spate cu capse (cusute la mana, pe interior).
Eu credeam ca o sa fiu criticata ca e palaria cu boruri prea mari! Smile Eu asa o vad.... cel putin in unele poze. Desi in mare mi-a placut cum a iesit, si o sa-i mai fac vreo doua, mai subtirele, sa aiba mai multe culori, chiar nu o scot din casa vara fara palariute sau sepcute...
Iar de posetica, nu va spun ca e innebunita dupa ea... cand iesim din casa ii trebuie neaparat, indiferent daca o scot doar in parc, la joaca, in trening! Smile
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 38
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 03 Mai 2010, 2:45 pm

Nu vreau sa intru in discutii aprinse cu tine, dar pentru mine a fost destul(n-am niciun curs in domeniu si am invatat din mers cate una, alta citind pe forum, in burda si alte articole care mi-au picat sub ochi). Nu a fost usor de la modificat tipare, la construit tipar de fusta, facut buzunare, slit si ce mai este tighele si tighelase...detalii pt mine au fost cele prezentate in poza cu pricina.NU am castigat ca sunt moderator pe acest forum, iar daca in profilul meu vezi 274 de pm alea sunt de la faptul ca trimit mesaj privat cand mut o postare undeva, ca raspund celor care mi-au cerut ajutor si nu din discutii de discutii, iar in lista de mess am 5 membrii ai acestui site cu care vorbesc cand si cand si nu am umblat cu "miloaga". Asa ca n-ai decat sa crezi ce vrei si ca sa te simti bine, iaca le-am promis tuturor care m-au votat si membrilor juriului ca le dau masina cate o luna...no, sper ca asa esti multumita! zid

Danae, sunt curioasa si eu ce poate face si ma voi stradui cat mai repede sa invat.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Lun 03 Mai 2010, 3:18 pm

MihaelaT ce-mi place ca promiti fara sa te roage nimeni!!! Dar daca tot ai promis o astept sa vad ce face! rade

Speram ca nu va iesi urat, au fost(si sunt inca) prea frumoase modelele!
Nu mai scriu nimic aici, m-am abtinut sa comentez. Daca totusi vreuna vrea lamuriri i le dau pe privat. In rest de cate ori intrebati incerc sa va raspund. In functie de pricepere, timp si disponibilitate. hug
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 03 Mai 2010, 3:22 pm

Eu una vreau lamuriri,fie si pe privat,nu ma deranjeaza.
Daca e s-o iau in freza, bataita ,barem sa nu fie in vazul lumii.Asa stiu ca nu ma vede nimeni.Multumesc anticipat Karina. hug

Magda Marin
Ce cos eu
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 03 Mai 2010, 3:31 pm

Karina, eu vreu lamuriri in limita timpului tau, aici sau pe privat, cum crezi, iar restul discutiei o scriu la salon.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos