Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Religia pentru copii, si nu numai

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de rosita la data de Mar 02 Aug 2011, 11:07 am

Ma bag si eu in vorba, desi n-am participat pana acum la discutie. Am vazut in ultima vreme pe forum multe pareri pe subiecte de credinta crestina, cu care n-am fost de acord si care stiu ca nu sunt ok, dar n-am vrut sa ma bag, pentru ca cine vrea sa se documenteze poate gasi multa indrumare, inclusiv pe net. Trebuie numai cautat cu grija si sa existe deschidere de a accepta indrumarea.
Dar:
Admina a scris:Diada, cum adica dezlegare la impartasit? Pai ce nu ai voie, daca vrei? zid Sau ai voie doar la unul pana mori tu sau el?

Presupun ca intrebarea asta vine chiar din dorinta de a afla, si de aceea mi-am permis sa intervin, subiectul fiind important. Fetelor, niciodata sa nu va impartasiti fara sa aveti dezlegare de la duhovnic! Nu ne impartasim pentru ca asa dorim noi, pentru ca asa am auzit ca e bine, sau asa mai departe. Cel care ne spune daca ne putem impartasi sau nu, este exclusiv duhovnicul, dupa ce am vorbit cu el si a putut sa traga o concluzie despre cautarea noastra catre Dumnezeu. Doar copiii pana in 7 ani se pot impartasi fara sa fie nevoie de dezlegare de la duhovnic.

Stiu care sunt discutiile despre a-ti gasi un duhovnic bun, dar cine doreste si cauta, il va gasi. Cine este in cautari, poate sa stie ca Sfantul Nectarie este unul dintre sfintii catre care ne putem ruga pentru gasirea unui duhovnic care sa ne fie potrivit. Mergeti la Manastirea Radu Voda din Bucuresti si vedeti ce coada este la moastele Sfantului Nectarie.
Am vazut de multe ori facandu-se referire la habotnicie si as vrea sa intreb: care este limita de la care, o persoana vazuta drept credincioasa, inepe sa fie considerata habotnica?
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 02 Aug 2011, 11:42 am

Iti multumesc Rosita, asa este! nu ne impartasim noi ca vrem! ci daca nu se da dezlegare, eu abia de Sf Petru am avut dezlegare si asta datorita sotului meu, altfel asteptam pana acum, de Sf Maria. Este post asa ca sex ioc in aceasta perioada, spre disperarea Magdei sau a sotului ei ca eu nu am inteles care pe cine lol! Oricum ce zice Alina, 2 zile, mai pune fata la mine cel putin! Bineinteles ca si sotul meu vrea sa fiu mai harnica, dar daca asta si-a luat... si eu cu 2 copii care ma calaresc toata ziua zau ca nu vreau sa ma mai calareasca nimeni. Oricum, apropo de religie, ca tot ziceti ca la 61 ce mai fac... eu zic asa: ii mai apuc?asa fulgerator ne ducem, ca vreau ca macar spovedita sa fiu, am stresul asta acum, mereu mi-am dorit sa mor tanara si daca se poate fix de ziua mea, na, ca v-am marturisit.

Am raspuns rapid ca ma plange fi-miu ca vrea youtube, trebuie sa revin cu testamentul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Lucia Ro la data de Mar 02 Aug 2011, 11:51 am

diada a scris:Asa se zice, ca ei ne aleg pe noi, in 2 cuvinte asa desi o sa-mi pun lume in cap lol! dar daca suntem la balaceanca de ce nu? Dupa ce murim ne numim adormiti, un ciclu de adormire este in medie de 40 de ani, doar sa fie neaparat nevoie detine sa te nasti mai devreme. Ideea este sa nu mai fii pomenit, sa uite lumea de tine sa poti renaste. si aici mereu ii zic mamei sa scoata de pe pomelnic mortii din razboi, dar zice ca asa i-a lasat soacra-sa scris (si ea moarta, [ardon, adormita...) nu ma inteleg cu ea.... nu conteaza daca in alta viata ai fost femeie sau barbat, depinde ce misiune ai avut de facut si cum o poti indeplini mai bine. Cei care nu au copii in viata asta, cel mai posibil ca alta data au renuntat la ei. Cei care se duc fulgerator si ne intrebam de ce nu altul mai batran etc... nu indeplineau misiunea pentru care au venit si ca sa nu coboare prea mult se alege aceasta varianta pentru ca ei sa o ia de la inceput mai usor. Copii sunt apropiati de spirit, pana la 3 ani chiar sunt deosebiti, trebuie doar urmariti si ascultati. Eu am rezolvat o chestie lui fi-miu mic mergand foarte mult pe religie. Nu toata lumea accepta ce am scris, asa ca va rog ignorati mesajul, poate pe cineva o sa ajute de-asta m-am gandit sa postez si la cererea Corinei, bineinteles.

Diada, pot sa-ti spun ca mi-ai captat interesul cu subiectul asta, si eu sunt fascinata de lucruri pe care nu le putem explica si totusi se intampla, foarte interesant tot ce ai spus tu in citatul de mai sus... Dar eu vreau sa stiu mai multe!!... Mai spune-ne din ce stii tu, din ce ai mai aflat anul asta ... e prima oara cand citesc despre lucrurile astea ... si as vrea sa mai aflu... E un subiect foarte interesant, chiar daca unii nu sunt de acord cu explicatii ale intamplarilor uneori inexplicabile ale vietii, vazute din aceasta perspectiva... eu insa as vrea sa mai aflu book
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Mar 02 Aug 2011, 11:57 am

diada a scris:Iti multumesc Rosita, asa este! nu ne impartasim noi ca vrem! ci daca nu se da dezlegare,

Diada, cred ca ai vrut sa spui daca ni se da dezlegare Smile Am vrut sa ramana clara chestia asta, daca tot ne-am apucat Smile

Diada, sa iti fie cu folos! Iar daca cineva nu are voie la impartasit, sa nu ramana frustrat sau sa isi faca cine stie ce ganduri. Poate va veni si vremea lui, ca fiecare ne straduim in limitarile noastre, numai Dumnezeu ne stie inimile.
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Mar 02 Aug 2011, 12:13 pm

diada a scris:...mereu mi-am dorit sa mor tanara si daca se poate fix de ziua mea, na, ca v-am marturisit.

Diada, te bat!
Gaseste alte dorinte, iar ceea ce ai scris mai sus sa nu mai spui si sa nu mai gandesti niciodata. Un singur minut din viata ta, trait in plus, conteaza foarte mult.

...

Asa ca, draga Diada, doreste-ti sa ai zile , sa fii sanatoasa si sa te bucuri de minunile marunte ale fiecarei zile, de fiecare minut reusit sau mai putin multumitor al vietii tale.

pupi

Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mar 02 Aug 2011, 1:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : Redus la strictul necesar)

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Mar 02 Aug 2011, 12:15 pm

Te admir Magda : la tine teoria cu practica este una . Cand il vad cu botul pus pe al meu imi propun : in seara asta incerc sa nu mai adorm la Amalia . Bine inteles ca se concretizeaza dupa vre-o doua zile .

Chestia cu postul : nu cred ca te face postul mai bun si mai cu frica lui Dumnezeu . Daca nu suntem buni din samanta putem sa tinem 7 posturi . Sa avem inima curata si frica lui Dumnezeu este mai important . Asta nu inseamna ca nu dau de pomana , ca nu imi fac cruce si nu spun Doamne ajuta .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 02 Aug 2011, 12:31 pm

Diada, citeam pe undeva ca e pacat sa iti doresti sa mori. Fiecare din noi ne nastem cu un scop si murim cand ne vine vremea si nu cand vrem noi. Gandeste-te la cei care se sinucid. De ce o fac??? Pentru ca isi doresc sa moara. Nu de supara pe mine ca zic, dar gandeste-te ca ai o misiune pe pamant, in viata asta, trebuie sa ti-o indeplinesti.

Rosita, cred ca pe forum habotnicia s-a cam interpretat. Si spun si de ce, uneori au intrat persoane noi si au inceput sa ameninte ca... si ca... daca nu esti religios. Fiecare este religios in felul sau, mai mult sau mai putin, fiecare interpreteaza religia asa cum o vede prin prisma cunostintelor sale. Cand eram copil era pacat sa te uiti la tv, acum nu mai este, era pacat sa porti panatloni, acum nu mai este, era pacat sa iti tai parul, acum nu mai este. Eu am crescut cu mai totul era pacat, fara ca in spate sa existe totusi o explicatie, de ce este pacat??? Mai tarziu am inteles la ce se rezuma tipul acesta de pacat. "pacat" ca in contradictie cu aceste mici pacate unii nu le vedeau pe cele mari si strigatore la cer.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amoni la data de Mar 02 Aug 2011, 12:46 pm

Sa-ti doresti sa mori e cel mai mare pacat, mi-am dorit cinva am incercat dar dumnezeu nu a vrut, sa ma ia de linga cei dragi, asta sa intimplat demult si azi imi pare rau ca am incercat sa fac asa ceva, dar din propria experienta vreu sa va spun ca viata trebui pretuita ori cum e ea, ca avem probleme ca, pierdem pe cineva drag sau ca nu ne ajung banii, nici o data nu trebui sa ne pierdem credinta in dumnezeu sa nu credeti ca rup portile biserici ajung la biserica foarte rar, dar nici o data nu la-m uitat pe dumnezeu.
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 37
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 02 Aug 2011, 12:50 pm

Rosita si Diada, multumesc de lamuriri. Nu ma mai spovedesc de ani buni pentru ca nu mai am incredere in institutie si in cei care o slujesc. Am avut un duhovnic, preotul de care ziceam la celelalte subiecte. E un om atat de deosebit, incat cred ca si o discutie cu el ar fi echivalentul unei spovedanii. E curat la suflet si cuminte si in acelasi timp cu picioarele pe pamant si deschis. Nu ne-a intrebat niciodata daca ne spovedim, unde, cum, nu ne-a impins spre asta, desi suntem prieteni de familie. Asta e un preot adevarat, care te convinge ca Dumnezeu e calea, fara sa iti suceasca mana. Ma rog, transformam toate subiectele in Religia... zid
Psalmul 51:
"Ai mila de mine, Dumnezeule, in bunatatea Ta!
Dupa indurarea Ta cea mare, sterge faradelegile mele!
...Caci imi cunosc bine faradelegile,
si pacatul meu sta necurmat inaintea mea."
Decat sa merg sa spun la fiecare spovedanie acelasi lucru: ca m-am certat, ca am facut nu stiu ce in post, ca si ca.... mai bine (incerc sa) practic virtutiile umane si sa ma schimb. Nu vad rostul sa stau linistita ca mi-a sters preotul pacatele si cand ma intorc acasa sa ma cert cu X si Y vecina, sa pismuiesc, sa fiu lacoma, etc. Mai bine imi traiesc viata, analizez ce-am gresit in ochii oamenilor si ai lui Dumnezeu si imi recunosc vina, incercand sa nu mai fac. Asta e, am mai scris-o si o repet, fiecare avem convingerea noastra, in viata. Ce ma deranjeaza la BOR e ca daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra. Asta nu am sa accept niciodata, in secolul in care traim.
La Man. Radu Voda am fost si este intr-adevar un loc special. Nu credeam ca poti gasi o oaza de liniste in mijlocul Bucurestiului.
Danniela, Flowers vorbim aceiasi limba. Si Diada ar fi cazul sa citeasca si sa inteleaga esenta.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mar 02 Aug 2011, 1:08 pm

sa ma bag... sa nu ma bag...... prea frumos vorbiti voi ca sa va intrerup dar nu-mi place ca sariti la gatul Diadei. A zis si fata asa ca.... o.... idee, a zis pur si simplu. Nu ca musai isi doreste sa moara tanara si mai ales cand aniverseaza X ani. Eu asta am inteles . Si daca tot am intrat in vorba hai sa va pun cum mi-ar place mie daca s-ar putea... rade sa mor asa de proba ceva timp rade sa ii vad pe astia ai mei cum se descurca, ce fac, ce prieteni ma jelesc, care ma barfesc.... rade cand astia ai mei fac ceva ce nu-mi convine sa le dau cate una dupa ceafa..... sa le arunc farfuriile cand nu si le spala... rade rade chestii dastea... aaa si sa fac o plimbare si "pe dincolo" sa vad cum e wink Dar se pare ca e bine ca nu se intoarce nimeni . Si pentru ca e posibil sa-mi placa si mie acolo...parca totusi aceasta incercare as vrea sa o fac cat mai tarziu posibil wink rade Stiati ca nu am toate tiglele pe casa da? rade Si apoi suntem la balaceanca deci exact la locul unde trebuie sa fiu eu . rade

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Mar 02 Aug 2011, 1:16 pm

Admina, imi place exemplul cu prietenul vostru preotul. Probabil ca el incearca sa arate prin exemplul personal care este calea. Sau poate nici macar nu o face constient, cine stie Smile

Psalmul citat de tine este foarte frumos, este unul dintre cei mai populari psalmi! Imi place mai mult varianta ortodoxa, unde este numerotat Psalmul 50:
"Miluieste-ma, Dumnezeul, dupa mare mila ta,
Si dupa multimea indurarilor tale sterge faradelegea mea.
[...] Ca faradelegea mea eu o cunosc iar pacatul meu inaintea mea este, pururea"
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 02 Aug 2011, 2:41 pm

eu zic ca admina e cea mai habotnica rade si rosita pe locul doi lol! deja sa stiti psalmi.. eu mai mult decat tatal nostru si putin din inger ingerasul meu nu stiu Smile

silvia vezi sa nu-ti dea ai tai cu tamaie sa te dea afara din casa. o sa poti sa te uiti doar pe geam sa vezi ce si cum rade
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Mar 02 Aug 2011, 3:28 pm

Diada , m-ai lasat fara cuvinte ! Nu vreau sa fac nici un comentariu , dar daca nu te superi as vrea sa iti recomand o carte . Eu am citit-o cand eram insarcinata pentru a doua oara , in 2006 .Ulterior am pierdut o fetita de 4 zile , in maternitatea de la Buzau . Sindromul hemoragic al nou nascutului a fost diagnosticul si nici o alta explicatie . Doua zile si doua nopti am zacut langa usa salonului de terapie intensiva , pana cand ...n-a mai fost !Am crezut ca am sa innebunesc . In durerea mea imi reveneau in minte fraze intregi citite in cartea asta amestecate cu cuvintele sotului meu care ma suna ora de ora sa ma incurajeze si sa-mi ridice moralul . Au fost momente de chin , eram lauza si puteam s-o iau razna usor , dar ma gandeam ca acasa ma astepta fata mea care avea nevoie de o mamica si care suferea enorm ca nu are surioara la care visa de ani buni . Asta se intampla inainte de sarbatori . In 2007 am cumparat toate cartile lui Pavel Corut (nu SF - urile , ci psihologia ) si le-am citit fara graba ca sa inteleg tot ce vrea sa spuna omul ala acolo . Cartea pe care vreau sa ti-o recomand se numeste ''Leacuri de suflet pentru fete si femei '' . Mie mi-a schimbat viziunea despre viata , despre ceea ce pot sa fac daca vreau si cum sa reusesc atunci cand e greu . Acum am terminat doua carti din seria ''ORIGINI'' de acelasi autor si o astept cu nerabdare pe a a treia . In acestea am gasit o presupunere plauzibila despre originile omului pe Pamant . Sunt doua carti grozave (bine , acum depinde si de gustul fiecaruia ) , care mi-au creeat o alta imagine despre viata , despre scopul existentei noastre pe aceasta planeta si despre tot ce poate fi frumos in viata ta DACA VREI CU ADEVARAT .
Sper sa nu te superi pe mine , dar daca ai citi cartile astea ai intelege ce vreau sa spun . Nu sunt eu super citita si invatata , nu mi-o lua in nume de rau . Imi esti draga si vreau sa intelegi ca viata e frumoasa . Doar atat ! hug dama
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 02 Aug 2011, 3:39 pm

E, D-l Gogu sa traiasca, ca stie Psalmii si pentru mine. Cand vine la sfestanie preotul respectiv, citeste din acesti psalmi, inclusiv partea pusa de Rosita. I-am citit si eu si imi amintesc portiuni. Dar merci Amnro de compli. wink
Eu stiu ca Diada nu vrea sa se gandeasca la ganduri negre, nu vrea sa se imbrace in gri si negru, nu vrea sa fie cuminte. Dar nu se poate abtine, desi eu tot ii zic sa gandeasca pozitiv, ca sa fie bine. Lasa ca o sa sariti toate pe ea si o sa se convinga. Si trebuie sa se convinga ca si sotul ei e aproapele ei si trebuie sa-l iubeasca.... mult. dama Magda stie de ce.
Corina, Flowers . Sunteti cateva pe forumul acesta, care ma lasati cu gura cascata; va admir pentru tarie. Prin asta a trecut o vara prin alianta si am suferit alaturi de ea. Atunci am fost si la moastele Sf. Nectarie, zile la rand. Dar uneori e mai bine asa, decat o viata de chin pentru ei si pentru parinti. Sunt ingerasi sigur.
Eu sunt "asin" in ceea ce priveste religia si credinta, asta ca sa nu bag pe cineva in ceata. Prefer sa merg dupa sentimente, trairi cand vine vorba de oameni sfinti si locuri sfinte si nu urmez nimic zis de oameni, cu orbire, pentru ca intotdeauna calea cea mai buna e cea de mijloc si adevarul e intotdeuna acolo. Dumnezeu nu are religie, deci sa ti se impuna sa te spovedesti in X zi si sa faci Y matanii si asa mai departe, e din partea oamenilor, nu de la divinitate, care e mai presus decat il putem noi percepe.
Sigur mut toata discutia la Religia... o sa devina un subiect foarte stufos. cyclops

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Mar 02 Aug 2011, 4:11 pm

Viata te pune la incercare , Admina ! Daca nu rezisti inseamna ca esti slab si pentru tine si pentru cei dragi . Eu am ales sa lupt si sa cred ca cineva acolo sus ma iubeste .
Si eu cred ca religia e doar o poveste cu mai multe variante (atatea Evanghelii - dupa Ioan , Luca , Matei si Marcu , atatia Isusi - la Ierusalim , la Bethlleem si in cate si mai cate locuri , atatea Marii - unele albe , altele negre , dar un singur Dumnezeu - deci unicul in care am ales sa cred ). Despre biserica am mai spus : e doar o afacere . Daca as avea baiat l-as indruma sa se faca popa . E o slujba buna , banoasa .Ei nu stiu ce e aia criza .
Diadei i-am recomandat o carte care sa o impace cu ea , dar daca le-ar citi si pe cele din seria ''Origini'' , ar gandi cu totul altfel decat acum . Cred ca si tie ca si multor alte fete le-ar placea aceste carti . N-am librarie sa stiti , nu fac reclama , dar eu le consider deosebite .
Cat despre mutarea discutiei , eu nu ma bag . Cred ca am spus tot ce aveam de spus . Am fost crescuta super religios si cand am deschis ochii ,citind foarte mult , mi-am dat seama ca nu vreau sa fiu ingradita de atatea restrictii inutile impuse de religie. Vreau doar sa traiesc frumos .

Ultima editare efectuata de catre corina corina in Mar 02 Aug 2011, 4:50 pm, editata de 1 ori
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mykya la data de Mar 02 Aug 2011, 4:25 pm

Ca bine zici Corina, mare dreptate ai. Si eu m-as fi facut popa daca eram baiat. Nu au pic de rusine. Dar stii cum se zice: sa faci cum zice popa nu cum face asa ca....Inchei aici. Cat despre Pavel Corut vin si aici sa iti confirm spusele. Eu citesc acum Parapsihologia practica, te captiveaza, si urmeaza sa citesc Arta succesului. Am citit multe carti de acest autor, e drept ca e obligatoriu sa poti citi cumva printre randuri, sa poti deosebi realitatea de fictiune. Dar sunt multe lucruri in cartile lui care reusesc sa iti schimbe conceptia despre viata.
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 41
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Mar 02 Aug 2011, 4:57 pm

corina corina a scris:Viata te pune la incercare , Admina ! Daca nu rezisti inseamna ca esti slab si pentru tine si pentru cei dragi . Eu am ales sa lupt si sa cred ca cineva acolo sus ma iubeste .
Asa gandesc si eu si as completa... Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Mar 02 Aug 2011, 5:03 pm

Mykya , nici nu stii ce bine imi pare sa aud ca ai citit din cartile lui Pavel Corut . Nu le am nici eu pe toate si nici timp nu prea am , dar din cand in cand mai comand cate una on-line . Si ''Farmec feminin'' e buna . Ai citit ''Codul lui Zamolxe ?'' E mult pana intri in joc . Urmeaza''Luptele zeilor '' si ultima din seria asta pe care o astept . Inca nu stiu daca e in comert , dar on-line nu a aparut . Suna a SF , dar nu e .E vorba chiar de originile noastre vazute altfel .
Da , e o lectura mai dificila , dar daca ai rabdare sa citesti si sa recitesti pana intelegi , vezi altfel lucrurile .
Ai dreptate , Mihaela ! El ne cunoaste mai bine decat vom reusi sa ne cunoastem noi in toata viata .Si de aceea ne stie si limitele , desi noi credem ca mai mult de-atat nu se mai poate .
Trebuie doar sa crezi ca va fi bine .
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 02 Aug 2011, 5:49 pm

Admina a scris:...
Cum stii ca un copil e special si unul e nespecial? In ce carti ai citit de copii speciali si cum se depisteaza? Si cum stii ca alt copil vede persoane decedate si nu-l doare burta? Si cum de ai ambii copii extrasenzoriali si a mea nu e? O fi chestia aia cu alesul... eu am meritat un copil normal, dar zau daca-mi pare rau. Cred ca pentru sanatatea noastra mentala (si a lor) e mai buna normalitatea in orice domeniu. Nu mi-as dori un copil medaliat cu aur, un olimpic mondial, un copil fotomodel... Nu as vrea sa i se zica, esti mai cu mot, ca sigur i se va urca la cap si va deveni rasfatat si apoi copil problema... parerea mea. beat ...

Iete ca stiu, te ofici? si chiar sunt carti speciale, mai citeste si tu (ca eu nu apuc, eu cred pe cuvant) si o sa-i depistezi si tu pe acesti copii,o sa vezi. De ce copilul tau nu e special? pai tu nici nu stai cu ea sa vezi cat de speciala este! Sieu mi-am dorit copii normali dar ce sa fac daca ei ne-au ales pe noi? inseamna ca sntem in stare sa-i crestem, sa-i educam. Si nu ii mai pune tu eticheta ca nu vrei copil olimpic, medaliat, fotomodel, lasa-l sa fie cum vrea el, nu te mai gandi la asta. NU LE PUNETI ETICHETE COPIILOR! pentru ca orice zice o mama influienteaza destinul copilului, stiu pare incredibil, dra asa este, stiti cum se zice ca te ajunge blestemul mamei, si cat puteti nu injurati copii, in nici un fel... parerea mea... Rolling Eyes si nu va deveni rasfatat, pentru ca ai anumite limite. Asa au crezut si ai mei ca daca ne pupa ni se urca la cap de nu stiu cata lume a observat eu sunt mai rece la pupat, imbratisari si asa... ma bucurcand vad oameni fericiti si se imbratiseaza cu tot sufletul cand se vad, eu am ceva care ma opreste, hai ca tu ai observat, ca doar ne stim, sunt anxietati din copilarie, si vreau ca copii mei sa fie iubareti sa nu simta asta! Ma uit la sotul meu si acum se pupa cu ma-sa si o ia in brate, eeee, eu asa ceva nu am facut niciodata cu parintii mei, pentru ca ni se urca la cap!

marinmagda18 a scris:
Hai mai cu 1-2 ore dupa 10 ani de casnicie ,1-2 copii care urla si tipa si dupa 10 ore de servici.
Dar te cred ca si minciuna e o vorba rade rade rade
.....
POST care post??
Noi tinem o saptamana de Paste si una de Craciun,toate vinerile in care nu de mananca carne si mai sunt niste zile in plus.
Pai ce sunt baba?Cat pot pot cand n-oi mai putea ma ascund dupa post.Ca sunt cam multe pe an. rade
Cand oi fi la 70 de ani si orientarea se va face in jos nu in sus cum e la tinerete oi vedea.Pana atunci ii dau bataie caci viata si asa e scurta si plina de griji.Ma bucur de ea la maxim,de ce sa am nervi si cearta in familie,cand dupa sters praful ne calmam amandoi.

Cum mai Magda, pai eu nici nu ma apuc daca nu dureaza de la o ora-n sus si are mai multe ore de serviciu! N-am inteles-o p-asta cu minciuna, adica noi mintim? crede-ma ca nu te mint, parol!

Si nu mai zice asa de post ca nu se stie cand o sa tii, nu mai pune etichete, asa ziceam si eu si uite ca la mai putin de-un an tin. Si sunt atatia oameni cu probleme care s-au intors cu fata la Dumnezeu, ma bucur cand aud de tineri care se duc la manastiri, vorbesc cu preotii de-acolo. Lumea este in schimbare, incet, oncet ne shimbam in bine, de noi depinde asta, de educatia pe care o dam noi copiilor nostri.

danniela a scris: Diada la noi la biserica exista o carte mare in care fiecare familie are o pagina atribuita pentru scrierea celor morti. In joia mare sau vinerea mare nu mai stiu, preotul citeste tooooaaaata pagina respectiva pentru cine se duce la biserica in ziua respectiva. Cum noi eram la litera P (te rog era ordine alfabetica) imi intra os pe os sa scult toate numele si il admiram pe preot cum de nu i se incurca limba la cati Gherghi si Marii citea. Nu am auzit never sa scoata pe careva de pe lista de morti a vreunei familii.

Ciudat, nu zic nu, dar la noi asa spune sa-i scoata de pe pomelnic, au trecut prea multi ani de cand sunt pomeniti.

Lucia Ro a scris:
Diada, pot sa-ti spun ca mi-ai captat interesul cu subiectul asta, si eu sunt fascinata de lucruri pe care nu le putem explica si totusi se intampla, foarte interesant tot ce ai spus tu in citatul de mai sus... Dar eu vreau sa stiu mai multe!!... Mai spune-ne din ce stii tu, din ce ai mai aflat anul asta ... e prima oara cand citesc despre lucrurile astea ... si as vrea sa mai aflu... E un subiect foarte interesant, chiar daca unii nu sunt de acord cu explicatii ale intamplarilor uneori inexplicabile ale vietii, vazute din aceasta perspectiva... eu insa as vrea sa mai aflu book

Inca ceva ce am uitat sa scriu dincolo, la religie, dupa ce impartasesti copilul nu ai voie sa-l pupi si nici sa stea in genunchi, daca-l pupi se zice ca ii iei din cele bune si poate tu nu meriti asta (de cele mai multe ori nu) asta cu genunchii am uitat sa intreb de ce nu, si este valabil si pentru noi, in ziua aia nu avem voie sa pupam pe nimeni, agresiunile vin si trebuie sa le rezistam. Cum imi aduc aminte mai scriu, spre disperarea Adminei care ma intreaba pe unde am citit.

hai ca mi-am adus aminte, stiati ca Sf Duh e in noi si ca il putem mari sau micsora pe timpul vietii? eu nu stiam, am aflat anul asta! Apropo Admina, multe le-am aflat datorita TIE pentru ca tu mi-ai pus intrebarile si eu am intrebat la randul meu, eu le iau asa cum le primesc, nu intreb prea multe de felul meu, mai ales in acest domeniu.

danniela a scris:Diada, citeam pe undeva ca e pacat sa iti doresti sa mori. Fiecare din noi ne nastem cu un scop si murim cand ne vine vremea si nu cand vrem noi. Gandeste-te la cei care se sinucid. De ce o fac??? Pentru ca isi doresc sa moara. Nu de supara pe mine ca zic, dar gandeste-te ca ai o misiune pe pamant, in viata asta, trebuie sa ti-o indeplinesti.

Da, s-a inteles gresit din exprimarea mea, imi cer scuze, a fost demult, demult... pe la 14 ani asa... si a tinut ceva, nu zic, pana a venit primul copil si atunci totul s-a schimbat! Pentru mine totul s-a schimbat. Acest copil m-a facut sa-mi doresc sa traiesc.

amoni a scris:Sa-ti doresti sa mori e cel mai mare pacat, mi-am dorit cinva am incercat dar dumnezeu nu a vrut, sa ma ia de linga cei dragi, asta sa intimplat demult si azi imi pare rau ca am incercat sa fac asa ceva ....

Asa este, am incercat dar nu am reusit si ma bucur, inseamna ca cineva acolo ne-a ocrotit de nu s-a intamplat asta, tocmai de-asta zic, incerc sa-mi educ copii sa-mi spuna ce probleme au, sa nu treaca prin ce-am trecut eu ca nu am avut cu cine vorbi. Dar si acum daca le zic(ii zic ca a ramas doar mama) tot mie imi gaseste vina...

Admina a scris:
Decat sa merg sa spun la fiecare spovedanie acelasi lucru: ca m-am certat, ca am facut nu stiu ce in post, ca si ca.... mai bine (incerc sa) practic virtutiile umane si sa ma schimb. Nu vad rostul sa stau linistita ca mi-a sters preotul pacatele si cand ma intorc acasa sa ma cert cu X si Y vecina, sa pismuiesc, sa fiu lacoma, etc. Mai bine imi traiesc viata, analizez ce-am gresit in ochii oamenilor si ai lui Dumnezeu si imi recunosc vina, incercand sa nu mai fac. Asta e, am mai scris-o si o repet, fiecare avem convingerea noastra, in viata. Ce ma deranjeaza la BOR e ca daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra. Asta nu am sa accept niciodata, in secolul in care traim.
........ Si Diada ar fi cazul sa citeasca si sa inteleaga esenta.

Hai ca nu pricepeam cine e BOR, m-am prins in final. DIn citatul de mai sus reiese ca cine se duce la spovedanie este certaret, lacom si toate cele 10 pacate si ca stam linistiti ca ni le iarta popa....eee nu e chiar asa, doar ma stii cat sunt eu de lacoma si de certareata, ma rog, eu nu vreau sa te conving de nimic, tu ma iai la intrebari, este viata noastra si o traim cum vrem, Magda sterge praful zilnic (apropo, las-o mai "moale" duminica macar), tu nu vrei sa te spovedesti, eu da, care-i problema, ne unesc aceleasi pasiuini, intindem rufele la acelasi soare, nu inteleg care este problema, eu va respect si va iubesc pe toate de orice religie ati fi. Si daca vrei sa ma crezi nu am o biblie in casa si cred ca tu o ai demult, eu nici icoane nu aveam, o candela, aghiazma, anafura, etc, etc, eu pana anul trecut de Craciun nu am facut o sfestanie in casa, chestii pe care voi le stiti, le faceati deja... eee, pe mine nu a avut cine sa ma invete, m-au invatat copii mei prin plansul lor. Tu stii ca ti-am mai povestit dar iti place sa ma tachinezi pe tema si eu nu ma supar, spun si la altii caor mai fi camine, care vor sa invete.

SilviaDumitrescu a scris:sa ma bag... sa nu ma bag...... prea frumos vorbiti voi ca sa va intrerup dar nu-mi place ca sariti la gatul Diadei. A zis si fata asa ca.... o.... idee, a zis pur si simplu. Nu ca musai isi doreste sa moara tanara si mai ales cand aniverseaza X ani.

Multumesc Silvia de sustinere, exact asta am vrut sa zic... graba asta...

amnro a scris:eu zic ca admina e cea mai habotnica rade si rosita pe locul doi lol! deja sa stiti psalmi.. eu mai mult decat tatal nostru si putin din inger ingerasul meu nu stiu Smile

si inceputul de la Crez lol! pai zi si tu cate stiu ele si tabara la gatul meu, nu e frumos Admina, ar trebui sa ma mai inveti lucruri pe care tu le stiai deja!

Admina a scris:Eu stiu ca Diada nu vrea sa se gandeasca la ganduri negre, nu vrea sa se imbrace in gri si negru, nu vrea sa fie cuminte. Dar nu se poate abtine, desi eu tot ii zic sa gandeasca pozitiv, ca sa fie bine. Lasa ca o sa sariti toate pe ea si o sa se convinga.

.....
Dumnezeu nu are religie, deci sa ti se impuna sa te spovedesti in X zi si sa faci Y matanii si asa mai departe, e din partea oamenilor, nu de la divinitate, care e mai presus decat il putem noi percepe.
Sigur mut toata discutia la Religia... o sa devina un subiect foarte stufos. cyclops

multumesc de sustinere Admina! eu ti-am zis ca ai o problema cu mataniile! pe mine nu m-a pus nimeni sa fac si tu nu poti intelege ca trebuie sa treci pe la popa... nu conteaza, noi ne iubim doar! gandesc pozitiv, gandesc pozitiv lol!

Si are dreptate Mihaela, avem cat putem duce!

hai ca ma chinui de 6 ore sa scriu mesajul, multumesc tuturor pentru sustinere, mai ales Adminei! hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 02 Aug 2011, 6:37 pm

Eu de spovedanie (marturisire) stiu asa: mergi si spui duhovnicului tau ceea ce crezi tu ca ai gresit, Preotul trebuie sa te intrebe anumite lucruri numai in ideea de a marturisi, nu trebuie sa te interogheze sau sa te intrebe DE CE AI FACUT. La sfarsit preotul citeste o rugaciune de dezlegare si daca nu ma insel chiar asa spune ..."si te dezleg pe tine (spuneti numele)...." . Faptul ca iti da sau nu dezlegare la impartasanie iarasi tine de decizia preotului in functie de canoanele bisericii vizavi de faptele marturisite de tine.
Sper ca am fost explicita. Si de o parte si de alta sunt intamplari nu tocmai placute; ori preotul vorbeste pe un ton ridicat si te face sa te simti cea mai vinovata fiinta de pe lume, ori tu ai impresia ca nimeni nu are dreptul sa iti ridice dreptul de a te impartasi ca de aia ai tinut post. Postul nu il tii numai sa te spovedesti si sa te impartasesti, ci sa te cureti spiritual si trupeste ( elimini toxinele m,ancand numai legume wink ) . Dar ii dau dreptate si Adminei, degeaba te-ai spovedit si impartasit daca dupa nu ai nici un fel de schimbare, tot barfesti in fata blocului, tot te gandesti cum vecinilor le merge bine in afaceri iar tie nu sau mai stiu eu ce.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 02 Aug 2011, 7:59 pm

diada a scris:
Admina a scris:...
Cum stii ca un copil e special si unul e nespecial? In ce carti ai citit de copii speciali si cum se depisteaza?

Iete ca stiu, te ofici? si chiar sunt carti speciale, mai citeste si tu (ca eu nu apuc, eu cred pe cuvant) si o sa-i depistezi si tu pe acesti copii,o sa vezi. De ce copilul tau nu e special? pai tu nici nu stai cu ea sa vezi cat de speciala este! Sieu mi-am dorit copii normali dar ce sa fac daca ei ne-au ales pe noi? inseamna ca sntem in stare sa-i crestem, sa-i educam. Si nu ii mai pune tu eticheta ca nu vrei copil olimpic, medaliat, fotomodel, lasa-l sa fie cum vrea el, nu te mai gandi la asta. NU LE PUNETI ETICHETE COPIILOR! pentru ca orice zice o mama influienteaza destinul copilului, stiu pare incredibil, dra asa este, stiti cum se zice ca te ajunge blestemul mamei, si cat puteti nu injurati copii, in nici un fel... parerea mea... Rolling Eyes si nu va deveni rasfatat, pentru ca ai anumite limite. Asa au crezut si ai mei ca daca ne pupa ni se urca la cap de nu stiu cata lume a observat eu sunt mai rece(nu zau si eu) la pupat, imbratisari si asa... ma bucurcand vad oameni fericiti si se imbratiseaza cu tot sufletul cand se vad, eu am ceva care ma opreste, hai ca tu ai observat, ca doar ne stim, sunt anxietati din copilarie, si vreau ca copii mei sa fie iubareti sa nu simta asta! Ma uit la sotul meu si acum se pupa cu ma-sa si o ia in brate, eeee, eu asa ceva nu am facut niciodata cu parintii mei, pentru ca ni se urca la cap!
Deci nu te las, nu te las... Eu citesc pe net, de aia zic, da-mi trimitere la titul, autor si pagina. Nu crez pana nu vaz... da stiu, ca Toma. Crede si nu cerceta, e o sintagma de mult depasita, ca altfel, daca nu era stiinta, nu aveam acum celulare, calculatoare, laptopuri, GPS-uri si muuulte alte gadget-uri pe care le folosim zilnic.wink (ca o paranteza si preotii, calugarii, vehementii ortodocsi de pe bloguri, folosesc toate aceste "minuni" ale tehnicii pe care le blameaza, cum ca ar proveni din cercetari si stiinta si aia e de la uciga-l toaca).
Cat despre ceea ce ai scris tu cu CAPS... pai tocmai tu le pui etichete alor tai! Eu nu am voie sa zic ca am un copil normal, dar tu ai voie sa zici ca ai tai sunt cu mot? Pai dreptate e asta?
Cat despre legatura dintre afectiunea parintilor/ bunicilor fata de copii si capacitatea de iubirea a copiilor, deveniti adulti... Hm, ma scutesti? Am fost iubita de parinti si de bunici, mi-am luat si bataie cu diverse obiecte casnice, mai moi sau mai tari, ca de, eram copil. Dar sunt rece ca gheata, zau care te minte. Mama mea vine sa ma ia in brate sa ma pupe si acum si ne pupam ca si presedintii, cu obrazul. Bunica imi zice, hai sa te pup si ma execut, dar nu sar de gatul ei din propria initiativa. Sotul... saracul, numai el stie. Pe cea mica o pupulesc, dar cu masura, ca trebuie sa stie "de frica" pe cineva si eu sunt aia. wink Deci nu sta in picioare ce ai narat tu mai sus si inca astept sa-mi demonstrezi matematic cum de sunt copii tai mai cu mot.
Pentru cine ne citeste, i-am vazut de cateva ori, dar parol care va minte, sunt copii frumosi, veseli, sociabili, normali (da, stiu ca sunt de diamant, sau de ce ziceai tu), dar eu asa ii vad. M-am jucat cu ambii si ne-am inteles bine, nu mi-au ghicit ce-am mancat la micul dejun si nici nu mi-au zis mesaje de dincolo. Spre oftica Diadei, eu ii declar copii normali sau mai bine zis, doar copii!
Mare atentie, fenomen de care nu s-a vorbit pana acum, pe forum (persoanele de fata, se exclud). Exista riscul de idolatrizare a copiilor; e o moda peste tot in lume: sa nu spui nu copilului, sa il lasi sa faca ce vrea, sa ii spui ca e cel mai tare din parcare: altii moare; s-asa n-are... Briliantul, Copilul minune, Stralucirea, Mercedesa si Rexona cum crezi ca sunt crescuti? Cum zicea Kla ca-l creste romanca din parcul ei, pe Bula ala rau... zid Am dat si eu de unul si era sa ma bat cu ciocolatia de maica-sa si asta tot prin zone selecte, ca sunt cata frunza, cata iarba....

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 02 Aug 2011, 8:00 pm

il cautam acum pe pavel corut pe net si am gasit definitia lui despre religie: "religia s-a nascut cand primul smecher a intalnit primul fraier si l-a convins ca poate sa-i intermedieze relatia cu Dumnezeu". lol! tare!
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mar 02 Aug 2011, 8:10 pm

ce se scrie aici nu prea are legatura cu subiectul totusi voi continua si eu cu ce mai stiu:scopul vietii este evolutia spirituala,D-zeu vrea suflete curate iar noi ne vom reincarna de atatea ori pana atingem acest scop.eu cred asta si mai cred ca aici pe pamant este si raiul si iadul.unii se chinuie cu fel de fel de probleme pe cand altii au o viata linistita tocmai pt ca noi alegem drumul in viata dinainte sa ne nastem si in functie de ce avem de ispasit ne chinuim sau nu .Dumnezeu ne mai da o sansa si ne lasa sa ne reancarnam pana invatam lectia vietii si ne vom reincarna pana ce o vom fi invatat-o.
de asta se spune ca trebuie sa ne ducem crucea fara sa sovaim fiindca noi am ales in ce fel ne purificam. dar nu suntem lasati de izbeliste , dumnezeu e alaturi de noi si-ti intinde mana atunci cand zici ca totul s-a terminat ,trebuie sa avem mereu nadejdea la El .ne lasa sa alegem drumul nu ne obliga in niciun fel insa ne asteapta mereu si ne mai da o sansa si inca una si inca una -pana ne facem curati si demni de Imparatia Lui.
aaa,si voiam sa spun si despre legatura dintre copii si mama :inca din momentul conceptiei ,copilul si mama au o aura comuna ,aura ce nu se pierde nici cand copilul creste si este la mii de km distanta,si cum spunea diada vorbele mamei influenteaza destinul copilului,asa ca tre sa avem grija ce pecetluim noi mamele. ......si copiii avortati raman in aura mamei insa acelea sunt suflete nefericite si asteapta mereu o salvare din partea ei....

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 02 Aug 2011, 8:17 pm

Si acum in spirit de gluma....
Vali vezi ca ai scris Dumnezeu cu d mic s si Imparatia Lui cu litere mari. te trec la colt, pai se poate??? love
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 02 Aug 2011, 9:15 pm

Rucsy, Dumnezeu sa o ierte. Stiu cum e, am suferit de cateva ori pentru persoane pe care nu le stiam bine sau cand se intampla lucruri (accidente) nedrepte, stupide. Sad

Silvia, daca vrei sa muti discutia la Religia... esti invitata mea (la un cogniac, ca eu beau rom, ca marinarii). Eu nu ma bag, ca trebuie sa las la Bala, discutia cu iepureii de camp vs. iepureii Duracell si e prea complicat. Lasa draga omul sa se iexteriorizeze unde il apuca, nu ne mai cenzura atat... Huuuuooo, jos dictatoarea Silvia, jos cenzuratoarea opiniei publice de la Balaceanca! Liberte-egalite-fraternite, mai soro! rade
Eu revin in cele spirituale, ca evident ma framanta. Valentina, atat tu cat si Diada (mai nou) sunteti convinse de reincarnare. Pe de alta parte sunteti bune ortodoxe, urmati invataturile BOR si riturile crestine. Cum asa? Revin, e vreun preot de acord cu acest concept? Am pus mana la viata mea pe fituici de genul: cifra fiarei, satanistii, codurile de bare, vrajitoriile, falsii profeti, etc. Nu mai zic de curentele anti biometrice, anti vaccinuri si satanismul papal, toate concepte de pe blogurile ortodoxe. zid Daca adepti ai ortodoxiei considera ca un cap al bisericii catolice e satanist, cum se impaca concepte buddhiste (religie mai veche decat crestinismul) cu ortodoxia?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos