Ultimele subiecte
» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 17:41 Scris de aurishta

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (27)
Astazi la 16:20 Scris de gretty

» Provocare lut polimeric - nr.62
Astazi la 16:17 Scris de Rica Mateiuc

» Ne bem cafeaua împreuna (43)
Astazi la 14:52 Scris de danniela

» Mobilier homemade
Astazi la 13:58 Scris de aisha

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 13:26 Scris de lacrisel

» Caciuli, basti tricotate(VI)
Astazi la 12:37 Scris de Gabica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)
Astazi la 12:21 Scris de Maria Tatuti

» Ultimele subiecte - tehnic
Astazi la 11:39 Scris de Andata

» Mama, copilul si bunica
Astazi la 09:49 Scris de michelinebeaulieu

» Provocarea 25 la croitorie ( si nu numai ) - PORTFARD
Astazi la 09:01 Scris de Gabica

» Costume carnaval (V)
Ieri la 23:10 Scris de macanetu

» Furnizori de materiale si materie prima -croitorie (3)
Ieri la 21:41 Scris de Fancy-

»  Masinile noastre de cusut (6)
Ieri la 21:32 Scris de Fancy-

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 20:17 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii,sarafane-XXIII
Ieri la 19:07 Scris de valentinadof

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 17:31 Scris de Floren

» Imbracaminte pentru gravidute
Ieri la 14:37 Scris de Samarineanca

» Felicitari 2
Ieri la 13:57 Scris de greieras

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Mier 17 Dec 2014, 20:36 Scris de flori de camp

Subiecte similare

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

DoneazaSange-

Scoala de croitorie(4)

Pagina 9 din 20 Inapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca la data de Mier 19 Mai 2010, 08:38

Karina, defapt vreau sa imi desfac geaca veche, sa scot tipar dupa ea, sa croiesc pe un alt material dupa care sa o cos de captuseala veche, deci doar partea de deasupra o desfac , captuseala ramane, numai ca are o gramada de aplicatii adica un buzunaras pe mana, 2 buzunare petrecute la piept, dinacelea facute pe diagonala cu vreo 2 cm de material peste, si in continuarea carora vine cusatura de imbinare, mai bine o sa ii fac o poza sa se inteleaga modelul.
Ok, de desfacut o desfac, dar nu sunt sigura ca o sa ma descurc cu operatiile pe care trebuie sa le fac dupa, oare sa imi fac un plan sau ceva de care sa tin cont cand o cos?
Multumesc!

Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor: 3804
Varsta: 29
Localizare: brasov
Data de inscriere: 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 19 Mai 2010, 10:57

mnarcisa a scris:Diada daca vrei caut maine prin hainutele ramase mici si tit fac ceva poze. Am avut mai multe pijamalute fiecare model diferit. Am dat o parte din ele asa ca nu mai stiu exact ce mai am, dar daca vrei si crezi ca te-ar putea ajuta iti pozez maine. Eu m-am inteles foarte bine cu cele cu capse la spate.

da, daca poti si nu te deranjezi prea tare, am inteles cum a zis si karina, copilul are 2 ani, deja nu mai merge sa-i fac cu capse la spate...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 5914
Localizare: intre zi si noapte
Data de inscriere: 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mier 19 Mai 2010, 18:33

Karina, i-am facut poze.
Rugamintea mea este daca ma poti ajuta cu cateva explicatii la ce trebuie sa tin cont dupa ce o desfac si ordinea coaserii bucatilor croite.
Asta doar daca ai timp.
Multumesc frumos![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Nu am mai calcat-o, am luat-o direct din dulap, scuze de sifon.

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Mier 19 Mai 2010, 21:58

diada a scris:
mnarcisa a scris:Diada daca vrei caut maine prin hainutele ramase mici si tit fac ceva poze. Am avut mai multe pijamalute fiecare model diferit. Am dat o parte din ele asa ca nu mai stiu exact ce mai am, dar daca vrei si crezi ca te-ar putea ajuta iti pozez maine. Eu m-am inteles foarte bine cu cele cu capse la spate.

da, daca poti si nu te deranjezi prea tare, am inteles cum a zis si karina, copilul are 2 ani, deja nu mai merge sa-i fac cu capse la spate...

Pai in cazul asta nu te ajuta ce am eu. Credeam ca vrei sa te pregatesti pentru bebe mic. Mai ramane variata propusa de Karina care cred ca este cea mai buna.

mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 2100
Varsta: 31
Localizare: eu cu ai mei
Data de inscriere: 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mier 19 Mai 2010, 23:05

Uca mi-era frica(,) c-o sa pui o geaca de ski serioasa!!!
E complicata treaba, nu vreau sa te dezamagesc dar eu nu prea m-as baga sa fac una asa. Important e si materialul sa fie impermeabil. Cand o s-o descosi o sa vezi pe dos ca peste cusaturi mai este aplicata(lipita) o banda de izolare.
In principiu ar trebui sa faci buzunarele intai pentru ca sunt ingropate, apoi imbini toate bucatele in ordinea logica, daca ii mai pui si snur-paspoal ai grija si de el cand vine montat. Ultimele chestii cusute ar trebui sa fie fermoarul si aparatoarea lui. Sau tivul, dar depinde.
Daca te apuci sa desfaci si fata gecii incearca sa fii atenta cam cum e cusuta, ordinea cusaturilor. Iar daca vrei sa-ti faci o geaca de ski te sfatuiesc s-o pandesti la reduceri si s-o cumperi de-a gata.

Karina33
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 2836
Varsta: 45
Localizare: Rm. Valcea
Data de inscriere: 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mier 19 Mai 2010, 23:26

Multumesc Karina pentru raspuns.si nu m-ai dezamagit, incerc si eu sa fiu realista si imi dau seama ca e de munca, e complexa croala si migaloasa.
Ii spusesem generic de ski, e mai mult sport, imi place ce e drept croiala, dar si faptul ca mi-a fost comoda, ma simteam bine in ea.
Stiu ca materialul face totul si ca nu o sa gasesc nicaieri un material impermeabil asa ca cel din care e facuta geaca asta, sau chiar mai bun, dar imi spuneam eu asa ca atunci cand o sa gasesc imi fac eu o geaca mama, mama... mai ales ca hainele in stilul asta sunt scumpe... chiar ca numai la reduceri te mai lipesti de ele.
Eu sunt curioasa din fire si cand vad o croiala sau chesti aplicate pe la buzunare, pe haine, diverse chestii, orice, vreau si eu sa fac, incerc, cos descos, si daca imi iese sunt foarte fericita, daca nu... astept sa ma mai experimentez.
Oricum ce e drept dupa tipar nu am mai lucrat, doar la camasi dar si acolo am modificat in timp ce coseam.
Multumesc inca o data si o sa tin cont de sfaturile tale.
Saru' mana!

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mier 19 Mai 2010, 23:39

Uca pe un material ca asta nu ai voie sa faci si sa desfaci. Se cunoaste impunsatura acului. Asa ca mai bine o faci din altceva mai usor de lucrat(doc, demin, tercot sau chiar stofa) si-o porti ca geaca de oras, Banuiesc ca are captusala cu vatelina si ziceai ca pe-aia o reciclezi...

Oricum daca mai ai intrebari incerc sa te ajut cum si cat pot. Sincer eu nu m-as baga sa-mi fac asa ceva, as prefera sa cumpar, macar pe ideea ca aia s-au specializat in asa ceva, nu-s amatori ca mine. pupi

Karina33
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 2836
Varsta: 45
Localizare: Rm. Valcea
Data de inscriere: 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 20 Mai 2010, 08:37

Fetelor, hai ca intreb si eu aici: a incercat cineva sa coasa piele sau piele artificiala la masina? Eu am brother xl 5500. Ah si daca da, cu ce fel de ac? Si mai am o problema. Cand surfilez (nu am overlock, are masina mea un pas special), trebuie sa folosesc ata din aia pe bobina mare, ca la overlock? Ca pe cealalta mi-o cam rupe la materiale elastice. Va pup.
Uca, esti tare daca te apuci de geci deastea. rock Eu am luat la reducere din Plus cu 100 ron.

danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor: 1094
Varsta: 34
Localizare: buzau
Data de inscriere: 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 20 Mai 2010, 08:43

Danae, eu chiar aseara mi-am incercat masinuta o bc 21oo, brother, pe piele, dar moale pentru paltoane si a mers.
Trebuie reglat pasul la cel mai mare (asa a mers la a mea, pe 5) si reglata tensionarea atei , la mine, pe 7, sau intre 7 si 8.
A mers struna, cu ata nr. 40 , adica mai grosuta si cu ac special pt piele nr 90.
Cred ca merge si cu ac normal, am o vecina care a lucrat la facut canapele si ia mi-a zis ca pt piele foloseau ace normale.
De geaca nu cred ca ma mai apuc, sau nu chiar acum, era doar asa o provocare sa vad ce iese, dar pana nu gasesc un material ok nici nu o stric!
Spor la cusut!

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 20 Mai 2010, 11:46

Merci Uca. Ac am de 100. O fi bun sau trebuie sa iau de 90? Daca trebuie, trebuie. Ma gandeam sa ii fac gogosicii niste opincute cum sunt cele de balerina, ca isi doreste si cred ca voi incerca intai din piele eco sa vad cum vin. Gasesc la mercerie ata nr. 40?

danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor: 1094
Varsta: 34
Localizare: buzau
Data de inscriere: 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Joi 20 Mai 2010, 12:06

Fetelor am si eu o intrebare. Este vreo diferenta la tiparul de pantaloni intre cel de dama si cel barbatesc?
VReau sa ii fac niste pantaloni baiatului meu si ma gandeam sa adaptez unul din burda. D edesfacut alti pantaloni de ai lui nu prea am acum si ma gandeam sa scot ceva marimea 34. Nu am masurat exact dar cred ca merge. Are 150 inaltime si 38 kg. Ce ziceti? se poate?

mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 20 Mai 2010, 12:07

Danae, la atele de 40 merg ace intre 90 si 120, dar trebuie sa ti cont si de grosimea pielii

Uca
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anne-marry la data de Joi 20 Mai 2010, 13:31

buna fetelor harnicute

as vrea sa va intreb si eu ceva....
in ultimul timp m-am pus pe slabit (ca la carte, cu cap...nu asa..de amorul artei) si am reusit sa dau jos 20 kg. noroc cu masinuta mea scumpa de cusut, k am stramtat si modificat 99,99% din hainele mele. insa am niste sacouri, si simple, de vara, subtirele si si din acelea cu captuseala, cu maneca lunga, mai de primavara-toamna. la cele grosute nu m-am bagat. insa la cele subtiri am mai luat pe cusatura, mai ales pe linia de mijloc a spatelui, si s-a stramtat f frumos. insa nu imi place ca sus, la umeri, au ramas tot mari, si la 20 kg diferenta se cunoaste. parca as fi goliath Smile . ma gandeam sa dau jos umerasii, sa descos manecile si sa tai putin din ambele parti - maneca si umar. o fi bine? ce ma sfatuiti sa fac???

va pupicesc dulcic.

anne-marry
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 32
Localizare: babeni, valcea
Data de inscriere: 03/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 20 Mai 2010, 13:36

Karina, sper ca asa ai vrut sa zici:

vezi ca ma misc repede? trebuie sa-ti fac cinste la cate am invatat de la tine pupi

P.S. vezi ca mi-a ajuns si statia de calcat! ura

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 5914
Localizare: intre zi si noapte
Data de inscriere: 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Joi 20 Mai 2010, 13:55

Diada, da chiar ca te misti repede si a iesit si super.
Eu pana una alta alata am niste finet si cred ca am sa ii fac o lenjerie de patut.

mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Pagina 9 din 20 Inapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare