Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ne bem cafeaua, impreuna!-5

+69
tomari
ioana soare
heidi
MagdaMarin
teisoara
Camy
yoghii
dina_dorina
claudiana
Emilia3
gagaritz
Alido81
sublime
Noemi
rucsy
lotus nufar
totolina
MARI_H
mihaelavama
adelina24
vilcris
cory74
violetas
valentinadof
ginargeo
danabekk
ema
CCristinaC
monica11
julix_2007
PAULA CONSTANTIN
Adriana13
amnro
miclescumirela
geany
europolis
caty80
mnarcisa
Marry
leonutza69
aurora12
cris_27
betymi72
ladybird
LYNDA
veniciuc nicoleta
Karina33
AlinaJ.Bijoux
clodi
Admina
cata13lina
lennny
came_lia
treinegri
kitty_1973
SilviaDumitrescu
Eva
Alina.C
Serban Valentina
Giobsy
danae
mamiboom
Tache Marilena
diada
iuliana72
Nicoleta Irimescu
Clio_Ela
mickyta
MihaelaT
73 participanți

Pagina 2 din 30 Înapoi  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 11 Apr 2010, 1:43 pm

BUNA FETELOR,o zi cu putin soare si vint mai mult ,la Dunare,. Asa ca mi-am baut cafeaua de dimineata in casa. Va invit la un gratar cu peste. POFTA BUNA ,si o zi buna ....
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Tache Marilena Dum 11 Apr 2010, 3:38 pm

Buna fetelor!
Doua zile n-am intrat pe forum. Sunt foarte suparata si nu pot sa ma adun deloc. Am luat decizia sa ma despart de sotul meu, dupa 20 de ani de casnicie. Este cumplit si doare foarte tare.
Valentina, eu nu ti-am raspuns la PM pentru ca Admina mi-a blocat accesul. Am suparat-o atunci cu postarea mea. Eu ti-am raspuns direct pe forum la topicul respectiv. Daca inversezi userul meu si pui punct intre ele vorbim pe mess.
Va doresc o zi frumoasa!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de treinegri Dum 11 Apr 2010, 4:19 pm

Marilena iti urez sa treci usor peste negazul tau.Ieleg cum e ,dintre doua rele trebuie sa o alegi pe cea mai mica.Mama mea a divortat cand eu aveam vreo 3 ani jumate si iaca acuma eu am 32 .Si ea hotarat ca e mai bine singura caci de atunci nici nu si-a mai refacut viata,desi eu nu sunt de acord caci totusi nu toti barbatii sunt niste "porci" peace
treinegri
treinegri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Tache Marilena Dum 11 Apr 2010, 6:59 pm

Iti multumesc treinegri ca esti alaturi de mine. Am iesit putin la plimbare si mai mi-am revenit. Mi-a fost mai greu sa-i spun fetei mele pt ca are si bacul in vara si m-am gandit ca o dau peste cap. Eu zic ca m-a inteles si ma sustine. M-a rugat sa-mi gasesc o gazda in apropriere ca sa ma vada des. Am plans una pe umarul celeilalte si ne-am linistit. Problema e ca sotul meu nu stie de decizia mea si nu stiu ce reactie va avea cand va afla.......vine peste o saptamana acasa si n-o sa ma mai gaseasca... Am zis ca e mai usor asa ca sa evit scandalul. Ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere si sa trec peste asta cu bine.
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de treinegri Dum 11 Apr 2010, 7:41 pm

Sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste toate cu bine.Este mai bine ca totsi ai discutat cu fica ta desi este si ea in pragul bacalaureatului pentru ca multe cupluri amina despartirea din cauza copiilor ,ba ca sa creasca ,ba ca nu inteleg,dar ce te faci cand stai si induri ani de zile si se agraveaza problemele si si ajugi dupa aia la ura si dusmanie si copii cresc si ajungi sa te condamne ca ai stat si ai suportat si poate i-ai chinuit si pe ei caci ori cat ai ascunde ei tot ajug pana la urma sa-si deie seama si ajung sa sufere in taceresi alteori raul este mai mare .Mama mea a fost foarte condamnata si de proprii parinti ca avut curajul sa divorteze.Au zis ce ia trebuit sa divorteze ca de batut nu o batea ,bani ii aducea acasa ,ce daca calca si el pe alaturi ,
treinegri
treinegri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de came_lia Dum 11 Apr 2010, 9:43 pm

Tache Marilena a scris:Iti multumesc treinegri ca esti alaturi de mine. Am iesit putin la plimbare si mai mi-am revenit. Mi-a fost mai greu sa-i spun fetei mele pt ca are si bacul in vara si m-am gandit ca o dau peste cap. Eu zic ca m-a inteles si ma sustine. M-a rugat sa-mi gasesc o gazda in apropriere ca sa ma vada des. Am plans una pe umarul celeilalte si ne-am linistit. Problema e ca sotul meu nu stie de decizia mea si nu stiu ce reactie va avea cand va afla.......vine peste o saptamana acasa si n-o sa ma mai gaseasca... Am zis ca e mai usor asa ca sa evit scandalul. Ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere si sa trec peste asta cu bine.

Esti o femeie puternica si ai sa reusesti, ai sa vezi...E o perioada dificila, prima luna cel putin, pana iti aduni fortele...Gandeste-te bine, si daca te-ai decis, asta este.
Gandeste-te ca totul e un rau care curge, si duce cu el si cele bune si cele rele...si trec toate...
Suntem alaturi de tine. Bafta!
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Giobsy Lun 12 Apr 2010, 7:53 am

Marilena, eu iti doresc sa iti lumineze Dumnezeu mintea si calea. Sa iei cea mai buna decizie pentru tine si pentru copilul tau.
Daca nu mai tine, nu are rost sa investesti timp si nervi. Lucrurile innodate nu tin. Sunt si eu alaturi de tine, cu toate ca nu te ajuta mare lucru.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 12 Apr 2010, 8:12 am

Buna dimineata cu cafeaua in fata si de la Ploiesti
Tache Marilena sincer imi pare rau de ce aud. Sa-ti dea D-zeu intelepciunea sa iei cea mai buna decizie. In principiu nu sunt de acord cu divorturile dar dca nu se mai poate.... nici cu sacrificiul nu sunt de acord. Si spun asta din prisma unei persoane care a avut parintii divortati. Ca copil am suferit foarte mult, ca adult am purtat stigmatul " nebuna ca masa" . Eu nu zic sa stai si sa suferi, dar gandestete fooooaarte bine, discuta cu sotul(daca e o persoana cu care se poate), mai discuta si cu fata, vezi ea ce parere are, vedeti toti trei care mai poate lasa de la el, care mai poate pune, ....... Nu stiu dar cred ca trebuie foarte mult cantarit inainte de a face acest pas si in final facut daca chiar nu se poate altfel. In tot cazul copilul va avea de suferit din toata treaba asta, chiar daca aparent va fi de acord cu hotararea luata in sufletul ei va fi totdeauna un bob de .... ceva
E foarte usor sa-ti dai cu parerea dar fara a cunoaste toate datele problemei, fara a fi in cunostinta de cauza e clar ca judecata poate fi gresita si pentru asta imi pare rau si imi cer scuze daca am zis ceva gresit.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de lennny Lun 12 Apr 2010, 8:32 am

Hristos a inviat! Bine v-am regasit fetelor,am fost plecata o vreme si mi-a fost tare dor de voi ! Tocmai citeam pe aici si am aflat vestea data de Marilena, se intampla totusi si astfel de lucruri ,chiar daca nimeni nu si le doreste Sunt si eu alaturi de tine Marilena,indiferent ce decizie vei lua ! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de cata13lina Lun 12 Apr 2010, 8:37 am

Buna dimineata ! M-am gandit ca ar fi bine astazi sa-mi beau cafeaua cu voi dragele mele! Draga Marilena imi pare rau sa aud ca dupa 20 de ani doua persoane care s-au iubit, care au un copil reusit (toti copiii sunt reusiti, nu ? ca doar sunt ai nostri) nu mai au nimic in comun si hotarasc sa se desparta.Eu cred ca o femeie care face pasul asta are multe nopti nedormite in spate timp in care s-a gandit , s-a rasgandit, iar s-a gandit cum e mai bine pentru ea, pentru copil ...Sigur ca cel mai usor pe lumea asta este sa dai sfaturi; mai stiu ca nimeni nu stie exact ce este intre cei doi soti decat ei doi.Eu provin dintr-o familie divortata si nu pot spune ca nu am fost marcata de acest divort al parintilor mei.Faptul ca eu eram foarte mica (2 luni) nu am simtit lipsa tatalui (mama nu s-a mai recasatorit niciodata) insa am avut ocazia sa vad comportamentul tatalui meu in noua familie, si drept sa va spun am felicitat-o pe mama pentru hotararea luata !Ratiunea,si cel mai important lucru dupa parerea mea, comunicarea , da fetelor COMUNICAREA, este un factor important in viata in doi.Viata este din ce in ce mai grea , si fiecare dintre noi nu mai gasim timpsi putere pentru a vorbi ; ne inchidem in noi pentru a evita o disputa (chiar si verbala) dar nu e bine .Parerea mea (stii, sfaturile pe care fiecare din noi simtim nevoia sa le dam )este sa nu pleci de acasa ; sa-l astepti, sa ai puterea sa stai de vorba, sa-i spui ce ai de spus, toate motivele pentru care vrei sa divortezi , si cine stie ? poate constientizeaza ca a gresit , nu ai de unde sa stii, eu asa as proceda daca Doamne fereste as fi in situatia ta .Dar cum sfaturile sunt date tocmai pentru a nu fi bagate in seama ! Si , da inca un mare adevar, indiferent de varsta , copilul tot te va judeca (chiar si in gand)! Ma rog sa-ti dea Dumnezeu puterea sa faci ce e mai bine pentru tine !
avatar
cata13lina
helper
helper

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 12 Apr 2010, 8:54 am

Ma da ce e cu marlen372001? Stie cineva? nu a mai postat de ceva vreme. O fi suparata pe noi?
Draga Marleeeeen unde esti ca ne lipsesti.
l.e tocmai a postat marlen wink


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Lun 12 Apr 2010, 8:56 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Admina Lun 12 Apr 2010, 11:20 am

treinegri a scris:Sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste toate cu bine.Este mai bine ca totsi ai discutat cu fica ta desi este si ea in pragul bacalaureatului pentru ca multe cupluri amina despartirea din cauza copiilor ,ba ca sa creasca ,ba ca nu inteleg,dar ce te faci cand stai si induri ani de zile si se agraveaza problemele si si ajugi dupa aia la ura si dusmanie si copii cresc si ajungi sa te condamne ca ai stat si ai suportat si poate i-ai chinuit si pe ei caci ori cat ai ascunde ei tot ajug pana la urma sa-si deie seama si ajung sa sufere in taceresi alteori raul este mai mare .Mama mea a fost foarte condamnata si de proprii parinti ca avut curajul sa divorteze.Au zis ce ia trebuit sa divorteze ca de batut nu o batea ,bani ii aducea acasa ,ce daca calca si el pe alaturi ,
Da, ca parca numai batutul si bautul, sunt pacatele barbatilor... Cred ca o casnicie e ca un pahar cu apa, se umple pana la buza, dar da si pe afara, cu ultima picatura. Sunt cupluri care se despart in relatii bune, nu cu batai si certuri, nu ca in telenovele. Ca femeie iti deai seama cand iti e mai bine singura si cand e timpul sa pui punct.
Marilena, nu te supar mai mult. Ai mesageria dezactivata timp de o luna, apoi o activez, dar te rog sa nu mai trimiti pm-uri nesolicitate. Cat despre despartire, cum am si scris; tu stii mai bine. Si tine capul sus orice ar spune altii (familie, prieteni), ca e alegerea ta si nu ai luat-o peste noapte, nu te-ai trezit cu fata la cearceaf si ai mers la avocat. Sunt decizii calm gandite si cantarite; e viata ta si ai dreptul sa o traiesti cum vrei, nu de dragul lumii, copiilor, obligatiilor. Iti urez si eu sa fi ferma pe pozitii si sa treaca repede.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Alina.C Lun 12 Apr 2010, 12:07 pm

Buna dimineata fetele!
Ufff ce tare ma enerveaza mentalitatea unora care spun vorbe de genul
"treinegri a scris:
.....Au zis ce ia trebuit sa divorteze ca de batut nu o batea ,bani ii aducea acasa ,ce daca calca si el pe alaturi ,"
Si mai ales ca unii se baga in casniciile altora si considera ca au dreptul sa isi dea cu parerea... (ma refer neamurile care te judeca, etc, intelegi voi)
Eu cred ca intr-o casnicie doar cei doi stiu cel mai bine cum le merge cu adevarat, iar daca o femeie a ajuns sa ia decizia de a divorta, stie ea de ce face asta. Nu sunt pentru divorturi, dar nici sa induri o viata caci deh, nu e frumos sa divortezi. Si mai stiu un lucru, nu cred ca exista casnicie perfecta care sa mearga de la sine, trebuie un oarecare "efort" continuu si sustinut din partea ambilor soti, trebuie oarecare toleranta (nu ma refer, Doamne fereste, la a tolera calcatul pe-alaturi, de exemplu, ci micile defecte ale celuilalt (de ex. al meu sot daca se pune in fata calculatorului, si citeste de-ale lui... despre electronice, de muzica... Smile ... nu-si da seama cand trec orele), trebuie comunicare, e obligatorie de fapt, trebuie sa stie sa isi gestioneze certurile, (sa se enerveze pe rand, de exemplu Smile )... si cate si mai cate nu trebuie... Smile
Dar stim cu toate aceste lucruri.
Asadar, Marilena, numai tu poti sa stii ce e cel mai bine pentru tine. Si asa cum a spus si Admina, tine capul sus orice ar spune altii!
Sa treci cu bine peste aceasta perioada iti doresc si eu!
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 12 Apr 2010, 2:39 pm

Vin si eu cu ceaiul de dupa pranz Smile

Azi am inceput serviciul, cele doua saptamani de concediu au fot mai obositoare decat credeam.
Rochita pt nunta de alaltaieri am terminat-o abia dimineata, la ora 5 jumate, pt ca am modificat de cateva ori modelul. In sfarsit, a iesit binisor, am dansat mult mult, si m-am simtit tare bine Smile
Alina, nu credeam ca ajung sa ma apuc de rochie cu o zi inainte de nunta. In urma cu doua saptamani eram convinsa ca o sa port rochita facuta in decembrie, ma gandeam ca o modific putin la piept si gata. Nu am avut noroc, nu era de-ajuns, chiar daca maream bustul rochiei, nu se mai aseza bine, burtica incepe sa se vada, iar modelul de rochie din decembrie era pe talie, strans cu snur... Nu se mai potrivea deloc.

Marilena, iti doresc sa fii tare, sa iei decizia care crezi ca te va ajuta sa ai o viata mai linistita si mai frumoasa decat pana acum.
Daca ai luat hotararea sa te desparti, inseamna ca ai motive.

Eu am divortat la 27 de ani, ingerasul meu avea 2 ani si 10 luni. Am lungit-o mult din cauza celor din jur, din cauza parintilor, a celor care m-au presat si m-au speriat cu intrebarea" ce o sa faci singura?", Ce-o sa zica lumea?"...
Inca regret ca nu am facut pasul mai devreme, nu m-as fi chinuit aproape 5 ani alaturi de cineva care m-a facut foarte nefericita. Inclusiv pe copil. Desi eu mereu am spus ca pentru copil incerc sa salvez (desi nu mai era nimic de salvat), chiar mititelul mi-a spus... "mami, daca eram mai mare, il bateam pe ..." Sad
Copiii, chiar si cei mititei, sufera si inteleg mult mai mult decat credem noi...

Daca nu divortam, nu as fi avut niciodata sansa pe care o am acum. M-am recasatorit, am o familie minunata, Victor e fericit, are un tata pe care il considera singurul Tati (dupa aproape doi ani in care i-a spus pe nume, a ales sa ii spuna astfel. La 9 ani m-a intrebat de ce nu poate si el sa spuna "tata"...

Am prietene care si-au refacut viata la aproape 50 de ani. Si sunt fericite.
Marilena, fii tare si mergi inainte catre ceea ce crezi ca iti va aduce liniste, si de ce nu, fericire!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de mickyta Lun 12 Apr 2010, 2:57 pm

Va pup si eu de la mare. Mi-a luat ceva vreme sa citesc tot ce ati scris in ultimele zile. Si cel mai mult m-a intristta ce se intampla cu Marilena.


Draga mea Marilena,

nu pot decat sa fiu alaturi de tine si sa-ti spun cateva cuvinte. Nu sunt si cu siguranta nu voi fi in masura sa spun da e bine sau rau ce faci. Dincolo de usa voastra de acasa nu stie nimeni cum au stat lucrurile. Ma doare sa vad mame care ajung in acest punct al vietii. traiesc o poveste asemanatoare alturi de nasa mea de casatorie. Care dupa 12 ani de casnicie cu 2 copii absolut superbi, un baietel de 4 ani si o fetita de 10 ani si-a facut bagajul si a plecat la parinti. Nu pot sa-ti spun decat ca ma doare sufletul sa o vad cat e de greu si cat sufera. asa ca te inteleg si stiu ca decizia asta e rezultatul unor fapte, evenimente din viata voastra. Sustin ce au spus si unele fete inaintea mea. POate e mai bine sa stai de vb cu sotul tau, sa nu pleci inainte ca el sa vina acasa. E greu ca o mama sa impartaseasca din durerea, neimplinirila si trairile cu propriul copil.Eu o admir pe soacra mea care a avut curajul si forta sa-l creasca pe sotul meu singura.A divortat cand sotul meu nici nu se nascuse.Nu s-a mai recasatorit niciodata si mare pacat pt ca ar fi meritat sa se bucure de viata, era tanar, frumoasa. O admir cat de frumos si-a crescut si sustinut baiatul.
Imi e asa de greu sa vbsi imi caut cuvintele cu greutate. Nu pot decat sa te imbratisez cu mare drag si sa-ti spun ca te admir pt ca ai impartasit cu noi acest moment din viata ta. Iti multumi ca ai incredere in noi si in vorbele noastre de incurajare.Iti doresc putere si sa nu uiti un lucru, fiecarea are un inger pazaitor. Asa ca, fruntea sus , suntem alaturi de tine.

Fetelor va pup si sa auzim de bine.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Tache Marilena Lun 12 Apr 2010, 4:08 pm

Multumesc frumos fetelor ca imi sunteti alaturi. Fara sa vreau am deschis un subiect de discutie la cafea. E bine sa asculti si parerea altora care au trecut prin asa ceva.
Oricum noaptea este un sfesnic bun si am descis sa raman pana vine el, sa avem o discutie ca intre doi oameni normali si sa ma lase sa stau in sufragerie pana termina fata cu examenele. Vreau sa-i fiu alaturi pana termina cu bacul. Daca vrea sa ramanem in continuare impreuna, ii dau termen pana la vara sa lase bautura si sa invete sa ma respecte. Nu e bine sa dau din casa dar va simt aproape si imi face bine.
Are o rana in obraz de 12 ani care i-a mancat apropape tot obrazul. Nu a urmat niciun tratament ca n-a mers cu bautura.... Stie careva vreo clinica in tara unde se fac operatii pt extragere de tumori sau ceva de genul asta. Unii medici iau spus ca e lupus dar nu este. In 12 ani se curata daca era lupus mai ales la cat a turnat in el. Nici nu mai are incredere in doctori, la cati a fost niciunul nu i-a dat un diagnostic corect. Am intrat in afacerea cu telefonia ca sa fac bani ca sa pot sa-l duc in strainatate sa-l operez. Practic de aici au plecat toate discurtiile. Nu vrea sa auda de asa ceva. Afacerea merge si sper ca in cateva luni sa fac cateva mii de euro si chiar daca plec ii las bani ca sa se opereze. Este foarte greu.........
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de clodi Lun 12 Apr 2010, 5:03 pm

Marilena, imi pare nespus de rau ca treci prin aceasta situatie! E drept ca orice relatie are compromisurile ei, insa totul are o limita.
Te rog sa analizezi pe cine ar dezavantaja cel mai tare daca te muti si o lasi pe fata ta cu el - gandeste-te daca sotul tau ar putea intretine locuinta asa cum o faci tu si sa ii ofere timpul si condiile pentru invatat fetei asa cum o faci tu. Consider ca atitudinea sotului tau va afecteaza si pe tine si pe fata ta. In legatura cu relatia voastra este necesar sa discutati si sa il informezi despre intentiile/condtiile tale. Poate asta o sa il determine sa isi indrepte comportamentul. Despre problema de sanatate a sotului tau vad necesar sa-ti explice de ce refuza operatia - daca el nu e convins ca trebuie sa se opereze chiar daca ii lasi bani ma indoiesc ca se va opera. E in natura omului sa nu faca de la sine un lucru de care nu e convins. Iti doresc sa fii tare si inteleapta in decizii!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 12 Apr 2010, 8:26 pm

Buna seara fetelor,
Si mie mi-a luat destule minute sa citesc ce a-ti mai scris de ieri pana azi. Vreau sa va spun ca si mie imi pare rau pt. Marilena si sper ca ea sa ia decizia corecta, iar daca se va intampla acest lucru ii doresc sa treaca cu bine peste el. pupi
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de treinegri Lun 12 Apr 2010, 8:56 pm

Buna seara fetelor.Numai ce am venit si eu de la lucru si am zis ca odihnindu-ma un pic dar fara cafea ,ca vreau sa dorm la noapte,sa vad ce s-a mai scris pe aici.Marilena imi pare rau pentru sotul tau dar parerea mea este ca daca el trage de 12 ani de boala si nu a avut nici un interes sa isi poarte de grija de sanatatea lui nu cred ca o sa isi dea interesul nici in continuare,pentru ca se pare ca nu il sperie gandul ca se poate agrava mult mai rau decat este deja.Sotul meu cand l-am cunoscut bea si el ,mai ales in anturajul colegilor de serviciu si cand pleca singur fara mine la sat si se intalnea cu prietenii lui.Mai tarziu a inceput sa bea si cand venea acasa.eu ii puneam mancarea in farfurie si el o dadea la o parte si-si mai turna un paharel si a tinut-o asa pana sa solicitat prea mult ficatul.De obicei cand tragea o betie ii era rau doar o zi pana cand a facut-o lata odata de i-a fost rau o saptamana si de atunci s-a lecuit si iaca luna asta se implinesc 7 ani de cand nu a mai pus picatura de alcool in gura.Am data insemnata in calendar ca o zi de nastere ca sa-si aduca aminte in fiecare an.Acum duc razboi cu el pentru fumat dar de asta nu cred ca se lasa.
treinegri
treinegri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Tache Marilena Lun 12 Apr 2010, 11:10 pm

Treinegri, as fi vrut sa se intample o minune d-asta sa i se faca rau si sa nu mai bea dar n-ai sa vezi. Bea si noaptea. Isi pune sticla de bere sau vin langa pat si se scoala noaptea si bea din ea...si dimineata pleaca cu masina la serviciu. Nu o sa-l vezi beat, ca se tine de pereti. Are numai limba inodata si vorbeste numai tampenii si asta ma enerveaza.
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Karina33 Lun 12 Apr 2010, 11:49 pm

Marilena imi pare rau ca esti nevoita sa treci prin asta! Din pacate alcolismul e boala grea si daca nu vrea EL cu adevarat nu se va lasa. Va invata sa se ascunda, va da vina pe tine si-si va vedea de sticla in continuare. Daca bea si noaptea e rau! Daca nu accepta tratament si consiliere psihologica nu cred ca va reusi singur sa scape de viciu. Doamne ajuta!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Tache Marilena Mar 13 Apr 2010, 8:31 am

Buna dimineata fetelor. Imi beau cafeluta la serviciu si recitesc tot ce mi-ati scris. Recunosc ca atat de suparata am fost ca pana acum am citit printre randuri. Ma simt minunat cand va stiu alaturi. Mi-ati dat curaj si forta sa lupt pentru o viata linistita. Daca parintilor mei le-a luat foc casa asta iarna, nu am unde sa mai ma duc. Nici nu le-am spus despre supararea mea, nu cred ca ar mai rezista si o veste ca asta i-ar omora. Sotul meu este preferatul lor dintre toti ginerii. Mama are 83 de ani si tata 86 si acum sunt la o sora de-a mea de la Calarasi. Soacra mea nu m-a lasat sa-i aduc si la mine o luna, de, era apartamentul ei si ii manca din pereti.....mi-a zis sa-i duc la azil.... Imi ajuta Dumnezeu si o sa-mi fac casa mea, o sa vedeti! Daca nu ar fi fost viciu cu bautura si as fi avut casa mea cred ca n-ar fi fost femeie mai fericita ca mine.
Chiar azinoapte am dormit bine, chiar cu vise, dupa atatea nopti albe.....Stam si ascultam cum canta privigetoarea pe la 5 dimineata si ma ofticam ca nu se lipea somnul de mine.
Trebuie sa ma apuc de lucru....
Va doresc o zi buna cu multe satisfactii!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 13 Apr 2010, 9:15 am

Buna dimineata de la malul Marii Negre...Marilena sincere pareri de rau,si de la o persoana care acum este la inceput de drum in alte casniciei taine..Timpul este cel mai bun sfesnic asta o stim toti sunt sigura...
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de iuliana72 Mar 13 Apr 2010, 10:06 am

marinela sincer imi pare rau ca aud asemenea lucruri si prin cate trebuie sa treci .si eu am avut fostul care se impaca mai mult cu sticla decat cu mine asa ca atrebuit sa il las.si acum imi aduc aminte mirosul gurii sale dupa o betie cand voia sa ma pupe ca sa ma impace ,mirosea a comina.doamne ce sila imi era.te felicit ca vrei sa incerci sa iti refaci viata.copii au viata lor si sa stii ca sunt mai tari decat noi, pe cand tu trebuie sa traiesti de acum inainte.te felicit.
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de LYNDA Mar 13 Apr 2010, 12:18 pm

Marilena mult noroc si bafta , sa te ajute Dumnezeu sa iti lumineze calea spre ce trebuie sa faci.
Sigur vei lua cea mai buna decizie , daca te rogi Lui Dumnezeu .
kiss

Fii tare mai ales pentru fata ta care are nevoie de tine!!!! pupi
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua, impreuna!-5 - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua, impreuna!-5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 30 Înapoi  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB