Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Astazi la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Scoala de croitorie(4)

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de rozina la data de Mar 11 Mai 2010, 2:05 pm

am uitat ce era mai important.. se coase prin interiorul buzunarului Smile)
rozina
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mar 11 Mai 2010, 2:09 pm

Prin incercari succesive, ca nimeni nu mi-a spus cum s-ar face, am reusit sa cos de cateva ori buzunarele asa: Intai am cusut baza de jos si-apoi(avand semne date pe fata hainei) am urcat cu cusatura in dreapta si-n stanga.
Curioasa as fi si eu cum se fac aceleasi buzunare si captusite, singura idee(prosta, stiu) ar fi sa cos intai captusala asa cum vine pe fata si apoi cu grija si rabdare fata buzunarului. E proasta ca inca nu stiu cum as inchide sus, poat doar de mana in punct ascuns. zid

Edit: na ca am raspuns simultan! rade
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de doyna2004 la data de Mier 12 Mai 2010, 8:22 am

Buna dimineata!Am si eu nevoie de un pic de ajutor din partea voastra...m-ar putea ajuta cineva cu un tipar pentru rochita gogosar pe care a facut.-o Alina C. la Hainute pentru copii nostri nr 4 pag 10?Miar fi de mare ajutor un tipar pt ca nu am mai croi nimic pana acum(doar lenjerii de pat) Embarassed ,sau daca nu niste explicatii mai detaliate dar recunosc ca cel mai greu mi se pare partea de la gat aiai neagra.....Nu e o graba pentru ca nici materialul nu il am inca cumparat dar imi place modelul si as vrea sa ii fac fetei o rochita.......multumesc mult
doyna2004
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 31
Localizare : Palma de Mallorca
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mier 12 Mai 2010, 8:41 am

Mihaela, rozina, Karina, multumesc pt ajutor, chiar o sa incerc si eu sa vad cum iese.
Karina, este chiar captusit buzunarul dar nu m-am gandit sa ii fac o poza la interior. O sa pozez diseara daca vrei sa vezi cum e facut!
Va pupic dulce!
Mersi!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 13 Mai 2010, 8:51 am

Am o pereche de pantaloni clasici, barbatesti pe care as vrea sa ii modific, adica sa le maresc talia de la 90 cm la 95cm.
Cum as putea sa ii modific?
Eu am gasit o varianta dar nu stiu daca e buna, adica, la turul pantalonului, au o rezerva de 6 cm in talie, i-as desface si as mari turul , dar intrebarea mea este: e suficient sa ramana rezerva de 0,5 cm, sa vin cu cusatura aproape de surfilatura sau e prea la limita?
Va rog, credeti ca ar mai fi o solutie, sau si asta e ok?

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Joi 13 Mai 2010, 4:09 pm

Ucabesty daca reusesti sa-i aduci la dimensiunea dorita de ce nu? pe fata tragi o cusatura la 1 mm ptr siguranta.
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Joi 13 Mai 2010, 4:24 pm

ucabesty a scris:Am o pereche de pantaloni clasici, barbatesti pe care as vrea sa ii modific, adica sa le maresc talia de la 90 cm la 95cm.
Cum as putea sa ii modific?
Eu am gasit o varianta dar nu stiu daca e buna, adica, la turul pantalonului, au o rezerva de 6 cm in talie, i-as desface si as mari turul , dar intrebarea mea este: e suficient sa ramana rezerva de 0,5 cm, sa vin cu cusatura aproape de surfilatura sau e prea la limita?
Va rog, credeti ca ar mai fi o solutie, sau si asta e ok?

E bine cum ai spus. Alta metoda nu ai, decat poate sa-i mai desfaci si pe lateral sa le mai dai drumul putin.
Totusi inainte de a coase, daca rezerva este foarte mica, coase o bentita din materialul de baza sau din rejansa mai lata, ceva. Suprapui marginea lucrului cu marginea bentintei si cosi cu zig-zag sau ceva asemanator, cusatura mai lata care sa preia solicitarea pe suprafata nu doar pe o linie. Cosi apoi pantalonul cat de aproape iti permite ca sa nu se vada surfilarea pe fata. Presezi cu fierul cusatura deschisa. In felul asta are mai multa rezistenta pentru ca preia din solicitare si bentita de adaos, ca nu vrem sa ramanem in fundul gol rade .
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de sarsuraki la data de Vin 14 Mai 2010, 1:50 am

Buna seara dragele mele. Sper sa mai aveti loc printre voi de inca o incepatoare in ale croitoriei. Sunt o mamica de fetita in varsta de 3 luni si vreau sa-i croiesc un soi de pijama, dar cum sunt nula in domeniu, habar nu am de unde sa incep. Material si masina de cusut am si stiu sa trag drept... Smile Cam acesta ar fi modelul (baby sleeper) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Va multumesc anticipat pentru orice sugestie.

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 14 Mai 2010, 2:21 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
sarsuraki
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 42
Data de inscriere : 14/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Vin 14 Mai 2010, 9:16 am

Tomari, mersi de sfat, numai ca ei fiind clasici si cu dunga nu cred ca o sa arate bine cu cusatura aceea, cel putin ochiul critic al purtatorului nu o sa vrea,
Vilcris,multumesc pentru sfat, dar am masurat din nou si imi ramanea rezerva de 1 cm ceea ce era bine zic eu.
Aseara nu aveam somn si pe la 22 m-am apucat de treaba, am desfacut, am cusut si doar la betelie imi ramase o rezerva mica de 0,5 cm pe care dupa ce am incheiat-o am cusut-o cu zig zag, peste care venea gaica, si nu se vede cusatura.
A iesit bine pana la urma, nu a trebuit sa mai adaug (acuma daca o ramane in curu gol... soarta si destinul rade )

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 14 Mai 2010, 9:39 am

sarsuraki a scris:Buna seara dragele mele. Sper sa mai aveti loc printre voi de inca o incepatoare in ale croitoriei. Sunt o mamica de fetita in varsta de 3 luni si vreau sa-i croiesc un soi de pijama, dar cum sunt nula in domeniu, habar nu am de unde sa incep. Material si masina de cusut am si stiu sa trag drept... Smile Cam acesta ar fi modelul (baby sleeper) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Va multumesc anticipat pentru orice sugestie.

Sunt sigura ca ai deja ceva asemanator in garderoba copilului, o salopeta, ceva. Ia-o si copie modelul sau daca te simti in stare fa modificarile necesare ca sa arate ca modelul dorit. Eu te-as sfatui ca pentru inceput sa copii exact un lucru deja facut. Sper ca ai ca material un tricot de bumbac, in orice caz ceva elastic si din fibra naturala ca altfel nu e potrivit pentru copii.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de sarsuraki la data de Vin 14 Mai 2010, 2:16 pm

Vilcris probabil daca as desface o salopeta, cu putina chinuiala ar reusi ceva asemanator...numai ca eu vreau sa o croiesc mai mare cu un numar, doua. Si mai am o intrebare : cand scot tiparul unei maneci, de exemplu, pe material, cu ce desenez conturul ?(daca ar fi o culoare inchisa as folosi creta..dar pe roz sau pe alb nu merge)..sau cum sa procedez? La gat si la maneci ,cand ii pun banda aceea de incheiere, cum fac? Capsele cum le pun? Cum finisez toate bucatelele de material? Presupun ca sunt niste chestii de care trebuie sa tin cont. Sper sa nu te obosesc cu atatea intrebari. Multumesc oricum pentru ca mi-ai raspuns.
sarsuraki
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 14 Mai 2010, 2:51 pm

sarsuraki a scris:Vilcris probabil daca as desface o salopeta, cu putina chinuiala ar reusi ceva asemanator...numai ca eu vreau sa o croiesc mai mare cu un numar, doua. Si mai am o intrebare : cand scot tiparul unei maneci, de exemplu, pe material, cu ce desenez conturul ?(daca ar fi o culoare inchisa as folosi creta..dar pe roz sau pe alb nu merge)..sau cum sa procedez? La gat si la maneci ,cand ii pun banda aceea de incheiere, cum fac? Capsele cum le pun? Cum finisez toate bucatelele de material? Presupun ca sunt niste chestii de care trebuie sa tin cont. Sper sa nu te obosesc cu atatea intrebari. Multumesc oricum pentru ca mi-ai raspuns.

Uaaau, cate-ntrebari... Question

O sa-ncerc sa raspund pe scurt dar sa stii ca pana nu te-apuci sa lucrezi si sa mai si strici materiale nu inveti numai din povestit:
1- Nu stiu care-i problema sa desfaci o salopeta si pur si simplu sa o croiesti mai mare cu un numar. Pui bucata si croiesti la 1-1,5cm fata de margine. Rezolvat! La cat de incepatoare vad ca esti insist sa faci asa si nu altfel, ca n-ai sa stii...
2- Exista creta de croitorie roz, bleu, nu numai alba. Eu mai folosesc: creta colorata pentru uz didactic, resturi uscate de sapun, ceracolor, creioane colorate moi si cate odata chiar creion cu mina de grafit mai moale (B). Pe roz de ex. croiesc cu ceracolor rosu. E oarecum in ton si nu se intampla sa pateze in caz de Doamne-fereste.
3- Cum se aplica banda la gat si la maneci cauti pe-aici prin forum ca cineva a facut un tutorial. Fetele lucreaza de mult timp cu tricoturi si au intors subiectul pe toate partile. Daca n-ai overlock, folosesti cusatura zig-zag.
4- Pentru aplicarea capselor exista dispozitive speciale de aplicat care se cumpara de la magazinele de bricolaj unde de altfel gasesti si capse.
5- Marginile la tricot se finiseaza la triplock, overlock si in lipsa lor masinile liniare au cusaturi "elastice" care imita triplockul sau in lipsa si de astea, zig-zag.

Dar sfatul meu e ca daca ai asa de multe semne de intrebare sa incepi cu ceva mai simplu: o bavetzica, un sortuletz, o camasuta...
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Vin 14 Mai 2010, 3:09 pm

si completez si eu ceva. Gasesti la mercerie, capse albe care se cos, daca nu ai aparat de pus capse.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de sarsuraki la data de Vin 14 Mai 2010, 10:01 pm

Vilcris si Danae (azi am cumparat capse care se cos) multam de raspunsuri. O sa pun o poza cand termin de croit salopeta Smile
sarsuraki
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Sam 15 Mai 2010, 12:56 pm

stie cineva cum se face o lavaliera sau un papion?

tx
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Dum 16 Mai 2010, 11:15 am

Doyna, pentru partea de sus a rochitei facuta de Alina C., am un tutorial.. Poate intelegi ceva daca, inca, nu ai gasit nimic sa te ajute !
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Uploaded with [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca nu intelegi, fiindca e poza prea mica, ti-o pot trimite pe mail mai mare (imi lasi adresa pe privat)
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 43
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Dum 16 Mai 2010, 11:28 am

Cory pe mine sugur ma ajuta ca este exact modelul de rochita care vreu eu sa ii fac piticei. pupi
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danyelyta28badea la data de Dum 16 Mai 2010, 3:27 pm

super tutorialul cory77.
si eu sunt incepatoare zid dar zic ca cu ajutorul colegelor noastre mai experimentate o sa ajungem sa lucram frumos si corect. cos
multumim tuturorcelor care isi fac timp pentru a impartasi din experienta lor ura
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de doyna2004 la data de Lun 17 Mai 2010, 8:36 am

multumesc mult cory 74.....e foarte bun tutorialul si foarte bine detaliat!Pare foarte usor asa de facut...am sa incerc si eu sa ii fac fetitei rochita...dar sper sa gasesc un material care sa se aseeze bine.Multumesc mult!
doyna2004
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 17
Localizare : Palma de Mallorca
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Lun 17 Mai 2010, 10:44 am

Foarte explicit. Foarte bine realizat. Multumiri, cory!
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de sarsuraki la data de Lun 17 Mai 2010, 1:17 pm

Buna ziua dragelor. Am terminat pijamaua (de fapt am facut 2) si o caciulita. Pijamaua a iesit cam larga la gat si maneci. Cum sa fac pe viitor sa nu-mi mai iasa asa? Sau sunt suficiente doar niste pense?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre geany in Lun 17 Mai 2010, 1:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza, transformat format poza)
sarsuraki
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Lun 17 Mai 2010, 1:21 pm

Foarte frumor Sarsuraki
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danyelyta28badea la data de Lun 17 Mai 2010, 2:10 pm

felicitari Sarsuraki.bebelusul este foarte norocos cu o mamica asa priceputa cos
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 17 Mai 2010, 8:04 pm

stie cineva cum se monteaza capsele de la bermudele din ultimul nr de burda?trebuie o ustensila ceva pt asta si daca da se gaseste in mercerii? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 18 Mai 2010, 8:44 am

Ti-a iesit foarte bine. Cred ca la gat ai rascroit putin mai mult, dar nu e problema, ca nu il deranjeaza. Ce bebe frumos! Sa iti traiasca!
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat